Een geneesheer en een geestelijke hob- hen hem reeds een paar maal bezocht, maar er schijnt weinig, hoop om hem in het leven te behouden. Yeol moeite is reeds aan gewend om hem in 't ziekenhuis der Rijks universiteit een onderkomen te bezorgen, maar deze patiënt valt daarvoor niet in de termen. De beide veldwachters van Oegstgeest verdie nen een woord van lof voor de mensch- lievende hulp, welke zij verleenden aan een ongelukkige, die niot eens tot hunne gemeente behoort. Het b e w a k i n g s d e t a c h e m e n t bij de veeziekte in Voorschoten en omstreken is Zaterdag versterkt. Ook op een stuk weiland aan den Voor- schoter weg, onder do gemeente Zoeterwoude, en toebehoorende aan den heer B., te Leiden, is onder de koeien hot mond- en klauwzeor uitgebroken. Het O. M. by de Haagsche recht bank vorderde in de heden gehouden straf zitting voor H. S. T., fabriekswerker te Leiden, wegens mishandeling, 14 dagen gevangenis straf; voor P. F., spoorlooper te Leiden, ter zake van weierspannigheid, 7 dagen gevan genisstraf, en voor J. F. K., werkman te Aarlanderveen, die aldaar een persoon mis handelde, 7 dagen gevangenisstraf. Uitspraak heden over acht dagen. Het gemeentebestuur van Z o e- terwoudo legt er zich blijkbaar op toe die gemeente zoo goed mogelijk te verlichten, waardoor het menigeen aan zich verplicht. Thans zijn aan den Witten Singel en in de nieuwo buurt „Eigen Haard" weer eenige nieuwe petroleumlantaarns aangebracht, die 's avonds in oeno gevoelde behoefte voorzien. Men meldt uit Rijnsburg: De uitkomsten der groententeelt zijn dit jaar redelijk en de handel in droge tulpenbollen ging vlug van de hand. De voorraad oude bloemkool is mede zoo goed als opgeruimd en van de nieuwe teelt werd reeds veel naar Amerika uitgevoerd, zoodat de vooruit zichten goed zijn en hoop geven, betere prijzen te zullen bedingen, ook daar de teelt dit jaar niet groot was. De overvloedige regens brengen in den veldarbeid veel vertraging; voor het planten der menigvuldige bloembollen werkt dit zeer schadelijk. Eindelijk is typhus-epideraie te Xatwijk aan Zee geweken, na ongeveer eon jaar geheerscht te hebbon. Het eerste geval werd ter secretarie aangegeven 20 October 1891, do laatste patiënt de vorige week uit het ziekenhuis ontslagen. In het geheel werden 197 personen aangetast en stierven er 31. De sterfgevallen kwamen vooral de eerste maanden voor; in den laatsten tijd vertoonde de ziekte een goedaardig karakter. Het gemeentebestuur en de commissie van bijstand verdienen een woord van lof voor hun optreden tot bestrijding der ziekte; zij hadden dikwijls met allerlei vooroordeelen te kampen. De vrouw van den Zaterdag ver melden lijder, Westerdijk 6 te Utrecht, is ook door cholera aangetast; verder oen meisje op den eersten Daalschen Dijk 52 h en een man en een klein kind op den Juftaschen Weg 8 c, welke twee laatsten in do Amalia-Stichting zijn opgenomen. Zy woonden in hetzelfde steegje, waar reeds moer gevallen van cholera zijn voorgekomen, en in hetzelfde huis was in het begin der week een kind gestorven. Do man had Zaterdag-ochtend nog gewerkt. Hy werd te 10 uren ziek en stierf des namiddags te 5 uren. Sedert zijn te Utrecht nog drie gevallen van cholera aangegeven, allen by kinderon; op den Jutfaschen Weg 8/, op de Helling 15 en op het Gietershofje 2. De vrouw, eerste Daalsche Dyk 52, is gisteren overleden. De werkman Kaper, in de Torenstraat te Dordrecht, is als ïydende aan cholera, naar de barak vervoerd. In een vaartuig, liggende in den IJsel by Diepenveen, is het derde kind van den schip per, door cholera asiatica aangetast, overleden het eerste overleed verleden Zondag, het tweede verkeert nog in bedenkelyken toe stand. Zaterdag heeft zich to Huisen een geval van cholera voorgedaan by P. Diemant, man denmaker van beroep. Te Frankfort aan den Main is het kind van een aldaar uit Duisburg aangekomen schipper op hot schip overleden onder ver- schynselen van verdachten aard. Het gezin is naar het ziekenhuis overgebracht, waar een 15-jarige zoon stierf. Het bacteriologisch onderzoek heeft aangetoond dat de ziekte cholera asiatica was. Te Antwerpen zyn do cholera-barakken leeg. Alle