De ontwerp-gemeentebcgrcoflns voor 1§93. Aan het algemeen verslag van het verhan delde in de sectiën van den gemeenteraad by het onderzoek van bovenstaande begroo ting der gemeente Leiden, ontleenen wy nog het volgende: Plaatselijke directe belasting. Een lid vroeg, of niet de lyst der oninbare aanslagen in den laatsten tyd eene te groote uitbreiding hoeft verkregen. Z. i. komen daarop verschil lende personen voor, die zeer wel tot betaling zouden kunnen worden aangesproken en ge dwongen. Burgemeester en "Wethouders antwoorden hierop dat de personen, geplaatst op de lyst van onhibaron wegens onvermogen of op grond dat geen verhaal kan plaats hebben door middel van executie, niet uit het oog worden verloren. By veranderde omstandigheden wor den steeds pogingen in het werk gesteld tot inning van de nog verschuldigde belasting. Opbrengst van bruggelden, enz. Moet, zoo word gevraagd, deze ramiDg niet verhoogd worden met het oog op den uitslag der ver pachting van de overhaalschouw aan het Galgewater Een lid gaf bovendien in overweging, een havengeld te heffen. Antwoord van B en Ws.By de raming is reeds ©enigermate gerekend op de verpach ting van de overhaalschouw aan het Galge water. By de onlangs gehouden openbare verpachting is een bedrag van 525 bedon gen, zoodat deze post wel ©enigszins kan worden verhoogd, echter niet met het volle bedrag van 625. Wel is in 1891 aan liggeld ontvangen ƒ545.50 en aan bruggeld 7806.87s, te zamen ƒ8352.075, doch de ontvangsten aan bruggeld hebben in de eerste zes maanden slechts bedragen ƒ3862.90, d. i. over een geheel jaar ƒ7725.80. Hierby gevoegd het liggeld ad 545.20, wordt 8271, vermeerderd met 525, wegens de opbrengst van de overhaalschouw, geeft een totaal van 8796. Vermits op do ontwerpbegrooting ƒ8650 is geraamd, wordt dus voorgesteld dit artikel met 100 te verhoogen en te brengen op ƒ8750. B. en Ws. willen gaarne de vraag, of het wenscheiyk is de heffing van een havengeld in te voeren, in overweging nemen. Renten van kapitalen. Zouden er, zoo vroeg men, geene maatregelen te nemen z\jn togen de voortdurende vermindering van de opbrengst der Bank van Leening? Over 1891 heeft de gemeente niet meer genoten dan circa 3/4 pet. rente van het in de Bank gestoken kapitaal. Antwoord van B. en Ws.Op de begroo ting van commissarissen der Bank van Lee ning is als dividend voor de gemeente 835 uitgetrokken, terwijl daarvoor op de ontwerp begrooting in overeenstemming met de ont vangst over 1891 was geraamd 590. Dit artikel moet dus met 245 worden verhoogd. De rente van het kapitaal der gemeente in de Bank van Leening is In den regel in derdaad zeer laag, doch zoolang de Bank biyft bestaan, zal wel nimmer op eene hooger rente van het daarvoor door de gemeente verstrekt kapitaal kunnen worden gerekend. Pacht of opbrengst van de haardasoh, vuilnis, enz. De aandacht werd er op ge vestigd, dat op de verzamelplaats van asch en vuilnis tonnen met faecaliën, volgens hot stelsel Lieinur verzameld, worden mitgestort over de vuilnis. Daardoor ontstaat een stank, ondraaglyk voor de bewoners der buurt. Men meende dat die faecaliën buiten de gemeonte moeten worden vervoerd. Ook werd er eer geklaagd, dat de bag- gerheden allerlei voorwerpen, die zy uit het water ophalen, weder daarin werpen in stryd mot de overeenkomst van verpachting. Een lid deelde mede, dat in sommige wyken, o. a. op een gedeelte van het Levendaal, de vuilnis zeer ongeregeld, of in het geheel niet wordt weggehaald. In beide opzichten drong men aan op handhaving der bepalingen van het contract. Antwoord van B. en Ws.Op de bepalingen ^n het contract zal ten strengste worden toegezien; tegen het werpen van opgehaalde voorworpen in het water door de baggerlieden wordt zooveel doenlyk gewaakt. Opbrengst van den verkoop van gemeente- j eigendommen. Een lid meende, dat voor i de Btrooken gror.ds aan do openbare straat, welke meermalen op verzoek der aangren zende eigenaars adn hen in eigendom worden afgestaan in het bijzonder by aanbouw of vertimmering van