waarop nog 5 schoten, werd in een privaat gevonden en een jongen, die later in verhoor werd genomen, heeft bekend, dat hy der revolver daarin heeft geworpen; van wion hij dit wapen echter gekrogon had, beweerde hij niet te weten. Behalve H., die onder sterk politie-geleide tiftar hot bureau in d$ Meermansstraat Werd gebracht en Zondag middag van daar naar de gevangenis aan den Noordsingel ts vervoerd, werd nog een drietal personen goarresteerd, onder wie Helsdingen, een broeder van den bekenden socialistischen leider. Verschillende personen zijn bovendien nog in verhoor genomen; de gearresteerden, met uitzondering van den horlogemaker H., zijn weder in vrijheid gesteld. Met omzichtigheid werd de vrouw van het slachtoffer van dit treurige tooneel in kennis gebracht. Men stelle zich haar droefheid en schrik voor, toen zy in het bierhuis kwam en daar het lijk vond van haren trouwen gade. Het werd eerst naar de echtelijke woning aan de Linkerrottekade en van daar voor lijkschouw naar hot ziekenhuis gebracht. Naar men verneemt, hebben eenige inge zetenen eena beweging op touw gezet om door vrijwillige bijdragen eene som geld bijeen te brengen, ten einde daarmede te voorzien in het onderhoud van de weduwe en kinderen van dezen als offer van zijn plicht gevallen politie-agent. Reeds moeten op de politie bureelen eenige bijdragen zijn gedeponeerd. Een paar uur vóór dezen moord had een andere Rotterdamsche politie-agent het even eens moeten ontgelden. Twee personen maakten in half beschonken toestand in do stoomtram op den Nieuwen Binnenweg spek takel. Nadat de hulp der politie was inge roepen, maakte eon der belhamels van een onbewaakt oogenblik gebruik om een agent zijn hartsvanger te ontrukken en hem daar mede aan het voorhoofd te verwonden, waarop eene andere agent den dader een slag toe bracht, waarbij hem het oor bijna geheel werd afgehouwen. Door de hulp der burgerij gelukte het beiden belhamels, ondanks hun verzet, naar het bureel te brengen. Verder is bij eene andere vechtpartij een agent, na eerst geslagen te zijn, in het water van het Singel geworpen, maar gelukkig gered. In de Zandstraat is een agent aangevallen en zóó op het hoofd geslagen, dat de helm hem van het hoofd rolde. Een andere agent bekwam by eene dergeiyke gelegenheid een stomp tegen de borst. Eindelijk is een agent, die met collega's trachtte een dronken man te arresteeren, door den woestaard in het been gebeten. De burgery heeft verder onder elkander ook ergeriyk huis gehouden. In een café in het Achterklooster zyn de eigenares en haar zoon beiden ernstig gewond, door lieden, die bierglazen als wapenen ge bruikten, en ook nog een matroos en een burger wonden toebrachten. Op andere punton der stad werden in plaats van glazen, llesschen als wapenen gebruikt. Twee personen bekwamen daardoor ernstige hoofdwondenéén hunner bovendien nog eene snede in den pols. Anderen maakten van messen gebruik om hun vechtlust bot te vieren, mot het gevolg dat op de Dolftsche Vaart een man eene snede in de zijde bekwam. In de Hovenier- straat kreeg een andore man oene messnede in het bovenlyf. Erger verwondingen werden met rovolvers toegebracht. Een matroos beeft in de Zand straat uit jaloezie een rovolverschot gelost op een 19-jarig meisje, dat, in de borst getroffen, neerviel; oen kogel heeft do long getroffen; in het ziokenhuis opgenomen, bleek haar toe stand levensgevaarlük te zijn. De man heeft daarna getracht zichzelven