N°. 10022. A0. 02. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweed* Blad. Leiden, 22 October. 2-4. OcJober. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f0.05 berekend- Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Nov. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Sept., Oct. en November wordt alleen de laatste maand (ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Oföciöele Hennisgoyingen. ni'IXWATER. Burgcmopeter en Wethouders der gemeente Leiden breDgen ter algemeene konnis dat de navolgende melkverkoopere en houders van water- en vuur- ntringen tot dusver nog niet zrjn aangesloten aan de Duinwaterleiding, als: Mfeikverkoopcrs t Itijabergen, Molensteeg 12, A. Warmond, St.-Jacoba- gracht 8, "W. Van Steyn. Zijdgracht 25, L. Suiker- lanj, Levendaal 29, P. Van Bergen en Henegouwen, Si.-Joriunteeg 22, G. Vau der Hulst, Smideteeg 50, A. De Haas, Langegrachi 92, Wed. Verhoret, Vogel- utraatje aan de Laugegracht 124, M. Hamers, Ooet- dwitragracht 19a. Wed. Vromeeteyn, Janvojsensteeg 40, .T. Zoet, Bakkersteeg 6, J. Van ülden, Levendaal 173, N. Blom, Haven 12. Water- en Vuurncringea P. Gijsman, Groenbazongrac-ht 23, G. Hendriks, Doelensteeg 10, R. W. Do Jonge, Conseientieatmat 16, P. J. fleykoop, Iloi-fstraat 16, G. Tegelaar, Geereo- gracht 45, N. Van Koperen, Geerengracht 33, W. Blcm, Spiletocg 6, A. G. Van den Berg, Levendaal 62, H. Dekker, LeveDdaal 47, W. Mol, St.-Jorieateeg 18, J. Van Weizen, Zandstraat 15. A. Geenjaar, Zuid- rurderoteeg 4, E. Vermond, Paradijssteeg 45, G. SroitteDaar, Korte Bouwen Loowensti eg 47, J.Toge- laar, Mirakeleteeg 4, Vrouw 8mit, 4de Binnenvent- gr/clit 8, Van Haaetoren, Riiootraat 15. Wed. Van Berkel, Gortestraat 74, v. d. Linden, Haverstraat 49, N. Oudejans, Oracjegracht 1, Wod. H. Van LeeuwcD, Groeneïteeg 106, Wed. Staver, Waardgracbt 55, W. v. Matis, Groenesteeg 84, Booms, TJaardgracht 114, Van ToDgeren,. Oranjegracht 118, Cornelissen, Oranje- gracht 79, Wed. BronBgcest, Korte Langeetraat 24, Boogors, Kijfgracht 4, Leemans, Zuidsingel 44, Dool, Vestestraat 84, Wed. Vermond, Uitorstegriclit 160, IIoDsboeK, Uiterstegracht 127, Van BuureD, Uitorate- gracht. 73 en de Wod. Dool, Groenestecg 33. Zoodra het bewye is ontvangen dat een of meer der bovengenoemd© perceelen aan de Duinwater leiding zijn aangesloten, zal daarvan ouverwyld open bare kennisgeving gesobieden. Tevens worden de ingezetenon gf-waarsrhuwd tegen het koopen van melk ran melkverkoopere uit om liggende gemeenten, voor zoover althans liet niet mot zekerheid blykt. elat voor bet reinigen van vaten, ornmero, enz. duinwater wordt gebruikt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, D'il KANTER, Burgemeester. 21 Oct. 1892. E. KIST, 8eeretaris. In het café „Den Burcht" alhier ia eono vergadering gehouden van de afdeeling Leiden en Omstreken der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw, welke zeer goed was bezocht. Na afdoening van eenige huishoudelijke werkzaamheden, ontstond eene uitvoerige en belangrijke discussie over de maatregelen, welke de Bogeering neemt tegen de uitbrei ding van tongblaar on klauwzeer onder het rundvee. Ofschoon die maatregelen zeer worden gewaardeerd, bleek toch bij de gedachtenwis- seling, dat zij niet geheel aan het doel beant woorden. Men schreef dit toe aan onvoldoende medewerking van de zijde der veehouders en tevens aan gebrekkige kennis bij de per sonen, die de maatregelen moeten toepassen. Als middel tot verbetering werd gewezen op de wenschelijkbeid, dat door het Rijk worde vergoed de schade, veroorzaakt door de ge dwongen afsluiting, en werd tevens hot denk beeld opgeworpen, om in iedero gemeente