Feuilleton. (ield alleen maakt niet gelukkig. N°. 10025. I>oii<Iei*cia«j J27' October. 1832. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke NommeraB 0.05. (Beze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Uit iiommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 26 October. Heden is aan de universiteit alhier bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. H. Boudewynse, geboren te 's-Gravenhage, met academisch proefschrift, get.„De coöpe ratieve vereeniging naar Nederlandsch Recht." - By een onlangs ingesteld onderzoek naar de oorzaak van vele lekkages aan do Jongens school 1ste klasse aan de Aalmarkt, is ge bleken dat do zinken dekbekleeding van die school in den laatsten t\jd zeer is achteruit gegaan vele scheuren en gaten z(jn aanwezig, de goten wateren niet voldoende af, terwijl verschillende lantaarnramen in onhoudbaren toestand verkeeren. In de begrooting voor 1893 is een bedrag van 150 voor herstel lingen aangevraagd, doch dit zou alleen aan reparation besteed moeten worden, zonder dat een betere toestand verkregen werd. De zinkbedekking toch is verteerd, terwijl de constructie in het algemeon voel te wen- schen overlaat. Het attique op den voorgevel kan zonder misstand weggenomen worden; daardoor voorkomt men vele inwateringen; ook zou het aanbrengen van meerdere afvoer buizen gewenscht wezen. In het bestek voor den opbouw der school (1874) was bepaald dat de bedekking der dakschilden en frontons van hot afkomende link der toen bestaande school (gebouwd in 1862) moest gemaakt worden. Het zink (dat tweemalen verwerkt is) heeft du6 dertig jaren dienst gedaan, naar het inzien van B. en Ws. eene van de voornaamste oorzaken van den tegenwoordigen slechten toestand. De kosten tot geheele vernieuwing der zinken bedekking zullen bedragen ongeveer f1260. De goten, bestaande uit zink, ztfn by den opbouw der school vernieuwd, doch door voortdurende inwateringen by de steunpunten van het attique 2 ker ook niet raeer ver trouwbaar. Deze vernieuwing, met inbegrip van 2 6tel aflaatpypen, zal 210 bedragen. Voegt men by genoemde bedragen nu nog de som van ƒ130 als kosten voor reparation aan verschillende lantaarnramen, enz., dan zou de geheele herstelling eene uitgaaf van ƒ1600 j vorderen. Het werk is zeer moeilyk over twee jaren te verdeelen, hetgeen ook uit een finantiëel oogpunt niet zou zyn aan te raden, daar toch steeds voor het biyvende gedeelte voort durende reparation noodig zullen zyn. Met 't oog op het jaargetijde zou het over weging verdienen thans maar weinig te sol- deeren en met klei de gaten te dichten, om in het a. s. vroege voorjaar de werkzaam heden uit te voeren. Na overleg met de Commissie van Fabricage, geven B. en Ws. den gemeenteraad op grond van een en ander in óverwoging op de be grooting voor 1893 de noodige gelden be schikbaar te stellen door verhooging van Volgn. 129 (130) Hoofdstuk VII Art. 8 Kosten van het instandhouden van schoollokalen, met ƒ1600, terwyl dan de ter zake uitge trokken som van ƒ150 kan vervallen. De Commissie van Financiën bericht dat by haar geen bezwaar bestaat tegen den sup- pletoiren staat van begrooting van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, voor den dienst van 1892, strekkende tot belegging van eene afgeloste hypothecaire schuld ad ƒ14,000, van een bedrag van ƒ1000 wegens legaten en giften en van het batig slot der rekening van 1891 ad ƒ18.68, te zamen 16018.68. Zy geeft mitsdien in overweging bedoelden staat goed te keuren, onder bepaling, dat uit de eerstvolgende rekening blyke op welke wyze deze gelden zyn belegd. Na overleg met de Comm. van Fabricage, geven B. en Ws. in overweging onder zekere voorwaarden vergunning te verleenen aan den heer J. Ruigrok, om zyne slachtplaats in de Schagensteeg aan te sluiten aan het 6tadsriool aldaar, en aan den heer C. Maastricht, om de loozing der kolk van de slachtplaats in het perceel Ververstraat No. 5 te -doen uitloozen in het kolkriool aldaar. Betreffende wylen den heer J. P. Lancel, ten gevolge van wiens overlyden onze ge meente weder het verlies van een verdien- steiyk medeburger heeft te betreuren, kan nog worden meegedeeld dat hy van 1844 tot 1886 aan het hoofd heeft gestaan van eene onzer openbare lagere 6cholen: eerst in de Lange Lysbethstraat, daarna in de Baai hal, laatstelyk in de Brandewynsteeg. Tal van leerlingen heeft hy gevormd. By allen was hy gezien om zyne goede inborst en zyn edel karakter. Groote verdiensten heeft hy zich ten opzichte van het zang-onderwys verworven. Jaren lang heeft hy met uiterst geringe middelen veel gedaan om