vers 29: D.i uve oogen dag en nacht oi>en zyn voor dit buis, voor deze plaats. De tekst in kleurendruk gedrukt naast do bijbels Koninginnen, ook die van ds. Wietens re.' Beide teksten zyn in den voor gevel der g. uwen gebeiteld. Naar aai tl ting van dit bijbelwoord hield de voorganger eene rede, waarin hu o. a. nog herinnerde aan de inwijding van het vorig kerkgebouw, waar ds. Roeloffs voorging met het tekstwoord: „Mijn huis zal een huis des gebeds v. »rden genoemd. Na de toespraak sprak ds. Hattink een treffend gebed uit. Onder hel zingen van Gezang 2: 1 en 5, verliet ds. Hattink den predikstoel en werd deze door ds Wieten bestegen. Na een gebed hield deze predikant eene toespraak, naar aanleiding van Ephesen II vers 20 en 21. De plechtigheid eindigde met het zingen van Gezang 96. Het zeer ruime kerkgebouw was overvol en er heer hte eene voorbeeldige orde. Het stoomschip „Rebe" vertrok 25 Sopt. van Livorno naar Napels; de „Kaiser," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 23 Sept. te Dar-es Salaam; de „Ondine," van Amsterdam naar Bordeaux, pas seerde 24 September Dover; de „P. Galand", van Amsterdam naar Baltimore viaNieuw- Yoik, vertrok 24 Sept. van Boulogne-sur-Mer en passeerde 26 Sept. Lizardde „Penelope," van Amster iam naar Piraeus, passeerde 24 September Dover; de „Prins Frederik Hen drik" arrri erde 26 Sept. van West-Indië te Havre; de Rembrandt" vertrok 24 Sept. van Cadix naar Amsterdam de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 Sept. te Southamptonde „Werkendam," van Rot terdam naar Nieuw-York, vertrok 24 Sept. van Bouloge-sur-Mer en passeerdo 25 Sept. Lizard; de „Admiral," van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 25 Sept. Gibraltar; do „Ariel" vertrok 25 Sept. van Memel naar Amsterdamde „Cores" vertrok 24 Sept. van Livorno naar Napels; de „Dub belckim", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 25 Sept. Lizard. Het examen ter verkrijging van het ge tuigschrift van bekwaamheid voor de betrek king van leerling consul zal gehouden worden op Maandag 24 Oct. a. s. en volgende dagen. Plaats en uur zullen nader worden hekend gemaakt. Aanmelding vóór Maandag 10 Oct. by gezegeld adres aan hot departement van buit. zaken. Men zie verder de Staatscourant van helen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op 30 dezer niet gehouden worden. By koninkiyk besluit is aan den heer J. A. Van der Lee, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend al* notaris te Aarlanderveen. Gemengd Nieu w s. Wy vestigen de aandacht op de publicatie aan het hoofd dezer courantwaarby onze burgemeester waarschuwt tegen het ge bruik van Ryn- en grachtwater. Een hoogst treurig voorval hoeft hier ter stede plaats gehad, ten gevolge waarvan gisternamiddag word aangehouden zekere C. Boef, timmerman aan de Practische Ambachtsschool. Deze, met zyn huisheer Fontein een geschil hebbende over verhuizing, was namelyk naar diens woning gegaan om te trachten de zaak in der minne te schikken. Dit gelukte niet, waarop Boef, wiens inboedel reeds door den huisheer aangesproken was, •driftig geworden, dezen te Ijjf ging en hem mot een knipmes verschillende steken, 14 in getal, toebracht. Geen dier steken is echter lovensgevaarlyk. Hot onderzoek der politie wordt voortgezet. De eerste voorstelling der K o ninklyke Hof anti-spiritisten Lane en madame Ney (de tweede séance zal a. s. Woensdag avond plaats hebben) had vry velen naar de kleine zaal der Stadszaal gelokt. Aangezien de heer Lane en do reeds genoemde dame, die er byzonder welvarend uitziet, volgens mededeeling van den eerste aan het geëerde publiek, Oostenrijkers zyn en het Nederlandse-li niet machtig, werd by alle verrichtingen (waarvan we de vreemde namen, op het pro gramma voorkomende, niet zullen afschrijven) door de beide vreemdelingen de Duitsclie taal gesproken, hetgeen ook door de op verzoek welwillend medewerkende bekende Leidsche Nederlanders op eone enkele uitzondering na gisteravond werd gedaan. Wy zuHon zoo vry zyn niet in den breede getuigenis af te leggen van hetgeen do Oost- Europeanen te zien en te hooren gaven, in de veronderstelling, dat zy, die