heden was gedacht. Vry algemocn werd dan ook verwacht, dat de nieuwe bepalingen spoedig zouden verschijnen en dat het cursus jaar, aanvangende 1 October a. s., werkelijk volgens deze zoo lang verbeide wijzigingen zou geopend worden. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. An dermaal dus wordt een goheel jaar op den ouden voet onderwezen tot schade van het onderwijs en van hot personeel. Men vergeto hierbij niet, dat de wet reeds meer dan 2 jaar in 't Staatsblad prijkt. D.v.Z.-H Examen hoofdakte. 's-Gravenhage, 22 - 23 Aug. Geëx. 14 mannel. candidatenafgewezen 11; toegelaton de heeren A. Van der Meer, van Nieuw-Helvoet; P. Den Hollander, van Charlois, en P. Maars, van Berkhout. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op 27 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Soerabaia," van Rot terdam naar Batavia, vertrok 22 Aug. van Southamptonde „Reichstag", van de Oostkust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 22 Aug. van Napels; de „Soenda," van Hamburg naar Batavia, vertrok 23 Aug. van Djeddah. Bij koninklijke besluiten is in verband met eeno nieuwe regeling van de afdeeling „Gevangeniswezen" by het departement van justitie, met ingang van 1 Sept. a. s., «aan L. J. B. Verschoor eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van inspecteur der ge vangenissen, Rijkswerkinrichtingen en Rijks opvoedingsgestichten. Aan J. L. Vrancken en M. "W. H. Bauduin, R.-K. priesters te Roermond, verlof verleend tot hot aannemen van het onderscheidings- teeken Pro Ecclesia et Pontifice. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Utrecht, ter standplaats de gemeento Utrecht, mr. C. W. Van der Pot, candidaat- notaris aldaar. De heer C. Van de Putto, te Vlissingen, met ingang van 1 Sept. a. s., benoemd tot tijdelijk leeraar aan de inrichting tot opleiding van machinist-leerlingen te Hellevoetsluis. Met 16 Sept. a. s. do kapt. luit. ter zee VT. E. Hazenberg eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. artillerie-instructieschip „Aruba" en dat bevel opgedragen aan don luit. ter zee 1ste kl. L. A. H. Lamie. De heer G. De Vries, doctorandus in do wis- en natuurkunde te Kampen, met 1 Sept. a. s. voor den tyd van één jaar benoemd tot leeraar in do wis- en natuurkunde aan de Kon. Mil Academie. Gemengd Nieuwe. Nader is gebleken dat hot onge val, hetwelk volgens gerucht gistermiddag aan hot Archiefgebouw zou hebben plaats gehad, is voorgevallen aan het Meermanshof, op de Oude Vest, met iemand, die van eene niet aanzienlijke hoogte mot het hoofd op den grond is neergekomen, zoodat hy ernstig verwond werd en men voor hersen schudding vreesde. Per vigilante werd hy naar zyne woning vervoerd. Zijn toestand was heden van bovredigenden aard. Vooral mot de tegenwoordige warmtó is het gebruik van rauwe vruchten of te sterk verkoelende dranken niet aan te raden, maar kan dit zelfs hoogst nadeelige gevolgen hebben. Hedenvoormiddag om 1 1 u. 5 m. werden te Katwijk a/d. Rijn door de stoomtram aangevoerd zes manden postduiven, komende uit Haarlem, welke onmiddellijk in vrijheid werden gesteld. Ze namen weer de lichting naar Haarlem. Hun getal kon niet direct ge schat worden. Drie schenen wol wat traag, zelfs om uit de mand te komen. Men meldt ons het volgende: Verschenen week was Jakob Tr., van Oegst- gee6t, uitvinder van het nieuwe reddingsloe- stel, te Rijnsburg. Ieder, die in genoemd dorp bekend is, weet dat de dorpssloot ondiep en smal is. J. T. beloofde aan een jongen een gulden, als hy in die sloot sprong. De jongen durfde eerst niet, maar op aanraden van zyn vader, die zei dat er op zijn best 4 voet water stond en hij hem wel zou helpen, waagde h\j het. J. Tr. w ierp den jongen dadelijk het koord van zijn reddingstoestel toe, de jongen greep het en spoedig stond hy weer op den wal. Hy had zyn gulden verdiend. Zou men niet geneigd zyn aan de waar heid van zoo iets, als men hot niet zelf ge zien had.en aan nog meerte twy- feltn Op Dinsdag 30 Aug. a. s. zalde Maatschappy tot exploitatie van Staatsspoor wegen een extra trein laten loopen van