Opening der Landbouwtentoonstelling. Dr. Guibert verklaart dat, volgons zyne ondervinding, personen, die aan het gebruik van sterkon drank z\jn verslaafd, zeer weinig kans hebben van de cholera te genezen. Op 10 onraatigen, die door de ziekte worden aan getast, sterven er gewoonlijk 9, terwijl dit cijfer voor matige personen slecht9 3 tot 1 is. Een brand heeft een bosch te Jumequera, in Spanje, verwoest. Er zyn 200,000 boomen verbrand en do schade wordt op 3,500,000 peseta's berekend. Men schryfthet ontstaan van den brand toe aan kwaad willigheid. Do werkstaking der zoutarboiders te Winsford wordt bedenkelyk. Nadat de werkstakers Donderdag morgen twee booten hadden bestormd en de „vrije" arbeiders er afgejaagd, werden 's avonds de woningen dier werklieden met steenen gebombardeerd. Tefi slotte dwong mon de vrye arbeiders naar Liverpool terug to keeren. Toen de huzaren uit Manchester ontboden waren en te Winsford aankwamen, onder vonden zy weinig weerstand. Er heerscht echter groote opgewondenheid. Nog geen voertien dagen na de berichten over de groote hitte komen uit dezelfde streken klachten over de koude. In Oostenryk heeft het gesneeuwd. By den brand in de spoorweg werkplaatsen te Breslau werd voor ruim 1 millioen Mark schade aangericht. Niet minder dan 100 waggons zyn geheel verbrand. To Parys is gisteravond in de Rug des Colonnes (Quartier de la Bourse) eene koperen buis ontploft. De buis was 15 centimeter lang en met yzerdraad omwikkeld. Zy was geplaatst vóór de poort van hot commissariaat van politie. De roodvonk-epidemie in Londen wordt zeer ernstig. Meer dan 3240 bedden in de ziekenhuizen zyn door ïyders aan deze ziekto ingenomen, en als niet dadeiyk inden toestand voorzien wordt, kunnen geene ïyders meer worden opgenomen. Men seint uit Nieuw-York, d d. 6 Sept.: Een sneltrein van Westshore is by Riverside ontspoord. De locomotief en een wagen vielen van eene hoogte van 45 voet in de nvier. De stoker en oen conducteur zyn gedood en vele reizigers zyn min of meer ernstig gekwetst. Het zonnetje ontbreekt tot nu toe, maar toch had het tentoonstellingsterrein op hot Raamland buiten de voorm. Hoogewoerds- poort reeds vroeg een feesteiyk aanzien. Vlaggen en wimpels, boven de verschillende gebouwen en tenten geheschen, bewogon zich in een niet te sterk windje. De werktuigen, welke er voor in aanmer king komen, werden tydig door stoom of op andere wyze bereids in werking gebracht, opdat alles in gereedheid zoude zyn tegen het middaguur, waarop de tentoonstelling zou worden geopend. Ook in de stad zelve heerschte er reeds vroegtydig eene meer dan gewone drukte, wegens de vreemdelingen, vooral buitenlieden met hunne vrouwen en dochteren, op hun Zondagsch uitgedost, die de gemeente, hetzy per spoor, stoomtram, tilbury of met andero middelen van vervoer, binnenkwamen. Vele ingezetenen hebben door het uit steken van do vlaggen hunner woningen hunne belangstelling aan den dag gelogd. Anderen hebben deze gelegenheid te baat genomen om te trachten zaken te doen en hebben in de nabyheid van het.torrein, langs den weg, op een stuk weiland daarnaast, poffertjes-, koek- en andero kramen opge richt, ten einde hongerigen en dorstiger. to kunnen laven. Tegen dat het uur van twaalven naderde, nam de beweoglykheid op hot terrein toe. Met hunne dames kwamen de burgemeoster, wethouders, gemeenteraadsleden en andere burgerlyke en militaire autoriteiten er aan. Ook vertegenwoordigers van verschillendo land- en tuinbouwcorporatiën, benevens het Collegium van hot Leidsch Studentencorps en andero studentengezelschappen, behoorden tot de genoodigden, terwyi, mot het hoofd bestuur en dat der Leidsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de inzenders natuuriyk niet ontbraken. De leden zeiven stroomden insgelyks toe. Juist op het middaguur werden de deuren van hot hoofdgebouw geopend en trad liqt hoofdbestuur binnen, go volg J door de genoo digden, plaats nemend by den