Klachten BUITENLAND. Frankrijk. Liebknecht heeft aan het „Journal du Pe'uple" te Lyon een schryven gericht, waarin by krachtig opkomt tegen de bewering, als zou hy in de Ryksdagzitting van 26 Maart juist het tegenovergestelde betreffende de ^aanhechting van ElzasLotharingen gezegd /hebben van hetgeen hy te Marseille daarom trent uitliet. De maire van Guaguo, op Corsica, is af- gezet, wegens het verzet tegen de gendarmen, waarby twee hunner sneuvelden. Kardinaal Lavigerie is geheel hersteld te Algiers teruggekeerd. Maujean richtte een manifest tot de m\Jn werkers te Carmeaux, waarin hy mededeelt hat do mynmaatschappy heeft geweigerd de zeer billyke voorstellen der werkstakers aan .te nemen. Daardoor rust de geheele en volle verantwoordelykheid voor den toestand op de Maatschappij. Do Parysche monarchale bladen bevatten gisteravond een brief van den graaf van Parys aan den heer d'Haussonville, waarin wordt gezegd, dat alleen de monarchie de sociale vraagstukken kan oplossen met handhaving her orde en met behoud van de vryheid van arbeid. Allo fouten van de laatste 100 jaar spruiten •voort uit het vergeten der monarchale over levering. De graaf zegt verder, in verband met de glorierijke herinneringen aan den slag by Valmy, dat deze voor hem eene kostbare familieherinnering is. f" Duitscliland. In verband met het verzoek aan den ge meenteraad van Berlyn om de ïykverbranding toe te staan, heeft graaf Von Eulenberg zich als tegenstander der crematie verklaardook de rykskanselier zou niet wenschen dat deze werd ingevoerd. De ministers waren bereid een wetenschappelijk medisch onderzoek te laten instellen ter beantwoording van de vraag of Ïykverbranding in gevallen van besmette- lyke ziekten gewenscht is en of in tyden van epidemie de verbranding verplichtend gesteld moet worden. De spoorweg-ontvangsten in Pruisen zyn dit jaar ver beneden de gewone cijfers, terwijl groote uitgaven voor vernieuwing zeer noodig ■zyn. De Staatsbegrooting toont daardoor eon nog grooter tekort, dat op 86 millioen mark wordt geschat. In twintig jaar is in Pruisen het aantal lotelingen, dat lezen noch schryven kan, van 4 pet. tot 7 per duizend gedaald. Be 1*1*. De Brusseleche „Gazette" scbryft: „Twee dagen geleden is er bericht, dat een vertoog der Nederlandscbo regeoring gericht is tot den onafhankeiyken Congo-staat, wegens be lemmeringen, door dezen aan don handel in den weg gelegd. Over deze zaak bobben wy inlichtingen ingewonnen, en deze z'un van zóó ernstigen aard, dat wy ze slechts onder voorbehoud openbaar maken, in weerwil, dat zo verstrekt zyn door eon persoon, wiens bevoegdheid en bronnen van informatie hoog aangeschreven staan. Men herinnert zich den indruk, dien eenige maanden geleden het be kend worden der circulaire van luitenant De Marinel teweegbracht, waarby den agenten der handelsvennootschappen, die van de inboor lingen ivoor en caoutchouc kochten of ook maar trachtten te koopen, werd aangezegd dat zy beschouwd zouden worden als helers van gestolen goed. Die circulaire dagteekent van 14 Februari; toen zy in Juli in België be kend werd, liet men doorschemeren, dat zy slechts voorloopig toepassing zou vinden. Men moet echter nu wel aannemen, dat thans dit voorloopig definitief is geworden, want nu worden er volkomen gelyksoortige maatrege len aangekondigd, niet meer in de uiterste, nog nauweiyks bezochte grensstreken, maar nu in het raidden van het Congo-bekken, aan do oevers der rivier in het district van den Aequator, waarvan in 1882 kapitein Van Gele de eerste chef was en waar reeds sedert meer dan 4 jaren de handel volkomen vry werd uitgooofend. Do agenten der Belgische en der Nederlandsche vennootschap, welke beiden in dat district verscheidene factoryen hebben, ontvingen mededeeling van een besluit van don districts-commissaris, luitenant Lemaire, gedagteekend 8 Mei 11., de kennisgeving aan de Belgische en Nederlandsche handelaars inhoudende, dat in het vervolg „tegen elk vaartuig on tegen eiken persoon, meer dan één kilogram caoutchouc vervoerende, proces verbaal zal worden opgemaakt." Tegelyker- tyd