Lugdnnum - Batavorum Openbare Verkooping Verhuring bij Inschrijving HAARLEMMERMEER, Burgerlijke Stand. k—°X3? Vervolg der Advertcntiën. KOOY's Sigarenmagazijn, Breestraat 121. BA.KK EFIIJ. Terstond TE KOOP, arcadia? Gecondenseerde Melk, TUINDERSWONING Tuin- en Bloembollenland, Voor <len tyd van 7 jaren. Te Nieuw-York heeft zich dezer •dagen een gegoed jongmensch, Barlow Moore- head, 21 jaren oud, van kant gemaakt en wel, zooals uit een nagelaten brief bleek, op last van eene zelfmoordenaarsclub, waartoe hy behoorde. Het 6chynt dat chrysanthemums, vooral de gele gekookt en als salade toebereid, een zeer smakelijk gerecht vormen. Omtrent den aanslag op het leven van den Servischen oud-minister Pasjic, op wien, zooals de telegraaf meldde, in eene poljtieke vergadering van de radicale party, die te Petrovatz gehouden werd, eene revolver werd afgevuurd, worden twee lezingen gege ven. Volgens de eene zou de dader, een be ambte van de prefectuur van Petrovatz, er kend hebben inderdaad op den oud-minister - die echter niet getroffen is geschoten te hebben. Volgens de andere, meer officiëele lezing, ging de revolver by toeval af, en was het schot geheel niet op hem gemunt. Maar het kan niet betwijfeld worden, zegt de Weener berichtgever van de „Times", dat de politieke partyschap in Servië steeds feller wórdt. De toon der bladen wordt al vinniger. En vele mannen, van wie men verwachten zou dat zy zouden pogen de partyen te ver zoenen, laten zich in hunne Uitingen in bladen en vergaderingen maar al te zeer door per soonlijke vyandschap en partyveete besturen. Zoo er al, zegt deze berichtgever, geene groote politieke uitbarsting plaats heeft vóór het meerderjarig worden van den jongen Koning, dan zal hy toch waarschynlyk mettertyd in eene gevaarlyke en moeilyke positie de teu gels van het bewind in handen nemen. Dó F ra n s c h o v i s ch e rs z y n u i t de IJslandsche. wateren terug. Zooals bekend was, hebben zy het hard te verantwoorden gehad. Niet minder dan zestig hunner uit het departement der Noorderkusten zyn om gekomen. Daarentegen is de vangst zeer overvloedig geweest; elke boot heeft gemid deld 60,000 kabeljauwen buit gemaakt, ver tegenwoordigende 60 vaten traan. Uit Quebec, in Canada, wordt ge- meld dat de man, genaamd Cream, die onder den naam van Neill in Londen in hechtenis is, wegens het toedienen van vergift aan eenige vrouwen, daar eene civiele actie is begonnen tegen zyno naaste verwanten. Hy eischt uitkeering van het hem toekomende in zyns vaders nalatenschap, omstreeks 7000 dollars bedragend, om in staat te zyn zyne verdediging in Londen te bekostigen. De rit tusschen Weenen en Ber lijn. Thans is de officiëele en volledige uit slag bekend. Van de 110 Oostenryksch-Hon- gaarscbe deelnemers hebben 69 het doel bereikt; de snelste in 71 uren, 26 min., 59 sec.; de laatste in 142 uren en 42 minuten. Yan de 120 Duitsche deelnemers 76de 6nelste in 73 uren, 6 min., 55 sec., de laatste in 112 uren en 7 minuten. De 42ste pryswinner ge bruikte 86 uren, 37 minuten en 50 seconden. Van de 42 pryzen zyn 17 aan Duitsche, 25 aan Oostenryksch-Hongaarsche officieren uitgereikt. Van die 42 pryzen bedroegen de 25 laagste ieder 500 mark en van deze zyn 12 den Duitschers ten déél gevallen; van de 17 hoogere pryzen ontvingen de Duitschers den 2den, 9den, llden, 12den en 17denprys; dientengevolge hebben zy van de som van 84,000 mark, die de 42 pryzen samen vorm den, niet meer dan 26,000 mark verkregen; de overige 58,000 mark werden den Oosten rijkers en Hongaren overhandigd. Bovendien was nog 10,000 mark beschik baar gesteld voor hen, die hun paard in den besten toestand aan het doel brachten; men deelde reeds mede, dat door de jury te Weenen 5000 mark tusschon twee Duitsche officieren (Von Kronenfeld en Johannsen) verdeeld is; de jury te Berlyn kende de overige 5000 mark