ingang van de keurigo étalage van bouquetten, heorlyke vruchten, enz. De voorzitter der Maatschappy, de heer Herman F. Bultman, nam het woord en be tuigde den dames en heerën zyne dankbaar heid voor hun aller tegenwoordigheid. Do daardoor aan do Maatschappy bewezen eer wordt op grooten prys gesteld. Die belang stelling is ook geenszins misplaatst, ze is ten volle verdiend, want de landbouw ia de hoofdbron van ons volksbestaan. Spreker wees op de vele moeilykheden, waarmede deland- bouw heeft te kampen en herinnerde er aan hoe alle moeiten en inspanning niet alt yd met den gewenschten uitslag bekroond wer den. Men mag in dergeiyke omstandigheden niet stilzitten, maar moet steeds trachten vooruit te gaan. Een der middelen daartoe is het houden van tentoonstellingen. Daaruit kan men zien wat kan worden verkregen. Maar daarom moeten ze ook op verschillende plaatsen wor den gehouden. Thans heeft Leiden zy'ne gastvryheid ver leend, de oude veste, welke de bakermat is op maatschappeiyk en wetenschappelyk go- bied. Daarom ook is gaarne gehoor gegeven aan de roepstem der Leidsche afdeeling om dit jaar hier de tentoonstelling en de alge- meene vergadering te houden, te meer, omdat het bestuur der gemeente enz. alles doen om hun het verbiyf aangenaam te maken. Namens het hoofdbestuur betuigde spr. daarvoor zyn dank aan den burgemeester, do raadsleden en de ingezetenen. Vroeger werden de tentoonstellingen dor Maatschappy binnen Leiden gehouden,doch de uitbreiding, welke dit heeft ondergaan, is oorzaak dat de Maatschappy thans ook de gastvryheid eener naburige gemeente moest inroepen en die mag genieten. Ook daarvoor dank. [Het Raamland van de gemeente Leiden ligt nl., gelyk men weet, onder de gemeente Zoeterwoude]. Spr. wees er vorder op wat ook de Leid sche afdeeling zelve heeft gedaan in "het belang dor tentoonstelling. Dit alles wordt in do hoogste mate gewaar deerd en de inzonders kunnen er van over tuigd wezen, dat dit met hunne betoonde medewerking niet minder het geval is. Ten slotte sprak spreker de hoop uit, dat ook deze tentoonstelling er toe zal bydragen om den band tusschen de burgerij en den buitenman meer en meer te versterken, met welken wonsch hy de tentoonstelling geopend verklaarde. Een bravo deed zich hoor en en hot mu ziekcorps der dd. schuttery, in een nabij op- gerichten muziektempel gezeten, deed de vadcrlandcche volksliederen weerklinken. De voorzitter noodigde den burgemeester uit den eersten rondgang door hot tentoon gestelde te makon, weldra gevolgd door de overige aanwezigen, zoodat weldra alles wat heden op het gebied van landbouwvoortbreng- selen en werktuigen te bezichtigen was, werd bezocht. Eerst Vrydag komen do paarden, het vee en pluimgedierte aan de beurt. Men bleef echter niet enkel in de go- bouwen en tenten, maar nam ook in oogen- schouw wat zich op het uitgestrekte terrein zelf bevindt, o. a. don fraaien bloemaanleg en de raorkwaardige, bekroonde inzendingen van onze stadgenooten de heeren Joh. Dee Jz. en H. E Van der Heide, van werktuigen en andere yzeren en houten voorwerpen. Inmiddels was tegen één uur het tydstip genaderd, waarop de door de Leidsche af deeling uitgeschreven harddravery zou plaats hebben op den straatweg langs het terrein en nog veel verder den Hoogen Ryndyk op. Langs don kant van het weiland en aan de overzyde op het verhoogde gedeelte had zich eene groote menigte verzameld, om van het hier zeldzame schouwspel gotuige te zyn. Aan de overzyde, op den straatweg zei ven, was een gedeelte voor het algemeen publiek afgebakend met langs palen en de boomen gespannen touwen, zoodat het terrrein voor de ryders vrybleef. Terwyl de harddravery aan den gang was, werd het op het terrein hoe langer hoe ge zelliger. Zy, die aan den kant geeue plaats konden krygen, gingen in groepjes aan tafeltjes zit ten en maakten van deze gelegenheid tevens gebruik om in de nabyheid van de groote restauratietent, onder de tonen der