N°. 9985. Zaterdag ÏO September. A". 1892. feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 9 September. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PBXJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per t meenden. franco per poet A/fcoDderlgke Kommen. f 1.10. 1.40. 0.05. F HI J 8 DEE ADVXBTENTItH: Ten 1I regela 1.05. Iedere refel meer 0.1TJ. Qrootere letten near pleeUruiaU. Teer ket in casseer en buiten de eUd vorAt ƒ0.14 berekend. Officiëelo Hcunifffoviüffen. Paten (bladen. Do Burgemeester, hoofd van bet bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van belangheb benden, dat de Patentbladen voor de gepat-enteerden, •wonende in wijk TI, over het dienstjaar 1892/98, bij het college van zetters, in n der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van bet aanelagbiljot verkrijgbaar zijn, op Maandag 32, Dinsdag 13, Woensdag 14 en Donder dag 15 Soptembor e. k., telkens des namiddags van n tot drie uren, terwijl na het veratrijken van dien termen de onafgehaalde Patent bladen ter uitreiking inooten worden gegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 9 Sept. 1 h92. DE KANTER. Do Voorzitter van den Raad dc-r gemeente Lelden breDgt bij deze ter kennis van de k esgerechtigden dat de verkiezing van u 1 id van den Gcmetn'craad, ter vervulling der vacature, outBt-aan door het over lijden vin den heer Mr. J. J. SCHNEITHER Az zal plaats hebben op Dinsdag, den 4den October a. s., van des voormiddags Degen tot des namiddags vier uren. Leiden, 9 Sept. 1892. Do Voorzitter voornoemd, DE KANTER. De hoeren mr. E. C. Wiersma, te Leiden, en mr. H. J. De Rouville de Meux, te 's-Hage, hebben heden voor den Hoogen Raad den eed afgelegd alB advocaat en procureur. - By koninklijk besluit is de medaille wegens vardiensten ten opzichte van 's Rijks verzamelingen van wetenschap en kunst, in goud, toegekend aan dc. E C. StirliDg, hoog leeraar te Adelaide (Australië), ter zake van diens aan het Museum ran Natuurlek© Historie by de Rijks universiteit te Leiden aangeboden geschenk, bestaande uit een boogst zeldzaam molaclitig buideldier, afkomstig uit de binnen landen van Australië. - Naar aan de „Arnh. Ct." wordt bericht, is op de tentoonstelling van Japanscbe teoke- ningen in den Haagschen „Kunstkring" twee derde van het tentoongestelde verkocht. O. a. werd er voor f 130 aangekocht door den directeur van het Ethnographisch Museum te Leiden. - Naai* ons wordt gemeld, bestaat het voornemen, een „Haagsch Symphonie orkest" op te richten, dat gedurende het aanstaande winterseizoen o. a. eene reeks van concerten zal geven in de lokalen van het „Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap", uit sluitend voor de leden en geabonneerden van dat Genootschap toegankelijk. - Bij (jgmoegzamo deelneming zal van 6 tot en met 0 April 1893 te 's Gravenhage de vyftiende voorjaarstentoonstelling worden gehouden van planten, bol- en knolgewassen, bouquetten, tuin- en kamersieraden, tuinbouw- gereedschappen, enz., uitgeschreven door de 's Gravenbaagsche Tuinbouw-vereeniging, Be schermvrouw H. M. de Koningin-Regentes. De gebruikelijke reglements-bepalingen zul len gelden. In geval van bekroning kan men de medaille dan wel de daarvoor gestelde geldswaarde verkiezen. -Naar het „Vad." verneemt, zal in de plaats van den heer Van der Hou ven van Gordt, die zoo vroeg aan den consulairen dienst door den dood werd ontnomen, tot consul der Neder landen te Djeddah worden benoemd do heer G. 8. Êndt, vice-consul, thans werkzaam aan bet Departement, van Bui.tenJandeche Zaken. - De senaat der Nationale Universiteit van Illinois, te Chicago, heeft med. doet. J. Schoon- dermark Jr. te Amsterdam het eere doctoraat in de geneeskunde toegekend. - Door de arrond.