werd ter kennisso van de inboorlingen gebracht, dat de exploitatie van de caout- chouc-slingerplant slechte geoorloofd is op voorwaarde, dat de oogst aan den Staat ver kocht wordt. „De?e maatregelen, welke vexatoir zyn voor den inboorling en den caoutchouc-handel in het belangryke district van den Aequator vernietigen, zyn eene nieuwe schending van do besluiten der conferentie van Berlyn, welke op het initiatief van baron Lambermont, den Belgischen gevolmachtigde en den rapporteur der vergadering, verklaarde: „lo. dat het land geopend moest blyven voor de vrfle concurrentie, zonder eenig voorbehoud2o. dat de bevoegdheid tot verkoopen en koopen voor ieder onbeperkt zou vaststaan; 3o. dat geen bevoorrechte positie zou kunnen worden in het leven geroepen. „Welnu, de circulaire van luitenant Lemaire schept een waar monopolie voor den Congo- staat; zy doodt den vry en handel; zy ont neemt den handelaars het onbeperkte recht van handeldryven, hetwelk de conferentie van Berlyn hun gewaarborgd heeft. Na de Bel gen zyn nu ook de Nederlanders in verzet gekomen tegen zulk eene schending van-eene internationale overeenkomst, en ten gevolge van dat protest hoeft de regeering in Den Haag aan de Nederlandsche legatie te Bnnssel instructies gezonden om ophelderingen te vragen van den Congo-staat, Het is te hopen dat deze ophelderingen zoo zullen zyn, dat zy den ongunstigen indruk wegnemen, welken eene zoodanige toepassing der rechten van- den Staat op zyn grondgebied onvermydelijk teweegbrengt." Bet Willemsfonds heeft een brief aan de- Kamer van Afgevaardigden gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen de vervolgingeDr aan welke de Ylaamscbo werkman in Pas-de- Calais blootstaat. Het vraagt: lo. het staken van de vervolgingen en het verleenen van schadevergoeding; 2o. het beletten, dat de Franschman zich kome mengen in onze bin- nenlandsche politiek, en feet verbieden in België van alle botoogingen ten gunste van Frankryk of andere mogendheden. Wegens een tweegevecht zyn te Ant werpen veroordeeld de heeren Gressin De Boisgirard, de uitdager, tot 3 maanden ge vangenis en 300 fr. boete. Zyne tegenparty De Pret werd veroordeeld tot 40 dagen ge vangenis 6n 200 fr. boete. De vier getuigen kregen elk eene straf van 1 maand gevange nis en 100 fr. boete. Geene enkele straf werd voorwaardolyk uitgesproken. Onder een slagregen gingen gisternamiddag eenige getrouwe vrienden van Boulanger naar het graf van den generaal by Brussel, waarop reeds in den ochtend tal van kransen en bloemruikers waren nedergelegd. In een per soon, die reeds den vorigen avond een krans op het graf legde, meent men graaf Dillon te hobben herkend. Bochefort zou niet van Londen naar Brussel gaan tot by woning van de samenkomst aan het graf van Boulanger. Gr root-B rltnn n i Do anti-Parnellisten hebben den tekst vast gesteld van een beroep op de home-rulers in het buitenland. Daarby wordt geldelijke ondersteuning gevraagd ten behoeve van de uitgezette pachters en verklaard dat de party met vertrouwen de wettelyko regeling te- gemoetziet, waarmede do liberalen bet land zullen begiftigen. De eigenaars der katoenspinneryon van Manchester hebben de aangekondigde bespre kingen mot hunne werklieden gehouden. De arbeiders weigerden m-et eene loonsverlaging van 5 pet. genoegen te nemen en stelden daarentegen voor, hun arbeidstyd te verkorten. Daar de eigenaars hiermede geen genoegen wilden nemen, is eene algemeene werkstaking in Z O. Lancashire te wachten. Gisterochtend had een ministerraad plaats tot bespreking van nog onbekende onderwerpen. Met betrekking tot de zitting van don vorigen dag verneemt men, dat de commissie voor de Home-rule is samengesteld uit de heeren Gladstone, Morley en Spencer. Gladstone begaf zich te voet naar den minis terraad en vertrok gisteren naar Hawarden, waar hy tot het einde dor volgende week zal blyven. By de parlementsverkiezing in Zuid- Deptfordshire, is Whitehead, de Gladstoniaan, gekozen met 4838 stemmen, tegen 4596 op den Unionist. De loonen van de werklieden op de scheepswerven te Belfast