Goinou^d Nieuw». Als eon s hoezeer het feost, telken jaro I v stede gevierd ter her innering atu' i-Lns ontzet, kan bogen op eene internat sympathie, diene d a zelfs een Spanjaa is der „3-Octobor-Vor- eeniging." Hedenmorgu to acht uren vortrok van het 4dc vi ent infanterie alhier naar Yeur oen doLieh.ment ter sterkte van 26 onderofficieren cn minderen en zulks ter versterking van bet thans te Yeur gedeta cheerde gedeelte, ten einde dienst te ver richten by do imettoiyke veeziekte aldaar. De s old aai K. F. H. v. d. H., van de lste comp. 2de bat. 4de regiment infanterie alhier, is door don krijgsraad te Arnhem veroordeeld tot 6 maanden militaire detentie wegons insubordinatie. By het 4de regiment infanterie alhier is een detachement aangewezen, onder bevel van den eersten luitenant J. F. Yothake, om by ever.. wanordol'ykheden to Alke made, alwaar do kermis op last van den ge meenteraad i chorst ten gevolge van het uitbreken der ïolora in de naburige gemeenten Alfen en Zw.- ïm rdam, aldaar in vereeniging met cavaleri. de orde te handhaven. Te Katv.yk aan Zee bracht by don gisteren gehouden afslag volle haring 7.80 a ƒ8, ijle 6.50 a 7 en steurharing 7 a /"7.50 por on op. Do rech jank te Haarlem heeft veroordeeld H. Broeïger to Haarlemmermeer, we gens misba doling, tot 5 dagen gevange nisstraf. P. Bartels, jor, to Alkemade, wegens ver nieling, tot f öoete, subs. 3 dagen hochtonis. J. Boelaart. arbeider te Haarlemmermeer, wegens belecliging van een ambtenaar, tot 3 boeto, subs. 3 dagen hechtenis. Gisternacht omstreeks drie uren is dooi iiet omvallen van eene petro leumlamp, welke op een stoel geplaatst was, binnenbrand ontstaan in eene achterkamer van het benedenhuis van pand No. 32 aan de Vierwindenstraat, bewoond door den water en vuurbaas B. 't Hart, te Rotterdam. De brand werd .spoodig door politio-agenten en burgers met emmers water gebluscht onder toezicht van een brandspuitmeester. Toen de brand ontdekt en do bewoners, gewaarschuwd, de wyk genomen hadden, miste de moeder een 4-jarig kind. Eene onbekende vrouw begaf zich terstond in de brandende binnenkamer en had het geluk het kind te redden, dat rustig in bed lag te slapen. Omstreeks een half uur later ontdekte een agent wederom brand in hetzelfde beneden huis, vermoedelyk doordien do eerste blus- sching niet goed had plaats gevonden en de veeren van eene peluw wederom aan het branden waren gegaan. Thans herkreeg de brand in eon ommezien een ornstiger aanzien, zoodat men de brandweer alarmeerde en weldra een aantal spuiten en eene stoomspuit aan wezig waren. Ook nu echter was de brand spoedig gebluscht door middel van eene slang, welke op de waterleiding werd geschroefd. Tusschen beide branden in bevond zich nie mand in dat bonodenhuis, doch men had zich teruggetrokken in de daarnaast gelogen water- on vuumering, by dezelfde lieden in gebruik. Do inboedel is tegen brandschade verzekerd, de achterkamer nagenoeg uitgebrand en de waterschade het aanzienlykst. Den volgenden ochtend vermiste de vrouw des huizes het zilveren cylinder-horloge van Laren man, dat in de bedstede, welke niet uit gebrand is, gehangen had, en een linnen zakje met f 47, hetwelk op eene kast had gelegon, welke kast evoneens niet goheel verbrand is, terwyl de andere daarop gestaan hebbende voorwerpen zich er nog op bevinden. By Zuidbroek is do boerderij van mej. de wed. K. Wubbe door een feilen brand vernield. Zoo goed als niets werd gered. Oor zaak onbekend. Alles was verzekerd. Op verzoek z jjner familie is gisteravond door de politie te Rotterdam opgespoord en gevonden in een logementje aan de Schavensteog een landbouwer, te Char- lois woonachtig. De man had in twee dagen tyds ƒ300 verteerd van eene som, welke door hem aan een stalhouder te Rotterdam afge dragen moest worden. Hy is naar het bureel aan de Pauwensteeg gebracht en aldaar in bewaring gehouden. In zy'n bezit werden nog ongeveer ƒ900 gevonden. Te Deventer werden in de vorige week by een winkelier twee valsche guldens in betaling gogeven. Voor het gorochtshof to Leeu- warden is het arrest uitgesproken tegen H. R., oud 21 jaar, boerenknecht te Ruïnerwold Oost