DAGBLAD. M\ 10030. Woeusdau 2 November. A0. 1832. Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Geld ailecn laaakt niet gelnkkiff. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Af/onderigke Nommersw 0.05. PRIJS DER AD VERTENT IÊN Van 16 regelt ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaataroimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Officiëele Kennisgeviu^ou. Bargemeeettr en Wttbouders der gemeente Leiden brengen ter algeaieene kounie dat, ingevolge art. 11 via het Kon iiklyk Besluit van 0 Korember 1851 {Staatsblad No. 142), in verband met Zijner Majes- teite Besluit van 11 Angustue 1869 (Staatsblad No. 80), op Woensdag 30 November a. e.,dos middags ts twaalf nreD, op bet Raadhuis eeüe vergadeiiDg ven kiesgerechtigden zal worden gehouden om de planteen aan te vullen van de heeren: L. G. LE rOOLE, H. C. JUTA. A. DE KOSTER, W. F. VERBET VAN WIJK en H. J. VAN NOUHUYS, die met feret einde dezes jaare als leden van de Earner van Koophandel en Fabrieken af reden, doch jügevolge art. 7 van eerstgemeld bee'nit opnieuw benoembeaT zijn dat de lijst van kieegereohtigdeD, waartegen bezwaren kannen worden ingebracht by het Gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage lgt op de 8ecretarie dezer gemeeDte en dat de inlevering dtr stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 t-ot 2 nren, des namiddags, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaate beeft. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I eiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Oct. 1892. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 November. Het Studenten-muziekgezelschap „Serapre Crescendo" alhier zal in den a. s. winter weder een drietal concerten geven: twee invitatie- concerten en éón armen-concert. Het eerste invitatie-concert zal plaats hebben op Dinsdag 13 December. Ongeveer veertig studenten werken dit jaar in het orkest mede. De aan vulling der blaasinstrumenten zal dit jaar geschieden door het Utrechtsch stedelijk orkest. Wij kunnen onzen lezers uit goede bron meedeelen, dat de Conférence van den bekenden Fransehen poëet Paul Verlaine zal plaats heb ben op Maandag 7 Novembers, s., in de bo venzaal der Sociëteit Amicitia, Breestraat. Naar men ons mededeelt, zal de heer Ver laine leaen over het naturalisme in Frankrijk, de Parnassians en hunne kunst, het sym bolisme als resulteerende kunstuiting, waarvan hfl de groote waarde zal doen voelen door het lezen van eenige der beste gedichten van deze kunst. Nu in den laatsten tijd de kunst, literaire zoowel ale schilderkunst, meer en meer begint te worden precieus eigendom van die geleoft in h»3t bovenmateriëele ideaal van den mensch, meent men, dat velen van deze ge legenheid zullen gebruik maken, om een der meest serieuze, der innigst voelende woord- arüst6n van de ze eeuw te hooren. - Mejuffrouw Jacoba Smit heeft het voor nemen het coQcert, dat hier zooveel succes had, ook in Deu Haag, Delft en andere steden te geven, wederom met welwillende mede werking van den heer Willem Van Iperen. "Wy kunnen aan ons bericht van gis teren betreffende de restauratie derFransche of Waalsche- kerk nog toevoegen dat deze is uitgevoerd onder leiding van den heer G. Van Driel, architect alhier. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Oct. ingelegd 50,232.71%, terugbe taald ƒ50,305.82, terwijl zijn afgegeven 110 nieuwe en geheel afgelost 76 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 9391 inleggers bedroeg uit October 1,745,617.83l/a. Examens vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. 's-Hage, 31 Oct. Toegelaten de heeren: K. Floor en J. Van der Wal, van Gouda; W. Groot, van ValkenburgJ. Corbeau, van Zoeterwoude; J. Zwets, van Leiden; en W. Verberne, van Hazerswoude; alsmede de dames: S. Schuurman, van Zwammerdam; L. D. Van Schouwenburg en H. G. Bur- gersdyk, beiden van Gouda. De heer F. Postma, onderwijzer te Val kenburg, is geslaagd voor het examen als klerk bü de rijkstelegraaf. In het aan de Tweede Kamer ingediend ontwerp, bekrachtigend de verklaring met Spanje tot voorloopige regeling der handels betrekkingen sedert 1 Juli, vallen de Neder- landsche artikelen in Spanje onder het mini mumtarief en op Cuba en Portorico onder de laagste tarieven. Sedert 14 Juli zijn de rech ten op Hollandsche kaas op Cuba en Portorico verlaagd, terwijl voorts verlaging van 't- minimumtarief in Spanje Is verkregen voor kaas, boter, jenever, rum, bier, metalen, fleschcapsules, tin, ammoniak, sulfaat en indigo; voorts zyn bloembollen vrijgesteld van rechten. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat do com mission, die in 1892 belast zyn met het afnemen van de examens van apothekersbe diende, zullen zitting houden te 's Hertogen bosch en te Kampen op 7 Nov. a. s. en vol gende dagen. De heer Daniël De Lange en zyn koor a capella, dat zich a. s. Donderdag-avond hier zal doen hooren, zyn Zondag te Helder in de Nieuwe Kerk opgetreden voor een audi torium, dat op 1200 personen kan worden geschat. Groote bijval werd, als overal elders, door de zangers behaald. Na afloop der uit voering werd den heer De Lange een fraaie 1 lauwerkrans aangeboden. Te Rotterdam is eene druk bezochte vergadering gehouden van den Bond van be ambten, werkzaam aan de kantoren van 's Ryks belastingen in Nederland, welke ver- eeniging reeds 200 leden telt. Het aftredend bestuur, bestaande uit de heeren E. B. Brand en H. Wijsman Jr., te Amsterdam, H. Van Asch en L. J. Vallentgoed, te Haarlem, en A. A. Van Ewyck, te Leiden, werd herkozen, terwyl een ondersteuningsfonds werd opge richt. Door vrijwillige bydragen van leden en particuliere schenkingen hoopt men een dergelyk fonds te verkrygen. De Arnhemsche gemeenteraad heeft de begrooting voor 1893 nogal vlug, in óóne zit ting, afgehandeld. Aan de algemeene beschou wingen werd alleen deelgenomen door de heeren Kesper en Coers en den wethouder Cordes, die den toestand der gemeente-finan- ciön, waaromtrent de heer Kesper ODgerust was, prees. De heer Coers kon zich maar niet „neerleggen" by het besluit, dat de Ambachts school zal komen aan den Boulevard. De wet houder zeide dat er niets meer aan te doen was, maar dat hielp niet. De heer Coers bracht by alles die school te pas. Over enkele posten, vooral over die betref fende don aanleg van wegen en straten en over de gasverlichting, werd druk gesproken, maar ten slotte werd er niet veel bezuinigd, al ontbrak het niet aan voorstellen daartoe. De begrooting werd aangenomen in ontvangst en uitgaaf tot een totaal van 1 millioen 39 duizend 182 gulden en enkele centen met een sluitpost (onvoorzien) van 26 duizend gulden. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten het maximum-traktement van den gewonen onderwyzer te brengen op ƒ900. Een voorstel om het op ƒ1000 te breDgen, werd verworpen. De minister van oorlog heeft, naar aan leiding van den door generaal Den Beer Portugael in een der dagbladen tot Z.Exc. gerichten openbaren brief met betrekking tot 's ministers mededeelingen omtrent voorstellen van een vroogeren commandant der stelling van Amsterdam nopens de inrichting van het westel{jk front dier stelling, aan de Siaten- Generaal in origin al i overgelegd de na te noemen bescheiden, welker raadpleging moet strekken om, tegenover de opmerkingen van den generaal, de juistheid van 's ministers mededeelingen in het licht te stellen: lste. de door den generaal-majoor Den Beer Portugael dd. 7 December 1889 ingediende Memorie, betreflénde de stelling van Amster dam, met eene byiage; 2de. het dd. 9 Augustus 1889 ingediend advies nopens het westelijke gedeelte der stelling van Amsterdam, met eene bijlage; 3de. het dd. 28 April 1890 ingediend rap port met by behoorenden brief van den inspec teur der genie van 1 Mei 1890, nopens de werken, welke in aanmerking zouden komen voor de inrichting van den zoogenaamden „veiligheidsgordel" voor de stelling van Am sterdam wel te onderscheiden van de lyn van duurzame verdedigingswerken in voege als werd bedoeld by de beschryving van het oorspronkelijk plan voor die stelling, in de memorie van verantwoording ter zake der vestingbegrooting voor den dienst van 1892. Daar bovenvermelde bescheiden verschil lende details bevatten, waarvan de openbaar making zeer zeker ten nadeele van de belan gen der verdediging zoude zyn, heeft de minister bedoelde stukken uitsluitend ter kennisneming voor de leden der Staten-Gene- raal overgelegd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat volgens de by hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zyn aangegeven in Gelderland: te Brakel, 1 persoon; in Zuid-Holland: te Gouda, 1; te Koude kerk, 2 personen in Noord-Holland: te Amsterdam, 1 persoon;. in Utrecht: to Jutfaas, 1; te Maarseveen, 1; te Utrecht, 3; te IJselstein, 2 personen. Ten gevolge van den uitslag van do door den OranjeVrystaat uitgeschreven inter nationale prysvraag voor een standbeeld van den afgetreden president Brand, werd aan den heer W. J. Best, te Amsterdam, de uit voering van zyn ontwerp opgedragen. Best is nu mot zijn ontwerp in klei gereed en neemt dit, na de goedkeuring door eene com missie, waarin de heeren Van Hove en Quack zitting hebben, thans