warme of koude Baden In orle olraclt. "Stoomtram MARLöi^LËÏDENr INRICHTINGEN TaHKïSyTco"' lilLfil! F. A. MIËfl (L ML Mare No. 58. BLANKENBERG Co., Boek-, Muziek- en Kunsthandel. Mare No. 58. N\ 9978. Vrijdag 2 September. A0. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, September. Vervolg dei- Advcrtcnliën. 'Voorhanden: J. O. KLÏKEE, WIJN en GEDISTILLEERD. Specialiteit: Installaties volgens syst.-KNElPP. Aangename en goedkoope reisgelegenheid om de schoone omstreken van Lisse (Reigersbosch, Keukenhof), Hillegom en Bennebroek (Vogelenzang) te bezoeken. 452518 Cognac. A. Lewenstein, STEEDS VOORHANDENeene zeer groote Collectie der Nieuwste Gravuren, Etsen, Photographieën, Schilderijen, Encadrementen, enz., in alle bestaande formaten. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Lolden por 8 maanden.1.10. Franco por post7ïï.«ï.. 1.40. Alkonderltfke Nommere.0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ▼an 16 regels ƒ1.05. Iedere regol meer ƒ0.17$. Orootero lettere naar plaatsruimte. Voor hot inca8seeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Op uitnoodiging van den burgemeester heeft zich te Oudshoorn eene commissie ge vormd van een zestiental ingezetenen, ter voorkoming zoo mogelijk en ter bestrijding der cholera, welke commissie Maandag hare eerste vergadering hield. Algemeen was men er van overtuigd dat ook in die gemeente nog genoeg te doen is om verschillende toestanden te verbeteren, waai onder die van het drinkwater eene eerste plaats inneemt. Besloten werd aan elk bewoond huis eene circulaire te doen bezorgen, waarin de noo- dige raadgevingen opgenomen zijn, terwijl door de leden der commissie eene inspectie gehouden zal worden zoowel nabij als in de woningen der ingezetenen. De Staatscourant bevat nog de volgende bij verschillende koninklijke besluiten toege- ksnde onderscheidingen: Or awj e- Nassau- Orde. Benoemd tot commandeur: G. L. M. baron Taets van Amerongenvan Natewisch, hofmaarschalk van H. M. de Koningin. Benoemd tot officier: O. F. Kiaer, consul-generaal der Ned. te Christiania; C. M. G. Van Düring, id. te Mexico, en jhr. J. H. Toixera do Mattos, id. to Buda-Pesthdr. A. F. J. Van Ingen Housz, president van het college van regenten over de gevangenissen te Breda, en J. F. L. Nee- teson, hoofddirecteur der Rijkswerkinrichtin gen Veenhuizen; de kapt. t/z. O. C. A. J. Moreau, en de hoofding. der marine L. C. P. W. Visser; L. J. Sala, ontv. der inv. enacc. te Rotterdam; P. C. Beelenkamp, hoofdinsp. bij do ïïoll. IJz. Spoorwegm. en lid der perm, mil. spoorwegcomm., en A. N. J. M. baron Van Brienen van do Groote Lindt, reg.-comm. bij de Int. Sport-, visscherty- en paardenten- toonstelling te ScheveningenG. E. V. L. Van Zuylen, gep. kol. der genie van het O.-I. leger. Benoemd lot officier met de zwaarden: De kol. G. F. W. Borel, gouv. der Kon. Mil. Ac., en J. A. K. H. "YV. Vogel, comm. ^van het reg. gren. en jagers; de dir. off. van gez. 2de kl. J. Binnendijk, de luit.-kol. J. T. T. C. Van Dam van Isselt, van het 3de reg. inf., en de majoors W. E. A. Wuppermann, van het lsto reg. huzaren, en R. J. Van Moock, van den staf der genie. Pilmn oude vette Leidsche Kaas en prima Goudscho, Oud en Jong. Adres: "YVed. J. STEEN 11% HEK Zonen, Monden- makerssteeg, bij de Waag. 5256 6 Aalmarkt 19, Telephoonnummer 178, Benoemd tot ridder: H. T. Brinckman, consul der Nederlanden te Dantzig; R. A. Seyler, id. te Koningsbergen H. Von Bremen, id. te AnconaP. A. Schreiber, id. te Nieuw Orleans; A. F. J. A. graaf Van der Duyn van Maasdam, id. te Port-Said; J. J. M. Fleury, vice-consul der Ned. te Singapore, en J. Rounce, gewezen vice-consul der Ned. te Lowestoft; L. Van Giffen, pred. bij de N.