3 October 3. Rolpens, GEZ. BR0ERSE, Bout- co Marmer-Schilderen. Patent Glans-Balsem Burgerlijke Stand. EENE DAME, Aanbevelend, F. J. DE JONG, 45. Langebrug, hoek Diefsteeg 45. D. H. Terburgh, dat aan alle vrouwelijke gevangenen, die voor de eerste maal gestraft werden wegens over tredingen, in angst of drift begaan, kwijtschel ding van straf zal worden verleend. Met het doel te voorzien in den nood te Hamburg, wordt aldaar het plan over wogen, alle inkomens boven de 6000 mark voor één jaar te onderwerpen aan eene ver dubbelde belasting, waarvan het bedrag later terugbetaald zou worden. - Gisteren is de burgemeester Zelle met $4 tegen 22 stemmen tot opperburgemeester van Berlijn gekozen. Te Brussel had gisteren eene bijeenkomst van gedelegeerden der beschermingscomités van de Duitsche, Fransche, Nederlandsche en Belgische obligatiehouders der Portugeesche schuld plaats. Besloten werd aan de houders dezer schuld brieven, die de vervallen coupons wilden incasseeren, een bewijs af te geven, om eventueel hunne rechten tegenover het Por tugeesche gouvernement op het onbetaald gebleven deel der coupon te constateeren. De belanghebbenden zullen worden in kennis gesteld met de formaliteiten, welke zij hebben te vervullen bij de aanbieding hunner coupons. In strijd met het gemelde, is de Neder landsche gezant te Brussel nog niet bij de Tegeering van den Congo-staat opgekomen tegen de handelsbelemmeringen, over welke de „Nieuwe Afrikaansche Handelsvennoot schap" zich beklaagt. De Gouverneur-Generaal van den Congo-staat heeft alle maatregelen van verbod, door zekere districts-commissa rissen ten opzichte van handelaars genomen, ingetrokken, ten einde het centrale bewind in staat te stellen op algemeene wijze de hangende moeilijkheden te regelen. Gr root-B ritau u i Gisteren werd in Engeland een kabinetsraad gehouden, welke, behalve over het home rule- ontwerp, zich nog met andere lastige Iersche quaesties heeft bezig gehouden, als de schade loosstelling of het onderhoud der verdreven Iersche pachters in den aanstaanden winter, en de revisie van de processen tegen de zoogenaamde Iersche martelaars. Geld voor den pachter is niet voorhanden. Het fonds der Iersche ligue ligt in eene Parijsche bank, maar is niet los te krijgen, zoolang de twee fraction der Iersche party het niet zyn eens geworden. Onder deze omstandigheden blyven ook de vroeger ryke bydragen der Amerikaan- scbe Ieren uit en de Engelsche liberalen, die pas groote offers hebbep gebracht voor de verkiezingen, hobben op het oogenblik voor de Ieren niet veel over. Intusschen nadert de winter en is het te vreezen, dat de uit gezette pachters, bygestaan door het gepeupel, daden van geweld plegen. Het Britsche volk, zegt de Londensche „Observer," koestert geene overdreven ver wachtingen van Gladstone's regeering. Maar het wil hem de gelogenheid geven eene schjjnbaar onoplosbare quaestie op te lossen. Tot nu toe is de vrees, die aan een weder- optreden van Gladstone was verbonden, niet bewaarheid geworden. De samenstelling van z\jn ministerie vond algemeen goedkeuring. De meeste ministers zaten reeds in vorige ministerién van Gladstone en zjj zullen de wereld niet door onverwachte genialiteit ver bazen. De nieuwe