ADVERTENTIE N. Mo inmi trekking do zoutyerkooppakhuiemeeetcr te Patjitan H. Btoovó eu zulks ten einde den resident van Ma- dioen in de gelegenheid te stellen hem als zoodanig te benoemen to Madioen. Benoemd: Tot zoutverkooppakhuismoestor to Patjitan de zoutverkooppakhuismeester te Madioen J. H. O. Slecbos. Departement van Oorlog. Verleend: Eon 2-ja:ig verlof naar Nederland wegens 15 jaren onaf gebroken dienst in N.-I. aan den lston luit. dei jcf. F. Westerbeek. Overgeplaatst: Naar Batavia op het bureau van den gewestelijk intendant do kapit.in intendant, gewestelijk intendant to Palembang P. A. Janö'Daar Palembang als gewestelijk intendant, de kapitein lotODdant op hot bureau van don gewestelijk inten dant te Semarang E. A. Vomer; naar SemaraDg op hot bureau vau den gewestelijk intendant, de kapitein-kwartiermeester op het bureau van den ge westelijk intendant te Soerabaia C. A. Voemaer; naar Batavia op het bureau van den gewestelijk intendant ter boschikking van den hoofd intendant de lete luit.-kwartiermeeater-adminibt. van bet mi litair hospitaal to Willem I A. F. L. Faubel; naar Willem I als administrateur van het militair hospitaal de 1ste luit.-kwartiermboeter op het bureau van den gewestelijk intendant te Somarang N. A. Do Voogt; naar Batavia op het bureau van den gewestelijk intendant ter beschikking van den hoofd intendant do 2do luitenant-kwartiermeester van het garnizoen to Soerakarta C. F. H. Gravelotte. Geplaatst: Te 8oerakarta als kwartiermeester van het garnizoen de 1ste luit.-kwartiermeester, vin verlof uit Nederland torugkeerende, O. F. Reim manD Overgeplaatst: Bij het 7de bat. iBf to Ma- gelang do lsto luit. der inf. bij hot 2de depol- bataljon te MagolaDg O. L. Kalfatermannaar Salatiga de militair apotheker 2do kl. to Soerakarta M. P. Spillenaar Eilgon; naar Gombong do off. van goz, -2de kl. to MagelaDg W. A. Beek. Verlengd: Met oono maand het verleend verlof wegeBS ziekte naar Sindanglaija aan den kapitein- intendant B. C. Schuglenburg. Overgeplaatst: Bij het garnizoens-bataljon der Zuider- en Oosterafdeelijg van Borneo do kapi tein der inf. bij het 6de bat. te Magelang W. J. A. RoyeD. Geplaatst: Bij hot garnizoens-bataljon van Amboina en Ternate, de kap. der inf., van verlof terug uit Nedorlend verwacht wordonde, O. M. C. R. G. Von Bose; bij het lGde bat. inf. to Padang Pan- djeng de 2do luit. uit Noderland verwacht wordende J. H. Daam; bij li6t 2de depot-bat. to MagelaDg de kap. der inf. te Magelang C. A Paulas. Ontslagen: Op vorzoek eervol uit Hr.Me.mil. dienst wegens volbrachten diensttijd met behoud van recht op pensioen de kapt. dor inf. F. R. De Vrios nofman. Verlengd: Met eene maand het verlof wegens rziekte naar Soekaboemi, verleend aan den lston luit. der iüf. Adema van Scholtema. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Hr. Ms. mil. dionst wegeDS volbrachten diensttijd mot boboud Vin Techt op pensioen de majoor intendant der mil. admin. S. Van VuureD on de kapt. der inf. W. Do Lannoy. Bovorderd: Bij do mil. adm. tot majoor inter- dant do kapt.-int. L. C. Van Berg; tot kapt.-kwartiorm. de 1ste luit.-kwartiermeesters J. C. Palm, gedetacheerd in Nederland, D. C. Ausonhacli, mot verlof in Neder land, G. H. Van der Beeke, met verlof In Nederland, on J. Sneep. Departemont van IWarlne. Ontslagen: Op ver zoek ec-rrol uit 's lands dienst do kleik by hot Dep. van Marine G. H. Jubido. Overgeplaatst: Van Hr. Ms. schroefst. 4de kl. Sambas" naar Hr. Mr. schroc-fst. 4de kl. „l-ali' de luit. ter zee 2de kl. J. A. Van Hooft; van Hr. Me. debroefst. 