zieken zyn hersteld ontslagen. De quarantaine voor hetgeen uit Amster dam en Rotterdam komt, is er tot 12 uren verminderd. Een ander telegram meldt dat in het quaran taine-station Doel by Antwerpen een aantal nieuwe gevallen van cholera zyn voorge komen, waarvan eenige met doodeiyken afloop. In hot buitenland kwamen nog cholera gevallen voor: te Hamburg 10 aangetast en 3 overleden; Lens 3 overleden; BudaPesth 24 aangetast, waarvan 6 overledenMar seille 18 cholera-gevallen en 2 gevallen van verdachten aard. Te Szegedin zyn geene nieuwe gevallen meer voorgekomen. Do krygsraad te Windsor heeft den soldaat der Engelsche lyfwacht Mar shall tot 18 maanden gevangenisstraf ver oordeeld, na afloop waarvan hy uit den dienst" zal worden ontslagen. Marshall behoorde tof de oproerige soldaten, die de zadels doorsneden. Het proces-Ockelecn. De treurigb gebeurtenis dat in den avond van 20 Augustus jl. de agent van politie Roitze Van den Berg, voor het bierhuis „Voorwaarts", te Rotterdam, werd doodge schoten, had een talryk publiek naar het ge rechtsgebouw gelokt, waar de van dozen moord beklaagde Anton Wilhelm Ockeloen Zaterdag terechtstond. De beklaagde, eon 24-jarig horlogemaker, geb. te Amsterdam en wonende te Kralingen, is iemand van zeer kleine gestalte, met kinder- lyke gelaatstrekken, welke allerminst zouden doen vermoeden, dat beklaagde terechtstaat onder zoo ernstige beschuldiging. Volgens de dagvaarding toch wordt bekl. ten laste gelegd, dat hy in den avond van 20 Augustus 1.1. in het bierhuis „Voorwaarts" aan do Delftschevaart, te Rotterdam, in welk lokaal zich eenige agenten van politie bevondeD, opzetteiyk met het oogmerk om een van beide agenten van politie van het leven te berooven, althans te verwonden, in de richting dier agenten, welke zich in elkanders onmiddellyke nabyheid bevonden, uit oeno met zes scherpe patronon geladen revolver een schot heeft gelost, waardoor do agent Reitze Van den Berg aan den hals is getroffen, en eenige oogenblikken later is overleden. Beklaagde geeft, na voorlezing van het ver slag der met de ïykschouwing belaste genees- heeren, een omstandig verhaal van het gebeurde. Hy bekent, toevallig in het lokaal „Voor waarts" te zyn gekomeD, nadat in dit lokaal eene vechtparty had plaats gehad, waarby eenige socialisten waren verwond. Toen hy hoorde, dat de politie kwam, en deze Hels- dingen, die niet gevochten had, greep, werd hy verontwaardigd over deze naar z. i. onrecht matige arrestatie en heeft toen geschoton, omdat hy meende, dat de politie riep: Nu zullen wy de socialisten wel krygonl Hy bekent geschoten te hebben op den agent, die Helsdingen vasthield. Deze agent is do verslagene. Beklaagde erkent, dat de politie agenten alhier geene vyanden zyn van de socialisten. Hy ontkent, ofschoon dit in de instructie te hebben bekend, dat hy het bo- paalde doel had om te treffen. Hy heeft den agent zien vallen en heeft daarna de revolver in het privaat geworpen. Get. H. J. Eichelsheim, socialist, verklaart, dat ongeveer 40 partygenooten in het lokaal „Voorwaarts" waren. Daar kwamen ook eenige kermisklanten; tusschen dezen en de socia listen ontstond ruzie en toen is er gevochten tusschen hen. Buiten ontstond eene paniek door hot geroep, dat er eene vrouw was doodgeslagen. Daarop verscheen de politie, die kalm en rustig optrad. Nauwelyks was de politie binnen, toen een schot viel. Hy heeft niet gezien, wie geschoten heeft. Hy beeft niet gezien, dat Helsdingen is beetgevat door een der agenten. Op eene vraag van den verdediger deelt hy nog mede, dat Ockeloen meermalen last met de politie gehad heeft wegens het venten van socialistische ge schriften. Get. J. H. Cornelissen heeft op den bewusten avond politiehulp gehaald, omdat er eene vrouw op de straat lag, dio geslagen was. Aan den ingang stonden de socialisten ge posteerd. Hy heeft zien schieten, maar niet door wien, en het schot kwam uit de zaal. Get. M. Byi, politie-agent, is naar het lokaal „Voorwaarts" gegaan, om den dader te zoeken van de vrouw, die geslagen was. Toen hy met Van den Berg den vermoedelijken dader wilde arresXeeren, hoorde hy een schot vallen, waardoor zyn kameraad doodelyk