daarin be langstellen en meenen „er wat aan te zullen hebben" zich morgen naar de zaal zullen begeven. Zooals byna steeds met voorstellingen het geval is, zyn er nummors onder, die veel, middelmatig en weinig genoegen verschaffen gonoegen bedoeld in den meest uitgobreiden zin. Zoo ook hier. Tot het verwonderlykste van hetgeen werd aangeboden, behoorde zeker wel het volgende. Mad. Ney werd uit de zaal geleid door een heer uit het publiek. Terwyl zy weg was, schreef een ander heer in do zaal iets op eene lei, welke lei door eene dame werd verborgen. Mad. Ney (geblinddoekt) en haar geleider werden door een derden hoer, binnengeleid, zy nam do band van den heer die geschreven had, zweefde een poosje met die hand over een bord op het tooneel en doed deze hand daarna hetzelfde schryven als hetgeen op de lei bleek te staan: 1866. En wat kan gezegd worden van dit staaltje Verschillende personen, een dertigtal, uit hot auditorium, ontvangen eene lei met een nummer. Achter dit nummer schryven zy naar verkiezing een zelfstandig naamwoord. Mad. Ney zit intusschen met den blinddoek voor de oogen op het tooneel. Nummers en woorden worden dón keer hardop genoemd door den heer Lane en daarna plaatst zich Mad. Ney in de zaal en noemt do gebeele reeks, in volgorde en ook door elkander. Zy beantwoordt tevens de vragen, haar door per sonen uit het publiek gedaan, betrekking hebbende op deze nummers en woorden. Men zegt het nummer, zy het woord, en omgekeerd. Zoo vindt zy ook geblinddoekt bet portret, gedurende hare afwezigheid uit eeno reeks gekozen, duidt eene vooraf aangewezen dame aan en plaatst eene vlag daar, waar deze eerst door iemand uit het publiek is geplaatst, zonder dat zy er, naar menscholyke bereke ning, iets van heeft kunnen zien. Omtrent de verrichtingen met de stoelen (bet opheffen van een stoel met een persoon er op, met de vlakke hand) en met de biljart- keuen zullen we, aan de hand eener ons ge dane mededeeling, niets anders zeggen dan: „Lees de jongste aflevering van het tyd- schrifc „Do Natuur." Die lezing zal voor u een licht doen opgaanLees het ter wille vari den heer Lane en Mad. Ney echter na Woensdag-avond!" Is er in het andere ge deelte van het programma veel, dat tot be wondering noopt, o. a. het zich losmaken uit sterke, door daarin kundige handen terdege geknoopte banden, het stoelen- en keuen nummer is o. i. zwak. De totaal-indruk van de voorstelling van gisteren was gunstig; de voorstelling zelve bleek reeds dadelyk geschikt te z(|n tot het doen voeren van levendige gesprekken. Wol licht zal zy in de huiskamer nog tot veel gezelligheid en oefeningen aanleiding geven voor hen, die haar bywoondon! Hedenmorgen had op het Schut- tersveld alhier door het 4de bat. van het 4de reg. inf. wederom eene proefneming plaats met rookzwak buskruit. Gisteravond omstreeks zeven uren waren eeriige kinderen aan hot spelen op de Van-der-Helmkado, waarna in een onbewaakt oogenblik een der kinderon te water viel. Het werd echter gered door J. C L Blotkamp, sergeant der infanterie, die zich daartoe gekleed te water begaf en het genoegen mocht hebben het kind, dat reeds in een zinkenden toestand verkeerde, behouden aan wal te brengen. Voor de Haagsche rechtbank verscheen gisteren een 17-jarig dienstmeisje uit Voorburg, dat, uitzucht om mooiekleeren te hebben, op arglistige wyze misbruik had gemaakt van het vertrouwen, in haar door hare meesteres gesteld, en zich meester ge maakt had van goudgeld ten bedrage van i 130 en oen bankbiljet van f 1000. Zy had, door foltering gedreven, het misdryf aan een geestelyke bekend. Er werd 1 jaar gevange nisstraf geëischt. De Sportten toonstelling te Scbe- veningen werd Zondag j.l. bezocht door 9273 betalende personen. Van 18 25 Sept gingen 30,258 en van 1 Juni tot 25 Sept. 593,315 personen door de tourniquets. Omtrent de bekende Haags cho duel-historie verneemt de Haagsche kroniek schrijver van de „N. Gron. Ct dat de go- wonde gelukkig nagenoeg hersteld en de vrede tusschen de duellanten gesloten is. Daarmee is 't zaakje uit voorgoed, war.t van eene vervolging komt niets. Hedonmorgen omstroeks kwart vóór achten had te Amsterdam