IjöelhuisT Openbare Verkoopiag, Burgerlijke Stand. Vervolg der Advertentie». Inboedel, Eenige Meubilaire Goederen, Hoewel goedgeloovigo men- schen byna dagelijks leergeld betalen en de dupe worden van sluwe oplichters g. flesscbentrekkers schenen alle voorbeelden eenvoudig niets uit te werken en bleven die gasten steeds een ruim arbeidsveld vinden. Voor de Haagsche rechtbank had zich weder een meester in het vak te verantwoorden, zekere A. Eichhorn, laatst wonende te Am sterdam. In de maand Mei van dit jaar werd in de „Prov. Noordbrabantsche en 's-Hertogen- bossche Courant" te koop aangeboden: een jachthond, jachtgeweer, revolver, enz., enz. voor ƒ125 en kort daarop ontving de steller der advertentie van A. E. te 's-Gravenhage een schrijven, waarin deze zich als kooper voordeed. Die A. E. scheen een man in bonis, want hy hield er een jager, een koetsier en zelfs Ven kassier op na en woonde in de residentie ophet Korte Groenewegje 105 in eeft huisje, waar een blind paard fceene schade kon doen. De rest kat zich nu gemakkelijk begrijpen. De goederen werden afgezonden en de 125 nooit door den verkooper ontvangen; onze „groote meneer", die de keuze liet om te dis- poneeren per chèque of postwissel, verkocht den heelen boel voor een appel en een ei en maakte het geld op. Het O. M., wyzende op het hoogst gevaarlijke van sujetten als bekl., achtte de ten laste gelegde oplichting wettig en overtuigend be wezen en vorderde 3 jaren gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. Kappeyne Van de Coppello Jr., ontkende dat deze bekl. zich schuldig heeft gemaakt aan eenig straf baar feit; oplichting in den zin der wet - heeft hy niet gepleegd, want daartoe ontbreken de vereischte elementen, de listige kunstgrepen en het samenweefsel van verdichtselen Pleiter' achtte het zyn plicht voor zyn cliënt onmid dellijke invrijheidstelling te vragen. De rechtbank weigerde dit en bepaalde de uitspraak op aanstaanden Donderdag. Veel opschudding werd Don derdag veroorzaakt bij het Centraal-station te Amsterdam door de vreemde gedragswijze van een marechaussee, die zich in gezelschap van een kameraad daar bevond. Toen een straatjongen hem eenige minder vleiende uit drukkingen toevoegde, greep hy den knaap vast en deze zou zijn schelden zeker duur hebben moeten boeten, indien niet een voor bijganger hem had bevrijd. Daarop trok de marechaussee zyne sabel en sloeg daarmede als een razende om zich heen, gelukkig zonder iemand te kwetsen. De politie-agenten, die den woesteling wilden grijpen, werden door hem met eene revolver bedreigd, welke echter later ongeladen bleek te zijn. Hij werd ten slotte overmeesterd en gevankelijk naar het bureel van politie in de Oudebrugsteeg ge voerd. Dat de Urker schuit „U. K. 15 2" waarschijnlijk zou vergaan zijn, kan, naar men uit Urk aan de „Haar). Ct." meldt, ten stelligste worden tegengesproken. „U. K. 152" is een oud vaartuig, dat al geruimen tyd half onder water in de haven ligt en spoedig zal gesloopt worden. Van den onverschrokken C. Van Reenen, den redder van A. Tilburgs, te Hil versum, is ten zijnen voordeele een goed ge lijkend portret verkrijgbaar gestold door den heer H. De Paauw, photograaf te Hilversum. Het stelt Van Reenen voor in werkkostuum met troffel on houweel, zooals hy in den put