zyn klein in aantal en hebben geene buitengewone individualiteit. Onder deze omstandigheden zal de binnen- landsche politiek der liberale regeering wel geene drastische veranderingen ten gevolge hebben, terwyl de vastheid der buitenlandsche politiek gewaarborgd schynt te zgn, zoolang Lord Roseberry minister van buitenlandsche zaken is. Het land heeft zyne bekomst van politieke beroering en eene rustpauze zou het goed doen, totdat Gladstone de bill openbaar maakt, die voor eeuwig een hinde moet maken aan de Iersche quaestie. Zoo spreekt een conservatief blad, maar van liberale zyde worden ook ingrypende her vormingen op het gebied der binnenlandsche politiek aangekondigd. Eene nieuwe quaestie, waaromtrent de re geering eene beslissing zal moeten nemen, is de immigratie der armen, tegen wier mede dinging de werklieden zyn ingenomen. Glad stone heeft er zich nog niet over uitgelaten, maar slechts gezegd, dat de regeering de quaestie ernstig zal onderzoeken. Sir Charles Dilke heeft duidelyker gesproken. „Ik ben opgegroeid in de meening,'' zegt hy, „dat het voor Engeland een voordeel was, dat allen, die om politieke of godsdienstige redenen eene wijkplaats zoeken, tot ons komen. De behandeling der Joden in Paisland is de grond, waarom velen naar Engeland zyn gekomen. Men vorgete ook niet, dat het aantal vreemde lingen m Engeland oneindig klein is tegenover het aantal Engelschen, die in het buitenland hun fortuin zoeken. Iedere wet tot uitsluiting van vreemdelingen brengt het gevaar van vergelding mede." De alderman Knill is gisteren tot lord- mayor van Londen benoemd voor het jaar, dat met 9 Nov. a. s. aanvangt. Zyne ver kiezing wordt druk besproken, omdat Knill, die katholiek is, er op aandrong, dat zyn huisaalmoezenier een Roomsch priester zy, en omdat hy weigert den dienst by te wonen in de protestantsche kerkgebouwen by plech tige gelegenheden, wanneer het gemeente bestuur er officiéél vertegenwoordigd is. Der- geiyk bezwaar is niet opgeworpen door eeni- gen anderen lord-mayor, van welke geloofs- beiydenis ook. Yan andere zyde wordt nog gemeld, dat, hoewel Knill als oudste alderman aanspraak op de benoeming had, de „livrymen", wier bond den candidaat aanwyst, den alderman Philipps hadden voorgedragen. De stryd over deze benoeming had eene talryke en opgewonden menigte byeen doen stroomen, om den uitslag af te wachten. Toen deze bekend werd, hoorde men teekenen van afkeuring. De menigte ging uiteen onder de kreten „No Popery." De minister van binnenlandsche zaken moet besloten hebben de volksmeetings op Trafalgar Square te Londen toe te laten. De inspecteur generaal lord Mathue heeft gisteren het oproerig geworden garde-regiment te "Windsor geïnspecteerd. Hy gaf zyn leed wezen te kennen over het voorgevallene en noodigde de onruststokers uit de gelederen te verlaten, in welk geval hy het gebeurde slechts zou beschouwen als insubordinatie en niet als muitery. Na vyf minuten bedenk- tyd te hebben gegeven, verroerde niemand zich, waarop de inspecteur verklaarde aan den commandant te zullen rapporteeren, èat er muitery gepleegd is. Telegrammen. BRUSSEL, 29 September. De „Etoile beige" meldt dat de Congostaat voorloopig alle in Opper-Congo uitgevaardigde