Finantiëel Overzicht. De afgeloopen week was arm aan gebeur tenissen, welke van invloed konden zyn op de foRdsenmarkt. De meeste beschouwingen of mededeelingen waren min of meer uitvoerige herhalingen of toelichtingen van reeds be kende toestanden en zaken, zoodat de beurs- noteeringen weinig variatie aanbieden en dientengevolge niet veel van eenig belang kan worden vermeld. De Nederlandsche industriëele fondsen bleven genoegzaam onveranderd, alleen aandeolen van Indische handels-instollingen maakten hierop eene uitzondering. Over het algemeen was de stemming hiervoor zeer gunstig. Alleen ondervonden de verschillende tabaksaandeelen eenige reactie, na do zeer snelle en aanzieniyko r\jzing, welke in het begin dezer week in deze waarden plaats vond. Eene zeer willige stemming, gepaard met min of meer belang rijke koersverhooging, heerschte in de aan deel soorU-n der Koloniale Bank, Intern. Cred.- en Handelsv. Rotterdam, die bij aanzienlede posten werden gekocht in het vooruitzicht der aanmerkeiyk gunstiger resul taten, welke langzamerhand over dit jaar bekend zullen worden. Ook aandeelen Nederl.-Amerik. Stoom vaart-maatschappij waren niet onbe langrijk nooger, op het bericht, dat aan het ver voer van tusschendekspassagiers eenige meer dere faciliteit werd verleend. Door de Portugeesche regeering is thans eene meer besliste houding aangenomen ten opzichte der verklaringen, af te geven bij het incasseeren der coupons. Eene officièele bekendmaking derregeering luidt IhanB: „Den houders van titels der 3 pets., 4 pets. en 4'/2 pets. schuldbrieven wordt bekend gemaakt dat de coupons, ver vallen of vervallende 1 April, 1 Juli en 1 October, betaald zullen worden in goud naar den maatstaf van één derde van hun bedrag."' De bewijzen van ontvangst, welke daarbij afgegeven worden, bevatten dd volgende ver klaring: „De houdor der titels, waarvan de nummers vermeld zijn op dit bewijs, verklaart dat hij, de coupons voor één dorde hunner waarde inwisselende, allo voorbehoud maakt ten opzichte zijner rechten op hot onbetaald gebleven twee derde gedeelte." Houders van Portugeesche fondsen, welke bij inlevering hunner coupons bovenstaande officièele verklaring wenschen te ontvangen, dienen do inlevering dan niet bij de Vereeni- ging voor den Effectenhandel te Amsterdam te doen plaats hebben, waardoor zij dan tevens voor de niet onbelangrijke kosten ge spaard blijven. In nader vervolg van het in het vorig overzicht medegedeelde omtrent onderhande lingen over eene nieuwe Oostenryksche leening, is eerst in de laatste dagen dezer week daarover eenig bericht in de dagbladen verschenen. In de „N. R. Ct." van Donder dag 1.1. leest men daaromtrent: „Bij het onderhoud, dat Rothschild gisteren gehad heeft met den minister van financiën Stein- bach, heeft laatstgenoemde verzocht dat Rothschild het buitenland zou polsen of er voor de uitgifte eener nieuwe 4 pet. Oosten- r\jksche leening in Januari a. s. op goede vooruitzichten zou zijn te rekenen. De daling van den roebelkoers oefende natuurlijk op sommige Russische Sporen een ongunstigen invloed uit. Aandeolen Russi sche Zuid-West-Spoor en Warschau- Ween en waren daardoor lager. Omtrent de eerste maatschappij wordt vernomen, dat de Russische regeering van plan is binnen niet te lang tijdsverloop tot overneming van dezen spoorweg over te gaan. De vertegenwoordigers der obligatiehouders Kon. Portugeesche Spoorwegmaat schappij zullen dezer dagen te beslissen hebben over een nieuw reorganisatieplan, hetwelk in hoofdzaak hierop neerkomt: Er zouden worden gevormd 500,000 nieuwe 3 pets. preferente obligation, waarvan 300,000 in ruil voor oen zelfde bedrag bestaande obli gation, 50,000 voor afdoening der Spaansche voideringon en 150,000 voor voltooiing der werken. Deze obligation zouden worden uit gegeven tegen eene waarde van 400 franken per stuk. Verder zouden worden gevormd 300,000 2de hypotheek-obligatiën, zonder vaste rente, in te ruilen tegen een geiyk aantal bestaande obligation. Van de thans in omloop zijnde 900,000 obligation zouden dus 300,000 stuks overblijven, welke vervangen zouden worden door aar.doelen, on wel in verhou ding van één aandeel op de 10 obligatiön. Elke thans bestaande obligatie zou dus worden ingewisseld tegen één preferente obligatie, één 2de hyp.