Yergadcring van de afd. Leiden der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst. De kunstbeschouwing bestond lo. uit: plaatwerken van uitgevoerde bouwwerken van de leden der Maatschappij, afgestaan door den heer H. J. Jesse; 2o. uit verschillende monsters papierstuc van do fabrikanten Ben- newitz en Co., te Amsterdam. De heer L. Maas deed over dit laatste eenige rqededeolingen. Daar deze uitvinding nog betrekkelijk nieuw is, kon er van ondervinding nog geen sprake zijn. De heer W. C. Mulder, die dit papierstuc zal toepassen, beloofde daarover later eenige mededeelingen te zullen doen. De heer C. R. Van Ruyven liet daarna onder de leden een stukje houtgraniet rondgaan en deelde daarvan eenige bijzonderheden mede, waaruit bleek dat het eon kostbaar materiaal was. Hot werd evenwel geschikt geacht voor dektreden, zeide de inleider; hij wenschte daarmede eenige proeven te doen. Vervolgens werden de notulen voorgelezen en de ingekomen stukken besproken. Op het verzoek van de afd. Leiden van het Nederlandsch "Werkliedenverbond zal eene commissie, bestaande uit de heeren P. G. Lancel, J. J. Planjer en L. Maas, eene ge combineerde vergadering bijwonen, waarop besproken zal worden de wenschelijkheid van „Kamers van Arboid" alhier. Nadat de verslagen van de herdenking van het 50-jarig bestaan der Maatschappij en van de Mei-vergadering door don secretaris waren voorgelezen, begon de heer Jesse met zijne belangrijke bijdrage over het inrichten onzer 7Voningcn. „Een gezonde geest in een gezond lichaam," kunnen wij ook omzetten in„een gezond lichaam in eeno gezonde woning." Een gewichtig vraagstuk is het „hoe onze woningen in te richten, zoodat zij aan alle eischen voldoen." Om daartoe te geraken, besprak spreker verschillende woningen uit vroegere en latere periode, bijv. de Romeinsche woning, de Middeleeuwsche, de Italiaansche, die uit de vorige eeuw en de hedendaagsche woning, zoowel landhuizen als stadsgebouwen. H\j deed in het licht komen dat wy reke ning te houden hadden met de inwendige indeeling en volstrekt geen symmetrische verdeeling van de gevels als hoofdzaak moeten beschouwen. Spreker schetste verschillende plannen van woningen op het bord en besprak het voor en tegen. De hoofdvoorwaarde bij elk gebouw op den voorgrond plaatsende, gaf hy eene gedetail leerde beschrijving van de onderdeelen, be ginnende bi) de verschillende fundeeringen tot den geheelen opbouw, ook in verband mot de ligging ten opzichte der windstreken enz. Vele practische wenken werden gegeven en verschillende ervaringen medegedeeld. Wegens het vergevorderde uur was spreker helaas genoodzaakt zijne mededeelingen af te breken, doch hij beloofde spoedig het vervolg. De dank, door den voorzitter aan den heer Jesse gebracht, en het applaus bewezen vol doende met welke belangstelling de bijdrage was gevolgd. De voorzitter besprak daarop de niet tot uitvoering gekomen zomer-uitstapjes, en sprak den wensch uit dat in hot volgende jaar het traditioneele zomer-uitstapje mocht plaats hebbentevens las hy de uitgeschreven prijs vraag voor en doelde mede dat de heeren Lancel en Kok zich bereid hadden verklaard, eene spreekbeurt te vervullen. Na den heeren Wempe en Smit te hebben herinnerd aan de beantwoording der vraag over „protector petri" werd de vergadering na de gebruikelijke rondvraag gesloten. Gemengd Nieuw* Eene vigilante, die Donderdag- avond eene Amerikaanscho familie naar het „Hotel Bellevue", te 's-Hage, bracht, werd, daar de koetsier de electrische trambaan nog wilde oversteken, toen een tramrijtuig in aankomst was, door dat rijtuig aangereden en gedeeltelijk vernield. Door het breken der glazen bekwamen de inzittenden vrij ernstige wonden. Do schuld lag gehoel aan den koet sier van de vigilante. Gistermorgen is op de Keizers- gracht b\) de Wolvenstraat te Amsterdam een heer in eon keldergat gevallen en dood er uit gehaald. Of zijn val dan wel eene plotse linge ongesteldheid oorzaak van zijn dood was, is nog. niet