Tweede Blad. Leiden, 14 October. Po gemeenteraadszitting van gi6ternamiddag ■was eene zeer ernstige, welke belangrijke gevolgen kan hebben. Ten einde die goed te overzien, is een terugblik naisschen niet overbodig. Voor hen, die hier niet geheel en al vreem deling zjjn, was het in den laatsten tjjd uit verschillende omstandigheden merkbaar, dat er i©ts gaande was, hetgeen niet aan den gewonen loop van zaken deed denken. Kwamen vroeger by den Raad telkens voordrachten in, waaraan liet College van Burgemee&ter en Wethouders zyne volle en éénsgezinde goedkeuring hechtte, en gingen aio voorstellen er by den Raad steeds met groote meerderheid door, in de paar jongste jaren kwam hierin gaandeweg verandering. Bij de achtereenvulgende verwisseling van wethouders ging zich zelfs het geval voordoen, dat by het inkomen van voorstellen by den Raad er gesproken werd van eene meerder heid en eene minderheid van Burg. en Weths., waaruit bleek dat zy niet dezelfde meening, wat het ingediende onderwerp betrof, waren toegedaan. Dit bleef niet by één geval, maar het her haalde zich. In den Raad begon insgelijks meer wrijving te ontstaan, geiyk herhaaldelijk uit de dis- cussién bleek. Het bestaan van twee partyen kon niet meer geloochend worden, ook al was er ten deze van geene politieke richting sprake. De Raad was om. Op de verkiezing van nieuwe wethouders, die naast den burgemeester in het College vai Dagelyksch Bestuur zitting hadden, bleef I dit niet zonder invloed. Die nieuwgekozenen behoorden tot 's Raads ontstane nieuwe meerderheid, welke tegenover den burge* I meester, althans tegen diens denkbeelden of zienswijze, eene gewijzigde houding aannam. Het College van Dagelyksch Bestuur was met meer zoo homogeen als vroeger. Telkens meer bleek dat er iets broeide en niet het minst was dit merkbaar by de voor- I dracht onlangs voor de benoeming van een nieuwen gemeente-architect. De meerderheid van het College van B. en "W8. diende een drietal in, waarby door de drie wethouders werden aanbevolen candida tes met wie de burgemeester zich niet kon vereenigen, terwyi de Commissie van Fabricage, waarvan de burgemeester eveneens voorzitter is, een drietal indiende, waarmede de leden van genoemde commissie zich allen volkomen konden vereenigen. Toch deed zich het feit voor, dat, toon beide voordrachten in den Raad kwamen, een der candidaten van de toethoudcrs word gekozen. Door sommigen werd die uitslag een nieuw wys genoemd van de oppositie, welke er tegen den burgemeester was ontstaan, en werd gevreesd dat het mettertyd nog tot eene ernstiger „uitbarsting" moest komen. Die uitbarsting heeft in de Raadszitting van gistermiddag plaats gehad, waarby ten duidelijkste bleek dat in den boezem van bet College van Dagelyksch Bestuur reeds "edert eenigen tyd, helaas, de zoo noodige •vereenstemming en eensgezindheid ontbraken. In het byzonder scheen dit te betreffen de vervulling van het voorzitterschap van de Commissie van Fabricage door den burgemees- r, die ook voorzitter is van andere Raads- mmissiën. Hierin verlangden de Wethouders verande- ng en daarom wenschten zy het Reglement an Orde voor de vergaderingen van het agelyksch Bestuur te wyzigen, met dien erstande. dat in het vervolg „de onderschei- ene takken van de huishouding der gemeente or het Dagelyksch Bestuur zelf onder zijne Jen worden verdeeld." Die verandering is niet zonder beteekenis. Gslyk uit het gisternamiddag gevoerde debat »ek, waren de wethouders met deze wyziging den Burgemeester voor den dag gekomen a afloop van eene vergadering van B. en Ws., "der voorafgaand overleg met hem. Ware t geschied zeide hy dan had hy er zich Nschien mede kunnen vereenigen, ofschoon duidelyk do bedoeling was het voorzitter- hap van fabricage in andere handen te doen ergaan. Spr. noemde hier den heer De rler. De toestand was door een en ander houdbaar. Iv-or de wyze, waarop het voorstel in de eld kwam, inocht hy er zich echter ;t by neerleggen. De voordracht is gedateerd 15 September en gisteren