Oomenffd Nieuws. Per Staatsspoor arriveerde alhier gisternamiddag het detachement van het 4de regiment infanterie, onder bevel van den 2den luitenant Specht-Grijp, dat ter ont ruiming van tenten (en tentmateriëel in de legerplaats bij Zeist was achtergebleven. Mede is gisternamiddag alhier teruggekeerd het detachement onder bevel van den eersten luitenant Vethake, dat Maandag avond naar Alkemade was vertrokken. Noemenswaardige ongeregeldheden hebben aldaar niet plaats gehad, zoodat de gewapende macht geene middelen van geweld heeft behoeven te ge bruiken, terwijl het slot dezer historie luidt: „de kermis mag gehouden worden." Er z\jn niettemin te Roelofarendsveen veel ruiten van ingezetenen en lantaarns ingesla gen. Door het wegnemen der bruggetjes kon de infanterie niet optreden. Tusschen halfóén en n uur brak gisternamiddag te 's-Hage een felle uit slaande brand uit in een voor rekening van mr. A. in aanbouw zijnd en bijna geheel voltooid perceel aan den Hoek van den Bezuidenhoutschen weg en do Jan-Pletersz.- Coenstraat. Het ongeval liet zich zeer ernstig aanzien. De stoomspuit werkte met dubbele slang, terwijl twee brandkranen van do water leiding in werking waren gebracht, zoodat van twee tegengestelde zijden, ook van het dak van het naastgelegen perceel, anderhalf uur lang flinke waterstralen in de vlammen werden geworpen. Te één uur stortte de kap in. De bovenverdieping is geheel uitgebrand. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegeven, dat de loodgieters, die gisterochtend aan do kap hadden gewerkt, hun komfoor met vuur hadden laten staan, dat door den tocht in aanraking kwam met de materialen. Te half- drie rukte de stoomspuit in. Het perceel was in opbouw tegen brandschade verzekerd. Hedennacht te ongeveer half- eén is te Rotterdam brand ontstaan in pand 25, in de Yan-Speyk-straat, en wel in eene binnenkamer van het benedenhuis, men zegt doordat de vrouw de brandende petroleum lamp had laten vallen. Van de aangerukte spuiten behoefden er slechts twee water to geven, zoodat de brand te 1 uur gebluscht was. Het huis Prins-Hendrikkade 131, te Amsterdam, waar vroeger admiraal De Ruyter woonde, is door het Leger des Heils aa.ngekoc.ht, om te worden ingericht tot hoofd kwartier. Zaterdag-avond omstreeks tien uren is te Amsterdam alweder b\j het ran geeren van een trein van den Staatsspoorweg (Oude Rynspoor) in de verlengde Sarphati- straat een ongeluk voorgevallen. Een beambte van ongeveer 40 jaren is n.l. gestruikeld, waardoor hy onder den wagen geraakte en waarby zyne beide beenen werden verbryzold. Hy werd in het onmiddellyk in de nabyheid zynde militair hospitaal opgenomen, waar hem na kort beraad beide beenen werden geamputeerd. Vóór acht dagen overkwam een jonkman van 24 jaren hetzelfde lot op dezelfde plaats. Ofschoon dergelyke patiënten slechts in dat gasthuis mogen verbiy'ven tot zy naar oen der stedelyke gasthuizen vervoerd kunnen worden, is de toestand van dezen lyder, wien mede beide beenen tot op de knie afgenomen zyn, op dit oogenblik zeer bevredigend. Deze patiënt roemt zeer de hulp on den bystand, die hy in hot militair gasthuis ondervond. Op het Mariahofje te Utrecht kregen twee broeders twist mot elkander, welke zóó hoog liep, dat de oen den ander met een mes eenige verwondingen heeft toegebracht, zoodat de verwonde ter verpleging naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De dader werd spoedig gearresteerd. UD.) Uit Utrecht wordt