uitgemaakt. Eene vrouw in de Korte Leidscheüwars- straat aldaar, die gisteravond in beschonken toestand hare woning had verlaten, om een hond te verdrinken, schijnt daarbij zelve ver dronken te zyn. Haar Hik is uit het water aan do Ziezeniskade opgehaald. Het bestuur der Amsterdamse he roöi vereeniging Neptunus" meldt dat de heeren J. J. K. Ooms en R. Meurer naar Parijs ver trokken zijn, alwaar de heer Ooms het meester schap van Frankrijk in „Single scullings outrigged" zal moeten verdedigen op Zondag 2 October. De heer Ooms was eerst van plan niet naar Parijs te gaan, omdat hij in den laatsten tijd niet in goede conditie was, doch daar enkele Fransche bladen beweerden dat onze kampioen niet durfde uitkomen, verklaarde hij zich bereid Nederlands naam in Frankrijk hoog te houden. Eergisteravond zijn op den Staatsspoorweg in de gemeente Maarssen, 6 koeien aangereden door de treinen, welke te 10.49 en 10.50 die gemeente passeeren. Twee koeien werden terstond gedood, twee zoodanig verwond, dat ze afgemaakt moesten worden, en twee licht gewond. Beide treinen hebben moeten stoppen Een onderzoek wordt ingesteld. De arrondissements-rechtbank to Groningen, by wie het O. M. onlangs in hooger beroep was gekomen tegen de uitspraak van den kantonrechter, die Davenport (Sequah) tot f 25 boete veroordeeld had wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, heeft thans den bekl. vrijgesproken. In overeenstemming met het betoog van bekl.*8 verdediger, mr. Simons van Amsterdam, overwoog zy o. a. daarbij dat bekl. gedekt was door de aanwezigheid van den genees heer, die 's morgens de patiënten eerst onder zocht had, en dat, zoo deze in zyn plicht mocht te kort geschoten zijn, bekl. daarvoor met aansprakelijk kon gesteld worden. In de Friesche gemeente Fer- werderadeel heeft het bestuur in alle dorpen groote schoonmaak gehouden. De brandspui ten werden voor den dag gehaald, ce brand- woer werd opgeroepen en dikke waterstralen werden door do riolen, goten, enz. gejaagd. Alles werd met kracht doorgespoeld en het bleek dat veel vuil was opgehoopt op plaatsen, waar men dit niet verwachtte, en van waar het op andere wijze moeilijk te verwij deren was. De brandspuiten worden gewoonlijk des zomers geprobeerd; deze Friesche gemeente geeft oen goed voorbeeld aan hare collega's: telkens, wanneer de brandbluschmiddelen be proefd worden, reinigt men riolen, enz. Te Brongerga (Fr.) is Dinsdag- avond in een weiland het lyk gevonden van den rontenier De R. aldaar. Kort te voren bad hy zyne woning verlaten. Een landbouwer te Nieuwolda kreeg by het egg9n twee hazen onder den eg. Dat de jagers daar niet platzak behoeven thuis te komen, is overbodig te melden. Te Doornik heeft een hevige brand de drukkery Harcq vernield. In de drukkery waren drie persen en eene snyma- chine. De schado is zeer groot. Te Kampen brak by den meubel, maker D. G. Engelen op de Oudestraat een geweldige brand uit, welke spoedig het ge bouw met den ruimen voorraad meubelenen gereedschappen in lichterlaaie zette, zoodat aan het redden van den inboedel niet te denken viel. In weerwil dat de stadsbrandweer met behulp der spuit van het instructie bataljon mot kracht optrad, is het perceel geheel uitgebrand. Ook de belendende per- ceelen hebben door vuur en water geducht geleden. Alles was verzekerd. Aan het station Konokowo van den Wladikawkas spoorweg is Maandagavond een trein door vijftien gewapende mannen aangevallen en geplunderd. Eerst werd het stations- en treinpersoneel onschadelyk ge maakt en daarna werd een zich in den trein bevindend beambte der spoorwegmaatschappy doodeiyk verwond, zoodat hy spoedig overleed. Ook de tweede machinist en een technisch beambte werden gekwetst. De buit bedroeg 5000 roebels. Te Pont l'Evéque is een genees heer Calbris tot 50 fr. boete en schadeloos stolling veroordeeld, wegens het oorvegen van een collega, Calvet, die zich verstout had mevr. Calbris van de straat af kushanden toe te werpen. Veel vermaak wekte de