DAGBLAD. 10027. Zaterdag 29 October. A\ 1892. (Deze (iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 2S October. Feuilleton. Oeld alleen maakt niet gelukkig. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 m*andon1.10. Franco por poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Y»n 1—6 regelt 1.06. Iedore regel meer ƒ0.17}. Grootere lettere neer plee te ruimte. Yoor het fcnoeeaeeren buiten de tted wordt ƒ0.06 berekend. OlHciÖele KennisffeTingen. DRAXK1VET. Dargemc-oetor en Wethouders der gemeen'e Leiden tic-Dgen ter algemeene kennis, das door PETRUS jiCOBCS KEULS, alhier woonachtig, een verzoek- •brifc ie iDgediend ter btkomir g van vergunning niioefening van den kleinhandel in sterken drank, i bet perceel l urgsteeg No. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, I>E KANTER, Burgemeester. 0:t- 1892. E. EIST, Secretarie. Door do alhier zitting houdende genees kundige staatscommissie zijn heden tot arts bevorderd de heeren W. T. De Yogel en K. De Lint. Toegelaten voor het eerste gedeelte van Let arts examen werd de heer J. H. Delmaar. -In de groote zaal van „Zomerzorg" had üiteravond het aangekondigde concert plaats an mej. Jacoba Smit (sopraan), met wel wil- inde medewerking van den heer Willem Yan peren (viool) en den heer J. J. Yan Ameron piano-accompagnement). belangstelling was zeer groot, getuige heel gevulde zaal. Er bleef geene plaats onbezet. Yooral het schoone geslacht was buitengewoon vertegenwoordigd. zangeres ondervond met de voordracht an het vocale gedeelte van het vrij uitge breide programma zeer veel bijval. Nadat wij laar enkele jaren geleden gehoord hebben, is aar orgaan vrouwelijker, krachtiger gewor den, en onmiskenbaar bleek den invloed van ie leiding, welke zü zoowel hier als elders ,ad ondervonden. Het is te hopen, dat die ont- mkkeling kunne worden voortgezet. Met de auziek is nog niet gebroken en de heer Van peren heelt een goed werk gedaan met de aadacht nogmaals op deze jeugdigo verschy- ing, die zoo veel voor de kunst kan beloven, e vestigen. Zy werd herhaaldelijk door het dankbare ubliek teruggeroepen en Van Iperens Prinzessin Ilse", dat men op dit concert tor het eerst te hooren kreeg, hetgeen terd op prijs gesteld, moest zü herhalen, an het begin en het einde dezer soiree ferden haar fraaie bouquetten, een „van tire vrienden", aangeboden. Zy werd geaccompagneerd door den heer Fan Iperen, die tevens tusschen de zang- emmers het instrumentale gedeelte van het irogramma had op zich genomen. Zyne ver- dullende voordrachten voor viool ondervon- j ai eveneens zeer veel waardeering en in het begin der tweede afdeeling moest hy er zelfs nóg eene ten beste geven. De jeugdige accompagnateur had eene niet gemakkelyke, zelfs zware taak, maar vervulde die soms zeer verdienstelyk. De avond, waarvoor men natuuriyk geene eischen als voor de hoogste kunst mocht stellen, heeft blykbaar goed voldaan. Wy konden hem zelfs een zeer gezelligen avond noemen.en dat teekent. Voor het studentengezelschap „Doctrina" is het bestuur samengesteld uit de heeren: N. G. Van Taack Trakranen, praeses, P. L. Van Meeuwen, ab-actis, J. P. Van Limburg Stirum, quaestor, W. M. Van Lanschot en A. C. D. De GraelT, commissarissen. Als schouwburgcommissaris uit het stu dentencorps is gekozen de heer C. R. F. André de la Porte. Er heeft eene herstemming plaats gehad voor een vice-praeses en een commissaris van „Pro Patria"; by opening van de stembus bleek de heer A. C. D. De Graeff als vice- praeses, de heer H. W. J. Fockema als com missaris de meeste stemmen op zich ver- eenigd te hebben. Op Nieuw Eik-en-Duinen by Den Haag is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. F. D. Schmal zoon van den bekenden hoofdonderwyzer aldaar, een jeugdig genees heer, assistent in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Met de hoogleeraren Treub en Vanlterson waren een aantal zyner collega's aan de groeve vereenigd. Prof. Van Iterson, de heer De Vletter, uit Den Haag, en dr. Van Hasselt, van Leiden, brachten hulde aan de nagedachtenis van den te vroeg aan zyne bloedverwanten en aan de wetenschap ontvallen collega en vriend. De Eersto Kamer is heden op reces gegaan, na afdoening van eenige spoedeischonde ont werpen, waaronder die betreffende een nieuw opvoedin sgesticht te Avereest en verbetering van Berkel, Regge en Schipbeek, welke aan genomen zyn. Het voorstel omtrent de Vecht- verbetering zal spoedig volgen. Hot stoffeiyk overschot van mr. H. J. Brouwers, lid