bericht dat aldaar eene brutale inbFaak heeft plaats gehad. De daders hebben zich nl. toegang weten te verschaffen in de woning van prof. Francken in de Maliebaan (welke door do afwezigheid van de bewoners tydelyk ledig was) door de vensters, waarvan zy de glasruiten met behulp van groene zeop hebben gebroken. Zy schynen zich naar den kelder te hebben begeven en zich aan den wyn te goed gedaan. Pogingen om de brandkast geopend to krygen hebben zy opgegeven. De sporen, dat zy daar mede zyn bezig geweest, waren aanwezig. In verschillende kasten en laden is gesnuffeld. Uit een kastje van de dienstbode werden eenige kleinigheden ontvreemd. De dieven hebben zich verwijderd met al het tafelzilver, datzy machtig konden worden, en nog een bedrag aan geld van ongeveer f 100. Door de politie is de familie Francken on middellyk van een en ander in kennis gesteld en een zeer nauwkeurig onderzoek aange vangen. Door eene onbekende oorzaak is de boerdery van den heer A. Ufkes, te Wes- terlee, eene prooi der vlammen geworden met alles wat er in was, vee, koron, enz. 't Gebouw was verzekerd in de Utrechtsche, en 't vee, koren, goederen, enz. in de Zutfensche brand- waarborg-maatschappy. Te Haskerdjj ken is een 2 3-jarig meisje door eone molenroede geraakt. De on gelukkige was onmiddellyk op de plaats dood. Eene Oostenrjjksche vrouwen een Nederlander zyn door de Japansche politie in hechtenis genomen wegens het vermoorden van een man. Volgens opgave van „Veritas" zyn in Aug. verongelukt 64 zeil- en 14 stoom schepen. Er waren geene Ned. schepen onder. De Spaanse he stoomboot „Daviz" is, naar uit Cuxhaven gemeld wordt, door het Engelsche stoomschip „Busy Bee" in den grond geboord. De loods, de kapitein en de stuurman van de „Daviz" zijn by het ongeluk om het leven gekomen. Men seint uit Boston, dd. 4 Oct.: De papierfabrieken zyn door de geheele repu bliek gesloten, wegens het gebrek aan lompen. Ten gevolge der maatregelen tegen de cholera is er namelyk op geheele scheepsladingen lompen beslag gelegd. De werkstaking in de yzerfabrie- ken te Catasanqua (Pennsylvanië) is, na 15 dagen geduurd te hebben, thans geëindigd. De O o s t en r y k s c h e justitie is overtuigd, dat de Hongaarsche moordenaar Szemeredy medeplichtigen gehad moet hebben by de onderneming zyner aanslagen op juwe liers- of horlogemakerswinkels. Een aantal personen verklaart gezien te hebben, dat Szemeredy van eene vrouw vergezeld was, toen hy die winkels naderde; andoren zagen hem in gezelschap van verdachte mansper sonen. De justitie echter is die lieden nog niet op het spoor. Het lyk van Szemeredy i6 thans niet alleen door personen herkend, die kunnen getuigen dat hy betrokken was by de vier in een vorig Dummer vermelde aanslagen, maar door nog anderen, die hem herkennen als den dief, die op even brutale, schoon minder gewelddadige wyze in hunne winkels kost baarheden ontvreemdde. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling nam ik kennis van het met P. d. G. geteekende ingezonden stuk in Uw blad van 3 Oct. Evenals dezen inzender trof ook my het artikel van Dr. Kapteyn, getiteld: de beerput moet weg", want ook my komt het wenscheiyk voor, dat de daarin bedoelde en zoozeer gewenschte toostand ten opzichte van den afvoer van faecaliën in alle gemeenten werd verkregen. Dr. Kapteyn bedoelt toch, dat de faecaliën öf door tonnen stelsel, öf door rioleering, systeem-Liernur, moeten worden verwyderd. Hot laatste is voor