benoemd tot commies verificateur te Brouwers haven. In de vergadering van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Leiden is opgomaakt de voordracht voor een lid der finantiëelo commissie, in plaats van den heer E. graaf Yan Limburg Stirum, die met 31 December a. s. moet aftreden. Daarop zijn geplaatst de heerenmr. V. Gr. A. Boll, te Gorkum; A. J. Bicker Caarten, te Rotterdam, en jhr. W. Röell, te 's-Hage. Door den generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst, zyn voor de manoeuvreerende en kampeerende troepen ver schillende voorzorgsmaatregelen by groote warmte vastgesteld, welke o. a. bevatten het vroegtijdig uitrukken voor vermoeiende dien sten, die alsdan vóór 10 uren 's morgens moeten zijn afgeloopen en na 5 uren weder beginnen, het zooveel mogelijk uitrukken zonder randsel, de veldflesschen zooveel moge lijk steeds gevuld met thee of koffie, bij het rusten steeds beschaduwde plaatsen opzoeken, onder den marsch de halsdassen af laten doen en enkele knoopen van het kleedingstuk los laten, de nachtelijke oefeningen tot hot hoog- noodige bepalen, bij het uitrukken de kwartier muts op, in stede van de schako, enz. Aan het examen voor toelating tot den cursus bij hot 4de reg. ir.f. hebben voldaan do sergeanten Van der Spek, "Winckel, Kas telein, Ritsma, Raesveld, Darlang, Teune en Van Heusde. De vijf eerstgenoemden behooren tot het 2de bat. en de overigen tot het 4de bat. van het regiment. B(j het examen voor de voorbereidende school zijn geslaagd de sergeant Van de Wetering, van het 1ste bat.; de sergeanten Van Oosterzee, Ripping en Brusse, van het 2de bat.de sergeant De Bas, van het 5do bat., cn de korporaal Zaalberg, van het 4do bataljon. De zeereerw. heer P. Dirckx, doctor in de godgeleerdheid en thans kapelaan te Prinsen- hage, is benoemd tot professor in de wijsbe geerte aan het groot seminarie te Hoeven. Thans vernemen wij, dat H. M. de Konin gin Regentes toestemming verleend heeft voor de voorgestelde uniformverandering bij het leger, behoudens een aantal door H. M. aan gegeven wijzigingen en verbeteringen. (N. R.C) Do driejaariyksche tentoonstelling van schilderijen te Amsterdam zal op 5 Sept. a. s. worden geopend. Er z(jn o a. 5 groote gouden medailles uitgeloofd. Zondag-voormiddag woonde Koningin Wilhelmina voor het eerst te Baarn de gods dienstoefening bij, vergezeld van hare Moeder. De predikant, dr. Meulebelt, sprak naar aan leiding van Matth. 18 vers 2: „En Jezus, een kindeke tot zich geroepen hebbende, stelde dat in het midden van hen." By het uitgaan der kerk speelde het orgel het Volkslied. In do afgeloopen week slaagden voor het notarieel Staats examen, voor het eerste gedeelte, de heerenJ. Pilaar to Goes, W. G. Hemmers te Woensel, P. Vermeulen te Huisen, W. F. J. Fischor te 's Gravenhage, G. Vlug te Schiedam, G. Hoekert te Elburg, en voor het tweede gedeelte de heerenG. Vos te Sliedrecht, H. W. Neervoort te Tholen. Op de voordracht voor directeur der Staalwaterbron-Maatschappij te Haarlem zijn geplaatst de heerenW. Travaglino te Haarlem (tijdelijk te Scheveningon), C. J. Vis te Haarlem en A. S. Fransen van der Putte te Amsterdam. In de vergadering van aandeelhouders op 2 September zal de benoeming geschieden. Het volgende schrijven is door den in specteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Holland, dr. Dozy, aan den voor zitter van den Nederlandschen Journalisten kring gezonden: „In dezen tyd van spanning, wegens het naderend choleragevaar, is het van het grootste belang het verspreiden van berichten, dieon- noodig onrust verwekken, te vermijden. Ik acht het vermelden in de couranten van sommige gevallen van cholera nostras, die altijd hier of daar voorkomen, bedenkelijk. „Wenscholyk is het, dat de redactie der gelijke berichten doet toekomen aan den ge neeskundigen inspecteur, die daarin aanlei ding kan vinden een onderzoek in te stellen. „Zoodra zich werkelijk een geval van <holtra asiatica voordoet, geeft de inspecteur volgons art. 16 van de epidemieën wet hiervan onmiddellijk kennis aan den burgemeester, die dit volgens art. 24 aan de ingezetenen moet modedcelen. „Ik geef u