einde, dio'voor do ro:htbank te Assen heeft terechtgestaan, wegens poging tot doodslag of tot zware mishandeling, omdat by in den avond van 26 Mei 11. to Koekange uit eene met kogels geladen revolver drie schoten heeft gelost op een afstand van 15 a 20 pas op G. Tuit, doch dezen niet hoeft getroffen- wat door die rechtbank niet bewezen ver klaard is, omdat de afstand niet bewezen was, en al had hy Tuit getroffen, h\j met het door hem gebruikto wapen dezen niet had kunnen dooden, waarom de rechtbank hem heeft vrijgesproken. Hot Hof verklaarde echter het aan be klaagde ten laste gelegde bowezen en zyn dool om Tuit te treffen, ten einde dezen eene gevoolige los te geven; vernietigde mits dien het vonnis, verklaarde beklaagde schuldig aan zwaro mishandoling en veroordeelde hem tor 1 jaar gevangenisstraf. Te Maarten sdyk is gistermorgen omstreeks 7 uren het zevenjarig jongetje van H. t. H., wonende aan het Zwarto Water, in do nabyheid der woning in het water ge vallen en verdronken. Eersc ongeveer te 9 uren werd zyn lykje opgevischt. De droefheid der ouders is groot. Te Groningen werd gisteravond omstreeks 7 uren de brandweor gealarmeord. Er was brand ontstaan ten huizo van den koornmeter H. Holsbergen in de Mauritsdwars- straat, waarschijnlijk door het springen van eene petroleumlamp, welke in eene kamer op do tafel had gestaan. De brand werd intus- schen spoedig door do bewoners gebluscht, zoodat do brandweer hare diensten niet be hoefde te verleenen. In Hamburg begint de cholera nu aanmerkelyk te verminderen. Donderdag: 33 ziokto- en 15 sterfgevallen; Vrydag: 33 ziekte- en 24 sterfgevallen. In Parijs daarentegen vermeerderen de ge vallen. Aangegeven werden 31 ziekte- en 11 sterfgevallen. Wat ons land betreft, blyven do gevallon sporadisch voorkomen. Alleen in Rotterdam zy'n zes lyders in behandeling; één jongetje, oud 5 jaar i3 overloden. Voorts komen ge vallen voor te Kapolle a/d. IJsel 1 (over leden); Oostvoome 1 (overledon); Breukelen- Nyenrode 2 (in behandeling); Zuid-Beierland 1 (in behandeling); Lonnekor 1 (in behande ling); Maarsson 9 (5 overleden); Hoogozand 1 (in behandeling). Het dochtertje van schipper Douma, uit Vogelenzang, dat nog steeds in hot Buiten Gasthuis te Amsterdam lag, lydende aan cholera nostras, is aldaar over leden. In een brief uit Hannover, onder den titel: „Van Hamburg naar Berlijn", wor den verschillende proefnemingon besproken, welke op de cholera-lyders zyn toegepast. Daarin leest men o. a. het volgende: „Na het weinig eervol afscheid van den Prager arts dr. Hüppe worden de proefnemin gen een andere naam zou hier misplaatst zyn op de cholera-lyders voortgezet door dr. Klobs-Zürich, die, volgens zyn zeggen, voortbouwende op de rosultateD, welke dr. Robert Koch met zyne tuberculine heeft ver kregen welke deze resultaten zyn, deelt dr. Klebs-Zörich echter niet mede den reeds door de cholera aangetasten lijders eene inspui ting mot een extract uit reinculturen van komma bacillen toedient. Nadere mededee- lingen aldus zegt de „Kölnische" ont breken vooralsnog. Eindeiyk wordt thans eene dorde nieuwe behandeling met chloorwater toegepast, in doses van 30 a 40 gram, naar gelang van de hevigheid van den aanval. Dit middel, aangewend door dr. Dyes, zou worden aanbe volen door de doctoren dr. Brand, in Stettin, Sala, in Freienwalde, en dr. Berthold, te -Hamburg, die zeven lyders, die reeds in het laatste (asphyctisch) stadium der cholera ver keerden en reeds als ïyken uitzagen, met behulp van genoemd middel na eenige uren reeds weder in het loven zouden hebben teruggeroepen. De patiënten begonnen opnieuw te transpi- reeron (dit is het eerste en voornaamste teeken van beterschap), het bewustzyn keerde terug en vier genazen volkomen. De drie anderen vertoonden reeds te groote hartzwakte, om weder te kunnen worden opgewekt uit het coma, waarin zy reeds waren vervallen. Indien dit middel by den aanvang der ziekte wordt aangewend, dan aldus wil men thans weten treedt de genezing tusschen IS en 24 uren na zyne applicatie in. Mocht slechts de helft dezer mededeelingon juist blyken te zyn, dan zou reeds gegronde reden tot dankbaarheid be