werd ge troffen. Hy heeft daarna de zaal doen sluiten, opdat niemand kon vertrekken. Daarna heeft hy zich met het lyk van den verslagene boziggehouden en de wondon onderzocht. Get. A. Bil heeft hooren schieten, maar weet niet door wien. Hy heeft eenigen tyd te voren gezien, dat Ockeloen eene revolver had, en gehoord, dat men Ockeloen. had ontraden te schieten. Nadat het schot gevallen was, heeft hy Ockeloen gevraagd, waar deze de revolver gelaten had. Ockeloen had hem gezegd, die in het privaat te hebben geworpen. Get. M J. Kooiman, naaister, toevallig eene boodschap doende in „Voorwaarts", heeft Ockeloen in het lokaal gezien met eene revolver in de hand en gehoord, dat Ockeloen zeide: „als ze weer komen (twistzoekers), dan schiot ik ze voor hun verdZy heeft het schot hooren vallen, en daarna heeft zy Ockeloen gezien als zynde eenigszins bleek en ontdaan. Get. A. Bovendoert, schoenmaker, heeft een opgeheven arm gezien, die van achter een ander te voorschyn kwam. Hy heeft zien en hooren schieten in de richting der agenten. Get. F. W. Rodenburg, smid, heeft hooren schieten. Ockeloen heeft hem om eene revolver gevraagd. Hy heeft Ockeloen ontraden te schieten, om geene slachtoffers te maken. Get. W. Demmer8 heeft na den moord Ockeloen gesproken en uit zyn mond gehoord „ik heb het gedaan." Later in den avond heeft Ockeloen verklaard, dat hy den dood zyner moeder had gewroken, en later heeft Ockeloen gezegd, dat de dader niet meer dan 3 maanden kon krygen, met het oog op de zaak-Bakker. Get. meende met een krankzinnige te doen te hebben. Get. W. A. Snelleman heeft aan Ockeloen eene revolver met eenige patronen verkocht. Beklaagde zegt, dat hy de revolver by toeval by zich had. Een boksbeugel had hy altyd by zich, ter zyner verdediging. Get. A. J. Van Geuns, inspecteur van politie, heeft alle aanwezigen, die in het lokaal „Voorwaarts" waren, doen fouilleeren, doch zonder eenig schietwapen te vinden. In zyne tegenwoordigheid is de revolver uit het pri vaat gehaald, en daarna had hy de revolver ontladen. Get. Timmers, agent van politie, heeft het privaat opengebroken en daarin gevonden eene revolver met 5 patronen en eene ledige huls. Get. Hernbrug, oppasser in het Zieken huis, had het lyk in ontvangst genomen. Get. W. Van Kreyfels verklaart als des kundige, dat met de revolver is geschoten. Get. dr. J. Vroesom de Haan verklaart, tevens als deskundige te zyn geroepen naar het koffiehuis „Voorwaarts" en daar het lyk gevonden te hebben van Van den Berg, dat op het billart lag, en bevond eene wond gedeeltelyk geschroeid in den hals, toege bracht door het indringen van een stomp voorwerp. Get. dr. Harteveld verklaart dat hy als deskundige de ïykschouwing heeft verricht, dat de dood veroorzaakt is door verwoestin gen in den ruggewervel door het binnen dringen van een kogel. Het openb. ministerie, waargenomen door mr. Enderlein, zegt, dat de verslagen agent is gestorven door een schot uit eene revolver, en dat de beklaagde is de dader blykens zyne bekentenis en de verschillende getuigenissen. Het Openb. Ministerie meent dat de beklaagde het doel heeft gehad een agent te treffen. De beklaagde moest, kan en zal weten dat het treffen doodelyk moest wezen, en daarom meent spr. dat de beklaagde het doel heeft gehad om te dooden. Spr. onderzocht thans de reden tot de daad. Het is onwaar, dat Helsdingen was aangegrepenbeklaagde had met de voor afgaande ruzie niets te maken. Hy stond buiten het standje. Er was geene aanleiding om te schieten. Spr. meent, dat de beklaagde het schot heeft gelo6t met den wil en do wetenschap om een agent van politie te dooden. Spr. vindt do daad afschuwelijk laag en lafhartig, eischt dat de beklaagde zal worden schuldig verklaard aan doodslag en zal worden gestraft met 15 jaar gevangenis. De verdediger, mr. Troelstra, noemt ook de daad afschuwelyk. Ook hy wil eene dergelyke daad gestraft zien. Pleiter meent, dat de levens loop van den beklaagde zich heeft gekenmerkt doDr allerlei treurige omstandigheden. De be klaagde is een natuurlyk kind, die zyne moeder niet anders kan herinneren, dan verpleegd in een krankzinnigengesticht. Ook zyne lichamelyke vorming maakte