4do kl. „Bali" naor Hr. Mp. echroefst. 4do kl. „Sambas" de luit. ter zee dor 2de kl. E. Van Aesum. Verleend: Een verlof wogens ziekte naar Ma- laug voor den tijd van oen maand aan den luit. ter zee 2do kl. A. C. W. Baron van Haeraolte Van den Doorn, en aan den adelborst lste kl. H. E. BaroD Van Asbcck, van Hr. Ma. korvet „Bromo". BUITENLAND. Frankrijk. President Camot is te Rysel aangekomen en met groote geestdrift ontvangen. Do baron De Ruzette, vertegenwoordiger van den koning der Belgen, is door Carnot ontvangen vóórdat eenige andere officiöele receptie plaats had. De baron hield eene toespraak, waarin hy wees op do eeuwenoude •vriendschap tusschen beide landen en ver klaarde dat het doel van den koning der Bolgen was, die zoo mogeiyk nog nader te bevestigen. President Carnot antwoordde, des te gevoeliger voor deze daad van hoffelijkheid te z\jn, daar hy reeds te Kameryk gelyke vriendschapsbetuigingen by monde van den graaf d'Oultreraont mocht ontvangen. Hierop volgde een onderhoud, dat zich door groote harteiykheid kenmerkte. In de begrotingscommissie is het vol gende medegedeeld betreffende do plannen ten aanzien van de marine. In 1893 zullen twee kruisers lste kl., drie 2de kl., en een 4de kl. op stapel worden gezet, verder een adviesjacht, eene torpedo- en eene kanonneer boot, 4 torpedobooten voor volle zee en 3 torpedobooten lste klasse. Naar alle waarscbyniykheid zal het Zwitsorsch-Fransch handelsverdrag niet vóór November in behandeling komen, daar het eerst by de wederbyeenkomst der Kamers kan worden ingediend en er vele zaken aan de orde zyn. De mail uit Tonkin maakt melding van verscheidene gevechten met de roovers. In eene dezer botsingen, waarby de Fran- schen worden aangevoerd door kapitein Davis, werden 6 soldalen gedood en 13 gekwetst. Kapitein Davis zelf behoorde onder do ge kwetsten. Men vermoedt dat do mandarynen, die op de grens ^von?n^o^ro?vers t^ên de^^f'Atfïï^fjcïoter. Een telegram u'trcrto- Europeanen opstoken. Italië. De ministerraad heeit zyn verkiezingspro gramma nauwkeurig onderzocht. Er wordt in gemeld, dat men voort zal gaan met be zuinigen. De begrooting 1892/93 zal sluiten, zoxder dat eene nieuwe leening noodig is. Het kabinet zal het programma vóór de sluiting der Kamerzitting voorlezen en sociale her vormingen aankondigen, waarby de politiek zal zyn uitgesloten. De Regeering zal vooral hare aandacht wyden aan de eind-oplossing dor finantiëele quaestie en aan de economische onafhankelijkheid des land. Zy zal den gelei delyken overgang der uiterste lmkerzyde naar het constitutioneel torrein begunstigen. De ministerraad besloot den koning voor te stellen de Kamer te ontbinden; de nieuwe algomeene verkiezingen te bepalen op 6 Nov., de horstemmingen op 13 Nov. en de byeen- roeping der nieuwe Kamer op 23 daaraan volgende. De koning en de koningin van Italië hebben te kennen gegeven by hun zilveren echtfeest geen enkel cadeau te zullen aan- vaardon en wenschen dat de toegezegde sommen daarvoor ter beschikking van lief dadige instellingen zullen gesteld worden. Het gebrek in Italië aan pasmunt wordt grooter. De „Economista" stelt de opzegging der Latynsche muntunio voor. "V enezuela. Do „New-York Herald" bevat eene depeche uit Laguayra, waarin gemeld wordt dat Crespo met zyn leger Caracas is binnengetrokken, waar de bevolking aan het muiten sloeg en zich aan plunderen overgaf. De Spaansche gezant werd beleedigd. De regeeringstroepen, door hunne officieren verlaten, hebben zich terug getrokken naar Laguayra, waar ook opstand heerscht. De