N°. 10007. Donderdag October. A'. 1892. <Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Peuilleton. Geld alleen maakt niet gelukkig. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f0.17\. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien bet besluit van den Heer Commissaris der KoDiDgin in de provincie Zuid-Holland, van den 2l'3ten September 1892 (Provinciaal blad No. 66), Loudende regeling van do loting voor de Nationale Militie, en waarbij den Burgemeesters der gemeenten, fiar de loting plaats het ft, o. m. wordt verzocht al de huu ten dienste staande middelen aan te enden ter voorkoming van dronkenschap Ij gelegenheid der loting; Noodigt de loteliugen dezer gemeente voor de lichting van het jaar 1893 ernstig en dringend uit, 2ich bij gelegenheid der loting geheel te onthoudon van het gebruik van sterken drank n daardoor zich te vrijwaren, niet alleen voor do nadeelige gevolgen van dronkenschap in het algemeen, maar ook voor de straffen, bij de Wet tot beteugeling van openbare dronkenschap bepaald, terwijl tnverre met nadruk wordt gewezen op do Strafbepaling, bij art. 252, lo., van hot VVetboek van Strafrecht gesteld tegen het toedienen van bedwelmenden drank aan iemand, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeert. Leiden, De Burgemeester voornoemd, I October 1892. DE KANTER. Leiden, 5 October. - Aan de Christelijke School aan de Middelstegracht alhier zjjn als onderwijzers benoemd de heeren M. Van Wyk, te Har ingen, en J. J. A. Van Helden, te Dordrecht. Laatstgenoemde heeft de benoeming reeds aangenomen. Door deze benoemingen is voor zien in de vacatures, ontstaan door het a. s. ver trek van den heer H J. Van den Bosch naar Schevenmgen en het eervol ontslag, op haar verzoek verleend aan mejuffr. Willebrands. - De resultaten van het wetenschappelijk onderzoek, door prof. dr. P. Van Geer, te Leiden, naar den toestand van het Indische militaire weduwen- en weezenfonds ingesteld, Lebben het der Regeering raadzaam doen achten aan dien geleerde ook een onderzoek naar den toestand van het civiele fonds op te dragen. Tevens wenscht de Regeering langs wetenschappelyken weg te doen na gaan door welke regelen de stijging van de uitgaven voor civiele en militaire pensioenen I en gagementen beheerscht wordt. Voor deze onderzoekingen, welke naar alle waarschijn lijkheid twee a drie jaren zullen vorderen, zal ƒ1500 'sjaars noodig zijn. - De afdeelingen der Tweede Kamer be noemden tot rapporteurs over de Indische begrooting de heeren Hordijk, Bool, Schimmel- penninck, Kielstra, Levysson en over het wetsvoorstel-Donner: Huber, Van der Sclirieck, Van Kerkwijk, Guyot en Ferf. De Nederlandsch-Hervormde kerk te Londen is Zondag, na eenige weken wegens de afwezigheid van den predikant te zijn gesloten geweest, weder geopend. De heer A. D. Adama van Scheltema wijdde een gedeelte zijner rede aan de nagedachtenis van ds. K. F. Ternoóy Apèl, die vóór een paar weken te Londen overleed. Aan het ministerie van justitie werd gisteren aanbesteedhet bouwen van een cellen vleugel met bybohoorende werken aan de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden. Minste inschrijvers waren H. Jansen en K. W. Altena, te Leeuwarden, voor f 76,842. De secretaris van het Duitsche gezant schap, baron Gaertner Von Griebonow, heeft gisteren de residentie verlaten. Hij heeft op gehouden deel uit te maken van het perso neel der legatie aldaar. De te Berlijn gevestigde Nederlanders zullen, volgens de „Nat.