schuttery- muziek, den inwendigen mensch te versterken. Het was een echt landelyk, ongegeneerd toonee), waarvan het eigenaardige nog verhoogd werd door den vroolijken, helderen zonne schijn, welke eindelyk ook dit feest op luisterde. In den loop van den middag kwamen ook de weezen van enkele gestichten de tentoon stelling bezichtigen, daartoe door het bestuur, evenals de verpleogden van andere liefdadig heids-instellingen, in de gelegenheid gesteld. Niet alleen heerschte er op het terrein een opgewekte geest, maar ook uit het publiek aan do overzyde stegen er telkens hoozees op als er een paar harddravers op de 320 meter lange baan voorbyreden. Het aantal deelnemers aan de harddravery met paarden van zessen klaar, gereden onder den man, bedroeg 14, en wel: No. 1. cJohanna", br. merrie, van N. Van den Akker, Alfen, beryder A. C. v. d. Akker; 2. „Diana", br. merrie, van A. W. De Hees, Leiden, beryder B. Schippers; 3. „Marianne", br. merrie, van A. Witteveen, Rauwerd, be ryder S. Witteveen4. „Koningin", zw. merrie, van D. J. Floryn, Rotterdam, beryder G. Koot; 5. „Kol", br. merrie, van S. Snoeck, Heemstede, beryder J. Snouck; 6. „Emma, zw. merrie, van H. Peters, Bonthuizen; 7. „Prins", br. ruin, van P. Van Santen, Rotter dam, beryder P. v. Santen; 8. „Flevo", br. merrie, van A. A. v. d. Borg, Haarlem, be ryder C. Persoon; 9. „Lartchik II", zwarte hengst, van H. Bultman, Haarlemmermeer, beryder Bultman; 10. „Haasje", bruine ruin, van H. J. Brom, Utrecht, beryder A. Bos; 11. „Vogel," br. merrie, van Joh. De Mol, 's-Hage, beryder A. C. v. d. Akker; 12. „Tabor II," schimmelhengst, van T. Roele, Buiksloot, beryder A. Siderius; 13. Marie," br. merrie, van A. M. Rotteveel, Leiden, beryder B. Schippers; 14. „Mignon", schim melmerrie, van M. O. Wiercx, 's-Hage, be ryder I. Kok. De uitslag van den harden stryd was, dat de prezen werden behaald: De pry's van f 200 door No. 12. De prys van f 75 door No. 3. De prys van f 25 door No. 6. Morgen-, Donderdag-middag, te vier uren, zal opstyging van den luchtballon op het terrein plaats hebben. By gelegenheid van het concert der schut tery morgen in „Musis", mede ter gelegenheid der tentoonstelling van Landbouw, zal de tuin op extra-wyze verlicht worden. Wij laten hier nog eenige toegekende be kroningen volgen Twee stuks Hollandsche Derby-kaas, ge maakt in 1892, 2de prys aan T. J. Parlevliet, te Noordwyk. Niet gevraagd by het programma. Eervolle vermelding aan de Leidsche Deken fabriek, be halve voor gele ook voor bruine, geruite en groene paardendekens en blauw duffel voor paardendekens. Dorschwerktuigen. 1ste prys G. Stout, Tiel 2de prys Wed. J. C. Massee Zn., Goes. Wanmolens. 1ste en 2de prys G. Stóut, te Tiel. Graanzuiveringswerktuigen, 1ste pry6 G. Stout, Tiel; 2de prys Wed. J. C. Masseo Zn., Goes. Verzameling werktuigen voor den akker bouw. 1ste prys Wed. J. C. Massee Zn., Goes; 2de prys P. Kok, De Liereerv. verm. L. W. Van Driel, Haarlemmermeer, en G. W. Van Driel, id. Verzameling werktuigen voor den hooibouw, lste prys Walter A. Woods; 2de prys J. Masseo «Sc Zn., Goes. Verzameling werktuigen voor stalvoedering, lste prys A. G. Hoogland, Dordrecht; 2de prys wed. J. C. Massee Zn., Goes; eerv. verm. Maldon Iron Works Company Limited of Essex-England2de prys J. Peignat Co., Amsterdam. Verzameling handgereedschap voor den land- en tuinbouw, lste prys G. J. Heenk, Haarlem; 2de prys H. E. Van der Heide, Leideneerv. vermelding B. Harreveld, Heiloo. Tweewielige rytuigen. lste pry's J. Van Vulpen, Oudshoom2de prys Jac. Met, Heer- Hugowaard; eerv. verm. Wed. J. C. Massee «S: Zn., Goes, en G. D. Buitendijk, Hooigracht, Leiden. Vierwielige rytuigen. lste prys Gebr. H. F. Kimman, Haarlem, Utrechtscho of jacht wagen 2de prys dezelfde, Utrechtsch wagentje .met portieren, dezelfde,Utrechtsch wagentje; eervolle vermeldingen: L. W. Van Driel, Haarlemmermeer; C. Holleman, Houtryk- Polanen, melk- of marktwagen. Niet gevraagd by het