Leiden, 5 November. gekregen, dat men daarvan voor de officieren zou zenden. Adj. B. raadde den divisie officier Clark aan die schoenen, voor dakloozen go- geven, niet te laten dragen, doch Clark moest gehoorzamen. Van oene gift, ten behoeve van de dakloozen door eenige kooplieden in tabak te Amsterdam gegeven, groot f 2480, werden kantoren in „de Vrede" getimmerd en ver timmerd; men gebruikte liierby ter wille van de goedkoopte dakloozen, wier gemiddeld loon f 0.50 per week bedraagt, plus voeding. Van die 50 cents moeten zy echter de kleeren, voor hen door 't publiek gegeven, koopen; de rest wordt geregeld overgedaan aan een kleerenjood. Toch is, zegt de schry ver, wat men in No- .-derland achter de schermen van 't sociale werk kan kyken nog niets in vergelijking met wat er in Engeland daarachter geschiedt. Wy kunnen natuurlek niet van alle grieven melding maken; genoeg z\] hot, als wy ver melden, dat de schrijver eindigt mot het Leger des Heil9 te tarten hem te weerleggen.Zyn antwoord ligt klaar voor de pers. In een ander gedeelte zijner brochure tracht de heer Le Clercq weder op te bouwen wat hij afgebroken heeft. Hij erkent dat het Leger in Nederland veel goeds heeft gedaan. Hij beveelt eene krachtige ontwikkeling van het Neerbossche plan aan, öf do oprichting van eene tweede met het Neerbossche paralellisch werkende organisatie, met een raad van commissarissen, bestaande uit predikanten, zoo mogelijk van alle richtingen: een zg kerkleger of hoe men 't noemen wil. Ex Stafofficieren, die het Leger des Heils kort geleden genoodzaakt waren te verlaten, zijn bereid zonder eenige geldelijke tegemoetkoming hun vrijen tijd aan do verwezenlijking van dit plan te geven. De heer Le Clercq eindigt met de predikanten uit te noodigen den tijd te bepalen voor eene vergadering om bedoeld plan nader te bespreken. De heer P. H. v. d. Velde voegt in een naschrift eenige gemoedelijke bladzijden toe aan hetgeen de heer Le Clercq schreof; ook h\j betoogt hoe het Leger van zuiver geeste lijke beweging in eene grof stoffelijke geld- making ontaardde. Van het HoofJkwartior voor Nederland ontvingen wg bot bericht dat oen antwoord wordt gorood gemaakt Hot verzoek om met do bespreking der brochure van don hoer Le Clorcq te waohten, totdat hot antwoord van don Hoilslogor-leider Olipbant zou verschonen zijn, kwam echter te laat, aangezion bovenstaand -artikel roods gezet was. Blijkens ingesteld onderzoek verkeeren vele stadspompen alhier in zeer slechten staat en levert het gebruik van water uit die pompon gevaar op voor do gezondheid. Ook met het oog op de gevallen van cholera in enkele plaatsen van ons land, zijn reeds vóór geruimen tijd de slingers van do pompon verwijderd, ten einde ze onbruikbaar te maken. Inmiddels is het wenschelijk enkele pompen weg te nemen, omdat ze uit- en inwendig gehavend zyn on de gootsteenen gebezigd worden tot berging van allerlei vuil. Na overleg met do commissie van fabricage geven B. en Ws. den gemeenteraad mitsdien in overweging om to besluiten tot afbraak van eenige pompen, waarvan de wegneming geen misstand veroorzaakt, en wel van do volgende, als: de pompen staande aan do Geeregracht, de Nieuwe Beestonmarkt en aan de Voldersgracht. Ook bestaan er geeno bedenkingen tegen de inwilliging van het verzoek van den heer J. D. F. J. Werner, om eene geplaveide stoep te leggen voor hot in herbouw zijnde perceel Raarasteeg 73, ter breedte van 0.88 meter, en wordt derhalve in overwoging gegeven de gevraagde vergunning te verleenen onder voor waarde dat do rooiing worde gevolgd van do daarnaast liggende stoep. De commissie van financiën heeft geone bedenkingen tegen de rokeningen der inkomsten en uitgaven over 1891 van het Roomsch- Katholiek Armbestuur en het Roomsch- Katholiek Wees- en Oudeliedenhuis en stelt derhalve voor beide rekeningen goed te keuren. Dezelfde commissie heeft evenmin beden kingen tegen het voorstel van Burg. en Weths. tot afstand in eigendom aan don heer J. Loeber van eene strook gemeentegrond van het Rapen burg, gelegen vóór het perceel Rapenburg 62, ter breedte van 61/, centimeter en ter lengte van 77a meter, zynde de voorsprong van een plint langs den gevel van