Finantiëel Ovei'ziclit. De koersen der meeste Tabaksaan deel e n waren gedurende de laatste dagen aanmerkelijk hooger, vooral de aandeelen Dell- Batavia en Deli -Maatschappijen, •waarop de gunstige afloop der tabaksin schrijving, waar de prijzen gemiddeld 30 cents boven den taxatieprijs zijn gegaan, zeker van grooten invloed was. Voor de aanzienlijke daling der aandeelen Maatschappij tot exploitatie van Petroleum bronnen in Ned.-Indiê is niet do minste oorzaak te ontdekken, daar, blijkens particulier bericht, zelfs bij de directie geene aanleiding bekend is en geene ongunstige gerechten uit Indiö z\jn vernomen. Oostenrijksche fondsen blijven voort durend zeer vast in prijs, in verband met den buitengewoon verbeterden toestand van dit rijk en de vooruitzichten van het tot stand komen der valuta-regeling. Voor dit laatste zjjn onderhandelingen ophanden over eene leening, groot honderd millioen gulden. Door de Italiaansche regeering wor den zeer uitgebreide plannen ontworpen tot versterking van den finantiöelen toestand. Intusschen zijn de opbrengsten d#r douane rechten gedurende het laatste kwartaal 4 millioen lire grooter geweest, terwijl andere belastingen nog eeno vermeerderde ontvangst van drie millioen aantoonen. Niettegenstaande de veelvuldige tegenspraak, schijnt toch dat de uitgifte eener groote 4- pcts. Russische leening ophanden is. De onderhandelingen daartoe worden krachtig met Parijs voortgezet en men wil in finan- tiëele kringen weten, dat de beraadslagingen in hoofdzaak mot het huis Rothschild worden gevoerd. In verband hiermede heeft men het oor spronkelijke plan tot uitgifte van het restant dor laatste 3-pcts.-leening laten varen. Hoewel de koersen dor Spaansche obligatiön betrekkelijk vast blijven, luiden de berichten omtrent den toestand der geldmid delen steeds ongunstiger, vooral door do buiten alle verhouding stijgende schuld van het rijk by de Spaanscho bank. Inmiddels wordt door de Parysche beurs alle moeite gedaan om de koersen hoog te houden, ten einde de aanstaande groote leo- ning, welke dienen moet om het enorme schuldbedrag te delgen, in de hand te werkeu. Door een genoegzaam aantal houders van Madridloten is toegostemd tot conversie der achterstallige promiën, op don grondslag zooals eenigon tijd geleden te Madrid is tot stand gekomen. Het regelingsplan omvat voor do achterstallige bedragen van onbetaalde coupons en aflossingen nieuwe 5-percents- obligatiën uit te geven, welke voor rente en aflossing preferent zullen zyn. De ryziDg der Portugeesche fondsen, welke in het begin dezer week zoo krachtig werd voortgezet, maakte in de laatste dagen voor eene flauwere stemming plaats, door verkoopen voor winstneming. De rijzing werd hoofdzakelijk in het loven geroepen door Parijs, in verband met de ophanden zijnde beraadslagingen der Cortez over eeno defini tieve regeling der schuld. Niet minder even wel waren de stijgende Braziliaansche koerson van invloed op de Portugeesche markt. Portugal heeft bfi de Braziliaanscho wissel koersen en toestanden aldaar zeer groot be lang, doch ook schfint in Portugal zelf de finantiöele toestand te verbeteren, daarvoor de belangrijke daling van het goud-agio in dat land tot maatstaf nemende. Wat de Braziliaansche fondsen betreft, deze waren zeer willig door den beteren wissel koers in Brazilië. Reeds meermalen is melding gemaakt van oene voortdurend toenemende gunstige stem ming voor Zuid Amerikaansche waarden, hoofdzakelijk uitgaande van Londen, waar in den laatsten tijd steeds groote kapitalen in deze fondsen worden belegd. De berichten zijn dan ook niet slecht. Zoo bHJkt dat de douano-inkomsten in de Argen- tfinsche republiek in de maand September drie millioen dollars méér hebben bedragen dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Ook uit Venezuela komen gunstiger be richten. De overwinning van generaal Crespo, waarmede aan den burgeroorlog hoogstwaar schijnlijk een einde is gemaakt, en zijn bezit nemen dor hoofdstad, werd met eene flinke rijzing begroet. Het schijnt dat de generaal zich in eene