plattelandsgemeenten onbereikbaar, wegens hun uitgebreidheid en klein aantal inwopers. Het tonnenstelsel is voor die gemeenten mogelyk, doch om dit in te voeren wordt een geheele ommekeer in de politie-verorde- ning vereischt, en moeten zeer groote kosten zoowel van gemeentewege als door de inge zetenen worden gemaakt. Zoolang, door welke omstandigheden dan ook, het beste nog niet kan worden verkregen, zal een ge meentebestuur wèl doen met naar datgene te streven, wrat het goede het meest naby- komt, en verplichtingen op te leggen, die althans in den slechten toestand eenige ver betering brengen. Daarom verplicht het ge meentebestuur van Leiderdorp sommige inge zetenen beerputten, te maken, opdat de faecaliën niet vrij in het weder zullen afvloeien Meent P. d. G. dat het beter is de faecaliën in hot water te laten vloeien dan beerputten te gebruiken? Dr. Kapteyn zal m. i. de laatste zyn om zulk eone meening te deelen hy toch zal eer don beerput verkiezen boven het afvloeien der faecaliën in de wateren der gemeente; maar wel zal Dr. K. een der eersten zyn om een gemeentebestuur aan te raden bereikbare verbeteringen aan te brengen, als het nog niet bij machte is, de door hem bedoelde ingrypende maatregelen te nemen. „Ook do hechtste en sterkste beerput blykt op den duur onvoldoende te zyn om faecaliën tegen te houdenze dringen er door heen en verontreinigen den bodem." Zoo beweert P. d. G. My dunkt, dat is wel wat boud gezegd, en ik twyfel niet, of heeren bouwmeesters zullen over die bewering de schouders op halen. De verzuchting van P. d. G.„het zou wel good zyn, als ook het gemeentebestuur althans met de beginselen der hygiëne op de hoogte was", deed by my de gedachten op komen: jammer, datP. d. G. zoo oppervlakkig redeneert en stellingen verkondigt, waarop zeer veel valt af te dingen; en hot zou wel goed zyn, dat P. d. G. beter van de algemeene politieverordening der gemeente Leiderdorp op de hoogte was. In art. 43 daarvan staat o. m.„Het is verboden secreetputten of secreten op waterleidingen, slooten, mestvaal ten, kuilen of op welke terreinen ook te doen uitloopen." „De in stryd met deze bepaling bestaande secreten en putten moeten op de eerste aan zegging van burgemeester en wethouders worden opgeruimd, of wel zoodanig veran derd, dat ze in een waterdichten put uit loopen." Voorts wat den bouw der woningen betreft, bevat deze verordening zoodanige voorschrif-en, dat niemand zal kunnen beweren, datdaarby niet met de eischen der hygiëne rekening is gehouden. De verordening is in werking se dert 24 Sept. 1880 en herzien in 1888. By verordening van 24 Sept. 1880 is o. a. be kend gemaakt, dat elke te stichten woning minstens 40 M2. oppervlakte moet hebben, enz. Dit is dus twaalf jaar geleden afgekondigd. Toch schryft P. d. G.„Nog slechts enkele (let wel) jaren geleden zyn hier huizen ge bouwd, elk bestaande uit één vertrekje, onge veer ter grootte van 6 vierkante meters, (zegge 6 M2., dus byv. 3 M. lang en 2 M. breed) welk vertrekje dus gebruikt wordt voor zitplaats, stookplaats, wrerkplaats, eet plaats, slaapplaats, enz., terwyl er bovendien het privaat ook nog in aanwezig is." Heeft P. d. G. den maatstok wel goed gehanteerd? Zoo ja, laat P. d. G. die huizen aan het gemeentebestuur aanwyzen; ik maak my sterk, dat zy dan onbewoonbaar zullen wor den verklaard, zoo zy werkeiyk „enkelejaren geleden", nl. na 1880, zyn geboAvd. Dan toch zouden zy gebouwd zyn geheel in stryd met de