het bedoelde huis. Zy stelt derhalve voor te vorklaren dat be doelde strook gemeentegrond niet meer voor den openbaren dienst bestemd is en dien grond in eigendom af te staan aan J. Loeber, ten einde verheeld te worden aan het hem toe- behoorend perceel Rapenburg 62, tegen be taling van eene koopsom van f 5 per centiare en van de kosten van overdracht. Door de commissie van fabricage is de wenschelykheid te kennen gegeven om de herstelling van den toren der Pieterskerk, waartoe in de Raadszitting van 13 October jl. werd besloten en waarvoor een bedrag van f 700 beschikbaar werd gesteld, te doen uitvoeren door do gemeente-commissie, het geen h. i. voorzeker is te verkiezen boven eene uitvoering by openbare aanbesteding. De gemeente-commissie van het Ned.-Herv. Kerkgonootscbap heeft B. on Ws., in antwooro op eene haar gestelde vraag by missive van 2 November jl. bericht dat zy zich bereid verklaart dat werk op de voorgestelde wtfzi voor bet door den gemeenteraad vastgesteld bedrag van /"700 ten uitvoer to brengen, mits van den bestaanden steiger kosteloos kan worden gebruik gemaakt. Vermits dit laatste blykens ontvangen be richt kan geschieden, geven B. en Ws. den gemeenteraad in ovorweging hun te machti gen de herstelling van den toren der Pieters kerk niet in het openbaar aan te besteden, maar op te dragen aan de gemeente-commis sie, overeenkomstig de daarvoor vroeger opge maakte plannen, tegen betaling van het daar voor door den gemeenteraad toegestaan bedrag van /"700 en onder bepaling, dat do uitbetaling eerst zal geschieden, wanneer het werk door het college van B. en Ws. is goedgekeurd. Directeuren van Teyler's Stichting en de Leden van Teyler's Godgeleerd Genootschap te Haarlem hebben uitspraak gedaan over vier verhandelingen, hun als antwoorden op de uitgeschreven prijsvragen toegezonden. Zy hadden verlangd eene „Geschiedenis der Nederlandsche by bel vertaling vóór de Staten overzetting" en ontvingen daarop één antwoord met eene zinspreuk, aan Jerem. XXHI 29 ontleend. Hoe gaarne ook de ijver en de volharding van den schrijver erkend en gehuldigd werden, kon het eindoordeel niet anders dan ongunstig luiden. De drie andere verhandelingen strekten tor beantwoording van de vraag naar „de meest wenschelyke verhouding tusschen philan thropic en staatszorg volgens Christelijke beginselen." De eerste, onder het motto: „Dein Reich komme!" in 't Hoogduitsch geschreven, liet zich met genoegen lezen, maar is zóó kort, dat zij niet veel meer is dan eene uitvoerige schots. Aan bekroning van dit korte opstel viel niet to denkon. De twee andore z\jn in het Nederlandsch geschreven. De eene, die het motto draagt: „Dient elkander door de liefde," is geen ant woord op de vraag, maar handelt over do algomeene en bijzondere menschenliefde, en niet over hetgeen in de vraag met philan thropic bedoeld wordt. Ook de andere, onder het motto„Demensch- heid dwaalt, maar ontaardt nooit," is voor bekroning niet geschikt, al ware het alleen om hetgeen de schrijver zelf verklaart, dat zy geen eigenlijk antwoord op de vraag is. Hierna werd besloten om als prijsstof voor te stellen voor den tyd van twee jaren, zoo dat de antwoorden worden ingewacht vóór 1 Januari 1895: „Eene goschiedenis der Nederlandsche bijbel overzetting tot op de uitgaaf der vertaling naar Luther in 1523." Voorts wordt als nieuwe prijsvraag aange boden ter beantwoording vóór 1 Januari 1894: „Vry algemeen neemt men aan, dat som mige voorstellingen, met name over eschato logie, angelologie en demonologie, die men bij de Joden na de ballingschap aantreft, aan den invloed van het Parsisme moeten worden toegeschreven. „In hoever is er genoegzame grond voor die hypothese, of is het mogelijk de genoemde voorstellingen geheel of ten deele voldoondo te verklaren uit de inwendige ontwikkeling van den Godsdienst van Israël?" De prys voor het best en voldoend gekeurd antwoord op deze vragen bestaat in oen gouden eerepenning, op den stempel des Gonootscbaps geslagen, ter innerlijke waarde van vierhonderd gulden. De verhandelingen moeten in het Neder landsch, Latyn, Fransch, Engelsch of Hoog duitsch, met eene Latynsche letter, vooral goed en leesbaar geschreven