verbodsbepalin gen betreffende den aankoop van producten heeft ingetrokken, ten einde het bestuur in de gelegenheid te stellen, eene algemeene regeling in te voeren. LONDEN, 30 September. De „Daily News" verneemt dat de deskundige, dien Engeland naar Athene zou zenden om verslag uit te brengen over Griekenlands geldmiddelen en wiens zending gelyksoortig zal zyn met die, welke indertyd vervuld werd door den heer Wilson in Egypte, de heer Lowe zal wezen. LONDEN, 30 September. De „Times" ver neemt uit Malta, dat reizigers, alvorens te ontschepen, moeten kunnen verklaren dat zp sedert 12 dagen niet in Frankryk, Belgié, Nederland, Duitschland, Denemarken, deOost- zeo of Nieuw-York waren. Ontschopen mogen zy, die onmiddeliyk komen uit Engeland, op een schip met oen geneesheer, indien ge durende de reis geen cholera-achtige ziekte gevallen zyn voorgekomen. LEIDEN, 30 September. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 12° C. 53.6° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 12.5° C. 54.5° F.'s middags om 12 uren 14° C. 57.2° F.'s namiddags 4 uren 13.5° C. 56.3° F. Heden zyn aan de universiteit alhier met goed gevolg afgelegd de volgende examens: het candidaats-examen in de rechten door de heeren G. G. Yan der Hoeven en E. J. Philips; het eerste natuurkundig examen door de heeren C. G. Baert en Th. Kloppenburg; het doctoraal-examen in de geneeskunde door den heer C. W. Broers. De Tweede Kamer heeft heden aange nomen de wyziging dor Artsenwet. Met 43 tegen 27 stemmen is verworpen de onteigeningswet voor den beursbouw te Amsterdam. Aangenomen is het voorstel tot stichting van een derde opvoedingsgesticht voor jon gens te Avereest. De Kamer is tot nadere byeenroeping uit eengegaan. Mr. C. Fock, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, is in de resi dentie teruggekeerd. De gedenkrede, uitgesproken door dr. C. E. Koetsveld by gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Ned. Vereeniging „Het Roode Kruis" op 19 Juli j.l., is thans by den uit gever W. A. Verschoor in het licht ver schenen. By koninkiyk besluit is benoemd tot griffier der arr.-rechtbank te Heerenveen, mr. J. A. Wyers, thans griffier by het kanton gerecht te Enschedee. Met 1 Oct. a. s. benoemd tot referendaris by het dep. van binn. zaken, A. P. Huber, thans hoofdcommies. Met 16 Oct. a. s. opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Renen mr. W. H. J. Royaards, te Utrecht. Kerkelijke Berichten. Woubrugge: Zondag-voormiddag, te halftien, ds. G. J. De Hoest S.Jz van Leiden. Benthuizen: Zondag-namiddag, ds. Klercq, van Koudekerk. Oegstgeest: Zondag-ochtend, J. L. Zegers, directeur der gestichten te Heemstede. Hoogmade: Zondag-namiddag te twee uren, ds. J. Nierstrasz, predikant te Leiderdorp. Katwyk aan den Ryn: (Ned.