By aankomst aldaar werd het „Wisn Neer- landsch Bloed" gezongen en in gezellige groep jes verdeeld, vermaakten de kleinen zich daar allerkostelykst. Voor versnaperingen was in ruime mate gezorgd. Dit kinderfeest slaagde dan ook uitmuntend. De vroolyke stemming werd niet weinig verhoogd door het muziekcorps der schutterij, dat nationale liederen ten gehoore bracht. Het kinderfeest op het Kurhaus te S.heve- ningen verschafte zooals altijd wederom aan honderden jongens en meisjes uitbundig ge noegen. De feestviering werd gehouden in de groote zaal, waarvan de pilasters Onder ling door slingers van groen en rozen waren verbonden, t^ïwyi aan de pilaren van do "galerij vlaggenbundels in de nationale en internationale kleuren waren aangebracht. Tusschen de hoofdpilaren stond de buste van de Koningin op oen voetstuk, geheel omwoeld door groen en bloemen. Voorts meldt men uit de residentie: Nadat het den ganschen dag gedobberd had tusschen regen en wind, besliste de avond ten gunste van het meer heftig element, natuurlijk al even nadeelig voor verlichting als vuurwerk. De gas-oflampion-illuminatiën voor de departementen van algemeen provin ciale of gemeente-gebouwen mislukten bijna alle. Sommige waren zelfs geen oogenblik aan te houden. De verlichtingen met eloctrische gloeilampjes, onder meer vóór het hotel „Den Ouden Doelen", het „Zuid Hollandsch Koffiehuis", de sociëteit „Place Royale", den winkel van de „Compagnie lyonnaise" slaag den natuurlijk uitmuntend en wijzen den weg naar de toekomst. Verschillende inwendige verlichtingen in magazijnen en winkels maak ten een keurig effect. id Zoologisch Botanische Tuin, anders wegens zijne lage ligging soms miskend, was ditmaal in het voordeel, en de parterre-ver lichting slaagde daardoor uitstekend, terwijl de njpziek der schutterij een fraai muziek- pfbgramraa uitvoerde. Ook do tent in het Bosch, waar de grenadiers speelden, hield zich vrij goed. Op Scheveningen, waar letterlijk een zuid- westen8torm woei, was het in den vooravond doodstil. Het zand dwarrelde hoog op over plein en straat en belette een mensch zijn oogen open te houden. De lampionverlichting in den tuin van de Sporttentoonstelling mislukte evenzeer ge deeltelijk. Niet minder dan drie muziekcorpsen deden zich daar hooren, terwijl eene tombola aldaar nog velen verlokte om weer en wind te trotseoren, in de hoop misschien den eersten prijs (een zilveren theeservies) te be machtigen. In den vooravond was heter zelfs akelig stil en de menschen, die er waren, zaten op enkele plekjes te bibberen in do voor de helft uitgewaaide tuinverlichting. Het vuurwerk, dat duizenden naar het Haagsche Malieveld had doen stroomen, mis lukte ook al. Om zes uren was het groote slotstuk om rewaaid en het programma be paalde zich nu tot vuurpijlen, een zonnetje en een paar Bengaalsche sterren. Het slotnummer: „Hulde aan de Koningin", kwam er nog vrij goed af, doch voor de talrijke toeschouwers, vooral voor de buitenluitjes, was het eene harde teleurstelling, waar de meesten echter spoedig overheen waren, want in de stad was het kort daarna woor al leven en vroolykheid. Hoewel men dus al het mogelyke had ge daan om iets van het vuurwerk terecht te brengen, was dit maar slecht gelukt. Zelfs de meeste vuurpijlen, die met lange pauzen opstegen, sloegen neer en ontploften op den grond tusschen de boomen van het Bosch, waarheen ze afdreven, hetgeen bij een minder natten dag zeker niet zonder gevaar zou ge weest zijn. Ook in de hoofdstad des Ryks werd Hr. Ms. verjaardag mot algemeene opgewektheid ge vierd. Het centrum der feestviering was het terrein achter het Rijksmuseum, dat door de goede zorgen van de „Vereeniging tot Ver edeling der Volksvermaken" en de medewer king van het gemeentebestuur in een groot recreatieveld was herschapen. Voor klein en groot was er van alles, om den tijd aange naam te doen voorbygaan. Het grootste ge deelte van het uitgestrekte veld was kosteloos ter beschikking gesteld voor een ieder, die lust had deel te nemen aan de amusementen, welke er werden gevonden. Eene kermis zon der „groote spellen," daaraan deed het met vlaggen en wimpels versierde en met draai molens, kramen, tentjes en misschien honder den