Zaterdag 1 October. A0. 1802. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. De officiëele Feestwijzer GEDENKDAG VAN LEÏDENS ONTZET Leiden, 30 September. K°. 10003. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. VOOR DEN OP IK&andag 3 October 1893 (16 bladzijden druks) is a 5 cents aan ons Bureel: Doezastraat No. 1, verkrijgbaar. Officieel© Kennisgevingen. Loting voor de Rationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Ge ien het boBluit van den Heer Commissaris der KoniDgin in deze provincie, van den 20sten Sep tember 1892, A No.' 3217 bis (2de afd.), Provin ciaal blad No. 66, houdende regeling van de Loting voor do Nationale Mili'.ie; Gelet op do bepalingen der Wet van den 19den AuguHtas 1861 (Staatsblad No. 72), gewijzigd bij de Wet van den éden A|.ni 3 892 (Staatsblad No. 56), aleook op die van Zijner Majestoits besluit van den Sat-cn Mei 1862 (Slaitüblad No. 4G), gewijzigd l ij het KoiiiDlilijk besluit van don 22steu Juli I89z (Staatsblad No. 179); BrcDgen ter algemceno kennis: dat de loting der in het loopend jaar voor do lichting van 1893 binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschre venen, en alzoo voor heD, die geboren zijn in het j&ar 1873, zal geschieden in een aer vertrekken van het Raadhuis. op Maandag, Dinsdag en Woensdag 10, 11 en 12 October aanstaande, telkens des u orgons ti k&lftien; dat deze loting in eene alphabetische volgorde der namen van do ingeschrevenen zal plaats hebbou, en wel op ilaandag den lOden October ISO2, Toor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter G, op Dinsdag den llden October 1892, voor de ingeschreveuon, wier familienaam begint mei de letter H tot en met de letter P, en op Woensdag den 12den October 1892 voor do ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter It tot on met de letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der Wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die Diet is opgekomen, het nommer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomor, aledan hot trekken geschiedt door don Burgemeester of het lid van don Raad der gemeente, waar de loteling ie ingeecbreven dat ingevolge art. 34 do opgekomen ingeschrevene, dadelijk Da hot trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmakon der getuigechrifion, vermeld bjj art. 53, tot hot bekomen van vrijetelliDg wegona broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en fóara staande inge zetenen, die zich ieder voor do waarheid van bet daarbij verklaarde, door medo-onderteekening, ver antwoordelijk stellen), do gelegenheid bestaat Ier Secretarie dezer gemeente, op Maandag den 17den eu Diosrlag don 18den October aanstaande, van des voormiddst.8 tien tot dea namiddags drie uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Sept. 1892. E. KI8T, Secretaris. I»K1KKUET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brcDgen ter algeraecDe kennis dat door EE. BORN, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om ver gunning voor don kleinhandel in sterken drank, in liet perceel Breestraat Nc. 84. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Sept. 1892. E. KIST, Secretaris. In de gisteravond gehouden vergadering vau het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier, werd medege deeld dat vanwege ons departement, daartoe op de Algemecne Vergadering aangewezen, in de finantiöele commissie der Maatschappij 1 als lid zitting zal nemen prof. er. P. Van Heer en als zijn plaatsvervanger de heer I. H. v. d. Burg, penningmeester van het depar tement. Na uitgebracht rapport van do commissie tot opneming der boeken en effecten van de Spaarbank, dat gunstig luidde voor 't beheer dier bank, en van de afgevaardigden tor Al- gemeene Vergadering, werden benoemd als leden der commissie tot het opnemen der rekening en verantwoording van den penning meester des departements en der daaraan verbonden inrichtingen de heeren Beyerinck, Sipkes, Von Baumhauer en Bijdendijk. In plaats van prof. mr. W. v. d. Vlugt, die voor zijne benoeming als lid van hot bestuur had bedankt, is gekozen de heer S. Kutsch Lojenga. Tot leden van de commissie der Volks voorlezingen zijn gekozen de heeren mr. d'Aumerie en H. Visser. Aan de orde kwam daarop het verzoek om subsidie van het bestuur der Volksleeszaal. Nadat verklaard was dat niet meer dan eene jaarlijksche contributie van 2.50 werd ver langd, dat het vooral om den zedelijken steun van het departement was te doen en de zaak dringend word aanbevolen, werd van den anderen kant geoordeeld, dat het eene zaak der studenten was en moest blijven en 't Nut er zich niet mee moest bemoeien. Van de wet, welke wil dat over fin an tit'el e voorstellen, die in eene vergadering worden ter tafel gebracht, dan alleen kan gestemd worden, als men zich daarvoor met alge- meene stemmen verklaart, werd gebruik ge maakt, om dit voorstel tot de volgende ver gadering aan te houden. Het aantal alhier nieuw aangekomen studenten, die zich als leden van hetLeidsch Studentencorps laten inschrijven, overtreft verre dat van vorige jaren. De voorloopige lijst in de „Vox" bevat thans 94 namen. Hedenavond is er receptie van't Collegium, Woensdag 5 October waarschijnlijk groenen- concours van „Arena", Donderdag 6 October dito van „Njord", Vrijdag 7 October dito van „Pro Patria", Vrijdag-avond groenentheater en Zaterdag 8 October inauguratie. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg het candidaats-examen in do genees kunde afgelegd door de heeren K. J. Van der Heydo en J. A. Kist. Er bostaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Veendam," van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantoro alhier moeten de brieven enz. uiterlijk hedenavond om 10.10 (stadstyd 10.30) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Uitgeest, den wel eer w. heer G. J. R. Kuyperstot pastoor te Wester blokker, den weleerw. heer A. H. Hulsker, die pastoor was te Hellevoetsluistot pastoor te Leiden (O. L. Vr. Onb. Ontv.) den wel eerw. heer P. v. d. Burgt; tot kapelaan te Haarlem (St.-Antonius) den weleerw. heer H. B. Wolken; tot kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Onb. Ontv.) den weleerw. heer A. P. Daniëls, die assistent was te Woerden; tot rector van het pensionaat te Woerden den weleerw. heer A. Verbagen; tot pastoor te Rotterdam (H. Antonius) den weleerw. heer G. A. H. Overwater; tot kapelaan dierzelfde parochie, den weleerw. heer J. G. Brico, die kapelaan was te 's Gravenhage (H. Antonius), en tot kapelaan te Beverwijk, den weleerw. heer M. P. J. Möllmann. Onder goedkeuring van den Ambachts heer van Benthuizen, is aldaar tot predikant beroepen de heer W. Van der Waal Jzn., candidaat tot den H. D'enst te Ridderkerk. Geref. Kerk. Beroeper;ie Baambrugge, de heer J. J. Iwpeta, te Alfen a /d. Rijn. Het aantal van de in 1S92 voor de nationale militie, lichting 1893, ingeschrevenen der gemeente Voorschoten bedraagt 16. De loting zal plaats hebben te Leidschendam, ge meente Stompwijk, op 18 October, 's morgens II'/a udr. De directie der Maatschappij „Zeebad", te Scheveningen, heeft aan den verdienstelijken dirigent der namiddag concerten, den heer Joachim Andersen, een prachtigen dirigeerstok vereerd, als bewijs van waardeering van talentvollen arbeid op het gebied der kunst gedurende het tijdvak 1885 -1892. Deze prachtige staf van fijn ivoor is zeer rijk met gedreven zilver versierd en gekroond met eene kunstig uitgevoerde tropee van zilveren muziekinstrumenten. In een fraai geëncadreerd medaillon prjkon de geëmail leerde initialen J. A., terwijl in een tweede medaillon de geëmailleerde jaarletters 1885 1S92 zfin aangebracht. Eene zilveren bande- rolle bevat de inscriptie „Kurverwaltung Schevoningen". Dit elegant gevormd, artistiek bewerkt stuk is geleverd door de heeren Van Kempen en Zonen, te 's-Gravenhage, en in hunne fabriek te Voorschoten ontworpen en uitgevoerd. Bij de aankomst van H. M. de Koningin- Regentes waren gistermiddag aan het Staats spoorstation te 's Hage ter harer begroeting tegenwoordig tal van autoriteiten. Na zich eenige oogenblikken met enkelen hunner te hebben onderhouden, begaf H. M., die vergezeld was van een klein gevolg, zich in open rijtuig naar het Paleis. In de nabijheid van het station waren vele menschen op de been, die H. M. toejuichten. Bfi aankomst ten Paleize stond op het voorplein opgesteld de voor de ontvangst der commissie uit de Tweede Kamer bestemde eerewacht van Jagers, ondor bevel van een officier, welke troep II. M. de gebruikelijke eerbewijzen bracht. Hedenmiddag werd aan den wegens 70 jarigen leeftijd afgetreden hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid te Amsterdam, dr. S. Hoekstra Bz., tevens hoogleeraar aan de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit, namens een groot aantal leerlingen, vereerders en vrienden, als huldeblijk aangeboden eene bron zen groep van Eugène Mariotonle retour du vainqueur. Deze groep, bijna een meter hoog, wordt ge plaatst op een piëdestal van Mexicaansch onyx, met echt verguld bronzen montuur, perzikbloesemkleurig marmeren voet en rood marmeren kapiteel, stjl-Lodewjk XVI. Daarbij is gevoegd eene lijst der vereerders en vrienden in een groenlederen album. Uit aller naam voerde daarbij ds- J- w- Van der Linden, van Harlingen, het woord. Het stoomschip „Deucalion", van'Java naar Amsterdam, arriveerde 29 Sept. te Perim de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 