N°. 10002. Vrijdag 30 September. A«. 1892. (Beze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 29 September. Femlleton. (!cld alleen maakt niet gelukkig. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 1—6 regel* ƒ1.05. Iedere regol meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Van den beer O. L. Helfiich, controleur der eerste klasse b;i het binnenlandsch be stuur, heeft 's Rüks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke ontvangen eene zeer schoono en met veel zorg bijeengebrachte verzameling van 47 voorwerpen uit de afdeeling Mana, goed beschreven en geëtiqueteerd met de namen in twee dialecten, waardoor ook deze tweede collectie evenals de eorste van dien schenker ontvangene eene hooge lexio- graphische waardo bezit. Geïnventariseerd als serie 896. Den schenker is de dank der Re geering betuigd. De kapitein voor speciale diensten J. C. Vioweg, van het 4de reg. inf. te Leiden, zal wegens ziekte den militairen dienst mot pen sioen verlaten. De loting voor de Nationale Militie van degenen, die in dit jaar te Oegstgoest z\jn ingeschreven, zal gehouden worden te Leiden op Zaterdag 8 October a. s., dos namiddags te twee uren, terwijl op Woensdag 12 October a. s., des voormiddags te 10 uren, ter Ge meente-secretarie de getuigschriften kunnen worden aangevraagd ter bekoming van vrij stelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon. De Afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde I gisteren o. a. het geschil tussclien de ge meentebesturen van Alfen en Bodegrave, over de woonplaats van de arme krankzinnige Marrigje Verheul. De belangen van Alfen werden door den burgemeester dier gemeente nader toegelicht. De Koninklijke beslissing in deze zaak wordt later medegedeeld. H. M. de Koningin-Regentes kwam heden- raiddag te 3 uren por Staatsspoor van het Loo in de residentie, ten einde te halfvier van de Commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal het Adres van Antwoord op de Troonrede in ontvangst te nemen. Te 4 u. 50 m. (stadstyd) zou Hare Majesteit wederom naar het Loo terugkeeren. HH. MM. de Koninginnen vertrekken Maandag a. s. naar Weimar. Indien geene onvoorziene omstandigheden hierin verandering brengen, zullen HH. MM. vermoedelijk einde October het afloopen van het schip „Koningin Wilhelmina" to Am sterdam bijwonen. Burg en Weths. van Den Haag hebben benoemd tot tijdelijk inspecteur voor de cholera dr. Beukema, arts aldaar. De heer Westenberg, gezant by het Hof van Italië, keert Zaterdag a. s. van ver lof van Den Haag naar Rome terug. Hedenochtend per Staatsspoor van 8 u. 52 m. verlieten HH. KK. de prins en prinses Von Wiod, die sedert 19 dezer te Sc-hevenin- gen hebben vertoefd, met hunne zoons en dochtertjes Den Haag, de terugreis aan nemende naar Neuwied. Aan het station waren velen aanwezig om het vorstelijk gezin een afscheidsgroet te brengen. Behalve vele dames, werden opge merkt met den minister van buitenlandsche zaken eenige militaire en civiele autoriteiten, W. o. leden der commissie voor de voretelyke inzending ter Sporttentoonstelling, met den Regeerings-commissaris by die expositie, baron Van Brienen, en eene deputatie van het tentoonstellings-comité. De prinses en hare dochters namen op reis bouquetten mede, welke zij b\j haar vertrek van verschillende personen hadden aanvaard. Het afscheid van alle dames on heeren was recht hartelijk, en nog lang nadat de trein in beweging was, stonden de prins en zijne gemalin aan het geopend venster, om allen nog een laatsten groet met do hand te brengen. Op plechtige w\jze werd gistermiddag op do begraafplaats Eik-en Duinen te 's-Gra- venhage ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den oud-Gouverneur van Suriname, lid van den Hoogen Raad van Adel en lid van den Haagschen Gemeenteraad jhr. C. A. Yan Sypesteyn. Onder hen, die zich op de begraafplaats rond do groeve geschaard hadden, werden opgemerkt de voorzitter van den Hoogen Raad van Adel mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Njjenhuis, leden van het bestuur van het Genealogisch-Heraldiek Genootschap en van het Archief; de minister van justitie, de oud-Gouverneur van Suriname jhr. Van Idsin- ga, de burgemeester der residentie Roest, de wethouder jhr. Repelaer van Molenaarsgraaf, de gemeente-secretaris Evers, Gemeenteraads leden en tal van autoriteiten, o. a. do oud- genoraals jhr. Verspeyck, jhr. Klerck en Van Bel, zoomede eenige hooggeplaatste personen, die den overledene in West-Indiö hadden gekend. Nadat