8 Drie Soirees voer Kamerizl, GERNER Co., Burgerlijke Stand van Lelden. Openbare Vergadering, Christelijke Jongelingsvereeni- ging „Pred. 12: Goedkoopst Adres m J. L. CREYGHTON, GOTTFRIED MANN, (Piano). ('BR. TIMMER, (1ste Viool. Mr. G. BLOKHUIS, (2de Viool). 8. VAN ADELBERG, (Alt). LEONIDES VAN PRAAG, (Violoncel). December 1892, Februari en April 1893. Hanglampen. UIT DE HAND TEKBÖP OF TE HUUR Glaswinkel, Aalmarkt, Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat de beer Gock de benoeming tot lid der commissie voor de huishoudelijke verorde ningen heeft aangenomen en dat van het bestuur der Leidsche afdeeling van de Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde een verzoek is ingekomen om een subsidie van f 1000 voor eene in Maart 1893 in de Stads- zaal te houden bloemententoonstelling. Nog waren ingekomen De begrooting dienst 1893 voor de Stads bank van Leening. Een verzoek van J. C. Post te 's Hage om afschrü^mg van plaats, dir. belasting dienst i 1892 wegens verandering van woonplaats. Bezwaarschriften van verschillende personen tegen hun aanslag in de plaatselijke dir. belasting. Een verzoek van de heeren G. en W. Splin ter en J. W. "Wiggers Jr. om vergunning tot het doen dempen van oen gedeelte sloot langs den Hoogen Rijndijk vóór de perceelen wyk H 105, 106 en 107. Een verzoek van den heer "W. L. Leget om een stukje gemeentegrond van de Kal- verstraat voor de herstelling van een aldaar staanden bouwvalligen tuinmuur. Een verzoek van J. Loeber om den eigen dom van een strookje gemeentegrond aan het Rapenburg langs den gevel van het in aanbouw zijnd perceel Rapenburg No. 62. Een verzoek van R. De Wilde Rz. om ver gunning tot het leggen van eene brug over de Witte Singelsloot vóór zijn in aanbouw zynd woonhuis. Aan de orde kwamen de volgende punten 1°. Modedeeling en indiening van bot rapport der Raadseommusio in zake de Gehoorzaal. 2°. Roroemiog vl o c-en adjunct-stads-genees- en -heelkundige. (zS6). 3°. Idem van eene tijdelijk loeraar in de oude talon aan het Gymnasinru. (288) 4°. Idem van ei n derde onderwijzeres aan de school 4do klasse No. 1. (295) 5°. Vaetatolhng van drie aanbevelingen van twee personen, voor de benoeming van drie leden vau het Collogo van Zetters van 'a Rijks Directe Belastingen. (300). 6". Benoeming van een Gemeente-Architect. (296) 7®. Staat van af- en overschrijving op do begrootmg dienst 1892, ad ƒ1130. Kosten stoomketel Lier- oarstelsol. (285 «n 297) 3°. Verzoek van Mej. H. C. Karstens, om ontslag als onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de scholen 3de klasse nos. 3 en 4. (287) 9°. Idem van J. B. Hoogeveen, om eene stoep te leggen Lange Mare. (289) 10°. Idem van het Bestuur der A fleeling Leiden van het Algemeen Nedorlandech Werkliedenverbond, omtrent do vaststelling van een minimum-loon en maximum-werktijd bij aanbestedingen. (290) 11°. Yoozstel tot goedkeuring van eene wijziging van het Reglement van orde voor do vergade ringen van het Collego van Burgemeester en Wethouders. (294) 12°. Verzoek van V. Cornelissen, om eene stoop te leggen Lange Mare. (301) 13'. Voorstel betrekkelijk do jaarwedde van den Concierge van het Stedelijk Museum. (298) H*. Voorstel in zake eene verbouwing van het schoolgebouw 4de klasse No. 2 aan do Br&n- dowijusteeg. (292) De Voorzitter gaf het woord aan den heer Siegenbeek Van Heukelom, als voorzitter der commissie in zake het onderzoek der Stadszaal. Deze deelde mede dat genoemde commissie er pr\js op stelde om heden het rapport monde ling mede te deelen. Sommige gedeelten daar van z\jn echter zoo ingewikkeld door