I. mal Hu. Leesgezelschap U. D. E. Mi, Brecstraat 156. Brtvertoopin Hij E. J. BRILL. N. K. SWEMER, Verdeeld in 5 serieën. N°. 10021. Zaterdag: 33 October. A0. 1892. (§eze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vervolg der Advcrtentiën. DANSCURSUS. J. (1. BENDER, Muziekouderwijzer. Goedkoopst Adres Pot- of Kookkachels. Heden ontvangen: A. WAGEMANS, Rapenburg 97. ALEX. C. ANDERSON, Hanglampen. J. J. POLLMANN, Zaterdag 22 October 1892: IJzerpeptonaat v. VERWEY, IJzeralbuminaat v. DE GROOT, Quina Ia Rocheper fl. f 2.50 ferrugen „2.50 Van KRAEPELIEN MOLM. (Juina la Roclie. per 11. ƒ1.90 ferrugen „1.90 Telephoonuiimmer 166. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.f 1.10. Fr&nco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEÊN Ven 1—6 regel» f 1.05. Iedere regel meer Grooter» lettor» neer plaatsruimte. Voor het tnoasseeren buiten de sted wordt ƒ0.05 berekend. Lezing van dg. H. Faure. „De Pransche revolutie, een teeken," zoo luidde het onderwerp, dat ds. H. Faure, van Reden, gekozen bad voor de eerste der zes lezingen, georganiseerd door dr. J. H. Gunning JHzn., predikant alhier, en streng, zonder afwij kingen of afdwalingen, hield hy zich daaraan. Hij begon met er op te wijzen hoe, evenals in den ons omringenden dampkring, ook in de geschiedenis der volkeren schoone en ruwe dagen voorkomen, hoe ook hierin de hemel een onheilspellend voorkomen hebben kan, hoe een schrikwekkend donker rood het uitspansel kan kleuren: teekenen van naderende onheilen, van uitbarstingen. Na zulke onheilspellende voorteekenen barstte ook de Fransche revolutie uit. In die omwen teling hebben w\j te beluisteren de stemme Gods, in die revolutie hebben wy te aan schouwen een teeken des tyds. In breede trekken (want Van Oosterzees woorden: „niet de armoede, maar derykdom der stof brengt ons in verlegenheid" nam de spreker tot de zyne) schetste hy, naar het ons voorkwam op uitnemend schoone w(jze, in keurige taal, het verloop der Revolutie, van het bijeenroepen der Nationale Vergadering af tot haar toppunt na den val van het konink lijke slachtoffer der omwenteling, dat moest vallen enkel omdat het koning was. Hy stond stil bij de betrekking der standen onderling, wat die standen waren geweest en hoe ze hadden moeten zijn, zoowel adel als burgerij, hoe het verschil in standen eene scheur, eene diepe klove word, hoe de adel en het volk zich vergrepen, hoe de zelfzucht verpersoon lijkt aan het roer, op den troon zat. De Kerk. die eene macht tegenover dit alles had moeten wezen en die zich, helaas, voordeed öf als gebiedster öf als kruipende slavin der kroon, ze was, zeide spr., wereldsch geworden. By hen, die haar met hart en ziel hadden moeten dienon, zeide hy, speelde eigenbaat de voornaamste rol. Het volk werd wel voorgelicht door ontegenzeglijk knappe mannen, als Rousseau en Voltaire, doch, hoewel dezen de rechten van den mensch bepleitten voor de balie van het volk, ze wezen het volk den goeden weg niet. Kon het anders dan dat uit dit alles een wan toestand werd geboren? Wat anders dan wanorde kan het gevolg wezen als de orde ningen Gods hare kracht hebben verloren, ls er een algemeen voorstaan heerscht op vermeende rechten en eene doofheid voor plichten by elkeen, van den hoog3ten tot den laagsten En al was het aanvankelijk doel eenvou dig het snoeimes ter hand te nemen, men verloor dat doel gaandeweg meer en meer uit het oog; men ging voorthollen op het hellend vlak, waarop men was gekomen, voort met duizelingwekkende vaart. De strijd werd voortaan met open vizier tegen het ge zag gevoerd, wat vooraf nog niet het geval was. De oude eerbied voor de Kerk ging er uit, de macht van het hoofd der Kerk werd zelfs verbroken. Men verviel van het Chris tendom terug tot het Heidendom; de Kerk moest vallen na de verheerlijking der Natuur. Het Christendom en de Kerk werden, met al wat daarop slechts in de verte betrekking had, officieel afgeschaft. De band, welke