H. Wille Co. LANS' LANS' LANS' LANS' VIJLBRIEF, GROOTE UITVERKOOP! EXTRA-STOUT. LAGERBIER. GERSTEBIER OUDBIER. Botermarkt 10. N°. 10023. Dinsdag 25 October. A0. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (%on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 24 October. Vervolg der Advertentiën. Kinder-Zangschool. Vraagt: H. LANS ZOOiX, Haarlem. FRANS LUDEWIG, ARCHITECT, NIEUWSTRAAT 33. Encre Mathieu Plessy. Voorhanden: LEIDSCE DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 1—6 regela ƒ1.05. Iedere regel maor 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Naar aanleiding van het adres van het bestuur der afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsch,e Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, houdende verzoek om een subsidie uit de gemeentekas ten behoeve van cene in Maart 1893 alhier te houden groote voorjaarstentoonstelling van planten, bloemen, bouquetten, enz., deelen B. en Ws. den Raad mede dat tweemalen een subsidie van f 200 ten behoeve van eene Plantententoonstelling der Maatschappij van Tuinbouw werd verleend, als krachtens Raadsbesluiten van 23 Maart 1880 en 23 April 1885. Het komt B. en Ws. voor dat het plan van de Afdeeling ook thans alleszins goedkeuring verdient en dat er voorzeker termen bestaan om dat plan van gemeentewege ook flnantiëel te steunen. Nu de te houden tentoonstelling van uit gebreider omvang zal wezen dan de beide vorige bovenbedoeld, behoort h. i. ook een hooger bedrag als subsidie te moeten worden toegezegd; de meerderheid van hun College wenscht daarvoor een bedrag van 500 te zien vastgesteld, terwijl één lid een bedrag van ƒ1000 noodig acht. B. en Ws. wjjzen er verder op dat het voor nemen bestaat de tentoonstelling te houden in de Gehoorzaal, zoodat wegens de te ont vangen huursom de gemeente ook flnantiëel zal worden gebaat. Zy geven mitsdien in' overweging aan het bestuur van genoemde Afdeeling ten behoeve van de te houden voorjaars tentoonstelling tot tegemoetkoming in een eventueel tekort, een subsidie uit de gemeentekas toe te kennen van hoogstens ƒ500, onder bepaling dat door het bestuur de rekening van de ontvangsten en uitgaven der tentoonstelling aan B. en Ws. moet worden overgelegd, ten einde te beoor- deelen tot welk bedrag het toegezegde subsidie moet worden uitgekeerd. Na overleg met de commissie van fabricage geven B. en Ws. den gemeenteraad in over weging aan den heer R. De Wilde Rzn., be houdens de toestemming van de Gedeputeerde Staten, vergunning te verleenen tot het leggen van eene brug over de Witte Smgelsloot voor zyn in aanbouw zjjnd perceel, mits het werk worde uitgevoerd onder] toezicht van den gemeente-architect, alle beschadiging aan weg of bermen door adressant worde vergoed en door hem eene jaarlykscho recognitie worde betaald van f 1-, overeenkomstig art. 3 n°. 35 van het Tarief. Vrye en orde-oefeningen der gymnas tiek. 's Hage, 22 Oct. Geëxamineerd 11 mannelijke candidaten. Toegelaten de heeren H. A. Koorenhof, te Leiden; E. P. U. Kers- semakers, te Delft; I. A. Buys, te Leiden; A. H. Fournier, te Waddingsveen; I. Muchall, te Moordreeht; J. Goedvolk, te SchiedamH. Van Efferen, te AlblasserdamG. Van Eek, te MidMharnis, en W. Stout, te Schiedam. De 1ste luit. jhr. E. A. Teding van Berk hout, van het reg. gren. en jagers te's Gra- venhage, is te Hazerswoude gedetacheerd voor bewaking van de hoeven, waar besmettelijk mond- en klauwzeer heerscht. Bedankt is voor het beroep by de herv. gem. te IJtens en Hennaard door ds. G. J. Antink, te Waddingsveen. Men schryft ons uit Lisse: Alhier heeft, zich eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren J. Wesseloo, voorzitter; J. C. Zaneveld, secretaris; Y. Van der Mark, pen ningmeester; C. A. De Vos, P. Bolman, H. Van der Vlugt, P. Verdegaal Wzn. en W. Prins, commissarissen, met het doel onzen geachten burgemeester, den heer Jhr. P. F. A. J. Von Bönninghausen, met zyne echt- genoote, Donderdag den 27sten October a. s., op feestelyke wyze in te halen. Ruim 150 personen hebben zich aangemeld om deel uit te maken van de eerewacht, welke het echtpaar by de grens der gemeente zal opwachten en vervolgens naar hunne woning geleiden. Des middags zal er muziek in het dorp zyn, terwyl 's avonds de kom der gemeente, bene vens het Raadhuis en de Burgemeesterswoning zullen worden geïllumineerd. By de jl. gehouden herbesteding voor den bouw van eene school met gymnastiek lokaal en onderwyzerswoning op het voor malige terrein van de gasfabriek by deBleekers- laan te 's Gravenhage was minste inschryver in massa de heer Jac. Van der Kamp aldaar, voor de som van f 60,767. Het herhalingsonderwys ter openbare lagere school in het dorp Woubrugge zal by genoegzame deelneming aanvangen op Woens dag-avond 2 November a. s. Belanghebbenden moeten zich daartoe aan melden by den heer H. J. Drenthen, hoofd dier school, vóór 29 October a. s. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Ba tavia naar Rotterdam, passeerde 21 Oct. Port- Sqid de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 22 Oct. Wight; de „Bundcsrath", van Oost-Afrika naar Rotter dam en Hamburg, vertrok 19 Oct. van Napels; de Kaiser" vertrok 20 Oct. van Mozambique naar Rotterdam en Hamburg; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 21 Oct. Kaap St.-Vincent; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Oct. van Padang. Gemengd Nlenm Niettegenstaande het ongunstige weer van Zaterdag-avond 11., werd toch door het grootste getal der leden van de Leidsche Fabriekarbeiders-vereeniging „Eendracht maakt macht" aan de uitnoodiging om het 18de jaarfeest in het café „Vondelhoven" te vieren, gehoor gegeven. Na een hartelyk welkom, door den voor zitter uitgebracht, kondigde het welbekende schelletje aan, dat er op het Tooneel wat te zien en te hooren zou worden gegeven. Weldra verscheen dan ook de heer Soesman mot zyn gezelschap uit Rotterdam, dat met een geheel nieuw programma den lachlust en aller bewondering wist op te wekken. Van het begin tot het einde bleef by al de aanwezigen eene gepaste vroolykheid heer- schen, waarna elk omstreeks vyf uren in den morgen zeer voldaan huiswaarts keerde. Nadat Zaterdagavond de brand spuit der weesburgers alhier was uitgerukt op een loos gerucht van brand aan het Galge water, vertoonde later, ongeveer kwartier voor elven, het uitspansel zulk een rossen, weerkaatsenden gloed, dat men in Leiden en omstreken, tot op verren afstand van de plaats des onheils, onmiddellyk tot het besluit kwam dat ergens een felle brand woe dende was. Aan het Plantsoen, op Witten en Zoeterwoudschen Singel waren de vlammen byzonder goed waar te nemen. Zeer velen waren daar met dat doel byeen. Inderdaad was dan ook het verterend ele ment, het vuur, uit alle macht zyn vernie lingswerk aan het verrichten. Door den hevigen bliksemstraal, welke kort te voren het lucht ruim doorkliefde, voorafgegaan door eene ge weldige, verschrikkelyke hagelbui, had de loonhoutzaagraolen, eigendom der firma Gebr. Van Mannekus, bestuurd door den heer Vree burg, vlam gevat. De brand woedde dus naby de kom der gemeente Zoeterwoude. De brandweer dier gemeente stond vrij machteloos tegenover de reusachtige vlammen, ook nadat ten slotte de brandspuit dor Hee- renstraat gearriveerd was, van