-Zeitung", eene com missie naar Weimar zenden, om der gouden bruid een adres van gelukwensching aan te bieden. De ontvangst der deputatie zal 12 October plaats hebben. De heer Jansma Van der Ploeg treedt als haar voorzitter op. Naar w\j vernemen, moet do minister van binnenlandsche zaken, in antwoord op het verzoek van de plaatselijke gezondheids commissie te Nijmegen om de Sequah-séances aldaar te verbieden, aan genoemde commissie hebben medegedeeld dat de wet hiertoe geene bevoegdheid geeft, maar dat de ge meentebesturen de bevoegdheid hebben eene verordening vast te stellen, waarbij ter voorkoming van het gevaar voor besmetting voor bijeenkomsten de ruimte wordt geregeld, welke per persoon in het lokaal der bijeen komst beschikbaar moet zijn. (Amh. Grt.) Te Delft is aan de pokken overleden de heer D. Nienhuis, directeur der gemeente reiniging. Uit goede bron verneemt het „Haarl. Dagbl.", dat, afgeschrikt door de officiëele cholerabericliten, Sigrid Arnoldson haar bezoek aan ons land voor eenigen tijd zal uitstellen. Het notarieel examen is afgeloopen. Nog zijn geslaagd voor het eerste gedeelte de heeren H. Worst, van Vlijmen ;P. Eschweiter, van Oudenbosch; C. Leauryssen, van Breda; en J. Klep, van Breda; voor het tweede gedeelte de heer S. Doessckate, van Eist. By kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Arnhem, ter standplaats Dinksperloo, jhr. L. D. Strick van Linschoten, cand.-not. te Amsterdam; tot notaris binnen het arr. Amsterdam, ter standplaats Am sterdam, H. Molenpage, cand.-notaris aldaar, en met ingang van 1 Nov. a. s. J. W. Luber mede cand.-notaris aldaar. Met ingang van 1 Nov. a. s. lo. aan dr. C. P. Burger, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van en leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Leeuwarden o. tot directeur van en leeraar aan genoemde Ryks-hoogere burgerschool benoemd dr. J. Ariëns Kappers, thans leeraar aan die school. De lüit.-kols. A. P. Scheltus en F. C. P. DonnafUeu, provinciale adjudanten, onderschei denlijk in Noord-Brabant en in Utrecht, op pensioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald voor eerstgenoemde op 1726, en voor laatstgenoemde op f 1708 'sjaars. Benoemd by den prov. staf, tot prov. adju dant in Utrecht, de majoor op non-activiteit K. W. P. Seeuwen, van het wapen der inf., die in verband daarmede in zijn rang by dien staf wordt overgeplaatst; tot majoor, prov. adjudant in Noord-Brabant, do kapitein A. J. R. De Vrede, commandant van het alge meen depot van discipline; by het wapen der inf. by het 8ste reg., tot majoor, de kapt. K. A. Pfeiffer, adj. van het corps. Met ingang van 1 November a. s. benoemd tot vice-consul te Djeddah, met den persoon lijken titel van consul, gedurende zyn verblijf aldaar, de heer G. S. Endt, vice-consul by het dep. van buit. zaken. Aan mr. B. A. Roelvink, op zyn verzoek, met ingang van 15 dezer, eervol ontslag verleend als president der arr.