do kist in het familiegraf was neder gedaald, spraken graaf Schimmelpenninck en de burgemeester der residentie een kort woord, om hulde te brengen aan de nagedachtenis van den ontslapene, waarvoor de schoonzoon namens de familie dank betuigde. Ten einde het welslagen der derde natio nale chrysanthemum-tentoonstelling, welke in November a. s. gehouden zal worden, zooveel mogelijk te verzekeren, is in de gisteravond gehouden vergadering der afdeeling Amster dam van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde het besluit geno men om de serie medailles, uitgeloofd voor liefhebbers, te verdubbelen. De inzenders liefhebbers zullen in twee rubrieken verdeeld wordenlo. liefhebbers, die de kweeking hunner planten aan hunne ondergeschikte deskundigen overlieten, 2o. liefhebbers-zelf- k weekers. Voor beide rubrieken zyn dus beschikbaar 2 verguld-zilveren, 3 zilveren en 3 bronzen medailles. In het geheel zijn voor deze tentoonstelling reeds uitgeloofd: 10 gouden, 45 verguld-zilveren, 47 zilveren en 32 bronzen medailles, behalve de prijzen in geld. De Nederlanders, die aan het 10de con gres voor geodesie deelnemen, hetwelk gis teren te Brussel geopend werd, zijn, naar van daar gemeld wordt, de heeren: prof. dr. H. G. Van de Sando Bakhuijsen, te Leiden; dr. J. Bosscha, te Haarlem; G. Van Diesen, inspecteur van den waterstaatE. Kwisthout, ingenieur-verificateur van het kadaster, te Roermond; prof. dr. J. A. C. Oudemans, te Utrecht, en prof. dr. Ch. M. Schols, te Delft. De redactie van het „Maandblad voor Ziekenverpleging" is haren derden jaargang ingetreden. Do redactie heeft zich uitgebreid door de toetreding van mej. C. Van Hoorn en mevr. Serrurier-Moinma. De samenkomst op 4 en 5 Oct. in het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam wordt er natuurlijk in besproken. Er zullen die dagen een aantal- voordrachten worden gehouden over onderwerpen, welke de ziekenverpleging raken. Ook zal er gelegenheid zijn tot het bezichtigen van eene kleine expositie van de nieuwste voorwerpen op het gebied der zieken verpleging, waarvoor de firma's Hendriks Van Steenbergen, Simonis, Soff Co., Güdendag, M. E. Barendz Jr. en Van Heemstede Obelt bereidwillig hare medewerking hebben toe gezegd. De boekhandelaren J. H. A G. Van Heteron zullen boeken en platen, vooral be trekking hebbende op het onderwijs in dit vak, inzenden ook hoopt de commissie eenige poppen in verpleegsterskostuum daaraan te kunnen toevoegen. Voor eene aangename ontspanning zal mede gezorgd worden; eene definitieve regeling was nog niet getroffen. De byeerkomsten zullen geleid worden door jonkvr. Joltje Do Bosch Kemper. In de Woensdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Kampen is be sloten niet over te gaan tot de aanschaffing van een ontsmottingsoven. Besloten is buiten de Venepoort eene barak op te richten voor eventueele choleralyders. De vergadering eindigde met eene minder aangename woordenwisseling tusschen den heer Boele en den Voorzitter, naar aanleiding van een voorstel van laatstgenoemde om do vergadering tot den volgenden dag te schorsen ter wille van het vergevorderd uur en 't groot aantal te behandelen onderwerpen. De heer Boele achtte 't schorsen der vergadering onwettig en meende dat de Voorzitter zich daardoor aan -willekeur schuldig maakte, waarop de Voorzitter den heer Boele verzocht zich fatsoenlijk uit te drukken, die daarop eene uitdrukking jegens den Voorzitter bezigde, welke den heer Tak aanleiding gaf te ver klaren, dat hy er proces-verbaal van zou op maken, waarna de Voorzitter do vergadering sloot. Voor het eerst zal volgens de nieuwe wet op het militair onderwys oen niet-militair, met Koninklijke toestemming, eenige lessen in militaire vakken aan de Militaire Academie te Breda bijwonen. Naar men aan de „Amst. Ct." uit Breda meldt, is die vergunning verleend aan den jongeling Erasmus, uit de Transvaalsche Re publiek, die zich hier te lande op de studie der militaire wetenschap toelegt, om even tueel in zyn geboorteland als aanvoerder te kunnen optreden. By de verschillende regimenten infanterie zyn de noodige revolvers ontvangen ter be wapening van de adjudanten, onderofficieren, de sergeanten-majoors en de sergeanten, dienst doend officier te velde. Dinsdag overleed te Hoogeveen mr. J. L. Tonckens, sedert 1849 notaris in die gemeente. De overledene was lid der Provinciale Staten en van don gemeenteraad, en maakte zich verder nog in menige andere betrekking ver- dienstoliJk jegens de plaats zijner inwoning. Hy bereikte den leeftijd van ruim 70 jaren. Do luit. ter zee 2de kl. R. Peaux, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd, bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot kapt.