werd 's Raads goedkeuring er op govraagd. Uit dat rapport zelf bleek niet dat er weer van eene meerderheid en minderheid van B. en Ws. sprake was. Die mededeeling was achterwege gelaten, maar het gebrek aan overeenstemming bleek nu uit de dis cussie méér dan voldoende. Do drie Wethouders staan hier lijnrecht tegenover den Burgemeester. Immers, nadat eerst de heer De Goeje verklaard had niet in te zien waarom de Wethouders juist thans de wyziging ver laagden, niettegenstaande hy uit het door den heer Juta gesprokene met genoegen had gehoord dat zij van den tegen woordigen Burgemeester geen misbruik maken van macht vreesden, en de heer De Goeje het du6 beter achtte de wyziging aan te hou den tot gelegenortyd als dö Raad een anderen Voorzitter aan zyn hoofd zal zien geplaatst; kwam juist de heer Juta onomwonden voor zyn gevoelen uit, en bleek dat het om dit laatste niet to doen was. Do voorgestelde maatregel gold wel degelyk den tegenwoor- digen titularis, vooral in verband met hetgeen met do Stadszaal, waarby de architect de vrije hand was gelaten, is geschied, en hoe de Voorzitter nu den leden op het ge wicht der stemming over het voorstel wees, hen er aan herinnerde, dat, als do be slissing gevallen was er niet meer op is terug te komen, en nadat hy de beschuldiging wat de Stadszaal betreft, van zich had afge worpen, töch hechtte de Raad met 15 tegen 10 stemmen zyne goedkeuring aan hetgeen door de wethouders gevraagd was. En daarmede nam het onverkwikkelyk debat, dac zelfs in een van vry persoonlyk karakter was ontaard, een einde. De kogel is nu door de kerk, zooals men zegt. De gemeenteraad heeft zich verklaard en zich aan de zyde van de wethouders ge schaard. Samenwerking van den burgemeester met de wethouders is niet meer mogelyk, althans niet in dien zin, welken men er aan moeten kunnen schenken en die in het waarachtig be lang der gemeente is. Er is daartoe thans eene te groote klove ontstaan. Er moet dus een verandering plaats grypen, want het kan niet uitblyven of de tegen woordige toestand moet ook terugwerken op de geheele gemeente-huishouding. Hopen we dat die verandering spoedig ten goede worde gevonden! In dit nommer deelen wy in zyn geheel mede het Rapport, dat door de Raadscommissie in zake den beruchten bouw der Stadszaal is uitgebracht. Natuurlyk zal hierop wel een antwoord van den heer Knuttel volgen, zoodat een volledig oordeel eerst later zal kunnen worden geveld. In de groote zaal van „Zoraerzorg" had gisteravond de tweede uitvoering plaats van de Christelyke Zangvereeniging (tydeiyk zang koor onder directie van den beer J. F. Smit). Hetzelfde programma werd uitgevoerd als onlangs in dezelfde zaal, met die wyziging dat de predikanten Gunning en De Wolff door omstandigheden verhinderd waren nu toe spraken te houden en het muzikale gedeelte was vermeerderd geworden met eene piano- voordracht van den heer J. Henri Berkeljon. Hy droeg voor „Spanische Tftnze" van Pablo de Sarasate: No. 5 Playera en No. 6 Zapaleado. Hy' oogstte met zyn geacheveerd spel zeer veel by val in. De firma Bender had koste loos hare vleugel-piano afgestaan. De koorwerken met de solo's enz. en piano begeleiding liepen eveneens weer goed van stapel. Zy strekten de uitvoerenden over het algemeen andermaal tot groote eer. De alt soliste, die de vorige maal Mann's „Liedje" tweemaal moest zingen, ondervond opnieuw veel waardeering en gaf ditmaal ten beste Pyze- los liedeke „Van eene herderin." De zuivere opbrengst van deze uitvoering strekt eveneens ten voordeel© van de beide Christelyke Wtfkvereenigineen alhier. De zaal was thans geheel bezet. Er bloef geen plaatsje leeg. Niet het minst was de belang- stellinguit enkele omliggende gemeenten groot. Do toestand van den vice-admiraal De Casembroet was heden bevredigendde natht was rustig, doch de lyder is zwak. Mr. J. A. Th. Duynstee heeft hoden den eed afgelegd als advocaat en procureur by den Hoogen Raad. De heer Mr. Havelaar, advocaat te Rot- tordam, en de heer Lacheret, predikant