-rechtbank te Zulfen, met dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem in rech- teriyke betrekkingen bewezen. De commissaris van politie te Groningen, J. C. Vunderink, in zyne betrekking geschorst. Benoemd A. Van der Geld tot burgemeester van Hedikhuizon. Met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd tot directeur van het postkantoor te Dordrecht J. F. C. Roelants, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Assen. Aan W. J. A. Van Ouwerkerk, commies der post. 4de k)., op zyn verzoek verleend een eervol ontslag uit die betrekking. Perequatie «Ier grondbelasting. Thans is by de Tweede Kamer ingediend het ontwerp, strekkende om, te beginnen met 1893, de grondbelasting op de ongebouwde eigendommen te heffen naar zes percent der belastbare opbrengst. Een ander wets ontwerp tot herziening van de wetgeving op de grondbelasting zal weldra volgen. Ten gevolge van de voorgestelde heffing, zal het bedrag der Ryksgrondbelasting van 1011 ge meenten verminderen, terwyl dat van 326 gemeenten zal vermeerderen of nagenoeg geiyk biyven. De vermindering van grondbe lasting zal veelal aan de lichte gronden ten goede komen. Door de heffing terug te bren gen tot 6 pet., zal de schatkist een verlies ïyden van ruim f 960,000. Er bly ven niettemin eenige gemeenten over, waar zoo niet alle, dan toch de meeste aan slagen die van 1892 aanzienlyk zullen te boven gaan, byv. te Amsterdam, Leiden, Utrecht, Arnhem, enz. By het groot aantal kleine huiserven in die gemeenten is echter iedere aanslag op zichzelf veelal een te gering bedrag, om een buitengewonen maatregel te wettigen. Ten aanzien van verschillende andere ge meenten, waar het kohier der grondbelasting eene aanmerkelyke verhooging zal ondergaan, is voorgesteld eene tydelyke reductie, in dien zin, dat over 1893 zal geheven worden volgens een percentage, waardoor 25 percent boven het in 1892 in hoofdsom en ryks opcenten geheven bedrag zal worden gevorderd. Het verschil tusschen dit percentage en 6 pCt. van dezelfde opbrengst wordt jaarlyks over de 10 eerstvolgende jaren met één tiende verminderd. De gemeenten, voor wie deze reductie van de 6 percent geldt, zynWildervank, Veendam, Slochteren, Siddeburen, Harkstede, Oude- Pekela, NieuwePekela, Onstwedde, Ballum, Nes, Boombergum, Hardogaryp, Warrega, Hoogeveen, Zwollerkerspel, Staphorst, IJsel muiden, Wilsum, Kamperveer, Zalk en Vee- caten, Blankenheim, Kuinre, (Geldersch) Venen- daal, Oosterbeek, Velp, Rede, Ressen, Angeren, Gent, Elden, Siyk Ewyk, Lede enOudowaard, Hien, Ochten, Wamel, Leeuwen, Dreumel, Alfen (Gelderland), Druten, Afterden, Puiflyk, Vuren en Dalen, Pannerden, Zevenaar, Veessen, Akersloot, Midwoud, Zuid- en Noord-Schermer, Oostzaan, De Vennip, Sassenheim, Nieuwkoop, Zevenhoven, Gouderak, Krimpen a/d. IJsel, Lekkerkerk, Serooskerke (Schouwen). Verder is nog in het wetsontwerp bepaald, dat indien door de toepassing dezer wet de heffing van 10 opcenten op de ongebouwde eigendommen in eene gemeente minder mocht opbrengen dan in 1892 door heffing van op centen door dezelfde belasting verkregen werd, het ontbrekende door eene bydrage uit 's Ryks schatkist zal worden aangevuld, welke aanvul ling ton hoogste 38,500 zal kunnen beloopen. 100.) „Ik geloof niet aan de waarheid van hare beminnelykheid en harteiykheidHoe zy inderdaad denkt en gevoelt, verraadt zy, wan neer zij in het vuur van het gesprek zich- zelve vergeet; dan komt het my voor, alsof plotseling het voorhangsel scheurt, waarachter zy haar hart verbergt. Herinnert gy u niet meer hetgeen zy kort geleden omtrent Valeria Saupe zeide?" Mevrouw Von Osternau zag hare dochter getroffen aan. Om iets te antwoorden, zeide zy: sMen moet niet ieder woord op een goud schaaltje wegen. In het vuur van het ge sprek aegt men weieens iets, hetgeen men niet verantwoorden