het labyrint van c-ijfers, dat deze heden zullon worden overgeslagen, evenals hetgeen reeds genoegzaam bekend is omtrent de aanleiding van de benoeming der commissie en omtrent de samenstelling van die commissie zelve, met den rapporteur bestaande uit de heeren Fockema Andre® en Van Hoeken. Uit het voorgelezen rapport bleek dat de com missie zich als deskundigen liad toegevoegd de heeren J. F. Metzier, oud-rijksbouwmeester, en A. C. Vink, ingenieur te Utrecht. Uitvoerig werden uiteengozet de verplich tingen, welke er voor aannemers, architect en opzichters ingevolge de voorwaarden van aanbestedingen bestonden en dat alle inge leverde nota's of duplicaten behooren te zijn voorzien van datums, juiste aanwijzingen, enz. Niet voldoende aan die voorwaarden zijn er stukkon, volgens welke er eene bijrekening b. v. van ijzer is 7an ruim f 2400. De commissie betoogt dat de architect niet bevoogd was tijdens den bouw werken te doen uitvoeren, welke de begrooting zouden over schrijden. De gemeente-architect is aansprakelijk voor di schaden, welke uit slechte eontröle als anderszins kunnen zijn onstaan. Er werden door den ropporteur verschil lende in rekening gebrachte posten genoemd, welke niet op de weekstaten voorkomen. oor ijzerwerk van de firma Barneveld is de eenheidsprijs van 22*/a ets. door den aan nemer in 16 ets. veranderd. De som, welke van de bijrekening door de weekstaten niet voldoende gemotiYeord is, be draagt ruim 4000, verdeeld over verschillende onderdeelen, in het rapport bij name genoemd. Verder zijn er nog andere posten, welke den commissie niet duidelijk genoog verant woord voorkomen, o. a. voor de receptie kamer f 86. Enkele op den goedgekeurden weekstaat vermelde posten (waardoor de aannemers wel gewaarborgd zijn) bleken bij onderzoek niet overeenkomstig de waarheid, maar slechts fictief. Wat de rekeningen voor de centrale ver warming betreft, in de laatste is gaandeweg zooveel verandering gekomen, dat in de reke ningen geen weg is te vinden. Ze vormen een doolhof, te grooter, omdat de controle ook hier alles te wenschen overlaat, waardoor den aannemers het middel werd aan de hand gedaan om van de gelegenheid te profiteeren, hetgeen hun door de commissie niet euvel zou worden geduid. Ook is gebleken dat in andere gedeelten gerekend is geheel afwijkende van het be staande tarief, hetgeen weer een verschil doet ontstaan van ruim 400. Soms heerscht in de voorgelegde cijfers zulk een warboel, dat er met geene mogelijk heid uit wijs te worden is. De totaal-indruk van de aan de commissie overgelegde stukken is, dat van de gelegen heid is gebruik gemaakt om van de be staande bepalingen van bestek en tarief af te wijken en vele posten hooger op te voeren dan oorspronkelijk was vastgesteld. De architect heeft, ook wat het beeld houwwerk betreft, waarvoor hy zelf eene overeenkomst aanging, eigenmachtig gehan deld, door de som van ƒ600 tot f 1100 op te voeren. Do invoeging van dat verschil van f 500 toont volgens do commissie aan hoe weinig hy voor zyn werk berekend is. Alleen door slordigheid van bestek, teeko- ning, enz. heeft de architect de gemeente eene schade berokkend van ƒ425 en eenige centen. Volgens de commissie kan de gemeente rechtens aan de aannemers ruim 4000 in rekening brengen. Er was te weinig, ja, een onvoldoend toe zicht tijdens den bouw. Er is ƒ1900 voor uitgetrokken en volgens de deskundigen had den, voor een werk als de Stadszaal, toezicht en teekonen minstens 3400 moeten bedragen. Daardoor konden de aannemers in vele zaken rekenen wat ze wilden. De gebleken gebreken moesten demorali- seerend