N9. 10009. Zaterdas; 8 October. A®, 1892. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 7 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden. 7.7;.777.7; 1.10. Franoo per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 1.05. Iedere rogel meer 0.17^. Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Met toezending van de lyst der sollici tanten naar de betrekking van leeraar in de Eogelsche taal aan hot Gymnasium en de door hen overgelegde stukken, alsmede van een afschrift van het door curatoren van het Gymnasium ingewonnen advies van den in specteur der gymnasia, deelen curatoren mede, dat op grond van betrouwbare inlichtingen, door hen ingewonnen, de heer L. W. W. Vogele- sang, wonende te 's-Gravenhage, naar hunne meening het meest voor eene benooming in aanmerking kan komen. Ten einde te gemoet te komen aan het bezwaar van den inspecteur, die van meening is, dat art. 17 der "Wet op het Hooger Onder wijs eene aanbeveling van meer dan één persoon voorschrift, wenschen curatoren den gemeenteraad in de tweede plaats den heer G. M. Yan Riemsdyk, te Nymegen, aan te bevolen. Onder dagteekening van 12 September 1889 werd aan den gemeenteraad ingediend een voorstel tot heffing van schoolgeld aan de Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen met Memorie van Toelichting, ter voldoening aan de Raadsbesluiten van 11 October en 10 Januari, waarbij in beginsel i3 aangenomen dat voor de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen tot de heffing van schoolgeld zal worden overgegaan. B. en "Ws. hebben eenigo wijzigingen in dat concept aangebracht, zoodat het thans luidt als volgt. Raadsbesluitrogelende de heffing van school geld voor de leerlingen der Gemeentelijke Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. De Raad der gemeente Leidon heeft be sloten Art. 1. Ter tegemoetkoming in de kosten der gemeentelijke kweekschool voor onder wyzers en onderwijzeressen wordt een school geld geheven voor iederen leerling, die aan deze inrichting onderwijs geniet. Dit schoolgeld, dat verschuldigd is door de leerlingen of wanneer dezen minderjarig zijn door de ouders of voogden, bedraagt in ver band met de finantiëele omstandigheden van de leerlingen of van hunne ouders, per kwar taal ƒ15, ƒ8, ƒ6 of ƒ4. Voor personen, die krachtens art. 33 der Yerordenfng lot de Kweekschool zijn toege laten, bedraagt het schoolgeld per vak 5, 3.75, ƒ2.50 of ƒ1.25 per kwartaal tot een maximum van het voor de kweekelingen vastgesteld bedrag. De kwartalen beginnen 1 September, 1 De cember, 1 Maart en 1 Juni. Voor elk ingetreden kwartaal is het volle schoolgeld verschuldigd. Het bewijs van betaald schoolgeld strekt tot toelating. Art. 2. Door Burg. en Weths. wordt voor iederen leerling het bedrag van het door hem verschuldigde schoolgeld vastgesteld. Art. 3. Ingeval van onvermogen van den leerling of van diens ouders kan dcor Burg. en Weths. geheele vrijstelling van de betaling van schoolgeld worden verleend. Art. 4. Geen schoolgeld is verschuldigd door de hoofdonderwijzers en hoofdonderwij zeressen en zij, die akte volgens art. 56a der wet op het lager onderwijs bezitten. Art. 5. Van de adspirant-kweekelingen, die op de scholen der 2de klasse geplaatst zijn, wordt, buiten hot voor die scholen verschul digde schoolgeld, geen schoolgeld geheven. Door Burg. en Weths. kan aan hen, ingeval van onvermogen, geheele ontheffing van het op de scholen der 2de klasse verschuldigde schoolgeld worden verleend. Art. 6. Dit besluit treedt in werking den lsten December 1892. Verordeningregelende do invordering van schoolgeld voor het bezoeken der Gemeente lijke Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. Art. 1. Het schoolgeld voor het bezoeken van de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen wordt door de belasting schuldigen ten kantore van den Gemeente- Ontvanger voldaan vóór den lsten September, vóór don lsten December, vóór den lsten Maart en vóór den lsten Juni. Bij gebreke van voldoening geschiedt de invordering van dit schoolgeld volgons do art. 258262 der wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad No. 85). Door B. en Ws. wordt hierbij eene Memorie van Toelichting aangeboden, welke we morgen zullen mededeelen. Onder overlegging van een desbetreffend schrijven van HH. Curatoren der Rijks-Univer siteit alhier geven B. en Ws. den gemeente raad in overweging hun College te machtigen de verlenging van de bestaande overeenkomst met hot Rijk, krachtens welke de gemeente in het Ziekenhuis der Rijks-Universiteit de stads zieke armen doet verplegen tegen be taling van 0.75 daags per persoon, wederom