met de afgifce der ingezonden voorwerpen, behalve die voor de morgen plaats hebbende verloting zyn aangekocht. Na de drukte der vorige dagen ziet het terrein er dan ook nu vry verlaten en stil uit. De Stadszaal trok de beide laatste avonden ook nog velen naar de voorstellingen van het specialiteiten-gezelschap van den heer Frits Van Haarlem. Gisteravond trad de Hollandsche komiek De "Winter wel niet op, maar in de plaats daarvan werd het programma met andere nommors aangevuld. De vier gezusters Davis kreeg men nu zelfs driemalen te zien, en nog werden ze onder luid applaus terug geroepen. Ook de andere dames en heeren artisten ondervonden andermaal veel by val. Naar aanleiding van een gerucht als zoude een buitenman jl. Zaterdag plotseling z\Jn overlodon in do tappory van H., aan de Mare alhier, en wel aan cholerine-verschijn selen, is door de politie een onderzoek inge steld, waarby gebleken is dat bedoelde buiten man, ten gevolge van longontsteking onge steld geworden, diontengevolge hedenmorgen is overleden. Een paar personen reden Zater- dag-avond op zóó vreemde wyze met een rijtuig door een groot deel onzer gemeente, dat zij een kind aan- en eenige ruiten stuk reden. Ten einde aan dien gevaarvollen tocht paal en perk te stellen, werd K., de bestuurder van hot paard, hoewel tegen diens wil, onder sterk politie geleide naar het bureel van politie gebracht. De eigenaar van het rijtuig was reeds enkele uren te voren afgestapt. Een meisje, hedenmiddag de Hoogowoerd passeerende en dat vlug van de eene zijde dier straat naar de andere wilde overstekon, had het ongeluk daarbij te vallen. Juist kwam een wielrijder in volle vaart aansnellen, die het kind met zijn niet meer tot stilstaan te brengen tweewieler over het lichaam reed. Het bleek vervolgens dat die wielrijder een onverschillig of zeer bang persoon was, immers, hy bleef na het incident doorryden, naar beweerd wordt nog sneller dan to voreD. Het kind scheen gekwetst te zyn aan hoofd en beenen en werd ingedragen in den kruidenierswinkel van de firma A. en Co. Door eene vrouw werd het vervolgens naar huis getransporteerd. By vonnis van do arron d.-r e c h t- bank to 's-Gravenhage werden heden ver oordeeld P. v. d. Z., te Oegstgeest, wegens het doen van eene valsche aanklacht, tot zes weken gevangenisstraf; en P. L. V., te Leiden, wegens wederspannigheid, tot 3 boete. Vrygesproken werd J. C. K., assistentchef by de Rynlandsche en Noordwyksche stoom tram, die terechtstond wegens het door schuld doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door stoomvermogon. Uit Katwijk aan Zee wordt van 10 Sept. gemeld: De groote aanvoer van haring blyft nog steeds voortduren; in het laatste etmaal kwamen hier aan: IC W 20 met 390, K W 70 met 360, K W 87 met 425, K W 50 met 290, K W 10 met 3G0, K W 49 met 325 en K W 71 met 365 kantjos pekelharing. Te Maassluis IC W 57 met 190 k. pekel-, 60 ton en 17000 st. steur- haring. Prijzensteurharing f 5 a/"6.50 per 1000 st. en /"2.50 a f3.60 per ton (de ton vry.) Te H i 11 o g o m i s u i t d e L e i d s c h o Vaart opgehaald het in verren staat van ont binding verkeerende ïyk van een manspersoon. In een op het ïyk gevonden zakboekje gaf hy te kennen, dat sterke drank oorzaak was van zyn ongeluk en hy daarom don dood had gezocht. Hy is gebleken te zyn zekere "W. v. d. F., 41 jaar oud, van beroep schilder, werkzaam te Ovorveen en geboren te Zeist. Voor hot