LEIDSCH DAGBLAD. Jjo. 10015. 2£atei*<lagj löï October. A0. 1892. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit uomr.ier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 14 October. Feuilleton. (ield alleen maakt niet gelukkig. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden1.10. France per post...,.1.40. Aizonderltjke Nommera0.05. - Gedurende de tweede helft der maand Sept. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden Mej. De Jaager, H. P. Cowan, Amsterdam m«j. Kapteyn, Alfen; Leentje Krul, Amers foort; Busken Huet, 's-Gravenhage; Aaltje JLnk, HeerenveenC. A. Bouman, 's-Hertogen- boschwed. D. S. Van Schuppen Zn., Leiden, Mevr. J. Star Numan, Oosterbeek; W. Smit, Renkum; D. A. Koster, Scheveningenmej. K. v. d. Hoorn, Utrecht. Briefkaarten: (i. Van den Boogaard, wed. Overeem, Amster dam; mej. J. H. Buys, 's-Gravenhage; W. Van Dam, mej. Proper, Rotterdam. Brieven, verzonden geweest naar Duitsch- landwed. Meinsma, BonnDouair. Van Haef- ten, Dusseldorf; mevr. Gomboult, Hamburg; naar Z.-Afrika: J. H. Oerder, dr. L. M. De Laat de Kanter, Pretoria. - In de gisteravond te Bodegrave gehouden raadsvergadering werd de nieuwbenoemde bur gemeester, de heerR. L. Martens, geïnstalleerd. Sa eene korte toespraak van den oudsten wet houder* den heer W. P. Brunt, verklaarde de heer Martens het burgemeesterschap te aan vaarden en nam ZEd. Achtb. de leiding der vergadering op zich. ZEd. Achtb. betuigde zyn dank voor de door den heer Brunt gesproken woorden en verzekerde den leden dat hy zou trachten de belangen der gemeente Bodegrave steeds te behartigen, waartoe hij de mede werking van hen allen inriep. Daar niemand meer het woord vroeg, werd de vergadering gesloten. Vele belangstellenden bevonden zich op do voor 't publiek gereser veerde plaatsen. - Tot zetters van 's Ryks directe belastin gen in de gemeente Zoetermeer zyn door den Commissaris der Koningin herbenoemd de heeren I. Bos Gz. en L. A. Verhoeff. Tot brandmeester is in plaats van den heer F. Korevaar benoemd de heer J. Van Dorp, winkelier aldaar. - Tot zetters van 's Ryks directe belastin gen in do gemeente Zegwaard zyn door den Commissaris der Koningin in deze provincie herbenoemd de heeren J. Van Beek en A. J. Van Reeuwyk. - Do gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft benoemd tot onderwyzeres aan de school No. 10 mej. G. F. Kesper, te Haarlem. Infunctie treding 1 November 1892. Alsvoren aan de school No. 7, mej. M. M. Moerkoert, te Utrecht. Infunctietreding 1 No vember 1892. Alsvoren tot onderwyzer aan de school No. 4, de heer A. Van der Hor, te Stolwyk. Infunctietreding 1 November 1892. Op het verzoek van J. Pater e. a., te Hoofd dorp, om meerdere lantaarns aldaar, is af- wyzend beschikt, terwyl gunstig is beschikt op het adres van J. Bakker e. a. om vergoeding voor het onderhoud van twee lantaarns, te plaatsen in sectie O, kavel 30, (Nieuw-Vennep). Door de Kon. Vereeniging „Het Eere- teeken voor belangryke Krygsverrichtingen" is het navolgende telegram aan H. H. Konink- ïyke Hoogheden de Groothertog en de Groot hertogin van Saksen verzonden en het onder staand antwoord terug ontvangen. Het Bestuur der Kon. Vereeniging „Het Eereteeken voor belangryke Krygsverrichtin gen" te 's-Gravenhage neemt eerbiedig de vry- heid Uwe Koninklyke Hoogheden harteiyk geluk te wenschen met de herinnering, aan dezen dag verbonden, en spreekt daarby de bede uit, dat die door het geheele Nederland- sehe volk zoozeer op prys gesteld wordonde gebeurtenis nog eene reeks van jaren by Uwe Konioklyke Hoogheden in herinnering moge blyven. Namens het Bestuur, 8 October C. Reedyk, voorzitter. 1892. K. P. C. De Bazel, secretaris. Weimar, 11 October 1892. Hunne Koninklyke Hooghedon de Groot hertog en de Groothertogin van Saksen, op prys stellende de ontvangen gelukwenschen van het Bestuur der Koninklyke Vereeniging „Het Eereteeken voor belangryke Krygsver richtingen" te 's Gravenhage by gelegenheid van Hoogstderzelver Gouden bruiloftsfeest, heeft ray opgedragen die Vereeniging daar voor Hunnen dank over te brengen. Hiermede voldaan hebbende aan de bevelen van H. K. H., heb ik de eer te zijn (get.) Prager, Partic. Seer, van H. K. H. de Groothertogin van Saksen. By den heer J. B. Wolters, te Groningen, is verschenen het gedachtenis woord, hetwelk dr. H. E. Moltzer, hoogleeraar te Utrecht, den 28sten Sept. by het openen zyner col leges heeft gesproken. Het is, gelyk zich liet verwachten, gewyd aan zyn leermeester Matthias De Vries. De Vries wordt