Vrijdag 30 September. A'. 1892. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van &onr en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. fitU alleen maakt niet gelnkkig. N*. 10002. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER, COURANT: foor Leiden per 3 nmandctt.f 1.10. Fr&noo per post..1.10. AXzonderlgke Nommon...O-OS. PRIJS DER ADVERTENTEÊN: Vea 1—0 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 29 September. De 318de gedenkdag van Luid ens Ontzet zal a. 8. Maandag vanwege de 3-OctoberVer- wniging op de volgende wijze worden gevierd '8 Voormiddags te halfuegenKorsaltnuzlek in het Park, door het Jlmdekcorps der dd. Schutters, directeur de hoer Joh. C. Goyp, welwillend aangeboden door HH. officieren der dd. Schuttery. Uitgevoerd zullen worden: No. 1 Psalm 9. Ko~ 3. L'slikt, dankt r,u allen God. No. 3. Psalm 108. No. 4. Een vaste Burcht is onze God. No. 6. Psalm 100. Ne. 6. Don hoogen God alleen zy eer. 'sVoormiddag» te 10 uren: Bespeling van het Carillon door den heer B. H. Th. Van Leeuwen. Springen der Fontein. 's Vooimiddags van 8 tot 10 uren: Uit- deehng van brood en haring aan omstreeks 2900 vrouwon, in het Waaggebouw. (Ingang: Aalmarkt.) Uitdeeling van tabak, piipen en bier aan omstreeks 2500 mannen, in het gebouw der Voreeniging „Nut en Genoegen." (Ingang: Pieterskerkgracht.) 'sNamiddags te 1 uur: Groot Volksmuziek- fust, door 6 Muziekcorpsen, op verschillende pleinen der stad. Muziekcorps I: 4de Kegiment Infanf. (A). Kapelmeester de heer Joh. Oostelaar. Te 1 uur: Zydgracht, Lovendaal. Te 1'/, uur: Geerengracht, Binnenvest gracht, Kraaierstraat. Te 2'/« uurLevendaal by de Kraaierstraat, Lovendaal. Te 2'/» uur; Levendaal by de Rynstraat. Muziekcorps II: 3de Kegiment Hu zaren. Kapelmeester de heer L. M. Van Waasdijk. Te 1 uur: Apolhekersdyk by de Borstel- brug, Kort-Raponburg, Breestraat, Papen- gracht, Langobrug. Te X'/, uur: Pieterskerkgracht, Lange Diefsteeg, Langebrug. To 2'/, uur: Zonneveldsteeg, Ketelboeter- steeg, Breestraat, Korenbrugsteeg. Te 2'/, uur: Korenbeurs. Muziekcorps III: 7deKeg. Infanterie (A) Kapelmeester de heer Joh. Eaagmans. Te 1 uurSt.-Jacobsgracht, Oude Hoefstraat. Te 1uur: Doezastraat, Molensteeg, Bak kers! eeg. Te 2'/* uur; Kaiserstraat, Rapenburg, Voor3te Doelensteeg, Doelengracht. T» 2'/t uur: Oude Varkenmarkt, Noordeinde. Te 3'/, uur treedt corps I aan by de Plantago en marcheert langs Hoogewoerd, Breestraat, waar by de Korenbrugstoeg corps II zich aansluit; by het Kort-Rapenburg sluit corps III zich aan en dan gaan alle corpsen gezameniyk langs Paardensteeg, Beesten markt, Steenstraat, Singel naar het Schut tersveld. Muziekcorps IV: 4de Regiment In- faDterie. (B). Onderkapelmeester de heer W. Van Erp. Te 1 uur: NieuweRyn by de Waardgracht, Waard gracht. To 1 '/i uurWaardkerksteeg, Oranjegracht, ZuidsingeL Te 2*/4 uur: Gedempte Minnebroersgracht, Zuidsingel, Kalvermarkt, Hooimarkt, Haven, Zylstraat. Te 2'/, uur: Ververetraatspleln, Vervor straat, Oude Heerongracht. Muziekcorps V: Jagermuziek. Kapel- moestor de heer J. H. Borstlap. Te 1 uur: Nieuwe Ryn bij de Vestostraat, Vestoslraat, 3de Groenesteeg, 2de Groenosteeg, Middolstegracht, Oude Ryn. Te l1/, uur: Hooigracht by den Ouden Ry'n, Bakkersteeg, Van