werkte. Gekookte melk. Een onzer lezers zendt ons de volgende practische raadgeving voor huisvrouwen: „Nu zoo algemeen aan bevolen wordt melk niet anders dan geklokt te drinken en terwyl zoo velen een afkeer hebben van de velletjesdie zich daarop vormen en die toch het beste gedeelte van de melk bevatten, nl. caseïne, zal een middel tegen de vorming daarvan velen welkom zyn. „Het is even doeltreffend als eenvoudig. „Men neme een servet of doekje liefst dubbelgevouwen plaatse het op de kan of het glas terstond nadat de kokende melk er in uitgegoten is, en late het er op, terwijl ze afkoelt. „Zoodoende zal zich geen velletje daarop vormen. Daardoor wordt het onnoodig de melk door te ziften en het meest voedende bestanddeel te doen verloren gaan. „Probeert het en g\j zult het zien." (Hbl.) Mevrouw de wed. Bulk ley heeft by de rechtbank te Zutfen eene actie inge steld tegen mej. A. E. Riegen, to Apeldoorn, tot ontruiming van het door deze als direc trice bewoonde „Kinderziekenhuis Mary", te Apeldoorn, en zulks op grond dat, ten gevolge van de bij notariëele akte geconstateerde ont binding van dat ziekenhuis en door het door de bestuurders aangeboden en door mevr. B. aangenomen ontslag van de bestuurders, het gebouw en daarbij behooronde grond, waarin voormelde stichting werd uitgeoefend, - wéder haar eigendom zyn geworden, en door mej. R., niettegenstaande het aan haar door mevr. B. tegen 1 Aug. jl. gegeven ontslag, met bevel tot ontruiming van het door haar bewoonde ziekenhnis, is blijven bewonen. Mej. R. betwist deze vordering, bewerende dat gemelde stichting niet is, en volgens de bepïjlingen in de akte van oprichting ook no<?& piocbt worden opgeheven, en dat, al k<Ofl <Je opbêffing plaats hebben, mevr. B lïtfBmqj7 weder eigenaresse van de daartoe behooronde goodorert koyde worden, omdat dit zoude zyn teg^u hèt recbtskêgri£ Y™ eene siichting ért tegen de wet, en dat zy, als directrice, aangesteld door het bestuur en nimmer door het bestuur ontslagen, nog steeds hare betrekking uitoefent. 20 October zullen de pleidooien in deze zaak gehouden worden. ZG.) Dood door een vliegebeet. Eene 35-jarige vrouw werd op eene buitenparty in Hardwick Wood, in Engeland, door eene vlieg in het gelaat gestoken. Zy lette er niet op, maar den volgenden ochtend was haar gelaat gezwollen. Een paar dagen later was dit zóó erg, dat de hulp van een geneesheer werd ingeroepen. Maar het was reeds te laat. Juist eene week na het ongeval stierf zy aan eene gangrineuse ontsteking. De grootste merkwaardigheid van Chicago is thans een electrisch rytuig op vier wielen en met zes plaatsen, vervaar digd door de Amerikaansche accumulatoren- maatschappy. Verscheidene ritten hebben reeds met goed gevolg in de verschillende wyken plaats gehad: De electrische stroomopwekker wordt ge leverd door 24 accumulatoren, wegende 16 kilo en 150 Ampère uren gevend. Deze accu mulatoren zyn volgens het stelsel-Planté, maar met chemisch zuiver lood. Er zyn zware knoeieryen ont dekt by het departement van oorlog in Ca nada; men mompelt dat voor een millioen dollars is verduisterd door regeeringspersonen. Melbourne heeft onlangs zyn halve eeuwfeest gevierd. In 1835 vestigden zich daar de eerste kolonisten en op 12 Aug. 1842 was er een stadje van 1000 inwoners, dat toen als