geschetst als redenaar, als wetenschappeiyk man en als professor. Persoonlyke herinneringen geven hier menig harteiyk woord uit dankbaarheid in den mond en het geheel get uigt van hooge vereering en innige vriendschap. By koninklyk besluit van 11 dezer, op genomen in de Staatscourant van 13 dezer, is aan den heer dr. L. Aronstein, leeraar in de scheikunde aan de Kon. Mil. Academie, als blyk van Hr. Ms. byzondere tevredenheid, de personoele titel van hoogleeraar verleend. By de behandeling van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting in de afdeelingen is door den heer Borgesius eene nota overgelegd be treffende het onvoldoende onzer wetten en verordeningen ter zake van cholera. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met ingang van 15 dezer, het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden uit den kring, beginnende op het punt, waar de Delftsche Vliet en de Kastanjewetering te zamen komen, tot aan het punt van uitgang van dien vliet. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 18 dezer niet plaats hebben. Door mejonkvrouw C. baronesse Van Sytzama, onlangs te Leeuwarden overleden, is de som van f 20,000 vermaakt aan het al daar op te richten nieuw Diaoonessenhuis. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal on letterkunde aan de inrichting voor middelbaar onderwys te Goes, is door den Raad met alge- meene stemmen benoemd de heer A. J. Postma, thans te Amsterdam. Tot 2de gemeente-vroedvrouw te Zeist is door den gemeenteraad op eene jaarwedde van f 25f' benoemd mej. T. Jonk geb. Hart man, te Langbroek, met algemeene stemmen nevens de benoemde stonden op de voordracht mej M. L. Rietborgen te Naarden en mej. M. Westerhoff te Leiden. De commission, die in 1892 bela*t zyn met het afnemen van de examens van apothe kersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 Dec. 1878, zullen zitting houden te's Her togenbosch en te Kampen op 7 November e. k. en volgende dagen. Blykens het verslag der commissie voor het examen van lager en middelbaar onder wys in de gymnastiek, zyn van de 109 geex. candidaten, zoowel mann. als vrouw., slechts 36 toegelaten. Er hadden zich 130 cand. aan gemeld, doch 21 zyn niet opgekomen. Het aantal toegelatenen bedroeg voor lager onder wys ruim 50 pet. en voor middelbaar ruim 16 pet. De commissie meent, dat de slechte uitslag het gevolg is van de verkeerce voor stelling, die men zich over 't algemeen vormt PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseerco buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. van de eischen, waaraan de candidaat voor de middelbare akte heeft te voldoen, en zet dit punt nader in haar verslag uiteen. Aan de gemeente Emmen is, voor het bouwen van scholen en onderwyzerswoningen, vanwege het Ryk, een buitengewoon subsidie van f 44,000 toegekend. By koninklyk besluit is aan A. A. A. J. Stuten, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyno betrekking van adjunct commies by het departement van financiën is aan den ontvanger der invoerrechten en accynzen J. F. Eekelaar te Vlodorp (station) op zyn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst, behoudens aanspraak op pensioen zyn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen en accynzen te Wolvega c. a., W. J. Diephuis, verificateur 2de cat. der dir. bel., invoerr. en acc., thans belast met de tydelyke waarneming van het ontvang kantoor der dir. bel. en acc. aldaar; totontv. der dir. bel. en acc. te Wormerveer c. a. A. J. Zonnevylle, ontv. derzelfde middelen te Kesteren c. a.; tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Wageningen, A. Bakker Mz.} ontv. derzelfde middelen te Hulst c. a.tot ontv. der dir. bel. en acc. te Haaksbergen, H. H. W. Haan, surnumerair uit de inspectie Rotterdam; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Bladel c. a. P. Schoutens, surnumerair uit de inspectie Rotterdam. Benoemd: tot notaris binnen het arr. Mid delburg, ter standplaats Middelburg, J. W. Verhulst, cand.-notaris aldaar; tot rechter in de arr -rechtbank te Amsterdam, mr. P. Coninck Westenberg, thans subst.-griffier bij gemeld college. Aan P. Hordyk, op zyn verzoek, met 1 Dec. a. s. eervol ontslag verleend als notaris te Vessem. Aan A. A. Stapert eervol ontslag verleend als adjunct-commies by het dept. van bina. zaken. Aan J. F. Roelvink, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Har dingsveld. Aan den luit. ter zee 2de kl. S. Rynbenöe, op zijn verzoek, een verlof verleend voorden tyd van een jaar, onder stilstand van non- activiteitstraktement en zonder opklimming in de ranglysten de adelborst 1ste kl. jbr. J. H. O. Van den Bosch bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. Aan den eersten luit. B. Jentink, van het 2de regt. veld-art., op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. 