Gemeurd Nieuws. Ee'n jongen van 7 a 8jarenheeft heden een stukje brandend papier in de tegen het Nutsgebouw staande hulp-brievenbus (opening drukwerken), aan de Steenschuur, geworpen, waardoor één krantje is verbrand. De dader en zyne kornuiten werden naar hot bureel van politie gebracht en ontvin gen daar eene scherpe berisping. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 728 zwembaden door heeren en 72 door dames. Temperatuur van het water 20° Celsius. Hedenmorgen omstreeks elf uren geraakte de dochter van Turenhout, uit de Paradijssteeg, aan de Oude Vest te water. Zy was bezig met water scheppen, verloor hot evenwicht en viel voorover. Zy werd echter spoedig op het droge gebracht door den heer Van der Lelie, stukadoor aldaar. De timmerman Jacob Gans, w o- nende te Oegstgeest en werkzaam aan de in aanbouw zijnde Leidsche Ambachtsschool bij de Eaagsche Trekvaart onder de gemeente Zoeterwondehad in het laatst dezer week het ongeluk met een dissel in zijn been te hakken, zoodat hij de eerste weken geene werkzaam heden kan verrichten. De schutting, welke de geheele lengte van de Beursstraat tussclien den Vijgen dam en hot Beurspleintje te Amsterdam, be slaat, zal verdwijnen. Er zal daar een winkel met kantoorgebouwen verrijzen. Bij het afbranden der woning van den arbeider P. P., te Bergharen bi) "Wychen, is een jongetje van 4 jaar in de vlammen omgekomen, terwijl de moedor, by hare pogingen om het kind, dat ziek was, te redden, zelf ernstige brandwonden bekwam. Gistermorgen bemerkte een heer by aankomst aan het station te Arnhem dat hij zijne beurs, inhoudende ongeveer f 60, kwijt was. Vermoedelijk was deze gerold. Te Ritsmazyi (Fr.) sprong een dronken man van de brug op de stoomboot, om mee naar Amsterdam te varen. Het was eene hoogte van pl. m. 10 voet, zoodat h(j zich geducht bezeerde. De twee-en-negentig-jarige J. V., in het Friesche dorp Joure, die voorheen timmerman was, zat gisteren nog boven op den nok van z\jn huis om er dakpannen op ie leggen. Te Sondel (Fr.) is een meisje geboren, waarbij de oogholten ontbreken alleen de spleten zijn aanwezig. Het kind zal dus niet kunnen zien. Een Brusselsch luchtreiziger, Georges Thiol, en zijne bruid, Madeleine Bailly, hebben hun huwelijk ingewijd met een reisje in do wolken. Woensdag, by de plechtigheid ten stad- huize, meende de burgemeester, de hoer Buis, aan zijne waardigheid niets to kort te doen door eene toespeling op de omstandig heden, waaronder het huwelijk voltrokken werd. „Uw beroep", zeide hij, „verheft u boven de narigheden des levens. Ik wensch u toe dat gij geene onweders op uwen weg ontmoeten zult." Des middags te drie uren nam het bruidje, in een grijs reisgewaad, gewapend met een grooten ruiker rozen, moedig met haren echt vriend in het schuitje plaats. Spoedig klonk het „Lacbez tout!" en ging de ballon, „La liane de miel" geheeten, onder afscheldswuiven van bloedverwanten en gejuich van toe schouwers de lucht in, den kant van Leuven op. Den volgenden ochtend vroeg, na den nacht in hoogere sferen doorgebracht te hebben, is de ballon behouden neergekomen op een vruchtbaar stuk bouwland in de Kempen, bij Meerhout. De boeren hebben het jonge paar hartelijk ontvangen. Maandag wordt de restaurant- Very te Parijs weder geopend door een nieuwen eigenaar. Berichten uit Zwitserland gewa gen van groote branden. Te Grindelwald is brand uitgebroken in het bekende hotel „De Beer de vlammen verspreidden zich over het geheele dorp, daar de Föhn (storm) het vuur geducht aanwakkerde. O. a. zyn het telegraafkantoor, het „Hotel Oberland", het station en de pas gebouwde Engelsche kerk vernield. De wind was oorzaak dat huizen, welke anderhalven kilometer van de plaats des onheils lagen, oveneens in brand werden ge stoken. Ook de bosschon staan in brand. Tevens meldt men nog, dat joist tydens den brand de groothertogin van Mecklenburg- Schwerin aankwam, om te Grindelwald haar verblijf te nemen. Do vorstin ging toen naar Interlaken, waar reeds tal van andere uit Grindelwald verdreven reizigers zijn aange komen. De brand brak 's namiddags te drie uren uit. Binnen het halfuur was het dorp aangetast. Uit de naburige dorpen werden 500 brand weerlieden afgezonden, maar gebrek aan water maakte hen machteloos. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te St.-Stephan, een dorpje aan den weg van Thun naar Sion, is mede een brand uit gebroken. Ook hier verspreidde de Föhn de vlammen zoodanig, dat reeds 26 huizen zyn vernield. In Spanje beleeft men deze da gen eene „Amerikaansche" hitte. Te Madrid steeg de thermometer in de schaduw tot 106° F., te Sevilla zelfs tot 120"desondanks is de gezondheidstoestand er bijzonder goed. Te Berlijn had men Woensdag 100° in de schaduw. In verschillende Fransche plaatsen zelfs nog meer: te Limoges 104° en te Bordeaux, Biarritz en St.-Jean de Luz ruiip 1073. Uit Buda Pesth seint men dat de hitte ook daar ondraaglijk was. Het verkeer in de straten had opgehouden. Er werden II personen door zonnesteek getroffen. Do thermometer heeft gisteren te Weenen op 105 en te Lucern op 88° F. in de schaduw gestaan. Te Mannheim zyn verscheidene personen ten govolge der buitengewone hitte gestorven Te Borlijn wees gisteren de honderdgradige thermometer in de schaduw 35° (95° F.). Een bediende van den „Jardin d'acclima- tation" te Neuilly is aan zonnesteek gestor ven. Te Clichy is een werkman ten gevolge van een zonnesteek plotseling zinneloos ge worden. De ongelukkige at zijne schoenen op. In dezelfde stad sprong eene jonge vrouw in de Seine. Zy werd echter gered. Te Lavallois is insgelijks een man in de Seine gesprongen, ton gevolge van een zónnosteek. Toen men eergisteren de beesten wilde lossen, die naar de markt van Vilette gezonden waren, vonden de bedienden meer dan 300 varkens en 100 ossen dood in de waggons liggen. Twee veeartsen hebben vastgesteld dat de die ren verstikt waren. Uit St -Etienne wordt gemeld dat de warmte meter gisteren 55 graden wees in de zon. Te Londen heeft het hevig geregend, maar toch blyft de hitte drukkend. Volgens het Meteorologisch Instituut te Parys is er alle kans, dat de warmte nog lang zal aanhouden. Sedert Juli 1881 is het er niet zoo warm geweest als gedurende do laatste dagen: acht graden warmer dan de gemiddelde warmte, van het jaar 1841 tot 1892 bereikt. De woelingen in Amerika. De groote beteekenis, welke de spoorweg-werk staking in den staat Nieuw-York voor een deel van de Amerikaansche maatschappij heeft, belet niet, dat de ernstige gebeurte nissen in andere deelen der Vereenigde Sta ten haar op den achtergrond dringen. Over de aanleiding tot deze zoo ernstige woelingen wordt thans gemeld, dat Tennessee een arme staat is, die veel inkomsten trekt uit den arbeid, welken de veroordeelde mis dadigers in do mijnen verrichton. Daartoe zijn op verschillende punten der myndistric- ten versterkte verblijfplaatsen voor deze dwangarbeiders ingericht. Elk dezer verblij ven, als stockades bekend, is door eene kleine gewapende macht bezet. Nu de vrije mijnwerkers besloten hebben deze concurrentie niet te dulden, vallen zy deze stockades aan. Eerst werd die te Oliver Spring genomen, waarna eene macht van 3500 man op Coal-Creek aanrukte. Het blykt dat in deze plaats een garnizoen van 200 man lag, onder bevel van generaal Anderson; dezen titel zou de aanvoerder althans volgens de „New-York Herald" dragen. Deze strijdmacht werd door de oproermakers om singeld, terwyl het hun gelukte den water toevoer en de telegraaf af te snijden, waar door do toestand van den troep er niet beter op werd. Toch slaagde men er blykens de latere telegrammen nog in, de herhaalde aanvallen der werkstakers af te slaan. "Wel heeft het gerucht geloopen, dat de troepen zich heboen overgegeven, maar de bevestiging ontbreekt. Volgens de „Herald" is men in Tennessee zeer ontevreden over de zwakke houding van den gouverneur Buchanan, die te lang wer keloos is gebleven. Men meent dat bjj een *^dig optreden van het gezag, de soldaten gemakkelijk de werkstakers onder den duim hadden kunnen krijgen- De verbolgenheid is zóó groot, dat de burgerij van Nashville