gebr.harzM Poffertjes! N». r ADVERTENTIES. Hoogewoerd 103, Leiden. Op het groote Herfstparade-diner, dat de keizer van Duitschland op 18 dezer in het nieuwe paleis te Potsdam gaf, was tegen woordig dr. Wilhelm Knappe, directeur uer .Nationale Bank voor de Zuid Afrikaansche Republiek Bt.", te Pretoria. De parade zelve van het gardecorps heeft op het Tempelhofar veld by Beriyn plaats gevonden. Wegens de byzonder groote hitte der vorige dagen (de thermometer stond 's mid dags op 90 gr. F. in de schaduw) bad de keizer bevolen, dat de troepen niet meer dan éénmaal mochten defileeren en zoo was de parade reeds vóór tienen afgeloopen. Gelukkig was de hitte dien ochtend ook iets minder; de thermometer stond 's morgens om G uren, toen de troepen uitrukten, bij bewolkte lucht niet hooger dan 63 graden en het paradeveld was gedurende den ganschen nacht ruim besproeid. Vele vorstelyke personen en alle militaire attachés der buitenlandsche Staten woonden het schitterende schouwspel by. De erfprins van Baden is by de wapen schouwing van zyn paard gevallen, wat ge lukkig geene ernstige gevolgen zal hebben, daar hy slechts een paar lichte kneuzingen bekwam. Keizer Wilhelm noodigdo by zyn jongste bezoek aan Helgoland eenige Helgolandsche visschers uit de parade op het Tempelhofer veld te Beriyn te komen bywonen. Donderdag verschenen er werkelijk te Beriyn twaalf krachtige mannon met door het weder ge bruinde gezichten. Zy waren in oud-Friesche kleeding en trokken algemeene opmerk zaamheid. Zy werden door een hofbeambte in een keizerlijk rytuig van den trein gehaald en zyn .gedurende hun verblyf te Beriyn 's keizers gasten. BelglS. Te Antwerpen zyn op Zondag, Maandag en Dinsdag, by gelegenheid van het „Landjuweel", aan de stations van het Zuiden, van Stuiven- berg en van het Waes-land in het geheel 255,000 reizigers aangekomen. Aan het Vlaam- scho Hoofd werden er bovendien 45,000 van de overzydo der Schelde aan land gezet. Het aantal dergenen, die langs andere wegen de stad in zyn gokomen, is niet bekend. Er is geen enkel ongeluk gebeurd. Er zyn spoor wegbeambten en machinisten geweest, die achttien en twintig uren achtereen dienst hebben moeten doen. De rouw over den dood des burgomeestors De Wael is to Antwerpen algemeen. lederen avond van 8 tot 9 uren wordt de klok geluid. De derde optocht van het Landjuweel blyft echter op morgen, Zondag, bepaald. Voor Leop ld De Wael werd heden te 11 uren voormiddag de plechtige lykdienst in O. L.-Yrouwekerk gecelebreerd. Het lyk was Vrydag v3n het sterfhuis naar het stadhuis overgebracht, alwaar het op eene katafalk werd geplaatst; het publiek werd toegelaten van 2 tot 5 uren. Vier officieren der burger wacht met bloote sabel en rouwband aan gevest, stonden aan de hoeken van de katafalk. Voor heden is heel de burgerwacht opgeroepen. De begrafenis geschiedt op kosten der stad. De drie speciale corpsen (ruitery, jagers- verkenners en artillerie) zullen staan op de Groote Markt met de detachementen van het leger. De twee legioenen worden op de Groen plaats opgesteld; eenige bataljons zullen de haag vormen op den doortocht van den lyk- s'oetals hy gaat van het stadhuis naar de kerk. De stoet Daar de O.-L. Vrouw^keik is aldus geordend: de ruitery der burgerwacht de detachementen van het leger, de muziek corpsen der jagers-verkenners en der artil leriedo lijkwagen; de familie; de vertegen woordigers van den koning, het schepencollege en de leden van den gemeenteraadde afvaar digingen derjscholenjen der verschillende stads diensten de vrienden van den overledene, de maatschappyen, allen tusschen eene haag van artilleristen rechts en van jagers-ver kenners links. De stoot wordt gesloten door een detachement pompiers. Na den dienst in de kerk gaat de ruitery weer aan het hoofd van den stoet, gevolgd door het eerste legioen der