voor den tijd van 5 jaren aan te vragen. Met betrekking tot do opnieuw in handen dor commissie van financiën gestelde voor dracht van Burg. en Weths. van 13 Augustus 1.1. betreffende herstel van den toren der Pieterskerk, waarvan de behandeling is ver daagd in 's Raads Vergadering van 6 Sep tember, rapporteert de finantiëele commissie thans het volgende: Nu de Gemeente Commissie van hot Ned. Hervormd Kerkgenootschap, bij haar schrijven van 15 September, ook de thans door den Raad voorgestelde alleszins billijke regeling verwerpt, blykt naar de meening der com missie van financiën voldoende, dat het Kerk bestuur op het voortbestaan van den toren geen prijs stelt, althans geen offer daarvoor wil brengen. Voor onze burgerlijke gemeente acht de finantiëele commissie het behoud van den toren uit geen enkel oogpunt van bolang. Zij geeft dus in overwegingniet aan te nemen de voordracht van Burg. en Weths., hierboven vermeld, doch lo. in beginsel te besluiten, dat de toren zal worden afgebroken, zoodra hy gevaariyk dreigt te worden voor naburige eigendommen of voor de openbare veiligheid 2o. Burg. en Weths. uit te noodigen, te zyner tyd do veroischte voorstellen op dien grondslag aan den gemeenteraad te doen. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. ter vaststelling over het 1ste suppletoir kohier der plaatselyke directe belasting, dienst 1892, met een getal van 197 aangeslagenen en tot een bedrag van 2888.51. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen togen de in hare handen gestolde rekening van inkomsten en uitgaven van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis over hot jaar 1891. Zy stelt derhalve voor die goed te keuren in ontvangst ad 32,715.28, in uitgaaf ad 32,696.60, sluitende met een batig saldo van ƒ18.68, hetwelk in de eerst volgende rekening zal behooren te worden verantwoord. Den gemeenteraad wordt aangeboden de volgende voordracht ter benoeming van een derden onderwyzer aan de openbare school der 4de klasse No. 2J. Vroom, thans tydeiyk werkzaam aan do openbare school te Katwyk aan Zee; P. Van der Hoeven en A. Schön, beiden adspirant-onderwyzer en werkzaam aan openbare lagere scholen in deze gemeente. De jaarwedde, aan de bitrekking verbonden, bedraagt ƒ550. Ter vervulling der vacature van onder- wyzeres in de nuttigo handwerken aan de openbare scholen der 3de klasse No. 3 en 4, ontstaan door het aan mej. H. C. Karstens verleend eervol ontslag, is de volgende voor dracht opgemaakt: lo. Mejn. M. L. Dykman; 2o. A. M. Mackenzie en 3o. M. J. Van dor Harst, allen als kweekeling by het onderwys in de nuttige handwerken aan dezelfde scholen werkzaam. De Raad der gemeente Leiden zal op Donderdag 13 October a. s. eene vergadering houden. Volgens do naamlyst in de „Vox" van heden hebben zich thans 95 nieuwe studenten als leden van het Leidsche Studentencorps doen inschry ven, verdeeld als volgtin de rechten 54, medicynen 29, theologie 4, philo- sophie 4 en letteren 4. Bovendien hebben zich alléén by den rector- magnificus doen insehryven en zyn dus geen leden van het Studentencorps32 nieuwe studenten, nl. rechten 1, medicynen 15, theo logie 3, philosophie 8 en letteren 5. In het geheel zyn dus hier 127 nieuwe studenten. Nadat hedenavond om negen uren in het café „Vondelhoven" het groonen-theater (voor stelling door novitii) wordt gehouden, zal morgenavond te acht uren in den Schouwburg de plechtige inauguratie der nieuwe leden van het corps plaats hebben. De heeren Chr. Timmner, solo-violist te Amsterdam, en C. L. W. Wirtz, pianist, leeraar aan de Koninklyke Muziekschool to 's-Gravonhage, zullen gedurende het aan staande winterseizoen hier ter stede drie soirées geven, welke uitsluitend worden gewyd aan uitvoering van den volledigon Cyclus der tien Sonaten voor piano en viool van L. Van Beethoven. Van do zeldzame gelegenheid om deze werken van den grooten meester op voor treffelijke wyze te hooren voordragen, zal voorzeker door velen onzer stadgenooten wor den gebruik gemaakt. De eerste soiree zal plaats hebben op Maandag 24 October a. s. Gelegenheid om zich voor deze concerten te abonnoeren of voor het verkrygen van toegangstewyzen voor enkele soiréos bestaat by de heeren Blankenberg Co., alhier. Naar wy vernemen, zal mej. Jacoba Smit binnenkort hier ter stede een eigen concert geven. By die gelegenheid zal zy een uitgezocht programma ten gehoore brengen van aria's en liederen. Ook zal zy dan het lied „Die Prinzessinn Use" van den heer Willem Van Iperen zingen. Alles zal op de piano bege leid worden door den heer Willem Van Iperen. By het 2de reg. veld.