Vermits in de voorwaarden omtrent het gebruik der Gehoorzaal is bepaald dat de foyer alléén niet verhuurd wordt dan voor bet hou den van partijen, diners of receptiën, zal ook omtrent dit verzoek door den gemeenteraad eene beslissing moeten worden genomen. Bij het College van B. en Ws. bestaat er geen bezwaar om de volksvoorlezingen te doen hou den in den foyer, to meer, omdat de groote zaal daarvoor minder geschikt is en do bovenzaal in den regel te weinig ruimte zal aanbieden. Tevens is bij B. en We. de vraag gerezen of het niet wenscfielyk is de bovenaange haalde bepaling, dat de foyer alléén niet wordt verhuurd dan voor het houden van partyen, diners of receptiën, te doen vervallen. Hierop werd dan ook reeds bij de behandeling van de begreoting in de sectiën aangedrongen. Sedert de opening van de Gehoorzaal heeft de ondervinding aangetoond dat de foyer ook voor andere bijeenkomsten dan die, welke onder partijen, diners of receptiën moeten worden gerangschikt, kan benoodigd wezen, op grond dat, gelijk boven werd opgemerkt, noch de groote zaal noch de bovenzaal daar voor geschikt zijn, b. v. voor lezingen, uit voeringen van kamermuziek, enz. Zonder bezwaar meenen B. en Ws. dus te kunnen adviseeren tot de afschaffing van de bovenbedoelde verbodsbepaling omtrent het gebruik van den foyer, terwijl bovendien om trent alle aanvragen betreffende het huren van de zalen door of vanwege den burge meester wordt beslist. Mochten alzoo aan vragen inkomen om den foyer te huren voor bijeenkomston, waarvoor deze zaal minder ge schikt is, of die aanleiding zouden kunnen geven tot beschadiging, dan kan steeds zoo danig gebruik worden geweerd. B. en Ws. goven den gemeenteraad daarom in overweging: lo. aan de Commissie voor de Volksbijeen komsten vermindering toe te staan van den huurprys voor het gebruik der Gehoorzaal en wel tot zoodanig bedrag, als door de Commissie werd betaald voor het gebruik van de vorige zaal (ƒ150 voor de 19 bijeenkomsten), onder bepaling, dat bij het bespreken van de zalen steeds de voorkeur wordt gelaten aan de huurders, door wie hot volle tarief wordt be taald, mits deze zich acht dagen te voren aanmelden 2o. aan do Commissie voor de Volksbijeen komsten vergunning te verleonen den foyer der Gehoorzaal te gebruiken voor hare lees- avonden 3o. in te trekken de bepaling van het tarief der verhuring van do Gehoorzaal, dat de foyer alleen niet wordt verhuurd dan voor het houden van partijen, diners of receptiën. Onlangs maakten wij er melding van dat hier ter stede was opgericht eene vereoniging, welke zich ten doel stelt de beoefening van het dubbel-kwartet gezang. Eerstdaags, a. s. Vrijdag avond, zal de eerste uitvoering in de zaal van „Zomerzorg" gegeven worden. Wezen wjj er vroeger reeds op dat zich uitstekende krachten, in de muzikale kringen goed bekend, bij de vereeniging hadden aan gesloten, alsnu zullen onze stadgenooten in staat zijn zichzelven daarvan te overtuigen, welke gelegenheid ongetwijfeld zeer velen niet ongebruikt zullen laten voorbijgaan. Blijkens achterstaande advertentie bestaat er nog steeds gelegenheid om tot het lidmaat schap toe te treden. Verder wonschen wy de aandacht onzer muziekminnaars te vestigen nog op een ander concert, dat in het begin der volgende maand, hoogstwaarschijnlijk in den foyer der Stads- zaal (en dus niet in de ongezellige boven- achterzaal) zal gegeven worden, welk concert is georganiseerd door den heor Jan G. Strie- ning alhier, wien w\j sedert langen tyd niet als violist hebben zien optreden. Toch mocht hij vroeger met zijn verdienste lijk, geacheveerd spel zeer veel bijval inoog- sten, gelijk op de toen door hem gevormde serie kamermuziek-soirees in de voormalige Stadszaal bleek. Zijne voordrachten onder vonden de warmste waardearing en te bejammeren was liet zeker dat verschillende omstandigheden oorzaak waren dat zijn optre den langen tijd moest worden]ontbeerd. Des te meer genoegen zal het dus doen nu hy ander maal zal optreden. Hij is dan bovendien en hoe zou men anders van hem kunnen verwachten in goed gezelschap. Als klavier-bespeelster toch zal zich niet minder doen hooren dan mevrouw S. Bosnians Benedicts, de niet alleen te dezer stede, maar in geheel Nederland wel bekende