buizen hooger prys be hoorde te worden bedongen, dan thans ge bruikelijk is. Antwoord van B. en Ws Tot dusverre word in den regel 5 per centiare gevorderd. By eventueele aanvragen ter bekoming van gemeentegrond kan worden overwogen of het in enkele gevallen wenscheiyk is een hoogeren koopprys vast te stellen. Jaarwedden van de keurders, wegers, meters, rooimeesters en dergeiyken. Alge meen toonde men zich ingenomen met de toezegging van eon voorstel betrekkelijk de keuring van vleesch, visch en ooftmen sprak de hoop uit, dat dit voorstel den Raad spoedig moge bereiken. Een lid achtte het noodig, de macht der rooimeesters tot handhaving der bouwpolitie uit te breiden, desnoods met wijziging der politieverordening. Antwoord van en Ws.Verordeningen op het vervoer van vee en vleesch, op het veilbieden en verkoopen van visch en op bet veilbieden en verkoopen van ooft, zijn door de Commissie voor de Huishoudelijke Ver ordeningen ontworpen, welke ontwerpen eer lang met toelichting aan den gemeentoraad zullen kunnen worden aangeboden. By de wijziging der Algemeene Politie verordening zal eene nadere regeling der Bouwpolitie worden overwogen. Onderhoud van straten en pleinen. Verschillende leden oordeelden dat deze post 13,672) te laag is geraamd, ook met bet oog op hetgeen in de laatste jaren te dezer zake is uitgegevenéén lid meende zelfs, dat men de begrooting ƒ5000 hooger moest stol len. Naar aanleiding van de mededeeling, dat de Commissie van Fabricage 100,000 Ourthe- keien, 180,000 Waalklinkers en 100,000 Ryn- klinkers noodig achtte, werd in een© afdee- ling eene bepaalde specifieke opgave verzocht van de straten, welke, volgens de zienswyze van Burg. en Weths., en ran die, welke naar het oordeel der genoemde commissie, in 1893 dienen te worden bestraat. De Raad zou dan, met kennis van zaken, kunnen beslissen. Gevraagd werd naar de beteekenis der ietwat duistere uitdrukking „in verband met" in de Toelichting. Wenscht men het Rapenburg van het kantoor Lezwyn en Eigeman tot de Doelen steeg, en do Barbarasteeg mot keien te be straten? En zoo ja, waarom? Het denkbeeld werd geopperd en vond instemming, om de Breestraat vóór de Gehoor zaal met asphalt te bestraten. Men zoude dan de voorzaal (foyer) voor concerten kunnen gebruiken. In sommige gevallen is de groote zaal t© groot, de kleine te klein voor muziek uitvoeringen. Dergeiyke bestrating zoude men ook kunnen aanbrengen vóór het Raadhuis. Over de aanschaffing van twee aanplak borden werd in alle afdeelingon van gedachten gewisseld. Men betwyfelde, of het raadzaam is daartoe over te gaan, zoolang nog geene beslissing is genomen over de vraag, of ver pachting zal plaats hebben eene vraag, waarover men zich het oordeol wilde voorbe houden. In overweging werd gegeven boomen uit de Stadskweekery te nemen, ter vervanging van de gestorvene. Ook word gewezen op het feit, dat vele pas geplante jonge boomen spoedig weder zyn gestorven; men vroeg of de leverancier niet daarvoor kan worden aan- 6prakelyk gesteld. In óóne afdeeling achtte men het wenscbe- ïyk, eene som uit te trekken voor sneeuw- opruiming, eene uitgaaf, welke telken jare pleegt voor te komen. Men zoude daarvoor kunnen ramen het gemiddelde byv. van het geen in de laatste vyf jaren daaraan is be steed. Een lid vestigde de aandacht er op, dat de bruggen soms niet of eerst zeer laat van sneeuw worden gereinigd. Een lid merkte op, dat sommige wissels van de Tram te kort zyn; de passagiers ondervinden op die plaatsen hoogst onaange name schokken. De Tramwegmaatschappy behoorde z i. te worden uitgenoodigd hierin verbetering te brengen. Antwoord van B. en Ws.: De straten, die voor herstel in aanmerking komen, zyn opge geven in de Memorie van Toelichting. Door de Commissie van Fabricage werd vernieuwing van de volgende straten voorgesteldvervolg van de Oude Vest, idem Haarlemmerstraat, idem Noordeinde, Rapenburg (Oostzyde) en Nieuwstraat (twee derde gedeelten), Boisot- kade, Mooi-Japikstoeg, Donkersteeg, Haarlem- merstraat (naast de