n. 10023 Diiisda^; 25 October. A9. 1322. Leiden, 24 October. Peuilleton. Geld alleen maakt niet gelukkig. «Sn PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Af/zOndcrlpke Nummers0.05. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel moer/"0.17J. Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten do stad yrordt ƒ0.05 berekend. Pit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste. Blad. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot .1 Nov. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Sept., Oct. en November wordt alleen de laatsté maand (ad 37 Cents voor Abormé's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Officieel© Kcnnisgeyiiigen. 1>UIX WATER. Burgemeester en Wethouders der gomeeDte Leiden brengen ter algemeeDO kennis dat de navolgende melkverkoopei-8 cn houders van water- en vnur- Dtringen tot dusver Dog niet zijn aangesloten aan de Duinwaterleiding, als: ITlelEivcrkoopers Bijsbergen, Molenateeg 12, A. Warmond, St.-Jacoba- racht 8, W. Van Sieya, Zij-lgracht 25, L. Suiker bal, Levendaal 29, P. Van Bergen en HcDOgouwen, St.-.lor.asteog 22, G. Vaa der Hulst, 8raldsteeg 50, A. De Haas, Lange#racht 92, Wed. Verhorst, Vogel- straatje aan de Langegracht 124, M. Hamers, Oo3t- saregraebt 19a, L. A. Van Btyeren van Bergen en Henogouwen, Oo tdwaregracht 2U, Wed. VromoaDyn, JinvcMeeneteeg 40, J. Zoet, Bakkeraieeg 6, J. Van Ulden, Levendaal 173, N. Blom, Haven 12. Water- ca Vu ara cringe* P. Grjsman, Groenhazengraeht 23, G. Hondriks, Doelensteeg 10, II. W. Do Jonge, Con9cienticstraat 16, P. J. Heykoop, Hoelatraat 18, G. Tegelaar, Geeren- gncht 45, N. Van Koperen, Geereogracht 33, W. Sluro, Hpilateog 6, A. O, Van den Berg, Lerendaal 62, Dekker, Levendaal 47, W. Mol, St, Joruwteeg 18, Yau WeLzen, Zandstraat 15, JL. Oeonjaar, Zuid- rondareteeg 4, E. Vormond, Parsdijssteag 45, G. Smittenaar, Kort-d Boawen Louvrensb eg 47, J.Toge- lair, Mirakelateeg 4, Vrouw Smit, 4de Binnenvest- gracht 8, Van Ilajinteren, RijeetTaat 15, Wed. Van Berkel, Qorteetraat 74, v. d. Lindea, Haveratraat 49, 18. Oudejana, Oranjegracbt 1, Wed. H. Van Loeuwon, Groentwtcog 106, Wed. Sta ver, Waardgracbt 55, W. v. Maris, Grocnesteog 84, Boom*, Waardgracbt 114, Tan ToDgcren, OraDjegracht 113, Cornclitaen, OraDje- graebt 79, Wod. Broosgeeatj Korte Laageettaat 24, Boogors, Kijfgracbt 4, Leemane, Zuidsingel 44, Dool, Veetcstraat 84, Wed. Vermond, Ujier*tegr»eht 160, Honebcek, Uiterstegracht 127, Van Bunren, Udersie- -r&Clit 78 en do Wed. Dool, Groentstoeg 33. Zoodra hot bewjja is outrangeu dat een of meer 4er bovengenoemde perceelen aan de Duiowater- Beiding zijn aangesloten, zal daarvan onverwyld open bare konnisgoving geschieden. Tevens worden do ingezetenen gewaarschuwd tegen bet koopen van melk van melkverkoopere uit om liggende gemeenten, voor zoover althaea het niet tiet, zekerheid bli-kt. dat voor het reinigen van vaten, emmers, c-nz. duinwater wordt gebruikt. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden n-, KANTER, Rurgomeeeter. 121 Oct. 1892. E. KI>T, Secretaris. Onder overlegging van hunne correspon- dentie met de commissie voor de huishou delijke verordeningen, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging uit de verorde ning van 9 Januari 1868, houdende aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschil lende markten binnen de gemeente Leiden te doen vervallen de volgende zinsnede: „Op onbepaalde dagen en uren voor de zoogenaamde Westlandsche markt aan den Nieuwen Rijn, van de Hooigracht zich oost waarts onbepaald uitstrekkende." De markt van