Zaterdag 22 öctobei'. A\ 1&2. foze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste lilad. Leiden, 21 October. Feuilleton. Geld alleen maakt niet gelukkig. N» 10021. PRIJS DEZSR COURANT: Voor Loidea per S manadon1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f0.11\. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incaeseoren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit iionuner bestaat uit TWEE Bladen. Zij, die zich nu abonneeren op bet- Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Nov. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Sept., Oct. en November wordt alleen de laatste maand (ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Officieel© Kennisgoyingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van B. J. OLEFF, houdende ver- [óek om vergunning tot oprichting van eene Koper- j.e.enj on 8medorij in het perceel Fokk'straat No.'la Golet op do srtt. 6 en 7 der Wet van 2 Jnni 1875 •uitablad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge- t'X-md verzoek met de bijlagen op do Secretarie frter gemeento ter visie gelegd is; alsmede dat op Vnj lag 4 Nov. aanst., 'e voormiddags te elf uren, op hot Landhuis, gelegenheid zal worlen gegeven oa Bezwaren togen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEIl, Burgemeester. 11 Oot. 1S92. E. KIST, Secretaris. Heden is aan do universiteit alhier bovor- ,:f(i tot doctor in de Staatswetenschap de '.sa W. Dicko, geboren to Dordrecht, met .demisch proefschrift, get: „DeVacoinatie," Vi tot -dootor- itt-doTocbtaweitJiiöCuap üOZöiiuo r, na verdediging van „Stellingen." Door de alhier zitting houdende geneos- uadigo staatscommissie zyn heden toegelaten oor hot eerste gedeelte van het arts examen le heeren A. J. "W. Heintz en J. A. P. De yn. In het bestuur van het studenten-muziek- [ezelschap „Sempre Crescendo" z\jn gekozen !e heeren Tj. Humalda v. Eysing'a, praesos; C. D. De GraefT, ab-actis, C. Folth, quaestor C. T. v. d. Hoeven en M. H. v. Oosterzee, ommissarisen. In het bestuur van „Pro Patria" ztfn ge iden do heeren N. G. Van Taack Trakranen, eses; J. L. Van de Mortel, ab-actis; C. feith, quaestor; N. A. M. Van Aken, vaandrig; Mackay, commissaris van het materieel. - By de vanwege het departement van toloniön te Amsterdam gehouden aanbesteding *ü5 door de Leidsche Katoenmaatschappy liet minst ingeschrevenvoor de levering van 17,600 meter blauw katoen ad 8624; voor 1282 stuks ongebleekt katoen ad ƒ3871.64; voor 33,000 meter idem ad ƒ5274.50; voor diverse ongebleekt katoen ad ƒ4919.24. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Spaarndam," van Rot terdam vertrekkende. Ton postkantore alhier moeten do brieven enz. uiterlyk morgenochtend om 7.30 (stadstyd 7.50) bezorgd zyn. De wyze van verzonding behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. De christelijke zangvereeniging „Oefening baart Kunst" (directeur de heer J. F. Smit), to Leiderdorp, zal in den avond van a. s. Donderdag aldaar in do gemeente-school eene openbare uitvoering geven, met welwillende medewerking van mej. Marie P. Van Koe verden, muziek-onderwyzeres te Leiden. Examens vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek. 's-Hage, 20 Oct. - Geexam. 10 mannel. cand.toegelaten de hoeren H. v. d. Engel, van Maassluis; G. W. Hooyer en J. G. Renaud, beiden vah Voorburg; J. P. Bouma, van LeidonD. A. M. v. d. Waay, van 's GravenzandeC. Van Riet, van Katen- drecht; P. Van der Loo, van Bleiswjjk; H. W. Van Kampen, van Katwyk, en B. Van der Sluis, van Numansdorp; vorder werden toegelaten de dames: H. Behrns en G. A. Behrns, beiden van Goedereede; E. G. H. Rademaker, van BuurmalsenS. M. Prins en Ch. M. Van der Heyde, beiden van Leiden. Do gemeenteraad van Oegstgeest heeft besloten de dlreeHataai «'.it. uijt.ns do werkzaamheden der vaartverbotering geplaatst is geweest buiten de voorin. Wittopoort alhier, aan te koopen, ton einde haar tot een zieken huis in te richten, uithoofde door docholora- commissie in de Leidsche Buurt in haar rapport ten sterkste was geprotesteerd tegen het verplegen van ïyders aan besmettelijke ziekten in het aldaar aanwezigo ziekenhuis. Ook is besloten tot aankoop van een stuk grond aan don Lageweg tegenover den Koningseik, welke grond, in eigendom toe- behoorende aan don heer C. De Groot, te koop is voor f 2 per vierk. meter. Beide aankoopen zullen, met het vervoer der keet, eene uitgaaf vorderen van p. m. 1600 a f 1700. De verkiezing van 4 stomgerochtigde lidmaten als gemachtigden voor het Kies college der Hervormde gemeente van Won- brugge, ter vorvulhng der vacaturen, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren J. Van Dam, W. Bins, W. Van der Waa en E. Visser, zal plaats hebben op Dinsdag 25 October a. s., van 112 uren 's namiddags. Toezegging van beroep naar de Her vormde gemeente van Woubruggo is gedaan aan ds. N. De Jongs, predikant te Brussel. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: Te Niouw- Yennep, ds. Th. G. C. Rappard, te Op- en Nedor-Amstel. De veranderingen, welke in hot personeel van het Fransche gezantschap te 's-Hage hebben plaats gehad, zijn o. a. het gevolg van de opheffing dor betrekking van 2den secretaris van legatie. Voortaan zullen een gezantschapsraad en een socrotaris 3de kl. aan de legatie werkzaam z(jn. Te 's Gravenhage is plotseling overleden jhr. H. L P. Hovy, gepensionneerd kolonel der infanterie, terwijl hy zich aan het Bezuidouhout op de tram bevond. Het Ijk werd in het nabyzynd politieposthuis binnen gebracht en van daar naar do woning van don heer I-Iaan de Van den Beschslraat (Huis Tor Noot) vervoerd. Do heer Hovy werd den 29sten Juni 1829 te Zwolle geboren. De Rottcrdamsche gemeenteraad behan delde gistermiddag de overige artikelen van de Nieuwe Inkomsten-belasting, welke al daar zooals in de zitting van Vrijdag-avond is besloten met 1 Januari a. s. wordt in gevoerd. Op artikel 3 was door do heeren Hudig c. s. een amendement ingediend, om inkomens van f 600 niot te troffen, maar de belasting eerst tfi boffon inho".-vtuil r - - - i uit amendement staalden de stemmen. De beslissing hierover, evenals over de geheolo verordening, werd tot een volgende vergadering aangehouden. De overige a'tikelen werden allen aange nomen. Onder het inkomen wordt bij hoofden van gezinnon modo begropen het inkomen der huwelijksgemeenschap; evenzoo het eigen inkomen der vrouw, als geene scheiding van goederen heeft plaats gehad. In dit geval wordt de vrouw afzonderlijk aangeslagen. Minderjarigen zy.n niet belastingschuldig dan voor hetgeen zij genieten uit eigen kapitaal of arbeid. Dienstboden, die by hunne meesters inwoDen, worden in de belasting niet aangeslagen. Door zuiver inkomen wordt verstaan do som van al hetgeen in geld of in geldswaarde, in vruchten of door eigen gebruik genoten wordt uit goederen, beroep, bedryf, handel, ny verheid, arbeid, ambt, betrekking, wachtgeld, pensioen, j ïyfrente, alles na aftrok van renten, uitgaven, onkosten, enz. De belasting wordt geheven naar een elk jaar vastgesteld percentage met eene af klimmende schaal voor de kleine inkomens. Zy loopt van 1 Januari tot 31 December. Do Nederlandsche vereeniging tot afschaf fing van sterken drank, gevestigd te 's Gra venhage, viert, geiyk we reeds meldden, in do hoofdstad het feest van haar 50-jarig bestaan. Tot dat einde kwamen vele provin ciale correspondenten, oud-hoofdbestuurders, correspondenten en verdere afgevaardigde leden aldaar bijeen. Mr. C. C. d'Engelbronnor deelde eenige voor name feiten uit het 50-jarig bestaan der Vereeniging mede. Iiy klom daarby op tot de geschriften, welke in de jaren 1840 en 1841 in het licht verschenen, en waarin op het groote nadeel van misbruik en tevens op het voordeel van niet-gebruik werd gewozen, om als z(jn gevoelen te doen kennen, dat een vlugschrift van dr. Egeling, te Leiden in 1841 verscho nen, wellicht aanleiding was geweest voor de oprichting der Vereeniging. Kort daarna kwamen in de .Gouden Leeuw" to Leiden enkele vroede mannen byeen, onder wie ook was de latere minister Heemskerk, en van zyne hand bezit de Vereeniging de notulen dier constitueerende vergadering, welke de grondslag werd van een werk, waarmede de oprichters duurzame aanspraak hebben op de hoogachting hunner mede- In alle stilte te Leiden geboren, breidde de Vereeniging zich weldra uit en kon er op bogen de kiem te hebben gevonden van het middel om den volkskanker tegen te gaan. De heer J. T. Smits Van Oyen, te Eind hoven, heeft ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer. By de Gereformeerde keik te Scheve- ningen is beroepen ds. Osinga, van Gouda. Morgen, Zaterdag-namiddag te 3 uren, zal te Amsterdam op 's Ryks werf het oorlogs schip „Koningin Wilhelmina" te water worden gelaten. De Koninginnen, die de plechtigheid zullen bywonen, komen te halfdrie in de hoofdstad aan en begeven zich direct naar het IJ, van waar zy met de KoniDgssloep der marine naar de werf gebracht zullen worden. Verschillende autoriteiten uit Amsterdam en de ministers zullen er by tegenwoordig zyn. Tegen halfvyf zullen do Vorstinnen weer naar Het Loo vertrekken. 