PI'. 10014 Vrijdag 14 October. A'. 1892. (Deze /Courant wordt dagelijks, met uitzondering van -Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. Geld alleen maakt niet gelukkig. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden...'1.10. franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer Grootoro letters naar plaatsruimte. Voor hot incasaeeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Officieel© Hennisjjevingen. Borgemeeeter en Wethouder* der gemeente Leiden I brengen ter algemeene kennis, dat op hoden ter Secro- Itirie de bewezen zijn ingeleverd, waaruit blijkt dat Ij,3 perceelen van de melkverkoopera Q. DUINDAM, Onde Vest 79, en A. H. 8TARRENBURG Lange [ïüro 55, aan de duinwaterleiding zijn aangesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, Dïï KANTER, Burgomceeter. |l3 Oct. 1892. E. KIST, Secretaris. Gemengd Nieuws. Bjj vonnis van de arrond.-recht- Ibank te 's-Gravenhage werd heden veroor deeld: W. Th. v. "W., zadelmaker te Oegst- Igeest, wegens beleediging van een ambtenaar, |tot drie dagen gevangenisstraf. Gisteravond omstreeks kwartier ■over achten brak te Lisse brand uit in het Ibuis, bewoond door den heer E. B. De ■spoedig door de brandweer aangebrachte hulp 1 nocht er in slagen den brand tot het achter- Ibuis te beperken. Dit is dan ook, wat het I bovengedeelte betreft, geheel uitgebrand. De schade is vry aanzienlijk. Onder de I verbrande goederen bevonden zich twee kasten Imet opgezette beesten, eenige kleedingstuk- Iken, benevens eenig bankpapier. De brand schijnt ontstaan te zyn in den |&choorsteen. Gelukkig dat het stil weder was, Iwant anders waren de gevolgen niet te be- rekenen geweest, daar het bewuste perceel |o. m. helend wordt door het Raadhuis en leene timmermanswerkplaats. De eerste luit. F. Van der Breg- Igen, van het reg. grenadiers en jagers, is Imet een detachement naar Voorschoten ver- Itrokken ter bewaking van de hoeven, waar [het mond- en klauwzeer onder het vee is |uitgebrokeD. Met het afbreken van het hoofd- [en andere gebouwen der gesloten Sportten- I toonstelling te Scheveningen zal nog geruime Ityd verloopen. Men berekent dat eerst in het [voorjaar het terrein vry aan de gemeente |zal kunnen teruggegeven worden. Eene eigenaardigheid is, dat voor het stellen van de gebouwen de grond in zyne duinachtige gedaante is behouden, zoodat men, in het sousterrain afgedaald, zich in eene heuvel- ]a:htlge onderwereld bevond. Een kolossale brand brak gis- teravond te ongeveer 10 uren uit in de fabriek [Tan de firma Becker's Sons, fabrikanten van I balansen en gewichten aan den "West-Zeedijk te Rotterdam. De fabriek staat nagenoeg af zonderlyk op een terrein, gelegen achter de aan den Lagen West Zeedyk uitkomende pan den en hofjes. Door de vereenigde werking van de spuiten was men te ruim elf uren den brand in zoo verre meester, dat het gevaar voor de belen dende panden geweken was. Een half uur later kreeg dan ook eene spuit order om te eindigen met water geven. Te 12 uren werkten echter nog 4 handbrandspuiten en de beide stoomspuiten, welke daarmede tot laat in den nacht voortgingen. Op het laatstgemeld uur was het zeker, dat de brand zich tot de fabriek zou bepalen. De brand is ontstaan op de zolderverdieping, waar zich bevindt de poelitoerdery en de in richting, waar de kastjes gemaakt worden, benoodigd voor de berging van apothekers balansen, enz. Ook was daar eene vry aan zienlijke hoeveelheid hout geborgen. Die ge- heele zolderverdieping met het dak is totaal uit- en afgebrand, terwyi aan de zich daar onder gelegen balansen-makery groote schade is toegebracht. Dank zy de zinken dakbe dekking, werden de vlammen genoodzaakt zich tot de fabriek te bepalen, hetgeen veel tot het vergemakkelijken van de blussehing bybracht. Naar men van verschillende zyden met groote zekerheid verneemt, is de fabriek, welke in December van het vorige jaar even eens gedeelteiyk afbrandde, niet verzekerd. De schade is aanzionlyk. Ongelukken hebben niet plaats gehad. Ver schillende bewoners van zich aldaar bevindende -hofjes hadden, beangst voor de vreeseiyk# vuurzee, welke zich in den aanvang ver toonde, de vlucht genomen met hunne gezin nen, doch keerden na halftwaalf langzamer hand terug. Ongeveer tegelykertyd met dezen brand, had een uitslaande brand plaats in een benedenhuis aan de Koepelstraat. De brand brak uit tijdens afwezigheid der bewoners en is gebluscht door de werking van twee spuiten. De brand was te ongeveer 103/4 uren ge bluscht. Het benedenhuis is geheel uitgebrand. Den vorigen nacht omstreeks 2,/4 uur zagen twee surveilleerende politie-agenten rook komen uit