DAGBLAD. 10025 Donderdag 27 October. A0. 1822. %sè&e (ïïeze «Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 October. Feuilleton. (icld alleen maakt niet gelukkig. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leidon per 3 mnanden1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. PRIJS DER AD YERTENTEBN Van 16 regels f 1.05. Iedere regel moer/"0.17|. Grootere letters Daar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ticeede Blad Officieel© Kennisffeyia^en. Fergadorlng vaa <leu Gemeenteraad Tan Lol- <«Bj op Donderdag 27 Oct., dee namiddag» te 1 uur. Punten ter behandeling: 1» Btéediging en installatie van Mr. Egbert Do Vries, als lid ran den Gemeenteraad. j'. Beooeming van een Wethouder. j\ Benoeming van een lid vaD het College van Vroüwou-Kxattinrooedere. (324). i». Voorstel tot wijziging der Verordening, regelende het aantal leeraren aan de Gemeeute-inettUingen van middelbjar onderwijs. (328). 5°. Benoeming van een leeraar in de Wiskunde aan de Hoogere Bnrgerechool voor Jongens. (328). G'. Verzoek van R. De Wilde Pz., om eene brug te leggen over de Witte Singelaloot. (819). i«. Idem van G. W. Splinter en anderen, betrekkelijk teue demping van een gedeelte der sloot langs den Hoogen Rijndijk. (320). 6'. Voorstel tot wijziging van de Verordening op de Markten. (321). 9°. Mem betrekkelijk het gebrnik van de Gehoorzaal door de Commissie voor de Volksbijcenkometen oo omtrent de vei huring van den Foyer. (322). 10'. Begrootiog voor 1893 van de Bank van Lee ning. (825). 11'. Idem alsvoren van het Gereformeerd Minne- of Arme Oade Mannen- of Vrouwenhuis. (326). 12°. Suppletoire Staat van begrooting, dienst 1892, vanhet H. G.-of Arme Wees- en Kmderhuie. (333). Verzoek van J. Ruigrok, om eene loozing to mogen leggen in do slachtplaate in de Schagensteeg naar bet stadsriool. (334). H'. Idem van C. Maastricht, om de loozing van de slachtplaats in de Ververstraat te doen uitloozen io het kolkriool aldaar. (334). 15'. Idem vai Mevr. 8. Crommelin, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoogere Burger school voor Meisjes (830). H'. Idem van do Gemeente-Commiesio van hotNeder- (luitsch Hervormd Kerkgenootsehap, om het ijzeren hek op het bordes der Marckerk in de Kodde- steeg door te trekken en gemeentegroi d in te nemen (331). 17*. BegTOOtiDg van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1893. (332 en 836). Krachtens Raadsbesluit van 14 Juli jl. wordt aan den heer J. Loeber in eigendom afgestaan eene strook gemeentegrond ter te van ongeveer 7.5 meter en ter breedte Tan ongeveer 10 centimeter, gelegen voor het ireeel Rapenburg No. 62. Thans is by adres door den heer Loeber voornoemd nader verzocht nog den eigendom te verkrygen van eene strook gemeentegrond ter breedte van 6!/2 centimeter en ter lengte van 7.50 meter, zijnde de voorsprong van een plint lang6 den gevel aan het Rapenburg No. 62. De afstand van eerstbedoelden grond werd aangevraagd ten behoeve van den bouw van eon nieuwen gevel voor genoemd perceel. Buiten dien toegestanen grond is echter aan den gevel een plint geplaatst met voor sprong van 6'/, centimeter. Met het oog op het uiteriyk van liet bouw werk achten R. en Ws. het minder gewenscht het plint te laten wegnemen, terw\jl boven dien het plint in de stoep uitspringt en alzoo niet hinderiyk is voor de passage. Na overleg met de Commissie van Fa bricage geven B. en Ws. alzoo in overweging het verzoek in te willigen en mitsdien lo. te verklaren dat niet meer voor den openbaren dienst bestemd is eene strook ge meentegrond ter lengte van ongeveer 6'/2 centimeter, gelegen voor het perceel Rapen