groote populariteit kan ver heugen, terwijl het nieuwe ministerie veel invloed bezit en zeer gezien is. Door de langdurige oorlogen, waaraan Venezuela heeft blootgestaan, heeft do exploi tatie van den M e r i d a-spoorweg, waarvan reeds dadelijk na de opening veel werd ver wacht, tot nu toe geene resultaten opgeleverd, daar gedurende langen tyd liet verkeer ge heel heeft stilgestaan. Niet alleen dat hier door do inkomsten weinig te beduiden hadden, doch ook is de garantie-som, welke door Venezuela aan de Maatschappij was toege kend, achterwege gebleven. Uit dien hoofde vreest men dat het onmogelijk zal zijn, de November-coupon op den vervaltijd te kunnen voldoen. Te Londen wil msn weten dat een dividend op de preferente aandeelen Peru vian Co. zal worden betaald. Door do Colorado Central Minning Co. is als netto-opbrengst over de maand Septembor een bedrag van 5000 dollars over gemaakt. De eerste preferente aandeelen Florida Central worden thans opge roepen ter conversie in obligatiön. By aan bieding ter stempeling als bewijs van toe treding, wordt op deze aandeelen 2,/s dollar in geld uitbetaald, terwijl een bewijs wordt afgegeven voor een gelijk bedrag, betaal baar 1 Januari 1893 uit v£esurplus-ont vangsten. (Wel to verstaan als deze voldoende zijn. R. B.) Na 1 Januari zullen, tegen afgifte der preferente aandeelen, certificaten worden uit gereikt, waarop later de nieuwe 5-pcts.-obli- gatiën kunnen worden ontvangen. Het admi nistratiokantoor te Amstordam, dat de certificaten der 1ste preferente aandeelen heeft uitgegeven, deelt als zfine opinie mede dat de voorwaarden, welke thans worden aangeboden, niet aannemelijk zijn en geeft mitsdien den raad, van de gelegenheid tot inwisseliDg geen gebruik te maken. De Canadian-Pacific-Spoorwegmaat- schappi), welke onlangs geslaagd is in het verkrijgen van een toegangsterrein tot Nieuw- York, is thans voornemens oene stoomvaart- ly'n te openen tusschen Canada en Engeland, met schepen van de grootste snelheid. Hiervoor zou door de Canadian-Pacific tot vergrooting van het aandeelen-kapitaal worden overge gaan, welk bericht niet gunstig werd opge nomen. Het blykt echter dat door de directie er niet over wordt gedacht, om dit jaar althans tot uitbreiding van hot aandeelen kapitaal over te gaan. De preferente aandeelen Norfolk en Western gingen in prys vooruit, op eene vermeerdering dor ontvangsten van 25,000 dollars in de maand September. Rijnlandsclie Bank. OsmsBfd NUnws* Hedenmorgen omstreeks twaalf uren kwam een negenjarige jongen al spelende in het Levendaal terecht. Een paar manDen, die in eene aan den overkant liggende schuit werkzaam waren en den toestand van den jongen zagen, haastten zich een boom te krijgen en trokken daarmede den jongen naar zich toe, waarna hy met een nat pak en oen goed pak slaag vry kwam. Ook degemeenteZooterwoude had z(jn weerkundige. In de afgeloopen week is na eene lang durige ongesteldheid aldaar overleden Michiel Marbus, oud 85 jaren. Do man was vroeger oen groot aantal jaren poldermolenaar en had zich geoefend in het voorspellen, welke weersgesteldheid te wach ten was. In vele gevallen kwam z\jne profe tie uit. Uit Vlaardingen wordt aan de „N. R. C." gemeld: Schipper C. Roeleveld, voerende do bom „Drie Gebroeders," thuis behcorende te Scheveningen, van den reeder W. Groen aldaar, hier binnengekomen, heeft Maandag jl. vis- schend ter hoogte van Schiermonnikoog op- gevischt eeno kleine jol, met 3 man der equipage van den Deenschen schooner „Be^na," welk schip, geladon met hout, van ^Stschic naar Rochester, is gezonken. De drie geredden, zfindo de kapitein, stuur man en jongen, bevonden zich op het achter dek van genoemden bodem, terwijl de overige 6 man der equipage zich op het voorschip bewogen, en het plan bestond te trachten zich met de groote boot te rodden; door het breken van het schip werd echter de gemeen schap van heb voor- naar het achterdok ver broken en waagden zich de drie geredden in de kleine jol, welke, zoodra zy waren af gestoken, het schip zagen zinken, zoodat vermoedelijk het