zyn. Ook moeten zy op den bepaalden tyd in haar geheel worden ingezonden. De mannen-zangvereeniging „Kunst en Broederschap", te Amsterdam, directeur Anton H. Tiere, leeraar aan de M. t. b. v. Toon kunst, heeft besloten een nationalen en inter nationalen wedstrijd voor mannenzang uit te schrijven op 6 en 7 Mei 1893. In de inter nationale afdeeling zullen verguld-zilveren medailles, met prijzen van 500, 200 en 100 gd., in de eere afdeeling eene gouden medaille en 1000 gd. en eene verguld-zilveren medaille met een kunstvoorwerp, in den eere-wed- stryd voor de drie eerste prijswinnende ver- eenigingen een zilveren lauwerkrans en een fraai gemonteerde dirigeerstok (voor den directeur), bonevens eene verguld-zilveren medaille worden toegekend. Reglementen worden op de eerste aanvrage verzonden aan ulke vereeniging, welke aan den zangwedstrijd wenscht deel te nemen, door den president D. De Voogd, Plantage Middellaan 27a, te Amsterdam. De „Amst." heeft van do niot-benoeming van den heer Corfc Van der Linden te Amster dam in de centraal-commissie voor de Statistiek eene kleingeestige wraak gezien van minister Pierson over de critiek, door den hoogleeraar uitgeoefend op de Vermogensbelasting. Do hoogleeraar haast zich heden de redactie te wyzen op het ongemotiveerde van haar ver moeden. By schrijft: „In zeer vele opzichten verschil ik met den heer PiersoD van meening. Het is niet meer dan natuurlijk dat wij scherp tegenover elkaar hebben gestaanen als later de tegenwoordige minister weder zyn wetenschappelyken arbeid hervat, zal ik my verheugen telkens als een 200 bekwaam tegenstander met my den degen zal willen kruisen. „Het schynt echter, dat men geen stryö kan zien zonder te denken aan persoonlijke veete- Praatjes, dingen zonder naam, brengen dan ten slotte tot stand, wat aan het hart der be trokken personen oorspronkelijk vreemd was". Voor eenige dagen plaatsten wy een bericht omtrent het verleenen van meer Zon dagsrust aan het personeel der Nederland sche Spoorwegmaatschappijen, en deelden wy mede dat alleen verbetering in den be staanden toestand te brengen was door wij ziging van enkele artikelen van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen. Ter aanvulling van dat bericht kunnen wy nog hot volgende mededeelen: Ofschoon het wijzigen der bovenbedoelde bepalingen van het reglement voor het ver voer mede zou kunnen bijdragen tot vermeer dering dor Zondagsrust van het personeel, zou toch, zonder eenige wijziging te brengen in do bestaande voorschriften, reeds nu meer rust kunnen worden gegeven, en wel door inkrimping van den dienst op Zondagen. Op meest alle lynen, welke niet in het mid delpunt van het verkeer liggen, kan zonder eenig bezwaar de helft der treinen Zondags gemist worden. De slechte bezetting der treinen op die dagen toont zulks voldoende aan. Verder zouden ook de posterijen dienen mede te werken, welke Zondags met sommige treinen wel de brieven vervoeren, maar in de respectieve plaatsen toch niet bestellen, en dus het vervoer ook wel anders zullen kunnen regelen. Sedert een vijftal jaren is op de lijnen der Nederlandsche Tramwogmaatschappij een be perkte Zondagsdienst ingevoerd. Klachten van het publiek over mindere reisgelegenheid z\)n niet vernomen. De maatregel werkt uitstekend, en het personeel is er zeer mede ingenomen. Op do finantiëele uitkomsten heeft hot geen invloed, omdat men nu veel betere bezetting der treinen heeft en minder uitgaven. Nader kunnen wy mededeelen dat do Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten reeds sedert lang met de Spoorwegmaatschappijen in onderhandeling is omtrent eene herziening van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen. (17. D.) Door den minister van binnenl. zaken is ingesteld eene commissie, aan welke wordt opgedragen het voorbereiden der in voering van het leervak „handenarbeid" op de Rijkskweekscholen voor onderwijzers, en daartoe een plan met toelichting te ontwerpen voor het onderwijs in dit vak, zoowel aan lagere scholen als aan kweekscholen voor onderwijzers; en zyn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheyen, inspecteur van het lager onderwijs in de eerste inspectie te 