der Waalsche kerk to 's-Gravenhage, zijn door den minister van onderwijs en schoone kunsten te Parys benoemd tot „Officier d' Académie". Gemengd Nlenw In de heden gehouden zitting van de rechtbank te 's-Hage is wederom een detachement militairen beledigd om dienst te doen ter bewaking in de streken, waar het vee door mond- en klauwzeer is aange tast, namelyk 1 officier, als hulp-officier van justiiie, en 10 onder-officieren, als hulp-mare chaussee. Men schryft ons uit Roelof- Arendsveen, dd. 13 Oct.: Na de twee woelige avonden van verleden week zyn d6 rust on de orde niet meer ge stoord. Al degenen, die meer of minder deel genomen hebben aan de ettelyke toen ge pleegde balddadigheden, gevoelen daarover thans bittere spyt en begrypen volkomen, dat de afkeuring of ontevredenheid over be- stuursdadon zich allerminst door geweld mag kenmerken. De kermis is op het oogenblik in gang, doch de sympathie daarvoor is niet groot; het gaat niet van harte. De eigenaars van - spellen en kramen (de hobbelende geit en het elee risch heDgelen misschien uitge zonderd) zullen zeer zeker een voor hen ongunstig verschil met andere jaren ontdek ken. De kermisvreugde wordt slechts genoten door aankomende gasten. De ernstige burger toont er zich geheel niet mede inge nomen. Beduidende verteringen worden niet gemaakt, hetgeen met het oog op de ernstige tyden pryzenswaardig mag worden genoemd. Begunstigd door prachtig na- jaarsweder werden gisteren te Hoogmade de aangekondigde volksfeesten gehouden, waaraan door oud en jong werd deelgenomen, wel een bewys, dat dergelyke feesten zeer in den smaak der bevolking vallen. Den ganschen dag verkeerden dan ook èn de deelnemers èn de talryke toeschouwers in eene heel pleizierige stemming. Met het ringryden werd de prys, eene regulateurklok, behaald door den heer M. Hillebrand, en de premie, een rooktafeltje, door den heer J. Bakker. Voor sleuteltrekkon werd de prys, een tafeltje met album, gewonnen door mej. M. Verby, en de premie, een theepot met olie toestel, door mej. A. Van Ryn. Den prys voor slofloopen, een inktkoker, behaalde de heer J. Witteman, en de premie, een cognacstel, de heer G. Bizot. Met het turfrapen voor jongens verkreeg H. De Klerk den prys en C. Baak de premie. Alles liep in de beste orde en naar aller genoegen af. Uit het water aan den Zuid-Oost- Buitensingel te 's-Gravenhage is gisteren opgehaald hot reeds in staat van ontbinding verkeerende lyk van een persoon, die sedert tien dagen daar ter stede werd vermist. Door do politie is het lyk per raderbaar Daar de Algemeene Begraafplaats overgebracht. BUITENLAND. Fraukrijk. By de wederbyeenkomst der Kamer zal de regeering voorstellen eerst de interpellatie over de gebeurtenissen te Carmeaux te behan delen. De minister van financiën wenscht dat de beraadslaging over het privilege van de Fran- sche Bank reeds terstond op de dagorde worde geplaatst. In de namiddagzitting van do begrooting6- commissie heeft de directeur der registratie zyn ontwerp tot herziening van het regis tratierecht medegedeeld. Dit ontwerp wykt geheel af van het plan van den heer Brisson. De graaf van Vlaanderen bracht gisteren op het Elysée een bezoek aan president Car- not, dio kort daarna dit bezoek in het Hótöl Bristol beantwoordde. Kolonel Dodds zendt eiken dag uit Da homey eeno dienstdepeche aan den minister Burdeau. Zoo heeft hij hem hoden aange kondigd, dat hy slechts stelselmatig voor waarts kan schryden. Eerst over twee of drie dagen kan men berichten over de nieuwe krygsbedryven verwachten. Gisteravond liepen toch te Parys nieuwe ongunstige geruchten over de krygsverrich- tingen in Dahomey. Deze geruchten schenen uit Engelsche bronnen to komen. De minister van marine heeft echter geene enkelo tyding gekregen. De werkstaking der wevers te Roubaix is geëindigd. De afloop was ten gunste der werklieden, daar dezen eene loonsverhooging van 2 en 3 centimes hebben verkregen voor verschillende artikelen, en hun de werkdag van 11 uren is toegestaan. BelflS. De