staan." Men meldt uit Rysel: Deroizi- gers, die Zaterdag, Zondag en Maandag van Brussel naar Frankryk vertrokken zyn, wer den hot slachtoffer van eene behendige be driegen), waarvan de plegers nog onbekend zyn. Volgens beweerde bevelen van hot minis terie van binnenlandsche zaken, waarvan nooit sprako geweest is, moesten allen voor zien zyn van een geneoskundig certificaat, wilden zy aan de grenz.n niet tegengehouden worden. Aangezien hot uur van vertrekken ging slaan, wendden zy zich tot een com- mi/>sionnaris, die hen by eon zoogenaamden geneesheer bracht, dio er in toestemde hun voor 3 fr. een certificaat te geven. Verscheidene personen, die het slachtoffer werden van die afzettery, hebben eene klacht gezonden aan don officier van justitie te Brussel, toen zy in Frankryk de zekerheid kregen, dat het Fransch gouvernement dien maatregel nooit had voorgeschrevon. Volgens een telegram aan de Engelsche bladen is te Ottawa eene monster kaas vervaardigd, wolko 22,000 pond weegt en bestemd is voor eene pyramide van Cana- deesche producten, welke naar Chicago zal worden gezonden. Voor het stremsel is de molk gebruikt, wolko op één dag door 10,000 koeion werd gegeven. De kaas moet goed van samenstelling, smaak en kleur zyn. Het gevaarte zal na afloop der tentoonstelling naar Engeland worden govoerd. De stoomboot „Watert own" is kort na het vertrok van Boston verbrand; de opvarenden werden door visschers gored. In de haven van Boston had eene botsing plaats tusschen de „H. N. Whitney" en de „Ottoman". Beide stoom- booten werden beschadigd, de eerste zonk. In do wjjnbergen by Caub a. d. Ryn is de phylloxera ontdekt. De Nyl is te Wady Haifa weer stijgende, waardoor de ongerustheid toeneemt. De gisteren vormelde vorkiezing van den Beriynschen burgomeestor Zelle tot eersten burgemeester der Duitsohe hoofdstad (als opvolger van wyien dr. Von Forckenbeck) ie niet onverwacht gekomen. Reeds lang werd hy als do aangewezen man beschouwd en in den Beriynschen gemeenteraad zyn alle stem men op hem uitgebracht, behalve 22, dio blanco waren. De vraag echter is gedaan, of de keizer die keuze zal bekrachtigen. Dr. Zello behoort tot do radicale party, die in het gansche ge meentebestuur van Berlyn seder jaren de overhand heeft, doch ton Hove minder gezien is. Geiyk echter indertyd dr. Von Forcken- becks benoeming de keizerlyke bekrachtiging vond en evenzoo in lateren tyd die van de burgemeesters in andere steden, hoewel ook zy tot de radicale (Deutsch-Freisinnige) party behoorden, is het te verwachten, dat van den kant des keizers geen bezwaar tegen dr. Zello zal worden gemaakt, die nooit tot de felle voorvechters In zyne party behoord heeft. Ook professor Obrecht te Santiago (Chili) heeft eer.o bolangryke uitbreiding der donkere plek op Mars waargenomen. Hy ver moedt dat dit een gevolg is van het smelten van sneeuw of eene hevige vulkanische uitbarsting. Van de voolbesproken kanalen kon hy geen spoor ontdekken. Te Worthing, by Brighton, ligt de weduwe Parnell ernstig ziek. Als eene bijzonderheid wordt hierby vermeld, dat zy in Brighton het huis heeft aangehouden, waarin de heer Parnell stierf en dat de kamer, welke zyn sterfbed bevatte, na het uitdragen van het ïyk geene verandering hoeft onder gaan en steeds gesloten is gehouden. Dagelijks komon vole nieuwsgierigen en pogen door het neergelaten zonneblind van een raam in de kamer te turen. Te Dingle, in Ierland, is een zekere Cornelius Egan gestorven, die den buitengewonen leeftyd van 120 jaren bereikte. Voor hot centrale crimineele Hof in Londen diende dezer dagen eene zaak, waarby talryke staaltjes van ydelheid en lichtgeloovigheid aan den dag kwamen, dikwyis tot groot vermaak van het aanwe zige publiek. Sedert verscheidene jaren hadden eenige personen er hun werk van gemaakt, zooge naamd „letterkundige maatschappyen" op te richten. Schry vers, die naam moesten maken, maar geen uitgever konden vinden, kunste naars, wier voortbrengselen op tentoonstel lingen niet werden toegelaten, componisten, die nog goen gehoor hadden kunnen krygen zij allen werden of zouden althans worden geholpen. Men betaalde een guinea (ƒ12.60) of