BOELHUIS. Wat is T T merk T Visite Leesgezelschap U. D. Prof. Dr. A. KUENEN. T. H. IJTSHA, Sreestraat 156, De Gracieuse. Verdeeld in 5 serieën. ADVERTENTIES. Zit- en Slaapkamer. BA.KKEBIJ. Terstond TE KOOP, il GEBNEB Co., Voorhanden: Eenige Meubilaire Goederen, V er lor en, Goedkoopst Adres J. L. CREYGHTON, Vrije Najaarsmarkt te Noordwijk-Binnen, op Dinsdag 18 October 1892. li van richt, hoeveel zy meenden, dat by een werk van dezen omvang noodig ware geweest, en ontvingen een gedetail leerde "berekening daarover, waarvan het resultaat is, dat volgens hunne meening en veeljarige ondervinding voor dit werk een bedrag van ƒ3440 voor toezicht en teekenen moest gebruikt zyn, doch dat ingeval van te voren alle teekeningen en details gereed geweest waren (wat hier niet het geval was) dat bedrag slechts 2720 behoefde te bedragen. Er is volkomen onvoldoend toezicht en directie-personeel geweest. Wy zyn het daarin met den architect eens, ja meenen, dat daaraan voor een groot deel te wijten is, dat de contrêlo zoo gebrekkig was, en de aannemer van tyd tot tyd kon rekenen wat hy wilde en hoo hy wilde. De vraag is echter, of de architect dit als eene veront schuldiging mag aanvoeren. Wy meenen van niet, als wy bedenken dat hij het extra toezicht geraamd heeft op 1200.en 1930.— heeft uitgegeven. Hij schijnt zich by de raming volstrekt niet bewust te zyn geweest van den omvang der controle en van het toezicht by een der- geiyk werk, en heeft lichtvaardig een bedrag uitgetrokken, dat met de helft overschreden, toch nog bleek volkomen onvoldoende te zyn. Wy zien dan ook in deze verontschuldiging, de zwaarste zelfbeschuldiging, die een bouwmeester zichzelf kan op laden. Aan hem was het by de raming te zorgen voor de gelden, waarmee het toezicht betaald moest wordenhem past het allerminst van het gebrekkige daarvan zich aan het eind een excuus te maken. Wie al het voorafgaande aandachtig} doorgelezen heeft, zal het kunnen begrypon, als wy onze meening uit spreken, dat de werkol khoid beantwoordde aan hetgeen de geringe som voor leiding, toezicht en controle beloofde dat administratief het werk een misgreep geweest is, ver nederend voor den architect, demoraliseerend voor zyn personeol en voor do aannemers on verderfelyk voor de Gemeente. Tot ons leedwezen vinden wy geen vryheid ons te ont houden van een oordeel over de verantwoordeiykheid voor de U medegedeelde feiten. Dat die verantwoordelykheid in rechten voor een belang rijk bedrag op den architect rust, meenen wy op grond van het in Hoofdstuk III B opgemerkte £fls zeker te kun nen aannemen. De eenige wyze, waarop zich de architect zoude kunnen ontlasten van zyne verantwoordelykheid is door aan to toonen, dat hy tot zyne daden gemachtigd was door de Comm:ssie van Fabricage, of den Burgemees ter en Wethouders. In een onderhoud, dat wy met den Gemeente architect hadden, hebben wy herhaaldeiyk met 'grooten ernst op dat punt aangedrongen, hem er op wyzend van welk be lang het voor hem was, ons hierover in te lichten. Hy heeft echter pertinent geweigerd ons eenige inlichting te geven over de datums en do wyze, waarop hy de Commissie van Fabricage, of haren Voorzitter over de afwykingen heeft gesproken, en in deze alle verantwoordelykheid geheel top ■zich genomen. De juridische verantwoordelykheid biyft dus op hem rusten. Doch daarvan afgezien zy het ons veroorloofd een woord te zeggen over de moreele verantwoordelykheid voor den geheelen gang van zaken. De instructie