gerechtshof te 's-Hage stond Zaterdag als appellant en geïntimeerde terecht eer, 24-jarige timmermansknecht, vroeger kassiersknecht, beklaagd van in zyne vroegere betrekking ten nadeele van zyn patroon een bedrag van oDgeveer ƒ978 zich wederrochteiyk te hebben toogeöigend. Geiyk by de behandeling dezer zaak bleek, was bekl., toen hy zich in het bezit van een aan zienlek bedrag in gold naby de Van-der Duyn- straat bevond, aldaar door oen zoogenaamden kwartjesvinder gelokt in een koffiehuis, waar hy bedwelmd geraakte en by het verlaten waarvan hy eene groote som golds vermiste. Bekl. vroeg vermindering van straf in het belang van zyn gezin. Mr IT. De Ranitz, die als verdediger optrad, verklaarde, dit met diepe deernis te doen, bewogen met het treurig lot van een or send en hoogst fatsoenlek man, die m onkunde do.' kwaadwilligen is verleid. Ploitor cmdtr- steunde dus met volkomen vertrouwen het verzoek om vermindering van straf. Adv. gen. mr. Telders was van oordeel, dat de rechtbank reeds genoegzaam had rekening gohouden met bekl.'s gunstig verleden. Bekl. heeft evenwel een misdryf gepleegd, dat niet ongestraft kan worden gelaten. Hy heeft ge speeld met geld, dat hem niet toebehoordo, maar dat hem in zyne betrekking toever trouwd was. ZE.GA. betreurde het evenwol dat een man als bekl., aan wion duizenden guldens werden toevertrouwd, slechts met een loon van vier gulden per week werd bezol digd en vroeg zich af, of dit ook misschien de oorzaak is geweest, dat bekl. er toe ge komen is om misbruik te maken van het in hom gestelde vertrouwen. Het requisitoir strekte tot bevestiging van het bestreden vonnis. Uitspraak 17 September. Zaterdag namiddag te 4 uren werd te Rotterdam in deerni6waardigen toe stand, met brandwonden overdekt, door de moeder in het ziekonhuis gebracht het tweo- jarig zoontje van H Het kind was uit con kinderstool gevallen in een yzeren pot met heet water. Te Amsterdam zal op Zaterdag 17 Sopt. a. s., des avonds 8 uron, eene demon stratie worden ondernomen voor het algemeen kiesrecht. Daar tot een optocht geone ver gunning kon vorkrogon worden, zal men daar aan hot karakter geven van eone „gomeon schappelijke wandeling", zonder banieren, vlaggen, opschriften, enz. Geiyk velen weten, beweert dr. Folkert Kramer, arts te Amsterdam, een middel tegen de gevreesde diphtberie gevon den te hebben. Het bestaat in de toopassing van Jodum tribromatum (Jodtribromid). Uit de jongstverschenen aflevering van het „Archiv für Kinderheilkunde" blykt, dat dr. Kramer eone hoeveelheid van zyn middol ter beproe ving toegezonden heeft aan den bekenden specialiteit prof. Monti, te Weenon. Diens assistent, dr. E. Kraus, doelt in bovengenoomde aflevering den uitslag mede van de aanwen ding van het middel in drie gevallen, van welke twee zeer ernstig waren. Het verloop by alle drie was zeer gelukkig. De patiönten namen het middel in alle vormen zonder eenigen tegenzin in en waren in tien dagen horsteld. De Parkschouwburg to Amster dam wordt „onder vcordeoligo voorwaarden" te koop aangeboden. Te Maassluis heeft zich een ge val van hevige cholera voorgedaan by een meisje van 5 jaren, dat in korten tyd stierf. Door do overheid zyn onmiddellyk maatregelen voor ontsmetting genomen. To Kassei is eone bende valsche munters aangehouden, welke op groote schaal woikto en Duitsche en andere munt maakte. By de jongste aardbevingen in Turkjje werden in het district