advocaat des geoorveegden door het voorlezen van een brief, waarby dr. Calbris solliciteerde D3ar een betrekking by eeneSpoorweg-Maatsëhappy, door zijn collega bekleed, en hy dezen verweet voor zyne zieken geen zorg te dragen. Margaret Smith, eene vrouw, die door valsche papieren en met behulp van liegende getuigen 20,000 pd. st. uit eene nalatenschap had zoeken machtig te worden, werd te Londen tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. Van hare medeplichtigen werd aan een zeven, aan een ander vyf jaren straf opgelegd, terwyl drie anderen tot vyftien, zes of vier maanden dwangarbeid werden veroordeeld. De meesten dezer personen waren reeds herhaaldelyk wegens oplichtery ge vonnist. Te Bordentown, in Nieuw-Jersey, heeft Dinsdag zekere vrouw Lena Schmidt, vermoedelyk door eene vlaag van waanzin gedreven, twee haar te bewaren gegeven kindertjes eenor burin en haar eigen kindje met een mes vermoord, waarna zij naar het poütiebureel ging en zichzelve aangaf, ver klarende niet te weten waarom zij de daad bedreef. Te Parijs worden 80 fonteinen gemaakt, een voor elke wyk, waaruit men, door 5 centimes in een spleet te werpen en op een knop te drukken, 8 liters kokend water kan krijgen. Een werkt reeds op den boulevard Saint-Germain en de huismoeders komen zich in grooten getale voorzien. Indien de deel neming groot genoeg is, zullen dergelyke iontoinen ook worden gemaakt by de stand plaatsen van rytuigen, zoodat de koetsiers dan telkens de warme stoven kunnen vernieuwen. De waarnemende Britsche con sul te Mozambique heeft aan het Britsche departement van buitenlandsche zaken bericht, dat eene Portugoesche sloep, de „Flor de Cube- har", in het begin van Juli met acht Duitscho en Engelsche ontdekkingsreizigers van Beira vertrokken, schipbreuk geleden heeft en slechts één der acht, oen Engelschman, Gardner, gered werd. De sloep was de Moma opgevaren, maar door de inboorlingen tot terugkeeren gedwongen. Een meisje van achtjaren, Noé- lie Bareyre, het dochtertje van een smid te Castel-Jaloux (Lot en Garonne), Dinsdag een jongetje van vyf jaar, waarmede zy aan de Avance, een sterk stroomend riviertje, speelde, in hot water ziende vallen, sprong hem zooals zy was na en slaagde er in hem te redden. Eenige op haar geroep toegeschoten arbeiders hielpen haar den oever op. Te Parys is zekare graaf d'A., die schriftolyk van eene door hem wegge jaagde keukenmeid getuigd had dat zy ver kwistend, brutaal en tot drank geneigd was, tevens afradende haar te huren, tot 50 fr. schadevergoeding en in de kosten van het geding veroordeeld. De vrederechter meende dat dergelyke dingen slechts in vertrouwen mochten meegedeeld worden en de graaf in geen geval had mogen afraden de meid te nemen. Gladstone en de koe. De koe, welke Gladstone omverliep, is na haren dood beroemd geworden, een lot, dat zy met som mige menschen gemeen heeft. De slachter, die haar aankocht, heeft voor de huid vyf pond ontvangende schutter, die haar schoot, heeft een bod van tien pond voor horens, schedel en hoeven afgeslagen, omdat hy die aan de stad Chester wil schenken, en de tanden vinden als amuletten grif koopers togen 2Va shilling hot stuk. Een unionist pleit in „St.-James' Gazette" verzachtende omstandigheden voor de koe, die, naar hy ver moedt, in Gladstone den boozen goest van Engeland hoeft willen neerwerpen. Een ander stelt voor, de bewaarbare overblyfselen van de koe,, waarvan Gladstone voor 't overige het vleesch zou kunnen eten, te wyden aan den G. O. M., welke letters volgens de meer derheid Grand old Man, maar volgens de vergelykende mythologen Gladstonio Optimo Maximo beteekenen. INGEZONDEN. H AMB (IRC. Ter illustratie van een ingezonden stuk, door D. H. in het „Leidsche Dagblad" dd. 26 September jl. geplaatst, is mogeiyk het volgende niet geheel van belang ontbloot. Onlangs bezocht ik het schoone Hamburg en vond in het Museum van Natuurlyke Historie eene vry groote kast, waarboven met groote letters do volgende veelzeggende