vaderlandsche pianiste, dio men zich hier nog wel zal herinneren van de Toon kunst-concerten, toen zij het laatst met haren echtgenoot, den beroemden celüst Henri Bosmans, in den schouwburg optrad, na zich ook meermalen op andere concerten steeds met het grootste succes te hebben doen hooren. „Der Dritte im Bunde" is mej. Jeanne Landré, die het vocale gedeelte van het con cert heeft op zich genomen en hier evenmin tot de onbekenden behoort, daar zij een paar Jaren geledon oen der solo-partijen vervulde toen de Leidsche Zangvereeniging onder directie van den heer Striening in den schouwburg „Schön Ellen" van Max Bruch ten gehoore bracht. Zij, die daarby tegenwoordig waren, zullen nog wel weten welken aangenainen indruk zij toon met baren fraaien zang maakte. Men mag dus niet zonder grond de goede verwachting koesteren dat de heer Striening zyn plan, wat de deelneming betreft, met een schitterenden uitslag zal bekroond zien, ook al belooft het op andere wyze niet aan con cert-avonden te zullen ontbreken. Mot deelneming ontvingen wij heden morgen de aankondiging van het overlijden van dr. F. D. Schmal. Gedurende den korten tijd, dat het hem gogeven was alhier als medicus werkzaam te zyn, zullen velen den innemenden jongen man hebben leeren kennen en gewenscht dat de wetenschap hem langen tyd had mogen behouden. Dit heeft helaas niet mogen zynop 26 jarigen leeftijd is hij gisteren in Den Haag overleden. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 22 Oct. 1892 is aan dr. H. J. De Dompièrre do Chaufep.ió, op zjjn verzoek, met 1 Nov. a. s., eervol ontslag ver leend als conservator by het Kyks-Museum van Oudbeden te Leiden. Aan de Vereeniging voor chr. onderwfis ten behoeve van on on minvermogenden alhier, is door mej. M. C. Van Buuren, onlangs over leden, geletageerd eene som van tweehonderd gulden. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen: 42, ƒ21.50, 4.60 en 2.25; de laagste: 42, 21.50, ƒ4.50 en ƒ2.25. By Koninklijk besluit zyn benoemd tot voorzitters en burgeriyke leden en hun plaats vervangers van de militieraden voor de lichting der nationale militie van 1893, in de Prov. Zuid Holland: in het lsto militiedistrict: tot voorzitter P. C. Evers, lid der Prov. Sta en; tot zyn plaatsvervanger mr. J. G. S. Bevers, lid der Prov. Staten; tot lid jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, lid van den ge meenteraad van 's-Gravenhage; tot zyn plaats vervanger A. J. C. baron Van Pallandt, lid van den gemeenteraad van 's Gravenhage; in het 2de militiedistrict: tot voorzitter mr. S. Muller Hz., lid der Provinciale Statentot zyn plaatsvervanger S. J. R. De Monchy, lid der Provinciale Staten; tot lid mr. E. Feith, lid van den gemeenteraad van Rotterdam; tot zyn plaatsverv. L. A. Gleichman, Kd van don gemeenteraad van Rotterdamin het 3de mili- tiedistr. tot voorz. A. A. v. Bergen IJzendoorn, lid der Prov. Staten; tot lid J. J. VanMasyk Huyser van Reenen, lid van den gemeente raad van Loiden; tot zyn plaatsvervanger A Koetser, lid van don gemeenteraad van Leiden in het 4de militiedistricttot voorzitter J. M. P. De Joncheere, lid der Provinciale Staten; tot zyn plaatsvervanger mr. A. C. Visser, lid der Provinciale Statentot lid mr. A. C. Crena de Jongh, lid van den gemeenteraad van Dor drecht; tot zyn plaatsvervanger D. Van der Made, lid van den gemeenteraad van Dordrecht. Op de Landswerf te Amsterdam heelt Zaterdag eene maritieme plechtigheid plaats gehad. Het pantserdek-torenschip, bestemd voor den dionst in Nederlandsch-Indiè, dat den 2l8ten April 1891 op stapel werd gezet en dat bestemd werd om den naam van den toekomstigen „opperbevelhebber" van leger en vloot te dragen, is dien namiddag in tegenwoordigheid van H. M. Koningin Wil- helmina en van H. M. de Koningin-Regentes van stapel gelaten en door de jeugdige Koningin met- haren eigen naam gedoopt. Naast de „Wilhelmina" waren twee smaak vol gedecoreerde tribunes opgeslagen. De ko ninklyke tribune muntte uit door een waar- lyk vorstelyk decoratief. Deze was, behalve voor de Vorstinnen, bestemd voor de vlag officieren der marine in actieven dienst, de presidenten van de beide Kamers derStaten- Generaal, den vice president van den Raad van State en verder voor eenige