-rechtbank te Almeloo is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat colloge, opgemaakt de navolgende alpha bctische lijst van aanbeveling: mr. A. C. Bon dam, archivaris van Noord Brabant to 's-Her- togenboschjmr.W. Ten Bruggen Cate, kantonr.- piaatsvervanger, advocaat en procureur te Al meloo, en mr. J. II. Van Meurs, subst.-griffier by de arrond.-rechtbank te 's-Hertogenbosch. De gemeentelijke waterleiding to Rot terdam heeft in 1891 een voordeelig saldo van bijna f 145,000 opgeleverd, behalve de belasting op de buizen, die in dat jaar ruim f 150,000 bedroeg. By de beoordeeling dezer cijfers moet men er op letten, dat ruim 5 millioen kapitaal voor do werken zijn besteed en dat het bedrag voor rente en aflossing van de genoemde sommen moet worden af getrokken. Den 5den November a s. vertrekt van hier naar Oost Iudiö per mailboot „Prinsos Amalia" een detachement schepelingen der marine, sterk ongeveer 130 man, onder ge leide van 5 zeeofficieren. Het a capellakoor, dat onder leiding van Dan. De Lange in Duitschland nog eenige uitvoeringen van Oud-Nederlandsche muziek zal geven, zal eerst in dezo maand nog op treden in verschillende plaatsen van ons land. Na ten slotte zich vermoedelijk op 3 October te Arnhem te hebben laten hooren, geeft het koor Jen oden October zijn eerste concert to Leipzig, vervolgens zal het zich driemaal te Berlijn laten hooren, dan treedt het nog tweemaal te Leipzig op en besluit de kunstreis vermoedelijk met een tweetal uitvoeringen to Dresden. Hoewel is voorgeschreven dat, zoodra zich in Nederland een behoorlijk geconstateerd geval van Aziatische cholera heeft voet gedaan, alléén in dringende gevallen verloven mogen worden verleend aan de militairen van de landmacht, is door don minister van oorlog bepaald, dat, met hot oog op het belang der koloniale werving, aan Nederlanders, die zich to Harderwijk voor den kolonialen militairen dienst hebben verbonden, hot gebruikelijke verlof wordt toegestaan, onder uitdrukkelijk voorbehoud, dat goen verlof zal worden ver- leond naar plaatsen, waar eene besmettelijke ziekte heerscht of waar in de laatste acht dagen vóór het ingaan van liet verlof cholera asiatica is voorgekomen. Mbcht in eene plaats of in eene streek, waar heen aan een militair van het koloniaal werf depot verlof is verleend, gedurende dat verlof cholera asiatica voorkomen, dan beheoren op zoodanigen persoon by terugkomst te Harder wijk maatregelen van desiDfectie en observatie in het militair hospitaal aldaar te worden toegepast. Verder moet in geval te Harderwijk cholera mocht voorkomen, het geven van verlof onmiddellijk worden gestaakt. Bij koninklijk besluit is aan mr. M. O. H. ridder Pauw Van Wieldrecht, te Zeist, op zijn daartoo gedaan verzoek, eervol ontslag vor- leend als lid van den Hoogen Raad van Adel, onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hem in die betrekking bewezen, en zijn benoemd: tot lid van den Hoogen Raad van Adel mr. M. W. baron Du Tour van Bellinc have, oud-minister van justitie en oud-lid van den Hoogen Raad van Adel te 's-Grsven- hage; tot secretaris van den Hoogen Raad van Adel jlir. D. Rutgers van Rozenburg, te 's-Gravenbage. Benoemd tot lid van het collego van regen ten over hot huis van bewaring te Tiel, mr. F. Uyttenboogaardt, rechter in de arrond.