voor den Gemeente architect stelt dezen in Art. 1 rechtstreeks onder de bevelen van B. en W. en meer byzonder onder die van de tot hun bystand ingestelde Com missie van Fabricage. Verder wordt daarin telkens (art. 3, 4, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 15 en 16) uitgedrukt, dat hy van zyne handelingen kennis moet geven aan die commissie of aan den Voor zitter daarvan. Hierin nu heeft hy gefaald. Immers het is niet aan te nemen, £at de Commissie van Fabricage of de Voorzitter daarvan volledig kennis heeft gedragen van den steeds wassenden vloed der afwykingen, op de weekstaten vermeld. Ware dit het geval geweest, do Gemeenteraad zoude er tydig en uitdrukkeiyk op ge wezen zyn. Do architect heeft hier tegen zyne instruction gehandeld. Hij deed dit niet ééns, doch herhaald en stellig zoude dit niet by voortduring en herhaald hebbon kunnen gebeuren, zoo artikel 3 der verordening voor de vaste Commission uit den Raad, afdeeling Commissie van Fabricage ware nagekomen. Deze luidt: „Aan haar (Comm. v. Fabr.) is opgedragen, enz. al. 5 en 6 „het ontwerpen of onderzoeken der plannen en voorwaarden van aanbesteding der werken en leve- rantiën, ten behoeve der Gemeente; „het onderzoek of de voorwaarden, waarop de wer ken aanbesteed en de leverantiën gedaan zyn behoorlyk in 'acht zyn of worden genomen, en verder de laatste alinea: „en alle verdere toezicht en enderzoek wattervoor- geschrevener zake in het belang der Gemeente noodig of nuttig mocht worden geoordeeld." Aan die commissie is dus ook opgedragen het onderzoek of de voorwaarden waarop de werken aanbesteed zyn, worden in acht genomen. Ons inziens zoude stellig een zachte, doch ernstige toe passing van dit voorschrift veel verhoed hebben en zoude een voortdurende drang van de zyde der Comm. v. Fabri cage en meer speciaal van den Voorzitter daarvan, om inzage en overzicht van den gang van zaken, den architect reeds vroegtydig tot bezinning gebracht heoben. Het is niet aan ons, vooral nu de Gemeente-architect geweigerd heeft zich daarover uit te laten, om nader in te gaan op de verhouding die bestond tusschen de Cmimissie van Fabricage en den architect, doch de vraag mag gesteld worden of het zeer zonderlinge gedrag van den architect, door geheel eigenmachtig te handelen en zich niet door het opvolgen zyner instructie te dekken, niet het gevolg was van eene reeds veel vroeger ingeslopen te groote vryheid van handelen voor den architect, waaraan dan stellig voor een gedeelte de Commissie van Fabricage de schuld zoude dragen. Wy voor ons zyn geneigd ons voor te stellen, dat op die wyze een gedeelte zyner moreele verantwoordelykheid van hem afgewenteld zoude kunnen worden. Tevens is hot onze overtuiging, dat het zich herhalen van betreurenswaardige feiten, als die welke het onderwerp van dit rapport uitmaken, in het vervolg alleen zullen voorkomen worden als een ervaren en kundig architect door de Commissie van Fabricage en haar voorzitter onaf gebroken aan zyn Instructie gehouden zal worden. HOOFDSTUK VII. Na dit alles meenen wy aan Uwe Vergadering in over weging te moeten geven tegenover de aannemers geen ge bruik. te maken van het der Gemeente toekomend recht om de geheele som van f 4755.97J op zyne rekening te korten. Gedeeltelyk komen toch in dit bedrag posten voor, waarvan ons wel niet gebleken is, dat de waar geleverd is, doch waarvan wy wel illen aannemen, dat niet alles fictief is. Doch terwyi wij u dan aanraden aan de eene zyde voor