welker berg plaats de brandmeester den sleutel in den zak had en welke brandmeester zich te Leiden, men wist niet dadelyk waar, bevond. De molen lag zóó, dat er moeilyk vlug water in het vuur te brengen was. Vry spoedig viel de kap met lawaai in en was de indrukwekkendste periode van den brand doorleefd. Zeer velen waren niet afgeschrikt door hagel, regen en storm, om zich naar het terrein van den brand te begeven, al dacht menigeen aanvankelyk dat het terrein meer naby Leiden was gelegen. Ook de weesburgers rukten met hunne spuit andermaal een eind- weegs uit. De hooibarg der boerdery van den land bouwer G. Lekkerkerker, hoewel op tame- lyken afstand van den molen waarvan niet veel bruikbaars meer over is gelegen, vatte telkens vlam en moest door oen twaalftal personen voortdurend worden natgehouden. Voor de personen, die op den nu verbranden molen werkten, ziet het er door dezen hevi gen brand minder gunstig uit. Hy zal wel niet herbouwd worden. Men schryft ons heden uit Zoeter woude Een tweede geval van mond- en klauwzeer heeft zich vertoond onder de koeien, loopende op een stuk weiland, aan den Voorscboterweg gelegen en toebehoorende aan V., wonende te Leiden. Ook heeft zich een geval van kwaden droes vertoond by een paard, loopende op een stuk weiland, onder deze gemeente gelegen, doch behoorende aan S., wonende te Leiden. Een 1'/, ja rig paard uit de Vry- dag jl. te Hoofddorp gehouden verloting en gewonnen door den heer S., steigerde en kwam met zyne voorpooten op de borst van P. Bosman terecht. Men zegt dat eene rib gebroken ie. Donderdagavond ontdekte de zoon van W. v. G., wonende in den Roovers- broekpolder, onder de gemeente Lisse, toen hy thuis kwam, dat er brand was in de turf schuur, waarin 300,000 turven waren geborgen. Na zyn vader te hebben gewaarschuwd, slaag den zy er in den brand spoedig te blusschen. Evenwel zyn ongeveer 1000 turven verbrand. Het schynt dat de oorzaak moet gezocht worden in kwaad opzet. Van G. toch had zelf de deuren der schuur gesloten. By de thuiskomst van den zoon stonden deze wyd open. De dader of daders zyn onbekend. De politie doet onderzoek. Door botsing van twee goede rentreinen te Chagny zyn 10 wagens verbryzeld. Plaatyzeren Ledikanten. 1-pers. 11.— 2- „13.- Allc kleuren. Jl. LAICEZAAL A ZOON. 6511 8 By genoegzame deelneming wenschen beide ondergeteekenden met Januari eene KINDER-ZANKttCHOOL, te openen. Het schoolgeld zal voor eiken Loerling f 3.50 per 3 maanden bedragen. Van af heden tot aan de Opening kunnen eiken dag inschry vingen geschieden van Meisjes en Jongens, niet ouder dan 14 jaren. L. BOOM. A. VAN WERKHOVEN, Muziekonderwyzers. NB. De Inschrijving van Leerlingen geschiedt aan het adres van den eerstondergeteekende Oude Vest No. 1S7. 6207 17 Tot, 1 November a. s. zullen alle ARTIKELEN nog voor veel ver minderde prijzen worden aangeboden. Bijzonder goedkoop zullen alle Turf- en Kolenbakken worden uil verkocht. ïfflF" 1 November a. s. zullen de zaken onder een nleuiv hoofdbestuur op den ouden voet worden voortgezet In alle plaatsen, waar onze llrnia gevestigd Is. 6509 26 ALOM VERKRIJGBAAR. 4532 30 Rijnkade No. 2, Lelden. 6010 Magazijn van Noten, Mak., Eiken en geschilderde Meubelen, Stoelen, Talcis, Spiegels, enz. 5629 9 LAGE PRIJZEN. Eenlgstc INKT, die altjjd goed blyft en immer zwart. Zoowel voor gewoon als voor kopiéerschrift. Inlichtingen etc. by den Sub- Agent A. J. O KOEN P.Jzn,, Haarlem merstraat. 3205 7 Prima oude vette Leidsche Kaas en prima Goudsche, Oud en Jong. Adres: Wed. J. BTEENIIAEER Zonen, Manden- makerssteeg, by de Waag. 5256 6

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5