overige deel der eqinpago den dood in de golven zal hebben gevonden. De drie geredden, in oenigszins bewuste- loozen toestand, zyn aan boord van genoem de bom liefderijk verpleegd en by binnen komen hier, na behoorlijk van kleederen te zijn voorzien, door den vice-consul van Dene marken alhier, den heer C. A. Van Buuren van Heyst, naar hot Zoemanshuis te Rotter dam getransporteerd. De gelukkige winner van den hoogsten prys in de loterij van de Sport- tentoonstelling te Scheveningen, een compleet zilveren koffie- en theeservies, benevens een stel zilveren presenteertrommels, bouilloir, dito broodmand en vier en twintig koffie- en theekopjes van Sèvres-porseloin uit do K -K. Oostenryksche Porseleinfabriek te Weeneri,is de heer A. D. Wertheim, te Amsterdam. Te Giosendam kan men de vee ziekte zoo goed als geëindigd beschouwc-n, doch niet alzoo te Giesen-Oudkerk, waar zfi zich nog steeds uitbreidt. Heden heeft voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan de sociaal democraat Ockeloen, die aldaar onlangs don politie-agent Van den Berg heeft doodgescho ten. De eisch luidt: 15 jaren gevangenisstraf. Het Heilsleger is thans ook te Dordrecht in 't bezit van een eigen gebouw gekomen. De Citadel, zooals de Heilssoldaten het noemen, was vroeger een logement vun den 4don rang en staat in het centrum van de meest beruchte buurten van Dordt. Te Andel is eeno 47-jarige vrouw des voormiddags door cholera aange tast en des avonds om 9 uren daaraan be zweken. Ook de tweede lyder aan Aziatische cholera te Diepenveen is overleden. Te Tiel heeft zich een cholerageval voor gedaan by een gepasporteerd Indisch militair. Te IJselstein kwamen gisteren twee ge vallen van cholera asiatica voor. Op den eersten Daalschen Dyk 10 te Utrecht kwamen in eenzelfde gezin twee gevallen voor van cholera. Ook werd gisteren in de kazerne der veld-artillerie iemand aan getast, die naar het Militair Hospitaal Is overgebracht. Het kind van Rotsoord 20d, welks herstel van den aanval van cholera men gisteren nog mocht hopen, is hedennacht aan bijgekomen typhus overloden. Sedert gisteravond zijn aldaar weder drie gevallen aangegeven2 op Rotsoord 20c en een op den Westerdyk 6. De sigarenmaker Klaassen, die Donderdag middag te Nijmegen als door cholera aan- gotast naar het stedelijk ziekenhuis aan de Koninginnelaan werd overgebracht, is in den afgeloopen nacht overleden. In het buitenland kwamen nog cholera gevallen voor: te Andorlecht 4 ziekte- en 2 sterfgevallente Quaregnons (Henegouwen) 4 aangetast, waarvan 1 overleden; te Flenu 1 overleden; te Buda-Pesth 14 aangetast; te Hamburg 10 aangetast, waarvan 1 over loden. De departementale commissie te Marseille heeft de tusschenkomst der Fransche regeo- ring ingeroepen om do buitenlandsche regee ringen te verzoeken, de maatregelen ten opziohto van goederen afkomstig van Mar seille te willen verzachten. Volgens de com missie is het voorkomen van eenige verdachte gevallon te Marseillo nog geen bewijs, dat daar eene epidemie heerscht. „De „Vos3i6che Zeitung" verneemt dat ten gevolge van de strenge maatregelen, welke door Rusland op de grenzen genomen worden, het handelsverkeer tusschen Galicié en Polen geheel is opgehouden. Het aantal onwelkome gasten, meest Rus sische landverhuizers, die de „Nordd. Lloyd" to Bremen op hare boot de „America" heeft moeten inkwartieren, vermeerdert nog steeds. Gisteren kwamen weer 6 Russen aan, die niet verder mogen reizen. Zij brachten het aantal der bewoners van de „America" op 147. De Hollandsche geneesheer te Parijs, van wiens plotselinge ziekte de tele graaf melding maakte, is dr. Brutel de la Rivière, die ten gevolge van een aanval van zenuwachtige overspanning naar een gesticht voor zielsziekte is overgebracht. In een huisje van eene der armste buurten van Hamburg, dat ontruimd moest worden, werd bij de desinfectie in een hoek onder allerlei vuil 60,000 M. gevonden. De bewoonster werd door het armbestuur onder houden. Het geval van don gekarwatsten Oostenrykschen kolonel heeft, gelyk de „Indé- pendance" thans verklaart, niet