dood te schieten en schijnt, toen dit niet gelukte, zich to hebben verdronken. Eindelijk heeft een Duitsch bakkersgezel zichzelven drie levensgevaarlijke revolverscho ten toegebracht. In café Pschorr aan de Korto Hoogstraat werd bij het openen van een der ramen door den koffiehuisbediende by ongeluk eene spiegelruit gebroken, wolke eene waarde van f 200 vertegenwoordigde. Het grootste aantal der dezer dagen door de politie gearresteerdo personen bleek in het bezit van voorwerpen, welke by de wet op het dragen van wapenen verboden zy'n, zooals revolvers, boksbeugels, dolkmessen, enz. De meesten hunner hebben alzoo nog eene vervolging to duchten, wegens het over treden van bedoelde wet. In de Eleonorastraat kregen twee kermis gasten twist in een bierhuis; toen óón hunner buiten de deur kwam, werd hy door z^n tegenparty opgewacht, die hem metj, ^en snydend voorwerp eene wonde in ^QQ buik toebracht, waarna de politie hem voorloopig verband per brancard naar ziekenhuis vervoerde. Verder hadden heolwat -persoonlyke on gelukken van anderen aard plaats, terwyi de politie zich nog toet een groot aantal diefstallen en andere misdrijven had bezig te houden en eenige daders achter slot en grendel bracht. Na al deze vermoeienissen moest zy Zondag avond nog het koffiehuis der socialisten be schermen, daar de burgery den laaghartigen moord van den vorigen avond op dat lokaal en op de daar aanwezigen wilde wreken. Men meldt uit Velzen, dd. 22 Aug.: Hoogstwaarschynlyk moet hier een geval van cholera geconstateerd worden. Eene dochter van zekeren Z., winkelier op do Heide, is plotseling ziek geworden en hedenmiddag bezweken, na de hevigste pynen te hebben doorstaan. De hitte der laatste dagen is op sommige plaatsen weer buitengewoon ge weest. Zoo vielen te Tours 147 soldaten bewus teloos neer tydens de oefeningen, die, in weer wil van de hitte, werden veortgezet. De ther mometer steeg tot 127° F. in de zon. Twee soldaten stierven en er zyn er thans 200 in de hospitalen. Te Posen kwam een dergelyk geval voor: ook te Halle stierf een soldaat en te Karlsruhe vier. De waterstand van de Spree, de Havel, de Elbe en de Oder is zóó laag, dat de scheep vaart voor een groot deel gestremd is. Te Charlottenburg heerscht watergebrek. Te Weenen biyft de hitte nog steeds aan houden. Zondag wees do thermometer 102° F. in de schaduw. Sinds Donderdag waren daar toen 8 sterfgevallen door de warmte veroor zaakt. De Fransche stoomboot „St.-Paul", die te Antwerpen uit Bordeaux aankwam, had vier matrozen aan boord, welke door zware cholerine aangetast waren. Zy werden naar het hospitaal gebracht en gisteren zyn drie hunner overleden, terwyl do vierde her stellende is. De ziekte wordt toegeschreven aan een overmatig gebruik van mosselen. De stoomboot is ontsmet en gistermorgen naar Havre vertrokken. Geen enkel officier is aangetast. Verscheidene andere gevallen van cholerine deden zich voor en do kapiteinsvrouw is overleden. Volgens de officiëele berichten uit Rusland kwamen in dat land op den 20sten dezer 6903 ziekte- en 2376 sterfgevallen voor. Te Nishnii-Novogorod heeft de gouverneur- generaal Baranoff 150 stokslagen doen toe dienen aan een ziekenoppasser in een hospitaal, die valsche berichten omtrent de cholera in het dorpje Lysskowa rondstrooide. Hy en andere personen werden bovendien om hetzelfde ver- gryp tot 3 maandon hechtenis veroordeeld. Reizigers in Siberië zeggen dat de cholera daar is ingevoerd door