woorden stonden „Floma der Hamburger Wasserleitung"En in die kast tal van dier tjes en dieren op spiritus, zelfs palingen van moer dan een tweetal centimetersDeze voorwerpon waren door den yverigen Direc teur van het Museum bijeenverzameld en de resultaten van zijn oogst werden bekend go- maakt. Het gevolg washet nazien der waterleidiog en verbeteren door waterfilters waarvan D. H. in bovengenoemd stuk sprak en waarvan hy de kosten op 7 millioen Mark opgaf, die daartoe in het jaar 1888 besteed zyn. By de opening van het nieuwe Museum van Natuurlyke Historie te Hamburg op 17 September 1891 werd een feestnommer uit gageven vol grappige versjes en aardige illustraties. Hierin vind ik het volgende vers DES ZOOLOGEN KLAGE. (Mei.: Icli iceiss nicht, was soil es bedeuten.) Ich weiss nicht, was hat's für Bedeutung, Dass ich so traurig bin; Die Hamburger Trinkwassenleitung, Die kommt mir nicht aus dem Sinn. Die Leitung ist kühl und ist dunkel, Der Elbstrom fliesset hinein; Der glitzernden Wellen Gefunkel, Erlischt im düsteren Schrein. Die schönsten Moostiere sitzen Da drunten wunderbar. Die Würmer, verborgen in Ritzen, Der Krebstioro wimmelnde Schaar. Da wühlt es in Moder und Schlamme Und friszt sich auf dabei Das ist eine wundersame, Gewaltige Kumpanei. Der Forscher mit wonnigen Blieken Erschaut sie und bringt sie zur Höh'; Yon solchen erlesenen Stücken Hat kein Zoologe Idee! Ich glaube was drunt' existierte, 1st bald nur ein leeren Wahn; Und das hat die neu projektierte Zentralfiltrierung getban! DR. F. A. Jbntink. Leiden, 30 September 1892. Mijnheer de Redacteur! Vriendelyk verzoek ik een klein plaatsje in Uw blad voor het onderstaande. Onder de vele ingezonden stukken aan gaande cholera, desinfectie, enz., welke in deze dagen in de verschillende couranten voor komen, trof my vooral een artikel van dr. Kapteyn, getiteld: „de beerput moet weg". Het trof my des te meer, omdat ik, als inwoner van Leiderdorp, reeds lang de tegen- strydigo handelwyze van het gemeentebestuur alhier niet heb kunnen begrypen. Men verplicht hier sommige ingezetenen beerputten te mak9n, opdat de faecaliën niet vry in het water zullen afvloeienmen schijnt hot dus met de zienswijze van dr. Kapteyn niet eens te zyn, en toch kan ik het ge meentebestuur van Leiderdorp verzekeren, dat deze zienswyze, ook volgens het hedendaag sche standpunt der hygiëne, de juiste is. Ook de hechtste en sterkste beerput blijkt op den duur onvoldoende te zijn om faecaliën tegen te houdenze dringen er door heen en verontreinigen den bodem. "Waarlyk, Mynheer de Redacteur, het zou wel goed zyn, als ook het gemeentebestuur althans met de beginselen der hygiëne op de hoogte was. Aan de eene zyde verbiedt men hier het gebruik van putwater, omdat by scheikundig onderzoek is gebleken, dat het schadelyk moet worden geacht voor de gezondheid; en aan de andere zijde maakt men hier ons drinkwater nog slechter door de ingezetenen hier en daar te verplichten beerputten te maken; terwyl op sommige plaatsen het drinkwater reeds als verzadigd is met zwavel waterstof; men weet hier dus eigenlyk niet wat men wil. Eeno gezondheidscommissie zou in deze gemeente wel op hare plaats zyn. Nog slechts enkele jaren geleden zyn hier huizen gebouwd, elk bestaande uit één ver trekje, ongeveer ter grootte van 6 vierkante meters, welk vertrekje dus gebruikt wordt voor zitplaats, stookplaats, werkplaats, eet plaats, slaapplaats, enz., terwyl er bovendien het privaat ook nog in aanwezig is. In Noord- Brabant zyn eenigen tyd geleden eenige huizen verbrand, toen er de cholera in uitbrak;men zou, dunkt my, wel goed doen, dezen maat regel hier als prophylacticum toe te passen; het is toch verschrikkeiyk, dat men, vooral in dezen tyd, dergelijke hokken nog bewoon baar acht en het gemeentebestuur aan zulke toestanden geen einde tracht te maken. U dankzeggend, Mynheer de Redacteur, Leiderdorp, Uw dw. dienaar, 30 September 1892. P. d. G.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10