te Brussel, maar ergens buiten België plaats gehad. Telegrammou, PORTO-NOYO, 14 October. Den lOden dezer hebben do Franschen Sabori (Dahomey) bezet dat zy ontruimd bevonden en waar eene' groote hoeveelheid levensmiddelen was achter gelaten. Daarop rukto men voort naar Oua- bomodi, waar den 12den de voorposten van den vyand werden teruggedreven mot een verlies van 4 dooden en 20 gewonden. De kolonne rukt nog steeds voort on men verwachtte gisteren weer een gevecht. BERN, 14 October. In den Bondsraad ge looft men niet, dat de handelsovereenkomst met Frankrijk door de Kamer van dat land zal worden goedgekeurd. Wordt do overeen komst verworpeD, dan is de Bondsraad vast besloten, allo onderhandelingen af te breken en aanstonds hot algemeene tarief op Frankrijk toe te passen. GENUA, 14 October. De rivieren zijn buiten hare oevers getreden, waardoor groote schade is aangericht. ST.-PETERSBURG, 14 October. De keizer lijke familie is gisteren over Warschau naar Gatschina teruggekeerd. PARIJS, 14 October. De directeur Rothstein is weder naar St-Petersburg vertrokken; de nieuwe Russische leening schjjnt nog niet bepaald to zyn afgesloten. LIVERPOOL, 14 October. Het Engelsche barkschip „Emily Chaplin", 8 Oct. van Talca- huano naar Engeland vertrokken, is totaal verongelukt. Do bemanning werd gered. MANCHESTER, 15 October. De werklieden in de Engelsche katoennijverheid van zuid oostelijk Lancashire zyn besloten zich to ver zetten tegen de voorgenomen loonsvermin dering van 5 pCt, weshalve zy zullen worden ontslagen. Hun aantal bedraagt 60,000. Van de 20,000,000 spillen zullen dientengevolge 15,000,000 stilstaan. De werklieden beschikken over good gevulde weerstandskassen. In het noorden en noordwesten van Lan cashire ondergaat de toestand geen verandering. BELGRADO, 15 October. Er is eene ukase verschenen, waarbij de Skoupschtina tegen den I3den November wordt samengeroepen. De datum der ontbinding woidt echtor nog niet genoemd. De liberalen schijnen veel kans te hebben om de meerderheid te krygen. BUDA-PESTH, 15 Oct. De commissie voor buitenlandsche zaken uit de Hongaarsche delegatie heeft met algemceno stommen haar vertrouwen uitgesproken in de staatkunde van Kalnoky. De minister zeide dat de omvang en de duur der krijgstoerustingen hem niet voldoen, maar dat hij zich meende te moeten onderwerpen aan do finantiëele eischen. De 2-jarige diensttijd zal eerst dan worden ingevoerd, wanneer men den uitslag varJeene proefneming in Pruisen zal hebben kunnen beoordeelen, en ook dezelfde omstandigheden verkregen heeft als daar. NIEUW-YORK, 15 October. De „Herald"' ontvangt een telegram uit Valparaiso, volgens het welk het Chileensche Congres de protocollen mot Frankrijk en Peru, waarbij de vorderin gen dezer landen geregeld worden, heeft goed gekeurd. De stukken zullen do volgende week geteekend worden. LEIDEN, 15 October. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 10° C. 50° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 10.5° C. 50.9" F.; 's middags om 12 uren 12° C. 53.6° F.'s namiddags 4 uren 12° C. 53.6° F. Aan de universiteit alhier zyn de vol gende examens afgelegd door den heer A. A. Ladage, het voorbe reidend examen in de geneeskunde; door den heer P. P. E. Prjjn, hot candidaats- examen in de geneeskunde; door don heer P. J. Gebel, het candidaats- examen in de rechtsgeleerdheid; door den heer H. H. Juynboll, het doctoraal examen in de taal- en letterkunde van den Oost-Indisch en Archipel; door den heer J. H. Selhor3t, het candi* daats-examen in de geneeskunde; door den heer D. J. Van Aalst, het candi- daats-examen in de godgeleerdheid (1ste ged.); door den heer J. A. M. A. Grondhout het propaedeutisch-examen in de geneeskunde. B. en Ws. van Middelburg hebben aan den Raad voorgesteld, de jaarwedde van don gemeente-ontvanger te verhoogen tot f 2500. Te Brielle heeft de gemeenteraad be sloten, geen gevolg te geven aan dc ingediende verzoekschriften en do kennis to handhaven. Slechts ën lid stomdo voor afschaffing.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6