lands- en j stedclyke autoriteiten. Op de groote tribune haddon plaats geno men de te Amsterdam aanwezige zeeofficieren, de leden van de beide Kamers, de hoofd ambtenaren en ingenieurs van s lands werf, benevens vele genoodigden. Een terrein rondom de tribune bood plaats ruimte aan ruim tweeduizend toeschouwers. Aan het werkend personeel der werf was mede de gelegenheid aangeboden om op do te water liggende, nog in aanbouw zynde schepen getuige der plechtigheid te zyn. Te 2 45 drounde in de verte het eerste kanonschot, ten teeken, dat de koninklyke trein in aantocht was, gevolgd door een reeks saluutschoten. Te 3.20 aankomst van HH. MM. aan het terrein, alwaar zy opgewacht werden door den minister van marine en den schout-by-nacht Mac Leod, commandant van do marinewerf. H. M. de Koningin Regentes was als altyd in het zwart, maai de jeugdige Koningin, die er werkeiyk zeei goed uitzag, droeg een marinejekker en marine pet, hetgeen haar alleraardigst stond. Omstreeks halfdrie per extra-trein het Cen traalstation binnenrydend, werden de Koning innen aldaar opgewacht door de militaire en civiele autoriteiten, waaronder de oudste wet houder, do heer Van Lennep, die, daar de burge meester ongesteld was, in zyne plaats optrad. Ook werden HH. MM. aldaar in het pavil joen opgewacht door den raad van adminis tratie der Hollandscho IJzeren Spoorweg- maatschappy. H. M. de Koningin-Regentes onderhield zich met den wethouder Van Lennep en den vice-admiraal Mac Leod. Miss Saxton Winter, die te Amsterdam biyft, kuste de jonge Koningin op de wangen. By den uitgang van hot paviljoen bracht Koningin Wilhelmina het militair 6aluut aan de aanwezigen. De Vorstinnen begaven zich onmiddeliyk naar de Koninklyke sloep, gecommandeerd door den luit. ter zee 2de kl. E. E. Dullemond, die aan de De Ruyterkade gemeerd lag en waarmede HH. MM. met het gevolg en de genoemde autoriteiten langs de gepavoiseerde schepen en onder het gebulder der kanonnen, naar het Oosterdok voor de woning van den directeur en commandant der marine werden gebracht, alwaar hofrytuigon gereed stonden, die HH. MM. naar de werf brachten. In de Groote Kattenburgerstraat stond de gewapende equipage van de „Admiraal Van Wassenaer" en haie opgesteld, tot achter do poort van de helling, waarop de „Koningin Wilhelmina" gebouwd werd. Binnen de poort bevond zich de eerewacht der mariniers, onder bevel van een kapitein. Ongelukkig stortte de regen nog steeds om laag en stormde de wind. Op de tribune wer den door de dochtertjes van beide genoemde autoriteiten bouquetten aan HH. MM. aange boden, waarvan die aan de Koningin een wit anker op een blauw veld vertoonde. Nogmaals, het moet naar waarheid verklaard, al scheen alle hoop ditmaal verloren, do oranje-zon brak door, en al heeft ze niet steeds gesche nen, geregend heeft het niet zoolang HH. MM. op de tribune waren. De minister van marine nam hier tegenover HH. MM. de honneurs waar en verklaarde hoe het van stapel loopen gaan zou. Dit werd in het klein aan de Ko ningin gewezen aan een houten model van het 6chip, zooals het op de wieg rustte en voorzien van de klink, welke, zoodra ze los getrokken werd, het schip gelegenheid gaf naar omlaag te schuiven. Met een klein byitje kapte H. M. het draadje door en het houten scheepje liep van stapel. Dit model werd daarop aan H. M. aangeboden. Intusschen werden de zware schoorbalken van tegen het groote schip weggenomen. Op de tribune onderhielden HH. MM. zich met verschillende autoriteitende schouts-by-nacht Uhlenbeck, Spanjaard, den ingenieur Loder, met do ministers en anderen. Toen alles voor het te water loopen gereed was, noodigde de minister van marine de Koningin uit tot het gewichtige feit over te gaan. Hy dankte H. M., dat zy bereid was geweest Haren naam aan het schip te geven. Eene geringe moeite zoude het zyn, het schip te water te latengroote inspanning en over leg zouden vereischt worden het later, zoo het noodig mocht zyn, aan zyne bestemming te doen beantwoorden. Maar allen, die er mee zouden varen, zouden doordrongen zyn van hunne verplichtingen tegenover het vader land en tegenover het Koninkiyk Huis; maar niet minder zou dat het geval zyn by de gansche marine. Door een der bovengenoemde meisjes