burg No. 62; 2o. dien grond in eigendom af te staan aan J. Loeber, ten einde verheeld te worden aan het hem toebehoorend perceel Rapen burg No. 62, tegen betaling van eene koop som van f 5 per centiare en van de kosten van overdracht. Ter vervulling van de vacature, ontstaan in hot College van Vrouwen Kraammoeders door het overlyden van mevrouw de wed. C. J. Vermeulen, geb. E. M. Van der Min, heeft voornoemd college bij den gemeenteraad de volgende voordracht ingezonden ter benoeming van een lid van het college, als: lo. Mevrouw L. J. Burgersdyk, geb. Blanken2o. Mevrouw K. F. Krak, geb. Reyst. De commissie van financiën bericht dat zy de in hare handen gestelde begrooting van de Bank van Leening voor het jaar 1893 heeft onderzocht en dat dit onderzoek tot geene bedenkingen heeft geleid. Zy stelt der halve voor die begrooting goed te keuren in ontvangst en uitgaaf ad f 12,580. Het onderzoek der begrooting van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis voor 1893 heeft ook tot geene bedenkingen geleid. De commissie stelt mitsdien voor deze goed te keuren in ont vangst en uitgaaf ad f 10035.50. Naar wy in het verslag der 25-jarige Christeiyke Werkzaamheid onder de Fabrieks- jeugd alhier lezen, bestond de meisjesschool niet lang of het hart werd bewogen over den diep verwaarloosden toestand der fabrieks- jongens. Met ingenomenheid werd daarom in 'tjaar 1871 de poging van den heer H. A. Gagnebin, toenmaals hulpprediker alhier, begroet, om te werken onder de jeugdige fabrieksarbeiders. In 't vervolg viel deze arbeid aan de Fabrieks school ten deel, langen tyd hierin bygestaan door den onderwyzer B. Labruyère, thans te Zaandam, en de laatste zevon jaar door den heer J. De Bruyn Yzn., hoofd eener Christe- lyke school te Leiderdorp. Jammer maar. dat men wegens de eigenaardige ruwheid dezer knapen, die overigens veel goeds hebben, er moeilyk meer dan een 35-tal te gelyk kan nemen. Daar bestuurderen verreweg niet allen, die het verlangen, aannemen kunnen, geven zy de voorkeur aan dezulken, die eefiige ontwikkeling bezitten eu misschien juist daardoor een gretiger oor leenen aan de redeneoringen der socialisten, dan geheel en al onwetenden. Uit de kleine Bibliotheek mogen zy wekelijks een boek meenemen. De cijferkunst bezit voor de meesten hunner groote aantrekkelijkheid zy houden er zich mee bezig, tot een of ander mooi verhaal, meest uit de geschiedenis des vaderlands, den avond besluit. In den namiddag houdt men Zondagsschool, in zeven klassen, met een honderdtal fabrieks arbeidsters, eigeniyk op dezelfde wyze als men dit anders met kinderen doet. In kennis toch staan deze 14- 16-jarigen niethooger. Het personeel aan de drie inrichtingen be staat op 't oogenblik uit één en dertig per sonen. Jammer maar, dat het verslag van meer dan één groot verlies moet gewagen. Immers, mevrouw De Wolff geb. Middendorp, die sedert het jaar 1873 met veel liefde en voorbeeldelooze nauwgezetheid de financiën bestuurd heeft, ziet zich, om familiebelangen, verplicht af te treden, en de onderwyzer A. J. De Lange, die, alles te zamen, een tiental jaren arbeidde aan de meisjesschool nam afscheid op het laatste Kerstfeest. Zyn uitgebreide werkkring als Hoofd der Chr, School voor on vermogenden maakte het hem zóó moeilyk bestuurderen 2 avonden 's weeks te schenken, dat zy van meer dan eénezyde den raad kregen, er niet verder by hem op aan te dringen om .het vol te houden. Wat zal men zeggen van twee zulke verliezen in één jaar? Op de Zondagsschool had men veel te sukkelen met kranke en ïydende helpsters, en waardeerde het daarom des te meer, dat anderen steeds