werkstaking in de Borinage neemt in omvang toe. Gistermorgen was het aantal werkstakers reeds tot 3800 gestegen. In de troonrede, by de opening der Kamers uit te spreken door den kQning, zal deze o. a. verklaren dat tusschen België en den Congo-Staat, in tegenspraak met berichten van verschillende zyden, volstrekt geene on- eenigheid bestaat. Heden zal de troonrede ook de anti-Bel gische betooging'en der myn werkers in Noord- Frankrijk bespreken. De rede wordt met groote spanning tegemoetgezkn. Telegrammeu. CARMEAUX, 13 October. De afgevaardig den Baudin en Fenre dwongen de gendarmen, om drie in hechtenis genomen mynwerkers weder in vryheid te stellen. Zy beweren, dat inbreuk op de verordening van den prefect, waarby elke betooging in het openbaar ver boden wordt, geen recht tot aanhouding geeft. LISSABON, 13 October. Dadelyk na opening der zittingen van de Cortes zal de regeering het voorstel indienen tot verlenging van het tydvak, gedurende hetwelk de obligation der buitenlandsche schuld zullen kunnen worden geconverteerd in binnenlandsche schuld. BERGEN, (Henegouwen), 13 October. De kleine werkstakingen, welke in de mynen van Crachet (Borinage) bestonden, schynen zich meer en meer uit te breiden. Ook deze arbeiders verlangen loonsverhooging. De orde is echter niet gestoord. BELGRADO, 13 October. De ministerraad heeft besloten de Skoepschtina tegen het einde van dit jaar te ontbinden en de ver kiezingen tegen Februari uit te schryven. LENS, 13 October. De raad van bestuur der mynen van Lens (Pas-de-Calais) heeft be sloten al de werklieden, aan wie door president Carnot de straf is kwytgescholden, waartoe zy veroordeeld waren wegens botsingen met Belgische mynwerkers, weder in dienst te nemen. LONDEN, li October. De anarchist Francois of Francis, die beschuldigd wordt den restau rant Véry te Parys in de lucht te hebben laten vliegen, is gisteravond hier door Lon- densche politie-agenten gevangengenomen. Hij bood hardnekkig tegenstand. WEENEN, 13 October. De Czarewitsch zal, op zyne reis naar Athene, morgen hier aan komen voor een kort bezoek. Kerkelijke Berichten. Zoeterwoude: Ned.-Herv. Kerk, Zondag voormiddag te tien uren, ds. Nierstrasz, pred. te Leiderdorp. Leiderdorp: Zondag-voormiddags te 10 uren, Dr. J. H. Gunning Jr., hoogleeraar te Leiden, en des avonds te halfzeven Ds. J. Nierstrasz. Benthuizen: Zondag-namiddag Ds. Ben- nink Bolt, van Zwammerdam. Hoogmade: Zondag-namiddags te twee uren, ds. C. Woutman, pred. te Boskoop. Rynsburg: Zondag, ds. J. H. Gunning, predikant te Leiden. Katwyk a/d Ryn: Zondagvoormiddag te 10 uren, ds. Van Druten, van Rynsburg. Gereformeerde Kerk (Voorstraat), Zondag voormiddag halftien en namiddag te 6 uren, ds. M. J. Van der Hoogt. i»ei(l6B; 14 October. Ter markt werden heden aangevoerd Oasen «taks 128.a 300.—.Stier 40 atuka 50 a /"22C. Vonlene atuka a Kalf koeien 243 aluka ƒ106.a 265.— Melkkoeien atuka ƒ100.— a 265.—. Vux- koeien 160 etuke 86 a ƒ197.—. Vette koeiöa 248 atuka ƒ128.a ƒ300.Kalveren (vette, 46 atuka 26.a 80.KaivereD (magere) 14 atnfea 6.— a ƒ15.Qraakalveren 285 atok* 15. a 45Schapen (vette) 1120 atuka 15.— a 28.—. Hameia (vette) atuka a Schapen (weide» 846 atuka 8.— a ƒ20.—P>ui- den 4 atukc 42.a ƒ92.Lammeren (magere) 124 etuke f 7.a ƒ12.Lammeren (vet'Uï, jarige) etska a Varkena (mageir) 196 «tuka 16 a f 29.Varkenc i vette) atuka a Varkens (biggen) 194 stolt ƒ6.— a 13.—. Ter markt aangevoerd: 976 runderen, 60 kafcvaaen, 1966 echapen, 124 lammeren en 194 biggen. Terwekelrjkacbe Kaaemarktaangevoerd 54 pert£«n. Beateed werd voor Qoudache kaas van 20 tot Derby-kaae van tot Leideche kaaa del 50 KG. tot Edammer kaar (2de qon).) tot Aan de Stadswaag gewogen 45 partijen, 2176 kaae, wegende 10399 KG. Heden zyn aan de universiteit alhier 1 met goed gevolg de volgende examens afgelegd door de heeren F. C. N. Broeksmit en tft. Peters, het eerste natuurkundig-examen; door den heer Jan Smit X, het candidaats- examen in de rechten.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5