Gomcugd, "N. lcu vvk*. Omtrent do zaak van dobeide fouriers van b'0t 4de reg. infanterie alhier, die betrokken zyn in den verkoop van pa tronen, is thans door den Hoogen Raad der KederlsJïden het vonnis gewezen. De fourier Zeylcnans van Emmichhoven, van de 2de comp. 2do bat. is veroordeeld tot 2!/a jaar gevangenisstraf, en do fourier Deligne, van de 4do comp. 2de bat. tot 2 jaren gevan genisstraf. Hedennamiddag omstreeks half- drie waren eenige jongens in de Wittelaan, buiten de voorm. Koepoort, aan het spelen op eene plank, welke ten laatste het even wicht verloor en in het water terecht kwam met drie jongens, die, door spoedige hulp, er nog met een nat pak afkwamen. Gisteren tegen den avond heeft, naar w\j vernemen op Wassenaarsch grond gebied, tusschen "Wassenaar en Rynsburg, een tweegevecht plaats gehad op het pistool tusschen baron Gaertner Von Griebenow, secretaris van het Dnitsche gezantschap, tyde- lyk zaakgelastigde, en markies d'Alcedo, secretaris van de Spaansche legatie, mede tydeiyk zaakgelastigde, beiden to 's-Graven- hage. Laatstgenoemde moet daarby door een kogel in de rechterheup zijn getroffen. Als getuigen dienden aan den Duitschen secretaris graaf Herberstein, secretaris der Oostenryksche legatie, en baron Von Bohlen und Halbach, attaché van de Duitsche legatie, en aan den Spaanschen secretaris graaf Van Itechteren en de heer De la Motte, eerste secretaris der Fransche legatie. De aanleiding tot dit duel moet van geheel privaten aard zyn. Het schynt dat geene geneesheeren naar de plaats van het tweegevecht door de par- tyden z\jn medegenomen, althans de verwonde werd s avonds in een rijtuig, zonder dat hem een verband was aangelegd, naar zyn hotel in de residentie „Hotel des Indes" go- bracht. De kogel, welke tot het heupbeen was doorgedrongen, is heden vóór twaalf uren met goed gevolg uit het lichaam van den getroffene verwijderd door de doctoren Van der Hoeven en Feith, die eerst gisteravond by den markies in het hotel werden ontboden en derhalve als geneeskundigon in geenerlei betrokking tot hot duel staan. Elders in dit blad wordt bericht dat de kiesrechtdemonstratie, welk 18 Sopt. te 's-Gravenhage plaats zou hebben, door het bestuur van „Algemeen kies- en stemrecht", is uitgesteld. Dit is geschied by de volgende circulaire, gericht aan alle Bonden en Vereenigingen, die deel zouden nemen aan genoemde demon stratie „Medeburgers By het Hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht is van den burgemeester van 's Gravenhage nader be richt gekomen, dat, op advies van den in specteur van het Geneeskundig Toezicht in Zuid-Holland, het houden eener openbare byeenkomst te 's-Hage wordt verboden. „Zouden wy in gewone omstandigheden ons aan eene weigering tot het houden eener gemeenschappeiyke beraadslaging in de open lucht niet hebben gestoord, en doodeenvoudig na deze weigering eene gewone byeenkomst hebben gehouden, waarby eenige sprekers het woord voerden, thans, nu de weigering is gebaseerd op het advies van den geneeskun digen inspecteur en dus alle groote byeen- komsten, waarby menschen uit geheel Neder land byeenkomen, verboden zyn, durft het Hoofdbestuur do zedelyke verantwoording niet op zich nemen tot verzet tegen een maat regel in 't belang der openbare gezondheid, vooral daar zich thans ook in ons land, zoo als te Groningen, Winschoten, Rotterdam en elders, gevallen van cholera hebben voorge daan." „Met hot oog op een en ander is in de ver gadering van het Hoofdbestuur voornoemd, jl. Zondag te Leeuwardon gehouden, besloten de voorgenomen demonstratie tot nader ge legenheid uit te stellen." Namens het Hoofdbestuur, G. L. v. d. Zwaag, Voorzitter. Tj. Nawijx, Secretaris. Daarentegen werd in eene Maandag to 's-Hage in „Walhalla" gehouden vergadering met by na algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De openbare vergadering gehouden in het gebouw „Walhalla* te 's Gravenhage op Maandag J2 Sept. 1892; „Kennis genomen hebbende van het verbod door den burgemeester van 's Gravenhage uitgevaardigd, om een optocht te houden by gelegenheid van de meeting voor algemeen