afzonderlyke gemeenre werd er kend. Nu telt Melbourne een half millioen in woners en is de grootste stad van Australië geworden, dank zy hare prachtige ligging en de goudvelden, die 60 millioen gulden'sjaars opleveren. Het fraaie stadhuis heeft een der grootste orgels met 4373 pypen, en de planten tuin is een der schoonste en rykste van de wereld. De kolonie Victoria, waarvan Melbourne de hoofdstad is, onderscheidt zich thaDS ook door hare regeering, welke in handen is van de werkliedenparty. Ofschoon de loonen er hoog zyn en de werkdag van 8 uren is ingevoerd, stygt met den dag de ontevredenheid over de maatregelen der regeering en zyn er nimmer zoovele werkstakingen geweest als thans. Jules Huret van de „Figaro" heeft den socialist Bebel te Berlyn geïnterviewd en hem o. a. gevraagd, of de Duitsche socia listen mede ten stryde zouden trekken als er een nieuwe oorlog tusschen Frankryk en Duitschland mocht uitbreken. Bebel antwoordde: Zeker. Niet omdat wy patriotten zyn, maar oradatr^toen ons zou dwingen. Indien wy weigerden mede te gaan, zou men ons op staanden voet neerschieten. Hadden wy de macht te weigeren, dan had den wy immers ook de macht de maatschappy te hervormen wat helaas nog niet het geval is. Maar, zeide Jules Huret, indien gy aan de grenzen dan eens tegenover den Franschen socialist Guesde kwaamt te staan, zoudt ge dan ook schieten? Ik hoop, antwoordde Bebel, dat dit niet zal gebeuren. Wy zyn beiden al te oud. Maar als het toch eens plaats had. "Welnu, zei Bebel, dan zou ik ook op hem schieten. Het zou een ongelyk zyn, maar nog eens, men zou er mij toe gedwongen hebben. Bebel liet in het gesprek doorschemeren, dat de Duitsche socialisten althans dit voor deel van den oorlog verwachten, dat de sociale revolutie er door bespoedigd zou worden. Een oorlog tilt de gansche maatschappy uit hare voegen en zou dus de beste aanloop voor j eeno maatschappelijke revolutie wezen. Juist uit angst daarvoor zullen de machtigen der aarde, volgens hem, een Europeeschen oorlog vermyden. Een model-bibliothecaris. Elk regiment te Parys beeft zyne bibliotheek, waarop een oud-sergeant toezicht houdt. Dezer dagen liet een officier vragen om het negende deel van het woordenboek van Larousse. De oppasser bracht hem deel No. 1 met de bood schap van den bibliothecaris, dat by, als hy de eerste 8 deelen had gelezen, ook het negende deel kon krijgen! INGEZONDEN. Collecten en Collectanten. Den 15den September ontving ik het bezoek van eenen, zich noemenden H. Dreessen, als Evangelist wonende en werkzaam te Wognum, in N.-Holland. Ik sprak iieni aan als Zekeren Dreessén, die o. a. te Vlake (ik vermeen by eene gemeente zoogen. „onder het kruis") te N.-Amster- dam, te Medemblik en op het eiland Marken als Voorganger of Evangelist gestaan heeft, en van wien ik steeds veel ongunstigs ver nomen heb. Toen ik myne verwondering en veront waardiging geuit had, dat hy na al zyn verleden, nog als Evangelist by de Christenen durfde collecteeren, antwoordde hy, dat er twee Dreessens waren, en hy meermalen op die vergissing was gestuit. Ik twyfelde geen oogenblik aan zyne onwaarheid en onbetrouwbaarheid! Maar ten overvloede heb ik toch nog informa- tiën ingewonnen, en wel by een colporteur, die reeds verscheidene jaren, juist in die streek, tusschen Hoorn