Hot laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt hot nummer 236. Aan het postkantoor Wassenaar word ge durende dat kwartaal ingelegd f 2454.91; terugbetaald f 1893.50. Het laatste door dat kantoor uitgogeven boekje draagt het nummer 366. Ds. De Vlieger, pred. te Maasland, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. te Zoeterwoude bedankt. Op last van H. M. de Koningin-Regentes brengt do directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat, gedu rende Hoogstdorzelver verbluf in het buiten land, alle brieven, welke aan H. M. geadies- seerd z\jn, moeten bezorgd worden aan bet Kabinet der Koningin, alwaar voor eone gere gelde doorzending dier stukken aan het adres van H. M. zal worden zorg gedragen. Op de bogrooting voor het Depart, van Marine voor 1893 is eone som van f 3,366,000 voor nieuwen aanbouw gebracht, waarmede het de bedoeling is den bouw van do „Koningin Wilhelmina der Nederlanden" te voltooien en tevens drie betrekkelijk groote schepen op atapel te zetten, één op de Rijkswerf te Amsterdam en twee op particuliere werven, by voorkeur, wanneer billijke prijzen zijn te bedingen, in Nedorland. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij, die reeds de Leidsche en Dordtsche exploi teert, is nu ook eigenaresse geworden van al de roerende en onroerende eigendommen der Naamloozo Vennootschap Paardentram Hoorn-Enkhuizen, voor f43,443. Zij heeft, met den koop de verplichting op zich ge nomen, de lijn te blyven exploiteeren. De gemeenteraad van Dolft koos tot wethouder mr. W. K. S. Van der Mandele. Aan de Prins-Hendrik-stichting te Eg- mond aan Zee is wederom een legaat ver maakt van f 2000, besproken door wijlen mevrouw de wed. J. L. J., te Haarlem. Het nieuwe blad van den heer Obreen te Amsterdam zal waarschijnlijk 1 Dec. uit komen en „De Telegraaf' heeten. Het bureel zal komen in de Kalverstraat. Door de rechtbank te 's-Gravenhage is, ter vorvulling van eeno vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. A. E. Croockewit, rechter in de rechtbank te Rotterdam; mi^ F. G. Kool, rechter in de rechtbank te Dordrecht, en mr. J. W. S. A. Versteeg, hoofdcommies bij het departement van justitie en rechter-plaatsvervangor in de rechtbank to 's-Gravenhage. Door de rechtbank te Winschoten is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. H. Hesse, rechter-plaatsvervanger in gemolde rechtbank, advocaat en procureur te Win schoten; mr. J. F. Houwing, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in Alkmaar, ter standplaats Hoorn; mr. J. H. Van Meurs, substituut-griffier bij de rechtbank te 's Hertogenbosch. Bi) Kon. besluit is: lo. mot ingang van 1 Oct. 11. a. aan dr. W. J. F. Nuijens, te Westwoud, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondisse- nnnt Medemblik; b. tot schoolopziener in het arrond. Medemblik benoemd mr. J. F. Houwing, te Hoorn; en zijn: 2o. mot ingang van 1 Nov. e. k., opnieuw benoemd: a. tot schoolopzioner in het arrond. Hilversum J. C. Gülcher, te Hilversumb. tot schoolop ziener in het arrond. Helder, mr. M. Büchnor, te Alkmaar. Benoemd tot assistent aan 'sR|jks veeart senijschool te Utrecht, voor het tijdvak van 1 Oct. tot en mot 30 Sept. 1893, de vee artsen H. J. Do Vries, te UsquaertJ. Maas, te Amersfoort, en PI. G. Van Harrevelt, te Utrecht. Aan den heer A. M. De Block, consul- generaal van Turkije te Amsterdam, ver gunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder 4de kl. der orde van Medjidié, hem door den Sultan van Turkije geschonken. De heer R. L. Martens benoemd tot bur gemeester der gemeente Bodegrave. Met 1 Oct. 11. aan F. A. W. Schaefer, op z\jn verzoek, oervol ontslag verleend als tydelyk leeraar bij de Rijkskweekschool voor onderwijzers te 's-Hortogenbosch. Gemengd IN ieu wm. Een 8 0-tal leden der Knapen- voreeniging van de Christelijke Wykver- eeniging aan het Levendaal alhier begaf zich hedenmorgen om acht uren per stoomtram naar Wassenaar, ten einde daar den dag van heden gezellig door te breDgon. Men koos dezen Leidschen feestdag voor het jaarljjksche tochtje uit, omdat de jongelui heden gemak kelijk hunne werkzaamheden konden doen rusten. Omstreeks zes uren hedenavond keeren zjj terug. Eene zeldzaamheid!