be klaagde een eenzelvig wezen, die, door 8chimpe- ryen daarop, wrok by hem deed ontstaan. Een gevoel van revolutionnairon aard is ont staan in ontevredenheid over zyn lot. Later werd zyn lot nog hardor in don stryd om het bestaan. Zyn leven was een vrougdelooze tocht door de wereld. Een jaar geleden werd beklaagde socialistisch colporteur en ondervond daarby alle smadelyke bejegeningen van de politie. Hy is van een opvliegend karakter. Het doet pleiter gonoegen, dat het openbaar ministerie geene politieke party in deze daad had willen aanwryven zooals in de pers is geschied. De onmiddellyke aanleiding was de meening van bekl., dat Helsdingen, iemand, dien hij hoogachtte, door de politie was aangevat, en is die vergissing van beklaagde niet ver klaarbaar, als men let op de verwarring, welke heerschte In de opwinding kwam beklaagde tot zyne krankzinnige daad. Hy had oven- goed een partygenoot kunnen raken. Wist hy ook dat hy niet onontdekt zou blyvon, hy zelf heeft getuige Demmers ge zegd, dat by wist dat zyn moeders geest goedkeurde dat hy haar lot op de maat- schappy had gewroken. Ontoerekenbaarheid zal pleiter niot aanvoeren, tot zyn leedwezen kan hij dit niet doen, al erkent hy dat de kiem van krankzinnigheid aanwezig is. Zjjne moeder is krankzinnig overleden. En nu de strafbaarheid. De rechtbank is verplicht te straffen, ook al heeft de maat- schappy tot de misdaad aanleiding gegeven. Do maatscbappy beschouwt den misdadiger op zichzelven, uit zyne omgeving, zonder op de omstandigheden te letten. Pleiter beroept zich daarom op een rechtvaardigheidsgevoel^ dat boven het strafrecht staat, en roept den rechters toe: straft niet te zwaar; laat u niet door afgryzen leiden! In zyne repliek verklaarde het O. M. dat het niets wilde afdingen op de medegedeelde feiten, maar dat het daarin toch geene aan leiding kon zien tot rechtvaardiging van be- klaagdes daad. Beklaagde was niet gesard. Daarna op de mogelykheid van krankzinnig heid komende, wees spr. er op, dat de vreemde uitlatingen van bekl. plaats hadden na den moord, toen bekl. begrypelykerwyze niet zeer kalm was. Spr. bleef er verder by, dat iemand, die zoo zonder reden eene revolver neemt er. iemand doodschiet, zoo lang mogeiyk uit de maatscbappy moet worden geweerd. In zyne dupliek verklaarde verdediger te betreuren dat het O. M. geene enkele ver zachtende omstandigheid had aangenomen. Reeds de nuchtere overweging van de werke- lykheid zal de rechtbank, naar pleiter ver wacht, tot een zachter vonnis doen besluiten. De uitspraak zal over 14 dagen plaats hebben. BUITENLAND, Frankryk. De hoer Labouret, tot dusver belast met de leiding van het bureau voor politieke aan gelegenheden, is tot eersten secretaris van legatie te 's-Gravenhage benoemd ter vervan ging van den heer De la Motte. Volgens de „Monde" is De Lesseps ernstig ziek. Men gelooft dat de regeering last heeft gegeven om maatregelen te nemen, teneinde eene herhaling der joDgste ongeregeldheden te Carmeaux te voorkomen. De wachten wor den niet meer betrokken en ook de jagers, gendarmen en infanteristen, dio by de m\jn- directie op post stonden, zjjn teruggeroepen. De afgevaardigde Merloux heeft aan PelletaR getelegrapheerd, ten einde hem van de ver anderde houding der gendarmerie kennis te geven. De lyst tot ondersteuning der werkstakers is gesloten tot een bedrag van 65,901 fr. In de begrotingscommissie zette de minister Rouvier don finantiëelen toestand uiteen; hy vereenigde zich met de door de commissie voorgestelde vermindering in de uitgaven. Hy wenschte eene belasting van 10 franken te heffen op ry wielen. Het bedrag van de opbrengt der in- en uitgaande rechten, zooals dit door de commissie was begroot, werd door den minister eveneens goedgekeurd. Indien de voorstellen van don minister aan genomen worden, zal de begrooting een over-? schot van 300,000 fr. aanwyzen. De minister hoopt het onderwysfonds te kunnen liquid deeren by gelegenheid der conversie van de 41/2-Pcts.-leening. De minister-president Loubet is onge steld. Hy scbynt kou gevat te hebben, door een uur lang met beambten te gouden te

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2