als „Konditionspreis" aan den Oosten- rykschen ritmeester Haller (25ste pryswinner) toe, die don rit in 823/4 uur volbracht. Luite nant Von Kronenfeld (11de pryswinner) deed den rit in 79 uren, 5 min. en 67 sec.; luit. Johannsen (17de pryswinner) in 80S/A uur. Niet alleen door de Duitsche Vereenigingen voor dierenbescherming, maar ook van verschillende andere zyden wordt aan merking gemaakt op de wyze, waarop deze rit heeft plaats gevonden. Erkend wordt dat de rit is op touw gezet als eene proefneming van militair belang, niet als eene zaak van „sport." Maar het militair belang, de zaak der cavalerie, wordt niet gediend door een zoo geforceerd ryden als nu den dood van raonig best paard ten gevolge heeft gehad. Dat er kennen deskundigen, onder byvoeging dat men, thans door deze ondervinding wys ge worden, hoogstwaarschynlyk geheel andere voorwaarden aan de deelneming zal verbinden, indien deze proefneming ooit herhaald mocht worden. Te Kopenhagen is zekere Hans Nielsen, die reeds tweemaal ter dood was veroordeeld, maar gratie had gekregen, voor den derden keer ter dood veroordeeld, dit maal wegens moord van zyne bewakers. Hans Nielsen debuteerde op 8-jarigen leeftyd als misdadiger, door eene pachthoeve in brand te steken. „Prins Michael Sturdzo, te Bucha rest, heeft 130,000 gld. boete moeten betalen, omdat hij verzuimd had zyne successierechten te voldoen. De p a a r d e n z i e k t e heeft in de Kaapkolonie 16,394 offers geéischt. Twee metselaars kregen te P^rys in de Rue de Tolbiac op een steiger van een huis, dat in aanbouw was, twist en gingen elkander te ïyf. Weldra begonnen de mannen te worstelen en het publiek in do straat zag met ontzetting, dat het worstelende paar ge durig den buitenkant der steigerplanken naderde. Do angst der toeschouwers was niet overdreven geweest, want plotseling viel een der worstelaars naar beneden. Gelukkig werd de kracht van zyn val door een stuk zeildoek en eenige kalkzakken gebroken. De man was niettemin ernstig gekwetst en werd naar het hospitaal „La Pitié" gebracht. De andere vechtersbaas werd door eenige werklieden in banden van den commissaris van politie gesteld. Te Coffey-ville (Kansas) heeft, geiyk reeds kortelyk in een vorig nom- mer is gemeld, eene bende van zes per sonen een aanval gedaan op de kantoren van de eerste nationale bank en van de bankiers Candon Co. Op klaarlichten dag, 's ochtends te 10 uren, kwamen de wel gewapende roovers de stad inryden en begaven zich naar de beide gebouwen. In de Bank dwongen zy de aanwezige bedienden hun al het geld, dat in de brandkast was, af te staan, en stopten het in daartoe medegebrachte zakken. Ondor- tusschen was alarm gemaakt, en twee per sonen, die de roovers uit het kantoor zagen komen, vuurden op hen, zoodat een der mis dadigers neerviel. De anderen schoten terug en doodden den man, die te hulp was gesneld. De andere groep, die in het naast de bank gelegen kantoor der heeren Candon was bin nengedrongen, begon, toen zy het schieten hoorde, uit do vensters der bank te vuren. Twee der roovers vluchtten het gebouw van de bank weer binnen, waar zy een winkel bediende tegenkwamen, dien zy doodschoten. Ondertusschen was de burgery in beweging gekomen en spoedig was eene gewapende menigte op de been, die de roovers aanviel. In een scherp gevecht, dat nu ontstond, worden vier der roovers gedood en óén zwaar gekwetst. Te voren was echter een der bur gers gedood en waren twee anderen gekwetst. Één der gewonde roovers was onderwyl ge vlucht; men hoopte hem echter nog te vinden. Mevrouw: „Vroeger gebeurde 't wel, dat meisjes tien, ja twintig jaar in één 'dienst bleven." Dienstbode: „Ja, Mevrouw, maar tegen woordig vindt men geen dames meer, die 't zóó lang kunnen uithouden." Een schandelijk volksvermaak! In de gemeente Heemstede vermaakt men zich by feesteiyke gelegenheden nog