N°. 10016 heeft de eer te berichten dat zijn MAGAZIJN steeds voorzien is van alle Dagelijks nieuwe zendingen. Maandag W October. A0. 1832. feze i/Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Vijfde Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hot Incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Persoverzicht. Er is een Fransch spreekwoord, dat zegt: door wrijving van gedachten komt men tot do waarheid. Met dit spreekwoord voor oogen mag men het besluit trekken, dat men ook door het lezen van veler gedachten, van veler opvattingen omtrent eene zaak of quaestie tot de waarheid of zoo naby mogelijk aan de waarheid komen kan. De verschillende bladen, de organen van onderscheidene partyen, leveren ons byna dage lijks van die gedachten omtrent aan de orde zijnde aangelegenhedengedachten, soms vrij wel met elkander overeenkomende, dikwijls hemelsbreed van elkander verschillende; ge dachten (in den uitgebreidsten zin van het woord), waarmede deze zich gaarne vereenigt, waarin gene niets goeds vindt en waartegen hy meent te moeten opkomen. Die gedachten, uitgedrukt in onze voor naamste bladen, hopen we zoo nu en dan, in beknopt bestek, als daartoe aanleiding be staat, onder de aandacht onzer lezers te bren gen; echter, men houde dit wel in het oog, zonder ze hier ter plaatse te onderschrijven of te bestrijden. We zullen dus, het zy voor eens en voor altyd gezegd, eenvoudig ver melden, zonder meer, wat die bladen, van welke richting dan ook, schryven. We stellen ons dus geen party en geven elk blad, zoo het stof levert, eene beurt in dit Overzicht. Het meest wordt thans geschreven over het Kieswet-ontwerp van minister Tak Van Poortvliet, door ons voor eenigen tyd meegedeeld en waarvan we dus met reden mogen verwachten dat het voor onze lezers geene onbekende grootheid meer is. De „Tyd" acht aanneming van dat ontwerp geiykstaande met een gevaarlyken sprong in het duister; land on volk gaan daardoor eone hoogst onzekere toekomst tegemoet. Wordt het verworpen, dan neemt de party, van welke die verwerping is uitgegaan, de zede* ïyke verplichting op zich, om ten spoedigste eene andere regeling voor te stellen. Als thans kan de toestand niet biy venniet omdat uitbreiding van het kiezerscorps op zichzelve als een begeeriyk goed moet worden be schouwd, („De Tyd" gelooft veeleer het tegen deel) doch omdat er zaken zyn, die, eenmaal aan do orde gesteld, niet zonder meer van die orde kunnen afgevoerd worden, dewyi er beloften zyn, beloften ook te kwader ure afgelegd, die men zonder schade niet onvervuld kan laten. De wissel, bij de jongste grondwetsherziening getrokken, zal op de eene of andere wyze moeten betaald worden. Niet w y, gaat het blad voort, hebben des- tyds het schrappen der bepalingen, welke voor de uitbreiding van het getal kiezers vaste grenzen stelden, verlangd. Wy zouden, integendeel, die grenzen, eenigszins gewy'zigd, gaarne behouden hebben. Zoo heeft het niet mogen zyn. Te meenen nu dat men alsnog met art. 80 der tegenwoordige grondwet hot artikel, dat by de kiesrechtregeling den gewonen wetgever nagenoeg allo vryheid laat eene zeer ruime uitbreiding zou kunnen tegenhouden, achten wy eene dwaasheid. De practische vraag van het oogenblik is derhalve niet: of men een zeer uitgebreid kiesrecht als een zegen of als een ongeluk beschouwt, doch hoe wy ons uit den tegen- woordigen hoogst moeilyken toestand zullen redden. De „Standaard" merkte onlangs op dat de Katholieken allicht uit „conservatisme" be reid zouden zyn den tegenwoordigen toestand onbepaald te verlangen; de „Tyd" verzekert dat dit eene vergissing is, hoewel erkennende niet de minste geestdrift te gevoelen voor dit ontwerp en nog steeds te blyven uitzien naar betere voorstellen tot oplossing der bestaande moeilykheden. Van de „Standaard" gesproken, deze con stateert dat de „Tyd" met haar hierin ver schilt: dat de eerste in huismanskiesrecht een organisch beginsel voor het kiesrecht heeft aangegeven, en, gelyk de zaken nu staan, op onverwylde invoering van een finaal kiesrecht, op den grondslag van dit beginsel, heeft aangedrongen, terwyl de laatste nog altyd zoekt naar een beginsel, waarvan ze by de toekenning van het kiesrecht zal uitgaan en nu wel, door den nood gedrongen, veel zal toegeven, maar niet con amove. Een bericht van den „Maasbode'1 omtrent het ontwerp luidt dat te Rotterdam met het oog op de uitbreiding van het kiesrecht het plan bestaat een bond op te richten van voor uitstrevende kiesvereenigingen, ten einde onder de burger- en arbeidersklassen samenwerking te erlangen by de invoering der nieuwe kies wet. Men zal trachten eene Burgerkiesvereeni- ging te stichten en ter bereiking van dat doel in den a. s. winter openbare vergade ringen houden, waarin sprekers zullen optre