81°. 10034. Maandag 7 November. A0. 18C2. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Kikeriki. Leiden, 5 November. Feuilleton. Geld alleen maakt niet gelukkig. LEIDSCH iSi DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leideo per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 7 van Kikeriki. Nu ook het programma is bekend gewor den van het concert, dat a. s. Dinsdag-avond in de Stadszaal door den heer Jan G. Strie- ning met medewerking van mevr. Bosnians Benedicts (piano) en mej. Jeanne Landré (zang) zal worden gegeven, meenen w(j nog maals de aandacht onzer muziek-minnende etadgenooten op deze soiree te mogen vesti gen. In eene vorige aankondiging brachten wjj de verdiensten, welke de optredenden op toonkunst gebied bezitten, in herinnering, op grond waarvan w(j reeds goede verwach tingen van het aanstaande concert mochten koosteren, doch bjj eene inzage nu der opgave van hetgeen ten gehoore zal worden ge bracht, is die verwachting nog meer versterkt geworden, zoodat men er niet aan mag twijfelen of don heer Striening zal in zijne pogingen, om onzen medeburgers werkelijk kunstgenot aan te bieden, de noodige, kracht dadige steun niet onthouden worden. Aan de volgende dames is, na afgelegd examen alhier, de hulp-akte van Bewaarschool- bouderes toegekend: Aurore VanAncum,van Amsterdam; Joh. Hardenberg, van Rotter dam; Lutske De Groot, van Heerenveen; Dirkje Voltman, van Bredevoort; Joh. Aalbers, van EerbeekSuze Fles, van LeidenLouise Velthuizen, van Leiden; H. De Graaf, van Leiden; Jeannette Walle, van Leiden; E. A. v. d. Kaay, van Leiden, en Harie Ypes, van Leeuwarden. Onze vroegere stadgenoot de heer Johan Schmier, indertijd bas-solist aan de Neder- landsche Opera en thans te Parijs verblijf houdende, is in het laatst der vorige maand te Fontainebleau opgetreden in de rol van Mophistopheles in Gounod's „Faust", welke rol wel niet tot z(jn repertoire behoorde, maar die h(j toch zes dagen te voren in opdracht kreeg om in te studeeren. De lieer Jourdain vertolkte de partij van Faust en mdlle Philippot die van Marguerite. De plaat selijke bladen hebbon voor den heer Schmier niets dan lof en prijzen hem ook om de 363.) lk had gedroomd dat ik voor een grooten brand stond en toen ik ontwaakte, duurde die droom voort. Ik zag in eene vlam, welke zich voor het veneter van myne kamer ver toonde en hoog opsloeg. Ik vermeende nog te droomen, maar toen ik my snel in myn bed oprichtte, zag ik dat het eene vei schrik kelijke werkelijkheid washet kasteel stond in brand. In een oogwenk had ik de meest noodige kleedingstukken aangeschoten, stormde daarna mijne kamer uit, maar toen ik de deur opende, kwam m\j een zóó verstikkende rook te ge- moet, dat ik nog maar een paar schreden voorwaarts kon doen. Toen moest ik terug naar mijne kamer, welke nu ook reeds geheel met rook gevuld was. Ik snelde naar het venster en smeet dit open toen sloegen mij de vlammen te gemoet uit het venster der woonkamer van den heer Von Osternau. Gij herinnert u welmijne kamer was vlak tegenover die van den heer Von Osternau gelegen In het woonvertrok des heeren VonOster- juistheid en duidelijkheid in de uitspraak, hetgeen hem als Nederlander zeker eveneens voldoening moet schenken. Hij behaalde dan ook veel succes, werd herhaaldelijk toege juicht en ook met de anderen teruggeroepen. Een zeer talrijk en gedistingeerd publiek, waaronder zeer vele officieren,! woonde de voorstelling by. Examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. 's-Hage, 4 Nov. Toegelaten de heeren: W. Goemans en I. Korswagen, van Leiden; H. K. O verdiep en C. Van der Graaf, van Voorschoten. Beroepen is naar Aarlanderveen ds. J. H. "Willebrands, predikant te Oude- en Nieuwe- Wetering. Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is een wetsontwerp ingediend, strek kende om, onder de noodige voorzieningen tegen misbruik, vrijstelling te verleenen van belasting voor sommige buitenlandsche goe deren, als: voor chemicaliën, verfstoffen en andere dergelijke zelfstandigheden, benoodigd bij de werkzaamheden in fabrieken of tra fieken; en van den accijns en het invoer recht voor gedistilleerd, dienende tot het be waren van naturaliën, welke ingevoerd worden voor instellingen van onderwijs. De minister van financiën wijst op het noodzakelijke van de hierboven voorgestelde maatregelen, daar reeds dikwijls verzoeken tot vrijdom van invoerrecht voor hulpmid delen bij do werkzaamheden in fabrieken of trafieken moesten