-magazjjnm. te Helder, de kapt. W. P. Stakman, van het 2de reg. vest. art. 90.) Hoe kan ik haar met liefde ontvangen, wanneer ik ze veracht'? Is niet de waarheid het hoogste gebod? Zou ik myzelve ontrouw worden, om te voldoon aan de vormen, welke in de gezel schappen in gebruik zijn, welke de menschen dwingen een masker voor het gelaat te dra gen en vriendelijkheid en liefde te huichelen, terwjjl zij verachten en haten? Niets is my hinderlijker dan de leugen en nu zou ik mijzelve aan die ondeugd schuldig maken? Mama denkt evenals ik, maar zij voogt zich naar den wil van papa. Indien myn vader ernstig iets verlangt, is daartegen niet te praten. Soms doet papa meest wel hetgeen mama verlangt, hij voldoet er aan, indien zij van hem vordert dat hy de bevelen, door den dokter gegeven, tegen zijn zin opvolgt, zoofra hij evenwel ernstig en beslist zjjnè zienswijze heeft te kennen gegeven, wykt hy daarvan nooit af en voegt mijne mama zich geheel naar zijn wil. Ik weet dat zjj even goed verstoord is op Bertha als ik, maar zjj zal dit door niets laten blijken, want de wil van papa is voor haar de hoogste wet. Dat is die wil ook voor mijmaar mag dit hier het geval zijn, terwijl ik overtuigd ben, dat papa dwaalt? Zal ik liegen en huichelen? Geef mi) raad wat ik doen zalZeg my wat uzelf doen zoudt, indien u in mijne plaats waart?" Met schuwen blik zag Egon naar den grond. Hij waagde het niet Lize in de heldere oogen te zien, wolko zjj vragend naar hem opsloeg. „Niets hindert mij meer dan de leugen", had Lize gezegd; die woorden klonken hem nog altijd in de ooren. Was niet zijn geheele leven in het kasteel Osternau eene leugen? Lize vermoedde niet welk een zwaar ver wijt zjj tot Egon gericht hadzjj verachtte de leugen en hem, den leugenaar, vertrouwde zijaan dezen vroeg zij om raad. Met bevende lippen antwoordde by, strak naar den grond kltkende, daar hy niet in staat zou zijn geweest haren blik te verdragen „Ik zou u zeggen wat u doen moet? Dit is mjj onmogelijk, daar ik het zelf niet weet. Het is steeds myn ongeluk geweest geen weer- stand te kunnen bieden aan het geweld van het oogenblik. Hoe kon ik weten welken indruk het oogenblik op mij zou oefenen?" „Dat is geen antwoord 1 U wilt mjj niet raden", zoide Lize misnoegd. „En indien dit werkelijk het geval was? Zou ik u raden, mijnheer uw vader onge hoorzaam to zijn? Mjj zou waarschijnlijk de verbittering over den dwang, dien ik mjj opleggen zou, daartoe dringen, en toch zóu ik daardoor misschien een groot onrecht begaan, niet alleen tegenover den weiwillen den, edelen heer Von Osternau, maar ook tegenover freule Von Massenburg. Het is zoo gemakkelijk hard te oordeelen overdiegenen, dio naar ons gevoelen niet goed gehandeld hebben, maar kunnen wjj in de ziel dier menschen zien? Weet u of freule Von Massenburg niet eerst na zwaren zieiestryd tot het besluit gekomen is vast te houden aan de verbin tenis met den heer Von Ernau, die door u een ellendige genoemd is, over wien door u niet minder hard geoordeeld is dan ten aan zien van freule Von Massenburg? Kent u hem anders dan uit de schildering, gegevon in den brief van een man, die Von Ernau evenmin kent als u? En wanneer by werkelijk de het leven verachtende man is, zooals de heer Von Gastrow hem beschrijft, weet u dan hoe hjj daartoe kwam; wie hjj is? Ik kan injj voorstellen wat er moet omgaan in de zlol van een ongelukkige, die van zijne vroegste kindsheid afaan overstelpt is ge worden met al de genoegens, welke het geld verschaffen kandie nooit een anderen wensch onvervuld zag dan deze: een hart vol liefde te vinden; een ongelukkige, die nooit de liefde van een vader of oene moeder gekend heeftdie groot geworden is zonder een sprankje van liefde te ontmoetendie nooit vrienden had, maar alleen vleiende makkersdie steeds omgeven is gowoest van ellendige parasieten, die tegenover hem huichelden, om zich meester te maken van den afval zijner rjjkdom, die hem een vrien delijk gelaat toonden, maar in do ziel haatten. Is het zijne schuld, wanneer h(j eindelijk: een haat aan de menschheid gekregen heeft, dat hy heer6chzuchtig, ijdel en nog meer geworden is; dat bjj zichzelven niet weet te bedwingen, omdat zjj, die zich zjjne vrienden noemden, zich steeds voor zijn wil bogen? Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5