een deel van ons recht afstand te doen, meenen wy gerust te kunnen voorstellen een ander deel daarvan uit te oefenen on daarvan gebruik te maken om de in tallooze posten verborgen dikwyls ontastbaar maar toch duïdeiyk wille keurige verhooging der byrekening te besnoeien. Wy meenen stellig groote gematigdheid te gebruiken, als wy U aan raden als billyke veimindoring /"2000 aan den aannemer te korten. Vorder stellen wy U voor ook tegenover den architect niet van ons volle recht gebruik te maken; te overwegen dat, heeft hy gefaald door z'yne Instructie aan te zien voor scheurpapier, daarvoor misschien gedeeltelyk verontschul diging ti vinden zoude zyn, en to overwegen, dat van vele der door hem bevolen afwykingen der Gemeente wat ten goede kwam, al is het ook met te zeggen of dat veel was. "Wij raden U aan hem louter aansprakelijk te stellen voor de niet geleverde en toch te betalen posten, alsmede voor de do:>r hem uit naam van de Gemeente aangegane da ding of schenking en hem alzoo voor ƒ642 20 aan te spreken. Wy hebben dus do eer U te adviseeren de volgende be sluiten te nemen: lo. de aannemers der Gehoorzaal op hun byrekening f 2000» te korten; 2o. Van den Gemeente architect eene schadeloosstelling te- vorderen van 642.20. 3o. het voorstel van B. en Ws. van 28 Januari 1892 (Ingek. Stukken 31) aan te nemen, met deze wyziging ia de cylerSjdat het daarin vermelde bedrag van 85003.80^ hetgeen voor den bouw der Gehoorzaal zoude moeten worden overgebracht, thans vermindei d wordt met f 2000. korting van de Aannemers. 642 20 schadevergoeding v. d. Architect 2642.20 maar daarentegen volgens onze becyferingen in den aanvang vermeerderd wordt met het verschil tusschen onze berekening over de totaal uitgaaf f 178058.45£ en de opgave van B. en Ws177651.05.^ 85003.80J af 2642.20 407.40 f 82361.60J by 407 40 en dus wordt 82769.00.J SIEGENBEEK VAN HEUKELOM. P. J. VAN HOEKEN. FOCKEMA ANDREiE. Aan den Gemeenteraad van Lelden. Mijne Haren! Ik acht my verplicht U in kennis te stellen dat Ik mij' met de conclusie van het rapport der door U benoemde Raadscommissie, in zake den bouw der Gehoorzaal niet kan vereenigen. Myn6 inziens mogen in rechten de twee weekstaten van p. m. 2400 en 1500 niet geldig zyn, doordat ze niet in duplo geteekend zyn; maar, dat de bil lijkheid medebrengt, ze toch voor echt te erkennen, en ze behoudens kleine verschillen aan don aannemer uit te- betalen. Ik ben van meening de geheele overscbr{jding of bij rekening een gevolg is van gebrekkige samenstelling van het bestek, waarvoor do Architect moet worden aanspra- keiyk gesteld, omdat hy deze by werken voor een groot deel zonder voorkennis van Burgemeester en Wethouders- heeft laten uitvoeren. Naar mijn bescheiden meening gaat het niet aan den aannemer te laten boeten voor de fouten van den Architect. Ik vertrouw dus, dat de Raad van bovengenoemd recht geen gebruik zal maken, en boven genoemde staten zal voteeren met uitzondering van enkele posten, waarop volgens tarief to voel is berekend. Hoogachtend, UEi. Dw. Dnr. Leiden, 26 Sept. 1892. P. J. VAN HOEKEN. DE DIJKGRAAF VAN KIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden, dat op Zater dag 22 October 1892, des voormiddags te elf uren (A. T.), eene Verecnlgde Ver gadering zal worden gehouden in hot Gemeen- landshuis te Leiden. 6293 6 Een HEER vraagt tegen 1°. November a. s., liefst in eene der Buitenwijken (event, ook in Leiden): eene groote, goed gemeubileerde Offerten met prysopgave aan het Bureel van dit Blad onder No. 6294. 