worden afgewezen, omdat de wettelijke bevoegdheid tot inwilliging ont breekt. Het is naar het gevoelen van den minister eene leemte in de Nederlandsche douanewet, waann voorzien moet worden. Ten aanzien van de vrijstelling van invoer recht voor gedistilleerd, hierboven genoemd, doet de minister opmerken, dat dikwijls naturaliën worden ingevoerd, die reeds in het buitenland op alcohol gebracht zijn en terwjjl de voorwerpen zeiven niet aan invoer recht onderworpen zijn, ontbreekt eene wot- telijke bepaling om den alzoo gebezigden alcohol vrij te stellen van den accijns, ver schuldigd van buitenlandsch gedistilleerd. Ook om daaraan te gemoet te komen, dient het ontwerp. De minister van binnenlandsche zaken heeft het volgende schrijven gericht tot Ged. Staten der provinciën: „In vele gemeenten werden plaatselijke directe belastingen geheven, waarbij, nevens grondslagen, die ook voor de personeele belas ting dienen, een zoogenaamde negatieve grond slag: „talrijkheid van het gezin" wordt in aanmerking genomen. Ten einde den minister van financiën te j kunnen inlichten ten aanzien van hetgeen omtrent dien grondslag kan zijn gebleken, heb ik de eer u te verzoeken mij de volgende opgaven te doen toekomen, wat aangaat de gemeenten in uwe provincie, die in boven bedoeld geval verkeeren, als: a. van de bepalingen nopens den grondslag b. van den aftrek, door eiken term daarvan op de aanslagen over het laatst afgeloopen belastingjaar teweeggebracht c. van de opbrengst der belasting en, indien de huurwaarde der woningen een van de grondslagen der belasting uitmaakt, van de opbrengst der belasting naar dezen grondslag d. van andere rechtstreeksche of betrekke lijke gegevens, omtrent dit onderwerp aan wezig." Tot griffier van de Staten van N.-Holland werd gisteren door de Staten gekozen mr. A. A. Land met 56 st. Mr. H. Krabbe had 10 stemmen. Mr. A. A. Land heeft gedurende zeven jaren het ambt van gemeente-secretaris te Haarlem bekleed. By het provinciaal bestuur van Noord-Holland was hij vóór dien tijd tot chef eener afdeeling opgeklommen. Tot Commissaris der Koningin in Over- ijsol is benoemd de heer Van Panhuys, thans in gelfcke betrekking te Groningen. Te Groningen overleed gisteren mr. G. Diephuis, oud-hoogleeraar aldaar, op 75-jarigen leeftijd. Hy was er tot September 1887 hoog leeraar in het burgerlyk recht. By het militair hospitaal te Utrecht is aangekomen de officier van gezondheid der 2do kl. N.-J. Cuperus, die zich na zyne be noeming in Juli met hooger machtiging, alvorens in dienst te treden, te Leiden ophield. Uit Rome wordt aan de „Kölnische Zeitung" geseind, dat Paus Leo ernstig on gesteld is. Gemengd Nieuws. Op onze lyst, den aangeslotenen aan het telephoonnet aangeboden, moeten worden bygeschreven 209. Caecilia Gasthuis. 207. C. Dieben, Garenmarkt. 212. L. Duinwater-Maatschappy. 210. C. Ripping, Noordeinde. 215. Mevr. Ruys, Plantsoen. 206. Rotterdamsche Tram, kantoor. De verwachting, welke de Com missie van de Spyskokery van den H. Vin- centius a Paulo alhier uitspreekt in eene in PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1—6 rcgols f 1.05. Iedere regel meor /"0.17J. örootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incaeeeeren buiten de etaé wordt ƒ0.06 berekend- dit blad voorkomende advertentie by het eerstdaags aanvangend liefdewerk zal zeker niet verydeld worden. Onze stadgenooten weten op welke uitnemende wyze door deze kokery voorzien wordt in den nood van vele behoeftigen, die zonder haar honger zouden ïyden. Toch, al valt er niet te wanhopen aan flinke ondersteuning der Commissie, mag hierop zeker nog wel eens de aandacht ge vestigd worden. Aanzien, ook van dit bericht, -doe gedenken! In perceel No. 49 in het Noord einde alhier heeft de heer H. J. Jung heden een nieuw tabaks- en sigarenmagazijn geopend, waarin ook andere, met die hoofdartikelen nauwverwante waren, o a. thee, voorradig zyn. Ligt er, naar veler oordeel, in deze nieuws- työing niets buitengewoons, als zoodanig zy het dan vergund op te merken, dat het nieuwe magazyn van den heer Jung het t-enige van dien aard in het Noordeinde is, da' de winkel door netheid uitmunt en de geheele inventaris, niet het minst de keurige verpakkingen sigaren en sigaretten, in staat kunnen geacht worden koopers te lokken. Komen de koopers in groo ten getale, dan bereikt de heer Jung zyn doel. Daarom zy dit hem van harte toegewenscht by de opening zyner zaak! In verband met het tegenwoordige by vele