werd nu aan de Koningin een sierlyk zilveren byltje met eene W. in relief bewerkt, overhandigd, dat in een fraai kistje besloten was geweest Het was 10 minuten vóór vieren. Alles was gereed. Met één slag kapte H. M. het touw door en op hetzelfde oogenblik kantelden een paar stutten aan het boveneinde van de wieg. Terstond kwam het kolossale gevaarte in be weging en terwyl de muziek der marine het „Wilhelmus" aanhief, schoof het statig van de holling omlaag. Een indrukwekkend oogenblik! De plechtigheid was nu voorby. Nog een klein kwartier verwylden HH. MM. op de tribune, waarna zy wederom onder uitgeleide van den minister van marine en den vice, admiraal Mac Leod, en onder luid boezeoder aanwezigen, zich naar de rytuigen begaven. Rondom hot terrein waren de vensters van de bovenverdiepingen en de daken der huizen zwart van de menschen. Alles is in de beste orde afgeloopen. Alleen had er een grappig incident plaats. Aan de overzyde van het water hadden particulieren aan den oever eene tribune opgericht. Door de geweldige deining van den opgezweepten vloed stortte eene zware golf over de tribune. De kykeis werden kletsnat en een paar raak ten te water. Men verneemt dat H. M. de Koningin eene aanzienlyke gift heeft geschonken aan de kas voor de hulpbehoevende werklieden aan 'sRyks werf en dat ook de roeiers van de koningssloep mild door H. M. zyn bedacht. By koninkl. besluit van 20 dezer, opge nomen in de Staatscourant van 24 dezer, zjjn benoemd in de orde van Oranje Nassau tot commandeur, de vice-admiraal N. Mac Leod, en tot officier de hoofdingenieur der marine J. W. Galten. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 27 October a. s. niot plaats hebben. Het stoomschip „Merapi", van Rotter dam naar Batavia, passeerde 22 Oct. Gibraltar; de „Yeondam" vertrok 22 Oct. van Nieuw- York naar Rotterdam; de „Zaandam", van Amsterdam naar Baltimore via Nieuw-York, vertrok 21 Oct. van Boulogne-sur Mer. By koninkiyk besluit zyn met Nov. a. s. op pensioen gestold W. Irish Stephenson, luit.- kol. der art. op non.-act., ƒ1413; F. E. R. M. baron d'Ablaing van Giessenburg, eerste lult. der inf. op non-act., ƒ583. Benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Winschoten mr. H. Hesse, thans rechter-plaatsvervanger in gemeld college, ad vocaat on procureur te Winschoten. Met ingang van 1 Nov. a. s benoemd tot vice consul by het dep. van buitenlandsche zaken de heer G. D. Advocaat, vice-consul te Konstantinopeltot vice-consul te Konstan- tlnopel de heer H. C. Ypey, leerling-consul met den persoonlyken titel van vice-consul en tot leerling-consul jhr. De Rovere vfff Breugel. 3 Benoemd tot kantonrechter te Groenloo mr. G. S. Van Delden, thans griffier by het kantongerecht te Kampen. Gemengd Nieawa. Wesselman, kruier by de Hol 1. spoor, is gisteren, terwyl de man langs de spoorbaan zyn weg naar huis genomen had, door eene locomotief aangereden en zóódanig verwond, dat hem reeds het rechterbeen is afgezet in het academisch ziekenhuis, waar been de ongelukkige, die eene vrouw en zes kinderen heeft, werd vervoerd. Het ongeluk had plaats te twaalf uren 's middags, by de Ge vangen hu islaan Op het Rapenburg alhier is heden morgen door de politie aangehouden een manspersoon, die de bewoners aldaar met bedelen lastig viel. Het bleek een oude be kende der justitie te zyn, die al reeds het. oen en ander met bem heeft moeten afrekenen Gisteren was 't ruw weer op zee. De wind woei met heftige vlagen uit het Westen, vergezeld met regen- en hagelbuien, welke de zee tot aan de duinen deden spoelen. Op Katwyk was de houten loods, welke uitzicht op zee hoeft, gevuld met vele lieden, spre kende over het ruwe weder en een veelvul- digen uitkyk vormende over de groote, heftig bewogen watervlakte. Plotseling werd aan den gezichteinder een vaartuig bemerkt; aller oogen richten zich naar dat punt en men weet het reeds, al wordt het niet uit gesproken dat schip moet stranden. De hooge golven doen het schip teruggaan, de kracht van don wind is niet in staat het vaartuig zee te doen houden. Alras bemerkt men dat het een klein vaar tuig is; zou het, zoo denkt ieder, een .Kat- wyker" zyn? Men kan het nog niet o:vier-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2