burgerwacht, en Ijkn 't einde van den stoot komt het tweede ■pioen. Do correspondent der „Cbronique" zegt dat de fami'ie heeft afgezien van het militaire ^Brbewijs en dat alleen de burgerwacht, waar- por de burgemeester het opperbevel her ft, je: lyk tot op de begraafplaats van het Kiel i'u \ergezellen. Groot-Brltiuiu lc- De sociaal-democratische bond in Engeland heeft, volgens de „Pall Mall Gazette", besloten op Zondag 13 November op het Trafalgar- plein eene samenkomst te houden, tin einde daarmede voor het recht der Londenaars op te komen om op hunne „traditioneele vergader plaats" openbare bijeenkomsten te houden. De „Times" wtyst er op, dat de Iersche leden van het Lagerhuin hunne zetels op de banken der oppositie hebben behouden en dat twee afgevaardigden der werkliodenparty, Burns en Keir Hardie, daar plaats namen. Zonder de beteekenis van dit feit te onder schatten, meent het blad dat het ook niet onderschat mag worden. Het Huis hield Donderdag eene korte zit ting, waarin een incident plaats had. Keir Hardi docldo mede dat hy in de bekende zitting, waarin het kabiner-Salisbury viel, een amendement op het adre3 van antwoord had aangekondigd. Door het rumoer ln het Huis had de afgevaardigde niet verstaan, dat deze zaak aan de orde was. Met het oog op het onderwerp wees hjj op het gewicht van eene herfstzitting tot behandeling van maatregelen in het belang van het volk, en hy vroeg of er geene gelegenheid was, dat het Huis zich in deze tegenover het in wor ding zynde kabinet uitsprak. De spreker betoogde dat het onmogelijk en in stryd met de gewoonte was, zaken te behandelen op een oogenblik, waarop geen verantwoordelijk ministerie in het Huis aan wezig was, zoodat men, zonder Keir Hardie te hebben gehoord, tot 4 Nov. uiteenging. Rusland. Te St.-Petersburg is het bericht ontvangen dat in het fahrioksplaatsje Hughesofka, tus schen Taganrog en Mariopo1, ernstige onge regeldheden hebben plaats gebad. Eonige duizenden werklieden zyn ln verzet gekomen, waarop de gouverneur van Taganrog met drie sothnia's kozakken naar het tooneel van de woelingen vertrok. Ook uit de hoofdplaats der provincie werden troepen afgezonden. Bij zonderheden zyn nog niet bekend. Alleen weet men dat tal van gebouwen zyn ver woest en groote schade is aangericht. Eenige kozakken zouden gedood zyn. Naar men verder uit St.-Petersburg meldt, hadden in de omgeving van Taganrog ook ernstige anti-Joodsche betoogingon plaats, Wi lko de tusschenkomst der gewapende macht noodig maakten. Uit Russisch-Polen wordt tevens gemeld dat een Joodsche pachter, Raphael Goldman, te Jendzejow, drie mylen van Wilna, des nachts overvallen werd door eene rooverbende van ongeveer dertig man, die hem en zyn gezin en dienstboden, te zamen elf personen, gruwzaam vermoord hebben. Na de woning geplunderd te hebben, namen de booswichten de vlucht. Congo. Uit to Brussel ontvangen inlichtingen biykt, dat de opstand der Arabieren te wyten is aan Mouini Muhara, het hoofd der scheurmakers in Nyangwe. De Arabieren aan de Falls zyn trouw gebleven. Sefu, de zoon van Tippo- Tip, en Raschid (de voornaamste opperhoof den in deze streek), zoomede de hoofden aan de Kassongo en Neder-Lomanl, hebben eene verklaring afgelegd van hunne gehechtheid en bieden aan Mouini Muhara tot reden te brongen. De berichten aangaande den moord op de agenten van het syndicaat zyn juist, maar de gouverneur gelooft niet dat de opstand zich zal uitbreiden. De beweging zal waarschynlyk spoedig onderdrukt worden. Er bestaat geenerlei beduchtheid voor de troepen, welke de Congostaat te Basoko heeft. Dhanis heeft te Lusambo de slavenhalers ver slagen; daarby zyn 10 hunner aanvoerders gedood en 700 man krijgsgevangen gemaakt. Verdere byzonderheden zyn nog niet bekend Het offensief optreden der Arabieren was bekend gemaakt door de