—Bij den land bouwer K. Streng, te Zoeterwoude, staat een appelboom dit jaar voor de tweede maal in bloei. Te s - G r a v en h a g o is aan het Bezuidenhout een knaapje, wonende in een laantjo achter de z. g. Vyf Huizen gelogen, door de huishoudster van den bewoner van een dier huizen met vitriool in het aangezicht geworpen. De jongen is in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. De politie, van het voorgevallene inkenDis gebracht, heeft dadelijk een onderzoek in gesteld. Naar men zegt, veroorzaakte het kind, door Doodeloos aan de huitbol te trekken, den bewoner nogal eens overlast. In de met de nationale vlaggen en het met rozen omlijst portret der bescherm vrouwe H. if. de Koningin-Regentes versierde feostzaal van de Sporttentoonstelling te Scheveningen zijn de medailles en eere diploma's uitgereikt aan de bekroonden. Voor af werd eeno toespraak gehouden door den president van hot comité, den heer Van der Ouderraeulen, die, mot herdenking van de toewijding, betoond door zijn voorganger mr. Van Oudheusden, een terugblik wierp op de voornaamste inzendingen en wedstrijden en verder dank bracht aan de vorstelijke perso nen voor de inzendingen ter opluistering, aan de buitenlandscbe comités, het dagelijksch bestuur, de speciale commissién en de jury leden voor hunne medewerking tot het wel slagen der tentoonstelling, de eerste ep dit gebied in Europa. Na het openingswoord weerklonken het Wien Neerlandsch bloed en het Wilhelmus, waarna tot do uitreiking der bekroningen werd overgegaan. De hoer Van Limburg Stirum las achter eenvolgens de namen der bekroonden af. Allereerst werden de medailles uitgereikt, door HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentos uitgeloofd. De inzenders, voor zooveel aanwezig, werden by het in ontvaDgst nemen van de medailles en diploma's met fanfares on applaus begroet. De medaille hebben wy vroeger beschreven het diploma is in lithographic door de hoeren Van Emrik en Binger, te Haarlem bewerkt naar eene keurige teekeniDg van O. Eerelman. Het stelt de attributen van de Sport, op elk gebied, voor, terwijl een vischnet. als gordyn opgehouden door een visschersmeisje, de opdracht als 't waro omhult. Nadat ook de overige bekroningen velen onder teokenen van bjjval en fanfares waren overhandigd werd de plechtigheid met oen kort woord van den voorzitter ge sloten. Onder het opschrift „Inbraak en diefstal" schrift het „Hbl." het volgende De bewoner van perceel 149 in de BlOem- straat, een goudsmid, werd Zaterdagnacht tusschen 2 uren en halfdrie gewekt dooreen gerucht in het voorhuis, dat ontstaan bleek te zijn door het inslaan van eene glasruit. Beneden gekomen, bemerkte hy, dat een der luiken opengewrongen, het venster ingeslagen en een voorraad gouden voorwerpen uit de winkelkast verdwenen was. De goudsmid miste 6 vestkettingen, 2 oorbellen en 2 broches. Dadelijk deed hy aangifte by de politie en uit het onderzoek bleok later, dat slechts eon als glazenwasscher gekleed persoon en twee opgeschoten jongens omstreeks dien tyd in de buurt van den goudsmidswinkel gezien waren; bovendien vond men bloedsporen, waaruit bleek dat de dader zich by het inslaan der glasruit had verwond; de bloedsporen wezen door de Bloemdwarsstraat tot aan den hoek der Lauriergracht zelfs den weg, dien de dief by zyne vlucht had geDomen. In den loop van den morgen is naar het Binnen-Gasthuis vervoerd een als glazenwas scher gekleede man, die zich ernstig aan de pols had verwond en voorgaf in eeno wor steling met zyn vader die wond te hebben opgeloopen. Niet ten onrechte zoekt men verband tUs- schen deze beide feiten, en thans wordt ver zekerd, dat de politie den man met de ver wonde pols voor don inbreker houdt, en dus niet meer naar den inbreker van de Bloem- straat behoeft te zoeken. Men hoort in de laatste dagen te Amster dam meer van inbraak en kleine diefstallen spreken. Denzelfden