der-Werfstraat. Te 2'/t uur: Voormalige Baaihal, Volders- gracht, Noord-Rundersteeg. Te 2'/, uur: Janvossensteeg by de Klare- steeg, Janvossensteeg, Haarlemmerstraat. Muziekcorps VI: 7de Regiment Infan terie (B). Onderkapelmeester de heer Schoon- derbeek. To 1 uur: Nieuwe Houtmarkt, Langegracht. Te l1/, uur: By de Gasfabriek, Langegracht, Nieuwe Mare. Te 2'/t uur: By de voormalige Marepoort, Nieuwo Mare, Korte Langegracht. Te 27# uur: Gedempte IJzergracht, Bees tenmarkt. Te 3'/, uur treedt Corps IV aan by de Hooimarkt, marcheert langs Haarlemmer straat, waar by do Janvossensteeg Corps V zich aansluit, naar de Beestenmarkt, waar Corps VI in den stoet wordt opgenomen, langs Steenstraat, Singel naar het Schuttersveld. Op hot Schuttersveld zullen den geheelen namiddag Kermisvermakelykheden plaats hebben. Matinée op hot Schuttersveld van 1 tot 4 uren, door het Muziekcorps der dd. Schuttery. 1 Kapelmeester de heer Jeh. C. Geyp. Te 4 uren op het SclftittersveldGroot Monsterconcert, door alle zeven aan wezige Muziekcorpsen, onder directie van den heer Gottfried Mann. Alsdan zullen uitgevoerd wordenWien Neerlandsch Bloed. Wilhelmus. - Amazonen- Marscb. Wachtparade. '8 Avonds te halfacht: Chroet Avondfeest op hot Schuttersveld. Toegang tot het Terrein door „Zomerzerg" on door „Zomerlust." Drievoudig Concert: lo. Muziekcorps der dd. Schuttery, directeur de heer Joh. C. Geyp, op het „Schuttersveld." 2o. Stafmuziek van bet 4do Regiment Infanterie, directeur de heer Gottfried Mann, op „Zomerzorg." 3o. Muziek corps diV Jagers, directeur de heer J. H. Borstlap, op „Zomerlust." Rondom de muziektent op het Schutters veld zal gelegenheid tot dansen bestaan. Tot de spellen en kramen op het gereser veerde terrein behoorendraaimolens, schiet tent, slagmachines, Minerva, poffertjes-, wafel kramen, paardenspel, ballentent, nogakraam, zang, poppenkast, enz., enz. Op het voor het publiek opengestelde terrein zullen gevonden wordendraaimolens, pof fertjes-, koek- en oliebollonkramen, elag- machine, rikketik, enz., onz. Het feestterrein op het Schuttersveld is den geheelen dag voor het publiek geopend, met uitzondering van 5 tot 6 uren. 's Avonds to haifelf: Groot luisterrijk Vuur werk, vorvaardigd door A. Gall, pyrotechnicus te Rotterdam. Het vuurwerk-programma bestaat uit de volgende nommers: No. 1. Aankondiging van het Vuurwerk door eene kanonnade, zwermpotten en lucht- vunrwerken. No. 2. Centraalzon, samengesteld uit vurige kringen en briljante fonteinen, die eindigen met kanonnados. No. 3. Metamorphose van fraaie fontein- werken, door eene schitterende Zon versierd en eindigende mot kanonnades. No. 4. Bengaalsche Maan. No. 5. De Ster Sirius, in gloeiende klouren- glansen en door fonteinen omgeven, die met kanonnades eindigon. No. 0. Molen van Don Quichotte, met do Nationale kleuren versierd en eindigende met kanonnades. No. 7. Geïllumineerde Vuurbol, op een voet van briljanten en paarlen. No. 8. Guilliochis, samengesteld uit ge kleurde cirkels en gouden wrongen. No. 9. Bllnkonde Bengaalsche Zon, om het Feestterrein te bestralen. No. 10. Groote Decoratie, als een „Eere aan het Feost," door fonteinwerken en Batte- ryen geflankeerd, die eindigon met ontplof fingen en kanonnades. Tot afwisseling van het