-oblig. en één tiende aandeel. Op de Parijsche beurs word als gerucht medegedeeld, dat de Turksche regeering zou hebben toegestemd de uitbetaling der prijzen van de Turksche loten van 58 tot 72 pet. te verhoogon. Eene nadere bevestiging van dit bericht werd echter nog niet vernomen. Het kleinste, onbeduidendste bericht omtrent Venezuela doot de koers der obligation rijzen of dalen, al naarmate gunstig of on gunstig nieuws vernomen wordt. Terwijl nu korten tyd geleden de koersen hooger liepen, ten gevolge van het uitblijven van slecht nieuws, was het bericht, dat do Italiaansche regeering eon oorlogsschip zou uitzenden tor bescherming der Italiaansche onderdanen, voldoer.de om een teruggang van den koers in het leven te roepen. De Londensche bankiersfirma Glijn, Mills, Currie en Co. maakt bekend dat de 1 November a. 8. vervallende coupon der Uruguaan- s c h e schuld door haar zal worden betaald. De wisselkoersen spelen nog voortdurend in de Zuid Amerikaansche landen eene zeer voorname rol. Den invloed van politieke toe standen daargelaten, is voor een groot gedeelte do fondsenkoers afhankelijk van den wissel koers. Dit ondervinden thans ook weer Bra- ziliaansche fondsen, welke door eene on gunstige beweging van den wisselkoers in prijs achteruitgingen. Voornamelijk in landen, waar de toestanden nog steeds niet op vasten bodera rusten, is door krachtige speculatie eene niet onaanzienlijke slingering in do wisselkoersen mogelijk, en niet het minst te Rio-de Janeiro schijnt thans eene uitge breide wisselspeculatie te heerschen. Voor de afwisseling is weder in eene der provinciën van Argentinië oen ernstige opstand uitgebroken, waarbij de gouverneur dor provincie is gevangengenomen en de opstandelingen de hoofdplaats bezet hebben. De hulp der regeering is ingeroepen. Niet onmogelijk (on wenschelyk) is het, dat nader zal bljjken dat een sterk overdreven bericht is in de wereld gezondon, zooals men dit omtrent Argentinië gewoon is te ontvangen. De vooruitzichten op eene dividend-uit- keering op de preferente aandeelen Peruvian Co. z(jn tamelijk gunstig, daar eene uitkeering van 3 pet. mogelijk is. De beslissing hieromtrent is voor een groot gedeelte afhankelijk van den termijn, waarop de van Chili te ontvangen geldon zullen worden overgemaakt. Indien evenwel de guano opbrengsten behoorlijk blijven inkomen, zooals tot nu toe geschiedt, dan zal er wel geene reden zijn om eene dividonduitkeering langer uit te stellen. De vrees, dat het dezer dagen te verschijnon rapport van de Union-Pacific van ongun stigen aard zal zyn, was oorzaak, dat te Nieuw-York veel aandeelen werden ter markt gebracht, waarvan koersverlaging het ge volg was. De president der Den ver Rio-Gran de- Spoorwegmaatschappij deelde in de laatste vergadering mede dat eene hervatting van dividendbetaling op de preferente aandee len in het volgend jaar kan worden ver wacht. Rynl<tnd$che Bank. Gemengd Nieuws, Te Boskoop was het kweeken van bloembollen vroeger beperkt tot de duinstreek ten noorden van Leiden, tegen woordig neemt het telen van leliebollen in die gemeente eene groote vlucht. By duizenden worden de bollen verzonden en ook op de tentoonstelling te Chicago zullen zeBoskoops roem helpen bevestigen. Te Amsterdam brak gisternacht, omstreeks halftwaalf, in de met tabak ge vulde pakhuizen „Koning David" en „David", gelegen aan de Brouwersgracht en genum merd 188 en 190, geiyk reeds gemeld word, oen zeer hevige brand uit. Te oordeelen naar den omvang, welken de vlammen dadeiyk na het uitslaan kregen, moet het vuur reeds eenige uren inwendig, doch onopgemerkt, hebben voortgewoed. De brandweer verleende hulp met vier stoomspuiten, de „Jan Van der Heydo" en gaf bovendien water uit vier standpypen der Vechtleiding. Toch verliepen er drie uren eer de woe dende