en Medemblik werk zaam is, en er alle dorpen en ieder huisje bezoekt Deze antwoordt my: „Van eene Evan gelisatie te Wognum is my niets bekend, en gisteren had ik nog iemand van die plaats by my, die or evenmin iets van wist." Wie dan ook do persoon is, die als H. Dreessen collecteert, Evangelist te Wognum is hy beslist niet. In zyn collecteer-boekjo had hy de aan beveling van een algemeen geacht predi kant Eene aanbeveling misschien vroeger, maar zeker te goeder trouw gegeven. By twee bezoeken, die ik daarna aflegde, ver nam ik, dat men, by het zien van den naam van dien leeraar, gegeven had, de een ƒ2.50, de andere ƒ1. Ik meende als waarschuwing het Chris- telyk publiek met het bovenstaande te moe ten bekend maken en hoop dat het tot voorzichtigheid, vooral in het geven van aanbevelingen zal leiden. L. ROOSMALE NEPVEU. Voor het bovenstaande verzoek ik beleef- delyk een plaatsje in het „Leidsch Dagblad". Ik Deem het over uit het Doetinch. Week blad No. 16, maar de hierin vervatte waar schuwing verdient in wy deren kring gelezen te worden. In eiken kring, van welke gods dienstige richting ook, wordt geklaagd over den verregaanden zwendel, door botaalde agen ten en colporteurs gedreven, met de licht en goedgeloovigheid van het groote publiek. Hoeveel van die rondreizende, welbespraakte heoren trekken voor allerlei bekende en onbekende zaken ons lieve Vaderland af, huren zich in de groote steden een „broeder", die de „goede adressen" kent, en dwingen en persen u met hunne boekjes en welbespraakt heid eene gave af, die ge öf kwalyk missen èf in eigen kring honderdmaal beter besteden kunt. 't Behoeven nog niet altemaal schur ken te zyn gelyk die persoon, van wien de Hoer Nepveu spreekt (al loopen er ook van düt slag meer onder dan men wel denkt), maar is het nu goed, is het nu geoorloofd dat men om slechts één ding te noemen onze Ned.-Herv. diakenen dwingt aan de armste gezinnen eene bedoeling te geven van amper twee kwartjes per week met een paar brooden, (eenvoudig, omdat ze niet meer missen kunnen!) terwyi men week in week uit aan allerlei stichtingen en personen buiten Leiden handen mot geld weggeeft? Zou men hier niet eens mogen denken aan het spreek woord: „het hemd is nader dan de rok?" Dat niemand deze woorden gebruike tot eene verontschuldiging voor eigen gierigheid en schraperigheid! God heeft een be moedigen gever lief! Maar men gebruike zyne o o gen, en vertrouwe niet te licht onbekende personen, die voor onbekende zaken met vaak veel te lichtvaardig gegeven, vaak ook een- voudig vervalschte en gelogen aanbevelingen de huizen afloopenJ Als men weet dat zoo'n vaste colporteur gewoonlyk tusschen de 7 a 10 gulden weekgeld ontvangt, plus zijne reis- en verblijfkosten, plus vaak nog een zeker percent van hetgeen hy ophaalt, welk een schatten gaan dan niet op deze manier verloren! Een algemeen geacht ingezetene dezer stad vertelde my nog gisteren dat hy in deze éóne week zes van zulke heeien gehad had! Stel dat elk hunner één gul den gekregen heeft (ik vermoed wel van méér!)Zouden in de meeste gevallen die guldens niet meer nut doen als ze in 't a r m en- zakje kwamen? Ach, de diakenen treffen daar zoo weinig wit geld in aan, en ze kun nen het toch zoo best gebruiken! Aan hen, die nu meer byzonderlyk de chris telyk e instellingen ten bate der Ned.