geheel zullen vuur- bommen, slangen, zwervers, bouquetten, zwermpotten en vuurpyien met geheel nieuwe pyrotechnische muziek de lucht doorklieven. De officidele Feestwyzer bevat, behalve eene opgave der Terdeoling van werkzaamheden van do Commissie van Bystand en de pro gramma's der verschillende feest-concerten, verder nog eenige bestuursmededeolingen, welke zoewel voor leden als niet-leden der 3-October-Vereenlging van belang zyn. Men bericht aan „De Tyd" uit 's-Graven- hage, dat by de periodieke bestuursverkiezing, in de plaats van den heer Vermeulen, die om redenen van algemeen belang zich niet her kiesbaar stelde, tot voorzitter van de katho lieke kamerclub ie gekozen de heer Ruys van Beerenbroek. Herkozen als bestuursleden werden de heeren Haffmans on Walter. Tot secretaris der gemeente Wateringen is benoemd jhr. Van der Does de Wlllebois, burgemeester aldaar, en tot ambtenaar ter secretarie de heer D. Waveryn, te Kruiningen. Naar aanleiding van het verslag der commissie van rapporteurs over de wijziging der wet van 25 Dec. 1878, en van een daar omtrent nader ingesteld onderzoek, acht de minister van binnenlandscho zaken het wen- scheiyk, ter voorkoming van eiken twyfel,de Nederlandse he taal by het afleggen dor examens van arts, tandmeester of apo theker verplichtend te stellen. Daarom wordt alsnog osne aanvulling van art. 22 der wet voorgesteld. Op dit oogenblik schynt van de aan de examencommissiön geschonken bevoegdheid om het gebruik van eene vreemde taal te vergunnen een zoodanig gebruik te worden gemaakt, dat aan vreemdelingen meestal het gebruik der eigen taal wordt toegestaan. Door aanneming der voordracht zal hieraan een einde worden gemaakt. Het tydstip van hot in werking treden der wyziglngswet kan bepaald worden op 1 Januari 1894. Naar wy vernemen, kan spoedig het kon. besluit worden tegemoetgezien, waarby het mandaat der Staatscommissie voor de Arbeids- enquête, dat 1 October eindigt, wordt verlengd tot het uitbrengen van rapport. (D. v. Z.-H.Y Op 74-jarigen leeftyd is te Utrecht over- ledon de heer J. T. Van Dorp, gepensionneerd luit-kolonel, vroeger plaatscommandant aldaar 39.) Op den smallen landweg, welke door de freule was ingeslagen, liep zy vlak naast Egon. Zy wilde veel met dezen bespreken, maar het scheen wel, dat door haar geen aanvangspunt kon worden gevonden, daar zy bleef zwygen. Zelfs op de vraag van Egos naar den naam van een in do verte liggend dorp gaf zil slechts een kort en snel antwoord. Daarna sloeg zjj weder de oogen neer, totdat Egon, om het onaangename zwygen te verbreken, haar vroeg „Wat wildet u my zeggen, freule Lize?" Op haar eigen verzoek toch sprak by de jonge dame in den laatsten tyd niet meer met do woorden „gonadige freule" aan. Lize zag naar hem op. ,U hebt geiyk my tot spreken te nopen", antwoordde ay„het is eene dwaasheid van m(] dat ik aarzel u om raad te vragen, daar ik my dit toch eenmaal voorgenomen heb. 