landbouwers heerschen van het mond en klauwzeer en met het oog op do gevallen van de nog gevaariyker parelziekte of tuber culose onder de koeien, is de heer L. Spruyt van de melkinrichting „Veldzicht" alhier tot een radicalen maatregel overgegaan, zoowel in het belang van zichzelven als en vooral van de verbruikers zyner melk. Den heer A. Van Leeuwen, ryks-veearts te Leiderdorp, heeft hy opgedragen de koeien, welker melk voor de consumtio bestemd is, te controleeren, natuuriyk nl. de koeien van die landbouwers,, die de melk aan hem leveren, waardoor men er voor gevry waard wordt dat voor de ge zondheid schadelyke melk wordt afgeleverd. Zulk een toezicht verdient niet anders dan den hoogsten lof. Van 7 tot en met 12 November a. s., des middags tusschen 12 en 2 uren, zal er ten huize van den gemeente-geneesheer te Zoeterwoude gelegenheid bestaan tot kos- telooze inenting en herinenting. Vader en zoon. De arrondiese- ments-reehtbank te Amsterdam heeft den 19-jarigen Hendrik Anthonie H. vrygesproken van de hem ten laste gelegde verwonding zyns vaders, met last tot onmiddellyke in- vryheidstelling. verstikkenden rook gevulde voorzaal en de in volle vlam staande woonkamer; evenmin was het haar mogeiyk door het raam ii> den tuin te springen, warit de ramen van het benedengedeelte van het kasteel, welk© op den tuin uitzagen, waren voorzien van yzeren hekwerk. De heer Von Osternau en zyne vrouw waren reddeloos verloren, wanneer hun niet oogenblikkeiyk hulp verleend w.erd. Slechts indien het yzeren traliewerk kon worden verbroken, kon men van buiten afin de slaapkamer komen. Om die verbreking alleen te bewerkstel* ligen, daartoe schoten myne krachten te kort en ik zag naar hulp uit. Het was op de plaats intusschen zeer levendig geworden. De uit de stallen gekomen knechts ston den radeloos van schrik de verwoesting te aanschouwenniet ëén wist wat hy doen zou, terwyi luitenant Albrecht zich in hun midden bevond; ook hy scheen zyne tegenwoordigheid van geest verloren te heb bon en gaf althans geen enkel bevel. Wordt oervolgd.) nau was het vuur uitgebroken, dat bespeurde ik onmiddellyk. Naast deze was de slaap kamer van het echtpaar gelegen en het leven van mynheer en mevrouw Von Osternau was dus in gevaar; zy moesten stikken of verbranden, wanneer men hen niet snel te hulp kwam. Ook myn toestand was zeer kritiek, ik kon my slechts redden door een sprong uit het venster op de plaats; ik waagde dien en hy gelukte. Nog was alles stil op de plaats, nog had niemand buiten my den brand bemerkt; de knechts sliepen nog in de stallen, de be dienden in het kasteel toen riep ik uit alle kracht „brand! brand!" en reeds in het volgende oogenblik was alles in het kasteel in beweging. Twee knechts, die uit den paardenstal te voorsehyn kwamen, waren de eersten op de plaats, toen stond plotseling luitenant Albrecht naast my. Van waar hy gekomen was. wist ik niethy moest wel een van de eersten zyn, die het uitbreken van een brand bespeurd had. daar hy nog tyd gevonden had zich geheel te kunnen aan- kleeden en te redden. Op het oogenblik, dat ik hem zag, rees in mijne ziel een vermoeden, een boos vermoeden moet ik zelf zeggen. „Oroote Hemel, welk een ongeluk", zeide by tot my, terwyi bij my met een vreem den, schuwen en verwarden blik aanzag. Ik gaf hem geen antwoord, daar ik wel aan iets anders had te denken. Met elke seconde werden de vlammen, welke uit de vensters speelden, heviger en hadden thans ook myne kamer aangetast, waarvan de gordynen reeds in lichterlaaie stonden. Met eene verschrikkelyke snelheid ver breidde zich het vuur en nog sliep de familie Von Osternau. Zouden de heer en mevrouw Von Osternau reeds gestikt zyn? Hadden de vlammen reeds hunne slaapkamer bereikt? Ik begaf my naar het zy portaal, om op die wyze binnen het kasteel te komen, en dacht er niet aan, dat de deuren des avonds van binnen steeds gesloten werden; eerst toen ik do hand aan den knop sloeg, schoot my dit te binnen; maar de deuren waren thans niet gesloten en gemakkeiyk te openen. Een dichte rook kwam mij te gemoet; hy vulde de voorzaal geheel, en in hetzelfde oogenblik, toen er lucht werd toegevoerd door het openen van de deur, sloeg uit de open staande deur van do woonkamer eene ver schrikkelyke vlam. Het was niet meer mogelyk zich in die kamer te begeven, ik kon de slaapkamer der familie Von Osternau niet bereiken en ook zy kon zich niet redden door de met een

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1