-art. is de 1ste luit. P. J. H. Joosten overgeplaatst van de 6de battery te Leiden by de 1ste trein com pagnie te 's-Hage. De heer Gottfried Mann heeft een drie stemmig vrouwenkoor met piano en harp ge componeerd, op een Franschen tekst. Bedankt is voor het beroep by de herv, gem. to Aarlanderveen door dr. G. J. Antink, te Waddingsveen c. a.; te Gouderak door ds. A. Ten Haven, te Polsbroek. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland zyn tot zetters der directe belastingen in de gemeente Lisse be noemd de heeren A. Moolenaar en J. Barnhoorn. Bedankt is voor het beroep naar de Remonstrantsche gemeente van Gouda door ds. A. A. Humme, te Oude-Wetering. Het suppletoir kohier van den hoofde- lyken omslag, dienst 1892, is door den Raad der gemeente Zegwaard vastgesteld op een bedrag van 74.917a en het kohier van schoolgelden over het 3de kwartaal 1892 op 70.70. Omtrent het gouden huwelyksfeest te Weimar wordt vandaar d.d. 6 October hot volgende gemeld: In het Slot had gisteren een kinderfeest plaats, waaraan 21 kinderen, grootondeels jongens, deelnamen. Heden is er galadiner; behalve do gezanten, zullen ook jhr. Van Eys, eerste secretaris aan het gozantschap te Beriyn, de heeren Van dor Oudermeulen en Van Limburg Stirum, gede legeerden van de SporttentoonstelhDg, aan zitten. Vandaag werd ontvangen een prachtige bouquet, waarvan de opdracht in gouden letters op wit-zyden linten luidde: „Aan hun Konink lyke weldoeners. 1842-1892. De verpleegden uit de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee." By de audiëntie van do Afrika-reizigers werd een adres van dankbetuiging aan den Grootheitog voor zyne belangstelling aange boden, met een album met 80 pertretten van Afrika-reizigers en de voornaamste officieren van de Duitsche beschermingstroepen. De deputatie sprak vol bewondering over de zeldzame kennis, die de Groothertog van de toestanden in Afrika heeft. Het Goethe-Gesellschaft bood feestuitgaven aan en de buitenlandsche leden van deze Vereeniging boden een verzameling aan voor het Goethe-archief. Roerend was het toen zes echtparen, die reeds hunne gouden bruiloft hebben gevierd, uit verschillende deelen des lands en uit verschillendo standen, de vorstelijke jubila rissen een prachtigen Bybel aanboden, in navolging der gewoonte, die de Groothertogin heeft om elk paar, dat zyne gouden bruiloft viert, een Bijbel te schenken. Diep bewogen dankte het hertogeiyk paar. De audiëntie maakte diepen indruk; de vorstelyke personen onderhielden zich schier met elkeen, die haar bywoondo. Na de audiëntie was er groot gala-diner, in het „Hotel Erfprinz", het Gouden Paar aangeboden. Hartelyke toosten op den Vorst en deVorstin werden er gedronken en gedichten voorgelezen. Hedenavond worden volo prinsen, die de buitenlandsche hoven by de feesten zullen vertegenwoordigen, hier tor stede verwacht. Velen hunner zullen hun intrek nemen in het groothertogeiyk paleis. In de audiëntie zaal van dit gebouw zyn talryke kostbare geschenken uitgestald, welke het gouden echt paar van verschillende zyden ontving. Daar- ondor behoort het geschonk onzer Regentes, bestaande uit oene gedreven zilveren vaas, als een stengel omhoog ryzende uit drie zilver-vergulde bladen, welke als voet dienen. Keizer Wilhelm zond eene fraaie marmeren tafel op gouden voet. Op het blad zyn veel kleurige gezichten uit Pompei en Rome op kunstvolle wyze ingelegd. Do keizerin zond eenehooge, bruine, porseleinen vaas, met goud en bloemen versierd. Van particulieren uit 's Gravenhago werd een fraai bloemwerk ontvangen. In dit stuk zyn de uit viooltjes en rozen saamgestelde letters C en N en in de hoeken gouden loovertjes aangebracht. Het Italiaansche vorstenpaar zond oen schotel met bas-reliefs in het midden. Zeer schoon zyn 12 gouden bekers in foe draal als een belangwekkend geschenk dient vermeld het handwerk van onderwyzeressen en andere dames, waarby eenige zelf geschil derde waaiers. Een eigenaardig geschenk is dat der koek bakkers, bestaande uit een van koek ver vaardigden byenkorf op een kussen van suiker, met het portret van het echtpaar, met een rand van zachtgroene suiker en gouden bla deren. Verder merkte men op een prachtig tapyt met vyf vossenvellen en eene gouden kroon in het midden. De heeren der hofhouding schonken een zilveren valk op hoogen voet, de hofdames een door haar zei ven vervaardigd tapyt. Nog behooren tot de geschenken de levens- groote portretton van de prinsen Wilhelm en Bomhard, zoomede die van de kleine prinses van Rouss (eene kleindochter van het gouden echtpaar). Daar is ook nog oene gouden plaat met

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1