keibestrating), Oude Vest i idem, en Noordeinde idem. Wat betreft de bedoelde duistere uitdruk king „in verband met", moet gelezen worden Nieuwstraat naast de keibestrating, Rapen burg van het kantoor Lezwyn en Eigeman tot Doelensteeg. Boisotkade naast de keibestrating, Barbara steeg enz. Eene asphaltbestrating is zeer kostbaar en niet aan te raden, wat betrefc de noodige opbrekingen aan de straat van riolen, gas- en waterleiding. Ook wanneer tot verpachting mocht wor- don overgegaan, zy'n de aanplakborden noodig. Een oud moet vernieuwd worden en een nieuw worden geplaatst aan het Utrechtsche Veer. De boomen uit de Stadskweekery zyn te dun, om altyd ter vervanging van gestorven boomen te kunnen dienen. De leverancier van pas geplante jonge boo men is gedurende één jaar verplicht nieuwe boomen te leveren, in geval de boomen sterven. Voor sneeuwopruiming behoeft geen afzonderlyke post te worden uitgetrokken. In den regel worden de kosten uit dit artikel gevonden, terwyl in buitengewone gevallen eene vorhooging wordt aangevraagd. Het schoonhouden der bruggen geschiedt steeds met den meesten spoed, terwyl met do Directie van den Tramweg in overleg wordt getreden over eene verbetering van de wissels. Onderhoud der brandspuiten. Eenige leden verklaarden niet overtuigd te zyn van het nut der aanschaffing eener handstoom- brandspuit. In elk geval zou men prys stellen op nadere motiveering. Antwoord van B. en Ws.Op de aan schaffing van eene kleine stoombrandspuit is reeds meermalen aangedrongen, zoowel in het belang van eene spoedige hulp by brand als op grond dat daardoor het aantal spuit gasten belangryk kan worden verminderd, daar het voornemen bestaat het aantal spuiten met twee te verminderen. Ook in bet belang van een geregelden gang van zaken by brand is een kleiner personeel te verkiezen. Mocht niet tot de aanschaffing worden be sloten, dan zoude de post moeten worden verhoogd mot: ƒ140 voor beproevingen en ƒ315 voor 2 branden, en met 8 voor jaar- lyksche belooning van knechten, een totaal van 462. Daarentegen verminderd met ƒ111.30, voor beproeving en branden stoom brandspuit, zoodat eene vermeerdering van kosten ad 350.70 noodig zoude wezen. Kosten, voortvloeiende uit het nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezondheidstoestand. In eene afdeeling meen den verscheidene leden, dat de raming hiervoor met het oog op de dreigend© epidemie dient te worden verhoogd; anderen achtten dit voorals nog niet noodzakeiyk. Een lid maakte bezwaar tegen de inrichting ran het C hol era-hospitaal in de nabyheid van de Stedolyke Werkinrich ting; hy zag daarin gevaar voor besmetting. In eene andere afdeeling sprak eem lid den wensch uit, eenige mededeelingen to ontvangen omtrent de werking der Vererdening op de onbewoonbaarverklaring van ongezonde huizen. Hy achtte het in hooge mate wenscheiyk, dat deze Verordening worde toegepast en, wanneer dit voor een krachtig optreden noodig is, worde herzien. Door een ander lid werd daarby het volgende denkbeeld aanbevolen: men zou in de Verordening eischen omtrent de woningen kunnen stellen, waaraan de eigenaars, op straffe van onbewoonbaarver klaring, binnen één jaar andere eischen waaraan zy binnen 2 jaren zouden moeten voldoen, enz. Antwoord van B. en Ws.: Voor 1892 zal eene belangryke verhooging van dit artikel noodig wezen in verband met het dreigen van de cholera; B. en Ws. vertrouwen evenwel dat voor 1893 het gewone bedrag voldoende zal wezen. De nabyheid van het Cholora-hospitaal by de Stedelyke Werkinrichting kon volgens des kundigen geen gevaar voor besmetting op leveren het zyn twee geheel afzonderlyke localiteilen. De onbewoonbaar-verklaring van woningen is geregeld by de artt. 157 en vlg. van de Algemeene Politieverordening. Met het oog op de daarby voorgeschreven formaliteiten vordert evenwel de onbewoon baarverklaring geruimen tyd, zoodat, ook naar het inzien van B. en Ws., eenige vereenvou diging van bedoelde bepalingen wenschelijk ware. Nog onlangs zyn deze bepalingen ten aan- i zien