met het zoogenaamde „biggenvangen". De „vereeniging tegen het mishandelen van dieren" te Haarlem heeft thans aan den bur gemeester van Heemstede het verzoek gericht in het vervolg dit barbaarsche spel te ver bieden. Naar aanleiding daarvan schryft het „Haarl. Dagbl." Hebt gy dat biggen vangen wel eens gezien, lezer? Niet? dan zullen wy het u beschryven. Voor dit edele spel zyn gewoonlyk tien jonge biggen bestemd, vyf voor den wedstryd der mannen en vyf voorhet concours der vrouwen. Één voor één worden de dieren losgelaten en de concurrenten achtervolgen het beest, dat, verschrikt door al het gejoel en geschreeuw, op een sukkeldrafje tracht te ontkomen terug naar zyn hok, waarin hy daareven zoo rustig lag. Dan, het arme dier bemerkt al gauw, dat de vlucht onmogelyk is. Aan den eenen kant staat het publiek geschaard in dichte ry, aan den waterkant is eene afsluiting ge maakt van prikkeldraad, waartegen het beest den snuit ten bloede stoot. Met woest geschreeuw jagen de toeschou wers het dier op, terwyl de mannen, tuk op het bezit van een varkentje voor den winter, het achternadraven, zich nu en dan er bovenop of er naast laten vallen, om het te grypen, maar daarin niet gemakkelyk slagen, daar men, om het spel vooral maar lang te laten duren, den staart en het achterdeel van het beest met groene zeep heeft ingesmeerd. Naarmate de jacht langer duurt, worden ook de jagers verhit en toorniger op het on gelukkige wild. Straks laat één hunner zich met al zyne zwaarte neerploffen op het beest, dat gilt van pyn, of geeft het een schop, dat het een oogenblik bewusteloos is, schoone gele genheid om het te bemachtigen. Maar erger nog wordt de vertooning, als de vrouwen ter jacht gaan. Dan ziet ge niet alleen den angst en de kwelling van het var ken, maar ge aanschouwt ook hoe die vrouwen, leden van het geslacht, waarvan zachtheid en liefde de grootste deugden zijn, hoe die vrouwen in haren dollev. ren tuimelen over elkaar en over het varken, met ruwe bewegingen, als kerels, neerbonzend op een begeerden buit, elkaar wegstompende in de hitte van den wedstryd. Waar zyt ge, vrouwen-zachtheid? Niet te Heemstede, voorwaar! Geloof niet, lezer, dat deze schildering over dreven is. Ze is nog niet eens met scherpe lynen geteekend. Het is dan ook te hopen, dat de vereeniging tegen het mishandelen van dieren succes zal hebben op haar pogen en dat de burgemeester van Heemstede dit bar baarsche spel verbieden zal. Waar te velde wordt getrokken tegen het katknuppelen, duivenschieten en palingtrekken, daar mag ook wel eens aan het biggenvangen worden gedacht. ALFEN. Bevallen: C. Lelieveld geb. Ealvert, D. A. Veling geb. Tattje, D. (wonecde te Veen- dam). M. J. Van Klaveren geb. Van Wijnen, D. N. Hartiag geb. Kwakernaak, Z. Overleden: N. Van der Wacbt, jm. 19 j. (wonende te Aarlanderveen). D. Van der Zwart, echtgen. van L. Hue, 36 j. C. Prins, jm. lij. H. Verboom, echtg. van C. Veltman, 47 j. A. Edel, jm. 4 j. T. Vierbergen, jm. 4 j. AARLANDERVEEN. Bevallen: W. Bakker geb. Van Egmond, Z. C. J. Borger geb. Van Vliet, Z. Overleden: C. Kruit, jm. 6 m. O. Denze), jm. 4 m. G. Bluemink, echtg. van H. W.Ratzer, 26 j. BODEGRAVE. Bevallen: T. Zwijnenburg geb. Van Ooeterom, D. N. Spyker geb. Baas, Z. N. Scheer geb. Van Donk, Z. G. Zuidam geb Jonker, Z. Gehuwd: J. Slappendel, jm. 29 j. en M. Van Geen, jd. 23 j. BOSKOOP. Bevallen: J. Loef geb. Natzijl, Z Gehuwd: H. De Graaf, 26 j. en O. A. M. Ver kade, 23 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: A. Witeenburg geb. Wendt, Z. Harkos geb. Verweij, D. N. Ruis geb. Van Roon, D. KOUDEKERK. Bevallen: T. Groen geb. De Jong, Z. M. Van der Voorst geb. Van Varick, Z. LEIDERDORP. Bevallen: N. Langezaal geb. Van Leeuwen, Z. A. Van Voorbergen geb. Ming, Z. H. M. Smit geb. Jansen, Z. Overlodon: A. Van der Horst, jm. 6 j. J. Van der Neut, echtg. van A. Van Klaveren, 54 j. OUDSHOORN. Bevallen: M. Van der Wol geb. Van Vliet, D. J. Voorbij geb. Oudahoorn, D. P. Van Leeuwen geb. Van der Mik, D. Overleden: J. Tuinenburg, jm. 11 d. W. Janseen, jd. 7 m. REEUWIJK. Bevallen: N. Van Ekeren geb. Edelman, Z. TER-AAR. Overledon: E. Heemskerk, jd. 9 m. M. Hofstede, jd. 17 j. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek "WEEK van 3 tot 9 October. Datum. Uur S October 4 5 6 7 8 6 30 8.45 6.30 8.30 6.30 8.30 6.30 8.30 6.15 8.45 6.15 8.80 6.15 8.45 16.C 16.8 16 8 16 4 16 6 16.6 16.4 Dit betoekent: Wanneer men 6 cubio feet 141.6 liters per uur van zulk gae verbrandt in een Sugg't London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjoe, wordt een licht verkregen, dat in sterkte gelyk staat met 16.6, 16.8 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uui verbrandt. is een nieuw merk, dat de aandacht van iederen kenner volkomen waard is, om ds buitengewone qualiteiten, die de verschillende soorten der Lugdunums kenmerken. In pryzen van 2, 2£, 3, 4 en 5 Cents per stak uitsluitend verkrijgbaar in: 5989 10 door omstandigheden, op den netsten st&jd van Rynsburgeene goed beklante Bakkers zaak, met Inventaris van bakkery en kruidenierswinkel, waaraan een nieuwerwet- sche oven verbonden is. Te bevragen bjj P. OOSTENRIJK, Rynsburg. 0282 io| Voord-Hollandsche FABBIEk tm PURMEREND. 7465 6 ,7^ op Donderdag 3 November 1892 a iaHli bij opbod en Donderdag io November 1892 bij afsli 1 's morgens te elf uren, in hot Logement „het Bruine Paard", te Sassen- heim, ten overstaan van den Notaris J. W. J. PAPE, te Warmond, van eene BOUWMANSWONING Eet SCHUREN, KARNMOLEN, HOOIBERG en diverse perceelen uitmuntend WEILAND, meerendeels geschikt voor Bloembollenland, staande en gelegen aan Postbrug, oneer Sassenheim, aan het water gelegen en aan den Stoomtramweg van Leiden naar Haarlem en in de onmiddellijke nabijheid onder Voor hout en Warmond, te zamen groot 17,15,94 hectaren benevens een WOONHUIS met. ERF' en BOOMGAARD en diverse perceelen uitmunten! BLOEMBOLLENLAND, staande en gelegen aan Postbrug, onder Sassenheim, te zamen groot 1,86,79 hectaren. Te veilen in diverse perceelen en combinatiën. Aanvaarding: de Weilanden Kerstmis 1892, de Gebouwen 1 Mei 1893, hot Bloembollen land, dat beplant is, 1 October 1893, het overige dadelijk. Betaling der kooppenningen 2 Januari 1893. Lasten van af 1 Januari 1893. Information ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar tusschen veiling en aft verhoogingen worden aangenomen tegen genot van één vijfde der verhoogsom. 5978 36 EN te HILLEGOM. De Notarissen I. SCHELTUS, te Hillegom, en D. J. VAN STOCKUM, te Lisse, zullen op Woensdag 19 October 1892 bj) opbod en den 26sten October 1892 bij afslag, des voormiddags to 11 uren, in bet Logement Het Wapen van Frieslandte Hillegom, in hét openbaar verkoopeo: Eene TUINDERS WOXING met Stal ling en Bloembolleozolder en partyen best Tulo- en Bloembollenland en eenig Welland, zeer gunstig aaneengelegen te Hillegom Rustenburgnaby den ouden Loosterweg en de Hippelaarsbrug, te zamen groot 1.91.75 hectaren. In 2 perceelen en met combinatie. Te aanvaarden, onder gestanddoening der huren den 15den December 1892, b(j de betaling der kooppenningen. Inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemde Notarissen. 5987 31 VAN eene BOUWHANSWOKING, met Stal lingen, Schuren, Hooi- en Graanbergen en party en uitmuntend BOUW- en WEILAND, zeer gunstig aaneengelegen te aan de Hoofdvaart by Nieuw-Vennip, sectie P.P. kavel 6 en 4 (ged.), groot 30 hectaren. De inschrijvingsbiljetten, met opgaaf run borgstellingmoeten worden ingeleverd crp Dn-> dag 25 October 1892des voormiddags tusschen 10 en 12 urenten kantore van Notaris VAN I STOCKUMte Lisse, alwaar de voorwaarden ter inzage liggen. 6146 20

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 14