Am sterdam, Leiden, Alfen, (Oudshoorn), Bode- grave, Woerden en UtFecht naar Arnhom (Ede) en Nymegen tegen veel verminderde prijzen. Zondag heeft do bekende wie 1- ryder W. F. Rademaker, uit Scheveningen, op den wielerwedstryd te Kopenhagen een eersten prys en vier tweede pryzen behaald. Hy werd geslagen door den Deenschen ryder Henny. Scheltema Beduin, die ook was uit gekomen, had ditmaal geen succes. De baan was zeer slecht en niet opgehoogd. Uit Rotterdam meldt men nog: Omtrent den op den politieagent Van den Berg gepleegden moordaanslag kan tot nu toe slechts worden meegedeeld dat do ge vangengehouden vermoedelyke dader hard nekkig zyne schuld biyft ontkennen. De ver ontwaardiging is algemeen, ook onder do sociaal democraten, die mot den meesten nadruk, niet alleen alle schuld aan het mis- dryf loochenen, doch ook openiyk verkl.rren het te betreuren en streng af to keuren. Het onderzoek moet dan ook reeds aan het licht hebben gebracht, dat de naam van het socialistische koffiehuis „Voorwaarts" niet dan by toeval in de zaak gemoeid is. In de woning van den gearresteerden Ockeloen in de Rubensstraat te Kralingen had gisterochtend een huisonderzoek plaats, in verb«ind met den moord op den politieagent. "Wederom is te Rotterdam heden nacht een moord gepleegd. G. A. Paar, koet sier bij eene in de nabyheid der stad wonende familie, is door zyne vrouw do hals afge sneden, terwyl hy rustig lag te slapen. Daarna wilde do vrouw ook de hand opheffen tegen do kinderen, doch gelukkig kwam de palfrenier bytyds op het gerucht toesnellen om dit te beletten. Men gelooft dat de vrouw hare daad in een aanval van krankzinnigheid heeft gepleegd. Een der matrozen van het Duit- sche schip „Friede", Maandag te IJmuiden binnengeloopen, werd gedurende den tocht door het Noordzee kanaal ernstig ongesteld en overleed by aankomst te Amsterdam. Dr. Van Lier, wiens hulp wTerd ingeroepen, ver moedde mot een hevig geval van cholerine te doen te hebben. Het schip werd in het Entrepotdok gesleept. Door den directeur van den gemeontelyken gezondheidsdienst, dr. R. H. Saltet, werden dadelijk de noodige maatregelen genomen. Het schip werd nog denzelfden dag door de politie ontsmet, terwyl het kooigoed en de verdere bezittingen van den doodo naar den ontsmettingsovon aan de Belt werden gebracht. Het lyk zelf is vervoerd naar de Oostcrbe- graafplaats tot verder onderzoek. De beman ning van de „Friede" wordt buiten gemeen schap met den wal gehouden. Het schip zal heden weer vertrekken. (Amst.) De schippersknecht E, liggende met zy'n vaartuig in de Leidsche vaart by de suikerfabriek te Utrecht, had gistermiddag het ongeluk over boord te vallen en to verdrin ken. Hoewel spoedig gevischt, bleken de levensgeesten toch reeds te zyn geweken en kon de geneeskundige, wions hulp men had ingeroepen, dan ook slechts den dood consta teer en. Gisteravond werd uit de VJeutensche We tering aldaar het lyk opgehaald van zekeren W., oud 24 jaren, die vermoedelyk met zwem men verdronken is. Het eerstgenoemde lyk werd naar de alge meen© begraafplaats en het andere naar de ouderiyke woning aan den Vleutenschen weg vervoerd. Een 16-jarige jongen, die op de Looiersgracht to Amsterdam door een ander met een pistoolschot aan do borst was verwond, is in het Binnon Gasthuis opgenomen. De ver moedelyke dader is in hechtenis genomen. Eender h o o f d o f fi c i e r e n t e Don Helder had het ongeluk dat zyn paard dood onder hem nederviel; bot orgeluk liep in zoo verre nog gelukkig af, dat de hoofdofficier geen letsel bekwam. Door den visscher M. Van Osse- ïen te Vryenban werd gisteren in den Biesland- schen Polder in een trik gevangen een oude vischotter, die onge?eer 15 kilo woog. K. Postma, te Drachten, wegens den moordaanslag op „Mooie Akke", zyn meisje, tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, heeft tegen dat vonnis hooger beroep aange- teekend. Maandag had te Wehl, by Deuti- chem, een treurig voorval plaats. Een 60 jarig man aldaar, die sinds eenigo jaren onnoozel is, kwam op de zonderlinge gedachte zich levend te verbranden. Na