transporten dwang arbeiders, die zonder geneesheeren, zonder eenige sanitaire voorzorgsmaatregelen over de grenzen kwamen. Officiéél wordt gemeld dat te Lublin (Polen) en in de omstreken dier stad tot 19 dezer 34 cholera gevallen zyn voorgekomen, waar van 13 met doodelyken afloop. Gevallen van cholera nostras worden ge meld uit Hamburg, Bremen en Breslau. Voor Hamburg, waar gisteren op do 22 aangetasten 7 sterfgevallen voorkwamen, is dit eenigszins verklaarbaar door het drinkwater, dat in die stad het afschuwelykste voor heel Duitsch- land is. De „Harnb. Correspondent" spreekt echter do geruchten tegen als zouden te Hamburg gevallen van cholora zyn voorgekomen. Wel is waar zyn eenige personen aldaar gestorven, onder verschynselen, die aan cholera deden denken, maar uit de lykschouwing is gebleken dat in allen geval niet de Aziatische cholera geconstateerd kon worden, maar wel cholerine, die in de groote steden elk jaar in de warme dagen voorkomt. Over den cholera-toestand in Perziê wordt gemeld dat de epidemie te Tabriz snel afneemt. De sterfte daalde tot 60 per dag. Te Teheran neemt de ziekte echter toe. Men schat het aantal dooden cp 600 of 700 per dag. Tot de overledenen behooren vele Europeanen, de onder-gouverneur en zyne vrouw. Natuurrampen in Japan. Do „Gaelic," eene paketboot van de „Occidental Oriental Company," heeft te 8an-Fransisco het bericht aangebracht, dat op de kusten vaü Japan groote verwoestlngëll 2yn aange richt door eenige typhons en aardbevingen. Een typhon woedde gedurende drie dagen om het Fokeshlima, welke stad werd overstroomd 2000 huizen werden verwoest en 150 per sonen kwamen in de golven om. Te Akaogiou werden 3000 huizen wegge vaagd, waarby 3000 personen omkwamen. By Otamura is door de aardbeving eene vallei in een meer herschapen, waardoor een deel der bevolking omkwam. Te Tokousima ontstond door de aardbeving eene kloof, waarin 160 huizen wegzonken. Daar kwamen 100 personen om het leven. In de omstreken van Okougama verdronken er evenveel, terwyi 5000 huizen overstroomd werden. Marktberichten* i Bodegraf©, 23 A or. Aangevoerd 193 wagens Kaas, 11841 stuks, wegende 50940 KG. Prfcs lete soort Gondsche 25.27.50, zwaardere 2de eoort 23.a 24.50; hieronder 12 wagens Derbykaas, prjje lste soort ƒ26.a ƒ27.50, 2de soort 24.— a ƒ25.50. 25 wagens Edammer Kaas: pry's late soort 30.50 a 2de soort ƒ25.50 a 27.commissie wagens Leidsche Kaas hot sohip- pond. Handel matig. Aangevoerd paard, hitten, schapen, 10 lammeren, varkens en 32 biggen. De prijzen waren als volgt: Paarden af—, bitten a f schapen a lammeren 7.— a biggen 6 a f9.—. Rotterdam^ 22 Augustas. De aanvoer uit het Binnenland was niet zoo groot als algemeen verwaebt werd nochtans ruim voldoende voor de koopers, die heden ter markt waren. Jarige Inlandscbe Witte Tarwe moest 10 tot 25 centi lager afgegeven worden. Van de Nieuwe was ook reeds een redelijke toe voer, waaronder van beste qnaliteit, doch dooréén nogal bont va a klear en uiteenloopend van gewicht. Alles word tot genoteerde prijzen opgeruimd. N. VI. en Zeeuwscbe, de beste 7.75, f 8.tot 8.20 voor de puikste dito dito middelb. 7.20, 7.40 7.60 Flakk. en Overm., de beste 7.50, 7.75 8.— dito dito middelb. „7.„7.20 7.40 Mindere en geringe soorten G.—C.30 6.60 Jarige VI. en Zeeuwscbe „7.50, „7.75 8. Flakk. en Overro. „7.25, „7.50 7.70 Mindere en geringeqnal. 