te benoemen oene commissie van deskundigen, dio de militairen ter zijde kan staan en ook de schade kan waardeeren. Ten slotte werd besloten deze denkbeelden mede te deelen aan het Hoofdbestuur, met verzoek om bij de Regeering aan te dringen op toepassing der besproken verbeteringen. Door den heer A. Van Leeuwen, Ryxs- v-<rts, werd vervolgens, op grond van de va ring, op de Landbouwtentoonstelling te Leiden vc.k. gewezen op hst onvoldoende van de beoordeeling op Landbouwtentoonstellingen en de wenscb uitgesproken dat voortaan die beoordeeling zou plaats hebben volgens een op te maken Reglement en volgens het zoogenaamde puntenstelsel. De. discussie over dit zaakiyk en helder betoog toonde dat cje vergadering het volkomen met den spreker eens was on eindigdo met het besluit, om bij het Hoofdbestuur aan te dringen om de gewenschte verandering voor te bereiden. Bij de gewone rondvraag vestigde de heer Van Assendelft de Coningh d9 aandacht er op dat men, op grond van berichten in de dagbladen, zich eene verkeerde voorstelling maakt van de gevolgen, welke de voorge nome perequatie der grondbelasting zal hebben. Er is toch medegedeeld dat sommige gemeenten tien, twintig en meer procenten minder zullen betalen dan vroeger. Trekt men nu uit die medodeeling als conclusie dat alle perceelen in die gemeenten van die vermindering zullen profiteeren, dan loopt men gevaar bedrogen uit te komen. Immers, het feit is dit: dat de gemeenten in hun geheel zooveel zullen worden ontlast, maar van de afzonderlyke perceelen zullai som migen daarvan voordeel trokken, wellicht belangrijk meer dan de vermelde procenten andoren zullen gelijk blijven, terwijl nog anderen meer en belangrijk meer zullen moeten betalen dan vroeger. Spreker achtte hot nuttig dat de grondeigenaars met dit feit bekend zyn, dat zij de schatting van hunne perceelen nog eens opzoeken, om hun aanslag te berekenen. Blijkt het dan dat zy vallen onder de categorieën, die schade lijden, dan zullen zij wellicht termen vinden om pogingen te ooen, ten einde de schade, voor zoover ze onbillijk is, te voorkomen. Na eenige gedachtenwisseling stelde de Voor zitter voor, op deze zaak terug te komen en sloot hij, na dankzegging aan de sprekers, de vergadering. Vanwege het bestuur van de afdeeling Leiden van den Zuid-Hollandschen Bond voor Algemeen Kiesrecht werd onlangs een schrijven gericht aan de verschillende hier ter stede gevestigde vakvereenigingen, ten einde onder ling de wensclielijkheid te bespreken tot op richting van een bestuurdersbond. Aan die roepstem was door een negental vereenigingen gehoor gegeven, welker afge vaardigden gisteravond in het lokaal Ephraïm waren te zamen gekomen. Na een inleidend woord door den voorzitter van bovengenoemde afdeeling werd tot verdere uiteenzetting van het doel het woord verleend aan mr. D. A. Van Eek. Op duidelijke wijze zette spreker uiteen het doel, dat men zich voor oogen had ge steld, namelijk om door eendrachtige samen werking het zedelijk en maatschappelijk belang van den werkman te verboogen; noodig was daarvoor dat de verschillende lichamen als lid van don bond toetraden en zich door een of meer bestuurderen lieten vertegenwoor digen op vergaderingen, welke rechtstreeks door het hoofdbestuur of op aanvrage van minstens twee der aangesloten vereenigingen zullen worden gehouden. Mogelyke handelingen naar buiten gaan niet uit van den bond, maar door de respectieve vereenigingen, welke de zaak steunen. De bond bepaalt zich alleen tot de onderlinge be sprekingen en het verstrekken van inlichtin gen. Van politieke of godsdienstige lichting is dus volstrekt geen sprake. Aan het slot