bestaande politie-verordening, de lezing waarvan P. d. G. ten zeerste wordt aanbe volen. (Verkrygbaar a f 0.25). Dat „in Noord-Brabant (dus in Nederland) eenigen tyd geleden eenige huizen zyn ver brand, toen er de cholera in uitbrak", zooals P. d. G. schryft, wist ik niet; wel hebben de couranten gemold, dat deze echt Russi sche maatregel in België op eenige krotten is toegepast. Ik hoop evenwel, en vele be- lastingbetalenden zullen met my van hetzelfde gevoelen zyn, dat dit voorbeeld by ons ge meentebestuur geene navolging zal vinden, ten spyt van P. d. G.'s meening in dezen. „Dat eene gezondheidscommissie in deze gemeente wel op hare plaats zou zyn," beaam ik volmondig. Men kieze daarvoor bekwame, kundige mannen, die lust en vooral tyd heb ben om ernstig de belangen der volksgezond heid te behartigen. Tevens moeten dan onze vertegenwoordigers in den Raad nietafkeerig zyn om voor de maatregelen, die zulk eene commissie mocht noodig achten, flink de beurs te openen. P. d. G.'s schryven deed mij onaangenaam aan, omdat er een geest van afkeuring in doorstraalt van de maatregelen, die het ge meentebestuur neemt, om verbeteringen aan te brengen. Dit is verkeerd; juist nu het gemeentebestuur daarmede is begonnen, nu het de hand aan den ploeg slaat, zou een waardeerend woord hier meer op zyne plaats zyn. Laten wy, gemeentenaren van Leider dorp, het bestuur aanmoedigen en in zyn streven steunen door stipt uit te voeren, wat het in het belang der hygiëne ons voorschryft. Dit is m. i. beter dan het in zyn werk te bemoeilyken, want het heeft nog veel voor de borst. Onder hetgeen, waarvoor ons gemeente bestuur nog te zorgen heeft, behoort o. a. dat op die plaatsen in de gemeente, waar geen goed drinkwater door welputten te ver- krygen is, dit wordt verschaft door norton- putten, waterleiding of tydeiyke inrichtingen door middel van cementen reservoirs, waarin het zuivere water wordt aangebracht en uit- gepompt; dat er streng wordt gewaakt tegen het werpen van vuil in de gemeente-wateren, waardoor modderpoelen ontstaan; en dat er openbare, overdekte, gemetselde vuilnisbakken worden geplaatst; dat in de bebouwde gedeelten der gemeente de nuttelooze slooten worden godempt;ende doorstrooming belemmerende dammen, waar dit mogelijk is, worden verwyderd; dat de begraafplaats zoo spoedig moge] wordt verlegd buiten de kom der gemeente- dat met het oog op het eventueel epi' deraisch heerschen der cholera of andere besmettelyke ziekten een ziekenhuis wordt gereedgemaakt, bevattende eene afzonderlijke mannen- en vrouwenafdeeling, alsmede een observatielokaal, en tevens eene gelegenheid om alle uitwerpselen tot op kookpunt te kunnen verhitten, of te verbranden. Het inrichten van zulk een ziekenhuis, ofschoon -hier het laatst genoemd, is zeker niet het minst gewenschtte meer, daar door de drukke scheepvaart een Ryndorp zoo licht in de noodzakelykheid komt om cholera- lyders te moeten opnemen en verplegen. Dus nogmaals, P. d. G., geene afbrekende critiek uitgebracht, doch ons gemeentebestuur gesteund in het tot stand brengen van noodige en nuttige verbeteringen! Onder dankzegging, Mijnheer da Redacteur, Leiderdorp, Uw Dw. Dr. 4 October 1892. w. H. Van Zanten Jp.. Marktberichten. Rotterdam, S Oct. Weder was heden een miEt aanvoer van Inlandeche artikelen. Over 't algemeta bestond er goede kooplust en -wat niet boven koas gebonden werd, kon plaatsing vinden. De Nieuwe Inlandscho Witte Tarwe onderging ge«; prijsverandering en ruimde langzaam op. Jarige mot afnemenden toevoer, onveranderd Ter- kocht. Canada weinig aangeboden en prijshoudend. N. VI. en Zeeuwsche, de beste f 7.30, f 7.50 tot 7.70 voor do puike'.t dito dito middelb. 