een metselaar, in de Vo n - Zes en s t raat thuisbehoorende, het ongeluk aan het Centraalstation van oen stei ger te vallen. De man werd hevig bloedende voor dood per raderbaar naar het Binnen gasthuis gedragen, waar by aankomst de dood werd geconstateerd. Gisteravond is op de Brouwersgracht aldaar by de Brouwerstraat eon 8 jarig knaapje, wo nende in de Palmdwarsstraat, door een zwa- ren wagen overreden. Terwyl het paard werd aangezet om over de hooge brug te komen, wilde de jongen nog voorby bet paard loo- pen, struikelde, kreeg een trap van het paard en kwam onder den wagen. Een der wielen ging hem over do borst, zoodat do kuaap onmiddellyk gedood word. Te Amsterdam ontstond door hot omva len van een petroleumtoestel brand in het perceel Karthuizerdwarsstraat No. 2. E ine oude vrouw bekwam daarby eenige brand wonden, welke door de brandweer werden verbonden. Omstreeks halfnegen ontstond gisteravond aldaar een zware uitslaande brand in per ceel No. 81, Da Costakade, waarschijnlijk door het springen van eene petroleumlamp. Althans de vrouw, die de voorkamer op de tweede verdieping bewoonde, kwam in doode lyken angst hare achterburen waarschuwen, roepende dat hare lamp gesprongen was. Eene paniek ontstond toen onder de bewoners der beide bovenverdiepingen, die do treurigste gevolgen na zich sleepte. Ten eerste dacht men oerst na verloop van eenigen tyd er aan, de brandweer te alarmeeren, die, éénmaal geroepen, in enkele oogenblikken ter plaatse was. Maar verder verbeeldde men zich al dadelyk, dat de uitgang naar beneden niet meer vry was. Zoo ge beurde het, dat, toen eonige buren naar boven snoldon om hulp te bieden, zy daar den be woner der achterkamer van de derce ver dieping, zekeren Ottön'hof, juist uit het raam naar beneden zagen springen. Ook do vrouw van Ottenhof had den gevaarlyken sprong gewaagd en was in den tuin van eeno aan- gronzende woning terechtgekomen. Hoewel beiden niet gedood waren, bleken zy toch deerlyk verwond te zyn, zoodat vervoer naar het Buitengasthuis noodzakoiyk was. De bewoner dor voorkamer van do derde verdieping werd door een brandwacht in het aangrenzende huis gevonden en stond als wezenloos, prevelende: „myn vrouw en kind zyn weg." Verder schynt de man, zekere Rustenburg, over de daken te zyn gevlucht en zich op dien tocht ook al verwond to hebben. Zyn zoonfje vond men eenigen tyd later bijna geheel ontkleed in het tuintje achter het huis zitten. Toen de brandwacht, die hom daar aantrof, vroeg: „Ben je uit het raarn gesprongen?" antwoordde do jongenNeen, maar moeder weleen antwoord, dat niet met den waren toestand was te rymen. Ook dit knaapje was verwond en word in het Buitengasthuis opgenomen. Het was eene verwarring zonder eind, die het ongeluk nog grooter afmetingen deed aannemen dan onvermijdelijk was. Toen de brandweer eenmaal ter plaatse was en met vier slangen uit twee standpypen werkte, was nien het vuur spoedig meester. De brand- wachts ondervonden echter niet alleen veel moeite door het ongunstig golegen terrein (mon is daar juist bezig oene brug te bouwen, zoodat de grond opgebroken ligt), maar biven dien werkten de buren hen min of meer tegen, niet uit moedwil, maar uit onverstand. De beide bovenverdiepingen zijn zoo goed als geheel uitgebrand, terwijl het later ruchtbaar werd, dat niet allen, die schade leden, tegen brand- of watorschade verzekerd waren, (libl.) Door onbekende oorzaak ontstond gisternacht brand in het „Cafó du Commerce," aan het vlak te Dordrecht, bewoond door den heer A. J. Butz. De brand nam zóó spoedig toe, dat het gebouw nagenoeg geheel is uit gebrand. De bewoners waren, toen do brand uitbrak, niet thuis. De brandweer was in het begin byna heolemaal in de war. De tramkarren, waarvan de Nedor- landsche Trarawog-maatschappy zooveel last heeft, waren Zaterdag-avond oorzaak van een tramweg ongeluk by Heerenveen. Do tramkar van J. De Jong, te Knype, waaronder twee honden waien gespannen, kwam invliegende vaart van Heerenveen. Drie jongelieden zaten op het voertuig; telkens werden de honden door hen aangespoord, nog harder to loopen. j Plotseling zagen do jongelieden eori kind tusschen de