boomvruchten en. verder ooft, waarvoor oorspronkelijk was aangewezen de Vischmarkt waterzijde, van de Korenbrugtot aan de Fontein, werd, bij Raadsbesluit van 12 Mei 1887, overgebracht naar den Nieuwon Rijn, van de Middolstegracht zich oostwaarts onbepaald uitstrekkende, terwijl by Raads besluit van 20 November 1890 de verkoopers van boomvruchten en vorder ooft werden ver wezen naar de Kalvermarkt, by de Heeren gracht. De ondervinding echter heeft aangetoond dat eene onderscheiding van de zoogenaamde Westlandsche markt en de markt voor boom vruchten on ander ooft tot groote moeiiyk- heden aanleiding geeft. Was toch vroeger het begrip Westlandsche markt zeer beperkt, omdat daartoe alleen fijnere vruchten behoorden, thans worden onder Westlandsche markt ook andere vruchten en ooft begrepen, zoodat hot niet meer doenlyk is te beslissen, welke artikelen op do zooge naamde Wostlandscho markt en welke arti kelen op die, bestemd voor boomvruchten en verder ooft, te huis bohooren. Processen-vorbaal wegens markten op de Westlandsche markt van boomvruchten en verder ooft zijn wel opgemaakt, doch do ambtenaar van het Openbaar Ministerie heoft bezwaar gemaakt daarop eene vervolging in te 6tellen, op grond, dat niet bewezen kan worden dat de tor markt aangeroerde arti kelen niet behoorden tot de zoogenaamde Westlandsche markt. Het komt B. en Ws. daarom voor dat in den tegenwoordigen tyd de onderscheiding tusschen Westlandsche markt en die voor boomvruchten en verder ooft behoort te worden opgeheven en zonder bezwaar de aaDwyzing van eene afzonderlijke plaats voor de zooge naamde Westlandsche markt uit de betrek- j kelfike Verordening kan vervallen. Wordt in dien zin besloten, dan zal de Kdlvermarkt aan de Heerengracht de plaats worden, bostemd zoowel voor boomvruchten en verder ooft, als voor de artikelen, vroeger beboerende tot de zoogenaamde Westlandsche markt. Do commissie voor de huishoudelijke ver ordeningen kou zich met dit voorstel veree nigen on had er roods vroeger op gewezen dat by verplaatsing van do markt van boom vruchten en verder ooft ook de zoogenaamde Westlandsche markt naar de Kalvermarkt behoort te worden verlegd, niet alleen, omdat het mo'éliyk is uit een to houden, welke vruchten op de eene, welke op do andere markt te huis behooren, doch vooral omdat beide markten als het ware één geheel uit maken en de verkoopers en koopers er dus belang by hebben, die de markten op dezelfde plaats gehouden worden. Nu de Gemeenteraad besloten heeft om de Kalvermarkt voor de Ooftmarkt aan te wyzen en in stryd mot eene afwijkende meening dor commissie nog onlangs by dit besluit heeft volhard, meent zy, dat ook tot verplaatsing van de Westlandsche markt naar de Kalver markt zal moeten besloten worden, al mag de commissie de vrees niet verhelen, dat de Kalvermarkt zal blyken geeno ruimte genoeg te zullen aanbieden, wanneer de markt daar werkeJyk gehouden wordt, hetgeen tot dusver nog niet of slechts ten deele scbynt plaats te hebben. Door de lieeren G. en W. Splinter alhier, J. W. Wiggers te Zoeterwoude, en I. Imans alhier, eigenaren respectievelyk van de per- ceelen Zoeterwoude Sectie H Nos. 105, 106 en 107 en oen ongenummerd perceel tus schen Sectio H Nos. 107 en 108 aan den Hoogen RtJndflk, is vergunning verzocht de langs die perceelen gelegen sloot, waarvan de gemeente Leiden voor de halve breedte eigenares is, te dempen. Tot dusverre is steeds aan verschillende eigenaren van langs de sloot gelegen per ceelen vergannlng verleend tot demping en h«t komt eoowol het College van B. en Ws. als der Commissie