LEIDSCH DAGBLAD. 3-0ctober-Vcre(knigiui»\ DICTIONIS EPICAE Specialiteit in MITELS, NOUVEAUTÉS IN STOFFEN J.H.ZURLOH J Dc Graciense, Prijs per kwartaal IJir'é. WAARBORG. L. SPRUYT. Matinées en Blouses en Peignoirs. N°. 10034. Maandag 7 IVoyembei% A0. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. ENCHIRIDIUM J. VAN LEEUWEN J. F. Nleïlïiiu-iclitiiig, „NTeldziclit." 1G. Botermarkt 16. TEGEN ZEER LAGE PRIJZEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidoo per S meenden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Ven 1—6 regeli ƒ1.05. Iedere regel meer Grootore lettere neer plaatsruimte. Voor het tnceeseeren buiten de sted wordt ƒ0.05 berekend. k^'i«öng;d Nieuws. B\j den veehouder J. v. d. Pool, in het Lageland, behoorende tot de gemeente Alkemade, onder wiens melkkoeien het mond en klauwzeer heerscht, zyn ook eenige schapen on varkens door die ziekte aangetast. Het mond- en klauwzeer is mede uitgebroken tusschen een in die gemeente loopenden koppel koeien van den veehouder Hillenaar, uit Hoogmade. Alle maatregelen tegen de uitbreiding dezer ziekte worden zorgvuldig toegepast. Men s c h r ij f t ons uit Roelof- Arendsveen, dd. 4 Nov.: Gisteren had op hot Biasemermeer, dicht bij de haven, een schipper het ongeluk met zijne Rynschu't eene volgeladen baggerpraam, welke havenwaarts stevende, in den grond te varen. De baggerman, J. v. Beek genaamd, had de tegenwoordigheid van geest zich aan liet schip vast te klampen en naar boven te palmen. Een ander baggerman, P. v. Diemen, kwam spoedig na het ongeval ter plaatse aanzeilen. Met een haak wist hy het touw van het gezonken vaartuig te pakken te krijgen en daarna, geholpen door de aan wezigen, dit laatste, met zyne zoo goed als geheele lading, weer boven te brengen. Hierna nam hij het op sleeptouw en bracht het veilig in de haven. Weinig aanvaringen zullen zulk een gunstig verloop hebben, zoodat er wel geen ernstig onderzoek zal volgen omtrent den persoon, door wiens schuld hot ongeluk gebeurd is. Leonard De Jong, geboren te Koudum (Fr.), oud 22 jaar, werd te Heeren veen gevankelijk binnengebracht. Hy is vroe ger in militairen dienst geweest en heeft als desertour vior maanden gevangenisstraf onder gaan. Om hem weer wat aan den gang te krijgen, bestelde de familie hem by een drukker te Drachten, als volontair-iypograaf. Wegens eene liefdesgeschiedenis wilde hy Drachten volstrekt verlaten, maar 't reisgeld ontbrak hem. Hy liet zich nu van twee goud smeden te Drachten drie gouden horloges en di ie gouden ringen op keur bezorgen. Zoodra hy deze voorwerpen had, begaf hy zich stilletjes op reis. Toen hy by gedeelten de horloges en ringen te Heerenveen, Leeuwar den en Den Haag verkocht had en zyn geld verteerd was, kwam hy in verlegenheid en meldde zich vry willig by de justitie te's-Hage aan. Hij is van nette familie. Reeds gedurende een zestal weken volgden te Rotterdam de agent-majoor van politie P. I. B. Huyts en de agent 3de klasse W. P. Stolk, als kolensjouwers ver kleed en met zwart gemaakt gelaat, onver moeid het spoor van twee hoogst ongunstig bekend staande boeven, door hen verdacht van zich aan verschillende groote diefstallen, welke in den laatsten tyd aldaar plaats von den, te hebben schuldig gemaakt. Ook gister avond volgden zy deze lieden en zagen zy, gezeten op eene schuit, welke aan de Coolvest lag, hen omstreeks 