-Herv. gem. te Feerwert; A. W. Kamp, id. te Meppel; G. P. Wijnmalen, id. te IJzendyke; dr. A. R. Ruitenschild, id. te Utrecht; E. Bourlier, pred. bij de Waalsche gem. te 's-Gravenhage en hofprediker; W. H. Gispen, pred. bij de Ger. gem. te AmsterdamJ. H. Van Born en J. J. Burgmeijer, pastoors te Amsterdam; J. T. Vaalman, pastoor te Westervoort; H. W. E. Struve, insp. van den arbeid in de 3deinsp., standplaats Haarlem, en J. W. G. Coops en J. Oosterland, beiden hoofdcommies aan het dep. van justitie. G. Van Milligen, dir. der Rijkskweekschool voor onderw. te Groningendr. A. L. Lamers, dir. der R. H. B.-S. te 's-HertogenboschP. H. Vorstman, lid van de comm. van toezicht en beheer van 's Rijks kweokschool voor vroedvrouwen te Amsterdam; L. F. H. C. Ruland, burgemeester der gemeente Vaals; en B. R. P. Hasselman, id. te TielJ. H. Graadt Van Roggen, weth. te Nijmegen; mr. G. Wicherlink, te Zwolle; F. Adama Van Schel- tema, voorzitter van het uitvoerend comité der Int. tent. voor den boekh. en aanverw. vakken te Amsterdam; J. C. Boers, muziek directeur te Delft, en Aug. Belinfante Jr.,- hoofdcomm. dep. van binn. zaken; de luits. ter zee 1ste kl. J. L. Hordijk en H. F. Kouwenberg; de off. van adm. 1ste kl. M. O. Hazenberg; de off.-mach. 1ste kl. J. G. Van den Bosch; do insp. van hot loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting op Terschelling G. T. Roorda; de leeraar bij het Kon. Inst. v. de Marine, A. Van Voornveld; de griffier by dir. der mar. te Amsterdam J. Van de Ven, en de hoofdcomm. bij het dep. van mar. W. N. M. Huart; R. A. De Monchy, voorz. van de K. v. K. en F. te Hengeloo, en J. W. F. SchefFer, lid der firma C. J. Van Houten en Zoon, konink lijke cacaofabriek te Weesp; dr. A. PI. Ch. Van Leeuwen, predikant te Soerabaia; F. J. J. Prins, id. te Batavia; J. M. Rosskopf, insp. van het 1. ond. voor Europ. in N. IndiÖ; J. A. G. Brugman, ass.- res. ter beschikking van den gouv. van Colebes; D. Gerth van Wijk, leeraar in de Maleische taal bij de afd. taal-, land- en volkenkunde v. h. gymnasium Willem III" te Batavia; H. A. A. Niclou, gep. kapt., laatstelijk ama- nuensis van het weduwen- en weezenfonds der officieren van de landmacht in Ned.-Indië E. J. Kerkhoven, adm. en mede eigenaar der thee-onderneming „Sinagar" in de afd. Soeka- boemi der Proanger Regentschappen, en G. Eschauzier, te 's Gravenhage, dir. van suiker ondernemingen op Java. Bonoemd tot ridder met de zwaarden: de kapt. J. A. Van Eybergen, van den gen. staf, J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, van de gren. en jagers, Jan Van der Meer, van het 4do, en G. J. W. Koolemans Beynen, van het 5de reg. inf., de ritm. R. F. C. baron Bentinck, van den staf der cav., chef van den staf bij de insp. van het wapen, en de kapt. O. A. Van Maanen, van den staf der art., hoofdopz. bij de geschutgieterij, S. I. Van Nooten, comm. der cursus-compen G. J. Blaauw, van den staf der genie. Eerc-medaille deiOranje-Nassau-orde. Verleend in goud aan: den zeeloods P. Diesbergen en J. L. Weijs, opz. 1ste kl. van 's Rijks Waterstaat; in zilver aan: de brig.