aan president Harrison een telegram zond, luidende „De staat Tennessee is zonder gouverneur, die de wet kan handhaven. Is er voor het centraal bestuur geene mogelijkheid de leiding in handen te nemen?" Buchanan heeft ten slotte de geheele militie in den door hem bestuurden staat opgeroepen, maar volgens latere berichten was hy door overspanning ernstig ziek geworden. Reeds nu wordt gemeld, dat, zoo hy sterft, zyne waardigheid zal overgaan op den voorzitter van het vertegenwoordigend lichaam, den heer Disoukes, die geroemd wordt als een degelijk en flink man. Ook uit Pennsylvania komen berichten over daden van gewold. Te Homestead is hot namelyk nog lang niet rustig. Uit een voorbij rijdenden goederentrein werden schoten gelost op de soldaten, aan wie de bewaking eener stoomboot was toevertrouwd. De mili tairen openden daarop vuur op den trein, terwyl bjj aankomst vier der zich in den t rein bevindende personen werden aangehouden. Het volk liep te hoop om de gevangenen te ontzetten, maar werd door de troepen uiteen gedreven. Te Pittsburg heeft men iemand aangehou den, die rondzwierf om het huis van den heer Frick, den fabrikant, op wien onlangs de be kende aanslag werd gepleegd. De man bleek een valschen baard te dragen, on werd, toen deze was afgenomen, herkend als de nihilist Lehberger. Welke voornemens hy had, bleek niet; wel dat hy goed gewapend was. De werkstakende spoorwegarbeiders houden zich gelukkig kalmer, maar toch heerscht, zeker onder den invloed der berichten uit Tennessee, groote ongerustheid. De burgerij te Buffalo kwam nog 'a nachts bjjeen en bosloot by den gouverneur aan te dringen nog meer troepen te vragon. Daaraan werd voldaan en de geheele nationale garde van den staat Nieuw-York, weike 13,500 man telt, werd onder de wapenen geroepen. Gelyk werd geseind, zijn verschillende regi menten op weg naar Buffalo. De spoorweg maatschappijen gaan voort te trachten met andere krachten het verkeer te herstellen. Dit is te meer noodig, daar er by Buffalo eene reusachtige ophooping van goederen wagens is ontstaan. De president van den Nieuw-York-C'entral- spoorweg gelooft dat het zenden van troepen de kracht van de werkstaking heeft gebroken. Toch is gisteren eene poging mislukt om zijne maatschappij te helpen. Twee treinen van den N.-Y. C. zouden over de lijnen van den Lake-Shore spoorweg vertrekken, maar nauwelijks had het personeel van deze laatste maatschappij dit bemerkt, of het wejgerde daartoe mede te werken. De weerspannigen werden terstond ontslagen, maar daarop staakte eerst de nachtploeg, later het overige deel van de dagploeg het werk. Aan de aanwezigheid der troepen schrijft men het toe, dat alles zoo kalm afloopt. Bovendien zijn alle herbergen in het district gesloten. Een nader telegram uit Knoxville meldt eenigszins uitvoerig nog het volgende: De journalisten, die zich naar Coalcreek be geven hadden, zyn door de mijnwerkers ge vangengehouden. De mijnwerkers vielen de soldaten driemaal aan, maar werden telkens teruggedreven. De laatste aanval kostte velen arbeiders het leven. Tusschen den eersten on den tweeden aan val zonden de arboiders eenige parlementai ren met eene witte vlag, om te verzoeken, dat hunne gevangen kameraden in vrijheid werden gesteld. Kapt. Anderson kwam uit het kamp en werd terstond opgelicht en weg gevoerd. De soldaten durfden niet schieten uit vrees van hun chef to treffen. Hij werd in een hotel in een dorp opgesloten. Tydens het gevecht stonden de troepen met slechts 500 man tegenover 5000 arbeiders. Het laatste gerucht zegt dat de troepen zich hebben overgegeven en dat de werklieden bezig zyn de versterkingen der soldaten te vernielen. De onrustwekkende berichten hebben schrik verspreid in den geheelon omtrek. Onmid dellijk heeft een groot aantal burgers een corps vrijwilligers gevormd om de soldaten te helpen. In Knoxville zyn alle winkels gesloten. De zaken staan stil. Groote verontwaardiging is door de ge welddadigheden der miinwerkers gewekt. Vol gens het laatste telegram hebben de mijnwerkers generaal Carnes