gezagvoerders van de oorlogs schepen der vreemde mogendheden hebben troepen aan wal gebracht, om het leven en den eigendom der landgenooten te beschermen. Toleg rammen, PARIJS, 9 October. Er wordt eene nieuwe overeenkomst tusschen Italië en Frankryk aangekondigd. Daarby zou Italië zich verbin den om, tegen verschillende voordeel en op handelsgebied, binnen een tydperk van uiterlyk 3 jaar, uit het Drievoudig Verbond te treden. LONDEN, 9 October. Aan de „Times" wordt uit Philadelphia gemeld, dat do opdracht, welke president Harrison voor de afgevaar digden naar de Brusselsche muntconferentie opstelt, zal strekken om de best mogelyke voorwaarden te verkrygen, met betrekking tot de verhouding van goud en zilver in het gezamenlyk gebruik. NIEUW-YORK, 9 October. Een telegram aan de „Herald", uit Caracas, bevestigt het bericht, dat oen dool der troepen van Crespo Vrydagavond de hoofdstad binnentrok, nadat de regeeringstroepen by San Pedro waren verslagen. Crespo bevond zich nu te Cal vera by Caracas en zou, volgens het telegram, gisteren te Caracas zyn intocht hebben gehouden. In de afgeloopen week bedroog de uitvoer dor Voreonigde Staten aan goud 48,809 ds., aan zilver 177,250 ds. Er werd voor 13,970,537 ds. aan goederen ingevoerd, waarvan voor 3,156,009 ds. aan geweven stoffen. PARIJS, 9 October. In eone vergadering van 300 leden der „Alliance Républicaine" hoeft de oud-minister Meline het beschermende stelsel verdedigd. WEENEN, 9 October. Keizer Frans Jozef is hedenmorgen te Schönbrunn uit Buda-Pesth aangekomen. HAMBURG, 9 October* Officieel werden aangegeven 14 ziekte- en 5 sterfgevallen. Daarvan komen er 10 en 2 op gisteren. Er werden heden 19, gisteren 2 lyken vervoerd. SZEGEDIN, 9 October. De aanwezigheid van Aziatische cholera is hier geconstateerd; er zyn 4 gevallen voorgekomen. De jaarmarkt is uitgesteld. KRAKAU, 9 October. Gisteren hebben zich hier 3 ziektegevallen en 1 sterfgeval voor gedaan. PARIJS, 9 October. Gisteron kwamen in de stad 9 ziektegevallen en 1 sterfgeval voor, in de buitenwyken onderscheidenlyk 11 en 4. ROUAAN, 9 October. Gisteravond om 5 uren waren hier 19 lyders onder behandeling in het hospitaal. Heden heeft zich een nieuw geval voorgedaan, maar tot nu toe is niemand gestorven. In de stad worden geen personen verpleegd. Novo van heden bevestigt het bericht dat op den 6den de kolonne van kolonel Dodds eene nieuwe bende van Dahorxeyanen ontmoetto, welke meer dan 5000 man sterk was. Eene versterkte brug werd toen genomen en de vyand nam de vlucht met achterlating van vele dooden en tal van geweren. De Franschen hadden 7 dooden en 22 gewonden. Volgens een telegram, dat de minister van marine van kolonel Dodds ontving, had Behanzin zich achter vier liniën verschanst De Franschen forceerden de eerste twee in het gevecht van den 6den en de derde viel zonder slag of stoot in hunne handen. De laatste linie loopt over Pubovic, op 12 KM. ten "Westen van Poguessa, halfweg tusschen do Ouómé en Abomoy; deze zal weldra worden aangetast door do Fransche troepen. De kolonel wordt goed van levensmiddelen voorzien langs de Ouómé. De gezondheids toestand der troepen en hunne opgewektheid zyn uitstekend. Verder wordon nog de volgende byzonder- heden bekend uit het telegram, dat de mi nister ontving. Kolonel Dodds gebruikte de dagen van 5 en 6 dezer om zich een weg te banen door de struiken en om verkenningen te doen. Commandant Gouard, de bevelhebber der ver- kenningstroepen, werd den 6den by het kamp door de Dahomeyanen aangevallen. Hy werd aanstonds bygostaan en