4 25, „5.25 6. Canada5.30, 5.70 6.10 Voorts werd verkocht per 100 Ko Middelb. qual. Jarige Witte van 8.tot 8.50 Betere dito 8.80 Miodcre dito 7.50 7.80 Van Inlandscbe Roode Tarwe was geen aanvoer van eenige beteekenis. Bnitenlandscho Tarwe werd meestal op te boogen piijs gebonden om tot zaken te kannen leiden. Donau word tot ƒ181 en ƒ186 naar qualiteit verkocht. Nieuwe Inlandacho Rogge met goeden aanvoer, doch van veel uiteenloopende qualiteit. Zeeuwscbe en VI., n. qual., 5.—, ƒ5.40 tot 5.75 Overm. en N.-Brab., 4.60, 4.80 5.26 Geringere soorten4.20, 4.40 4.50 Van Bnitenlandscho Rogge werden slechts kleine posten afgesloten tot direrse, doch verlaagde prijzen. Boekweit. Franeehe volgons qualiteit 142 tot 65. AmorlkaanBche ƒ180 a ƒ188. Boekweitgrutten zonder handel. Voor Gerst was de kooplust weinig geanimeerd, omdat de qnaliteit voor do Brouwers te weusclien overlaat. Men moest Winter- en Zomer- 20 a 30 ets. lager afgeven, vooral in de afwijkende soorten. Nieuwe VI. en Zeenwecho Winter- van ƒ4.30 tot 4.90 Overm. cn Flakk. 3.80 4.50 Afw. en mindero soorten 3.25 3.60 VI., Z. en Flakk. Zomer- 4.— 4.50 Mindero qualiteit. „3.75 3.90 Jarige Winter of Zomer, n. qual. „3 25 4. Chevalier-„4.60 „5.75 Voorts ie Winter- ook gedaan per 100 Kilo tot 7.25 a ƒ7.50 en mindere qual. ƒ6.25 a 6.75. Bnitenlandscho Gerst met meer handel in onder weg zyndo partijen. Haver ging tamelijk ving van de hand. Buiten- landsche was zeer woinig aangeboden. Blanko en wichtige qualiteit van 4.tot 4.50 Zeenwecho en andere inl. Voers.„3.50 „3.75 Lichtere dito dito „3.— „3.25 Geringere soorten Voorts per 100 Kilo: Inlandsche Voerƒ7.50 tot ƒ7.80 betere8. Liban Big* Spelt niet getoond. Paardenboonen werden niet aangeboden. Duivonboonen ƒ6.90 tot 7.50. Schapenboonen ƒ6.25 tot ƒ6.75. Bruine- en Witt.boonen zonder aanvoer of handel van eenige beteekenis. Blanwe Erwten met ruimeren aanvoer; do qnali- toifc was dooréén minder goed dan vorige week. De kooplnst niet zeer geanimeerd. Walcher8chetot De besto Zeeuwscbe en VI. 8.90 9.15 Middelb. qual. dito en Flakk. 8.30 8.75 Geringere 7.30 7.75 Schokkers zonder aanvoer. Buit. Yoer-Erwten nog even stil. De beste ƒ6.30 6.76mindere 6.tot 6.20. Maïs. Bonte Amerikaanscheƒ7- ƒ7.10 dito van mindere qual. 6.60 6.75 Foxanian6.40 6.50 ditob(j partij Cinqantine Odeeea Koolzaad slap en met weinig koopersprjjzen 20 ets. lager. Het beste ƒ8.40 8 50 en minder qnaliteit van 7.75 tot 8.20. Lynzaad onveranderd. Hennepzaad van 7.75 tot ƒ9.—. Kanariezaad werd opnieuw 2 hooger genoteerd, doch was daartoe niet te verkoopen. Het beste 12.75 tot 13.middel-qualiteit 12.-* tot 12.25 en geringere soorten ƒ11.tot ƒ11 75. Rotterdam, 22 Aug. Op de veemarkt waren giste ren aangevoerd: 117 runderen, 167 vette- en graskal veren, 1423 schapen, 529 farkens, bok, nuchtere kalveren, biggen, paarden. De prijzen van bet vee waren als volgt: runderen lste qual. 37 'a 38 c., 2de qual. 34 '35 c., Sde qual, 31 a 32 o.; vette kalveren lste qual. 43 45 c., 2de qual. 40 42 c.schapen late qual. 28 a 30 o., 2de quab 25 a 27 c., varkens lste qual. 241/, a 25 c., 2de qual. 231/a a 24 c., 3de qual. 221/s a 2g o., licht soort a c., alles perKG. Nuchtere Kalveren af.— (slacht), dito (fok) tot f—-—, biggen tot paarden tot per stuk. Lamsvleesch Sohiedara, 22 Aug. Moutwijn 8.