zullen met 10 pCt. worden verlaagd. De werklieden, die bij de week werden aangenomen, zullen 1 2 sh. minder ontvangen. Te Londen had gistermiddag de plechtige opening plaats van het nieuwe polytechnische instituut. Lord Rosebery hield by deze gelegen heid eene redevoering, waarin hy' verklaarde dat het instituut was opgericht tot verhooging van de waardigheid van den arbeid. Thans blykt dat bij do verkiezing van een lord-mayor ook de vergadering, door de livrymen dor gilden in Guild Hall gehouden, druk bezocht en zeer woelig was. Na het vervullen der gewone formaliteiten, word Knill, die met gejuich en gesis ontvan gen was, ondervraagd over zyne toekomstige gedragslyn. Hy verklaarde dat hy als katho liek de godsdienstoefeningen in de Staatskerk niet kon by wonen. Wel was hy, naar thans gemeld wordt, bereid, een protestant a»)s kape laan te nemen en zich te doen vertegenwoor digen by 2ulke gelegenheden, waar de lord- mayor gewoon is zich im staatsie naar de kerk te begeven. De protestanten jouwden bem herhaaldelyk uit, waarop dte sheriff Renato een beroep-deed op de Erigelsche verdraagzaamheid, ten einde gehoor voor Knill te kifgio.. Onder do bespreking werd de stemming meer en meer bitter, en een der protestanten waarschuwde de aldermen geen mayor te be noemen, die verklaarde de plichten, aan ayn ambt verbonden- niet te willen» vervullen. Verschillende moties tegen Knill werden voorgestold, maar door de sheriff's, krachtens bunne onbeperkte macht, ter zijde gelaten. Eindelyk had' de verkiezing door de alder men plaats. De uitslag werd met gejuich en gemor begroet. De nieuw gekozen lord-ma^or trachtte daarna de vergadering toe te spreken, maar het was hem onmogelyk zich te deen verstaan. De aftredende lord-mayor deedi een beroep op de vergadering en herinnerde dat ridder lijkheid eene der eerste deugden van de Engeh schen is. (Gejuich.) Stuart Knill dankte daarop voor zyne be noeming en zeide, dat hy zorg zou dragen, dat gedurende zy» bestuur, voor zeover het aan hem lag, niets aou geschieden, wat afbreuk kan doen aan de? waardigheid va»lord-mayor. Oost o n rij U - H ou g.-Monaroh ie. Op bevel uit Berlyn tracht de Duitscho gezant te Weenen door bemiddeling van het Oostenryksche hof eene same&komst te< be werken tusschen don hertog van 0umber)and en den Duitschen keizer; eene voordeelige schikking der vereffening van den Welfenschat werd den hertog voorgespiegeld. Keizer Wilhelm zal eerst 11 October te Weenen aankomen en vier dagen als gast op Schönbrunn vertoeven. Twee hofjachten zullen plaats vindenkeizerlyk zal te Guntmmsdorf op hazen en fazanten worden geschoten en ook in de Lainzer Diergaarde zal worden gejaagd. Graaf Kalnoky is van Weenon naar Buda-Pesth vertrokkon, waar de dolegaties zullen byeenkomen. Op reis daarheen wordt hy vergezeld door den minister van oorlog en door dien van financiën. De muziektentoonstelling te Weenen biyft, in verband met het verwacht bezoek van keizer Wilhelm, nog 14 dagen langer en wel tot 16 October geopend. Rusland. Te St.-rotersburg stelt men zich boos aan, omdat de Emir van Afghanistan de Russen in eene proclamatie „vervloekte ongeloovigen" heeft genoemd. Tot nog toe trok men zich te St.-Petersburg zulke titulatuur weinig aan, maar in do bedoelde proclamatie deelde de Emir zyn volk modo, dat hy Engelsche troepen had laten komen om de twee pro vinciën (die op verlangen van Engeland door zyne soldaten waren ontruimd) tegen de Russen te verdedigen. „Deze onbeschaamde en onbezonnen pro clamatie," zegt de „Petersburgor Wjedomo6ti," „zal eene vriendschappelyke oplossing der Pamirquaestie moeilyk maken. Na deze pro clamatie is het geheel ondenkbaar, dat wy ook slechts een voetbreed terugwy'ken uit de positiën, welke kolonel Janoff heeft bezet, want dit zou door do Afghanen zeker worden opgevat als „vrees der Russen voor de Engelschen," als vrees voor de twee brigaden Engelsche troe pen, op welker ondersteuning de Emir rekent. Ovtrigens is het ook mogelyk, dat lord Kim- berley (de Engelsche minister voor Indié) zal bevelen den Emir eene scherpe vermaning te geven en zal zorgen, dat de proclamatie wordt ingetrokken." Hiervan kan natuurlek niets komen, maar het is het Russische blad ook slechts te doen om eene nieuwe grief tegen Engeland te vinden. - Te St.