zich met petroleum overgoten te hebben, plaatste hy zich op een stapel hout, stak dit aan en stierf alzoo den vuurdood. Half verbrand sprong hy nog in een nabygelogen put, doch dit kon den onge lukkige niet meer baten. Te Helden werd Zondag by den landbouwer H. v. L., terwyl hy naar de kerk was, ingebroken en ruim 1000 aan geld ont vreemd. Dader onbekend. Gistermiddag verdronk teDoos- burg by het baden in den Ouden IJsel een 15-jarig jongeling uit Angerloo. Te Tilburg heerscht in verschil lende wyken watersnood. In de meeste huis gezinnen is gebrek aan goed drinkwater, terwyl verschillende putten en pompon geen water meer geven. Eergisternacht omstreeks drie uren is te 's-Hertogenbosch oen lichte aard schok waargenomen. Te Maastricht is byhetzwemmen in do rivier de Maas verdronken dedaglooner Pierre Paulussen, oud 34 jaren. Zyn lyk is nog niet opgevischt. Te Deventer wilde een meisje eene petroleumlamp uitblazen. Do vlam sloeg in do lamp en hot meisje kreeg zulke ernstige brandwonden, dat zij gisternacht in het zieken huis is overleden. Een jager to Jutrjjp, bjj Snoek, had het ongeluk in zijn bootje op zijn geladen geweer te trappen, waardoor hot schot afging en de man zoodanig in het been werd getroffen, dat dit moest worden afgezet. De Duitsche „Radfalirerbund" heeft thans uitspraak gedaan in het bekende geschil te Keulen. Er is thans bepaald dat do ryders Rademaker, Raland, Koning, Adler en Meursing (Nederlanders), Protin (Belg) en Vater (Duitscher) nogmaals te zamen zullen rijden om het kampioenschap van Europa, op een nader to bepalen datum. In lang had mon in Californië niet van lynchers gehoord, tot zy voor eenige weken te Redding van zich deden spreken. In den nacht van Zaterdag op Zondag togen een aantal verkleede mannen met zwart go- maakte gezichten te Santa Ana naar de ge vangenis, sloegen, toen men weigerde hen toe te laten, met zware hamers de deur open en begaven zich naar do cel, waar zekere Torres gevangen zat, wiens eigen angstgegil hen den weg deed vindon. Deze man, een om zyne boosaardigheid bekend arbeider, had drie maanden geleden den algemeen beminden rentmeester van het landgoed eener bekende tooneelspeelstor, Modjyska, M'Kelvey genaamd, zonder noemenswaarde redenen vermoord. Schreeuwend en snikkend zyne onschuld be tuigende, werd Torres uit zyne cel gesleurd en «aan een telegraafpaal in het hart der stad, op het kruispunt der voornaamste straten, opgehangen, nadat men een handdoek om zyn hoofd gebonden had om zyn gegil te smoren. Toen hy later werd afgesneden, be vond men dat de strop zóó slordig en los was aangelegd, dat de doodsstryd van den ongelukkige scbrikkelyk lang moet hebben geduurd. De geweldige warmte der vorige week werd op liet einde daarvan in Frankryk afgewisseld door hovige onweders met ge weldige stortbuien. Zondag was het tot een normalen toestand teruggekeerd, maar Maan dag steeg de temperatuur weer. Aan het goederonstation te Bourgct sprong door de warmlo een rail, toen er een trein overreed. De machinist en de stoker werden gedood. Te Weenen kwamen gedurende Vrydag, Zaterdag en Zondag 10 sterfgevallen voor, ten gevolge van de hitte. Bovendien zyn er ongeveer 30 gevallen van zonnesteek gecon stateerd. Te Pesth steeg dit aantal zelfs tot 50; daar stierven 2 personen, te Praag 1 door de hitte. In Hongarye zyn vele boschbranden ver oorzaakt, maar daarentegen heeft de zon de wyndruiven zoo gestoofd, dat deze een oogst beloven als er in jaren niet geweest is. Te Weenen heeft men sedert 1842 zulk eene hitte niet beleefd, te Buda Pesth niet sedert 1861. Zelfs toen echter was de tem peratuur niet zoo hoog. Het Centraal Meteorologisch Instituut te München heeft geconstateerd dat de 17de dezer de warmst e dag der geheele eeuw is geweest. In Triëst is op het eind der afgeloopen week hot kwik gestegen tot 110° P. in de schaduw. Het water der zee was 90°. Uit Venetië werd daar een telegram ontvangen, volgens hetwelk van een Italiaansch regiment infan terie, dat van Venetië naar Monselice mar cheerde, meer dan 100 man uitgeput neer vielen. Een