van het zeer beknopte con cept-reglement wordt ook eene contributie bepaald, zoo gering dat deze zaak van geene overredende zwarighoid kan zijn. Na dankzegging aan den lieer Van Eek voor de uitstekondo leiding, werd na gevoerd debat deze bijeenkomst gesloten, met den i weuscli, dat de besprekingen in^dè respectieve vereenigingen tot het besluit mochten leiden, dat spoedig hier ter stede lot do oprichting van een bestuurdersbond kan worden besloten. Men vertrouwt dat eene nadere kennismaking meer toetreding zal ten gevolge hebben. Ds. Gunning verzoekt ons te willen mededeelen dat door een verzuim zijne lid- in aten samenkomst voor vrouwen op het Kerkbriefje vermeld staat op Woensdag. Dit moet zynDinsdag-avond 8 uren in Hulp Pniël. Hedenmiddag ontvingen wij per Fransche mail do Bataviasche bladen van 17 tot 23 Sept., alsmede de „Deli-Crt." van 21 Sept. Examens vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. 's-Gravenhage, 21 Oct. Get-xam.11 mannel. cand.toegel. de heeren P. Nagtegaa), van Dirksland; J. J. Hoffman, M. Ouwehand, C. Kuyt, A. Den Haan en A. Van Prooijen, allen van Katwijk; F. Eterman, van Delft; A. J. Doorneveld, van Leiden; E. Peters, van Oegstgeest. Van de vrouwelijke werden toegel.: de dames: J. G. De Mooij, van Hil legers bergH. M. Somers en P. Th. Hogoma, beiden van Zoeterwoude, en A. C. Boom, van Leiden. De gemeenteraad van Delft heeft met algemeene stemmen besloten den heer L. Couvée, van Leiden, opnieuw aan te stellen als tijdelijk leoraar in het teekenen aan de Burgeravondschool voor de door hem gedu rende den vorigen cursus gegeven lossen. Tweede Kamer. De overeenkomsten tot bescherming van den industriêelen eigendom vormden ook gisteren nog het onderwerp van debat. Do heer Van Kameboek bleef de overeen komsten onnoodig achten voor de internatio nale bescherming van bandels- en fabrieks merken en bleef aandringen op verwerping, opdat wij ons kunnen losmaken van de Unie, ook al voeren wij weer octrooien in. Maar onze wetgeving behoudt dan hare vrijheid en wij kunnen handeion overeenkomstig onze behoeften. De heer Mees kondigde een amendement aan, hetwelk ten doel heeft te voorkomen dat de Kamer eene octrooi-wetgeving behandele, onder den druk van deze overeenkomst. De heer Van Houten kon aan het kabinet geen steun toezeggen voor eene wederinvoe ring der octrooien, en vroeg of het kabinet daaromtrent eenstemmig denkt. Van een libe raal kabinet had hij een streven tot herstel der octrooien niet verwacht. De minister van buitenlandsche zaken ver zocht van de octrooiwetgeving geene partij zaak te maken. In 1869 geschiedde dit ook niet. Hij verzekerde nogmaals dat de Kamer, de overeenkomsten goedkeurende, zich niet verbond mede te werken tot eene octrooiwet. Maar de Regeering acht zich door de verkla ring te meer gebonden tot eene poging om eene octrooiwet tot stand te brengen. Tegen het denkbeeld van den heer Mees had de Regeering geen bezwaar. Zy nam zelfs de daarop betrekkelijke bepaling terug. De overeenkomsten zijn zonder stemming goedgekeurd, na aanneming van art. 1, met 62 tegen 5 stemmen. Goedgekeurd is het wetsontwerp tot ont eigening voor de afsluiting der Maas beneden Heusden, nadat de minister van waterstaat verzekerd had dat de belangen der scheep vaart geen gevaar zouden loopen. Het ontwerp, houdende de voorloopige maat regelen tot het behoud der vicariegoederen, werd goedgekeurd. De termijn van duur is bepaald op 3 jaar. Hierna ving het algemeen debat aan over de subsidie ontwerpen voor de Berkel, de Schipbeek en de Regge. Dinsdag te halftwee voortzetting. De afdeelingen der Kamer hebben benoemd tot rapporteurs van het