aan den Hemel bond, is dra gebrokener is geen geloof meer; de Rede wordt dolzinnig ver heerlijkt; het Kruis wordt bespot in ver- eeniging met hen, die tot het Kruis hadden gebracht moeten worden. En, kan het anders is de Hemel verworpen, het geloof aan eene toekomst verzaakt, dan zoekt men den Hemel op aarde. Daaruit vloeit voort dat het ver schil tusschen mensch en mensch is verdwenen het land der belofte voor nihilist, anarchist en socialist en de tirannie treedt in de plaats van het verwijderde gezag. Daarop stelde spreker voor, hoe Frankryk zich gedroeg jegens God en hoe God, nadat Hy dezen loop der dingen had toegelaten, zich gedroeg jegens Frankryk, vervolgens vragende Zou Frankryk, na alle woelingen, in de terug gekeerde kalmte Gods stem gehoord hebben Is Europa tot het gcede begrip gekomen? Heeft de gemeente van Jezus Christus dat teeken begrepen? God heeft niet ongewaar- schuwd willen richten! En nu, meer dan honderd jaren zyn sedert dat teeken voorbijgegaan, en is het uitspansel niet weder donkerrood, is er geene spanning, welke zich openbaart in groote ontevredenheid, op onderscheidene wyzen? Toen de derde, nu de vierde stand, die roept: „Wy zyn het volk I Onze wil geschiede! Wy eischen hetl" De wijsbegeerte van het loven staat in het leven in practyk gebracht te worden. En zoo wy eene revolutie tegemoetgaan Dan moet de Kerk het werk gaan ver richten, door den Samaritaan haar uit do hand genomen. Wy moeten niet onszelven gaan helpen; wy moeten vertrouwen en kunnen dan, lettende o. a op en zorgdragende voor de opvoeding onzer kinderen en ziende op het pad, dat wij in alles bewandelen moeten, gerust zyn, met welke toekomst dan ook voor oogen, wetende dat de toekomst des Heeren is, dat de Zoon des Menschen komt op de wolken, dat uit de laatste revolutie het onbeweeglijk Koninkrijk zal voortkomen. Deze lezing, welke gisteravond gehouden werd in de geheel gevulde kleine Nutszaal, werd met groote aandacht gevolgdzy boeide het auditorium en het oordeel is zeker niet ongegrond, dat zij noch te „hoog", noch te „diep" was voor toehoorderessen en toehoor ders, zooals wel eens beweerd werd terecht of ten onrechte; wy critiseerenniet, maardeelen slechts mede van enkele lezingen, ja, door die uitspraak geleid, door sommigen vlug als men in het oordeelen is van aflezin gen, van de lezingen des vorigen jaars. De lezing van gisteravond werd aangevangen met gebed en gesloten met dankzegging. Gemengd Nieuwff. De hoofdcommissaris van poli- tie te 's-Gravenhage waarschuwt dat men bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen op zyne hoede zij met P. A. Niehoff (zich ook noemende Abels Niehoff en P. De Haas), Rozemarijnstraat; H. I. W. Van Bezel, Parallelweg 21, en J. Yan Veen, Schenkstraat 85, aldaar. In het van stapel loopen der „Koningin Wilhelmina" blijkt door het gebeele land veel belang te worden gesteld. Uit 's-Gra venhage, Willemsoord, Hellevoetsluis en andere plaatsen worden officieren, oud-zeeofficieren en ambtenaren verwacht. Eene divisie oorlogs schepen, bestaande uit hetramschip „Guinea", de monitors „Heiligerlee" en „Tijger", het stoomschip „Bonavie" en de brikken „Castor" en „Pollux", zal op het IJ het koninklijk saluut geven, do muziek der marine komt uit Willemsoord en de prachtige koningssloep is Ie water gebracht, zoodat vermoedelijk daarvan gebruik zal worden gemaakt. In 't kort, het belooft morgen, Zaterdag, voor de marine feest te zyn. De metselaar te Tilburg, die van de hoogste verdieping van het klooster der zusters Clarissen viel, is aan de bekomen inwendige kneuzingen overleden. Sedert 12 dezer wordt te Char- lois vermist Bastiaan Huizer, oud 50 jaar, los werkman. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen, weshalve zyne opspo ring verzocht is. Zondag, 23 October a. s., zullen in alle corpsen van het Leger des Heils in Nederland gedenkdiensten worden gehouden, ter nagedachtenis van wijlen mevrouw Booth. In een ingezonden stuk, ge plaatst in „Goorecht-Oldambt", deelt iemand mede dat E. J. Smit, scheepsbouwer te Hoo- gezand, Woensdagnamiddag een by hem werkzamen jongen gelast heeft zich naakt uit te kleeden en te water te gaan, zelfs onder water, om eenig werk te verrichten. Het water stonk en had eene temperatuur van 8 graden. De jongen werd bedreigd zyn dienst te worden uitgejaagd, indien hy het beestenwerkje niet verrichtte, en hoe erg de jongen ook tegen den arbeid opzag, door de vrees anders „de poort uit te moeten", deed hy wat hem be volen was. De redactie van „Goorecht-Oldambt", die meende dat dit verhaal overdreven was, ging naar E. J. Smit toe, om inlichtingen in te winnen. Toen den scheepsbouwer gevraagd werd of het medegedeelde waar was, antwoordde hy lakoniek„Waar is 't." Er is sprake van een nieuwen afstandsrit, thans van Weenen naar Rome. Door de ondervinding geleerd, zou men thans meer letten op den toestand der paarden dan op den voor den rit besteden tyd. Een der uitstekendste en meest gezagheb bende ruiters van de Oostenryksche armee, graaf Edelsheim-Gyulay, generaal der cavalerie, heeft een afkeurend oordeel over den gefor- ceerden rit Weenen Berlyn uitgesproken. Er moge wellicht politieke beteekenis aan ge hecht worden waarschijnlijk wordt hier mede op de wapenbroederschap by de legers der beide keizerryken gedoeld, militaire waarde heeft deze proefneming niet. De gene raal vindt 't zeer jammer, dat zooveel voor treffelijke paarden het slachtoffer geworden zyn van een tamelyk (jdel vertoon; ook de rossen, die de proef overleven, zullen uit cava- leristisch oogpunt wel niet meer bruikbaar zyn. Deze uitspraak wordt met voldoening door vele bladen gemeld. Eene navolging in het klein van den af standsrit tusschen Weenen en Berlyn zal Woensdag 30 October gehouden worden tus schen Paterswolde en Assen, een afstand van 20 kilometer en terug. De afrit zal van Paters wolde plaats hebben om de 5 minuten, waar door wedstryd by den aanvang voorkomen wordt. Te Assen kan de ruiter naar welge vallen een kwartier of een half uur rust nemen. Ondergeteekende bericht door deze, heden weer een Danscursus te zullen openen. (Nette gelegenheid.) Inschryving voor belanghebbenden van 24 tot 29 October a.su Haiscrstraat 22. 6453 9 Aanbevelend, op het Raadhuis te Leiden, op Maandag den 24«ten Oct. 1992, 's voormiddags te tien uren precies, van eene hoeveelheid van 2090 Hectoliters das-Cokes, verdeeld in party en van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, en zulks by afslag, tegen dadelyke betaling en binnen veertien dagen af te halen aan de Gasfabriek. Kloppen zeven Cents per HL. Bezorgen vyf fioopen en Bezorgen zes Cents per HL. Bestellingen worden aangenomen aan het kantoor der Gasfabriek en aan het Magazyn in de Pieterskerk-Koorsteeg 28, uiteriyk tot Zaterdag-namiddag te 3 uren. 6459 17 TAN 6446 11 GESLEPEN PROSPECTUS te bekomen in den Bock-, Muziek-en Kunsthandel van 6216 10 Nieuwe Roode Jenever. Nieuwe Frambozen-Likeur. Nieuwe Frambozen-Limonade. Grossier in Gedistilleerd, II ooge woerd 117, biedt, door voordeelige overeenkomst met eene der eerste firma's te Cognac, van nu af zyne geachte Cliénteele eene zeer goede Cognacs soort aan, welke alle soorten, in dien prys aangeboden, verre overtrefft. 5819 15 Per Literf 1.30 5 FleschI.IO Flesschen en Kruiken worden extra bere kend, doch tegen denzelfden prys terugge nomen. Wederverkoopers aanzienlyke korting. Wekelyks nieuwe aanvoer van uitsluitend solide Hanglampen. Grootste keuze, soliedste qualiteit, laagste pryzen. Oude Hanglampen worden gerepareerd en van de nieuwste en meest lichtgevende Branders voorzien. 5201 12 Nieuwe Rijn 20, bij de Korenbeurs. Wijsbegeerte. Nos. 1769 2099. Verschil lende Wetenschappen. Grieksche en LatJJn- sche Taal. Buitenlandsche Letterkunde. Boekenkasten, enz. Nos. 2034 2701. 6445 8 per flesch ƒ2."O. per flesch ƒ2.80. 6400 18

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5