vuurzee was bedwongen. Aangezien de wind naar de Vinkenstraat woei en een regen van vuur over de daken uitstortte, was de toestand voor de bewoners dier straat een paar uur lang allesbehalve geruststellend. De in de asch gelegde pakhuizen waren in gebruik by de navolgende firma's: Bonthoe- denveen, Heeling en Sanders, Van Tubergen, Kluytenaar, Donkersloot, Sauer en Vermeulen. Alles was op Beurspolis verzekerd. Een negenjarig jongetje van den veehouder P. d. G., te Berg-Ambacht, is van den wagen afgeslagen, doordien het paard op hol ging. Het kind werd overreden en overleed byna onmiddeliyk, daar de halswervel gebroken was. Ook de voorman, zyn vader, werd deeriyk gekneusd. Naar de „N. R. Ct." verneemt, be draagt het tekort in kas van den directeur van het postkantoor te IJmuiden, die Woensdag-avond werd gevangengenomen, ruim f 5000. Van het bekende vonnis der recht bank te Groningen tegen de heeren Vunderink en Hemmes is hooger beroep aangeteekend. Te Haarlem kwam gisteren het eerste geval van cholera asiatica voor. De ïyder, een 27-jarige bediende, is gistermorgen overleden in de barak van het St.-Elizabeths of Groote Gasthuis. De overledene was ge naamd Volkert Paradis, ongehuwd en sinds het laatst van Augustus daar ter stede woon achtig, komende van Amsterdam. Het iyk is naar de begraafplaats overgebracht. Nadat sinds 13 dezer zich te IJselstein geene nieuwe cholera-gevallen hadden ver toond en de jongen, die toen werd aange tast, byna geheel hersteld is, is gisteren weer een meisje in de Koningstraat aldaar door de cholera asiatica aangetast. De heer Ten Cate, geneesheer te De Wyk, heeft gisteren een geval van cholera asiatica geconstateerd by de vrouw van H. Stoffers, te Veeningen. De 4G-jarige vrouw in de Laan van Croes 58 te Utrecht is aan do cholera overleden. Hare 16 jarige dochter, ook door de ziekte aangetast, is naar de Amalia-stichting over gebracht. Ook is nog eene 50-jarige vrouw, Westerdyk 6, aangetast, en overleden, terwyl hoden nog zy'n aangegeven twee gevallen van cholera een by een kind op den Jutfaschen Weg 8e en een in den Laan van Croes 43. Naar het „Hbl." uit officieele bron ver neemt, heeft een vermogend ingezetene van Amsterdam eene niet onbelangryke som ter be schikking van den burgemeester aldaar gestold, ten einde de Waardenburgsche geneeswyzo (verbiyf in een lokaal met over verhitte lucht) in het Buiten-gasthuis aldaar te kunnen toe passen op cholera-lyders, die aldaar ter ver pleging mochten wordon opgenomen. In het buitenland kwamen cholera-gevallen voor: te Hamburg 3 aangetast en 2 over leden; Krakau 1 aangetast; Plaszkimielki, by Weenen, 12 aangetast, waarvan 4 met doodelfiken afloop; Marseille 4 aangetast. Een dyna m i etaans1 ag in eene myn. Men seint uit "Wallace (Idaho)" dd. 21 Oct.: Drie gewapende mannen hebben gisteren in de „Gem"-mynen een biljet aan geplakt, waarin werd medegedeeld dat 1500 pond buskruit tegen het einde der maand in de gangen der my«en zou worden geplaatst. Het biljet eindigde met de zinsnede: „Indien wy niet in de myn mogen werken, zal niemand dat doen". Het sensatie-proces te Londen van den zich noemenden dr. Neill, dat voor de strafrecht bank van Old Baily aldaar be handeld werd, is gistermiddag geëindigd. Neill werd beschuldigd verleden jaar 4 vrouwen van verdachte zeden in het district Lambeth vergiftigd te hebben. De jury vond Neill schuldig en veroordeelde hem ter dood. BUITENLAND, Frankrjjk. Eene algemeene vergadering van werksta kers te Carmaux heeft het scheidsgerecht aan genomen en de afgevaardigden Millerand, Pelletan en Clémenceau tot scheidsrechters gekozen. De vergadering belastte Baudin naar Parys te gaan, voorzien van eene geheime opdracht. Besloten werd, dat de werkstaking zal wor den voortgezet tot het scheidsgerecht zyne beslissing heeft uitgesproken. Een lid van het comité der werkstakers heeft omtrent de vergadering medegedeeld, dat ze zeer lang duurde en dat het er storm achtig toeging. Het was niet dan na een grondig onderzoek der qnaestie, dat de werk lieden toestemden