kiesrecht; „Kennis genomen hebbende van een tweede verbod van zyn zyde, waarby de openbare beraadslaging verboden is tydens die meeting; „drukt hare verachting uit over de wyze waarop de burgerklasse toelaat dat hare vertegenwoordigers de regeering uit oefenen en verklaart dat op de brutaliteit van den burgemeester van 's Gravenhage alleen ge antwoord kan worden met eene algemeene en krachtige deelnoming aan de meeting voor algemeen kiesrecht." Eene tweede motie, met groote meerderheid aangenomen, luidde aldus: „De vergadering, gehouden 12 September in „Walhalla," „gehoord dat er mogelykheid bestaat om de stemrecht-demonstratie te beletten of te verhinderen, „acht het wenschelyk, dat ondanks allen tegenstand van welke zyde ook, die demon stratie gehouden moet worden, om den Wil des volks tegenover de willekeurige besluiten der regeeringskliek te stellen en meent dat, by non-activiteit van het hoofdbestuur, do leiding der zaak door het regelings-comitó moot wordon overgenomen, omdat recht voor geweld moet gaan. „De vergadering geeft het comité de op dracht alles te doen, wat nuttig kan zyn voor do beweging." De Centrale Raad van de Sociaal-demo cratische Party maakt verder het volgende bekond „Van het hoofdbestuur van den Bond voor Algemeen kies- en stemrecht vernemen wy, dat de meeting is uitgesteld, en wel op grond van een verbod van den Haagschen burge meester, op advies van den geneeskundigen inspecteur. „Vorens ingewonnen rechtskundig advies, is dit verbod niet op de wet gegrond en hoe wel wy ons nu, met het oog op de heer- schende omstandigheden, by de noodzakelyk- heid zouden neerleggen, raeenen wy echter, dat, nu do maatregel alleen ons geldt, daar de opening der Staten Generaal, de militaire manoeuvres, het kegelconcours te Dordrecht, het gymnastenfeest te Hoorn en de in beslo ten ruimten gehouden wordende kerkelyke samenkomsten en theatervoorstellingen niet verboden worden, wy van grondwettig recht moeten gebruik maken, to meer, omdat de autoriteiten op geene enkele wetsbepaling zich kunnen beroepen, tot verdediging van hun verbod. „Daarom zullen wy toch op 18 September a. s. naar Den Haag komen om, zoo al niet (daartoe onwettig verhinderd) ons recht van vergadering, dan toch ons recht van protest uit te oefenen en noodigen, in verband hier mede, alle voor de meeting aangewezen gedele geerden en de hoofdbesturen van de landeiyke bonden uit, vóór de meeting, samen te komen in „Walhalla," om 12 uren." Naar a a n 1 oi di n g v an h et g e v a 1 van cholera op het stoomschip „Maas" deelt do quarantaine dokter te Maassluis aan de „N. R. C." het volgende mede: „Het schip kwam hier gepasseerden Don derdag met gele vlag aan, waarop ik my naar boord begaf. „De gezondheidstoestand van de equipage was goed, behalve die van den kapitein. Ik onderzocht hem en vernam, dat hy kort vóór of by hot binnenstoomen van den Waterweg overmatig gebruik van Holloway-pillen (zegge negen) gemaakt had, omdat hy volgens zyn zeggen de laatste dagen aan constipatie had geleden. Ik ging daarna over tot de ont smetting van het lyf- en beddegoed, alsmede der latrines en het ruimwater, zooals ik de laatste dagen elk schip, dat in quarantaine komt, doe „Vier dagen heb ik den kapitein bezocht; den eersten dag had by bloeddiarrheo, wat ik als hot gevolg van de quantiteit pillen door hem gebruikt, beschouwde, welke aan doening den daaropvolgenden dag zeer ver beterde, zoodat hy Zondag-middag twee uur, alhoewel zeor zwak, als hersteld te be schouwen was, waarom ik het schip naar Rotterdam liet opstoomen, kunnende hy door goede oppassing (dat hier op de zee veel te wensclicn overliet) in eene der ziekeninrich- tingon verder opknappen. „Ik scbryf dit tot geruststelling, omdat er geon schepen mot choleragevallen worden doorgelaten. Zy worden reeds dadelyk aan den Hoek van Holland gehouden. De kapitein was volmaakt goed geweest en had zynen dienst tot by den Waterweg waargenomen. Mocht hy dus werkelyk aan cholera zyn ge storven (wat ik zeer betwyfel), dan moet hy dat op zyne reis van hier naar Rotterdam ge kregen hebben, aangezien ik geen