kruiwagens met allerlei eetwaren als bezaaide veld, onwillekeurig denken. De Ver eeniging had gezorgd dat broodjes met kaas, bier, melk en limonade tot zeer lage prjjzen verkrijgbaar waren. Een ander gedeelte van het breede terrein was afgezonderd voor de wedloopen en volks spelen voor mannen boven de 18 jaar en voor jongens van 15 tot 18 jaar. Voor die wedstrijden en spelen waren fraaie en ge schikte prijzen uitgeloofd, waarnaar door tal van liefhebbers werd medegedongen. Voor de tribune was een veldtooneel op geslagen, waar een gezelschap van acrobaten en goochelaars hunne kunsten en sterke toe ren vertoonden. óok op het vóór het algèfnèefl bö&t$lh<3e terrein was een tooneel opgeslagen, waar Bamberg zyne dankbare toeschouwers door de bewijzen zyner vingervlugheid telkens in verrukking bracht. Terwijl het feest op de Museum-terreinen nog in vollen gang was, hadden op den Amstel volks wedstrijden met sloepen, vletten en aken plaats, waarmede kunstvoorwerpen en prijzen in geld te verdienen waren. Ook voor deze echte volksvermaken was do lief hebberij z©©1" groot. De gebruikelijke militaire eer aan de jonge Vorstin werd bewezen door eene des middags in het Sarphatipark gehouden parade. Ingeleid door een groot militair concerten militaire taptoe, den vorigen avond door het muziekcorps der Kon. Ned. Marine gegeven, werd gisteren de 12de verjaardag van de jeugdige Koningin besloten met openbare muziekuitvoeringen op de Noordermarkt en het Amstelveld, met een feestconcert in den Parktuin, een dito in den tuin van Volksvlijt, en een avondfeest op den Amstel, gevolgd door een luisterrijk vuurwerk. Ook nu weder genoot eene dichte menigte, langs de oevers samengepakt, van het betoo- verend schouwspel. Tal van jachten, stoom- booten en sloepen, versierd en verlicht, gleden zachtkens over het water en kwamen den indruk van het geheel nog verhoogen. Slan gen vuurs doorkliefden het donker luchtruim; pijlen schoten uit, over de hoofden der toe schouwers heen en deden met zachten knal een regen van gekleurde vonken nederdalen, medegevoerd door den wind. Nu was het een lichtende tempel van wentelende vuurrozet- ten, die het oog boeide, dan weer klonken knallen als van zwaar geschut en gierden fluitende door het duistereene oranjekleurige W schitterde in een tempel louter vuurs; de „groote korenschoof" en een vurige olifant met beweeglijken snuit vonden mede genade in de oogen van het bewonderende en toejuichende publiek. De zware rook ver hinderde nog eenige seconden den indruk van het slotnummer, maar toen die opgenomen en weggevoerd werd door een flinken wind ruk, zag men de beeltenis onzer lieftallige vorstin, schitterend in een vurigen lauwerkrans, terwijl de bommen sprongen, de vuurpijlen in menigte oprezen ten hemel en daar, bet ledig duister verlichtend, uiteenspatten tot veelkleurige bouquetten, die een enkel oogen blik het geheele tooneel verlichttende huizen met tal van toeschouwers op de balkons en voor de raamopeningen, de Amsteloevers, waar de silhouetten der duizenden scherp afsta ken tegen den achtergrond van vuur en licht. Daar wegens het vergevorderd jaargetijde en de vroeg invallende duisternis, het vuur werk reeds te halftien kon worden afgestoken, behoefde men na afloop nog niet dadelijk naar huis. Onder het zingen van populaire wijzen, waaraan hot refrein „Taradi boem- dieh" niet ontbrak, toog men naar het hartje der stad op, om daar op meer dan ëéne plaats de feeststemming gaande te houden. Tal van schoolkinderen werden terzelfder tyd op eene voorstelling in den zomerschouw- burg der heeren Van Lier onthaald. „Het Nederlandsch Tooneel" speelde „Inkwartie ring", ten genoegen der schooljeugd, die zich daarbij zeer wel ingekwartierd bevond voor dien avond. By het intreden der „Pollzeistunde" kwam natuurlyk aan alles een einde. Na het avond feest zoo lang mogelyk gerekt te hebben, toog men eindelyk huiswaarts. Tegen middernacht veegde een slagregen de straten schoonieder zocht een goed onderkomen, terwyi voor „Reinsberg" in de Kalverstraat een bekend straatmuzikant, druipend van den regen, het „Wien Neerlandsch bloed" speelde, door de stemmen zyner hoorders begeleid. Hier en daar kwamen in den loop van den avond