droef den vyand terug, terwyl hy deze grooten verliezen berokkende. Thans heeft de kolonne de stelling bezet, welke de vyand achter Poguessa had opge bouwd. Van de 7 dooden, die de Franschen verloren, zyn 4 Europeanen en 3 inboorlingen; van de 22 gewonden 8 Europeanen en 14 inboorlingen. Volgens het zeggen der krygsgevangenen zyn de Dahomeyanen gedemoraliseerd. LEIDEN, 10 October. Aan de univorsiteit alhier is met goed gevolg afgelegd: door den heer Th. H. Van de Velde het voorbereidend examen in de geneeskunde en door den heer J. J. M. Ver- stynen het candidaats examen in de rechten. In de Stadszaal had gisteravond het aan gekondigd optreden van den heer Willem Van Zuilen plaats. Ook nu weer verschafte hy het opgekomen publiek over het algemeen zeer veel genoegen met zijne verschillende voordrachten, waartoe achtereenvolgens be hoorden: „Drie Studentjes" (van Piet Paaltjens), „Myn Eerste en Laatste optreden" (van den voordrager zeiven), „Lang geleden", „De Bank breuk", (welke op verzoek werd gegeven), „Ik ben Vader", „Do Doordryver", „Een Uit stapje" en „Do Kreeft en". Nu in meerdere, dan in mindere mate wekte hy den lachlust der aanwezigen op; soms was dio hilariteit zelfs byzonder aanstekolyk. De spreker oogstte dan ook herhaaldelyk veel by val in en deed niet het minst zyno rad heid van tong door volen opnieuw bewonderen. Echter niet by allen, want zy, dio niet heel vooraan zaten, waren daardoor niet in de gelegenheid het gesprokene altyd even juist te verstaan, omdat de groote beneden zaal volstrekt niet geheel bezet was en het geluid wegens de daardoor bestaande holle ruimte niet steeds even duidelyk was. Hun genot zal daarom niet onvermengd zyn geweest. Wy hoorden een bezoeker zelfs beweren dat hy den geheelen avond van het voorgelragene geen honderd woorden had verstaan. Vooraf, in het midden en aan het einde voerde oen strykorkest, bestaande uit eenige leden van het stafmuziekcorps van hetviorde regiment infanterie, eenige muzieknummers uit, waarvan de verdienstelyke voordracht rechtmatige waardeering van de zyde van het publiek ondervond. Op do voordracht ter benoeming van eene tweede gemeente-vroedvrouw to Zeist, komen voor lo. mej. T. Jonk, geb. Hartman, te Langbroek; 2o. mej. M. L. Rietbergen, te Naarden; 3o. mej. M. Westerhoff, te Leiden. Ter gelegenheid van de gouden bruiloft van de groothertogin van Saksen hebben alle leden van het personeel barer goederen een vryen dag en ieder hunner eene gratificatie voor eene huiselyke feestviering. De con cierges Francken en Reesor ontvingen als belooning voor hunne langdurige trouwe plichtsvervulling, evenals de tuinbaas Van der Laan, het kruis van verdienste van de orde der Waakzaamheid en Witte Valk. In de Russische kapel te 's-Gravenhage had eene buitengewone godsdienstoefening plaats. Aa tonO Offloiëele Kennisgevingen. DUINWATER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algcxneeDe kennis dat de navolgende melkverkoogors en houders van water- en vnur- neringon tot dusver nog niet zyn aangesloten aan de Duinwaterleiding als: Nlelkvcrhoojpcrs A. Van Borgen on HenegouwD, Vaikenmarkt 4, J. Rysbergen, Molensteeg 12. A. Warmond, St.-Jacobs- gracht 8, W. Van Steyn, Zijdgracht 25, L. Suiker- latd, Levondaal 29, P. Van Bergon cn Honogouwen, St.