den om over de nieuwe kiesregeling te spreken. Het „Centrum" is naar aanleiding van dit „waarschuwend voorbeeld" van oordeel, dat men den bal zeer zeker niet misslaat door te beweren dat in zoo'n bericht voor de Katho lieken eene ernstige waarschuwing ligt opge sloten; immers, de party, welke zich thans het best organiseert en politiek leven wekt by het volk, heeft de meeste kans met succes te stryden, als eene nieuwe wet tot kiesrecht- uitbreiding zal z\1n aangenomen. En hierop moet men zich voorbereiden, want al wordt het ontwerp-Tak niet zooals het daar ligt aangenomen, eene uitzetting van de grenzen der kiesbevoegdheid bergt de toekomst ongetwy- feld in haren schoot. Zou men, dus vraagt het „Centrum," niet zeer verkeerd handelen en by voorbaat een goed deel van zyn succes verspelen, door in trage rust die toekomst af te wachten en alles maar by het oude te laten? Het „Utrechtsch Dagblad" zegt, naar aan leiding van het ontwerp: Meer dan vroeger zal het van overwegend belang zyn, de ont bolstering van de lagere volksklassen met den meesten ernst ter harte te nemen, hun belangstelling voor de openbare zaak in te prenten en allerwegen gezonde begrippen over de zaken van Staat en Gemeente te doen ingang vindenmeer dan ooit wordt dit een i>lich-t, die op de ontwikkelden rust. Het „Utr. Dagbl." geeft de voorkeur aan het kiesstelsel, waarvan verwacht mag worden, dat het aan alle tot de uitoefening van het kiesrecht geschïkten dat recht verleent. Heeft dat ook ten gevolge, dat een aantal ongeschik- ten stemgerechtigd wordt, het acht dit kwaad geringer dat dal, verbonden aan een stelsel, dat geschikten weert van en ongeschikten toelaat tot de stembus. Het blad vreest niet voor eene overstemming door de ongeschikten en zegt overtuigd te zyn dat de toekomst behoort aan de vryzinnige richting, die de beste waarborgen biedt voor eene geleideiyke en bedachtzame ontwikkeling onzer instellin gen op den als deugdelyk beproefden grondslag der verworven Staatkundige rechten. Het blad verwacht tevens dat na deze regeling al voorziet het dat de predikers van het evan gelie der ontevredenheid hun best zullen doen, de agitatie in gang te houden, want '/4 der manlyke ingezetenen zal, evenals de vrouwen, van het kiesrecht verstoken blyven het kiesrechtvraagstuk zijne beteekenis als middel van beroering verliezen zal en niet langer een hinderpaal zal wezen voor den regelmatigen gang van den etgevenden arbeid. Gemengd Nieu w m. Door de politie te Delft is aan gehouden en naar het huis van bewaring to 's Hage overgebracht R. K., dienstbode, wo nende te Utrecht, wegens diefstal van vrou wen- en kinder-ondergoed, boeken en meer, ten nadeele van twee families, by wie zy slechts korten tyd in dienst was geweest. Donderdag-namiddag is by Ryssen door den trein, welke aldaar om 6.17 aankomt van Almeloo, overreden een man, die aan de lyn werkt. De ongelukkige was zoodanig ver morzeld, dat by totaal onkenbaar was. Had hy in zyne zakken geene tabaksdoos gehad, waarop de naam voorkwam, dan ware die indentiteit moeilyk te bewyzen geweest. Uit Amsterdam wordt gemeld: Evenals te Rotterdam sinds eenigen tyd ge schiedt, is men ook hier begonnen met geslacht vee naar Londen te verschepen. Het vleesch wordt of hier in de booten öf per spoorweg naar IJmuiden vervoerd en aldaar geladen. De eerste zendingen vertrokken per stoom schepen „Stork" en „Amstelstroom" naar Harwich. Aan het abattoir wordt speciaal voor dit doel eene slachtery ingericht. Door het bestuur van het wedu- wenfonds van het werkliedenverbond „Voor uitgang door Beschaving," te Dordrecht, is eene gerechtelyke aanklacht ingediend tegen den penningmeester, in de laatste weken tevens secretaris van dat fonds, ter zake van verduistering van alle aan het fonds toebe- hoorende gelden, tot een gezameniyk bedrag van omstreeks f 320. Aanvankeiyk beweerde de zoo diep geval len man, ten gevolge van schrik by het ont staan van een begin van brand in zyne woning eene portefeuille met een bankbiljet van ƒ60, dat hy zou gaan wisselen, verloren te hebben en, ten einde in staat te zyn de wekelyksche uitkeering aan de weduwen toch te kunnen doen, een der onder zyne berusting zynde effecten beleend te hebben. Toen die uitkee ring niettemin achterwege bleef, werd een verder onderzoek ingesteld, dat al spoedig tot de ontdekking leidde, dat allo effecten waren te gelde gemaakt, terwyl hy bekende de opbrengst ten behoeve van zijn gezin te hebben aangewend. Tevens moet ook eene onjuiste boeking ontdekt zyn, kenneiyk ge pleegd mot de bedoeling eone vroeger ge pleegde verkeerde handeling te verbloemen. Het treurigste is zeker wel, dat hy een gezin van zes kinderen heeft. DordrOrt.) - Breestraa voor 6318 116

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 17