verafwonende be volkingen, die bescherming vroegen. De bovenstaande berichten geven een over- zicht van den toestand tot op 7 Juni. Sedert zond de gouverneur onder dagteekening van 13 Juli eene depeche naar Brussel, waarin hy meldt dat de berichten uit Opper-Congo gunstig zyn. Telegrammen, WEENEN, 19 Augustus. De berichten uit Terzié over de cholera zyn onrustbarend; de anarchie heeft haar toppunt bereikt. De autoriteiten zien zich genoodzaakt het land te ontvluchten; zij staan geheel machteloos tegenover de razende volksmenigte. De gou verneur van Budjaud nam de vlucht, nadat hy zyne vyf vrouwen had verloren. "WEENEN, 19 Augustus. De hitte is ver schrikkelijk; 7 personen werden door een zonnesteek getroffen; twee zyn gestorven. BERLIJN, 19 Augustus. De rijkskanselier zal op verlangen des keizers enkele manoeu vres bywonen, nameiyk die in Baden en "Würtemberg. NASHVILLE (Tennessee) 19 Aug. De aan gekomen versterkingen onder generaal Carnes, die de burgerwacht te hulp kwamen, hebben de werkstakers aangevallen, waarby aan beide zyden velen gedood en gewond worden. De generaal bemachtigde het station te Coalcreek en houdt 100 mynwerkers als gyzeiaars voor het leven van kolonel Anderson. Volgens een gerucht hebben de mynwerkers gecapituleerd. LONDEN, 20 Augustus. Een tweede blauw boek over Marokko is zooeven verschenen. Dit bevat eene verklaring van sir Chr. Evan Smith, dat de sultan nooit voornemens is geweest een nieuw handelsverdrag te sluiten. Tevens is in het blauwboek opgenomen een brief van lord Salisbury aan Evan Smith, waarin gezegd wordt, dat het, zoolang Enge land niet de volkomen goedkeuring der andere mogendheden bezit, beter zal zyn, niet te be proeven den sultan een handelsverdrag te doen teekenen. PARIJS, 20 Augustus. Sedert gistema- middag is de tempeiatuur gelukkig afnemende. Van zes tot zq\ en urm viel er eene flinke, verfrisschende hoeveelheid regen. Toch stier ven in den namiddag nog eenige personen ten gevolge van de geheersclit hebbende hitte. MADRID, 20 Augustus. Men meldt dat koningin Nathalia van Serviö binnenkort do voornaamste steden van Andaluaiè zal bezoeken. WASHINGTON, 20 Augustus. De staats secretaris der Vereenigde Staten heeft een telegram ontvangen van don zaakgelastigde te Konstantinopel, waarin mededeeling wordt gedaan van beleedigingen, welke Amerikaan- sche zendelingen te lijden hebben gehad te Bourdaur, in Klein-Aziö. De staatssecretaris heeft den zaakgelastigde telegraphisch bevel gegeven, onmiddellijk vol doening te vragen aan de Porte. TweeAme- rikaansche oorlogsschepen zyn naar de kust van Klein-Aziö gezonden. WEENEN, 20 Augustus. De gezant, die eenige weken geleden door de koningin van Engeland naar den sultan gezonden werd, is de Mahomedaan Fudieu. Hij bracht eene ni ssive in de Turksche taal, door de koningin zelve geschreven. Deze had betrekking op do Bulgaarsche en de Egyptische quaestie. De koningin zou aangedrongen hebben op de erkenning van prins Ferdinand, ten einde hem een huwelijk te doen sluiten. LONDEN, 20 Augustus. Het gouvernement van Canada heeft den invoer van lompen uit België verboden. LEIDER, 20 Augustus. Thermometerstand: gisteravond om 8 ureü 19.5° C. 07.1° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 19° C. 66.23 F.'s middags om 12 uren 19.5 C. 67.1° F.'s namiddags 4 uren 18° C. 64.4° F. Te 's-Gravenhage is heden geslaagd voor de Engelsche taal, middelbaar onderwijs, akte B, mej. Wilhelmina Kuenen, van Leiden. Hedenmiddag viel omstreeks kwart over vieren een jongen, die eene plank uit het water wilde halen, in het Rapenburg. Een paar jongens hadden gelukkig een stok by zich, welken zy den drenkeling toestaken en waarmede zy dezen op den wal brachten| H. K. H. de Hertogin van Mecklenburg bezocht hedenmiddag de Sporttentoonstelling te Scheveningen en tevens de heden op het terrein geopende rozententoonstelling. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben beslist, dat er geen termen bestaan om te voldoen aan het verzoek van C. J. L. Van der Meer, bloemist te Noordwyk, om het Boeren- burgerlaantje aldaar van den legger der wegen en voetpaden der gemeente Noordwyk af te voeren. De remmer, die eenige weken geleden naby het station Den Haag, by hot déraille ment van trein 22 op de l(jn Rotterdam 's-Gravenhage van de Holl. IJzeren Spoorweg- maatscliappy, zoodanig werd verwond, dat hy naar het Haagsche ziekenhuis moest worden vervoerd, is gisteren aldaar overleden. Do man, die te Rotterdam woonachtig was, laat eene vrouw met 2 kinderen achter, ter wijl de geboorte van een derde kind verwacht wordt. Kerkelijke Berichten. Katwyk aan den Ryn: Ned.-Herv. Kerk. Zondag-nam. te halfdrie, ds. Oberman, predikant te Leiden. Chr.-Ger. Kerk. Zondag-voorm. te halftien en des avonds te 5 uren, de heer A. Roosda, theol. student te Kampen. Lelden. 20 Aug. Granen. Jarige Witte Tarwe werd merxelijk lager verkocht en op die j. rijzen wM er wel eeDige kooplust. Buitenlandsche in de puike qnalitfit niet lager aaDgebodeu. N.-Bogge, uiteenloopend van qualiteit, tot lagere prijzen verkocht. N.-Geret ale vorigo week. Nieuw Koolzaad lager, met weinig handel. Kanariczaad mee weinig aanbod en hooge vraagprijzen. Witte Tarwe f 6.a f 8.10. Nieuwe a f Califormö 7.90 a 8.20. Nieuw-Zeelandscho f 7.90 a 8.10. Walle-Walle ƒ7.60 a 7.90, allee per 80 KG. Rogge 4.60 a 5.60 por 74 KG. Zomergcrst 4.— a f 4.30, Winter- 4.20 a ƒ4.65. Chevalier- ƒ4.85 a 5.50 per HL. Haver 3.50 a 3.80 per 50 kilogr. Blauwe Erwten f 6.50 a 8. Schokkers f Paardonboonen 6.20 a ƒ6.50. DuiveubooueB f 7.— a ƒ7.50. Bruineboonen 7.50 a 8.75. Wintor-Koolz&ad 7.75 a 8.40. Zomer- f 8.50 a ƒ9— Kanariezaad 9.50 a f 12.50, alles per HL. Boter: Aanvuei G28o k iste quaüt. per V* vat 52.— a ƒ582de qaali per l/4 vat 44.a 50.1ste qualit or kilocnr. ƒ1.30 a *1.45; 2de qualit. per kilogr. ƒ1.10 1.25. Lange Zwarte Turf, 12000 dubb. HL., ƒ0.18 a ƒ0.20. Ondertrouwd ALBERT J. J. SMULDERS en A. M. SIBILLA BÜSDORF. DejT'haag, j 17 Augustus 1892. Eenige kennisgeving. Geen receptie. 5115 8 Ondertrouwd: CONRAD LODEWIJK GODDIJN Weduwnaar van A. M. De Voogt van der Hum, en HENDRIKA JOHANNA HUBERT, Wed. van J. J. Godijn. 5116 8 LsTAN™, 10 Augustus I892- Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een flinken Zoon S. C. MARSTELLER, geliefde Echtgenoote van P. J. LEZWIJN. Lfidkn, 20 Augustus 1892. (Oude Ryn 81.) 0121 6 Heden overleed do Heer J. VAN DER VEEN, die met toewijding gedurende velo jaren de belangen mijner firma behartigde. J. WILHELMY DAMSTÉ. Leiden, 19 Augustus 1892. 5127 5 Voor de vele bewijzen van belangstelling, bi] de geboorte van onzen Zoon ondervonden, betuigen wij onzen harteljjken dank. JACs. H. HOLSWILDER. C. W. HOLSWILDER-v. d. UpwiCH. Leiden, 20 Augustus 1892. 5124 5- Voor de vele bewijzen van bolangstelbng, bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden, brengen wjj onzen welgemeenden dank. H. I. C. VAN VEGGEL. H. J. VAN VEGGEL-Bos. Leiden, 20 Augustus 1892. 6114 0 Voor de vele blijken van deelneming, bij het overlijden van den Heer S. VAN DER ROEST ondervonden, betuigt de familie- hartelijk dank. 20 Augustus 1892. 5102 t Voor de vele en treffende bewijzen van deelnoming, ondervonden bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, betuig ik mijn hartelyken dank. Wed. W. A. P. SCHINKENBOOHIK Van Tongbeen. Wadmond, 20 Augustus 1892. 5109 7 Magazijn van HnlshondclJJke arti kelen, Koper- en Blikslagerij. 5118 6 Hiermede geeft de ondergeteekende kennis dat hy eenigen t(jd geplaatst isoan do HA VEST en eiken dag zal bakkru, belovendo eene prompte en civiele bediening. 5122 8 Cl. I*. v. TOL, van Leiden.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 7