daarom in overweging in het belang van het algemeen geene berichten te publicoeren voordat de burgemeester door den geneeskundigen inspecteur in kennis is gesteld met het voorkomen van eon geval van cholera." G e m e u g d Nieuws. Bij de twee alhier in garnizoen liggende bataljons infanterie van het vierde regiment wordt eiken morgen aan de man schappen thee verstrekt, welke in de veld flesschen moet worden medegenomen, ten einde te dienen voor het drinken onder den marsch en op het oefeningsterrein en ten eind9 te voorkomen dat vuil water of karne melk enz. wordo gedronken. Bij de oefeningen tot hot in- en uitladen aan het station alhier van stukken en paarden door de veldartillerie, kreeg hedenmorgen een der manschappen van een paard zulk een geweldigen slag tegen de borst, dat hij per brancard naar het hospitaal moest wordon vervoerd. Met den pleiziertrein van het Staatsspoor vertrokken hedenmorgen van hier 583 personen naar Arnhem en 164 naar Nijmegen. Van L.f werkzaam ter Konink- lyke Nederlandsche Grofsmederij alhier, had hedenmorgen het ongeluk zwaar gebrand te worden aan beide boenen, terwijl hy zich onledig hield met het gieten van ijzer. De ongelukkige, die hevige pynen te verduren had, werd naar het Ziekenhuis overgebracht. Naar wy vernemen, zal morgen- (Woensdag) ochtend om zes uren de nieuwe Warmonderbrug in gebruik worden gesteld. By deze modedeeling mag er tevens zeker wel aan worden herinnerd dat heeren com missarissen en de directeur der Leidsche Brood fabriek vele neringdoenden een groot genoegen hebben gedaan door de hulpbrug over hun terrein, (tuin van don directeur) te laten leggen, waardoor de gemeenschap met de singels niet verbroken werd. Een in 1888 wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden te 's-Gra- venhage tot 5 jaren gevangenisstraf veroor deelde 34-jarige varensgezel, J. W. G. W. genaamd, die in Mei 11. voorwaardelyk uit de gevangenis is ontslagen, stond heden voor de Haagsche rechtbank terecht ter zake van een op 27 Juni 11. in een winkel aan de Haven te Leiden gepleegden diefstal van on geveer drie gulden. Beklaagde ontkende alle schuld aan het hem ten laste gelegde. Hy had wel in de nabyheid van den winkel gestaan, waar de ontvreemding had plaats gevonden, doch de personen, die hem voor den dader aanwezen, hadden zich beweerde beklaagde in zyn persoon vergist. Enkele getuigen verklaarden heden perti nent den beklaagde te herkennen als den persoon, die in den winkel geweest is en den diefstal moet gepleegd hebben. Boklaagde was, toen de politie hem naderde, hard weggeloopen. By zyne aanhouding werd in een zyner zakken eene portemonnaie met eenig geld gevonden en in een andoren zak los geld. Beklaagde beweerde alleen op de vlucht gegaan te zyn, omdat hy in een kwaad ge rucht staat. De subst.-offlcior van justitie mr. Van Buttingha Wichers achtte hot ten laste gelegde voldoende bewezen en meende dat aan bekl., omdat hy van het hem verleende ontslag op schromelyke wyze hoeft misbruik gemaakt, eene ernstige straf behoort te worden opgelegd. Het requisitor strekte tot schuldig-verklaring aan diefstal, gepleegd toen nog geene 5 jaren waren verloopen sedert eeno vorige veroor deeling, en veroordeeling tot 5 jaren gevange nisstraf. Mr. N. Cramer, de getuigenverklaringen nagaande, betoogde dat de indentiteit van den persoon, die den diefstal pleegde, niet genoeg zaam is bewezen en men zich in den persoon van beklaagde heeft vergist. De eenige getuige, die volgens pleiter pertinent verklaard heeft den beklaagde als den dader te herkennen (de bestolene) had, naar de meening van den verdediger, in eenigszins opgewonden toestand verkeerd toen hy den beklaagde aan de politie aanwees. Beklaagdes bewering, dat men zich in zyn persoon heeft vergist, was dus vol komen aannemelyk, meende pleiter, die dan ook met vertrouwen tot vryspraak conclu deerde. Uitspraak over 8 dagen. De volgende bekroningen zyn o. a. toegekend op de internationale tentoon stelling van voedingsmiddelen, kookkunst en gezondheidsleer, gehouden in Juli en Aug. in het Gebouw voor K. en W. te 's-Hage: Afdeeling Gezondheidsleer: Eere-pry's: Nederlandsche Albumine-fabriek te Leiden. Dipl. voor zilv. med.A. A. Regensburg, Den Haag, voor tanden en gebittenPaanakker en Co., Den Haag, voor schoenen. Afd. Voedingsmiddelen: Dipl. voor zilv.med.: A. v. d. Lee, te Koudekerk a/d. Ryn, voor azyn. Heden is door den burgemeester van 's-Gravenhage bekend gemaakt, dat zich een geval van Aziatische cholera in die gemeente heeft voorgedaan. Een persoon, die dezer dagen uit Hamburg aldaar is aange komen en zyn intrek had genomen in een huis aan de Hamerstraat, zou door de ziekte zyn aangetast. Gisteravond is de lyder per speciaal daarvoor ingericht rytuig door de zorgen der politie naar de barak aan het Zieken over gebracht. De woning, waarin hy vertoefde, is onmiddellyk ontsmet. Om in geval van noodzakelykheid dadelyk geheel gereed te zyn, is door het gemeentebe stuur van Den Haag eene barak opgerichtfby het stedeiyk ziekenhuis, terwyl in een ander gedeelte nog eono tweede barak zal worden geplaatst. Ook wat het drinkwater betreft zullen afdoende maatregelen worden genomen. Pom pen, wier water niet aan alle eischen der hygiëne voldoet, zullen gesloten worden, zoowel die aan den openbaren weg als die, welke in de hofjes, enz. worden aangetroffen. Ten einde in het noodige drinkwater te voorzien, zullen alsdan ter plaatse, waar de buiten gebruik gestelde pomp stond, stand- pypen der duinwaterleiding worden gesteld, waaruit ieder gratis water kan bekomen. Nog in het einde dezer week komt de ge zondheidscommissie wederom byeen om van gedachten te wisselen over het zich al of niet uitbreiden van de in andere landen heerschende epidemische ziekte, en in verband daarmede maatregelen te bespreken ten opzichte van ons land. Te Scheveningen zal in de nabyheid van de bestaande typhus-barak spoedig een tweede worden gebouwd met het oog op de naderende cholera. Te Rotterdam kwamen Zondag middag aan de boeien voor de stad om te lossen de stoomschepen „Viola" en „Roland," uit Ham burg. Vooraf waren die vaartuigen te Maas sluis geneeskundig onderzocht, en later heeft de havenpolitie te Rotterdam zich vergewist, dat zich aan boord geen ziekteverschynselen hadden voorgedaan. De passagiers der Zondag van Vlissingen vertrokken dag-mailboot „Duitschland" moch ten te Queenboro niet ontscheept worden, wegens oen sterfgeval aan boord (een kind, dat van Hamburg gekomen was). Op eenige plaatsen aan de havens te Rot terdam worden van gemeentewege standkranen gemaakt, waar de schippers met eene roeiboot kosteloos water uit de watorleiding kunnen bekomen. Ingevolge beslissing der spoorwegbesturen van den Noordbrabantsch-Duitschen spoorweg en de Staatsspoorwegen zullen, wegens de cholera, van heden af geene doorgaande ry- tuigen Vlissingen - Hamburg Altona Kiel en terug meer loopen in de treinen van Vlis- singon te 6 u. 56 m voorm. en 5 u. 4. nam., en in de treinen te Vlissingen aankomende te 11 u. 44 m. voorm. en 9 u. 40. m. nam. In beide richtingen zal derhalve te Goch moeten worden overgestapt. Uit IJmuiden wordt heden geseind: Op de „Urania" hebbon zich gisteren geene nieuwe gevallen voorgedaan. De overige be manning is gezond. Een gedeelte van hen is, evenals do loods, met al hunne lyfgoederen in de ziekenbarak ontsmet. Ook is met de desinfectie van het schip een aanvang gemaakt. Een adres, door een aantal ingezetenen van IJmuiden onderteekend, is aan het gemeente bestuur van Velzen opgezonden, met het verzoek tot het aanstellen van een specialen quarantaine-dokter en om geneesmiddelen hier voorradig te hebben, met het oog op de mogelyke verspreiding der ziekte. (Er woont te IJmuiden geen geneesheer en evenmin een apotheker). De cholera. Do „Temps" beweert dat de cholera te Havre door een schip uit Hamburg is gebracht. Te Mans zyn eenige cholera achtige ziekte gevallen voorgekomen, waarvan 3 met doode- lyken afloop. Ook te Kiel zyn 4 gevallen voorgekomen onder een gezin, dat uit Hamburg gevlucht was. Twee personen overleden. Bremen, 29 AugustusDertien gevallen van personen, die ongesteld werden met cholera achtige verschynselen. By vyf werd Aziatische cholera vastgesteld en één daarvan stierf. Het onderzoek der overige