in gips over. By koninklijk besluit is voor den tyd\ van drie jaren, met 1 Nov. a. s., benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien 's-Gravenhage als standplaats is aangewezen,, de veearts A. Van Leeuwen, te Leiderdorp. Ueiueugd Nieuws. In eene der beruchte zijstraten van de Haarlemmerstraat, schuin over de Vrouwesteeg, heeft hedennacht omstreeks half- twaalf eene groote vechtparty plaats gehad, waarbjj de ruiten van een der perceelen het geducht moesten ontgelden. De politie en de militaire patrouille kwamen er by te pas. Een dor heldhaftige zonen van Mars kon het- 153.) „Meent gy nu nog niet, dat thans op ons beiden de verplichting rust door verdubbelde vriendelykheid datgene goed te maken, wat wjj eens, door onze liefde, tegenover hem bedorven hebben?" vroeg Bertha, Von Wan tons haftd vasthoudende en hem daarbij liefdevol aankykende. ■»Nu ja, vrouwtje, ge hebt geiyk; maar wat kunnen wy doen?" „Wy moeten hem zoo vriendelyk mogelyk tegemoetkomen, moeten goede buren blijven «n voor alles hem bewaren, dat hy niet in de strikken eener coquette verward geraakt. Lk ben eensklaps op eene goede gedachte gekomen. Hoe heerlyk zou het zyn, wanneer °n Ernau enKlara eens een paartje werden!" ^on "Wangen lachte hartelyk. „Welk een inval", zeide hy. „Moet gy, rrouwen, dan altijd op huwelyken specu leren? Klara is immers nog een kindf" -Maar een wonderschoon kind van veertien uren en binnen twee jaren eene jonkvrouw, L>e een echtgenoot naar het altaar volgen *an. Zou het niet kosteiyk zyn, wanneer gy uwe lieve zuster hier in de nabyheid, als mee8teresse op Plagnitz, zoudt kunnen houden? De heer Von Ernau zal ons dikwyls komen bezoekenhy zal Klara leeren kennen en dan moet hy haar ook liefkrygen; zy is zoo innemend!" „Wie zou thans reeds aan dergelyke dwaas heden denken?" „Men kan er niet vroeg genoeg aan denken om hen, die ons aan het harte gaan, ge lukkig te maken. Beloof mij minstens niets tegen mijn mooi plan te zullen ondernemen. De heer Von Ernau mag niet te weten komen dat Elize zich in ons1 huis bevindt." „Zy zal zich niet voor hem laten ver bergen!" „Laat my daarvoor inaar zorgen-! Beloof my alleen, dat ge hem niets zeggen zult!" Von "Wangen beloofde dit, ofschoon niet geheel tevreden zijnde met zichzelven; maar toen Bertha hem liefkoozond over de wangen streek en zoo recht lief aankeek, was hy in staat geweest haar allé beloften ter wereld te doen. Door dergelyke blikken kon zij hem lot alles bewegen. VIII. Egon verhief zich, toen Von Wangen hem verlaten had, om uit zijn bed te komen. Hy had nog te veel vertrouwen in zichzelven gesteld. Toen hy opstond, werd hy duizelig, viel in zyne kussens terug en moest geruimen tyd rusten, eer hy eene nieuwe poging tot opstaan durfde wagen. Hy gevoelde nu hevige hoofdpyn, welke het hem onmogeiyk maakte helder te denkenal meer en meer verdween echter die pyn, wel niet geheel, maar toch in zooverre, dat Egon zijne gedachten weer verzamelen kon. Hy had beloofd by mevrouw Von Wangen zyne opwachting te maken. Hy zou Bertha wederzien. Het kwam hem zelf merkwaardig voor, dat by deze gedachte zyn pols niet sneller klopte, dat hy in staat was doodkalm en koelbloedig te overleggen, hoe hy wel, onder de thans geheel veranderde omstan digheden, de eenmaal zoozeer door hem ge liefde begroeten zou. Zy had hem veel te vergevende eerste ontmoeting met haar zou voorzeker pynlyk zyn, maar moest overwonnen worden, want, dtn geringen afstand in aanmerking geno men, waarop de goederen Plagnitz en Linau van elkander gelegen waren, zou eene latere ontmoeting moeilyk kunnen uitblyven. Hoe spoediger de eerste dus achter den rug was, des te beter. Egon stond op; het ging thans beter dan even te voren; wel gevoelde hy, nog niet al te vast op zyne boenen te staan, maar het gelukte hem toch zich te bewegen. Naast de waschtafel stond z\jn kofter. Daarin vond by het noodige linnengoed en een kostuum, in hetwelk hy het wagen kon zich aan mevrouw Von Wangen voor te stellen. Niet zonder inspanning gelukte het hem zyn toilet te voltooien; hy was inder daad nog zeer zwak; meermalen moest hy een oogenblik rusten, alvorens met zfln lichten arbeid gereed te kunnen komen. Eindeiyk was hy gereed. Hjj wierp een blik in den spiegel. Byna verschrikte hy voor het beeld van den bleeken man, die hem met matte oogen aanzag. Heden viel hot hem voor de eerste maal, op, dat hy in de verloopen vier jaren toch aanmerkelyk ouder was geworden. Zag hy ai niet in de groote haarlok, welke uit het verband te voorschijn kwam, eer. paar gryze haren (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1