—. Jenever 12, id. Amst. proef ƒ13.50. Spoeling, commissie Londen, 22 Aug. Frieeche Boter 92 a 94 sb. BUITENLAND. Duitffchland. De „Norddeutscbe Ztg." bevat een belang- ryk, waarschynlyk officieus artikel, waarinr in den vorm van eene polemiek tegen een conservatief blad, gezegd wordt dat de regee ring niet verlangt dat de conservatieven regeer ringsgezind zyn en zich aan haar onderwerpen. Eene absoluut gouvernementeele party bestaat in Duitschland niet; van tyd tot tyd zyn zelfs de vryzinnigen regeeringsgezind, zonder daar door hunne zelfstandigheid prys te geven. De Regeering behoort zich met departyen te verstaan en eene goed conservatieve regee ring, zooals de tegenwoordige, zoekt het liefst steun by de conservatieven. Eerst als eens eene liberale regeemng aan het roer kwam, zou het tyd zyn, de conser vatieven te waarschuwen niet gouvernemen teel te worden. Tegenwoordig heeft dit echter nog geen doel, en het kan slechts ten ge volge hebben, dat de conservatieve politiek minder gewenscht wordt; dit goldt te meer, wanneer andere partyen gouvernementeel wer den, als de conservatieven in dit opzicht hunne taak miskennen. Uit Leipzig wordt gemeld dat de Fran sche consul-generaal Jacquot van daar naar Amsterdam overgeplaatst zal worden. Men zal zich herinneren dat de heer Jacquot zich in Duitschland onmogeiyk gemaakt heeft, door in eene meer dan opgewonden stemming in een koffiehuis met luider stem beleedigende uitdrukkingen voor de Duitschers te gebrui ken, waardoor hy byna in eene veahtparty met de andere gasten geraakt was. De „Vossische Zeit." meldt dat de keizer de legeroefeningen heeft uitgesteld wegens de hitte. Na den thans bekend geworden inhoud van de rede, door don keizer na de parade gehouden, neemt, men aan dat de militaire wetten, waarby het leger aanvankelyk wordt uitgebreid, zooals niet in dit, dan toch in het volgende jaar zullen worden ingediend. De tweejarige diensttyd zal dan slechts als tege moetkoming veor de aanneming dezer wetten worden ingevoerd. De woorden van den keizer zyn tot zekere hoogte eene vingerwyging voor den Ryks- dag en do staatkundige partyen. BelgiS. Het bestuur van den Congo-staat, te Brussel, heeft uit Yakoma d.d. 21 Juni bericht ont vangen, dat geen ernstig geschil tusschen de Fransche en Congoleesche overheden is voor gekomen. Naar men nador meldt, zou Pour- meyrac vermoord zijn op den rechteroever van de Kotto (80 kilometer hoven Yakoma), en dus hetzelfde lot hebben ondergaan als Crampel en dertig van diens volgelingen. Spanje. Canovas del Castillo heeft zich gisteren naar de koningin begeven, om haar mede- deelingen te doen aangaande den staatkun digen toestand, zoowel in het binnenland als tegenover het buitenland. Men beschouwt dien als zeer gespannen en eene ministeriëele crisis wordt onvermydelyk geacht. Oostenrjjli-Hongf.-Monarcliie. De keizer heeft bevolen, dat het laitste deel der legeroefeningen in Galicië achter wege zaT blyven. Uit Lemberg wordt gemeld dat onder de Ruthenen in Oost-Galicië zucht bestaat naar Rusland te verhuizen. In grooten getale trekken zy 's nachts naar do grenzen, waar zy door de Russische beambten worden ontvangen. Dezen zenden de landverhuizers naar het binnenland en beloven hun de door de Joden verlaten goe deren. Zaterdag-avond werd eene groep van 30 Rutheensche boeren, die het land wilden ver laten, door de Oostenryksche gendarmen aan gehouden. Door de plaatselyke besturen was nl. aan de regeering gevraagd de landverhuizing te beletten, daar het land anders geruïneerd zou worden, als de bevolking het op zoo groote schaal verliet. De Ruthenen behooren tot den Griekschen godsdienst cn hebben

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2