de staldeuren van het be nedenhuis van pand No. 3 aan de Herderinne- straat, in gebruik als koetshuis, paardenstal en bergplaats van hooi by J. Kooiman, wonende aan de Boomgaardstraat. Nadat de deur door hen ingetrapt was en zy be merkten den brand niet met eigen middelen te kunnen blusschen, waarschuwden zy den brandspuitmeester Laane, die zich onmiddeliyk met zyne spuit derwaarts begaf en die in werking deed stellen. Op last van dien brand spuitmeester werd daarop alarm gemaakt, ten gevolge waarvan onderscheidene hand brandspuiten en eene stoomspuit ter plaatse verschenen, waarvan alleen ééne spuit noodig had water te geven. Door de werking van beide spuiten was de brand te ongeveer 3 uren gebluscht. De brand bepaalde zich tot het benedenhuis, waarin eene party stroo is verbrand, terwyi er ook nogal schade aan ry tui gen en stalmateriéel is veroorzaakt. (N. R. C.) Te Rotterdam is opgepakt een kleermaker, die gedreigd had zyn 21-jarigen knecht, dien hy op oneeriykheid had betrapt, te zullen doodschieten. Op het politiebureau werd eene geladen rovolver in zyn bezit ge vonden. De gulden dagen der „Sequah Company" schynen alreeds voorby te zyn. In de jaarvergadering, verleden week gehou den, moest de directie de aandeelhouders be droeven met de mededeeling, dat de balans een verlies van 24,050 pd. st. aanwees, nadat er twee jaar geleden nog schatten waren verdiend. Deze betreurenswaardige loop van zaken werd door den voorzitter toegeschroven aan de boosaardige tegenwerking van sommige regeeringen en overheden, welke, door de ge neeskundige faculteit opgestookt, niet langer hadden willen toelaten dat de middelen der Maatsohappy aan den man gebracht werden in den meest doeltreffenden trant, nameiyk van praalwagens (voor welke men 4000 pd. st. had uitgegeven), en met het verder daarby noodige decorum. Op dergelyke tegenwerking was men gestuit in Engeland, Amerika, België Frankryk on Spanje, nadat men een tydlang in deze landen zich over een reusachtig debiet had mogen verblyden. In Birma en Japan, waar de wetten nog minder eenzydig en deover- heden minder bevooroordeeld waren, wisten „bekwame vertegenwoordigers" der Maat- schappy ook thans nog een goed stuk geld te slaan. Doch over het geheel waren de uitzichten voor diegenen, die in deze onder neming hunne spaarpenningen gestoken had den, verre van bemoedigend. Zy mochten evenwel een hoopvol oog gevestigd houden op eene „reconstructie" der Maatschappy, welke binnenkort aan hunne goedkeuring zou worden onderworpen. In de bekende strafzaken tegen de hoeren J. C. Vunderink en H. P. Hemmes, geschorst commissaris en geschorst hoofd inspecteur van politie te Groningen, is gister morgen door de arrondissements-rechtb&nk aldaar vonnis gewezen. De beklaagden zyn vrygesproken en de heer Hemmes toot óén feit ontslagen van rechts vervolging. De rechtbank overwoog in hare uitvoerige vonnissen o. a.dat van het aan nemen van enkele giften het wettig en over tuigend bewys was geleverd, hetwelk by dagvaarding beklaagden ten laste was gelegd, dat zy giften aannamen, wetende dat deze giften door die kermisreizigers gegeven werden met de bedoeling hen te bewegen om, zon der daardoor in stryd met hun plicht te handelen, in hunne bediening iets te doen; dat door beklaagden echter wol in stryd met hun plicht gehandeld werddat dus een der elementen van het by artikel 362 W. v. S. bedoelde misdryf ontbrak, weshalve beklaagden moesten worden vrygesproken. Te Mierloo is Maandag de groote boerdery van J. S. geheel door brand vernield ook de voorraad graan werd verwoest. Van het vee kwamen vyf koeien en een paard om het leven; de bewoners werden met moeite gered. De herberg van C. r. d. W., die aan de boerdery grensde, werd eveneens geheel in asch gelegd. Alles was verzekerd. Het bestuur van den Planten en Vogeltuin te Arnhem heeft besloten, den aandeelhouders voor te stellen, de exploitatie te staken en tot liquidatie over to gaan. De exploitatie wordt tot 1°. Mei 1893 op den gewonen voet voortgezet. Voor eenigen tyd nam een jong Oostonryk6ch onderofficier, verbitterd door allerlei plageryen van zyn kolonel, naar Brus sel de wyk. Dezer dagen kwam de kolonel, een graaf, daar ook en het jongemensch daagde hem terstond uit. De kolonel scheepte de hem toegezonden secondanten met eeno hooghar tige weigering af en daarop heeft de ander hem in tegenwoordigheid van mevrouw de gravin en de op het geroep van deze toege schoten „Jans" in zyn hotel (een der voor naamste te Brussel) met eene karwats afge straft. Men zegt dat de kolonel zal worden afgezet. Te Detroit, Michigan, is Zaterdag ochtend, kort voor