117.) Werner Von Massenburg had inderdaad met grooto vreugde zyn vaderlyken zegen op de verloving zyner dochter met den ïyken erfgenaam gegeven, nadat deze hem verklaard had, gaarne van iedere huwelyksgift af te zien. Dit laatste verzweeg de heer Von Wangen uit hem aangeboren kieschheid, evenals dit, dat de waardige schoonpapa hem zeer eerlyk verklaard had, zich op het oogen- blik in eene zeer pynlyke geldverlegenheid te bevinden, en dat, ten gevolge dezer ver klaring, de heer Von Wangen bereidwillig een -wissel, ten bedrage van twee duizend mark, mede onderteekend had, om aan de oogenblikkelijke geldverlegenheid van den hooggeëerden man een einde te maken. Daarentegen deelde hy verheugd mede dat Werner Von Massenburg hem met den meesten spoed naar verschillende van zyne vrienden gebracht had, ten einde hem als zijn aanstaanden schoonzoon voor te stellen. Ook de heer Gastrow was raet dat doel bezocht; Von Wangen was door dozen zeer vriendelijk ontvangen geworden en had van oom en tante de bartelykste gelukwenschen over te brengen. De oom had openhartig verklaard, overtuigd te zyn, dat door deze verloving spoedig een einde zou gemaakt worden aan al de lasterlyke praatjes, welke waren uitgestrooid. De heer Von Wangen ging zóó geheel op in zyn geluk, dat hy gedurende zyne reis daarvan alleen de licht-, geene enkele scha- duwzyde gezien had. De luitenant was hem een aangenaam reisgenoot geweest; tot zyne spyt had hy dien echter, na des morgens aan het station te Berlyn afscheid genomen te hebben, niet meer gezien. Werner Von Massenburg was een edel, openhartig en beminnelijk mensch, juist een schoonpapa, zooals Von Wangen zich dien steeds gewenscht had, oom Gastrow en al de bekenden van den schoonvader de prach tigste menschen. Het gelukkigst was de jonge man daarover, dat Werner Von Massenburg den uitdrukke- lyken wensch had te kennen gegeven het huwelyk zoo spoedig mogeiyk gevierd te willen zien, aangezien hy een vyand was van eene langdurige verloving. Daar Bertha blozende verzekerde zich geheel naar de wenschen van haren bruidegom te zullen voegen en de heer Von Osternau verklaarde er van af te zien zyn derden opzichter tot den vroeger bepaalden tyd in dienst te willen houden, maar deze onmiddeliyk nadat de oogst was binnengehaald het kasteel Osternau kon verlaten, ten einde zich naar West-Pruisen te begeven, om daar een der landgoederen zyns vaders in bezit te nemen, gevoelde de heer Von Wangen zich in den hoogsten hemel van gelukzaligheid. De jonge Von Wangen vergoodde zyne bruid, die voor hem het toppunt der schoon heid en aanvailigheid was, naar hetwelk hy met innige verwondering opzaghy bemerkte het niet eens, dat Lize koeler en vreemder tegenover Bertha was dan vroeger; hy had er geen besef van, dat hem den treurigen, deelnemenden blik gold, met welken het jonge meisje hem vaak aanzag. Von Wangen bevond zich gedurende de volgende dagen in een roes van geluk. Er verliepen maar weinige uren, waarin hij zyne beminde niet zag. Bertha bezocht hem dikwerf op het land. Zy richtte hare wandelingen steeds zóó in, dat zy hem ontmoeten moest. En dan die avonden, die heerlijke, kostelyke avonden! De heer Von Wangen bespeurde er niets van, dat het onderhoud in den familiekring des avonds veel minder en stroever was dan vroeger, dat Lize stil by haren arbeid en ook de heer Von Osternau dikwyis in gedachten verzonken zat, zonder aan het gesprek deel te nemen. Voor den jongen man vervlogen de avond uren snel; hy had geene behoefte aan een opwekkend gesprek, maar was er mede tevreden naast zyne geliefde te zitten, haar nu en dan ter sluiks de hand te kunnen drukken en in de schoone oogen te zien. Ieder woord, dat zy sprak, was voor hora muziekieder lachje bracht hem in verrukking. En wanneer Bertha hem eindelyk by het afscheidnemen een kus gaf, had hy z. i. het hoogste geluk bereikt. Niet zoo prettig was de toekomst voorden heer Von Osternau. Op hem had nog steeds invloed de her innering aan den jongsten onaangenamen dag en buitendien kon hy zich niet ont trekken aan eene zorg, welke hem en zyne gade kwelde, welke hun beidon zwaar op het harte lag. Wordt vercoljd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1