gezond waren en niet minder dat de zendeling-kweekeling C. De Bruyn, benevens zyne bruid, Mej. Landwehr, gedurig bereid waren om hulp te verleenen. In Juni jl. echter, zoo lezen wy in het ver slag, verheten zy ens, om hun werk op het eiland Soemba te gaan aanvaarden een zeer groot gemis, óók voor de jongensschool, waar onze aanstaande zendeling zich, onder de leiding van z(jn broeder, oefende in 't school houden en waar hy, door de beminnelykheid, die zyn persoon eigen is, de harten aller jongens gewonnen had. Een harteiyk woord van dank wordt ook toegebracht aan uen heer S. J. Le Poole, die eveneens zyne hooggewaardeerde hulp ver leende, maar, helaas! door het afsterven zyns vaders het met zyne zaken te volhandig kreeg, om verder te kunnen steunen. Mej. C. Yan Benten vertrok naar elders en moest dus, tot aller leedwezen, het werk aan hare naaiklasse opgeven, dat zy gedurende vyf jaren met lust had waargenomen. En eindelijk de zeer gewaardeerde onder wyzer Yan den Bosch staat met 1 December de stad te verlaten en nog zoeken bestuur deren een opvolger, die vooral een waar christen, maar tevens een goed onderwyzer is, in staat voor den zang de geheele meisjes school tegelijk op zich te nemen en die ge noegzame gaven èn voor muziek èn voor ordehouden bezit, om hierin evenals zyn voor ganger met vrucht werkzaam te zyn. Ook nog andere personen, die door over lyden, door vertrek of om andere redenen geene finantiëele of andere hulp meer kunnen verleenen, worden dankbaar herdacht. Met dankbaarheid werd ook vermeld hetgeen in 't laatste jaar geschonken werd, zoowel voor de jongens bibliotheek, als voor het Kerstfeest van 1891. Reeds is eene „jubilé-gift" van f 100 toe gezonden, door eene vriendin het bestuur op do meest verrassende wyze ter hand gesteld. Voor de ontvangst van giften en goederen bevelen zich aan: mevr. De Wolff, geb. Mid dendorp, Thes. Hon., Heerengracht 31mej. M. A. Gunning, penningmeesteres, Hooigracht 15; mej. M. A. De Vriese, directrice, Nieuwe Ryn 16; mevr. Gunning, geb. Pynacker Hordyk, Heerengracht 46; de dames Drost, Koorsteeg 15. De dank en bede, waarmede het verslag wordt besloten, vinden uitdrukking in eenige aan mej. M. A. De Vriese opgedragen dicht regelen, het bestuur toegezonden door ds. J. H. L. Roozemeyer, te Arnhem. Hy en prof. Gunning zyn de beide oudste vrienden van deze werkzaamheid, die men nog onder do levenden tellen mag. Ter Secretarie dezer gemeente is in druk tegen betaling van f 1 verkrijgbaar gesteld de gemeente-begrooting met memorie van toelichting, voor den dienst 1893, en van f 0.30 het daarop betrekking hebbend 6ectieverslag met memorie van antwoord van Burgemeester en Wethouders. De by het 4de regiment infanterie van Groningen overgeplaatste kapt. Russer wordt belast met het bevel over de 4de comp. van het 2de bat. van het regiment, alhier in garnizoen. 141.) Vader heeft in een dergelijk geval alle mo eilijkheden vooruitgezien, het testament is onder het toezicht van den uitstekenden jurist den heer Herder opgesteld, er bestaat geen uit weg, de bepalingen z(jn onomstootelyk en ik zou er niets tegen kunnen doen, zelfs indien ik slecht genoeg ware den laatsten wil mijns overleden vaders niet te eerbiedigen." .Is Klara met de bepalingen van bet tes tament bekend?" ,Ik geloof wol dat de heer Herder haar de hoofdbepalingen heeft medegedeeld. HU is haar peetvader en zU zUne lieveling. Tegenover u, ik mag het niet verzwijgen, heeft hfj steeds een vooroordeel gehad; ik geloof dat gy hem, den ouden vriend mjjns vaders, te veel van uit de hoogte behandeld en daardoor beleedigd hebt. Naar ik denk, vrouwtje, zult