het aanbreken van den dag, een nonnenklooster in rep en roer ge bracht door een inbreker, die reeds de abdis by de keel gegrepen had om haar te dwingen hem geld to geven, toen hy, door het gegil der toegeschoten bewoonsters verschrikt, het hazenpad koos. 116.) Reeds sedert acht dagen heb ik antwoord op den brief, waarin ik hem geschreven heb, dat ik zou trachten de liefde van Bertha te verwerven. Hy verheugde zich, zoo schreef riün vader, dat myne keuze op eene schoone jonge dame uit adellyke familie, en niet, zooals hy steeds gevreesd had, op een lief burgermeisje gevallen was. Op vermogen zag niet, wel daarop, dat zyn eenige zoon een tuwelyk naar zyn stand sloot. Ik zou myne trouwe Bertha beminnen, ook wanneer zy dochter eens daglooners ware; maar ik verheug my toch, dat zy eene freule Von Massenburg is, ook ter wille van myn goe den vader." „Maar Bertha's vader, de heer Yon Mas senburg, heeft zyne toestemming nog niet ?-geven." „Daarom kom ik juist tot u met een drin gend verzoek. Ik weet wel dat het onbe scheiden is en in den oogsttyd alle krachten ^oeten worden ingespannen, maar desniet tegenstaande hoop ik toch op uwe goedheid. I,>,:a mij, indien u wilt, een verlof toe van twee dagen, opdat ik persooniyk de toestem ming van den heer Von Massenburg kan gaan halen. Heden, na afloop der tafel, zou ik naar Breslau en dan met den avondtrein naar Berlyn willen reizen. In één dag hoop ik alles in orde gebracht te hebben. Ik beloof u, indien het eenigszins mogelyk is, reeds morgenavond weder uit Berlyn te zullen vertrekken, zoodat ik overmorgenmiddag in het kasteel Osternau terug kan zyn." Zulk een verzoek was niet af te wyzen; de heer Yon Osternau moest het wel toe staan; maar hy knoopte aan de toestemming de voorwaarde vast, dat hy, alvorens de heer Von Wangen vertrok, eerst een ernstig woord met Bertha spreken zou. Dit werd door den goed vertrouwenden bruidegom uitstekend gevondenhy was van zyn geluk zóó zeker, dat. hy van oen dergelyk onderhoud niet het minste kwaad duchtte. En by had geiyk, want toen Bertha een kwartier later naast den heer Von Osternau op de sofa zat, en deze haar dringend en op haar geweten af vroeg, of zy haar hart ge raadpleegd had, of zy hoopte gelukkig te worden en een echtgenoot gelukkig le zullen maken, die in zyn gansche zyn en wezon de meest volkomen tegenstelling met den heer Yon Ernau vormde, een echtgenoot, die niet eene van de schitterende eigenschappen bezat, om in groote gezelschappen eene rol te spelen, die als eenvoudig landedelman, ver van de groote wereld en hare vermaken, alleen zyn genoegen zou vinden, om op zyne landgoederen te leven. Ook legde de heer Von Osternau het haar ernstig aan het harte nauwkeurig te over wegen, of zy wel paste in een zoo eenvoudig, aan gezelschapsvreugde arm leven op een ver afgelegen riddergoed. Op al deze vragen antwoordde Borthamet het lieve, haar eigen lachje: ,Van u, oom Frits, had ik eene dergelyke waarschuwing niet verwacht. Hebt u zelf niet dikwerf genoeg gezegd, dat het schoonste levensgeluk bestond in een innig familieloven? Zoudt ge uzelven ontrouw willen worden door my aan te sporen myn eenmaal gegeven woord te breken? Ik zal gelukkig worden met een geliefden man, ook in de eenzaam heid, en buitendien is dat stille leven nog zoo erg niet. Ook op het land kan men een vroolyken gezelschapskring om zich vereeni gen en de vervelende winteravonden kunnen in de stad worden doorgebracht. De droevige zyde van het eenzame leven op het land leeren slechts de armen kennen, die gekweld worden door geldzorgen en het niet wagen durven zich de genoegens des levens te vor- schaffen. Laat my maar zelve voor myn geluk zorgen, oompje; ik zal my dit zeker verschaffen 1 Wat viel er tegen dergelyke bowysgron- den aan te voeren? De heer Von Osternau gaf de vergeefsche pogingen om bedenkingen te maken op, daar by wel inzag toch op de vaste plannen van Bertha geen invloed te kunnen oefenen. In den namiddag begaven de luitenant en de heer Von Wangen zich op reis en reeds in den volgenden namiddag word op het kasteel Osternau een zeer uitgebreid telegram ontvangen; daarin werd gemeld dat do heer Werner Von Massenburg gaarne zyne toe stemming had gegevendat de verloving dadeiyk door de couranten en by gedrukte omzendbrieven werd bekend gemaakt en de heer Von Wangen zeker den volgenden mid dag zou terugkeeren by zyne lieve bruid. En op den bepaalden tyd kwam hy terug, de overgelukkige bruidegom, in do wolken over de alleraangenaamste wyzo, waarop hy dooF zyn toekomstigen schoonvader ontvangen was geworden. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5