twintigtal werd te" Dold in het bospita«nl opgenomen. De koninklyko fabrieken te Spandau, by Berlyn, zyn gesloten en vele particulieren hebben dit voorbeeld gevolgd. Volgens de Brusselsche bladen zyn te Jumet-Gohissart, by Charleroi, onder uit Parys gekomen werklieden vier gevallen van cholera voorgekomen, gisteren door ver scheidene andere gevolgd, vooral onder kin deren. Ook uit Schotland wordt een geval van cholera bericht. Verleden Donderdag kwam to Grangemouth, in Stirlingshire, hot stoom schip „Ellon Dunbar" uit Hamburg aan. De bemanning was toen gezond en wel. Maar den volgenden dag omstreeks drie uren des ochtends werd een Duitsche stoker ernstig ziek. Een dokter en gezondheidsinspecteur werden geroepen en de man naar een hos pitaal gebracht, waar do geneesheer mede van oordeel was dat de patiënt aan Aziatische cholera leed. Vrydag-namiddag stierf hy en do lykschouwing liad tot uitspraak: cholera of op cholera gelykende buikloop. Een later telegram zeide: cholera van de ergste soort. Maar do autoriteiten bevestigen dat niet. Het vaartuig werd terstond in quarantaine geplaatst. Het lijk word in met caibol verzadigde lakens gewikkeld. Eene cholera-achtige epidemie is ook uitge broken in een verbetorhuis teRouaan, waaraan tweo der jonge gehangenen reeds bezweken zyn. De ziekte wordt toegeschreven aan het gebruik van Seinewater. Te Teheran en omstreken was, volgons be richt van Zondag, de cholera nog zeer hevig en schatte men do sterfgevallen reeds op tus- schon de 800 en 900 daags. Op genoemden dag bezweek o. a. de berichtgever der Belgische „Indépendance" aldaar, de heer Lecointe, een Franschman, nog geen 27 jaar oud. Eenige dagen te voren schreef hy zijn laalsten brief, geheel aan de epidemie gewijd. De doodstijding is aan het blad medegedeeld door zyne verloofde. De Spaansche minister van binnenlandsche zaken spreekt tegen dat te Madrid cholera is. Voorzorgsmaatregelen zullen in Spanje toe gepast wordon op reizigers en goederen, die uit België komen. De regeering heeft aan hare vertegenwoordigers in België gelast, haar voortdurend en met den meesten spoed op do hoogte te houden van den stand der cholerine daar te lande. In de laatste dagen zyn te Hamburg, ge- lyk van daar geseind wordt, zestien personen overleden aan cholera-achtige ziekte. Pro fessor Koch en andere medeleden van het gozondheidsdepartemont zyn, om een onder zoek in te stellen, naar Hamburg gezonden. Volgens nader bericht in de „Hamb. Corr." zyn er Maandag 126 gevallen van cholerine voorgekomen, waarvan vele met doodelyken afloop. By eenige zieken moeten echter, naar men meende, ook verschynselen van cholera asiatica zyn waargenomen. De geneeskundige overheid en de politie hebben krachtige maatregelen genomen om de ziekte tot het sterkst getroffen deel der Altstadt te beperken, en daar ook gevaar van overbrenging over de Fransche en Bel gische grenzen bestaat, werd ook daar een streng toezicht bevolen. Ook gisteren was het aantal nieuwe ziekte gevallen aanmorkelyk. De hitte neemt toe. Volgens de jongste berichten uit Hamburg is daar wcrkelyk Aziatische cholera uitge broken. De ziektegevallen nemen vooral in de aan het wator gelegen oude stad snel toe. Er waren er in het geheel reeds 400, zonder de talrijke gevallen op gisteren mee te rekenen. Men seint uit Brussel, dd. 23 Aug.Een geneesheer der Leuvensche hoogeschool ver klaart dat het wel degeiyk de cholera is, welke zich te Antwerpen heeft vertoond aan boord van eene stoomboot, welke van Frankryk kwam, zoomede te Jumet. Daarentegen blykt uit een door de regeering ingesteld onderzoek dat geen enkel geval van cholera asiatica in België is voorgekomen. De gevallen te Jumet en te Antwerpen zyn cholera nostras. Heden wordt uit Hamburg geseind: Nog geene officiëele mededeelingen zyn gedaan over het aantal zieken en overledenen. De opgaven der dagbladen verschillen sterk. Volgons de „Hamburger Nachrichten" zyn tot dusver 300 personen aangetast, van wie 120 stierven. Gisteren overleden 65 personen,

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2