programma. Eervolle vermeldingenNaaimachine om matten te vervaardigen, wed. J. C. Massee Zn., Goes; Sproeimacliines of pulverisateurs tot bestrij ding der aardappelziekte door besproeiing met Bordeausche pap, G. S'.out, Tiel. Petroleum- lampmotor, A. G. Hoogland, DordrechtGior- pomp enz., J. Peignat Co., Amsterdam. Verschillende werktuigen, H. E. Van der Heide, Leiden. Afgesneden bloemen. Voor een tafel bloemstuk: lste prys Speet en Van Velsen, 2de prys M. J. Van Laren, 3de prys J. G. Ballego, allen te Leiden. Voor twee tafelbouquettenlste prysJ.fi. Ballego, 2de prys Speet en Van Velzen, 3de prys G. F. Hemerik, allen te Leiden. Voor een balbouquet: lste prys J. fi. Ballego, 2de prys W. Van Veen, 3de pry* G. F. Hemorik, allen te Leiden. Voor een bruidsbouquet: lste prys W. Van i Veen, 2de prys M. J. Van Laren, 3de pr\js G. Van der Lee, allen te Leiden. Eervolle vermeldingen voor inzendingen, niet gevraagd by het programmaaan J. Van den Berg te Oegstgeest, voor een bloemstuk in den vorm van een vuurscherm- K. Wezelenburg, firma C. De Vos, to Iïazers- woude, voor afgesneden rozen, en aan den zelfde voor afgesneden bloemen. ING EZONDEIV. Mijnheer de Redacteur l Zy, die belang hebben by goed en zuiver drinkwater, en wie heeft dat in meerdere o: mindere mate niet? zullen wel gerustgesteld zyn, hu het hoofd dezer gemeente hoeft bekend gemaakt dat na onderzoek ons duin water van zeer goede qualiteit is. Zou het nu geene aanbeveling verdienen dat zy, die eenige aanmerkingen op dat water hebben, alvorens zulks te publiceeron in eene courant, dat water eerst door een scheikundige lieten onderzoeken? Het is toch afkeurenswaard^ om het publiek, dat in den regel meer houdt van af- dan goedkeuren, vooral in dezen tjjd. I te beangstigen door eene niet bewezen rei- H dachtmaking. U myn dank betuigende voor de plaatsing I dezer regelen, Hoogachtend, Een belanghebbende bij gezond duinwater I Gemeenteraad van Leiden. Vervolg der zitting van gisternamiddag 3 Wat de te nemen andere voorzorgska regelen betreft, antwoordde de Voorziltt I verder dat B. en Ws. daaromtrent de nood* I inlichtingen of raadgevingen ontvangen vu b a de deskundige commissie (de z. g. cholen li commissie). De heer Siegenbeek Van Heukelom aebt! het niot overbodig als ook de stadsgene: kundigen, die vooral met de mindere klas? B in aanraking komen, werden geraadpleegd I Uit de mededeeling van den Voorzit! B bleek dat de commissie bestaat uit dehe*- I Rosenstein, Weebers, Zaalberg, Nykamp Longepee. Den heer Fockema Andreae verwonde-B het dat prof. Mac Gillavry er niet toeB hoorde. De hoer De Sturler deelde mede da: I nog geen gecombineerde vergadering bi I plaats gehad van B. en Ws. met de chole I commissie, maar vond het eveneens I noodig dat, als zy plaats heeft, ook desü I geneesheeren er by tegenwoordig zullen: I Er werden vervolgens nog enkele opmeri gen lii het midden gebracht door de he 1 Dekhuyzen, Van Lidth de Jeude, De Sts I Fockema Andreae, Van Hoeken (die ziel I het denkbeeld van den heer Van Lidil I Jeude aansloot om standpypen te plaat f wat hij den spoedigston weg achtte De Voorzitter beloofde dat met de M schillende opmerkingen en raadgevingen r worden rekening gehouden. Het voorstel van B. en Ws. wen! da aangenomen met algemeene stemmen. Ten slotte had de loting tot verdei van den Raad in sectién, voor hot onder I der gemeente-begrooting, plaats. In de lste sectie kregen zitting de be I Do Sturler (weth., voorzitter), De I Kanter (fabricage), Drucker (lid der corns I van fabricage), Verster, Cock, Zaal be r: I lesen, Fockema Andre® en Heukelom I In de 2de sectie de heeren Juta, 'B voorzitter), Van Hoeken (fabricage), ''B Van Wyk (financiën), Van der B'-B Zaayer, Kaiser, Tieleman, Van Har-B Du Rieu. In de 3de sectie de beer DeckhB (weth., voorz.), Hasselbach (fabr.), DrB (fin Van Reenet, Koetser,. Was, !•- B Van Lidth de Jeude en De Goeje.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2