's-Hertogen- bosch, en tot ledenJ. C. Fabius, inspect, van het lager onderwijs in de eerste inspectie te Delft; mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis, inspect, van het lager onderwijs in de derde inspectie, te Zwolle; P. H. v. d. Ley, directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, en A. 3. Van Gomert, hoofd van eene bijzondere lagaro schooi te 's-Graven- bage; verder is bepaald dat de commissie zitting zal houden te 's Gravenhage, en iszjj gemachtigd, ter vervulling van hare taak, enkele inrichtingen bier te lande, waar be- doeld onderwijs wordt verstrekt, te bezoeken. Gemengd Nieuws, Sedert 1 Januari 11. werden in het asyl van de vereeniging het „Nederl. Toe vluchtsoord voor noodiydendo dieren", te 's-Gravenhage, opgenomen 369 henden en 3 katten, waarvan door de Utrechtsche politie 195 honden en door de Haagsche politie en particulieren 174 honden en 3 katten. Nage noeg al deze dieren werden wegens gebreken of huidziekte afgemaakt; 52 honden werden, hetzij tegen geldelijke vergoeding, hetzfi kos teloos aan particulieren afgestaan, öp verzoek van particulieren werden tegen geheele of gedeeltelijke vergoeding 82 honden, en kos teloos voor minvermogenden 85 honden en 6 katten door middel van chloroform afgemaakt. Er werden 70 honden voor particulieren tegen vergoeding in het asyl verpleegd. De verpachting der buffetten van de Rotterdamsche Diergaarde is gegund aan den heer C. Ten Cate, te Arnhem, voor de som van f 10,000. "Woensdag werd door don be- waarder der villa „Buitenkist," tusschen Naai den en Laren, in hel plantsoen van Craailoo, het gedeeltelijk vergane lyk gevonden van een persoon, gekleed in eene goede jas, grv,se pantalon, goede bottines, met een fantasie hoedje er naast, benevens eene revolver. In de zakken bevond zich een kwartje, een sigaar en verder had hy bij zich een fleschje, waarvan de hals was afgeslagen en waarin zich nog een weinig port bevond. Men herinnert zich circa zes weken geleden t. a. p. een schot te hebben gehoord, toen 's avonds de Gooische stoomtram daar pas seerde, zoodat de passagiers dachten dat er op de tram werd geschoten. Na eene schouwing door den burgemeester van Huizen, gaf deze last, bet lyk, dat niet meer vervoerd kon worden, in de nabijheid te begraven. Daar er geen papieren werden aangetroffen, kon vooralsnog de identiteit van den overledene niet worden vastgesteld. De opening van de spoorwegljjn Maassluis - Hoek van Holland is vastgesteld op 1 Mei 1893. Behalve uit Londen komen ook uit Berlyn berichten over woelingen der werk- loozen. By een brand in een der voorsteden, drong eene bende werkloozen het brandende gebouw binnen om te plunderen, zonder dat het aan de politie en de brandweer gelukte dit te beletten. By de opkomst der recruten hadden Woens dag nieuwe relletjes plaats. Men begon de politie uit te jouwen en haar met steonen te worpen. Hoewel terstond versterking aanrukte, bleef de menigte zich verzetten, zoodat de sabel gebruikt moest worden en do vuurwapenen werden geladen. Een agent werd zwaar gekwetst en in een kanaal geworpengelukkig werd hy door een paar jollemannen gered. De bereden politie heeft de orde hersteld. Te Londen blyven de groote vergaderingen vah werkloozen aan de orde van den dag. Op een dezer by eenkomsten werd voorgesteld, der Regeering voedsel voor 43,000 arme school kinderen te vragen. Toen een van de gesalarieerde leiders der beweging dit voorstel in stemming wilde bren gen, bemerkte de menigte een der dissidenten, die den vorigen dag geprotesteerd had tegen hot betalen der leiders. Men drong op den man aan en volgde hem, toen hy de vlucht nam. De politie versperde den vorvolgers echter den weg. Na afloop had een wandeltocht van een 4000 man plaats. Een jongmensch uit Genève, die Zondag jl. de Salève op een gevaariyk punt besteeg, viel van eene hoogte van hon derden voeten en werd als lyk terugge vonden. Depeches van Honkong maken melding van een vreeselyken brand te Ichang, welke ontstond in eene jonk in de rivier, ten gevolge waarvan vyftig jonken en vele eigendommen aan de oevers der rivier ver nield werden en 200 personen omkwamen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10