-recht bank aldaar. Met 1 Oct. benoemd tot directeur van het postkantoor te Haarlem, F. H. H. Doffegnies, thans directeur van het postkantoor te Dor- dr.cht. Met ingang van 1 Nov. a. s., aan J. Goed hart, op z\jn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Apeldoorn. Met ingang van 1 Oct., benoemd tot secretaris van het college van curatoren aan de Rijks universiteit te Utrecht mr. J. F. B. Baert aldaar. Pensioen verleend aan den onderwyzer T. Vollers, te Haarlemmermeer, f 136; en aan O. Richel, bediende aan de Rijks universiteit te Leiden, f 197. Gemeagd Nieawff* Zekere Van H., wonende in de Rijnstraat alhier, hedenmorgen zijn pijpje ge rookt hebbende, klopte dit uit, en in de meening verkeerende, dat de pyp leeg was, stak hy dezo in een zak van zijne jas, hing daarna het kleedingstuk op en verwydorde zich uit de kamer, om eenige werkzaamheden te verrichten. Na korten t'yd ontwaarde men eene verdachte lucht in do kamer en spoedig bleek het, dat er nog vuur in de pyp aan wezig was geweest, want niet alleen de jas, maar ook eene broek was gedeeltelijk door het vuur aangetast en nu van flinke brand wonden, in den vorm van gaten, voorzien. Eene juffrouw had gisteravond oven voorbij de Groenbazengracht het ongeluk aan het Rapenburg in het water te vallen. Een paar personen waren dra bozig de drenke linge met eene parapluie naar den wal te halen. Een huzaar, die kwam aanloopen, sprong echter te water en had de voldoening haar op den wal te brongen. Gisteren hadden te Warmond, ter gelegenheid der kormis aldaar, harddraverij van paarden onder den man, die nog nooit een prijs gewonnen hadden, en volksspelen plaats; de harddraverij opgeluisterd door de muziek der „Harmonie van Warmond". De uitslag der volksepelen was als volgt Boegsprietloopen 1ste prijs J. Meskers2de prys G. Leugolsdyk; 8de prys A. Van Winsen. Hardloopen met hindernissen 1ste prys J. De Haas; 2ae prys C. Van der Meij. Turfrapen1ste prijs E. Van Winsen 2de pr. J. Beugelsdyk, Hardloopen voor jongens beneden 14jaren: lste prijs L. Meskers; 2de pr. J. VanVelsen. Touwtje-springen voor meisjeslste prijs M. Van Kempen; 2de prys S. Werkhoven. Aan do harddravery werd door 12 paarden deelgenomen. De uitslag was dat de eerste prys f 75) word gewonnen door de vos-merrie „Concordia", van den heer G. Ramp, te War mond, beryder D. P. Ramp2de prys f 25) door de bruine ruin „Hoepla", van mej. de wed. S Zwetsloot., te Warmond, beryder J. Zwetsloot. Onder een toepasselyk woord van den president werden onmlddeliyk. na afloop de pryzen uitgereikt, in welke woorden ook dank werd gebracht aan de ingezetenen, die zoo mildeiyk hadden bygedragen tot het doen slagen van deze feesten, en niet in het minst aan de Muziekvereeniging „Harmonie van Warmond" voor hare flinke medewerking. Daarna ging het in optocht van het terrein der harddravery, begeleid door de vroolijke tonen der muz'ek, naar de kom van het dorp, alwaar de kermis ook weer te genieten gaf. Des avonds was er weer concert in het lokaal „de Zon," van den heer A. Papót, gegeven door de Beiersche kapel, directeur de beer A. Uliich, welk lokaal ook goed be zet was, evenals het koffiehuis „de Stad Rome," alwaar ook een gezelschap Duilschers zijne tonen liet hooren. Jammer, zoo schrijft men ons, dak het weer zich des morgens zoo slecht liet aanzien, en het des middags zóó hard begon te rogenen, dat men een goed heenkomen moest zoeken, hetgeen echter niet belette dat er tocK veel volk, zoo van hier als van elders, op de been was. By hot schiotconcours voor ryks veld wachters te Waasdorp, bij Den Haag, is de lste prys van 6 gewonnen door F. Kloet, brigadier der Ryksveldwacht te Kat- wyk de 2de, 5, door De Wiide, te Noord- i wykde 3de, f 3.50, door Spanjaard, te Rys- j wyk; do 4de, f 3, door Havermans, brigadier - titulair, te 's-Hage, en de 5de pry?, f 2.50 door Veenendaal, brigadier, te 's-Hage. Uit Aarlanderveen schrijft men ons: Gisteren (8 Sept.) werden de heer dr. J. E. Alberts en zyne echtgenoote, van een huwelyksreisje huiswaarts keerende, van het station Alfen door eene eerewacht van dorpe lingen te paard, onder aanvoering van den heer B. Knape, afgehaald en n.