kan; u doet dit ook; iedereen maakt er zich schuldig aan. Wat zou men b. v. van den heer Pechmayer moe ten denken, indien aaen ieier zyner woordea zoo nauw moest nemen?" Een lichte blos bedekte Lizes wangen, maar zy geraakte niet in verlegenheid, toen zij, hare moeder strak aarikykende, ten ant woord gaf: „Zy zyn beiden een raadselbeiden hebben iets gemeens, een sluier verbergt hun hart, maar wanneer deze by hem een weinig wordt opgelicht, wanneer hy zyne gelieele ziel legt in zyn spel, dan gevoel ik, dat achter dien sluier een arm gekweld hart schuilt, een edele, maar hooger strevende geest verbor gen is by Bertha daarentegen bedekt die sluier een afgrond vol zelf-, geld- en genotzucht." „Myn Hemel, kind, hoe komt gy aan zulke gedachten, zulke woorden?" riep mevrouw Von Osternau, even verwonderd als verschrikt. „Ik weet het niet, moeder; ik heb veel over beiden nagedacht en ben zoodoende gekomen tot hetgeen ik zeide. Ja, zoo is het!" Mevrouw Von Osternau zette het gesprek niet verder voort. Des avonds echter, toen zy zich met haren echtgenoot alleon bevond, vertelde zy dezen woord voor woord hetgeen zy des morgens met Lize gesproken had. „Was dat •ngelukkige mensch toch maar nooit in ons huis gekomen!" zeide zy, haar verhaal besluitende; „niet Bertha, maar hy draagt de schuld van de treurige veran dering, welke zich by ons kind heeft voor gedaan. Doe my pleizier, Frits, en geef hem zyn ontslag! Betaal hem een jaar salaris, maar zorg er voor dat hy uit ons kas teel komt." Mismoedig schudde de heer Von Osternau het hoofd. „Gelooft gy dat Lize geheimen voor uheeft?" vroeg hy. „Neen, zeker niet!" „Heeft zy er zich ooit over beklaagd, dat hy tegenover haar anders gesproken heeft dan een meester tegenover zyne' leerlinge betaamt, of hebt u bemerkt, dat hy by het onderricht of gedurende ons samenzyn de grenzen van de plaats, welke hy hier inneemt, te buiten is gegaan?" „Dat kan ik niet zeggen, maar. „Heeft hy ooit de plichten verwaarloosd, welke hy op zich nam, to^n hy in ons huis kwam? Is hy niet een liefdevol, zorgzaam onderwijzer voor Fritsje? Verwaarloost hy het onderwys van Lize? Heeft hy iets gedaan, waarvoor hy terecht een verwyt verdient? „Neen, maar ge zult hem ook schadeloos stellen. Wanneer gy hem zyn salaris voor een geheel jaar uitbetaald „Gelooft gy, dat ik do wegzending van een man van eer uit ons huis met de uitbetaling van een jaar salaris goed kan maken? Ik geloof dat m Lizes oordeel omtrent hem zeer veel waars ligt en ik zou het myzelven nooit kunnen vergeven, wanneer ik hem door eene onrechtvaardigheid krenkte; hy is buitendien toch reeds een niet gelukkig mensch. Zoo lang hy zyne verplichtingon nakomt, moeten wy ook de onze vervullen. Goeden nacht, Emma!" XIV. De luitenant was van eene reis naar Berlyn, welke hy, ter voldoening aan eene opdracht, hem door den heer Von Osternau gedaan, gemaakt had, teruggekeerd. Hy was van het kasteel Mirbach vertrokken zonder de post- aankomst af te wachten, daar hy zyn neef zoo spoedig mogelyk bericht over hetgeen door hem verricht was wilde geven. Dit althans zeide hy, om zich te verontschuldigen, dat hy de met de post aangekomen brieven niet medegebracht had, doch deze veront schuldiging was ontoereikend, daar hy slechts weinig had mede te deelen, en hetgeen hy te vertellen had gerust nog eenigen tyd had kunnen wachten. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1