'k heb thans goeden raad noodig. Myn ge voel zegt my gewooniyk wat ik doen moet en tlan handel ik daarnaarheden laat liet my echter in den steek en het is daarom, dat ik uw raad wilde inwinnen, mynheer Pechmayer; maar u moot my beloven dat u my openhartig en oerlyk uw gevoelen zult mededeelen, dat u my zeggen aalt hetgeen door u gedacht wordt, ook zelfs, indien gij mocht vermoenen, dat ik my daardoor be- leedigd zou kunnen gevoelen." „Dat beloof ik u!" „Het is eigoniyk zonderling, dat ik juist u om raad wil vragen. Toen u ep het kas teel kwaamt, het is nu aoht dagen geleden, stelde ik in n volstrekt geen vertrouwen; u vertelde zulke vreemde zakon en spotte met hel heiligste! Ik koesterde b(jna vrees voor u; ik liield u voor geen goed mensch. Her innert gy u nog, dat ik u dit reeds den eersten dag den besten gezegd heb?" „Ik heb geen enkel uwer woorden vergeten." „Ik had ongelyk. U zyt in die enkele dagen geheel veranderd. Wanneer ik u heden aanzie en hoor spreken, l^an ik in het geheel niet gelooven, dat u dezelfde mensch zyt, die toenmaals zoo lichtzinnig over den zelf moord hebt gesproken. Toen kondet gy zoo donker en verward om u heen zien en wanneer u lachte geschiedde dit zóó spottend, dat het my als het ware pu'n deed. Heden echter kykt u zoo vriendelyk en trouwhartig, dat men in u vertrouwen moet stellen. Ik heb u onrecht gedaan; u zyt zeker een goed meii6ch, anders zou Fritsjo niet zooveel van u houden, daar alleen goede monschen zich de liefde van kinderen kunnen verwerven." Met kloppend hart luisterde Egon naar de eenvoudigo woorden, welke hem tot het be- wustzyn brachten, dat hy werkelijk in het korte tydsverloop van acht dagen een geheel ander menscil geworden was. Vroeger zou hy met zooveel lof uit een kindermond bitter gespot hebben. Thans deed hy hem goed. „Ik hoop dat uw tegenwoordig oordeel even juist moge zyn als het vroegere", zeide hy met bewogen stem„ik streef er althans naar een goed mensch te worden." Een innige, vriendelyke blik van Lize was zyne belooning voor deze verzekering. „Dat zyt gy reeds; myn my nooit bedrie gend gevoel zegt zulks", antwoordde zy snel „en daarom zult u my van raad dienen. Tot wien zou ik my ook anders wenden, wanneer ik het met myzelve niet eens ben? Tot myne lieve ouders? O, ik weet het, by p.ipa en mama vind ik steeds den besten raad, maar in deze céne zaak niet, daar zy er beiden verschillend over denken. Tot myn neef Albrecht dan? Nooit! Hy is geen goed mensch. In hem kan ik geen vertrou wen stellen. U echter meent het goed met my, dat gevoel ik, en u zult my gaame en oprecht raad geven." Egon antwoordde niet; zyn hact klopte zóó heftig, hy was zóó opgewonden, dat hy geen woord kon spreken, maar zyne oogen zeiden meer dan hy met zyn mond had kunnen verklaren. „Zoo zult u dus hooren, waarom ik met myzelve in tweestryd bon", vervolgde Lize. „Bertha Von Massenburg is de oorzaak. Papa verlangt dat ik haar vriendelyk en liefdevol ontvangen, haar door geen woord, geen blik verraden zal, hoezeer ik op haar verstoord benheden, vóór tafel, heeft hy nog zeer lang met my daarover gesproken. Hy is zoo hemels goed en edel. Hy kan op niemand boos zyn, van ieder mensch denkt hy sceeds het beste en daarom gelooft hy dan ook van Bertha niet, dat zy onhartelyk en eigenbelang zuchtig is, dat slechts het onedele stroven naar rykdom er haar toe brengt vast te houden aan haar buwelyk met den heer Yen Emauhot valt daarom papa niet moeilyk vriendelyk tegenover Bertha te zyn. Ik echter moet huichelen XVordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1