en zijn bataljon in eene hinder laag gelokt. In het gevecht, dat volgde, wer den 4 soldaten gedood en 10 gewond. De mijnwerkers werden op de vlucht gejaagd. Een groot aantal strijdenden is gesneuveld. De vereeniging van kaarders te Boston heeft een besluit aangenomen, waarbij zy zich verklaart voor den 8-urigen werkdag. Alle arbeiders van de weversin dustrie zijn eenstemmig op dit punt. In de Russische stad Serdobsk (Saratoff) zyn door een brand 300 huizen vernield. De „Restaurant Francais" op de Galery der Sporttentoonstelling te Scheve- ningen zal verdwynen. Maandag wordt de inrichting gesloten, om Dinsdag als „English Bar" geopend te worden. De „Hollandsche Restauratie" wordt daar entegen uitgebreid. De heer Mulié heeft van het comité het uitsluitend recht verkregen het terras uit te breiden in de richting der muziekkiosk en om tafeltjes en stoelen tot aan en om die tent te plaatsen. DecholeraneemtteSt. - Petersburg sterk toe. Men ^egt dat er reeds 500 sterf gevallen voorkwamen. In de Oostenryksche Alpen had- den op één dag drie onheilen plaats, waarbij twee bergbeklimmers den dood vonden en vier andere zwaar gekwetst werden. By het sloopen der puinhoopen van Saint-Cloud stortte een muur in, waar door vyf werklieden begraven werden. Drie hunner bekwamen ernstige kwetsuren. buitenland. Frankrjjk. Te Parys is een telegram ontvangen van den gouverneur-goneraal van Indo China, den heer De Lanessan, meldende dat het verblyf in Japan hem zyne gezondheid heeft terug gegeven en hy weder naar Tonking terug keert. Hoe de werkstakers de vryheid van arbeid verstaan, is nu weder gebleken te Parys. Toen zy eergisteravond na eene vergadering de „Beurs van den arbeid" verlieten, reed er juist een huurrytuig voorby. De koetsier kreeg een steen naar het hoofd en hield stil om de politie den man aan te wyzen, die naar hem had geworpen. Maar nu wierpen verscheidene werkstakers zich op het rytuig, het paard werd afgespannen en de koetsier, die werken wilde tydens eene grève, werd afgeranseld. Gisteren zyn er meer dan tweemaal zooveel huurrytuigon uitgereden als den vorigen dag. Byna allo Parijsche koetsiers hebben thans don arbeid hervat. Drie Fransche officieren en eene dame zyn te Kosztow. by Myslovitz, in Opper-Silezië, onder verdenking van spionnage gearresteerd. Do „Missions Catholiques" te Lyon be vat een brief van mgr. Hirth aan mgr. Lavi- gerie over den toestand in Oeganda, waarin het gedrag der Engelschen en der Protestant- sche inlanders aldaar tegenover deRoomsche zendelingen en hunne bekeerlingen weder in zwarte kleuren wordt afgeschilderd. Te Chalons aan de Marne is iemand aan „cholera achtige diarrhee" overleden en te Clichy zyn drie personen uit één gezin door dezelfde ziekte aangetast. Ook te Havre en te Sarcelles (district Pontoise) zyn gevallen voorgekomen van de ziekte, welke officieel niet als cholera wordt erkend. De cholera-achtige epidemie, welke tot nu toe tot Parys en zyne voorsteden was bepaald, breidt zich dus nu ook in de provinciën uit, waarschynlyk ten gevolge van de buitenge wone warmte. De hitte toch is in de laatste dagen op het vasteland van Europa buitengewoon geweest, hetgeen overal op den gezondheidstoestand een ongunstigen invloed heeft gehad. Dultsclilancl. Het bericht van gisteren betreffende de verklaring, door den keizer tegen den twee jarigen diensttyd afgelegd, verdient alleszins geloof, hoewel de officiéele bevestiging nog ontbreekt. Do dagbladen zyn van meening, dat nu ook zal worden afgezien van de mili taire wets voordrachten, waarby de tweejarige diensttyd was vooropgesteld, en evenzoo van de belastingplannen, waaruit de kosten, door de nieuwe militaire wetten veroorzaakt, zou den gedekt worden. Caprivi en de minister van oorlog zyn, naar men zogt. voorstanders van den tweejarigen diensttyd, en enkele bladen spreken, in verband daarmecte van eene kanseliers-crisis, doch waarschynlyk ten on rechte, want Caprivi heeft zich niet openljjk voor den tweejarigen diensttyd verklaard. {II.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6