gevallen is nog niet geëindigd. B e r 1 y n, 29 AugustusVolgens de offici eel© opgaven waren er te Hamburg Zaterdag, den 27sten dezer: 128 ziektegevallen en 55 sterfgevallen. Zondag, den 28sten445 ziekte gevallen en 162 sterfgevallen. Te Altona den 27sten 22 ziektegevallenen 11 sterfgevallen. Op den 28sten van des middags tot middernacht 17 ziektegevallen en 9 sterfgevallen. In elf buurtschappen in den omtrek van Hamburg kwamen achttien ziektegevallenen negen sterfgevallen voor. Uit Perver, in het Regeeringsdistrict Mag deburg, word één ziektegeval gemeld. Te Striegert in Mecklenburg is eene vrouw gestorven. Alle gevallen schynen door besmetting uit Hamburg te zyn ontstaan. Antwerpen, 29 AugustusHeden twee nieuwe gevallen van cholera, terwyl twee choleralyders in het hospitaal overleden. Londen, 29 AugustusDe scheeps-m- genieur, die Vry'dag op de „Gerona" van Ham burg te Middlesborough (in het noorden van Engeland) aankwam en met andere schepelin gen zich naar Dundee (in Schotland) begaf, is daar gestorven, naar het heet aan cholera. Deswege groote opschudding in Dundee. Londen, 29 Aug.Ten einde de onbeperkte aankomst te beletten van nooddruftige en onzindeiyke vreemdelingen, die de kiemen van cholera kunnen verspreiden, heeft de Regeering besloten bepalingen uit te vaardigen, waarby aan allo stoomvaart-maatschappyen wordt ge last, om alle immigranten, die geene stellige opgaven kunnen doen omtrent hunne bestem mingsplaats en de namen der personen, by wie zy hun intrek zullen nemen, aan boord harer schepen te houden, opdat de plaatselyke overheid van een en ander onderricht worde en toezicht op die vreemdelingen kunne houden. Huil, 29 Aug.: De Wilson lyn en de stoomschepen te Manchester, Sheffield en Lin coln, benevens de Grimsby-spoorweg, weigeren het vervoer van landverhuizers, die uit Ham burg of Antwerpen komen. Southshields, 29 Aug.Ook een matroos van het pas uit Hamburg te Middlesborough aangekomen stoomschip „Gerona" is heden door de cholera aangetast en terstond afge zonderd. Brussel, 29 Aug De „Ind. beige" ver zekert dat de reizigers, die België willen bezoeken, aan geen onderzoek worden onder worpen. Vreemdelingen kunnen in België gaan en komen zonder voorafgaand geneeskundig onderzoek. Hamburg, 29 Aug.In de heden ge houden buitengewone zitting der Burgerschap, zeide de senator Hackmann: Prof. Koch heeft als zyne meening te kennen gegeven, dat de cholera eene epidemie is, welke ras stygt, maar ook spoedig weder afneomt. W e e n e n, 29 Aug.De uit Frankryk komende reizigers zullen aan hetzelfde genees kundig toezicht onderworpen zyn als die, welke uit Duitschland komen. Gibraltar, 29 Aug.De van Havre en Bordeaux komende schepen zyn hier aan quarantaine onderworpen. Londen, 29 Aug.De Donald Currie Maatschappy heeft besloten den dienst van Hamburg en Vlissingen op Zuid-Afrika, Madeira en Las Palmas tydelyk te staken. Panama, 29 Aug.Alle Atlantische havens zyn gesloten voor schepen, welke komen uit besmetto havens. Nieuw-York, 29 Aug.Het gezond heidsdepartement heeft bepaald, dat alle uit besmetto havens komende schepen een quaran taine van drie tot vyf dagen moeten ondergaan. De opvarenden worden naar het Hoffman- eiland gebracht. De schepen worden ontsmet en mogen daarna, als zich geene gevallen van cholera hebben voorgedaan, in de dokken komen. B e r 1 y n, 29 AugustusBehalve de cholera heorschen te Hamburg ook de pokken. In den jongsten nacht nam het aantal cholera gevallen daar weder loe; ook in het vryhaven gebied woedt de ziekte thans hevig; zoowel werklieden als tolbeambten worden aange tast. Er wordt gemeld dat er thans 2400 personen overleden zyn. Vele gegoede inge zetenen vluchten naar zeebadplaatsen aan do Sleeswyk-Holsteinsche kust en naar het Hartzgebergte, maar vele bestuurders van baden weigeren hen op te nemen. Een uit Hamburg komend reiziger heeft de ziekte ook naar Leipzig overgebracht. Eene te Ber- ïyn aangetaste Haraburgsche vrouw is aan de betere hand. Hier wordt op roode, een meter groote aanplakbiljetten het eerste te Berlyn voorgekomen cholerageval bekend ge-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2