hoofdstuk-Waterstaat de heeren Heldt, Borgesius, Saiecnge. Coi on T. Mackay. Voor het hoofdstuk Koloniën de heeren Vrolik, Bool, Schimmelpennii.ck, Kielstra en Smits van Oyen. Uit eene nota van den minister van bin- nenl. zaken, naar aanleiding van het verslag over de wijziging der begroeting van binnenl. zaken over 1891, blijkt, dat no Regeering onlangs het schooltoezicht opnieuw geraad pleegd heeft over de v^aag of niet eenige vermindering te verkrijgen ware in de kosten van de examens; dat, om het onttrekken van leerkrachten aan de school te voorkomen, voor zoover mogelijk, de examens naar den vacantietijd zyn overgebracht en dat zonder vacatiegeld men niet of moeilijk over de leeraars of onderwijzers kan beschikken. Namens H. M. de Koningin-Regenten is de hooggewaardeerde toezegging gedaaD, dat op de a. 6. tentoonstelling van chrysanthemums te Amsterdam vanwege H. M eene groep van deze planten ter opluistering zal worden ingezonden, wel een bewijs hoezeer deze plantenfamilie in hooge kringen staat aan geschreven. (Setwp.) Gemengd Nienwa. Naar wordt gemeld, zal het ruime perceel met gröoten tuin aan de Hooi gracht No. 21 alhier, waarin vroeger de bij zondere school van mej. Lange was gevestigd, tot roorasch-katholiek ziekenhuis worden in gericht. De eerwaarde zusters van het St.-Elisabeths-gesticht te Breda, dio zich hoofd zakelijk met verplegen van zieken belasten, zullen zich daartoe hier terstedekomen vestigen. Het nieuwe ziekenhuis zal ook open zfln voor die katholieken, welke zich van elders hier onder de behandeling der Leidsche hoogleeraren komen stellen. Hedenochtend viel een jongea in het Levendaal alhier, nab\J dn Garenmarkt. De onvoorzichtige wal wandelaar werd spoedig- door een paar mannen gered. Blijkens advertentie in ons. blad van heden, zal Dinsdag en Woensdag in het Galgewater bij de Borstel brug alhier, in werkiDg te zien zijn eene boot, gedreven door een Daimler-motor. Op do Int. Sportten- toonstelling te Scheveningen heeft deze ma chine, zijnde eene benzine-gasmotor, eene gouden medaille behaald. Zoowel als station- naire motor voor de klein-industrie en als boot-machine heeft deze motor, door zijne vele goede hoedanigheden, ree-is sinds een paar jaar in Duitschland een groot debiet gekregen. De werking en de constructie zijn uiterst eenvoudig en daarbij geheel zonder gevaar, zoodat wij onzen lezers gaarne aan raden eens een kijkje te gaan nemen naar deze „toekomst-machine." De „Haagsche C t.M h e e f t e o n, i rr - Nederland, nieuwen weg ingeslagen om- voor de aanstaande verkiezingen van den Haagschen gemeenteraad candidaten te stellen. Ieder geabonneerde van het blad ontvangt een formulier, waarop hy drie namen mag zetten, van menschen, die by voor het aan vullen van 't lidmaatschap het meest ge schikt acht. De personen, die het grootste aantal stern- men op zich vereenigen, worden tot de can didaten der „Haagsche Ct." gekozen. Te Scheveningen liep gisteren het gerucht, dat eene bomschuit van Schevoningen in de Noordzee het onderstboven is gezien. Zoolang men geene nadero berichten omtrent dit geval heeft, zal men wël doen aan dat gerucht geene groote waarde te hechten. Zekeren J. v. V., te Zutfen, die jl. Zondag-avond by eene vechtparty te Dieren eene vry diepe snedo over den rechterarm kreeg, is gisteren die arm in het gasthuis te Zutfen afgezet moeten worden. Zyn toestand is thans niet zonder gevaar. De rechter commissaris, vergezeld van den substituut-officier van justitie bij do recht bank to Arnhem, stelden naar aanleiding van het voorgevallene gisteren te Dieren persoon lijk een onderzoek in.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5