de oranjeklanten in botsing met anders denkenden; zoo ontstond in de Kalverstraat tegen 11 uren eenige rustverstoring, welke niet dan nadat de politie krachtig tusschen- beide was getreden, een einde nam. Met groote opgewektheid vierde vooral Baam den verjaardag der Koningin. Van openbare en byzonderc gebouwen wapperde de vaderlandscho driekleur en ieder was met het geliefd oranje getooid. Te 10 uren had de aangekondigde aubade plaats. De kinderen der openbare en byzondere scholen der ge meenten Baam, Soest en Eemnes schaarden zich in volgorde op de Pekinglaan en met de muziek van het 5de reg. voorop werd de tocht naar het lustslot Soestdyk aanvaard, 't Was een opwekkend gezicht, deze van vreugde smalende kindergezichten, met oranje Versierd en allen met vlaggetjes in de hand, te zien. Toen allen voor het paleis geschaard stonden, traden de Koninginnen, beiden in het wit gekleed, op het balkon. De burgemeesters van Baarn en Soest fungeerden als ceremonie meesters en wenschten HH. MM. geluk met dezen dag en kusten haar de hand. De jongeheeren De Beaufort en Loten van Doelen Grothe, zoontjes van de burgemeesters van Baarn cn Soest, boden IIH. MM. prachtig gecalligrafeerde exemplaren der te zingen liederen aan. Twaalf meisjes van 12 jaren, vertegenwoordigende de 12 scholen vanboven- noemde gemeenten, boden der Koningin een fraai bloemstuk aan. Flink en ferm werden de vier liederen onder de leiding van den heer Van Aken met begeleiding der muziek van het 5de reg. infanterie gezongen en blykbaar schepte do Koningin veel behagen in deze uitvoering. Na afloop werd de heer Van Aken aan HH. MM. voorgesteld en betuigden HH. MM. hare ingenomenheid met de aubade. Ook de heer Pluim, onderwyzor te Baarn en dichter van den feestgroet, werd aan de vorstelijke personen voorgesteld en de jonge Koningin verklaarde „dat zy het zingen en het vers heel mooi vond." In goede orde, met de muziek aan 't hoofd, werd de terugtocht naar Baarn weder aangenomen, waar den kinderen op 't versierde Brink plein nieuwe pret wachtte Het feest aldaar liep goed van stapel. Het weer was vroolyk en zonnig en de stemming der tallooze toeschouwers niet minder. Te halfdrie weerklonk een oorverdoovend gejuich. In een rytuig, k la Daumont bespannen (met voorryder), verscheen de jonge Vorstin mot hare moeder. Drie hofrytuigen volgden. De kleine Koningin boog en wuifde en lachte met groote beminnelykheid ten antwoord op de ontelbare hartelyke begroetingen. Midden op het plein werd halt gehouden om de verschil lende spelen te aanschouwen. Niet het minst is ook te Utrecht de jaardag der Koningin met opgewektheid gevierd Of schoon de dag, wat 't weer betreft, aldaar nevelig was, bescheen nu en dan eene vroolyke, heldere zon den ryken viaggentooi in de stra ten, en niet mindor van 12—1 uur de uniformen der troepen, die in de Maliebaan waren samen gekomen voor 't houden eener groote parade, welke door de talrykheid der troepen en hunne flinke houding de belangstelling der duizenden toeschouwers wekte. Aan de parade nam ook deel de schuttery met haar muziekcorps. Des avonds was er feest in Tivoli, dat druk bezocht was, begunstigd werd door helder, frisch weder en eindigde met een fraai vuur werk. Ook in „Zomerlust" was er feest, meer byzonder voor de militairen, die daar in grooten getale mot hunne genoodigden waren samengekomen. Een volksconcert in 't Hoogelandspark kon niet doorgaan, aangezien de daarvoor bestemde schuttery muziek eene uitvoering gaf in Baarn. Daarentegen was eene overtalryke menigte samengekomen in de Domkerk, waar de hoer Wagenaar, organist dier kerk, een uitstekend uitgevoerd programma gaf, dat met do meeste belangstelling werd aangehoord. In de badplaats Domburg werd ook alge- moen gevlagd en 's avonds geïllumineerd. Door de prinses Von Wied werden de kinderen der drie scholen in het badpaviljoen onthaald, waarby vele badgasten waren genoodigd. Te halftien verzamelden zich de kinderen- op de Markt en gingen onder leiding hunner onder- wyzers naar het badpaviljoen. Weldra ver scheen H. K. H. de prinses Von Wied, ver gezeld van haar gevolg, bestaande uit den hofmaarschalk graaf Van Bylandt, de gravin Van Bylandt, de hofdames freules Harbow