rM- I-TT rf iTTMirn imr- kleedingstukken in eene slaapstee te Leiden, resp. 3 maanden en 1 maand gevangenis straf H. Th. d. G., wegens diefstal va/i geld uit de Schoolspaarbank te "Woubrugge, tot 1 maand. Vrijgesproken werden: J. J. B. en Cb. B. van ae hen ten laste gelegde mishandeling van den veerschipper hier boven genoemd. Ter zake van diefstal had zich heden te 's-Hage te verantwoorden J. "W. v. K., te Oegstgeest, beklaagd in het laatst van Augustus van dit jaar, uit eene woning te •Zoeterwoude welke hy door een opengobroken venster was binnengeklommen, te hebben ontvreemd: een tiental flesschen w\jn, eonige eieren, een trommeltje beschuit en eenige kleedingstukken. Bekl. bekende den diefstal, die ook door alle getuigen werd bevestigd. Het O. M. vorderde wegens diefstal, twee malen gepleegd, waarby de bekl. zich toegang heeft verschaft door inklimming, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. Valckenier Kips, meende dat er wel termen bestonden voor het opleggen van eene lichtere straf en concludeerde daartoe. Uitspraak heden over 8 dagen. Onze correspondent meldt ons uit Hillegom: Uit een door den burgemeester van Hillegom ingesteld onderzoek is gebleken dat Reindert Douma, zandsehipper, aan boord van wiens vaartuig te Amsterdam gevallen van cholera zyn voorgekomen, niet te Hille gom, zooals de dagbladen abusievelijk ver meldden, maar te Vogelenzang, gemeente Bloemendaal, lading heeft ingenomen. De brievenbesteller Do K, in Den Haag, die onlangs wegens misbruikon tot 3 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, is krankzinnig geworden. Hy is naar het .gesticht te Medomblik overgebracht. De heer H. F. Bultman heeft xyne boerdery te Haarlemmermeor, dicht by het Hoofddorp gelegen, ingericht tot het ver plegen van cholera-iyders. Tot hiertoe heeft men het gebouw voor dat doel nog niet be hoeven te gebruiken. Te Delft komen thans drie gevallen van pokken voor by volwassen personen. Omstreeks zes uren ontstond gisteravond in hot perceel Rustenburgerstraat 14, te Amsterdam, een begin van brand door hot omvallen van een petroleumtoestol. De brandweer rukte met de stoomspuit aan, maar behoefde geen water te geven. Voor de bewoners liep het ongeluk minder goed af. De vrouw des huizes kreeg den brandenden petroleumtoostel in den schoot. Hare kleederen vatten onmiddeiiyk vuur, waar door zy, en ook haar man, die het vuur trachtte te blusschen, zulke belangryke brand wonden bekwamen, dat vervoer naar het Burgerziekenhuis noodzakelyk was. Het in ons vorig nommer ver- molde ziektegeval in de Hoogstraat by de RoodeBrug, te Utrecht, is, na wetenschappeiyk onderzoek, gebleken een geval van cholera asiatica te zyn geweest, het eerste in die gemeente. Zoodra dit was geconstateerd, zun door den burgemeester ten spoedigste, in overleg met den geneeskundigen inspecteur, die de woning bezocht, de noodige maatregelen genomen; hot beddegoed en de kleedoren zyn onteigend en naar den ontsmettingsoven vervoerd, terwyi ook de meubelen en het huisraad stuk voor stuk worden ontsmet door den vanwege de gemeente aangewezen desin- fecteur. Niemand wordt tot het besmette huis toe gelaten, terwyi de daarin aanwezige huis- genooten dit niet mogen vorlaten. Het lyk is reeds Zaterdag-middag gekist en werd des avonds om 9 uren naar hot ïykenhuis overgebracht, om vervolgens heden, Maandag, ter aarde te worden bestold. De overledene had per schuit naar Utrecht zand aangevoerd, dat hy te Zuilen, waar ook reeds een geval van cholera is voorgekomen, had geladen. Hy laat eeno vrouw en drie kinderen na. Uit Zuilen wordt nader bericht dat de man, die van genoemd cholera-geval het slachtoffer is geworden, 34 jaar oud was en eene vrouw met 4 nog zeer jonge kinderen achterlaat. De woning werd op vriendelijk aandringon van den burgemeester door vrouw en kinde ren verlaten, welke een gastvry onderkomen in het huis van oen gebuur vonden. Des middags werden het bed en het lyflinnen op eene daartoe geschikte plaats verbrand. De desinfectie