131.) Uy zag haar als op den namiddag, toen ï(i tem om raad vroeg en zich met vol ver trouwen tot hom gewend had. Zoo trouw en "aar, zoo innig, ja, liefdevol bad zy toen os;r hem opgezien, dat hare blikken hem in het hart waren gedrongen. Hoe had kil die ooit kunnen vergeten? En evenals toenmaals de werkelykheid, oefende nu de herinnering een tooverachtigen invloed op den jongen manhy gevoelde zich Plotseling gesterkt, gesterkt voor den verderen strjjd van het leven. De sombere zwaarmoedigheid, welke zich van hem had meester gemaakt, toen al zyne plannen voor de toekomst in duigen vielen, "ook; hy gevoelde dat het onwaardig zou aljn zich te laten knakken door een slag van kot noodlot. Hy schaamde zich er over weder urenlang keiroomd te hebben zonder iets uit te richten, dat hem opnieuw, gelyk vroeger zoo dikwerf, aelfbchcerschiDg ontbroken, dat hy zich weder (telieel als bezat by geen wil aan den indruk van het oogenblik overgegeven had. „De herinnering aan n zal myn gids door dit leven zyn", zeide hy tot zlchzelven. Hy stond ter juister tyd op, daar buiten in de gang de voetstappen van een menschelyk wezen weerklonken. De vleugeldeuren wer den eensklaps geopend en daarin verscheen een niettegenstaande zyne hooge jaren nog steeds schoonen, welgebouwden man, die den geheimraad Von Ernau op den voet volgde. Egon herkende den binnentredende onmid- deliyk, ofschoon by hem nooit gezien had, daar het jonge, schoone evenbeeld van den ouden man zyne trekken getrouw weergaf. „Mijn zoon Egon, mynheer Von Massen- burg", zeide de geheimraad, Egon voorstel lende. Werner Von Massenburg echter ont trok zich aan de voorstolling; hy bood Egon zonder complimenten de hand en zeide met de meeste voorkomendheid en vriendelykheid in zyn toon: „U moet my met kwalyk nemen, mynheer Von Ernau, dat ik, alle vormen uit het oog verliezende, b(j u binnengekomen hen zonder te vragen of u my dit bezoek wildet toestaan, ja, zelfs zonder my te laten aandienenik heb daarvoor slechts tot verontschuldiging het groote my bereide genoegen, toen myn geëerde vriend, mynheer uw vader, my mede deelde dat onze rouw over u geèindigd is, dat u aan hot leven zyt teruggegeven. Ik moet u in de eerste plaats van harte be groeten, mynheer Von Ernau; ik kan niet anders, myne vreugde is te groot." Waardoor gevoelde Egon zich by deze har- telyke toespraak beloedigd? Hy was niet in staat dit te zeggen. Viel hem de gelykenis tusschen vader en dochter, terwyl de heer Von Massenburg sprak, nog sterker op dan even te voren, dan had do vader hem daardoor nog meer sympathie moeten inboezemen, maar Egon gevoelde zich door dezen teruggestootenieder zyner vriendelyke woorden kwam hem voor als eene bepaalde leugen. Egon was slechts in staat eenige lioffeiyke, haastige woorden ten antwoord te geven. Werner Von Massenburg liet zich door deze koele ontvangst niet afschrikkenhy toonde eene onveranderde hartelyke vriendelykheid; hy drukte, na op uitnoodiging van den ge heimraad op de sofa te hebben plaats geno men, den in zyn leunstoel gezeten Egon nog maals krachtig de hand en gaf andermaal in warme bewoordingen zyne groote vreugde te kennen over het feit, dat de doodgewaande onder de levenden was teruggevonden en het nog tyd was al het onheil weder goed te maken, dat gemakkelyk had kunnen ontstaan, indien men had moeten blyven verkeeren in het geloof, dat Egon het leven verloren had. „Mynheer uw vader weet", zeide hy, „hoe zeer het my gesmart heeft, dat al de schoone plannen, welke wy beiden voor eene nauwere verbinding onzer familién ontworpen hadden, vernietigd zouden zyn. Ik ben daarom dubbel gelukkig nu de schoone hoop op die verbinding weder bestaat." „Indien ik my niet vergis, dan is mejuf frouw Von Massenburg met zekeren heer Von Wangen verloofd," vroeg Egon op scherpen toon. „Juist", antwoordde Von Massenburg, zon der eenige verlegenheid. „By den treurigen toestand, waarin myne dochter zich bevond, moest ik er aan denken een middel te vinden tot herstel van hare geknakte reputatie. Een zeer goede, jonge grondbezitter, een rede- lyke, maar zeer onbeduidende jonge man deed aanzoek om de hand myner dochter; het viel my zwaar myne toestemming te geven, maar nog zwaarder viel het geven van hare toestemming aan myne dochter, die zooveel liefs en goeds van u gehoord had, dat z(j zich gelukkig gevoelde by de gedachte, een maal de echtgenoote van een zoo uitstekenden jongen man te worden. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1