cholera- verschynselen by hem heb waargenomen." Intusschen is by het geneeskundig onder zoek gebleken, dat de kapitein werkelyk aan Aziatische choleia is overleden. Een brand, welke zich geweldig deed aanzien, brak gisternamiddag uit op de 3de verdieping van pand no. 97 in het Kromme Hang te Rotterdam. De brand breidde zich in den beginne zóó snel uit, dat de vlammen byna gelyktydig aan de zyde van den Steiger on aan die van het Hang uitsloegen en zich weldra san den zolder en het dak mededeelden, zoodat alles eene vuurzee geleek. Dank zy de spoedige komst van de brandweer ter plaatse, werd de brand in zyne verdere uitbreiding gestuit, doch men kon niet verhinderen, dat de 3de verdieping en de zolder geheel uit brandden. De derde verdieping, waar de brand ontstond, was evenals de zolder in gebruik tot berging van verschillende goederen, by den vloesch- houwer J. H. Bosman, die in het benedenhuis van het pand zyne zaak uitoefent. Voorts waren de 1ste en 2de verdieping door een 4-tal ge zinnen vóór en achter bewoond, welke huis houdens, deels verzekerd, veel waterschade bekwamen. Hoe de brand ontstaan is, is niet met zeker heid te zeggen, doch er wordt vermoed dat het wegwerpen van een lncifer de oorzaak is. De heer Bosman is tegen brandschade ver zekerd. De waterschade is zeer groot. N.R. C.) De werking van de Vesuvius was gisteren byzonder sterk. Hot statistiek-bureau te Ham burg verklaart thans, dat er zicli aldaar 13238 gevallen van cholera hebben voorgedaan, waarvan 5805 met doodelyken afloop. Het bureau van geneeskundig toezicht had opge geven 8612 ziektegevallen en 3845 sterfge vallen. De „Standard" beweert zelfs, dat 7000 menschen oveileden. De opgave van het bureau heeft te Ham burg veel indruk gemaakt. Niemand had ge dacht dat er dagen waren geweest met meer dan duizend ziektegevallen en bijna vyf honderd gevallen van overlyden. In gewono tyden stierven in Hamburg ge middeld 50 tot 60 personen per dag. Voor het overige verheugt men zich, dat de epide mie in kracht begint af te nemen. Maandag waien er te Wandsbeck twee ziektegevallen. Te Altona werden Zmdag 12 personen aan getast, waarvan er 5 overleden. Ten einde de armen te hulp te komen, van wie volgons den correspondent der „Standard" 15,000 in de grootste ellende verkeeren, wor den inzamelingen gehouden. Het bedrag op do lyst klimt reeds tot 1,000,000 mark. Van Maandagmiddag tot gistermiddag wer den te Hamburg aangegeven 333 door cholera aangetaste personen en 142 sterfgevallen. Daarvan komen op Maandag 237 zieken en 97 dooden. De rest kwam later. De koopman Karper te Berlyn is gisteren uit het cholera-ziekenhuis „Der Moabiten" ont slagen. Dit ziekenverblyf is nu geheel leeg. Te Brussel heeft zich gisteren in het hos pitaal van Molenbeek St.-Jean het eerste ern stige geval van cholera vertoond. Het slacht offer, het eerste dat daar ter stede is gevallen, was eene 42-jarige vrouw uit de volksklasse. Zy was byna terstond een lyk. Reeds deden eenige passagiers der stoom boot „Normannia" eene poging op het Vuur- eiland te landen. Ondanks het smeeken van een afgevaardigde van den gouverneur van Nieuw-York, die eene machtiging tot het aan wal gaan medebracht, weigerde de plaat- aelyke overheid, die door het woedend gepeupel gesteund werd, zelfs aan vrouwen en kinderen, aan wal te gaan. Tevergeefs werd verzekerd, dat de passagiers hevig van honger en koude te lyden hadden.| Volgens een Amerikaansch blad zyn de passagiers der „Normannia" toch op Fire- Island ontscheept, in weerwil van het verbod van het hooggerechtshof. LEIDEN, 14 September. By de behandeling van de begrooting voor dit jaar in de Raadszitting van 29 Oct. jl. werd ter sprake gebracht de vroeger reeds aanhangige uitbreiding van het schoollokaal in do Brandewynsteeg, school 4de klasse no. 2, en door enkele leden gewezen op de drin gende noodzakelykheid om zoo spoedig mo gelijk tot eene verbetering van den bestaanden toestand over to gaan. Het tevens geuit denkbeeld om ter zake> een memoriepost op de begrooting te brengen werd evenwel niet overgenomen omdat alsdan incidenteel en onvoorbereid