7 uren verdwijnen in de woning van de weduwe Van den Toorn, aan den Coolsingel No. 57, hoek van de Van- Oldenbarneveltstiaat. Deze weduwe, die de bovenverdieping bewoont, waarin zich de in gang aan de zyde van de Van-Oldenbarne- veltstraat bevindt, had zich naar de Roomsch- katholieke kerk op de Hoogstraat begeven, hetgeen door de inbrekers was opgemerkt, die bepaald geweten moeten hebben dat de weduwo gewoon is dit iederen avond te doen. Na met een valschen sleutel de straatdeur geopend te hebben, hebben zy zich naar boven begeven, verschillende kasten en laden open gemaakt of opengebroken en ontvreemd een bedrag van ruim f 1000 aan bankpapier en specie. Vermeenende hun werk behoorlyk te hebben verricht, waartoe zy zich ongeveer 20 minuten in de woning hebben opgehouden, begaver. zy zich naar beneden om te vertrekken, doch werden toen door genoemde agenten, die inmiddels hunne schuilplaats verlaten en zich voor de woning van de weduwo Van den Toorn geposteerd hadden, gegrepen, geboeid en naar het politie-bureel in de Witte-de- Withstraat overgebracht, waar al het ont vreemde in hun bezit is gevonden. Beide aangehoudenen, de een reeds bejaard en de ander een man in de kracht van zyn leven, maakten reeds herhaalde malen met de politie en justitie kennis. Zy zyn voorloopig achter slot en grendel gezet en zullen aan de justitie worden overgeleverd. (27. li. G.) Te Amsterdam is gistermiddag een der yzeren kapspanten van den in aan bouw zijndon Stadsschouwburg losgeraakt en neergestort, terwyl men zich gereed maakte het derde spant op te hyschen. Daar het zware yzeren gevaarte den weer stand van den langs den muur opgetrokken steiger moest breken, hadden de werklieden, die het derde spant zouden hyschen, juist den tyd, om aan het gevaar van verpletterd te worden nog gelukkig te ontkomen. Alleen een der metselaars, die van den steiger sprong, heeft den voet nogal ernstig bezeerd. Doordien het spant stevig met gave touwen bevestigd was, wordt vermoed dat er hier niet aan een ongeluk, maar aan moedwil moet worden gedacht. De aannemer heeft althans van dat vermoeden kennis gegeven aan de justitie. De voortzetting der werkzaamheden onder vindt nu groote vertraging en het spant is danig verbogen. De werkstaking by de firma Carp, te Helmond, is geëindigd met het ont slag der werkstakers. De fabriek wordt nu gaande gehouden met de zes of acht werk lieden, die niet aan do staking hadden deel genomen. Alhoewel er gisteravond in den omtrek van de fabriek wel eenig volk op de been was, was er van rustverstoring toch geen sprake. Als voorzorgsmaatregel wordt de fabriek des nachts door do marechaussee bewaakt. De heer L. Smeet s, gemeente ontvanger te Wessem, is na onderzoek, dat door den rechter-commissaris werd ingesteld, op vrye voeten gesteld. Het is gebleken dat de vermiste gelden aanwezig waren. By een jachtrit, waaraan een dertigtal officieren van het 1ste reg. veld art. deelnam en waarvoor door het ministerie van oorlog pryzen waren beschikbaar gesteld, is de 1ste prys behaald door den lsten luit. G. A. Van Haeften, uit Utrecht, de 2depr(js door den lsten luit. D. C. Graswinkel, uit Amersfoort. De politierechter te Londen heeft gisteren weder de zaak van den Franschen anarchist Francois, wegens het niet aan komen der noodige stukken, verdaagd. De beklaagde protesteerde luid tegen deze wyze