van den Raad van State en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, is hedenochtend per Staatsspoor van Den Haag vervoerd,'ten einde te Wyire (Limburg) in het familiegraf te worden bygezet. Aan het station waren o. a. tegenwoordig de leden van den Raad van State Hubrecht en Den Beer Poortugael, de secretaris van ge noemd college de heer Royaards, de referendaris Bake en de commiezen van Staat, de heeren Breukelman, Baron De Vos van Steenwyk en Neys. De boden van de Tweede Kamer en van den Raad van State maakten deel uit van den stoet, De heer P. Knuttel DPz., pred. te Slie- drecht, herdacht gisteren onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hy vóór 25 jaren te Langerak het predikambt in de Hervormde Kerk aanvaardde. Aan do Hoogere Burgerschool te Delft zullen na hot einde van den cursus goene overgangs-examens meer plaats hebben. De be vordering tot eene hoogere klasse zal plaats hebben en berekend worden naar het aantal punten, bereikt op de tweemaandeiykschestaten. Er is een commentaar op de Vermo gensbelasting verschenen. Schryver er van is de hoer C. Van Haren, commies, chef der afdeeling financiën en onderwys ter gemeente secretarie te Groningen, terwyl het boek ver scheen by de firma J. B. "Wolters, te Groningen. Het werk begint met den tekst der wet, daarna geeft de heer Van Haren een over zicht varr enkele inkomsten- en vermogens belastingen, welke men elders in Euiopa aan treft. Vervolgens deelt hy in beknopten vorm mede, wat hier te lande in de laatsto 60 jaren gedaan is, om een einde te maken aan „het privilege van het roerend vermogen", en komt ten slotte tot eene bespreking van de verschillende artikelen der wet tot heffing eener vermogensbelasting. Dit werk zal voorzeker goede diensten bewijzen aan hen, die zich óp de hoogte willen stollen van de byzonderheden der be lasting. Gemengd Niea ws. Morgen, 29 October, herdenkt de letterzetter M. J. De Jong den dag, waarop hy vóór 25 jaren in dienst trad by den heer J. J. Groen, boekdrukker alhier. Naar wy vernemen, zal de kegel club „la Force", alhier, op hare "baan in het café „de Zwarte Ruiter", aan den Stations weg, op 25 December en volgende dagen een groot Internationaal Kegelconcours houden, bestaande in corps-, personeelen- en vryebaan- wedstryd. Aan het strand te Scheveningen is aangespoeld het onherkenbaar lyk van een man van forschen lichaamsbouw. In het vest is gevonden een roodgouden vingerring met gebogen langwerpig vierkanten steen, in welken ring is gegraveerd J. F. M. te P. M. De commissaris van politie te Scheveningen, dio een en ander onder zyne berusting heeft, verzoekt inlichtingen omtrent den drenkeling. Eene vreemde geschiedenis - Een o familie op De-Wittekade te Amsterdam werd dezer dagen in diepen rouw gedompeld. Een zoon des huizes was bediende op een kantoor in Apeldoorn. Voor omstreeks drto weken werd hem door zyn patroon vierhon derd gulden ter hand gesteld, om daarmede een betaling te gaan doen. De jonkman keerde niet terug, en daar men geloofde, dat hy er met het geld van door was, werd de politie met het geval in kennis gesteld. Verleden week werd hy in de nabyheid van Apeldoorn in eene sloot dood gevonden. Op het lyk werd niets van waarde gevonden. Blykbaar heeft men hier met eene misdaad te doen. Misschien is de knaap onder moorde naarshanden, na hem eerst van het geld te hebben beroofd, bezweken. (Echo.) Men meldt van gisteren uit IJselstein: Gistemamiddag werd nog een jongen van circa 15 jaren door de cholera aangetast. Hy is reeds vannacht overleden. Ook deze jongen was woonachtig in de Voor straat, waar de sinds Zondag aangegeven ge vallen alle voorkwamen. Te Brakel heeft zich een geval van cholera asiatica voorgedaan by een ongeveer veertig jarig man, die reeds is overleden. Te Breda is Woensdag-avond een jongmenseh, die by eene serenade achter de muziek liep, onverhoeds door een anderen jongen met een mes in den rug gestoken, waardoor eene diepe wond ontstond en hy bewusteloos moest worden weggebracht. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig, en men heeft hoop op behoud. Men is den dader op het spoor. Aan den Ze venbergschen Hoek bekwam eene oude vrouw eenige brandwonden, door het omwerpen van een petroleum-kook- toestel. Na een paar dagen is zy aan de go- volgen overleden. Gistermiddag had de landbouwer G. P. te Renswoude het ongeluk van den zolder te vallen, met het treurig gevolg dat hy onmiddellyk op de plaats dood bleef. Volgens ontvangen telegram men hebben overstroomingen vreeselyke ver woestingen aangericht in de landstreek Rio- Chico (Venezuela). Honderden personen zyn verdronken. Te Caucazus zyn 40 huizen door het water ondermynd en door den stroom i medegesleept. Viel niet een lichtstraal hem verblindend het oog? Zag hy zich niet in eene half Jnkere ruimte en omgeven door vele men- :hen? Bevonden zich daaronder niet oude, em bekende gestalten? Boog zich niet over "n, die geene kracht had een lid te ver ben, een engelengelaat, met twee donker- auwe oogen, waaruit medelyden sprak Was t een droom? Hoe dikwerf had by in de laatste jaren, -Une schoonste droomen, die lieve engelen- *Ulte gezien, maai- steeds was het dan r de gestalte van een groot kind geweest, ces gestalte, zooals hy die het laatst had tien en hem steeds voor den geest gebleven Hoe merkwaardig liad zich dat droom- M plotseling veranderd En toch waren de trekken van het schoone die hem zoo duidelyk voor oogen !r;den, dezelfde gebleven; alleen waren zy meer ontwikkeld en schooner geworden, het was een droom, even goed als deze, h\j met half gebroken oogen de engelen- i tolte weder zag, dat bij eene zachte hand op zyn voorhoofd voelde, dio een koel ver band aanbracht, dat Lize aar. zyn bed zat, zyne hand in de hare hield en hem aankeek met een blik vol innige deelneming, vol liefde. Het was slechts eene vluchtige herinnering, een schoone droom geweest, uit welken hy thans ontwaakte. Maar die droom, hy had Egon zóó aange pakt, dat deze zich de werkelykheid, waarin hy zich bevond, niet kon voorstellen. Hy droomde voort, want een droom was hot zeker, dat hy thans eene hem bokende stem hoorde, eene stem, welke hy zoo dikwyls in het kasteel van Ostemau vernomen had. „Wy hebben met smart op u gewacht, heer dokter!" Eene Egon onbekende stem antwoordde: „Dat spyt my van harte, mynheer Von Wangen, maar het was onmogeiyk vroeger te komenl Ik heb den geheelen nacht door gebracht a.an het bed van iemand, die doodziek is. Eerst een uur geleden ben ik thuisgeko men en heb my toen onmiddollyk in het rytuig gezet, om aan uwe uitnoodiging te voldoen. Naar ik hoop, zal myne hulp niet te laat komen." „Dat hoop ik ook", antwoordde de heer Von Wangen, wiens stem thans door Egon herkend werd. „In den tosstand van het arme rnensch is weinig verandering gekomen- De liefdevolle verpleegster, die den ganschen nacht aan zyn bed heeft doorgebracht en zyne wonden door vochtige omslagen koel heeft gehouden, heelt ray eerst zooeven medegedeeld, dat hy nog steeds bewusteloos is, maar rustig en krachtig ademhaalt. Als het u belieft, dokter, de deur aan uwe rechterhandde verwonde ligt in de blauwe kamer!" De deur werd geopend en de gesprekvoe- renden traden binnen. De een was de heer Von Wangen. Egon herkende hem dadelyk, niettegen staande de veranderingen, welke een tyds- verloop van vier jaren in het uiterlyk van den jongen man gebracht had. De ander was een klein, reeds bejaard en Egon vol maakt onbekond heer. Dit was geen droomDo flinke, krachtige jonge man was inderdaad de heer Von Wangen. Egon droomde niet meer. Hy be vond zich werkeiyk in een bed, met eene wonde aan het hoofd, in een hem onbokend vertrek. Hoe hy daar gekomen, wat er met hem gebeurd was, daarvan kon by zich nog geen denkbeeld vormen. Hy richtte zich thans ten halve op. Dit gelukte hem echter slechts met moeite. Met heldere oogen zag by den heer Von Waögen aan en reikte dezen de hand. „Ei, zie eens, onze patiënt is by zyn volle bewustzyn. Dat is een opwekkend ver- schynsel", zeide de dokter, aan Egons bod tredende en diens hand vattende: „Geene koorts! De oogen helder! Ik denk dat gy u zonder grond al te veel bezorgd gemaakt hebt, mynheer Von Wangen!" De dokter vroeg Egon of deze pyn ge voelde en ontving daarop een kalm en dui delyk antwoord. Daarna verwyderöe hjj hot verband van het voorhoofd van den patiënt en onderzocht met alle aandacht de wonde. „Niets ernstigs", zeide hy eindelijk, blyk baar zeer tevreden gesteld. „De heftige schudding der hersenen, door den val en het terechtkomen met het voorhoofd op een steen veroorzaakt, hebben eene langdurige bewuste loosheid ten gevolge gehad; de wonde zclvo heeft niets te 'oeteekenen, binnen weinigo dagen zal zy genezen zyn. U kunt van gel ok spreken er zoo goed te zyn afgekomen „Wat is er dan met my gebeurd?" „Dat zal de heer Von Wangen u wel ver tellen. U hebt geene behoefte aan myne hulp. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5