gy nu wel inzien, dat ik Klara niet naar oen instituut kan zenden, zelfs indien ■a dat wilde, maar, openhartig gezegd, zou dit ook niet over myn hart kunnen krygen, zelfs indien ik mocht. Kiara is een lief kind; tocht eens haar hart te wmnen, geloof ray, dat zal u gemakkelyk vallen en gy zult er dan zelve behagen in scheppen, dat zy zich in ons huis bevindt." „Ik zou dus de hand moeten kussen, die my slaat?" vroeg Bertha scherp. ,Ik haat dat afschuwelyke schepsel, en nu nog te meer, wyl ik weet dat ik gedwongen ben haar hier in myno omgeving te duldenMaar wees onbezorgd, ik zal uwe zuster geene gele genheid geven de macht, welke zy bezit, te gebruiken. Ik zal zoo vriendelyk en lief tegenover haar zyn, dat geen scheidsrechter ter wereld het zou durven wagen haar het recht toe te kennen ons huis te verlaten en u daardoor van een gedeelte der erfenis te berooven. Dat is, gelyk ik doorzie, natuurlyk haar voornemen; daarom komt zy tegen my in opstand. De sluwe, kleine slang kent hare rechten en wil daarvan gebruik maken, maar het zal baar aiet gelukken!" Von Wangen gevoelde zich diep beleedigd door de onhartelyke woorden zyner vrouw en het was niet voor de eerste maal, dat hem een bange twyfel omtrent hare werkelyke geaardheid overviel. Dien twyfel had hy echter steeds onderdrukt, ja, er zich zelfs een ver- wyt van gemaakt, dat hy dien had kunnen koesteren, wanneer zyne vrouw maar weer een enkel vriendelyk woord tot hem sprak; heden echter was hy niet zoo. gemakkelyk gerust te stellen. Het deed hem te veel zeer, dat Bertha openlyk haren haat tegenover Klara, de lievelinge zyns harten, uitsprak. VI. De regen kletterde tegen de opgeschoven glazen wanden van de galery; bliksemstraal op bliksemstraal verbrak het byna nachtelyk duister; de geweldige donderslagen deden het oude heerenhuis van Linau op zyne grond vesten schudden. Hugo Von Wangen ging onrustig in de galery op en neder. Reeds meer dan twee uren woedde het onweder; de regen viel in stroomenmen hoorde in de galery bet doffe ruischen van eene beek, welke zich door de vallende waterstroomen gjvormd had en naar het lager liggende gedeelte van den tuin liep. Von Wangen was angstig bezorgd. Hy verwachtte zyn opzichter, dien hy met drie wagens naar G. gezonden had, om daar aan het station granen af te leveren en met eenige vrachtgoederen terug te keeren; de opzichter had reods minstens een uur geleden in Linau terug moeten zyn, maar werd tot heden nog steeds tevergeefs gewacht. Hugo had bevel gegeven dat hem van de terug komst onmiddellyk mededeeling zou wor den gedaan, maar nog niets vernomen. „Het weder wordt boe langer hoe erger", zeide Von Wangen en een bliksemstraal, welke als het ware alles in vuur zette, ge volgd door een donderslag, welke het gan- sche huis deed trillen, bevestigde zyne be wering. De ruiten rinkelden zdó luid, ais zouden zy uit de sponningen springen, en tegelykertyd huilde de storm zóó geweldig, dat hy de luide door Von Wangen gesproken woorden als het ware overstemde. „Gy maakt my zenuwachtig, wanneer gy zoo rusteloos heen en weer drentelt als een wild dier in zyne kooi", zeide Bertha op onaangenamen toon. „Neem toch eindelyk een stoel; door uwe onrust verbetert gy niets." Von Wangen scheen de woorden zyner vrouw niet te hooren; met steeds prooter wordende stappen ging hy op en neer. Zyne onrust nam van minuut tot minuut toe. „Wanneer den luitjes maar geen ongeluk overkomen iszeide hy vol angst. „Do Dombrowker dam is slecht en ook gevaariyk, wanneer hy door een zoo ontzettender. regen doorweekt ls." (.Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5