-Jorisetceg 22, G. Van Es, DiefHtog 7, G. Van der Hulst, Smideteeg 50, A. De Haas, Langogracbt 92, Wed. Verborst, Vogelstraatjo aan de Langegracht 124, M. Hamers, Ooetdwaregracht 19a, Wed. Vromesteyn, Janvoesonsteeg 40, J. Zoet, Bakkereteeg 6, L. Duin dam, Oudevost 79, A. A Starrenburg Lango Mare 55, J. W. Vreem, Haarlemmerstraat 43, J. Van Ulden, Levendaal 173, C. Van Haaeteren Leven daal 161, N. Blom, Haven 12, Water- cn Vaurac ringen P. Gijsman, GroeDhazengraoht 23, G. Hendriks, Doelensteog 10, R. W. De Jonge, Conscientieetraat 16, P. J. Hcijkoop, Hoofstraat 16, G. Tegolaar, Goeren- gracht 45, N. Van Koperen, Georengracht 83, W. Blom, Spilsteeg 6, A. G. Van den Berg, Levendaal 62, H. Dekker, Lovendaal 47, W. Mol, St. Joriesteeg 18, J. Van Weizen, Zandstraat 15, A. Geenjaar, Zuid- rundoreteeg 4, P. Mulder, Paradijssteeg 46, E. Ver mond, Paradijssteeg 45, G. 8mittenaar, Korte Bou wen Louwonsteeg 47, J. Tegelaar, Mirekelstcog 4, Vrouw Smit, 4de Binnonvestgracbt 8, Van Haasteren Rijnstraat 16, Wc-d. Van Berkel, Gortestraat 74, v. d. Linden, Haverstraat 49, N. OudejaDS, Oranjegracht 1, Wed. H. Van Leeuwen, Groenesteeg 106, Wed. Staver, Waardgraobt 55, W. v. Moris, Groone- steog 84, Boom®, Waardgracht 114, Van Ton geren, Oranjogracht 113, CornolisscD, Oranjegracht 79r Wed. Bronegeest, Korte Langeslraat 24, Boogers, Kyfgracht 4, LoemaDS, ZDidsingel 44, Dool, Veete- straat 84, Wod. Vermond, Uiterstegracbt 160, Hoes- beek, Uiterstegracht 127, Van Buuren, Uiterste gracht 73 en do Wed. Dool Groenesteeg Zoodra bot bewijs is ontvangen dat een of meer der bovengenoemde perceelon aan de Duinwater leiding zijn aangesloten zal daarvan onverwijld open bare kennisgeving geschieden. CORRESPONDENTIE. - Het antwoord van den heer W. H. Van Zanten Jr. aan den heer P. d. G. te Leiderdorp, (waarmode wj] het debat sluiten), moest tot een volgend nummer blijven liggen. Eerste huwelijksafkondiging van 9 October. G. P. De Klerk jm. 28 j. on J. E. Dönijs jd. 26 j C. Verra w. 29 J. en A. Verra jd. 21 j. P. J. Bakker Jm. 23 j. en 8. S. Van der Waard jd. 25 J. H. Brandt jm. 21 j. en H. C. Karstens Jd. 27 j. P. A. Kempers jm. 31 j. en E. C. Doove jd. 25 j. B. Houtkoff jm. 23 j. eu J. Van Zonnoveld jd. 23 j. F. Van Leeuwen jm. 21 j. en 8. Rcmó jd. 29 j. Voorspoedig bevallen van eene welgescha pen Dochter do Wed. V. A. NICOLA, geb. Plattekl. Leiden, 8 October 1892. (Lokhorststraat 17.) 6202 5 Heden overleed, te Haam, na eene korte, doch hevige ongesteldheid, onze geliefde Vader en Behuwdvadèr de Heer Mr. SAMUEL TAK, Weduwnaar van Vrouwe ANTOINETTE CATHERINE DU RIEU, in den ouderdom van 74 jaren. 6155 10 Kooo aan de Zaan, Uit aller naam, 7 October 1892. C. A. TAK. Eenige en algcmeene kennisgeving. Vers eke van rouwbeklag verschoond te blijven. Tot mijne diepe droefheid overleed heden plotseling mijn geliefde Echtgenoot de WelEd. Gestr. Heer E. J. AENMEY, Kapitein der Infanterie, in den ouderdom van 50 jaren. Ook namens de wederzüdsche Familie, Wed. AENMEY-Sandkes. Leiden, 8 October 1892. 6193 7 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde Zoon, Broeder en Behuwdbroeder JOHANNES DUIJVERMAN, in den leeftijd van ruim 20 jaren. Uit aller naam, A. DUIJVERMAN. M. DUIJVERMAN, geb. Bolstier. Leiden, 9 October 1892. (Vestestraat No. 80). 6197 10 Voor de bewijzen van deelneming, gedu rende de ziekte en b(j het overlijden van mijne geliefden Zoon ontvangen, betuig ik, ook namens mijne kinderen, mijn harteljjken dank. 6209 6 Wed. v. d. WALLE v. d. Berg. DANKBETUIGING. Ik betuig by dezen mijn innigen dank voor alle bewijzen van deelnoming, in mijne droef heid bjj het sterven mijner Echtgenoote ont vangen, onder tocbidding van Gods genade en zegen. E. C. VAN BAERLE, 6180 9 Predikant. Warmond (bij Leiden), 10 October. 1892.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3