#.r hunne woning te Aarlanderveen begeleid. Geene ontgroening. De heer D. J. Sanchet, te Amsterdam, heeft het volgend schryven gericht aan den Senaat van bet Studentencorps der Polytechnische School, aan do Senaten der hoogere scholen, aan de bevoegde autoriteiten. „Een hygiënist heeft de eer uwe aandacht op het volgende te vestigen. Terwyi in de naburige landen de cholera heerscht en ook in ons land hier en daar zich gevallen hebben voorgedaan, verdient het wel overweging, of het niet raadzaam zou zyn, ten minste voor dit jaar, de ontgroeningen achterwege te laten of uit te stellen tot het voorjaar. Wy weten dat do verspreiding der ziekte snel plaats heeft; is er heden één geval, dan zyn er morgen 20, overmorgen 100, den volgenden dag 1000. Hoe die verspreiding plaats heeft, is nog niet zeer nauwkeurig op te geven, doch dit is zeker, dat onmatigheid in eten, zoowel als in drinken, zenuwachtige aandoe ningen, ten gevolge van vrees, jool of weinig slapen, factoren zyn, die den patiënt zeer bevattelyk maken voor infectie." Den heer Frits Van Haarlem is do onderscheiding te beurt gevallen de kinder party, welke op 1 Sept. ton paleize te Soest- dyk iö gegeven, door 't optreden van enkele zyner artisten op te luisteren (hy koos hie-r- voor uit de hoeren Gebr. Pantzer en Tobias Bamberg) en do voorstelling slaagde goed, niet enkel dank zij den jongen Bamberg, doch ook dank zy den Gebr. Pantzer. Na afloop werd den heer Van Haarlem de dank van HH. MM. overgebracht. Te Arnhem viel een 17-jarig loodgieter door het trapgat van den zolder van een in aanbouw zynd perceel. Met het hoofd in eene kalkkuip neerkomende, werd hy op verschillende plaatsen hoogst ernstig gewond. Wanneer by het leven behoudt, zal hy min stens het verl os van een oog to betreuren hebben. Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Geep", comm. offic. luit. ter zee lste k). K. W. H. Goetz, keerde uit de Zuiderzee te Amsterdam terug en vertrok naar Rotterdam, ton einde by de quarantaine-maatregelen dienst te doen. Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Dufa" is gestationneerd aan den Nieuwen Waterweg. Zooals gemeld is, heeft de quarantaine- dokter van IJmuiden van den minister van bïnnenland8che zaken last gék regen, nadere instructies af te wachten, alvorens aan do schepen, welke uit besmet verklaarde havens aankomen, vergunning te geven verder op te varen of met don wal gemeenschap te hebben. Is het „H.blad" wèl ingelicht, dan was deze maatregel het uitvloeisel van eene voor dracht van het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Holland, om wegens de mogelijk heid, dat, by oogenschynlyk gunetigen toe stand aan boord, toch de kiemen der ziekte aanwezig zyn, eenige dagen van observatie toe to passen. Thans is dan ook bepaald, dat de geneee- heer bevoegd is eenige dagen te gebruiken, voordat li\j beslist dat de schepelingen go- zond zyn. Er zullen zoodoende een vyftal dagen vorloopen voordat een schip, dat uit Hamburg komt, i*i Amsterdam wordt toege laten. Het stoomschip „Jason", op 26 Augustus van Hamburg aangekomen, is thrns uit de quarantaine ontslagen en gisternamiddag naar Rotterdam opgestoomd. Te Delft bestaat het voornemen om, wanneer

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1