-maj. der ryksvoldw. K. Van Maren te Assen, N. Lamens te Amsterdam, J. W. Do Jager te Leeuwarden, J. C. Nieuwönhuis te Groningen en W. J. J. Klinkspoor te Arnhomden opperconstabel in het vaste corps dek- en onderoff. J. Tillemaden kapelm. in het vaste corps dek- en onderofficieren J. Koningden eersten teekenaar bij 's Ryks werf te Willemsoord J. Damman; den op zichter der magazijnen bij 's Ryks werf te Amsterdam J. Tielrooy; den meesterknecht bij 'sRyks werf te Hellevoetsluis J. Kraijen- brinkde loodssch. 1ste kl. L. A. Van Hoeke en P. K. Knop. In zilver met de gekruiste zwaarden aan: de adj. onderoff. G. Bukers, van het 1ste, J. C. Smits, van het 3de, en C'. C. Van den Bergh, van het 4de regiment infanterie; laatstgen. vaandeldrager; den adj.-onderoffic. D. L. Vorst, van het 2de reg. huz.den opporwachtm. J. Kawerbeek, van de rijd. art.; den adj.-onderoffic. L. J. Harmsen, van het lste reg. vest. art.den hoofdopz. van forti ficatiën J. M. Van de Wetering, bijgenaamd De Rooy; den wachtm. T. Smit, van de 2de j div. Kon. marech.; den schrijver C. Van den Belt, van het mil. hospit. te 's-Gravenhage, en den adm. W. Veenendaal, van hetgarnz.- nachtlegermag. te Breda. In brons aan: den brig, der ryksveldw. D. Otten, te Amersfoort. Rangverhoogingen. Aan de navolgonde gep. opper-, hoofd- en subalt-offic. van het leger zyn by K. B. de volgende hooge rangen verleend: de rang van luit.-gon. aan de gep. gen. maj. G. P. Booms en A. W. P. Weitzel; van gen.-maj. aan de gep. kol. J. J. Bergansiusen M. C. F. Simon; do rang van kol. aan do gep. luit.-kol. A. M. Van Rouveroy van Nieuwaal, J. M. Janssen, H. Del Campo genaamd Camp en C. F. Pabst de rang van luit.-kol. aan den gep. maj. M A. Rapheis; de rang van maj. aan den gep. kapt. M. De Leeuw, de rang van kapitein aan de gep. lste luit. H. O. Holwerda en F. J. R. Von Ernst. INGEZONDEN. VOOR 5326 22 Bestellingen worden ook aangenomen in de Algcmccne Bestelhuizen: 4945 13 Doezastraat 18. Rijnstraat 7. Haven 12. Mare 14. Steenstraat 9. Noordoinde 8. Mijnheer de Redacteur! Van morgen in het Byenveldshofje vertoe vende, werd my dringend gevraagd „eens een goed woordje te doen voor zuiver drinkwater." Ik vernam toen voor hot eerst dat een arm mensch hier in Leiden alleen tegen betaling duinwater kan krygon. Is dat zoo? In Gouda zyn er, op verschillende plaatsen van de stad, standkranen geplaatst, waar men ik meen drie malen 's daags, telkens twee uren la:'g gratis water uit de waterleiding kan bekomen, zooveel men wil. Waarom zou dat hier in ons Leidsch Athene onmogelijk zyn? Wanneer eone huismoeder van hare man óf in 't geheel geen weekgeld krygt, omdat hy geen werk heeft of zyn werkloon verdrinkt, öf zóó wei nig ontvangt, dat er nauwelijks een droog stuk brood voor do kinderen overschiet, ach, dan is het niet te verwonderen dat zo maai de naastby staan de pomp gebruiken, of zelfs uit onze vieze, smerige grachten scheppen blijvenal wordt het haar ook honderdmaal voorgehouden dat dit gevaarlijk is. Waarlijk, v/ij betalen hier in Leiden genoeg belasting om den arme een slok zuiver drinkwater gratis te kunnen verschaffen! En vooral in deze dagen geldt het hier meer dan ooit het algemeen belang Moge men hier spoedigevenals in zoo menige andere stad, een ƒem aantal stads werkers by eene pijp van de waterleiding zien staan, waar een ieder, die het begeert, volop zuiver drink- en kookwater krijgen kan! Het water, dat honderden hier dag aan dag drinken, is afschuwelijk Mag dat zoo blyven? G. Eonig Depothouders voor Leiden en Omstreken. 1 8 Hoop gecnc Naaima chine, alvorens eene veel verbeterde 3420 12 or PROEF ontboden te hebben. TOUJi-API'AUAlT ƒ8.-. Haarlemmerstraat 148. 902 32

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5