-Herv. Kerk) voormiddag te 10 uren, ds. Ruys, van Oegstgeest. Chr. Ger. KerkZondag-voormiddag te half tien, bevestiging van ds. M. J. Yan der Hoogh, door ds. G. H. Zahn, van Vries. Intrede des namiddags te 3 uren, niet te 6 uren. Gemeenteraad van Alkcmade. (Zitting van 28 September). Tegenwoordig alle loden, behalve do heer Yan dor Yoort. Ook thans weder een talrijk publiek. Voorzitter de Burgemeester. De vergadering was belegd ter behandeling van epoedeiechende gevallen, als. schorsing der kermis iu verband mek de cholera en benoeming van een onderwyzer aan de openbare school to Roelof- Ar endsveen en van een geneesheer te Rijpwetering. Op voorstel van Burg. en Weths. is mot 7 tegen 3 stemmen fVan der Poel, Va» der Meer en Van der Geest) besloten om de a. s. kermis te schorsen, en zulks in verband met bet voorkomen van cholera gevallen te Alfon, Zwammerdam, Haarlemmermeer, enz., naar aanleiding vau voorschriften door de Regeering en op grond tan bepalingen der ziekten- wet; zoodat do kermio, dio vau 3 tot 8 October zou worden gehouden, voorloopig niet zal doorgaan. De Voorzitter spreekt de hoop uit, dat iedereen zal willen beseffen, dat thans tot dezen maatregel, boe ingrijpend ook, moest worden ovorgegaan, daar de ernstige omstandigheden, gevoegd bij de wettelijke voorschriften, voor het oogenblik geene vrgheid lieten anders te bandelen eo dat ieder ingezetene de nitvoering vau dit Raadsbesluit zal willen bevorderen. Daarna werden met algemeene stemmen benoemd o. Tot onderwijzer te Roelof-Arendsveon, ingaande met 1 Oclober a. s., op oeDe jaarweddo van f 500, do heer B. Ten Wolde, te Steonwijk. bTot gemeentegeneesheer te Rijpwoteiing c. a., eveneens ingaande met 1 October a. s. en op eene jaarwedde van f 500, de heer Rooewinkel, med. doet., arts te Amsterdam. Vervolgens werd mededeeling gedaan a. Dat de GemeenterekeniDg over 1891 door HH. Gedeputeerde Staten ie goodgekeurd, zooals deze in de vorigo vergadering voorloopig is vaatgoateld b. Dat de heer districts-schoolopziener do ver bouwde scholen te Roelof-Arendeveen en te B\jp- wetoring heeft opgenomen en goodgekeurd c. Dat HH. (i«d. Staten onder Koninklijke goed keuring nador hebben vastgesteld en verhoogd de jaarwedde van den Burgemeester met f 50, die van «-en secretaris mot f 100, die der Wethouders mat f 50 en hot presentiege'd der Raadeleden mede met ƒ50; voor allen ingaande 1 Juli 1892; d. Hetgeen reeds is gedaan als voorzorgsmaatregel met het oog op de heorechonde cholera en wat ten deze nog dient verricht te wordon. Op hunne aan vragen worden aan den Burgemeester en aan het Dag. Bestuur onbepaalde kredieten verleend ter be strijding van gemaakte cn nog te maken kosten; e. Dat de behoeftige krankzinnigo A. J. Kuik, eehtgonoote van J. Van Wieringon, in deze gemoente word aangetroffen, en naar eon krankzinnigengesticht is overgobracht, terwijl een onderzoek loopt naar de verplichting tot het dragen harer verpleegkosten. Eindelijk werd door den heer v. d. Geest de aandacht geveetigd op het opknappen van een gedeelte polder- sloo langs den weg in 't Lage Land en ontving hij onmiddellijk de toezegging, dat hieraan ten spoedigste gevolg z»l worden gegeven. Nadat door den Voorzitter do vraag is gedaan, of nog iemand der leden het woord verlangt of iets in bet midden heeft te brengen, tluit hy de vergadering. Marktberichten. Leiden, SO 8ept. Ter markt wordon heder, aangevoerd Ossen stuks ƒ128.—a 280..Stieren 62 stuks 54 a ƒ230. Veulens stuks a Kalf koeien 133 stuks 108.— 265.—. Melkkoeien stuks ƒ108.— a 265.—. Vare- koeien 84 stuks 85 a ƒ192Vette koeien 170 stuks ƒ128.a ƒ280.Kalveren (vette 31 etukeƒ37.a 106.Kalveren (magere) 12 stuks 6.