maatregelen werden daarna in het sterfhuis voortgezet on na afloop hiervan werd de deur met sloten en ketting verzekerd. Een ander arbeider, vroeger stadswerkman, doch in de laatste maanden door eene kwaal verhinderd zyne bezigheden te verrichten, is de vorige week aldaar door cholerine aange tast geworden. De toestand van den lyder, hoewel eerst betrekkoiyk gunstig, is thans weder verergerd. Een tweede geval van cholera asiatica heeft zich te Alblasserdam voorgedaan. Een jongeling van ongeveer 16 jaar, werkzaam op de wert van den hoer J. Smit Cz.f evenals de reeds overledene, is hevig aangetast. Het water in het Balkgat, dat door velen gedronken werd, is door petroleum ondrinkbaar gemaakt, daar waarschuwingen tegen het gebruik by velen niet zouden gebaat hebben. Te Zwyndrecht heeft zich opnieuw een geval voorgedaan van cholera met doodelyken afloop. De woning is godesinfoctoerd, het beddegoed verbrand en het lyk onmiddeiiyk naar het Ïykenhuis op de begraafplaats overgebracht. Te Rotterdam is naar do barak op hot exercitieveld overgebracht, als lydende aan cholera asiatica in lichten graad, de 17-jarige J. Visser, wonende aan de Vossengang No. 4, in de Baan. Zyn vader, moeder en de 3 andere kinderen zyn ter afzondering naar het zieken huis in Boschhoek gebracht. Heden is een geval van Aziatische cholera met doodelyken afloop by eene vrouw van 61 jaren te Zwammerdam voorgekomen. Gistermiddag is een man, die reeds geruimen tyd vertoefde in eene slaapstede in het Lam groen te 's Hage en sedert twee dagen zyn vorblyf had overgebracht naar een logement aan het Zieken aldaar, door cholera asiatica aangetast en naar de barak aan den Zuid buitensingel overgebracht. In hetzelfde logement bevonden zich nog 13 andere personen, die allen in observatie zyn opgenomen in de daarvoor bestemde lokalen aan het Huygenspark. Wegens het malen van koren op Zondag is de molenaar Hooisma, te Wolvega, door den kantonrechter te Heerenveen veroor deeld tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. Over den toestand van den wiol- renner Henri Raland, die onlangs te Londen de overwinning van de Hollandsche ploeg hielp bevechten, schryft „De Kampioen" het volgende „Het is ons hoogst aangenaam onzen lezers te kunnen mededeelen, dat de laatste tydingen uit Deventer over 's heeren Ralands ziekte veel gunstiger luiden. Iiy is tot bewustzyn teruggekeerd, en men boricht ons, dat volgens verklaring van doctoren er veel hoop op totaal herstel bestaat. Gisteren brak er een hevige brand uit te Hilversum, in do fraaie villa op den Trompenberg, bihooronde aan den heer A. Scholten en door hem en zyn gezin bewoond. De brand ontstond door het vlamvatten van gordynen in eene kamer op de tweede ver dieping, welke in aanraking kwamen met do vlam van een gas-kooktoestel. Het duurde geruimen tyd eer er water ver schaft kon worden. De villa werd geheel eene prooi der vlammen. Men meldt uit Maassluis, dd. 25 Sept.Het stoomschip „Edam", op het Zuiden aan den grond gevaren, is hedenmorgen, na een gedeelte der lading gelost te hebben, mot assistentie van do sleepboot „Noordzee" vlot gekomen en naar Rotterdam opgestoomd. Woensdag-avond tusschen half- elf en elf uren heeft de op post staande sol daat W. op het plein voor de Mauritskazerne te Doesburg, na eerst vier schoten op de deur van dat gebouw gelost te hebben, zich met het vyfde schot eon kogel door het hoofd gejaagd, zoodat de dood onmiddeiiyk volgde. De ongelukkige was als vrywilliger in dienst. Wat de aanleiding tot deze treurige misdaad kan geweest zyn, is ons onbekend. ZutfCt.) Sedert de vorige opgave had men te Parys 37 aangetasten en 17 sterf gevallen aan cholera; in de voorstedenonder- scheideniyk 9 en 4. Te Havre werden Zaterdag aangegeven 12 aangetasten en 8 sterfgevallen. Deze opgave loopt over 36 uren, omdat de bureaux van den burgerlyken stand verleden Donderdag gesloten waren. In de laatste 14 dagen werden te Mont- medy 5 personen aangetast en zyn 4 personen aan de ziekte bezweken. Te St.