Boldour 500 huizon vernield. Ten langen laatste schynt de cholera in Hamburg af te nemende berichten zyn het in dit opzicht alle eens. De rorhalen, welke nog steeds omtrent de groote ellende komen, zyn echter treurig. Van Yrydag- tot Zaterdagmiddag zyn er aangegeven 310 gevallen van cholera en 163 sterfgevallen. Hiervan komen op Vrydag 182 on 122; de overige zyn aangiften van vroeger. Vervoerd werden Vrydag 158 zieken en 78 dooden. Te Parys werden Vrydag 47 gevallen en 25 dooden aangegeven. In de voorsteden 32 gevallen en 19 dooden. Te Havre kwamen dien dag 12 nieuwo ge vallen en 10 sterfgevallen voor. Men seint uit Nieuw-York dat er nog elf nieuwe gevallen van cholera aan boord van de „Scandia" zyn voorgekomen; twee lyders zyn op Swinburne eiland gestorven. In Ponnsylvanië had eene botsing plaats tusschen een passagiers- en een werk- trein. 8 personen werden terstond gedood, 3 werden zeer ernstig gekwetst. Uit Tanger komen berichten over nieuwe misdaden, door de Moasche sol daten bedreven. Thans heeft één hunner in een huis naast hot Britsche oonsultaat een man gedood en een oude vrouw zwaar gekwetst. Vrydag-oclitend is te Tehoran oen vry ernstig oproer uitgebrokon. De ge vangenis word opengebroken cn do gevan genen worden in vry lit id gesteld. Een bewaker, die wee: stand wilde bieden, word gedood. Geveilde peroeeleu. Gohouaen verkooping aan een Burg alhier, op 10. September 1S92, ten overstaan van mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Leiden, van: Het winkelhuis, Noordeinde 49, kooper de heer M. H. Keiler, voor 5500het winkel huis, Haarlemmerstraat 66, kooper J. W. P. Licht qq., voor f 4000het winkelhuis, Morsch- straat 22, kooper de heer J. W. Van Wingen qq., voor 2300; het huis, Angenietenstraat 4, kooper de heer A. Van Rooyen, voor f 500. KOLONIËN. BATAVIA, 6-12 Augustus. Niets nieuws is er betreffende de bende Atjehers van Nja Makam te melden. Alleen ontving het bestuur bevestiging van de vroe gere medodeeling, dat zy zich in Langsar ophoudt. De sterkte wordt als vry aanzienlyk opgegeven, maar omtrent voorgenomen be wegingen is nog niets naders bekend. Heden wordt uit Atjeh gemeld: De Euro- poosche sergeant De Jong van het corps genie-soldaten, die op den 21sten Juli zwaar vorwond werd, is op den 24sten aan zijne wonden overleden. De koelios on dwangarbeiders, die den 25sten aan de Ceintuurbaan werkten, werden door den vyand zóó hevig beschoten, dat daardoor een dwangarbeider werd gedood en een Chi nees en een mandoer (dwangarb.) gewond. De tram werd in den namiddag van don 28sten tusschen Lamrong en Lampeneroet beschoten. Een kogel kwam in een passagiers wagen juist op het oogenblik, dat de conduc teur bukte om een kaartje aan te nemen. Den 22sten Juli werden door de lste brigade marechaussees, die in hinderlaag lag tusschen Limdjamoe en Blang, eenige salvo's afge geven op smokkelaars, die uit kampong Lam- poedaja goederen naar buiten wilden brongen. Do Atjehers namen de vlucht met achter lating van 69 kain pandjang, 70 zakdoeken, 1 stuk keper, 1 stuk wit goed en eenige pakken specerfcen. Of zy dooden on gewonden hebben gekre gen, is wegens den te grooten afstand niet geconstateerd kunnen worden. Volgens van buiten do linie ontvangen be richten zyn de ondervolgende bende-hoofden met hunne volgelingen tegenover de Z. O. linie onzer versterkingen: Habib Samalanga niet 200 man, Potjoet Mathahirmet 200 man, Imam Lamkrah