— a 14.Graakalveren 76 stuks 17. a 40.8ohapon (vette) 1412 stuks 13.— v 23.50. Hameis (vette) stuks a 8ohapen (weidoi 870 stuks 8.a ƒ17.Paar den 6 stuks 46.a 110.Lammeren (magere) 244 stuks ƒ7.a 13.Lammeren (vette, jarige) stuks a Varkens fmagoro,1 176 stuks ƒ16.a 36.Varkens vette) stuks a Varkens (biggen) 268 stuks ƒ6.— a ƒ13.—. Ter marfct aangevoerd525 runderen, 43 kalveren, 2292 schapen, 214 lammeren en 268 biggen. Ter wekelijSectie Kaasmarkt aangevoerd 52 partijen. Besteed werd voor Goudsche kaas van 20 tot ƒ27—. Derby-kaas van tot Leidscho kaas de 150 KG. tot fEdammer kaas (2do qu&l.) 'ot Aan de Stadswaag gewogen 46 partijen, 2115 stuks kaas, wegende 10150 KG. Delft, 29 Sept. Aan de Stadswaag gewogen van 23 tot 29 Sopt. 547 achtsten èn *8 zestienden vaten Boter, wegende to zamen 11,820 kilogrammen. Prija 56 a 66 hot vierde, ƒ1.40 a 1.(35 hc-t KG. Hoofddorp (Haarlemmermeer), 29 Sept. Witte tarwe ƒ5.20 a 7.60. Jarige a .Rogge ƒ4.70 a ƒ6.50. Haver 6.40 a ƒ7.—. Chevalieigerst ƒ4.60 a 5.25. W.-gerst ƒ4.SU a 5.—Z.-gerst ƒ3.90 a ƒ4.20. Duivonboonen 6.75 a Paardenboonen ƒ6. a Brnineboonen a Groene erwten 6.50 a 8.50, Karwijzaad a .Kanarie zaad a inclusief Koolzaad a Geel mosterdzaad a Roode winter tarwe a Zomer ristarwe 6. a Bruin mosterdzaad a ZOETERMEER. Geboren: Bernardne, zoon van Adrianus Johannes Van der Moor en Maria Vonk. Overloden: Willem Slootweg, gehuwd met Cornelia Korenecf, 66 jaren. ZEGWAARD. Ondertrouwd: Ruinert Buiten huis en Lfisje Benschop. Overleden: Jaoobus, zoon van Jacobus Van der Does en Maria Hendrika Vorzaal, 16 weken. Adriana Hanokroot, ongehuwd, 39 jaren. CORRESPONDENTIE. - Het verslag der gisteravond alhier gehouden vergadering van Bouwkunst moest tot morgen blyven liggen. ADVERTENTIËN. Bevallen van eene welgeschapen Dochter A. C. KRES-Dk Gkoot. Leiden, 30 September 1892. 5971 3 Bevallen van eene Dochter J. M. JOSEMANS-v. d. Valk. Leiden, 30 September 1892. Algemeene kennisgeving. 5983 4 in het bezit van eigen meubelen, zoekt 3 Homers by nette lieden, te Leiden of Omstreken. Fr. br. met opgave van prijs onder letter E 14? aan KOOYKER's Centr. Adv.-Bur., Nieuwe Rijn 16. 5973 7 HEDEN ONTVANGEN: ALLE Nouveautés voor het Wlnter-SeJxoen. Aanbevelend, 5962 10 95. IIAAKLENHER8TK4AT 95. De ondergeteekende verzoekt beleefd be stellingen van Haring en Saladen intijds op to geven, om zooveel mogelyk de gere gelde bezorging voor bovengenoemdon dag te doen bevorderen. 5979 12 Koornbrugsteeg 5. TELEPHOONNUMMER 150. PRIMA QUALITEIT, weder verkrygbaar in de vanouds bekende Vleesckhouwery', 6982 11 F. I. v. LUIIKEN, Firma de Weduwe A. BIBEN. Hoogste onderscheiding: Leiden 1890. Jongelieden, genegen zynde onderricht te ontvangen, op de meest practiscbe wyze, in bovengenoemd Vak, heb ik de eer hiermede opmerkzaam te maken, dat my'ne Daglcssen met 1 November a. s. weder een aanvang zullen nemen. Zeer biliyke conditiën. Aanbevelingen van Oud-Leerlingen voor handen. 5968 16 UEd. Dw. Dienaar, J. D. VAN BIEZEN. Ripperdastraat 15, Haarlem. ÏVieivw! is het nieuwste en beste middel om een prachtigen Glans op het wasch- en strykgoed te verkregen. 5980 11 Prijs per tablet 7 Cents. HAARLEMMERSTRAAT 259—261.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3