7 door omstandigheden, op den netsten stand van Rynsburgeene goed beklante Bakkers zaak, met Inventaris van bakkery en kruidenierswinkel, waaraan een nieuwerwet- sche oven verbonden is.bevragen by G. P. OOSTENRIJK, Rynsburg. 6282 10 Wegens het vergevorderd Seizoen zullen do nog voorhanden zjjnde SPIEGELS, waaronder eene fraaie collectie Salonsplc- gcls, tegon spotprifzen worden OPGERUIMD. 6292 9 9Iaar9man9Stccg 7 Prima oude vette Leidsche Kaas en p-rlnia Goudsche. Oud en .long. Adres: Vved. mü. STBEXDÏA.HEB Konen. Manden- makerssteeg, by de Waag. 5256 6 0230 3 Donderdag 20 October 1892, des voormid dags te elf uren, in het Koffiehuis „Het Vapen van Oegstgoest", te Oegstgeest, ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, Afslag van de navolgende perceelen, in bod gebracht, als: 1. Het HEERENHUIS met SCHUUR, STAL, verdere Getimmerten en TUIN, onder Oegst geest, samen groot 76 aren, 30 centiaren, °P3950— Verhoogd metJ 350. 2. Een perceel TUINGROND, ge legen aisvoren, achter het voor gaande, groot 70 aren, op Terstond verhoogd met Nader verhoogd met 3. Een perceel TUINGROND, ge logen aisvoren, groot 56 aren, 50 centiaren, op Terstond verhoogd met Nader verhoogd met f. Een perceel TUINGROND, go- ogen aisvoren, groot S7 aren, 40 centiaren, op Terstond verhoogd met 5. Een perceel TUINGROND, ge legen aisvoren, groot 1 hectare, 5 aren, 80 centiaren, op Verhoogd mot 6. Het BURGER WOONHUIS met TUINOROND,gelegen aisvoren, groot 43 aren, 80 centiaren, op. Terstond verhoogd met Nader verhoogd met Ten kantore van voornoemden Notaris COEBERGH worden op alle werkdagen tot en met Woensdag a. svan 10—2 uren, ver hoogingen aangenomen tegen genot van één vijfde der verhoogsom. 6296 39 1775— 225.- 150— 2125— 75. 300— 1575— 126— 2000— 600. - 360». - 100.— 500— op het Raadhuis te Leiden, op Maandag den IfJen Oei. 1892. 's voormiddags te tien uren precies, van eene hoevoelheid van 20OO Hectoliter» Gas-Cokes, verdeeld in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, en zulks by afslag, tegen dadelijke betaling en binnen veertien dagen af te halen aan de Gasfabriek. Kloppen zeven Cents per HL. Bezorgen v(jf Konpen en Bezorgen zes Cents per HL. Bestellingen worden aangenomen aan het kantoor der Gasfabriek en aan het Magazijn in de Pieterskerk-Koorsteeg 28, uiterlijk tot Zaterdag namiddag te 3 uren. 6295 17 Notaris J. W. J. PAPE, te Warmond, zal op Woensdag 19 October 1892, des morgens lO uren, te Oegstgeest, in het koffiehuis van den Heer J. KORTEKAAS, om contant geld, in het openbaar verkoopen Koper-, Tin-, Blik-, IJzer-, Glas- en Aardewerk, beneveri8 eenige Gouden en Zilveren voor werpen en hetgeen verder zal worden te voorschijn gebracht, 6279 15 Te bezichtigen dón uur voor de verkooping. tusschen „Stadwijk" en de Vink: een Kar. tonnen Doosje, inhoudende twee ivoren doodshoofdjes. De vinder zal eene goede be looning ontvangen. Terug te bezorgenLeiden, Hoogewoerd 108. 6297 7 VAN SOLIDE 5560 16 Hanglampen, Studeerlampen, Losse Branders, Ganglantaarns en alle tot het Petroleuiniampenvak beboerende Artikelen. AALMARKT 25. LEIDEN. Met 1 Oct. zyn de prijzen der Lam pes beiges door de Fabrikanten veel verminderd. met PREMIES, 6273 5 PROSPECTUS te bekomen in den Bock-, Muziek- en Kunsfbamlel 6216 10 HIJU9:IGE\14 en laOctober 189B, b(j do Firma E. BKILL, te Leiden. rttt* 7 Leiden, ter Boekdrukkerij vanA.W. SIJTHOFF»

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 8