-Petersburg heeft zich de luitenant by de garde te paard, prins Krapotkin, van het leven beroofd. Hy was jong en schatryk. De oorzaak is onbekend. - De Russische gezant te Eern is Don derdagavond van Aix-les-Bains, alwaar hy den minister Yon Giers een bezoek had ge bracht, teruggekeerd. De heer Von Giers gaat met het oog op zyne gezondheid met zyne familie naar Monte Carlo. Hy denkt er niet over zyn ontslag te nemen. Een verlof van drie maanden, dat zoo noodig door danczaar verlengd kan worden, wordt voldoende geacht tot herstel van zyne gezondheid. Servië. De Sejvische bladen melden met voldoening, dat de sultan jegens den gezant erkend Reeft dat de houding der nieuwe regeering tegenover Tuskye voortreffeiyk ie. Bet onderzoek naar do verrekening der belastingen van de ge meente met den staat, bracht verschillende diefstallen aan het lichrf? van radicale burgi- meesters. Afrika.. Van» de oeetkust van Afrika wordt gemeld,, dat de* slavenhandel sterk toeneemt. De hooge pryzen, welke voor slaven en slavinnen worden betaalcty doen de Arabieren, alle gevaren trot- seeron en hebben hen er toe gebracht, zich te vereenigen tegen alto Europeanen, die don handel' tegengaan. Zy schaffen zich wa penen en ammunitie van de beste soort aan en weldra zullen de Congostaafc an do Duitsche en Eng-stoohe nederzottingen last van hen hebben. INGJEZONDEN. Mynheer de Redacteur l' Indien het niet te veel veriaagd is, zou ik voor 't onderstaande wel een plaatsje in Uw veelgelezen blad willen verzoeken. OfschooiL wel enkelen zullen zeggen dat de vraag* van weinig belang is, zullen toch ook velen- het met my eens- zyn en niet het minst de. wandelaars van de Zoadagmiddagen. Onder <üe vele versieringen onzer goede stad beheert ook „de Fontein" op de Visch- markt, die door haren hoogen ouderdom zeker recht heeft door de Leidenaars op pry's gesteld te worden; en dat zy d&i wordt, daar kan ieder ui de verzekering van geven. Slechts één gebrek heeft ze: ze laat ons, als Leide- naars, zoo zelden zien, dat zy werkelyk eene fontein is. Wel zendt 28 's Woensdags- en 's Zaterdagsmiddags precies van klokke twee tot drie uren hare waterstralen omhoog, doch dat beteekent voor velen, die er niet van kunnen genieten, ook niet veel. Is die regeling zoo. ingesteld, om de buiten bewoners te doen zten wat Leiden bezit, dan heeft zy voor een groot gedeelte haar dc»l gemist, want op dat uur zyn de meesten reeds huiswaarts gekeerd, uitgezonderd enkele schippers, die hunne schuiten nog laden. En vooral des Zaterdags, wanneer de fon tein slechts half zoo hoog springt als des Woensdags, gaat met het effect ook het doel geheel verloren. Dat slechts op halve hoogte springen kan zyne oorzaak daarin vinden, dat anders do koop mansgoederen, dan nog daar tor plaatee aan wezig, niet beveiligd zouden zyn tegen het neervallende water. Maar waarom het springen op dien dag maar niet geheel en al gelatenmy dunkt, er zou weinig by verloren worden, en veel meer gewonnen, wanneer zy des Zondags op dat zelfde uur voor de Leidenaars zeiven sprong. Dan toch wordt daar veel gewandeld door hen, die in de week op kantoor, fabriek of magazyn hunne bezigheden hebben. Wanneer ons Dagelyksch Bestuur of de Gemeenteraad voornoemde wyziging daarin wist te brengen, onze fontein zou, indien het mogelyk is, nog in populariteit winnen en niemand zou meer van de Leidenaars zeiven moeten hooren: „wy hebben wel eene fontein, maar ik heb haar nog nooit zien springen." U dankzeggende voor do verleende plaats ruimte in Uw geacht blad, My'nheer de Redac teur, teeken ik my, hoogachtend, Leiden, Uw Dienstw. Dienaar, 29 Sept. '92. J. W. v. d. W. over do bezorging van het Leidsch Dagblad worden aan het Bureel Doezastraat ingewacht. Het Dagblad kan thans tusschen halfzeven en hulfacht dos avonds bezorgd zijn. DE UITGEVER.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 14