29 Sept. van Marseille; de „Salak", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 29 Sept. van Perim. Slaatubesrootlng voor 1893. Op hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) is met de bedoeling om aan dr. H. W. Bakhuis Roozeboom, assistent in de scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, den personeelen titel van lector teverleenen, ƒ600 uitgetrokken; voor de aanstelling van een conservator aan het natuurkundig kabinet aldaar 1500; voor aanvulling en uitbreiding der verzameling hulpmiddelen is ook een hooger bedrag aangevraagd. Voorts is gerekend op een nieuw museum voor 's Ryks wetenschappelijke verzameling te Leiden, zoodanig ingericht, dat de werk plaatsen met laboratoria, do magazijnen en de tentoonstellingslokalen behoorlijk ingericht en afgescheiden zijn. Dit nieuwe gebouw zal op de groote Ruïne (Van dor-Werf-park) ver rijzen en zich aansluiten bj het nieuwe museum voor geologie en mineralogie. Als eerste term ju van uitgaaf wordt f 5000 uit getrokken. Aan de Universiteit te Utrecht zal een leerstoel in de psyohiatrie worden opgerichtvoor de aanstelling van een hoog leeraar in dat vak is f 4000 uitgetrokken, waartegenover ƒ2000 voor den tegenwoor- digen lector kan vervallen. Voor een derden assistent bj do heelkunde wordt 300 uit getrokken. Verder worden de jaarwedden verhoogd van eenige andere ambtenaren. Voor de verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs aan die hoogeschool wordt 7580 meer aangevraagd. Verder wordt gerekend op uitbreiding van de lokalen voor het museum en de laboratoria voor anatomie. Een perceel van 14500 is daarvoor aangekocht ongere kend is voorts op de kosten voor de ver binding van het bestaande universiteitsgebouw met het nieuwe gebouw. Aan de geneeskundige faculteit te Gro ningen zal een lector in de pbysisch-che- mische diagnostiek worden toegevoegd, op eene jaarwedde van ƒ500. Ook voor deze hoogeschool wordt een hooger bedrag voor kosten van materieel uitgetrokken. De lokalen bj de ontleedkundige inrichting bj het Zie kenhuis aldaar zullen de noodige uitbreiding ondergaan, waarvoor f 12000 wordt aange vraagd. Aan de Polytechnische School zal eene be- langrjke uitbreiding plaats hebben van den stoomketel in het scheikundig laboratorium. Wat de ambachtsscholen betreft, is een sub sidie van ƒ8000 bestemd voor die te Arnhem. Te 's Gravenhage bestaat het plan om de ambachtsschool uit te breiden met de twee belendende perceelen, zoodat 100 leerlingen meer geplaatst kunnen worden. Een Rjks- subsidie van ƒ8000 wordt daarvoor aange vraagd, voor de Utrechtscho eveneens; idem voor do practische ambachtsschool te Zwolle, ƒ6000 voor die te Alkmaar en ƒ1000 voor die te Zieriksee. Voor Rotterdam, Leiden, en Leeuwarden worden, evenals ten vorigen jare, resp. ƒ10,000, ƒ6000 en ƒ5000 voor subsidiën aangevraagd; voor die te Haarlem f 5000; evenzoo voor Groningen. Aanhangig zjn nog subsidie-aanvragen voor do ambachtsscholen te Arasterdam, Dordrecht, Gorkum en Middelburg en voor eene Ver- oeniging tot bevordering van ambachtsonder- wjs in Drente. Aanvragen zjn nog aanhangig om subsi diën voor de Van-Swieten-tuinbouwschool te Frederiksoord en voor cursussen voor land en tuinbouw te Winterswjk, Steenwijk,. Berlikum, Schjndel, Dinther, Varseveld en Rosmalen. De minister is voornemens, overeenkomstig de voorstellen der landbouw-commissie en op het voorbeeld van het buitenland, wint er- schol en voor de landbouwkunde in hot leven te roepeneene in Groningen en eene in Zee land; terwjl tot geljk doeleinde nog overleg wordt gepleegd voor oene dergel jke school te Maastricht. Aan het landbouw-station te Hoorn zal eene bacteriologische afdeeling voor de zuivel-in- dustrie worden gevestigd en aan het statten Wageningen eene afdeeling voor zaden onder zoek. Do opening der geheel gereorganiseerde Zeevaartschool te Helder kan nog dit jaar worden tegemoetgezienzj zal nevens een vasten 2-jarigen cursus tot opleiding van jongelieden voor het varen bj de koopvaardj en den loodsdienst eene stuurliedenafdeeling bevatten tot het verkrjgen van het diploma als stuurman. Bj de afd. lager onderwjs wordt voor bjdragen van bjzondere en normaallessen ƒ69,580 uitgetrokken. Als vormoedeljke uit gaaf voor bjdragen in do jaarwedden van onderwijzers aan de bjzondere scholen (art. 54 bis) wordt ƒ870,000 uitgetrokken. Tot voltooiing, inrichting en decoratie van 'sRjks museum te Amsterdam en voor de installatie der daarin thuisbehoorende ver zamelingen is nog noodig 205,275. Voor 1893 wordt echter slechts gerekend op ge- deelteljke uitvoering van 2 onderdeelen, nl. het decoratief tegelwerk buiten aan het ge-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1