en Bothmer, en generaal Von Mischke. De vorstin werd door de dames Lantsheer, echtgenoote van den burgemeester, en Elout ontvangen. Mevrouw Lantsheer bood der prinses een bouquet aan. De kinderen stonden op, zongen het Wil helmus en ëén hunner bood der prinses eveneens een bloemruiker aan. De graaf d'Eu en zyne kinderen werden door de prinses uitgenoodigd by H. D. plaats te nemen. De schoolkinderen werden onthaald op kren tenkoeken en chocolade. De heer Schramade l^it Rotterdam, vertoonde met veel succes, op verlangen der prinses, de oud-Hollandscho poppenkast. De kinderen der bewaarschool zongen een danklied en de burgemeester, de heer Lantsheer, sprak een woord van dank aan de milde gastvrouw. Van verschillende andere plaatsen komen nog berichten omtrent de feestelyke viering van den Koninginnedag. Gebrek aan ruimte belet ons ze allen op te nemen. Wy maken echter gaarne melding van den algemeenen indruk, dat óveral het feest met groote op gewektheid is gevierd en nieuwe bewyzen gaf van de gehechtheid van het volk aan Nederland, aan ons Vorstenhuis en inzonder heid aan onze jeugdige Koningin. Het stoomschip Soerabaia", van Rotter dam naar Java, arriveerde 30 Aug. te Mar seille; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 31 Aug. Prawlepoint; de „Utrecht" vertrok 31 Aug. van Batavia naar Rotterdam; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 31 Aug. Ouessant; de „Kaisev", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, is 31 Aug. te Napels aangekomen. Gemengd Nieuws. De bekroning met de groote gouden medaille aan de Leidsche firma Wilhelm Schüdel C'o. is haar op de Haag sche Voedingstentoonstelling toegekend voor de door haar in den handel gebrachte Ceylon- kaneel likeur. By de a. s. oefeningen in het kamp van Zeist door het 4de reg. inf. zal by het 4de bat. van genoemd reg. de proefneming plaats hebben met losse patronen van rook- zwak buskruit. Aan de gistermorgen te Bode- grave vanwege de Bodegraafsche Harddraverij- Vereeniging gehouden ringrydery hebben deel genomen 10 paren. De prys werd gewonnen door J. S. Van Dam en J. P. C. Van Dam, beiden te Zwam- merdam; de lsto premie door L. Van der Vlist en P. De Jong, beiden te Nieuwersluis; de 2de premie door B. Boer en D. Van Dam, beiden te Bodegrave, en de 3de premie door J. Bunnik en G. Bunnik, te Alfen. Als pryzen waren uitgeloofd kunstvoor werpen. 's Namiddags had de harddravery plaats^ waaraan deelnamen 26 paarden. De prys, ad 150, werd gewonnen door „Cato", bruine merrie, van den heer W. H. J. Bron, te Utrecht, beryder A. Bos; delete premie, ad ƒ50, door „Johanna", bruine merrie, van den heer Nic. Van den Akker, te Alfen, beryder A. C. Van den Akker, en de 2de premie door „Victoria", van den heer C. Oudyk, te Waddingsveen, beryder J. G. Matze. Twee kinderen te Haarlemmermeer hadden eenige zaadkorrels gegeten van eene plant, welker bladeren wel door asthma lyders gerookt worden. Zy werden dien nacht zóó ernstig ongesteld, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Men hoopt hen thans te kunnen behouden. Te Egmond-Binnen is in 93-jarigen ouderdom overleden de heer J. Hollander, oudstryder. Door een der laatste treinen van de stoomtram Haarlem - Leiden is Zondag avond iemand uit Lisse overreden, zoodat de dood spoedig volgde. Sterke drank schynt hier aan ook alweder niet vreemd te zyn. Ten gevolge van den zeer krach- tigen wind is de luchtreis van Hermann Rodenhof met zyn ballon Jupiter", van bet sportterrein te Scheveningen, gisteren uitge steld tot morgen, Vrydag. De Nederlandsche Barbiers- en Kappersbond" heeft hier zyne tweede alge meene bondsvergadering gehouden. Uit het jaarverslag van het hoofdbestuur bleek dat de algemeene toestand gunstig mag genoemd worden. Door de toetreding van drie afdee- lingen was het ledental vermeerderd met 70 leden en donateurs, terwyl bericht was ontvangen dat de afdeeling Hoorn had opge houden te bestaan. Het bondsorgaan mocht zich in een toenemend getal van abonnes verheugen. Behalve eenige wetswyzigingen werd met algemeene stemmen besloten tot het invoeren van dienstboekjes voor barbiers- en kappersbedienden, welke boekjes kosteloos

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2