nacht hoorde ook de houder van een schafthuis aan de Gelderscho Kade, terwyl hy zich reeds in eene bovenkamer te bed had begeven, gerucht in den kelder. Hy yldo naar beneden en zag toen een man in het schaft huis, dio echter onmiddeliyk de vlucht nam door het geopend venster. Uit een onderzoek in tegenwoordigheid van een politie agent bleek evenwel spoedig, dat de inbreker geen tyd had gehad iets van wat er eetbaars of oneet baars in den winkel was, mede te pakken. Ook de straatjeugd blyft niet achter. De jongens klimmen drie hoog op elkanders schouders, openen dan de tuimelramen boven winkeldeuren en leggen beslag op wat zoo doende onder hun bereik valt. Menige kist sigaren of snuistery is op die wyze in den laatsten tyd spoorloos vordwenen. Een droevig ongeluk had te Hoorn plaats. In het magazijn „De Exter" was men bezig geweest om met de lier thee in het magazyn te hyschei, toen door den wind een der luiken, dat men los had laten staan, naar beneden 6loeg en viel op een jongen van 15 jaar. De ongelukkige, wien het boefd word vorbryzeld, was onmiddeliyk dood. Het bestuur ran het krankzin nigengesticht Yoorburg, te Vucht, verzoekt terugbrenging van den op 23 September 11. uit dat gesticht ontvluchten verpleegde Jan Yan Laar, herkomstig uit Apeldoorn. Terwyl een bakkor te Rozendaal met zyne vrouw ter bruiloft was, hebben dieven in hunne woniDg ingebroken en uit eene kast f 500 ontvreemd. De politie doet onderzoek. Voor de rechtbank te Dusseldorp was de vorige week een echtpaar geroepen, dat een echtBcheidingsproces verlangde. De vrouw \iel in het rechtsgebouw van de trap en brak een been; de man snelde naar be neden om haar te holpen en het einde der zaak was dat zy, In plaats van te scheiden, verzoend huiswaarts reden. In tegenwoordigheid van vele militairen en belangstellenden ving Zaterdag ta Berlyn de afstanderit naar "Weenen aan. Do moeste ruiters hebben de sabel afgelegd en nemen geen bagage mede. Tot do eerste groep behoort prins Leopold. Enkele ruiters worden begeleid door wielryders. Zy reden eerst 40 meter in stap en daarop in korten galop. Een officier had eene aluminiura- sabel aan. De weduwe Parnell, die ernstig ziek is, blykt eene andere to zyn dan de vriendin van wylen der Ierscben agitator. Nieuwe gevallen van cholera deden zich voor te Charlois hy een werkman aan de fabriek op Feyenoord, wonende in do Gouwestraat; te Bloskensgraaf; te Rotter dam by den schipper van den in de Leuve- havon liggenden lichter „Vrouw Helena", welke aan cholera is overledenin de ge meente Zuid Beierland een tweede geval van cholera. Tot dusver zyn In het geheel te Zwammor- dam voorgekomen: 4 gevallen van Aziatische cholera met doodclyken afloop. Het laatste geval kwam voor by een kind van 13 maanden. Verder heeft zich een verdacht geval van cholera nostras by eene vrouw voorgedaan op den Overtocht onder Zwammerdam, by Bodegrave. De patiënte is gelukkig in een goeden toe stand en zal spoedig hersteld zyn. Burgemeester en wethouders van Amster dam deelen thans by openbare kennisgeving mede, dat twee verdachte ziektegevallen, op 25 en 27 September jl. voorgekomen, thans biyken te zyn geweest cholera aaiatica. De beide patiënten, een havenwerker, die in zyne woning is verpleegd, en diens vrouw, die in het Buitengasthuis werd opgenomen, stierven reeds op den dag zeiven, dat de verdachte verschynselon zich voordeden. Do autoriteiten meenden toen mot cholera nostras te doen te hebben; by nader onderzoek is echter ge bleken dat do beide patiënten aan cholera asiatica zyn overleden. Te Rotterdam zyn, volgens officiëele opgave, twee nieuwe gevallen van cholera voorge komen. Twee lyders zyn hersteld en nog vier onder behandeling. Te Maarson en te Breukelen-Nyenrode heeft zich weder een geval van Aziatische cholera voorgedaan. Te Harlingen kan de 12-jarige knaap, die aan Aziatische cholera leed, thans als her steld beschouwd worden. De vrouwelyke ka pitein van het Heilsleger, daartoe aangezocht, toen de moeder door het waken afgemat was heeft bereidwillig eonige nachten als