werken voor den architect en zijn onderhebbend personeel, enz. De conclusie der commissie strekt om den aannemers ƒ2000 op de bijrekening tekorten en den architect voor berekende, doch niet geleverd zijnde zaken, en andere der gemeente berokkende schade, billijkheids-omstandig heid niet uit het oog verliezende, 642.20 in rekening te brengen. De lezing van het gedeelte van het zeer breedvoerige rapport duurde ruim ander half uur. De stukken werden gesteld in handen van den Voorzitter, zullen worden gedrukt en alsdan by de leden rondgedeeld. Van den heer Yan Hoeken was reeds een amendement bij den Voorzitter ingekomen dat hy zich niet geheel met de conclusie wat het verhaal op de aannemers betreft kon vereenigen. Toch was het rapport door de drie leden der commissie onderteekend. Door den heer Van Hoeken was echter zyn medeleden medegedeeld dat hy zich het recht voorbehoud om er later aanmerking op te maken. Het rapport, waarvan wy slechts enkele punten aanstipten, zal ook in handen ge steld worden van den stadsconsulent en in eene volgende vergadering behandeld worden. Als het in druk zal verschenen zyn, hopen we er nader op terug te komen. Daarna hadden do volgende benoemingen plaats Punt 2 der agenda werd benoemd de heer J. M. W. Kramer, arts alhier, met aïgemeene stemmen. Punt 3de heer H. J. F. A. Wansink, can- didaat in de klassieke letteren alhier, even- ems met algeraeene stemmen. Punt 4: mej. H. J. H. Ridderhof alhier met 25 stemmen. Een biljet was blanco. Punt 5: eerste dubbeltal de heeren J. Fi- lippo Hz. (aftredend) en A. G. Hessels; tweede dubbeltal de heeren "VV. Kok (aftr.) en mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck; derde dubbeltal de heeren H. P. Kelder (aftr.) en W. C. Mulder, allen met aïgemeene stem men, op den lieer Kelder na, die 25 stemman verkreeg, daar één biljet blanco was. Toen vervolgens om over vieren de benoe ming van een gemeente-architect aan de orde ksvam, stelde de heer Kaiser voor om eerst ©ine geheime zitting te houden, waartoe werd besloten. Het publiek moest dus weg en de deuren gingen dicht. Om hy vyvon werd de zitting heropend. Benoemd werd tot gemeente-architect de heer H. Paul, gediplomeerd civiel-ingenieur te Gouda, met 13 stemmen. Op den heer Molenaar waren 12 stemmen uitgebracht. Een biljet was in blanco. Deze benoeming geschiedde by derde stem ming, omdat by de twee vorige geen meer derheid was verkregen. De zitting duurt voort. LEIDEN, 26 September. Aan do universiteit alhier is heden het voorbereidend examen in de godgeleerdheid met goeden uitslag afgelegd door don heer J. A. Bruins. In den nacht van Donderdag op Yrydag 11. zyn alhier door de politie aangehouden twee personen, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van twee melkkoeien uit eene weide, gelegen aan den Zyl, onder Leiderdorp. Één dier personen is genaamd N. Z., vroeger onder de veehandelaars maar al te goed be kend, zynde hy kort geleden ontslagen van eene opzending voor den tyd van twee jaren in het ryksgesticht te Veenhuizen. De andere persoon, die, hoewel ontvlucht, in eene slaapstede kon worden teruggevonden, gaf eerst op te zyn „Kees Schep-op", hield vervolgens een dag vol te zyn genaamd H. Van Breemen, van Gouda, doch bekende ten laatste te'zyn Johannes Gevelaar, van Amster dam. Alstoen bleek dat roeds sedert eenige dagen de politie zijner woonplaats naar hem zocht, als wordende by verdacht van diefstal aldaar. Hy was die stad ontvlucht met een 17-jarig meisje, dat door de Haagsche politie is terug gezonden. G., pas 22 jaar, heeft reeds twee vonnissen van 1 