sporen dicht voor de kar. Van stoppon was goen sprake. Hoe zouden zy <}0 snelloopende kar kunnen stilhouden, waaraan een rem ontbreekt, terwijl de honden maar voort renden Het driejarig kind werd omvergereden en ge- raakte onder de kar, die met beide wielen over het hoofd en het bovenlichaam reed. De jongelieden waien op do kar blyven zitten- zij konden or door den snellen rit niet af. springen. Bewusteloos werd het kind in huis ge. bracht en dadelyk doktor Kyistra van Heeren veen geroepen, die verklaarde dat hot arme kind inwendig zeer ernstig gekwetst was.Er is weinig hoop op herstel. De burgemeester van Rotterdam beeft gisteren bekend gemaakt, dat overleden is aan cholera asiatica één persoonaange. geven zyn 2 gevallen, in behandeling zyn in liet geheel vier lyders. Ook het kind, dat te Zwyndrecht aan Aziatische cholera lydende is bevonden, is overleden. Een man, die als lijdende aan cholera Zondag in de gemeontelyto barak aan don Zuid Buitensingel te 's Gravenhego was op genomen, is gisteren overleden. Het bacteriologisch onderzoek der gevallen van cholera in Zuid-Holland, sinds den aan vang dezer maand waargenomen, is door het geneeskundig staatstoezicht opgedragen aan prof. Spronck, te Utrecht. Te Goudswaard hebben zich twee gevallen van cholera asiatica voorgedaan met doode- lyken afloop. De huizen worden door de politie bewaakt en de lyken zyn naar het lykenhuis op de begraafplaats vervoerd. De geneesheer te Zoeterwoude waarschuwt persoonlijk de ingezetenen dier gemeente om niet anders dan gekookt water te drinken, omdat, na het cholera-geval to Zwammerdam, verbreiding der ziekte allicht mogeiyk is in hot meer naburige Bodograve on Alfen,waar eveneens tot nog toe veel ongekookt Rijn water werd gebruikt. Te Alfen heeft zich gis teren reeds een geval voorgedaan. Te Utrecht is gistoravond oen tweede geval van cholera voorgekomen in de Lauworecht. De werkman "VV. Brouwer, werkzaam in de fabriek van den hoer A. F. Smulders en wo nende in de Hofsteog, is gisteravond om 7 uren ziek geworden en was weinige uren daarna reeds een lyk. Door het wetenschappelijk onderzoek is uitgemaakt, dat de inan geleden heeft aan cholera asiatica. Hij laat oene vrouw on zes kinderen na. Voor zoover men heeft kunnen nagaan, was er geene aanraking geweest tusschon dit slachtoffer dor ziekte en de woning, waarin het Zaterdag geconstateerde geval is voorgekomen. De rereischto maatregelen tot ontsmetting van de woning en van de bewoners zyn aan stonds genomen; het lijk is vervoerd naar het lykenhuis op de R -K. begraafplaats. Op ver zoek van den geneeskundigen iupecteur, den heer Verspyck, zullen al de privaten van de fabriek van den heer A. F. Smulders ontsmet worden. Het werkvolk zal geneeskun dig onderzocht worden, om na te gaan of zich onder hen ook. gevallen van diarrhee voordoen. Al ligt do onmiddellyko oorzaak van dit geval vooralsnog in het duister, in togenstel ling met het vorige, waarvan de herkomst terstond kon worden nagegaan, in hot alge meen wordt den ingezetenen de meest moge lijke voorzichtigheid aangeraden in het go- bruik van grachtwater en vooral van Vecht water. De gevallen, in de laatste dagenlangs de Vechtstreek voorgekomen, wyzen duidelijk dat met onreine stoffen van allerlei aard be zwangerde water als drager van de be smetting aan. Uit eone publicatie van don burgemeester te Groningen biykt, dat do cholerapatient, aldaar, De Roode, is overleden. Gisteren zyn te Maarsen twee gevallen van Aziatische cholera voorgekomen. Tn beide huishoudingen werd geen ander water dan Vechtwater gebruikt. Naar den aard van een derde, ziektegeval is door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht een onder zoek ingesteld. Gisterochtend is te 's-Hertogenbosch over leden aan cholera asiatica F. Van der Staak, wonende „Achter den Boomgaard", aan den Vuchterdyk, na eenige uren daaraan lijdende te zijn geweest; het lijk is onmiddellyk in het lykenhuis op de begraafplaats te Or!hen gezet en door do gemeente politie zijn mid delen ter ontsmetting terstond aangewen*. Ook heeft zich te Huldingen een geval van

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2