van Fabricage voor, dat er thans evenzeer termen bestaan voor eene gunstige beschlkkiDg op de verzoeken. Een slecht gedeelte der sloot zal dientengevolge wederom worden opgeruimd en de mogelyk- heid bestaat dat eigenaren van oangrenzendo perceelen later een dlergelyk verzoek zullen indienen, waardoor een goede toestand zal worden verkregen. Op grond van een en ander geven B. on Ws. den Raad in overweging: aan adres santen, behoudens de toestemming van het Hoogheemraadschap van Rynland, de ge vraagde vergunning tot demping te verleenen en hun den gedempten grond tot weder- opzeggens in gebruik te geven aan ieder voor zooveel betreft den voor zyn perceel gelegen grond, onder de volgende voorwaarden lo. dat door het te dempen terrein een gemetselde duiker worde gelegd ter grootte van 40 x 60 centimeters binnenwerks, ver bonden aan twee gemetselde ruimkasten, minstens 1 meter lang; 2o. dat aan de einden van het te dempen gedeelte sloot eene voldoende schoeiing worde geplaatst 3o dat door adressanten twee ijzeren kolken (gemeente-model) worden geplaatst en in ver binding gebracht met voornoemden duiker tot afvoer van water van het voetpad; 4o. dat het geheele werk moot geschieden overeenkomstig aanwyzing van den Gemeente- Architect 5q. dat de door demping verkregen grond niet mag worden bebouwd, maar tot tuin ingericht en door een yzeren hek volgens nader aan te geven rooilijn worde afgesloten 6o. dat de werken voortdurend door adres santen on voor hunne rekeniDg behooriyk moeten worden onderhouden; 7o. dat door adressanten voor hot gebruik van den grond eene jaariyksche recognitie worde betaald van f 0.035 per centiare. Krachtens de gemaakte bepalingen by de vaststelling van het tarief voor do verhuring van do Gehoorzaal kan voor openbare bijeen komsten, welke ten algemeenen nutte strekken, door den Raad vermindering van huur wor den toegestaan of geheole ontheffing worden verleend. Het komt B. en Ws. voor, dat deze bepaling in allen deele kan worden toegepast ten aan zien van het ingekomen verzoek van do Com missie voor de Volksvoorlezingen, door wio wordt verzocht vermindering van huurprijs tot zoodanig bedrag, als door baar vroeger werd betaald voor het gebruik van de vorige Gehoorzaal. Tegen de gevraagde betaling van een minder tarief bestaat bij B. en Ws. alzoo geen be zwaar, mits daaraan worde verbonden de be paling, dat, wanneer op dagen, door de Com missie voor de Volksbyeenkomsten aange vraagd, de zaal tegeh het volle tarief kan worden verhuurd, de Volksbyeenkomst moet worden verschikt. In de tweede plaats wordt door de Commissie verzocht den foyer te mogen gebruiken voor de lezingen. 133.) Slechts tweemalen is hy, gelyk de oude Sieveking my zelf verteld lieeft, in Piagnitz geweest, de laatste maal ongeveer vier jaren geleden. Toen heeft hy zyne geheole bezitting, met de boerderijen incluis, nauw keurig bezichtigd, naar alle kleinigheden be- treffendo het beheer geïnformeerd, vele aan- teekeningon in zyn zakboekje gemaakt, maar daarbij heeft hy het dan ook gelaten. De ionge Von Ernau heeft toen geen enkel bevel gegeven, geen enkelen wensch uitgesproken. Na een verblyf van veertien dagen had hy den beheerder gezegd, dat hy eene groote reis ging ondernemen, om kennis van den landbouw op te doen, daar hy voornemens was zijne landgoederen zelf te beheeren, maar alvorens dit te doen, wilde by zich goed op de hoogte stellen van hetgeen op den land bouw betrekking had. Hy is toen vertrokken en heeft sedert dien tyd niets van zich doen hooien. Hy moet een zeer zonderling menscli z(jn; ik ben