kennis en beschaving by de onderwyzeressen en kwee- kelingen der bewaarscholen aan te kweeken. Tegeiykertyd wydde hy zyne krachten aan de vorming van onderwijzers en onderwyze ressen. Met den grootsten ijver behartigde hy de belangen van weduwen en weezen. De Vereeniging van onderwyzers en onder wyzeressen in Zuid-Holland heeft aan hem de grootste verplichtingen. Zyn stoffelijk overschot zal morgenochtend om elf uren op de begraafplaats aan de voorm. Marepoort worden ter aarde besteld. Wie lust heeft aan keurig afgemaakt miniatuur-werk, kan dien bevredigen aaneen exemplaar, waarmede het Stedelijk Museum in de Lakenhal dezer dagen verrijkt is door de mildheid van den heer dr. W. N. Du Rieu. Het is een werkstukje van wylen onzen kunstvaardigen stadgenoot Van der Woerd, die uit een koperen duit geklopt heeft een keteltje met hengsel, deksel en tuitplaatje, allerkeurigst gemaakt. De étui, waarin het bewaard wordt, is de schaal van eene kleine okkernoot, waaraan een slot met sleutel niet ontbreekt. Voor de gisteren te Zoeterwoude gehou den aanbesteding van het leveren van kool- asch voor de gemeente zyn twee inschrijvers opgekomen, zynde J. Bynsdorp, voor 75 cents per kub. meter, en H. Pupping, voor 69 cents per kub. meter, zoodat de levering aan laatst genoemde is gegund. By de verkiezing van vier stemgerech tigde lidmaten als gemachtigden voor het Kiescollege der Hervormde gemeente van Woubrugge werden op 25 dezer als zoodanig herkozen <ie heeron J. Van Dam, W. Bins en E. Visser aldaar, eu in de plaats van den heer W. v. d. Waa, die niet meer in aan merking wenschte te komen, is gekozen de heer I. Van Geer. De gemeenteraad van Waddings veen heeft afwyzend beschikt op het adres van het Leesgezelschap tot oprichting van bibliotheken op de beide openbare scholen. De kerkeiyko geschillen te Waddings veen zyn in zooverre geëindigd, dat ds. De Groot, die zich niet met de doleerenden wilde verbinden, de pastorie heeft verlaten en in oen hulpgebouw op den Kerkweg zyne gods dienst-oefeningen voortzet. De heer Heyer, candidaat tot den H. Dienst te Utrecht, heeft voor de beroeping naar Benthuizen bedankt. Wylen mejonkvrouwe M. C. J., te Am sterdam, heeft aan de „Martha-stichting" to Alfen ƒ5000 vermaakt. r- Tweede Kamer. Het voorstel der PRIJS DER ADVERTENTLÈN Y»n 1—6 regel» f 1.06. Iedere regel m»«r/0.17}. Grootere letten naar plaatsruimte. Yoor het tnoaaseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Centrale Sectie, om, den dag na den terug keer der Kamer, het Sectie-onderzoek te doen plaats hebben van de bedryfsbelasting en de kieswet, is aangenomen met 59 togen 12 stemmen, nadat de heer Beelaerts, als lid der centrale sectie, had geconstateerd, dat hij daartegen was, omdat men onvoorbereid was op de bedryfsbelasting, en de tyd voor be- grootinps-arbeid daardoor werd bekort. De wet op het Nederlanderschap is een parig aangenomen. By het debat over het ontwerp tot ver betering van de Berkel, Schipbeek en Regge stelde de Commissie van Rapporteurs op art. 1 een amendement, voor om de Vecht in Over- ysel in onderhoud by het ryk te doen nemen als het noodzakelijk complement der overige verbeteringen. De heer Van Kerkwijk stelde voor om deze wijziging niet als amendement te beschouwen, waartoe daarna besloten werd met 44 tegen 28 stemmen, zoodat dit amendement verviel. De minister van waterstaat verklaarde aan den heer A. Van Dedem, dat hy zyne opinie handhaaft, dat voor rijksrekening de Vecht moet worden verbeterd en onderhouden en dat hy, zoodra een afgerond voorstel gereed is, spoed zal maken met de indiening. In art 1 is nog deze wyziging gebracht, dat ook het deel der Schipbeek, van de Koerhuisbeek tot het Overijselsche kanaal, in de verbetering valt. Het ontwerp is daarna aangenomen met 71 tegen o stemmen. Gelijk we reeds meldden, is de Kamer ge scheiden tot 8 November. By koninklijk besluit is verleend aan F. De Jonge een pensioen van ƒ144 'sjaan». Benoemd tot notaris binnen het arr. Zieriksee, ter standplaats ToIcd, N. Van Steenbergen, thans notaris te Zwartsluis. Aan A. R. W. Richter, geboren te Alsleben a/S., vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hy de wettelyke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stipteiyk nakome. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmachttot dir. officier van gez. 2de kl., do dir. off. 3de kl. A. Van Mens, J. H. Bystra en C. Ripping; tot dir. off. van gez. 3de kl., de off. van gez. 1ste kl. f. J. Schoutenallen van gemeld personeel. Benoemd tot commies der inspectie by de directe belastingen, enz. te Maastricht de heer J. O. Van Dugteren, thans tydeiyk belast met de waarneming dier betrekking. door elkander, terwyl zy druk, maar toch niet luide praatten. Von Wangen wachtte geene nadere ver klaring afhy begaf zich naar de aangewezen plaats; de opzichter, Elize en Klara volgden hem en eindeiyk ook Bertha, die eerst uit haren schommelstoel opstond, toen de anderen de galery reeds verlaten hadden. In de groote voorzaal had zich het geheele dienstpersoneel verzameld; met zonderlingen spoed had de tijding van het ongeluk de ronde door huis en hof gemaakt. De met de wagens van het station terugkeerende knechts hadden den vreemdeling, die nog nauwelyks een teeken van leven gaf, van den wagen getild en voorloopig naar binnen gedragen; daar hadden zy hem al daaelyk een strooleger bereid. De knechts en de meiden stonden om dit schamele leger geschaard en zagen half ang stig, half nieuwsgierig naar den leveriloozen vreemdeling. Zy fluisterden met elkander; niemand waagde het, luide te spreken. Wie zou de ongelukkige wel zyn, die zoo strak en levenloos op het strooleger lag, als ware by, evenals de koetsier, wiens lyk op den tweeden wagen lag, reeds den eeuwigen slaap ingegaan Wordt vervolgd.) 142.) .Maak u toch niet angstig, Hugol" ant woordde Klara, het lijne handwerk, waar mede zy bezig was, ter zyde leggende en hare plaats aan de ronde tafel verlatende. greep den arm van haren broeder, keek liefdevol naar hem op en vergezelde dezen op zijne rustelooze wandeling door de galery. „De heer Kampt is by de menschenhy is zoo voorzichtig en zorgt er zeker voor dat hun niets kwaads overkomen zal. Misschien is hy niet eens onderweg en wacht hy het overtrekken van de bui aan het station af." „Ons Klaarlje heeft gelyk", zeide Bertha, Klara vriendelijk toeknikkende. Zy was, sedert hare kleine schoonzuster met Elize tot het gebruiken van het souper wedèr in de galery waren teruggekomen, zoo lief mogeiyk; de harde woorden, welke door haar voor eerst korten tyd met Klara gewisseld waren, scheen zy geheel vergeten te zyn en ook Elize kreeg haar aandeel van de vriendelyk- heid, welke Bertha by iedere gelegenheid aanwendde, om den kort te voren gevoerden stryd te doen vergeten. .De heer Kiimpf wacht zeker aan het stationhy zal de bui, welke reeds den ge- heelen namiddag gedreigd heeft los te breken, laten voorbygaan." .Juist om dit laatste zal hy niet gewacht hebben. De bui kwam eerst langzaam op en barstte toen snel los. K&mpf is er zeker onderweg door getroffen en Eensklaps zweeg Von Wangen en luisterde de regen was minder geworden, hy kletterde niet meer zoo hevig en dreigend tegen het glas. Hugo hoorde thans zeer duidelyk het rollen van een wagen, welke over de plaats kwam. Het geluid verstomde; in het volgende oogenblik werd de deur van het tuinsalon geopend en met gezwinden pas kwam de opzichter Kiimpf naar de galery. Het water droop hem uit de met slyk bespatte jas en overal, waar hy zyne voeten plaatste, bleven sporen zichtbaar; de natte hoofdharen hingen hem als het ware tegen het door de zon gebruinde Toorhoofd gekleefd. .God zjj dank, dat gy gezond terug zyt!" riep Von Wangen, den opzichter tegemoet- gaande. Toon hy echter den iongen man in het gelaat zag en bespeurde met welk een somber uiterlyk deze beurtelings zyn meester en de dames aankeek, bleef Von Wangen eensklaps staan. .Wy zyn terug, mynheer Von Wangen", zeide de opzichter op ernstigen toon. ,De andere wagens volgen, de eerste staat reeds voer de deur; ons is geen onheil overkomen, maar als ik de genadige me vrouw en den genadigen dames geen schrik aanjaag er heeft toch een groot ongeluk plaats gehad. Een vreemdeling, die kort vóór ons, in een met éón paard bespannen wagentje het station verlaten had, is met zyn rytuig van de Dombrowkerdam gestort. De koetsier is dood en ook de vreemde heer geeft nauwe lyks een teeken van leven. Hy is, vallende, met het hoofd op een steen terechtgekomen aan het voorhoofd heeft hy eene diepe wond. Maast hem lag, onder aan den dam, een kleine reiskoffer. Wy hebben hem op den eersten wagen gelegd op eene bos 6trooden ongelukkigen koetsier hebben wy op den tweeden wagen vervoerdhem kon geene hulp meer baten. Paard en rytuig moesten wy in den steek laten, daar wy by hetver- schrikkelyke weder ons niet te lang konden ophouden. Wy hebben ons eerst nog meester gemaakt van den reiskoffer en zyn toen hier heen gereden. Misschien is de vreemde heer nog te redden, maar ik vrees maar zie, daar brengen onze lieden hem in de voorzaal 1" In de voorzaal liepen verscheidene personen

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1