meer contributie, had het recht zich hu te noemen van liet „letterkundige on artistioko genootschap" of iets dergolyks; daar de maatschappy of het genootschap zich gedurig hervormde, of, na voorgowendo liquidatie telkens als eene spiksplinternieuwe instelling te voorschyn trad. was er nogal groote ver scheidenheid, in namen, voorwaarden, ónz. Ontelbaar vele personen, oude zoowel als jonge, die op deze wyze meenden in do re publiek der letteren een plaatsje te kunnen bekomen, of cp kunstgebied voor hunne voort brengselen koopers dichten te vinden, worden opgelicht en sommigen zelfs voor goede som men. Voor het lezen van een manuscript moest betaald wordenvoor drükken en uit geven, dat toch niet geschiedde, desgelyks; voor het in kennis brengen met letterkun digen van naam of aanzieniyke personen, dat daarenboven toch allemaal foppery was, enz. Do raeesten, die eindelyk begrepen dat zij bedrogon en opgelicht waren, hielden zich uit schaamte stil, beton manuscript en kunst werk in don stcok en vroegen niet meer naar do kunsthal of expositie-zaal met weidschen naam, die ergens in het Wostend van Lon den zou worden geopend, naar de literarischo club (sociëteit), waar zy ook al toegang had den, maar waarvan zy het gebouw tot dus- vei re niot hadden kunnen vinden. Van het recht om by plechtige gelegenheden eene soort van academische kap en mantel te dra gen, dat ook al werd verleend, achynt door niemand gebruik te zyn gemaakt, waarschijn- lyk om hetgeen de aanschaffing dor kleedj) zou kosten. Thans zyn zes personen, die als directeuren of commissarissen der opvolgende letterkun dige en kunstmaatschappyen fungeerden, tot verschillende straffen veroordeeld en wel: één tot 8 jaren gevangenis en één tot 5 jaren; verder zyn de vonnissen: 18, 15, 6 en 4 maanden dwangarbeid. De veroordeelde tot1 18 maanden is nog wel een baronet en hy I scheen als commissaris niet veel meer te hebben gedaan dan het verleenen van zijn naam en het opstryken van honorarium. De rechter zeide, dat hy hem zwaarder moest straffen dan naar evenredigheid do overigen, juist omdat hy iemand van stand was en I door zyn naam in het openbaar te laten ge-1 bruiken (onder circulaire, prospectus, enz.) I oorzaak was geweest, dat menigeen bedro-1 gen werd. Te Ciudad Real (Spanje) zyn bijl een hevig onweder zes boeren door den I bliksem gedood en twintig gekwetst. Ook te Luik bloeien de kastanjes! thans voor de tweede maal. To Huelva (Spanje) is oene bootl ter lengte van 14 voet aangekomen, waarvan I do bemanning bestaat uit één persoon, den I Amerikaanschen journalist Andrews, dial daarmee den 21sten Augustus te Nieuw-1 York in zoe stak. De waaghals is met uit-1 bundige toejuichingen door eeno menigte volks I ingehaald. De Hongaarsche politie meentl den moordenaar gevonden te hebben, die I verloden jaar den "Weener juwelier Schüfzl om het leven bracht en diens winkel plun-l derde, en nu 14 dagen geleden in don winkel I van don "Weener horlogemaker Stolle eenl aantal voorwerpen wist te bemachtigen, nal den winkelbediende doodeiyk verwond tel hebben. Dit laatste geschiedde den 16den September! en reeds in don vroegen morgen van den! 17den waren eenige dor gestolen horloges tel Buda-Pesth verpand, hoewel de Weener politie® zich gehaast had den diefstal juist te Buda-1 Pesth bekend te maken, omdat in die stad! indertyd ook de by Schütz gestolen preciosal verpand waren. De Hongaarscho politie echter 1 wist don vermoedelyken dader te PresburgI op het spoor te komen en bracht hem daar! naar het politie-bureel. Nauwelyks daar gekomen, haalde de man! een scheermes uit den zak en sneed zich denl hals af, zoodat hy onmiddeliyk dood was. Hjj! heetto Szemoredy, was by de justitie slecht! bekend en vele omstandigheden maken het! hoogst waarschyniyk, dat men in hem den! gezochten moordenaar had gevonden. Andoren meenen redon te hebben to ver-! moeden, dat het niemand anders dan Jack! the Ripper was. Op welke gronden die mee-H ning berust, wordt niet gemeld. Het plan vor de Antwerpscbe! tentoonstelling in 1895 staat thans vast. Brussel nu doen zal, is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6