werkelyk nieuwsgierig hem to loeren kennen en hy zal toch nog wel eens eenmaal lerugkomen. Wat denkt gy er van, vrouwtje? Het zal je zeker ook wel genoegen doen dien zonderling eens van aan gezicht tot aangezicht te zien?" „Hy is my volkomen onverschillig", ant woordde Bertha, verachtelyk de schouders ophalende. „Mij niet! Ik ben ook nieuwsgierig hoe Storting het met dat onbegrypelyke menscli maken zal. Ily heeft hem ook nog niet ge zien, ja, zelfs nog geen brief met hem ge wisseld. Vjjf weken geleden las hy in eene landbouwcourant, dat op het landgoed Piagnitz do betrekking van hoofdopzichter vacant was en dat nadere inlichtingen te bekomen waren ten kantore van de bankiersfirma A. E. Ernau Compte Berlijn. Storting schreef een voudig een brief onder welke voorwaarden de betrekking te bekomen was, voegde er aan toe dat hy zich gaarne als hoofdopzichter op een groot goed geplaatst zag en dat hy be reid was de getuigschriften, welke hem ten dienste stonden, desveiiangd, over te zenden. Veertien dagen na het verzenden zyns briefs ontving hy eon hem ten hoogste verrassend antwoord. Iedere voorwaarde, welke hy stellen wilde, was reeds bij voorbaat aangenomen. Hy kon zelf bepalen hoeveel salaris hy ver langde en eene toezending van getuigschriften was onnoodig. Gewenscht werd alleen, dat hy de betrekking zoo spoedig mogeiyk aan vaardde. Hy moest zich zoodra mogeiyk naar Piagnitz begeven en zich daar voorstellen aan den rentmeester, den heer Sioveking, die er too was aangewezen, onder al de voor waarden, welke Storting mocht willen bo dingen, met hem het dienstcontract af te sluiten. Driehonderd mark reisgeld waren aan den brief toegevoegd. Natuurlijk begaf Storting zich dadeiyk naar Piagnitz de oude Sieveking, die reeds sedert lang ongesteld was en be hoefte had aan een fi.inkon helper, ontving hem buitengewoon voorkomend. Hy had inderdaad den last gekregen den heer Storting op iedere door dezen gewenschto voorwaarde in dienst te nemen en zoo is deze dan sedert ongeveer veertien dagen als hoofdopzichter te Piagnitz in functie, zonder dat de rentmeester ook maar een oogenblik verlangd heeft zyne getuigschriften in te zien." „Hy verdient dit vertrouwen volkomen", zeide Elize ernstig. „Hy is een braaf en uitstekend mensch, heeft een goed doorzicht en vlug begrip, is een flink landbouwkundige en daarenboven zeer bescheiden. Myn goede vader schonk hem ook het grootste ver trouwen." „Zeker verdient hy het; dat weet ik het best", bevestigde Von Wangen. „Had ik ge welen dat by vry was, dan had ik hem tot iederen prys in mijn dienst genomen. Maar hoe zyn de hoeren op het bankierskantoor van Von Ernau met Stortings bekwaamheden bekend Het is wel een beetje vreemd een hoofdopzichter in dienst te nemen, wiens ge tuigschriften men niet eene gezien heeft I" Elize antwoordde niet, maar haar lachje bewees dat zy hare eigen gedachten koes terde betreffende eene zaak, welke voor Von Wangen zóó onbegrypelyk was, dat hy zich daaromtrent geen oordeel kon vormen. Hy kwam, van zyne korte ontmoeting met Storting gewag makende, steeds daarop terug, dat ook deze in het geheel niet begreep, waardoor men in hem een zoo groot ver trouwen stolde. Jammer genoeg, had Storting hem in de vyf minuten, welke zy gepraat hadden, niets verder omtrent zyn verblyf op Piagnitz kunnen mededeolen, maar deze zou zjjno schade wel inhalen, daar binnen enkele dagen Von Wangen zich naar Piagnitz begaf, om eens recht gemoedolyk met den ouden vriend over de oude, schoone tyden te babbelen. (.Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1