-Ouen zyn 4 gevallen aangegeven, waarvan 2 met doodelyken afloop. Te Seeburg, OostPruisen, viel een 3-jarig kind in eene beek. Haar 5-jarig zusje sprong in het water en redde het kind met veel moeite. To NizZa zyn verschillende ge- vallen V2n typheuse koorts voorgekomenge lukkig heeft do ziekte nogal een goedaardig karakter en ook neemt zy reeds af. Vooral onder de militairen hebben zich vele gevallen voor gedaan. De autoriteiten doen alles wat mogelyk is om de ziekte te keeren, daar hot voort duren daarvan een hoogst nadeeligen invloed op het seizoen zou hebben. BUITENLAND, Frankrijk. By de regeering is geenerlei kennisgeving ontvangen betreffende de komst van den Czarevitch te Parys. De regeering vernietigde een besluit van den gemeenteraad te Roubaix, waarby 10,000 fr. werd toegestaan voor de werkstakers te Carmaux. Te Bethune (Pas-de-Calais) verschenen Zaterdag-ochtend zeven personen, die in de jongste troebelen te Courzelles betrokken waren, voor de rechtbank; zy werden tot eene gevangenisstraf van 3 a 4 maanden veroordeeld. In de mynstreek ging de nacht kalm voorby Alleen te Wingles, waar het den vorigen dag betaaldag was, hoorde men den kreet: „Weg met de Belgen" en werden glazen ingewor pen. De gendarmerie nam eenige personen- gevangen. Het nationaal werkliedencongres is to Marseille geopend. Het wordt bygewoond door een honderdtal gevolmachtigden, die 98 steden, 600 syndicale kamers en werkliedengroopen vertegen woordigen Duitschlaud. De inwyding van de herstelde slotkape' te Wittenberg zal op 31 October plaats heb ben. Tegen 11 uren des morgens komt keizer Wilhelm te Wittenberg. Van het station begeeft zich de keizer met de overige vorsten naar de markt, waar de keizer door den bur gemeester begroet wordt. Daarna gaan de keizer en do prinses, gevolgd door een langen stoet, naar de Slotkerk. Voor do deur der Slotkerk, waaraan Maarten Luther 375 jaren geleden zyne 93 stellingen tegen den aflaat sloeg, houdt de stoet stil. Hier wordt de kerk op plechtige wyze overgedra gen. Dan volgt eene godsdienstoefening,waarna de keizer zich met zyne gaston in rytuigon naar het Lutherhuis begeeft, om in Luthers woonkamer do oorkonde betreffende de her stelling en inwyding der Slotkerk te teekonen. Op het plein achter de kerk wordt eeno voldgodsdien8toefening gehouden. De keizer zal met zyne gasten in Luthers huis den maaltyd gebruiken, na afloop waarvan do vorstolyke personen zich naar de cavalerie- kazerne begeven, waar door burgers van Wittenberg eene vortooning vanjeen feestspel ter eere van Luther zal worden gegeven, het slotnummer der feestoiykheden. België, Vrydag zyn de stryders van 1830 in corps naar de Martelaarsplaats te Brussel gegaan. Eene inschryving was geopend te Brussel, om alle oud-stryders in de gelegonheid te stellen naar Brussel te komen en deel te nemen aan den optocht. De stoet was dus zeer talryk en vertrok van het stadhuis, voor afgegaan door het muziekcorps van de pom piers. Eene redevoering werd uitgesproken door den voorzitter, die klaagde over den toestand der oud-stryders. Des namiddags werd den oud-stryders een banket aangeboden door graaf De Morode-Westerloo en den heer Carlier. Volgens te Brussel uit Kassongo (Afrika) ontvangen berichten, wordt door de Arabieren verhaald dat Delcommune, de agent der Com pagnie van Katanga, hun talryke gevechten heeft geleverd en velen gevangen heeft ge nomen. Povtuern.1. De Portugeescho minister van openbare werken onderzoekt een aanbod van eene sterke linantiëele groep, thans te Lissabon aanwezig, tot het byeenbrengen van een kapitaal voor den aanleg van spoorwegen en havenwerken in eene Portugeesche bezitting in Afrika, welke eene uitgave van meer dan 15 millioen pd. st. zou vereischen. De concessionarissen vragen geene rentegarantie,- maar den afstand van terrein, dat zy zullen ontginnen en winst gevend maken. Na afloop der concessie zullen de aangelegde werken eigendom der regeering worden. Do concessionarissen zyn bereid 1,500,000 pd. st. in 3-pcts.