van doen der Fransche regeering, die, aldus voortgaande, hem wel een jaar lang te Londen in de gevangenis zou kunnen laten. De moord te Parijs. Het onder zoek der overblijfselen van de ongelukkige vrouw heeft aan het licht gebracht, dat zy veel moest loopen. Op de linkerdy was een gedeelte der huid verwyderd, hetgeen er op wyst, dat het slachtoffer vermoedelijk op die plek een teeken, misschien eene moedervlek, had. Het lijk wordt door bevriezing bewaard Vermoedelijk zullen de omhulsels op een druk punt ten toon worden gesteld. Reeds is bij de politie aangifte gedaan van het verdwijnen van een 30-tal vrouwen, o. a. van eene Duitsche vrouw, Marie Kupper, 27 jaar oud, wier gestalte overeenkomt met dio van het slachtoffer. Voor eenigen tijd is zy met een slager te Saint-Léger Yveline gaan wonen. Op het oogenbhk hebben beiden die stad verlaten. Eene tooneelspeelster to Parijs, aangeduid als mme. H., heeft eon gebit be steld voor haar door ouderdom tandenloos geworden hondje. Het zal 1500 fr. kosten. Gedood door elect riciteit. Te Bilbao viel een werkman van deNervion- scheepstin.merwerven plotseling dood. De man had eenige staven ijzer op zyne schouders, welke in aanraking kwamen met eene electri- sche geleiding, waardoor juist een stroom liep. CORRESPONDENTIE. N. wijst op de samenscholingen en voor voorbijgangers en bewoners zeer hinderlyko bewegingen van spelende, stoeiende en vechtende jongens op de Doezastraat, by de Ruime Consciëntiestraat, dat o. a. gisteravond het breken eener ruit van een pas geopenden winkel aldaar ten gevolge had. Allerlei molesteeringen worden daar brutaalweg aan de huizen gepleegd. Beter politie-toezicht, ook van uit het nabij- zynde wachthuisje, acht N. hoog noodig in veler belang. In de Itcd. Werldnr. zijn opgenomen Volv, DATUM DAGEN. Totaal 30 Oct. Zondag 66 14 80 31 n Maandag. 90 17 107 1 Nov. Dinsdag 94 21 115 2 Woensdag 100 28 128 3 Donderdag 94 26 120 4 Vrijdag 102 28 130 5 Zaterdag 89 23 112 LICllTgTEUKTE Datum. Uur Gem.Eng. fitandk. 24 October 5.45 8.— 7 16.8 (*i 25 5.45 - 8.- 8 16.9 26 5.45 8.— 7 16.8 27 5.45 7.45 8 16.6 28 5.45 - 7.45 7 16.6 29 5.45 - 8.- 8 16.4 30 5.45 - 7.45 8 16.6 Pit bctcokent: Wanneer men 5 cubio feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg'e London-Argand-Qtandard burner No. 1, met 24 gaatjee, wordt 'jod licht verkregen, dat in etcrkte gelrjk staat met 1G.8, 16.9 nz. fltandaardkuarsen, waarvan olko kaurs 20 rcrai 7.S mmn)8u Spermaceti per nut wnrbraodt Allen, die iets te vorderen hebben van bovengenoemde Vereeniglng, worden ver zocht hunne rekeningen in te zenden vóór 15 November. Rekeningen na dien datum ingeleverd worden niet betaald dan in October van het volgende Janr. 6784 12 LEIDEN, J. COEDELJEE, 5 November 1892. 1ste Pennm. B\j A. W. SIJTHOFF, te Leiden, is ver schenen SCRIPSIT Lltt. Hum. Dr., in Academia Lugduno-Batava Prof. Ord PARS PRIOR. ƒ3.00. Verkrygbaar by allo Boekhandelaars. Bij het veelvuldig voorkomen van Mond- en Klauwzeer, Pareiziekte, (tuberculose) en andere besmettelijke ziekten onder het rundvee, die op den mensch kunnen overslaan, bericht ondergeteekende, in liet belang zijner Cliünteele, dat de koeien, waarvan de IMeili voor de consumptie bestemd is, onder strenge controle staan van den Rij lis veearts A. "VAIN LEETJ WJHTV. 673G 30

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 13