over dezebelang- ryke quaestie eene beslissing zoude worden genomen, terwyl er vooralsnog aangaande het bedrag der kosten in geval de verbetering mocht worden bewerkstelligd door vergroo ting of bybouwing der bestaande schoollokalen, geenerlei voldoende gegevens waren verstrekt, en men niet gaarao toen reeds wenschte uit te maken op welke wyze de benoodigde gel den zouden worden gevonden. Inmiddels werd alstoen aan het College van B. en "Ws. opgedragen de zaak te onder- zoeken en een nauwkeurig onderzoek door den Voorzitter toegezegd. Sedert zijn verschillende plannen ter voor ziening in de noodigo localiteit opgemaakt, uitgaande van het denkbeeld dat in de tyde- lyke behoefte moest worden voorzien door bybouwing der bestaande lokalen. Het door de Schoolcommissie geopperd denkbeeld om de school zoo mogelyk met drie lokalen uit te breiden, gaf de minderheid van het College van B. en Ws. aanleiding nadere plannen te doen opmaken, waarmede de Gemeente Architect onvorwyld een aanvang maakte. Naar aanleiding van het toen ingesteld onderzoek werd de aandacht gevestigd op het feit, dat in de school herhaaldelyk hinder van lekken ondervonden werd en een der gang muren aan de zyde dor Vrouwekerksteeg geheel doortrokken was van vocht, dat eene flinke herstelling noodig was, doch dat zoo danige herstelling weinig zou baten, zoolang men van de aangelegen huisjes in de Vrouwe kerksteeg zoo gemakkelyk op de daken der school kan komen. Deze omstandigheid, in verband mot de klachten van het hoofd der school over de crgerlyke tooneelen in de Vrouwekerksteeg, deed het plan ontstaan om tot den aankoop te geraken van boven bedoelde huisjes, waardoor bovendien wellicht gevolg kon worden gegeven aan den wensch der Schoolcommissie om de school met drie lokalen uit te breiden. Do meerbedoelde huisjes beslaan namelijk een terrein van ongeveer 22 X 6.5 centiaren en derhalve juist voldoende voor drie lokalen van ongeveer 40 leerlingen. De Gemeente-Architect heeft daarop vyf I verschillende ontwerpen gereed gemaakt en aan de Commissie van Fabricage aangeboden. By twee dier plannen werd de uitbreiding I verkregen door bebouwing van het Vrouwe kerkhof, zoodat daarby de bezwaren tegen de nabuurschap van de huisjes in de Vrouwe kerksteeg, waarvan boven melding is gemaakt, bleven bestaan. By die plannen moest der halve op een bedrag van ongeveer fi worden gerekend voor het nemen van del noodige maatregelen ter bescherming van de| daken en de goten van het schoolgebouw. By het derde plan waren de 7 bedoelJe, huisjes aan de school getrokken, by de twee I andere plannen slechts de eerste vier huisje;. T welke destyds ten publieken verkoop waren I aangeslagen. Ongetwyfeld moest, zeggen B. en Ws., wanneer men de meerdere kosten daarbij I buiten aanmerking kan laten, aan het dercel plan de voorkeur toegekend worden, omd^l de bestaande school daardoor belangrijk I zoude verbeteren, de nieuwe lokalen indl een deel der oude een goed geheel zoudt j vormen en de toestand aan de Vrouwe-| kerksteeg veel gunstiger zoude worden. De Commissie van Fabricage kon zich wil vereenigen met het plan om te trachten dt I eigendom te bekomen van de vier ten ver-| koop aangeboden huisjes. De meerderheid van het College van J en Ws. achtte, met het oog op den toesla^! der schoollokalen, het oogenblik nog nitfT aangebroken om eene definitieve veranuerin?| in den bestaanden toestand aan te brengen Zy is van meening, dat wegens de gestadi toename van leerlingen en ook wegens 1 groot aantal leerlingen dat op de scbi 4de klasse no. 1 is geplaatst binnen een;?j jaren een nieuw schoolgebouw zal moetfl" worden gesticht. Met het oog op het p&'| centage der inkomstenbelasting acht Mj haren plicht to wyzen op het feit datceza] nigheid moet betracht worden en moetil alle niet strikt noodige uitgaven ten sterol ontraden. Strikt noodig is deze uitgaaf volg^ hare meening thans niet, daar in het gebr- aan plaats voorioopig zeer goed wordt vol zien door het plaatsen van 2 klassen in lokalen boven het Soephuis, (Haarlem® straat).

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2