-obligatiën te deponeeren, als waarborg voor de uitvoering der onderneming. 'cyfeaawtam' i'KfaegtR' r it;. Amerika, Te Philadelphia had eene openbare verga- deiing plaats, welke door 5000 personen werd' bijgewoond. Mc. Kinloy besprak de tarieven quaestie en gaf do houding aan, welke de democraten in deze zaak innemen. Op verzoek der regeoring van Canada heeft de Britsche regeering een oorlogsschip naar Wladiwostock gezonden, om de jongste inboslagneming van op do robbenvangst va- rendo schepen door een Russischen kruiser te onderzoeken. Geveilde pereeelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 24 September 1892, ten overstaan van' lo. Mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Leiden: Hot huis aan de Houtstraat, No. 7 kooper de heer J. Van Riet qq.. voor ƒ1855- het huis op den hoek van het Pictorskerkhof en Muscadelsteeg, No. 12, kooper de heer J. W. P. Licht qq., voor 1500; het huis in do Bouwelouwesteeg, No. 2, niet verkocht- de huizen met bovenwoningen in de Lange Scheistraat en Vlierboompoort, Nos. 11, 13 1 en 2, kooper de heer G. J. D. Beulink qq. voor 1825; twee huizen, onder Zoeterwoude in de Witteiaan, Nos. 74 en 68, kooper dé heer P. v. d. Horst c. s., voor ƒ810; vjjf huizen, gelegen alsvoren, Nos. 69-73, kooper de heer F. P. J. Trel, voor /"21S1. 2o. Mr. D. Van Riessen, notaris te Katwjjk; Hot heerenhuis, erf en tuin, ondor Zoeter woude, aan den Hoogen Rijndijk, H, No. 125, kooper do heer F. Los qq., voor ƒ2900; een dito alsvoren, H, No. 126, niet \e kocht; oen dito alsvoren, H, No. 127, kooper de heer D V. Leeuwen qq., voor ƒ2860; een dito alsvoren, H, No. 128, niet verkocht; een dito alsvoren, H, No. 129, kooper do heer M. J. Van Went qq., voor ƒ2760; een dito als voren, H, No. 130, kooper de heer J. De Graaf, voor ƒ3200. Tologramuu- n, HAMBURG, 25 September. Volgens ambte lijke mededeelingen kwamen 81 nieuwe cho leragevallen voor, waarvan 49 sterfgevallen. Daarvan komen 62 zieken en 28 dooden op gisteren. De rost werd later aangegeven. Ver voerd werden gisteren 76 zieken en 18 lijken. BRUSSEL, 25 September. Een verdacht goval van ziekte deed zich heden te Brussel voor. Te Anderlecht, eeno voorstad van Brussel, zjjn 2 gevallen van cholera, waarvan 1 met doodelijken afloop. Te Molenbeek, eene andere voorstad, een ziektegeval en 2 van overlijden aan cholera. PARIJS, 25 Septembor. Men bericht twee cholera-achtige sterfgevallen te St.-Omer. HaVRE, 25 September. Gisteren kwamen hier 7 gevallen voor, waarvan 4 met doode- lijken afloop. ROME, 25 September. De ministerraad, die heden vergaderde, besloot de Kamer tegen 20 November bijeon te roepen. Het kabinet zal nieuwe twaalfden vragen en eene motie van vertrouwen uitlokken. Het besluit tot ontbinding van do tegenwoordige Kamer zal niet verschijnen vórtr October. NIEUW-YORK, 26 September. 1 e wekeljjk- sche gouduitvoer bedroeg 4536 dollars en van zilver 184,500 dollars. De invoer bedroeg 3,916,456 dollars, waar van 2,171,691 voor geweven stoffen. MONTAUBAN, 26 September. Graaf De Haussonville heeft eene staatkundige rede voering gehouden op den feestmaaltijd der royalisten. De graaf betreurde dat vele roja listen zich aansloten by de republiek en dat de Paus deze toenadering aanmoedigde. Ds monarchisten zullen in hun tegenstand vol harden, maar niettemin mededoen met deze beweging, zoo het geëischt wordt, en zullen deelnemen aan de verkiezingen. De graaf komt op tegen het denkbeeld, dat de republiek voorgoed zal bljjvcn bestaan in Frankrijk. Do monarchie zal terugkeoren. Ten slotte dronk graaf De Haussonville op den graaf van Parijs. Gemeenteraad -van Lei<len. Zitting van heiennamildag te twee uren. Voorzitterde heer Do Laat de Kanier, burgemeester. Tegenwoordig allo leden (26). Voor de plaats van den hoor Schneither bestaat nog eene vacature. De voor het publiek bestemde ruimto achter de balustrade is goed bezet, w. 0. ook de vroegere gemeente-architect, tie heer Knuttel-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2