met 50 man, Imam Lamloch met 50 man, Toekoo Ali Pasar aér met 50 man, Toekoe Moesa anak Baté met 50 man, Tongkoe Mat Amin met 200 man, de zoon van Toekoe Maharadja Lamgoegoet met 100 man, Toekoo Brahim (V. Mookims) met 50 man. Deze bende hoofden moesten van plan zyn om door onze linie to trekken, zich te ver zamelen by do héilige graven hy Kotta-Radja Bedil (lste Sector) on van af de kwala Atjeh tot bovengenoemde Kotta kleine aaneenge schakelde vorsterkingen aanleggen, om daar onzen troepen slag te leveren. In eene daartoe gehouden meeting werd dit plan door eenige panglima's afgeraden, dewyi des nachts de ceintuurbaan te goed bewaakt wordt. Door de gezamenlyke hoofden werd toen liet plan geopperd zoo dicht mogolyk by do ceintuurbaan en tegenover onze versterkingen bentings op to werpon, ten einde ons zoodoende te noodzaken buiten de linie tegen hen te ageeren. Of dit laatste plan tot uitvoering is gekomen, wist men nog niet te zeggen. Een droevig ongeluk had 7 Aug. 's avonds te Batavia plaats. Da kapitein luitenant ter zoe M. C. Van Doorn, terugkeerend van een bezook by de familie O sprong te Tanah Abang by het inryden van de laan naar het Koningsplein uit zyn rytuig, wyi de paarden schichtig waren en hy vreesde dat zy op hol sloegen; de koetsier, die met de paarden de handen vol had, reed naar het „Hotel der Nederlanden"; daar zag hij, dat de overste niet meer in hot rytuig was en terugrydende, vond hy den ongelukkige, die by het uit springen met het hoofd tegen de brugleuning aan was gekomen, zwaar verwond. Naar het militaire hospitaal vervoerd, overleed de overste na ongeveer een uur tyds. Een diepo indruk is door dit ongeluk teweeg gebracht, wyl de heer Van Doorn zoowel als mensch als in zyne hoedanigheid van hoofd officier der K. N. M. algemeen geacht en be mind was; eene levendige en hartelykedeel neming wordt gevoeld met de smart der echtgenoot e en kinderen, die in Nederland vertoeven en wicn op zulk eene rampzalige w[)ze een zoo zware slag wordt toegebracht. Do ontslapene werd in 1846 gebv en, den lsten September 1861 als adelborst geplaatst op het Instituut te Nieuwediep: adelborst lste kl. 1 September 1864; luitenant ter zee 2de kl. 1 December 1867luit. t. z. lste klasse 1 Januari 1879; kapitein-luitonant 1 Jan. 189?J Behalve met de orde van den Nederlandschen Leeuw was de overledene nog versierd met de orde van den Leeuw en de Zon van Perzik en het officierskruis voor 25-jarigen dienst. De begrafenis bad den volgenden middag met de militaire honneurs der marine plaats. Eene onafzienbare file van rytuigen volgde do lykbaar naar de laatste rustplaats; leden van den Raad van Indié, de legercommandant, de vice-admiraal en tal van andere autori teiten bewezen den overledene de laatste eer. Aan de groeve herdacht de vice admiraal Jhr. Roéll in hartelyke bewoordingen de vele verdiensten van den te vroeg ontslapene. Namens de familie dankte de luitenant Derx den talryken aanwezigen. Mevrouw de weduwe Van Doom, die door zulk een zwaren slag wordt getroffen, is, evenals mevrouw de weduwe Derx, eor,e dochter van den onlangs tot directeur der Billiton-Maatschappy benoemden oud-kolonel Van Kappen, gewezen chef van het wapen der genie in Nederlandech-Indië, en dus ook by velen in IndiÖ persoonlijk bekend. {B. R) Van den resident der zuider- en ooster afieeling var. Borneo is het volgend rapport ontvangen: Ik heb de eer Uwo Excellentie te berichten, dat in den nacht van "Woensdag op Donder dag 2930 Juni jl. het water in de Riam Kiwa (afdeeling Martapoera) plotseling en buitengewoon begon te stygen, zoodat geheel Pongaron weldra overstroomd was. 