waakster nuttige diensten bewezen. Do maritieme overheid te Antwerpen heeft besloten, de ontscheping te verbieden van Russische landverhuizers, die in Amerika niet aan land mochten komen en naar Europa zyn teruggekeerd. Te Moerbeke, in Oost-Vlaanderen, op de Nederlandsche grens, is de cholera uitgebro. ken. Tot dusver telt men acht dooden. Te Buda Pesth zyn zes verdachte gevallen aangegeven. Volgens het geneeskundig bureau over leden te Hamburg on Altona van half Aui>. tot heden ruim 10,000 menschen aan cholera en cholerine. Officiéél wordt gemeld, dat Zaterdag te Hamburg zyn aangegeven 47 zioken, 17 dooden. Daarvan komen op Vrydag 30 zieken ca 7 dooden. Vervoerd werden 57 zieken, 7 dooden. Te Altona werden 6 personen aangetast en stierven er 4. Te Hivre waren Zaterdag 4 ziekeD, 1 doode. Slechts 1 persoon werd in het ziekenhuis gebracht. Stanhope is van Hamburg naar Parys terug gekeerd. Zyn weg over Berlyn nemende, heeft men hom aldaar niet toegelaten zonder hem vooraf in eeno sublimaat oplossing te dompelen; maar niettemin wilde bet Berlyn- sche hotel, waar h;j eeno kamer besteld had, hem niet opnemen, uit vrees alle andere gasten te zien vertrokken. Hy hoefc toen den nacht ten huize van een zyner Berlyn- 6che vrienden doorgebracht. Prof. Virchow moet verklaard hebben, dat StaDhopes heldhaltjge proefneming uit een weten6chappelyk oogpunt niets beteokent. Het geheimzinnige van de gruwe- lyke reeks moorden, welke voor drie jaar in Whitechapel werd bedreven, is oorzaak., dat deze zaak neg steeds in aller herinnering voortleeft en dikwerf een moordenaar voor Jack the Ripper gehouden wordt. Geiyk we reeds meldden, gelooft ook de politie te Weoneu en te Pesth in Alois Sze- raeredy, een moordenaar, die zich Dinsdag te Presburg van het leven beroofde, wellicht den beruchten Londenschen misdadiger te hebben gepakt. Deze Szemeredy bedreef in Juli 1876 te Buenos-Ayres een moord op eene vrouw van dezelfde soort als de Londensche slachtoffers. Te Buenos-Ayres was hy als Hongaarsch doctor bekend, en men dacht dat by militair geneeskundige was geweest, hoewel hy toen tor tyde slechts het beroep van barbier uit oefende. In Hongaryo was nog tot voor weinige jaren de barbier dikwyls tegelyk heelmeester. Na den moord word de man gevangenge nomen en ter dood veroordeeld, maar hy veinsde krankzinnigheid en ontliep daardoor en door den invloed van den consul van zyn vaderland, zyne straf. By herziening van het vonnis werd hy vrygosproken van moord, maar wegens diefstal op het slachtoffer tot eene gevangenisstraf van 21/, jaar veroordeeld. Na deze straf te nobben ondergaan, keerde hy naar Hongarije terug, waar hy wegens desertie werd gevangengenomen en in een krankzinnigengesticht opgesloten. In 1886 werd hy als hersteld ontslagen en sedert verdween hymen vermoeddo dat hy zich in Amerika bevond. Thans blykt dat juist in den tyd, dat men zyn spoor byster was, de Whitechapel moorden bedreven wer den. De persoonsbeschryving komt overeen met die van den Londenschen moordenaar. Szemeredy had kennis van de ontleedkunde van den mensch en had evenals Jack the Ripper voel aardigheid in het schryven van brieven aan autoriteiten en dagbladen. Boven dien heeft da politie te Pesth juist voor een half jaar, d. i. in den tyd, dat te Weenen eenige juweliers vermoord werdon, brieven ontvangen, geteekend Jack the Ripper. Aan- vankeiyk werd daarop goen acht gegeven. Ook vindt men hierin eene aanwy'zing, dat Szemeredy na eiken moord te Weenen plot seling verdween. De dood van den man zal het onderzoek dezer schynbaar gewichtige aanwyzingen niet vergemakkelyken. Zyn lyk is door verscheidene personen herkend als dat van den man, die de dief stallen en moorden of moordaanslagen gepleegd moet hebben: op 11 Februari j. 1. by den Weener juwelier Schütz; op 24 Februari j. 1. by den Weener juwelier Pawliczek; op 4 Juii j. 1. in den winkel van de Weener horloge makers-weduwe Sotolar en op 16 September j. 1. in den winkel van den Weener horloge maker Stolle.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2