van enkele woningen, de 24 huizen, toe- gepast, ten gevolge waarvan door den eigenaar met eene geheelo verbouwing een aanvang is gemaakt. Kosten voor het Gymnasium. Tegen de weglating der som, vroeger uitgetrokken voor pryzen, verzetten zich een aantal leden in alle afdeelingen. De prysuitdeeling iseeno aloude instelling; de rector is, op paedago- gische gronden, sterk er aan gehecht; tot afschaffing njag men zeker niet lichtvaardig overgaan. Meij meende dat curatoren behoor den te zyn geraadpleegd. In elk geval achtte men het noodig, dat vooraf de verordening worde gewyzigdby die gelegenheid zou dan j de vraag nader kunnen worden overwogen. Hierop antwoorden B. en Ws. dat, naar zy vernemen, op de moeste Gymnasia hier te lande geene pryzen meer worden uitge reikt en Leiden in deze tot de uitzonderingen behoort. In hare eerste wintervergade ring heeft de Dam- en Schaakclub te Wad dingsveen besloten een feestavond te houden waarop met dammen en schaken pryzen kunnen worden behaald. De sociëteit „Vredebest" aldaar heeft tot nadere bespreking een feestavond georgani seerd, welke vermoedeiyk in 't begin van bet volgend jaar zal gehouden worden. Te Nieu we-Wefcering geraakte Maandag-avond van de stoomboot, directie W. Bus, te water de passagier De G., van Rypwetering, komende van de Woerdensche markt. Vereende krachten brachten den dren keling 6poedig op het droge. Dinsdag-morgen 11. geraakte in het d)rp Woubrugge een knaap te water, die, in een schuitje gezeten, eenig hooi uit de Woudwatering wildo opvisschen, hetwelk van een pas9eerend, door eene sleepboot voortgetrokken vaartuig gevallen was en ronddreef. Hy boog zich te veel voorover en verloor door den last, dien by torsen wilde, het evenwicht. Een schipper, die spoedig per roeiboot toesnelde, bracht den drenkeling we*er behouden in zyn schuitje. Eergisteravond omstreeks zes uren ontstond te Amsterdam een kleine binnen brand in oen perceel Rozenstraat 213, waar de kleederen van de bewoonster in brand ge raakten. De vrouw was nog vóór de aankomst der brandweer overleden. Haar ïyk werd naar het Gasthuis vervoerd. De Vereeniging van winkeliers in koloniale waren to Amsterdam heeft be sloten om met 1 November a. s. hunne winkels des avonds om 10 uren te sluiten, Zaterdag avond uitgezonderd. In de Servetstoeg te Amsterdam wordt weer een tweetal kleine huisjes gesloopt ten behoeve van het Cafó-Restaurant-Krasna- polsky. Zy staan aan de overzyde der steeg en worden met het gebouw verbonden door eene overdekte brug, als bykeuken bestemd. Deze beide hilsjes brengen het getal steeg- woninkjes, in verloop van tyd door de inrich ting in beslag genomen, thans totzoven en zeventig! Te Arnhem in do Langstraat naby de Nieuwstraat is Maandag-namiddag byna een dubbole moord gepleegd. Een vechtersbaas, een man, met wien de politie herhaaldeiyk de grootste moeite heeft gehad, stak daar een kameraad, die hem niets in den weg legdo, met een mes eenige malen, zoodat deze voor dood neerzeeg. Een andere kameraad, die toeschoot, werd ook levens- gevaariyk getroffen. Hyzelf werd door het woede»d geworden volk geducht toegetakeld on door vyf politie agenten gearresteerd. Het station te Heidelberg ia geheel afgebrand. Te Berlyn is de gewezen kok van keizer Wilhelm I gestorven, Louis Gaidau, een Franschman van geboorte. Door eene beroerte getroffen, bleef hy dood op de straat. Hy had onlang6 zyn geheele fortuin verloren en was de eenige steun van zyne 86 jarige moeder, die te Nimes woont. De Duitöche Bank is weder door een harer beambten opgelicht. De boekhouder Riettorf is gevangengenomen op beschuldiging, omstreeks 100,000 mark aan hem toever trouwde gelden te hebben verduisterd. De directeur der Hamburgsch© brandweer, de heer Kippir.g, is aan de wonden, welke hy by den brand van de pakhuizen van het „Packetschifffahrtgesellschafl" had gekregen, overleden. Aan de Theems te Londen zyn Maandagavond eenige groote pakhuizen, be kend als „New Sun Wharf," verbrand.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2