de 6cheidsrechteriyke uit spraak aan te nemen. Aan het rytuig, waarin zich de Italiaan sche gezant te Parys bevond, is hem een ongoval overkomen, waarby de gezant zwaar gekneusd en de koetsier ernstig gewond is Met de mail uit Indo-China is te Mar seille bericht ontvangen, dat de benden steeds dreigender worden en in de nabyheid van Monhey verscheidene dorpen geplunderd zj)n. De Chineesche dorpen worden door haar ge. spaard, maar al do ryke Anamietische dorpen worden met plundering bodreigd. Men gelooft dat de mandarynon bevel hebben gegeven alleen de Anamieten aan te tasten. De Avenir de Tonkin" meldt dat op 6 Sept. de post van Thankhé gedurende acht dagen is aangevallen door 1500 Chineezen, die van de naburige hoogten schoten, doch wogeus de moedige houding van het garnizoen weder aftrokken. Italië. De „Corriere di Napoli" zegt dat de ItaliJ aansche regeering, door Duitschland gesteund de toestemming der Oostenryksche regeerirg had gevraagd, om eene verklaring openbaar te maken betreffende de eensgezindheid tus- schen Oostenryk en Italië; doch dat de Ooj. tonryksche regeering daarop een weigerend antwoord gaf. De Paus zal, bij zyne redevoering m het aanstaand consistorie, sproken over do Katho lieken in Frankryk en bet Pausdom in Itahê. Groot-Britannlë. Do werkstaking der katoenspinnery in Lan cashire is nog steeds in vollen gang. Thans hebben weer 24,000 spinners in het noord oosten van het graafschap bericht ontvangen dat hun eene loonsverlaging van 5 pet. te wachten staat. Aangezien de patroons in Bolton het loon niet verlaagd hebben, zyn de arbeiders daar in de gelegenheid om hunne kameraads te steu nen. Zy geven voorloopig 2 sh. per week en per persoon en zyn bereid om tot 4 sh. te gaan. Frangois, de Franschman, die beschul digd wordt van raodeplichtigheid aan de ont ploffing op den boulevard Magenta, te Parys, verscheen gisteren opnieuw voor de politie rechtbank te Londen. Deze heeft do zaak uit gebreke van de aanklacht van het Franscho gezantschap opnieuw acht dagen uitgesteld. Spanje. De belastingen hebben in het lste kwartaal van dit dienstjaar in Spanje 126,439,465 peseta's opgebracht, tegen 129,412,107 peseta'i in hetzelfde tydvak van 189192. De Spaansche Kamers van Koophaodel hebben besloten tot de regeering het verzoek te richten, om aan het handelsverdrag met Frankryk ten grondslag te leggen de ver laging van het minimumtarief en de verhoogin? der alcoholische schaal, of anders het tractaat af te wyzen. Er zal nog slechts één bulletin per dag over den gezondheidstoestand van den jongen koning wordon uitgegeven. Argentinië. Eene te Nieuw-York ontvangen depeche uit Buenos-Ayres meldt dat de opstand in Santiago del Estero groote verhoudingen aan neemt, dat de opstandelingen meester zyn van de hoofdstad en de overheden by voort during gevangen houdeD. Ook zou betwijfeld worden, of do provinciale troepen, die zich gereed maken de insurgenten te bestryden, tegen dezen zyn opgewassen. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 21 October. De direc teur van het Grieksch lyceum te Monasör is in hechtonis genomen. Hy wordt verdacht de hand te hebben in de vorming van een insurrectioneel comité. RIO.-DE-JANEIRO, 21 October. Heden i3 do dienst op den nieuwen telegraafkabel van de „South American Company" officiéél ge opend. PARIJS, 21 Oct, De minister-president, de heer Loubet, heeft do rol van scheidsrechter in het geschil tusschen de Mynmaatschappij en de werkstakers aanvaard. Het bericht, dat nog 500 man naar Dakar (Dahomey) zullen worden gezonden, is juist, doch zy gaan slechts derwaarts tot aflossing van anderen. CHICAGO, 21 Oct. De stad is van den ochtend af in feestdos, ter eere van de wil ding der tentoonstellingsgebouwen. Het feest werd geopend met een artillerie' salvo, waarna een rondgang werd gehouden De wijdingsplechtigheid was zeer schitte rend en had plaats in de groote zaal, bestemd voor de vrye kunsten en het fabriekswezen. Deze zaal, de grootste uit Amerika, bs*

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6