- Herv. Kerk steunen, beveel ik ze er aan eene circulaire aan te vragen by Ds. J. C. Moa- tyn, te Groningen, die, met eenige andere heeren, beproeven wil de grenzenlooze vrij- buitery en geldwegwerpery op dit gebied te beperken, en het collecteeren in betere banea te sturen. Leiden14 Oct. 1892. J. H. Gun nik o J.Hz, ALKEMADE. Geboren: Cornelia Gerardae, z. y. Gijsbertua Yan der Meer en Maria Oudejana. Margaretba, d. y. Jacobus Do GroDiDger en Pe- tronel.a Turk. Leonar ue, z. v. Cornelia Boo- genboom en Theodora Maria Waaeonbcrg. Gerardua Petrus Adrianne, z. v. Arie Verhaar en Theodora Zoet. Johanna ChriBtiDa, d. v. Johanoea Penning De Yriee en Wilhelmina Yan Leeuwen.Catharina, Adriana Jacoba, d. v. Gerrit JobanDea Bernaidue Bontje en Maria Yan der Kaa. Theodorua Lf-o- nardua, z. v. Petrua Yan der Hoorn en Theodora Alida Yan der Klugt. Martha Maria, d. v. Ja- cobua Borat en Willemina Klein. Hendrikns Johannes, z. v. Gerardua Waasdorp en Keeltje Yan Tol. PetroDella Antbon a Maria, d. y. Hendricus Johannea Van Mnnateren en Maria Verhaar. Klazina Margaretha, d. y. Johannea Buurman cn Ebberdina Maria Blom. Overleden: Johanna Koek, 4 jr., d. v. Jan Koek en Jacoba Yan VeeD. Johannea Hyzelen- dooro, 2 md., z. v. Johan Bijzelendoorn en Neeltje Ouwerkeik. Adrianue 1'Amie, 19 md., z. v. Cor nelia l'Amie en Maria Yerdnin. Ondertrouwd: Abraham Jacoba Soiip, jm. 29 jr. en Antje Kolijn jd. 23 j. Wilhelmus Zoet, jm. 28 jr. en Maria Turk, jd. 22 jr. Jacoboe Spruit, wedr. van Engelina v. d. Meer, 30 jr. en Theodora Van Klink, jd. 22 jr. Gehuwd: Jan Do JoDg, jm. 23 jr. en Quirioa Van Klink, jd. 22 jr Johannea Waasdorp, jm. 30 jr. en Alida Mari- Vreeswijk, j<l. 24 jr. Jibis Evert Los, jm. 26 jr. en Anna Maria Boot, jd. 20 jr. Hun, die iets tc vorderen ffiwöfly hebben van of verschuldigd z(jn aan de op den Sisten December 1891 ontbonden Vennootschap VAX EWIJK A CROEV, Behangers en Stof feerders alhier, wordt beleefd verzocht daar van vóór den lsten December 1892 opgave te zenden of betalingen te doen bij een der ondergeteekenden, daar beiden met de liquidatie van bovengenoemde Firma persoonlijk zen belast. J. P. J. VAN EWIJK Sr. 6829 13 P. J. GROEN. te Sassenheim, in „VillaAnna",op Don derdag 27 October 1892, des voormiddags te 10 uren, ten overstaan van Notaris VAN STOCKUM, te Lisse, van een zoo goed als nieuwen, keurigen alsEen Eikenhouten Ameublement, bestaarde uit: Tafel, 10 Stoelen, Canapé met Tafel, Buffet, Étagère en 2 Spiegelsvoorts2Brus- selsche Tapijten met bijbehoorende Matten, gewone Tapijten, Fantaisiestoel, 4 witwerkers- ledikanten, Beddentafel, dito Waschtafel, 4 paar Terracotta en 2 paar gebloemde Over gordijnen, Lancaster- en Vitrage-Gordijnen, Stoelen, Lampen, Kachels, enz., enz. Om contant geld. Daags te voren van 10 tot 3 uren te bezichtigen. 6310 20 Notaris J. W. J. PAPE, te "Warmond, zal op Woensdag 19 October 1992, des morgens 19 uren, te Oegstgeest, in bet koffiehuis van den Heer J. KORTEKAAS, om contant geld, in het openbaar verkoopen Koper-, Tin-, Blik-, IJzer-, Glas- en Aardewerk, benevens eenige Gouden en Zilveren voor werpen en hetgeen verder zal worden te voorschyn gebracht. 6279 15 Te bezichtigen één uur voor de verkooping.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10