's Morgens te halfzes stond het water gelyk met den vloer van de controleurswoning. Tegen den middag stond hot anderhalven meter in die woning. Te Pengaron zelf zyn een achttal inlandsche woningen door don bandjir geheel vernield of medegevoerd en een aantal andere onbruikbaar geworden. Henschenlevens z(jn, voor zoover tot nog toe bekend, niet te be treuren. Aan gouvernements-gebouwen werd geene schade van eenig bolang berokkend; alleen het archief van den controleur is ontredderd, daar hot water 2 meter hoog in het kantoor heeft gestaan. De assistent-resident is naar de geteisterde streken on kon tot nog toe slechts een voorloopig rapport uitbrengen. Volgens dat rapport hebben het meest ge ledon de bovenstrooms van Pengaron gelegen kampongs Antarakoe, Soengei Pinang en Blin:- bing, waar nagenoeg alles door den stroom moet zijn medegesleurd of vernield Doch ook benedenstrooms van Pengaron en evenzoo in de Riam Kanan, welke rivier almede buiten hare oevers is getreden, is veel schade aan gericht. Hoe groot die schade is, kan thans nog niet worden begroot. Daar echter een goed deel van de reeds geoogste en opge- schuurde padi is weggespoeld en een ander deel bedorven, is het te voorzien, dat directe en indirecte hulp van bestuurswege nood- zakelyk zal blykon. De directe hulp zal moeten bestaan in het verschaffen van voeding en van zaadpadiaan de meest geteisterden, en do indirecte in het afschryven van belasting voor hon, die all*3 verloren hebben, zoomede in het in orde brengen van den vernielden weg tusschen Pengaron en de grens met Martapoera. De daar wonende bevolking zal al hare krachten moeten inspannen om schado aan huizen, erven en aanplant to herstellen, en zal dus enmogeiyk ook nog den weg kunnen in orde maken. Van don resident van Timor en Onder- hoorigheden is het volgende telegram ont vangen, gedagteekend Koepang, 25 Juli jl.: „Geene politieke byzonderheden. Gezond heidstoestand minder gunstig." Door deo goaveroeor-generaal v^n Ne<L-IadK» zga de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Vorleond: Eon tweejarig verlof naar Enropa, wegena ziekte, aan den ingeDienr late klasse bi) den Waterstaat, enz. H. H. Van Kol, on aan den referendaris bij het dep. van flnanciëo O. C. Ph. d'Arnand Gerkons; een tweejarig verlof naar Enropa, wegena ziekte, aan den s'at onscbef 2de kl. by do Exploitatie der Staatespoorwegen op Java, R. Kroger. Ontelagon: Op vorzoek, eervol als traDslatenr voor do Madoereeeche taal te Soerabaia, J. J. Veenstra eervol tut 'alanda dienst, de commies 3de kl. bij den post- en telegraafdienst W C. Krol. Benoemd: Tot resident van Rembang, de assis tent resident Tan Klaten (Soerakarta) W. C. M. B. Iugcnloyff; tot lid van bot bestnar over de Prot. kerken in Ned.-Indiê, de heer W. Suerroondt Wzn., assuradeur en voorzitter der Kamer van KoopbacJil en Nijverheid te Batavia; tos commies 3de kl. bij den post- en telegraafdienst,A. A. Ton Bannieeeb'; tot ambtenaar by dc in- en uitvoer en acc. F. S. Jacobs. Ingetrokken: De bonoeming van dr. 7. Ecyzer, t-t lift van den landrcad to Tandjocrg Raki (Oost kust van Sumatra). Benoemd; Tot president van den Baal van

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2