jaar en 1 maand ondergaan voor diefstal en ook 2 jaren verblijf gehad in Veenhuizen. Beide personen zyn ter beschikking van den officier van justitie te 's-Hage gesteld. In Den Haag is gisteren overleden jhr. C. A. Van Sypestein, oud-gouverneur van Suriname en lid van den Haagschen gemeen teraad. „Met de Hollanders, do heeren Halbertsma, Treub, Piepers, Van Dooremaal (redacteur der „Gen. Ct."), NyhofF, Mendes de Lyon en uw verslaggever, onderhield de Koning zich ge- ruimen tyd en verzocht hun by het huis- waartskeeren de verzekering mede te nemen van zynehartelyke sympathie voor Nederland". Offloiëele Keiwalsgevingen. Openbare Gezondheid. Burgemoeeter en Wethouders der gemceoto Leiden vostigon de aandacht van do ingezetenen op de onderscheidene bepalingen der Algemcene Politie verordening, waarbij verboden ie de openbare straat to verontreinigen of vuilnis in gemeentewater te werpen, alsmede op de tegen de overtreding be- dreigdo straffeD. Zij noodigon de ingezetenen dringend uit, ook in bet bjOng van de oponbaro gezondheid, in geen gevafwe bepalingen to overtreden, terwijl bovendien ton ernstigste wordt gewaarschuwd tegen het gebruik van gracht-, pomp- of regenwater als drinkwater. Eet uitsluitend gebruik van duinwater als zoodanig wordt dringend aanbevolen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 8ept. 1892. E. KIST, Bocretari». Eersto huwelijksafkondiging van 25 8ept. G. H. Keij w. 55 j. on M. C. Dörge jd. 38 j. B. E. Spijkor jm. 32 j. en J. Mandemaker jd. 22 j. J. Nieboer jm. 36 j. en J. J. Van den Burg jd. 29 j. W. J. Bolvorda jm. 21 j en M. WotecJaar jd. 20 j. J. H. Diolhoff jm. 5)9 j. en G. Hoitien jd. 24 j. In de Slcd. Werkinr. z^)n opgenots&es t DATUM. DAGEN. Volw. peiB. Kinde ren. Totaal 18 Bopt. Zondag 48 11 59 19 Maandag. 73 13 91 20 Dinsdag 79 19 98 21 Woensdag 83 22 105 22 Donderdag 87 26 113 23 M Yrgdag 83 25 108 24 Zaterdag 74 17 91 ADVERTENTIËN. Na eon langdurig, doch geduldig l$den overleed heden mjjn geliefde jongste Zood, JACOB, in den ouderdom van ruim 31 jaren. "Wed. A. v. d. WALLE. Lkideh, 2ö September 1892. (Zegersteeg, St.-Annahofje 13), 5873 6 Hartelyk dank voor de deelneming in het smartelijk verlies van ons eenig Dochtertje. J. SCHOUTEN. M. SCHOUTEN-LamAK. Leiden, 26 September 1892. 5884 5 UITGAANDE VAN DE op Dinsdag 27 September a. s. des avonds te halfncgen, in de Zaal NIoord einde. Spreker: de WelEd. Heer P. KAT Sr., Theol. Student te Leiden. Onderwerp: „Zondagsrust en Zondags heiliging. 6878 15 PLAATSEN' V K I J HET BESTUUR. mmm VAN SOLIDE 5560 16 Hanglampen, Studeerlampen, Losse Branders, Ganglanta arns en alle tot het Petroleumlampenvak behoorende Artikelen. AALMARKT 25. LEIDEN. 1892-'93. TE GEVEN DOOR INTEEKENING: 5875 30' Voor één persoonƒ3.— met ééne fl>ame 5.— Exira-Dameskaarten voor Abonnés 2.50 De Lijst zal van af heden aan de Abonnés van liet vorig jaar- worden aangeboden. Nieuwe Abonnés gelieven zich op- te geven bij EGGERS, Botermarkt. Grootste keuzo. Uitsluitend nieuwe modellen. Soliedste qualiteit. Grootste lichtvermogen. Goedkoopste pryzen. 51i28 10- J. J. JP OLL.MA.lSfN, Nieuwe Rijn 20, bij de Korenbrug. Twee partyen zeer goed IBouvbiand, to Voorschoton, in den Stevenshofjespoldervaan den straatweg van VGravenhage naar Haar lem; te zamen groot 2 hectaren, 21 aren, 90 centiaren. Inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van den te Voorschoten geves«igdon Notaris D. K. J. SCHOOR. 5885 10 GEDURENDE SEPTEMBER!! Opruiming van Gaskronen en Studeerlampen, 535210 tegen ongekende Spotprijzen

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3