6.40, 6.60 6.80 Flakk. en Overm., de beste 6 90, „7.10 7.30 dito dito middelb. 6.20, 6 40 6.60 Mindere en geringe soorten 5.50, .5.75 6.- Jarige VI. en Zeeuwsche „6.50, „6.70 6.90 Flakk. en Overm. „6. „6.25 6 59 „Mindere quali „5-5.50 Canada„5.25, „5.50 5.80 Voorts werd verkocht por 100 Ko Middelb. qual. Jarige Witte .7.90 f 8.25 Mindere dito 7.75 Goede Nieuwe dito „8.75 9- Middelb. dito „8.25 8.5) Mindere dito „7-50 n 8.— Nieuwe Inlandeche Roode Tarwe werd volgonsqc». liteit van f 202 tot f 225, en extra puike daar doj boven verhandeld. Buitenlandsche Tarwe kwam in passonde qnalitri; zeer weinig voor. Op aflading waren de prijzen meestal to hoog om hier tot zaken te kunnen leides. Inlandeche Rogge werd goed prijshoudend verkoc.-L Zeeuwsche en VI., n. qual., f 5. f 5.40 tot ƒ5.70 Overm. en N.-Brab., 4.60, 4.80 5.25 Geringere soorten. 4.30 .1.50 Buitenlandecho Rogge mot weinig verscheidenheid in do aai. biedingenprijzen enkele guldenö hooger. Per 2100 Kilo. Westernvolgens qual. f 170 tot 175. Taganrog„178 tot „180, Donau(etoomende) 167 tot 162 Boekweit. Amerikaansche f 172 a f 178, Franscbi 140 a f 165. Boekweitgrutten zonder omgang. Gerst met ruimen toevoer van Winter-, die ziel traag liet verkoopen. Zomer en Cnevalier onveranderd. Nieuwe VI. en Zeeuweebe Winter- van f 4.50 tot ƒ5.- Overm. en Flakk. 4.— 4.70 Afw. en mindere soorten 3.50 3.8 VI., Z. en Flakk. Zomer- 4.25 4.75 Mindere qualiteit. „3.80 „4 15 Chevalier-„4.60 5.50 Nog werd verkocht per 100 Kilo. Inlandscbe Wintor- volg. qual. van ƒ7.25 tot ƒ7.90 Zomer- „7.«7.40 Buitenlandsche Gerst vast. Zwartezeesoortenƒ104 tot ƒ106. Haver ruimde vooral in de goede qualiteit vlug op. Blanke en wichtige qualiteit van f 4.20 tot 4 55 Zeeuwsche en andere inl. Voers. 3.60 3.50 Lichtere dito dito „2.80 „3.«0 Geringere soorten Voorts per 100 Kilo: Goede qual. Inlandeche 7.85 tot ƒ8.20 Mindere „6.90 «7.20 Ppelt f 3.20 a ƒ3.70. Paardeboonen kwamen weinig ter markt. Vlaamsche en Zeeuwsche ƒ6.20 tot 6 70 Overmaaeche„.—.ƒ6.— 635 Geringere soorten Duivenboonen ƒ6.80 tot 7.25. Schapenboonen 6.26 tot 6.75. Bruineboonen roim aangevoerdprijzen onverandiro. Walcherschevan ƒ8.75 tot 9.M De beste VI. en Zeeuwsche 8.25 50 Ordinaire dito dito 7.75 8-"~ Geringere en wakke 7.— Witteboonen met minder aanvoer. Walcherschevan 8.75 tot 9 VI. en Zeeuwsche de beste 8.25 dito dito ordinaire t 7.75 8-~" Mindere en geringe soorten Blauwe Erwten werden minder gevraagd, doen to 25 cents lager kon alles opgeruimd wordeD. Walcherschetot •-* De beste Zeeuwsehe on VI. 8.75 Middelb. qaal. dito en Flakk. 8.— Geringere 7. 8chokkers zonder aanvoer. Buitenlandsche Voererwten als voren. De beste 63" a 6.60; mindere 6.a 6.20. Mais. Amerikaansche werd niet aangeboden. Foxanian-6.10 J Cinqantine6-30 - Koo'zaad. Het beate 8.40 tot ƒ8.50 en mindere qn» liteit van ƒ7.60 tot ƒ8.—. Lijnzaad onveranderd. Publieke VeilingeD. Circa 60,000 Kilo (onfriMche) Amerikaanecüe Mix- Maïs opgehouden, doch later tot 126 contaD l- 2000 Kilo uit de hand verkocht, en circa inferieure Donan-Tarwe. Deze werd en bloc ver op de speciale contractconditicn tot 153 da e-j betaling per 2400 Kilo en bovendien 1% vcor ei koeten.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6